Τhe curious case of Benjamin Button (2008)

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
''The curious case of Benjamin Button''. Είχα διαβάσει πριν λίγα χρόνια 1 βιβλίο με παρεμφερή υπόθεση, οπότε μόλις άκουσα για την ταινία δεν μου έκανε και πολύ εντύπωση. Ήθελα όμως να την δω λόγω σκηνοθέτη και του cast.

Η υπόθεση είναι η ιστορία 1 άντρα που γεννιέται με το σώμα ηλικιωμένου, αν και πνευματικά και συναισθηματικά συμβαδίζει με την χρονολογική του ηλικία. Όσο μεγαλώνει, γίνεται νεώτερος σωματικά.

Μου άρεσε, αλλά δεν τρελάθηκα. Αν και η ιστορία ήταν εν γένει δυνατή και ενδιαφέρουσα, μερικά σημεία ήταν λίγο ανιαρά (εστίαζε σε πολλές σχέσεις όλων των ειδών του ήρωα με ιδιαίτερες λεπτομέρειες). Το θέμα έχει σαν αποτέλεσμα συναισθηματική φόρτιση, παρόλα αυτά, οι ''ισχυρές'' σκηνές της ταινίας δεν ήταν πολλές. Οι ερμηνείες καλές, άλλωστε τόσο η Blanchet όσο κι ο Brad Pitt μου αρέσουν πολύ σαν ηθοποιοί και θεωρώ την (δοκιμασμένη και στο ''Babel'') χημεία τους πολύ καλή. Συνολικά ενδιαφέρουσα ταινία, αλλά υπερεκτιμημένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Κάτι τρέχει με τον Brad. Ενώ νομίζεις ότι παίζει ταινίες για ωραίους και με αδιάφορο στόρυ πάει και κάνει συνεργασίες με τον Fincher και μένεις με το στόμα ανοιχτό μετά. Ο μαύρος Pitt δίνει τα ρέστα του παίζοντας σχεδόν όλες τις ηλικίες και έχει δίπλα του την απίστευτη Blanchett. Είναι πάνω από 2,5 ώρες ταινία αλλά αν αφεθείς δεν καταλαβαίνεις πότε τελείωσε. Η καλύτερη ταινία και των δύο. Ξεπερνά το Fight Club κατά τη γνώμη μου με διαφορά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
The Curious Case Of Benjamin Button

Δυνατη συγκηνισιακα ταινια. Χρονοβορα αφηγηση της ζωης ενος ανθρώπου ο οποιος προσπαθει να αρπαξει τις ευκεριες της ζωης, που ερχονται και φεφγουν και ολα αυτα συμφωνα με την ιδιαιτερωτητα του. Το οτι μεγαλωνει αντιστροφα σε σχεση με τους αλλους, δηλαδη. Μια σκληρη ταινια αλλα και ελπιδοφορα. Μιλωντας κυριως για τη ζωη.

Να πατε να τη δειτε. Ειναι μια ιδιαιτερη ταινια και θα σας αρεσει σιγουρα.

Εξαλλου την εχει σκηνοθετησει ο David Fintcher. Ο γνωστος απο fight club, seven, zodiac. To zodiac na to deite opwsdipote. Τα αλλα δεν σας λεω τιποτα γιατι ετσι κι αλλιως τα εχετε δει και ειναι τενοιαρες.

''The curious case of Benjamin Button''. Είχα διαβάσει πριν λίγα χρόνια 1 βιβλίο με παρεμφερή υπόθεση, οπότε μόλις άκουσα για την ταινία δεν μου έκανε και πολύ εντύπωση. Ήθελα όμως να την δω λόγω σκηνοθέτη και του cast.

Η υπόθεση είναι η ιστορία 1 άντρα που γεννιέται με το σώμα ηλικιωμένου, αν και πνευματικά και συναισθηματικά συμβαδίζει με την χρονολογική του ηλικία. Όσο μεγαλώνει, γίνεται νεώτερος σωματικά.

Μου άρεσε, αλλά δεν τρελάθηκα. Αν και η ιστορία ήταν εν γένει δυνατή και ενδιαφέρουσα, μερικά σημεία ήταν λίγο ανιαρά (εστίαζε σε πολλές σχέσεις όλων των ειδών του ήρωα με ιδιαίτερες λεπτομέρειες). Το θέμα έχει σαν αποτέλεσμα συναισθηματική φόρτιση, παρόλα αυτά, οι ''ισχυρές'' σκηνές της ταινίας δεν ήταν πολλές. Οι ερμηνείες καλές, άλλωστε τόσο η Blanchet όσο κι ο Brad Pitt μου αρέσουν πολύ σαν ηθοποιοί και θεωρώ την (δοκιμασμένη και στο ''Babel'') χημεία τους πολύ καλή. Συνολικά ενδιαφέρουσα ταινία, αλλά υπερεκτιμημένη.
Ηταν μια πολυ καλη και φοβερα δοσμενη σκηνοθετικα ταινα. Σεναριο χρις υπερβολες. Και βρισκεις σημαντικες ομοιοτητες με το Φορρεστ Γκαμπ σεναριακα. Μιλανε και οι δυο για ανθρωπους. Ιδιαιτερους, φυσιολογικους, ζωγραφους, κουμβητες, ανθρωπους που τους χτυπαν κεραυνους, για ανθρωπους που χορεύουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
The Curious Case Of Benjamin Button

Δυνατη συγκηνισιακα ταινια. Χρονοβορα αφηγηση της ζωης ενος ανθρώπου ο οποιος προσπαθει να αρπαξει τις ευκεριες της ζωης, που ερχονται και φεφγουν και ολα αυτα συμφωνα με την ιδιαιτερωτητα του. Το οτι μεγαλωνει αντιστροφα σε σχεση με τους αλλους, δηλαδη. Μια σκληρη ταινια αλλα και ελπιδοφορα. Μιλωντας κυριως για τη ζωη.

Να πατε να τη δειτε. Ειναι μια ιδιαιτερη ταινια και θα σας αρεσει σιγουρα.

Εξαλλου την εχει σκηνοθετησει ο David Fintcher. Ο γνωστος απο fight club, seven, zodiac. To zodiac na to deite opwsdipote. Τα αλλα δεν σας λεω τιποτα γιατι ετσι κι αλλιως τα εχετε δει και ειναι τενοιαρες.


Ηταν μια πολυ καλη και φοβερα δοσμενη σκηνοθετικα ταινα. Σεναριο χρις υπερβολες. Και βρισκεις σημαντικες ομοιοτητες με το Φορρεστ Γκαμπ σεναριακα. Μιλανε και οι δυο για ανθρωπους. Ιδιαιτερους, φυσιολογικους, ζωγραφους, κουμβητες, ανθρωπους που τους χτυπαν κεραυνους, για ανθρωπους που χορεύουν...

δε μου αρεσε... αδιαφορη... βαρετη... μουντη...
μονο το τελος με συγκινησε... δε πιστευω οτι αξιζει να τη δεις... περιμενα κατι διαφορετικο κ μου κανει μαλιστα εντυπωση που ναι και για oscar...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
The Curious Case Of Benjamin Button

Δυνατη συγκηνισιακα ταινια. Χρονοβορα αφηγηση της ζωης ενος ανθρώπου ο οποιος προσπαθει να αρπαξει τις ευκεριες της ζωης, που ερχονται και φεφγουν και ολα αυτα συμφωνα με την ιδιαιτερωτητα του. Το οτι μεγαλωνει αντιστροφα σε σχεση με τους αλλους, δηλαδη. Μια σκληρη ταινια αλλα και ελπιδοφορα. Μιλωντας κυριως για τη ζωη.

Να πατε να τη δειτε. Ειναι μια ιδιαιτερη ταινια και θα σας αρεσει σιγουρα.

Εξαλλου την εχει σκηνοθετησει ο David Fintcher. Ο γνωστος απο fight club, seven, zodiac. To zodiac na to deite opwsdipote. Τα αλλα δεν σας λεω τιποτα γιατι ετσι κι αλλιως τα εχετε δει και ειναι τενοιαρες.


Ηταν μια πολυ καλη και φοβερα δοσμενη σκηνοθετικα ταινα. Σεναριο χρις υπερβολες. Και βρισκεις σημαντικες ομοιοτητες με το Φορρεστ Γκαμπ σεναριακα. Μιλανε και οι δυο για ανθρωπους. Ιδιαιτερους, φυσιολογικους, ζωγραφους, κουμβητες, ανθρωπους που τους χτυπαν κεραυνους, για ανθρωπους που χορεύουν...

Δε μου άφησε τίποτα το αξιόλογο. Ήταν μια συνηθισμένη ταινία με ένα απλά περιέργο σενάριο.
Βαριόμουν κατά τη διάρκειά της και είναι η πρώτη χρονιά -μετά το Slumdgog Millionaire που είδα- που πίστευα πως τα βραβεία Oscar έχουν πέσει διάνα.
Δεν μπορώ να πω πως απογοητεύτηκα.. έτσι ακριβώς περίμενα να είναι.

2 ενδιαφέρουσες σκηνές εντόπισα και όλα τα υπόλοιπα ήταν ηλίθια Hollywoοdιανά τεχνάσματα και το χειρότερο.. που προσπαθούν να περάσουν και για ποιότητα.
Βρήκα τραγική εξίσου τη διάρκειά της, πολλά θα μπορούσαν να είχαν περικοπεί στο μοντάζ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Δε μου άφησε τίποτα το αξιόλογο. Ήταν μια συνηθισμένη ταινία με ένα απλά περιέργο σενάριο.
Βαριόμουν κατά τη διάρκειά της και είναι η πρώτη χρονιά -μετά το Slumdgog Millionaire που είδα- που πίστευα πως τα βραβεία Oscar έχουν πέσει διάνα.
Δεν μπορώ να πω πως απογοητεύτηκα.. έτσι ακριβώς περίμενα να είναι.

2 ενδιαφέρουσες σκηνές εντόπισα και όλα τα υπόλοιπα ήταν ηλίθια Hollywoοdιανά τεχνάσματα και το χειρότερο.. που προσπαθούν να περάσουν και για ποιότητα.
Βρήκα τραγική εξίσου τη διάρκειά της, πολλά θα μπορούσαν να είχαν περικοπεί στο μοντάζ.

Προσπαθώ να θυμηθώ τα ηλίθια χολιγουντιανά τεχνάσματα αλλά δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό. Δεν λες κάποιο από αυτά; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Προσπαθώ να θυμηθώ τα ηλίθια χολιγουντιανά τεχνάσματα αλλά δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό. Δεν λες κάποιο από αυτά; :P
Oh yes!
Τότε που
γυρίζει ο Brad στο σπίτι που μεγάλωσε και ήταν ακριβώς η στιγμή που γινόταν εν τη ρήμη του η κηδεία της μάνας του
Το ότι
στο νοσκομείο κατά τη διάρκεια της αφήγησης της ιστορίας από την κόρη, έβρεχε καταρρακτωδώς και στις πιο δυνατές στιγμές έπεφτε κεραυνός
Ο παππούς που επαναλάμβανε μια ατάκα στην περίπτωση αυτής της ταινίας αυτό με τους 7 κεραυνούς,
το έχω δει σε τόσες ταινίες.

Τα μόνα που μου άρεσαν ήταν ο τρόπος που εδειξε
το ατύχημα της Cate Blanchett και αυτό με την αντίστροφη μέτρηση τους ρολογιού
..
αα και η ερμηνεία της μαυρούλας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Δε μου άφησε τίποτα το αξιόλογο. Ήταν μια συνηθισμένη ταινία με ένα απλά περιέργο σενάριο.
Βαριόμουν κατά τη διάρκειά της και είναι η πρώτη χρονιά -μετά το Slumdgog Millionaire που είδα- που πίστευα πως τα βραβεία Oscar έχουν πέσει διάνα.

Ενταξει, τωρα και το slumdog millionaire δεν ειναι και καμια ανατρεπτικη ταινια. Οχι το Benjamin Button ειναι, αλλα το βασικο στορυ του slumdog ειναι πολυ απλοικο και με πολλα κλισε. Ειναι ισως η ευρηματικοτητα του σεναριου που κανει αυτο το απλο story ωραια ταινια. Και εννοειται η σκηνοθεσια του Boyle. Η προηγουμενη ταινια του Boyle, "Sunshine" ηταν πολυ ποιο δυνατη ταινια απ' το Slumdog. Παντως ειδα το slumdog και μου αρεσε πολυ.

Κομματι αφηγησης απο το benjamin button που συγκρατησα και παιζει σε δυο σημεια στην ταινια. Οταν πεθαινει ο πατερας του και ο καπετανιος...

Μπορείς να είσαι θυμωμένος σα λυσσασμένος σκύλος

Μπορείς να θυμώσεις πολύ με τον τρόπο που εξελίχθηκαν τα πράγματα.

Μπορείς να βρίσεις, να καταραστείς την τύχη σου...

αλλά όταν φτάνει το τέλος, πρεπει απλα να το δεχτεις.

Δεν ειναι γαματο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Προσοχή δεν ξέρω να βάζω σε μαύρο φόντο κείμενα!

πφφφφ Ηρώ μου αυτά είναι σεναριακές συμβάσεις που υπάρχουν σε όλα τα έργα τέχνης (κινηματογράφος ή λογοτεχνία). Δεν προχωρά η αφήγηση αλλιώς...

Όσο για τον κεραυνό. Δεν είχε κακό καιρό απλώς, είχε την Κατρίνα από ότι κατάλαβα ή κάτι τέτοιο, σημάδι του θανάτου που επέρχεται
:P

τεσπα ο καθένας βλέπει διαφορετικά κάθε ταινία :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
πφφφφ Ηρώ μου αυτά είναι σεναριακές συμβάσεις που υπάρχουν σε όλα τα έργα τέχνης (κινηματογράφος ή λογοτεχνία). Δεν προχωρά η αφήγηση αλλιώς...

τεσπα ο καθένας βλέπει διαφορετικά κάθε ταινία :D

Εσύ τα βλέπεις σα σεναριακές συμβάσεις, εγώ τα βλέπω ως κλισέ και μάλιστα βαρετά :P
Συμφωνώ ότι είναι θέμα γούστου, άλλωστε προτιμώ τις ρεαλιστικές ερμηνείες και σενάριο και γιαυτό έχω και αυτή την άποψη για τη συγκεκριμένη.
Απέχει παρασάγκας από αυτό που μου αρέσει! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δε μου άφησε τίποτα το αξιόλογο. Ήταν μια συνηθισμένη ταινία με ένα απλά περιέργο σενάριο.
Βαριόμουν κατά τη διάρκειά της και είναι η πρώτη χρονιά -μετά το Slumdgog Millionaire που είδα- που πίστευα πως τα βραβεία Oscar έχουν πέσει διάνα.
Δεν μπορώ να πω πως απογοητεύτηκα.. έτσι ακριβώς περίμενα να είναι.

2 ενδιαφέρουσες σκηνές εντόπισα και όλα τα υπόλοιπα ήταν ηλίθια Hollywoοdιανά τεχνάσματα και το χειρότερο.. που προσπαθούν να περάσουν και για ποιότητα.
Βρήκα τραγική εξίσου τη διάρκειά της, πολλά θα μπορούσαν να είχαν περικοπεί στο μοντάζ.
Συμφωνώ ότι η ταινία είχε μεγάλη διάρκεια, αλλά μας έδειξε μία ζωή 80 χρόνων σε 3 ώρες. Τι παραπάνω να κόψει; Δέχομαι ότι δεν προσέφερε αρκετές αλλαγές συναισθημάτων και ότι ήταν κάπως flat. Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η ταινία είχε περίεργο σενάριο, ενώ το slumdog millionaire με πολύ περισσότερα κλισέ, είχε "πρωτότυπο" σενάριο όμως και θεωρώ ότι υπάρχει μια προκατάληψη προς τις αμερικανικές παραγωγές.
Slumdog Millionaire
Ταινιάρα!
Πρωτότυπο σενάριο, πολύ καλή σκηνοθεσία, ωραία μουσική.. μόνο οι ερμηνείες δεν είχαν κάτι το ιδιαίτερο αλλά η ταινία τα είχε όλα και με το παραπάνω!
Σου παίρνει χρόνο για να μπεις στην υπόθεση αλλά σε ανταμοίβει με ένα δυνατό από πλευράς συναισθημάτων τέλος.
Δείτε τη.
Πρωτότυπο σενάριο το
"κάτι παιδάκια από μικρά δένονται μαζί, ο αδερφός ζηλεύει, αλλά αυτά αγαπιούνται και στο τέλος το φέρνει η μοίρα και βρίσκονται μαζί"
;
Ωραία επενδυμένο σενάριο ναι, αλλά σε γενικές γραμμές δεν είναι καθόλου πρωτότυπο.
Oh yes!
Τότε που
γυρίζει ο Brad στο σπίτι που μεγάλωσε και ήταν ακριβώς η στιγμή που γινόταν εν τη ρήμη του η κηδεία της μάνας του
Το ότι
στο νοσκομείο κατά τη διάρκεια της αφήγησης της ιστορίας από την κόρη, έβρεχε καταρρακτωδώς και στις πιο δυνατές στιγμές έπεφτε κεραυνός
Ο παππούς που επαναλάμβανε μια ατάκα στην περίπτωση αυτής της ταινίας αυτό με τους 7 κεραυνούς,
το έχω δει σε τόσες ταινίες.

Τα μόνα που μου άρεσαν ήταν ο τρόπος που εδειξε
το ατύχημα της Cate Blanchett και αυτό με την αντίστροφη μέτρηση τους ρολογιού
..
αα και η ερμηνεία της μαυρούλας :P
Εσύ τα βλέπεις σα σεναριακές συμβάσεις, εγώ τα βλέπω ως κλισέ και μάλιστα βαρετά :P
Αντίστοιχα για το slumdog millionaire έχουμε


  1. Για να γνωρίσουν το κοριτσάκι, έπρεπε να βρέχει καταρρακτωδώς (να ναι καλά οι μουσώνες) για να το προσκαλέσουν να κοιμηθεί μαζί τους.
  2. Το γεγονός ότι μας αναπτύσσει το μεγαλύτερο μέρος της ταινίας μέσα από περιγραφή του πρωταγωνιστή πηγαίνοντας μας διαδοχικά από το παρόν στο παρελθόν κτλ.
  3. Από την αρχή ξέραμε ότι θα κερδίσει.
  4. Ο αστυνομικός παρόλο που τον βασανίζει αρχικά, τελικά συγκινείται από τις ιστορίες του και τον αφήνει ελεύθερο.
  5. Τα παιδιά πουλούσαν αντικείμενα στο τραίνο που ποτέ δεν μας εξήγησε πως βρήκαν, αλλά κάπως έπρεπε να δείξει ότι ζούσαν.
  6. Όταν έπεσαν από το τραίνο, η κάμερα ήταν δεμένη στο σώμα τους δείχνοντας μας σταθερό το κεφάλι και όλα τα άλλα να γυρίζουν γύρω τους.
  7. Σου πετάει σε όλη τη διάρκεια του έργου για τους τρεις σωματοφύλακες και αν προβληματιστείς γιατί το κάνει αυτό, καταλαβαίνεις ότι θα το χρησιμοποιήσει στο τέλος.
  8. Στο τέλος ο καλός δικαιώνεται και ο κακός εξιλεώνεται βοηθώντας τον καλό και αυτοκτονώντας
  9. Όταν ο καλός αδερφός ξαναβρήκε τον κακό στην οικοδομή, μας έδειξε ότι τον πετάει κάτω κάνοντας μας να το πιστέψουμε, ενώ τελικά μόνο πως το σκέφτηκε.

Το θέμα είναι ότι σε αυτό, με το να υπάρχουν τόσες εναλλαγές συναισθημάτων και να πηγαίνει αρκετά γρήγορα η ταινία, δεν έδινες σημασία, ούτε τα θεωρούσες βαρετά γιατί εκτός των άλλων είχαν πολύ όμορφα ενσωματωθεί στην ταινία. Όλα όσα ανέφερα πιο πάνω, τα έχω σίγουρα δει σε αμερικάνικες ταινίες, άρα σύμφωνα και με σένα είναι Χολιγουντιανά τεχνάσματα.


Σίγουρα ήταν μια πάρα πολύ καλή ταινία και σίγουρα μου άρεσε περισσότερο από το Μπέντζαμιν, αλλά αυτό δεν κάνει το Μπέντζαμιν αμερικανική πατάτα. Όσον αφορά την μουσική του επένδυση ήταν όντως πολύ καλή, απλά με προβλημάτισε το γεγονός ότι την παρατηρούσα μόνο σε σεναριακά διαλείμματα. Σα να είχαμε δηλαδή πλοκή, μετά μουσική με μετάβαση στην επόμενη φάση, μετά πάλι πλοκή κοκ. Οι ερμηνείες δεν έλεγαν κάτι το τρομερό, εκτός από τα παιδάκια στην αρχή που τα βρήκα υπέροχα. Το σενάριο ήταν πολύ καλά δομημένο με (όπως είπα) αρκετές εναλλαγές έντονων συναισθημάτων και η σκηνοθεσία ήταν ιδανική για να σε βάλει στο κλίμα. :)

Τελικά δεν την έπαιξαν οι αίθουσες στην Ελλάδα; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Συμφωνώ ότι η ταινία είχε μεγάλη διάρκεια, αλλά μας έδειξε μία ζωή 80 χρόνων σε 3 ώρες. Τι παραπάνω να κόψει; Δέχομαι ότι δεν προσέφερε αρκετές αλλαγές συναισθημάτων και ότι ήταν κάπως flat. Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η ταινία είχε περίεργο σενάριο, ενώ το slumdog millionaire με πολύ περισσότερα κλισέ, είχε "πρωτότυπο" σενάριο όμως και θεωρώ ότι υπάρχει μια προκατάληψη προς τις αμερικανικές παραγωγές.
Καταρχάς σύγκρινα τις 2 ταινίες γιατί είναι και οι 2 υποψηφίες περίπου για τον ίδιο αριθμό oscar.
Kατά τα άλλα δεν μπορείς να τις συγκρίνεις.
Δεν είναι θέμα προκατάληψης. Στις περισσότερες ταινίες πας προετοιμασμένος είτε από το σκηνοθέτη, είτε από ηθοποιούς.. ξέρεις πάνω κάτω τι θα συναντήσεις. Άλλοτε επιβεβαιώνεσαι για την αρχική σου υποψία και άλλοτε καταφέρνει η ταινία να στην καταρρίψει.
Όταν μία ταινία διαφημίζεται παντού, με προκαταβάλλει αρνητικά, ναι. Είναι σαν από μόνη της να μην μπορεί να κερδίσει κόσμο μέσα στην αίθουσα και να προσπαθεί να τους τραβήξει στο δρόμο.


Όσο για το slumdog αν δεν είχε αυτά τα στοιχεία δε θα ήταν υποψήφια για oscar. Έχει επιρροές αλλά δεν τα λες αμερικανιές.
Τα 3 που έδωσα για το benjamin είναι πολύ πιο ισχυρά και πολύ πιο κλασσικά από αυτά τα 9 που έδωσες εσυ για το slumdog.
Το ζόρισες πολύ για να σου βγουν; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Όταν μία ταινία διαφημίζεται παντού, με προκαταβάλλει αρνητικά, ναι. Είναι σαν από μόνη της να μην μπορεί να κερδίσει κόσμο μέσα στην αίθουσα και να προσπαθεί να τους τραβήξει στο δρόμο.
Ισχύει αρκετά συχνά αυτό που λες, αλλά όταν σε μια ταινία έχεις αρκετά υψηλό budget, πρέπει να χρησιμοποιήσεις και την διαφήμιση για να το υπερκαλύψεις. Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό και ούτε θα έπρεπε να είναι κριτήριο. Και ο Άρχοντας των δαχτυλιδιών είχε τρελή διαφήμιση, αλλά μια χαρά άρεσε σε πολύ κόσμο.
Όσο για το slumdog αν δεν είχε αυτά τα στοιχεία δε θα ήταν υποψήφια για oscar. Έχει επιρροές αλλά δεν τα λες αμερικανιές.
Τα 3 που έδωσα για το benjamin είναι πολύ πιο ισχυρά και πολύ πιο κλασσικά από αυτά τα 9 που έδωσες εσυ για το slumdog.
Το ζόρισες πολύ για να σου βγουν; :P
Μα ούτε αυτά που ανέφερες στο Μπέντζαμιν είναι αμερικανιές. Αμερικανιά είναι ο μπάτσος που με ένα όπλο καθαρίζει όλους τους εχθρούς, ο ράμπο που δεν τον χτυπάει σφαίρα κτλ.
Και φυσικά αυτά που βρήκα για το Slumdog δεν είναι αμερικανιές αλλά χολιγουντιανά τεχνάσματα. Έπρεπε σαφώς να ανατρέξω στο μυαλό μου την ταινία για να τα βρω, ενώ στο Μπέντζαμιν δεν χρειάστηκε γιατί η ίδια η ταινία μου έδωσε τον χρόνο (με τον αργό ρυθμό της) να τα παρατηρήσω κατά τη διάρκεια.

Το θέμα μου είναι ότι κατηγορείς άδικα το Μπέντζαμιν, με επιχειρήματα που δεν ισχύουν. Όπως αντίστοιχα εξυμνείς το Slumdog ενώ από μόνο του το ύφος της ταινίας σου αρέσει περισσότερο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Το θέμα μου είναι ότι κατηγορείς άδικα το Μπέντζαμιν, με επιχειρήματα που δεν ισχύουν. Όπως αντίστοιχα εξυμνείς το Slumdog ενώ από μόνο του το ύφος της ταινίας σου αρέσει περισσότερο. ;)
Τι επιχειρήματα που δεν ισχύουν βρε fandago; Άποψή μου και για μένα προφανώς ισχύουν, ας μην τα δέχεσαι εσύ :P
Ήταν μια πολυδιαφημισμένη, άχρωμη από όλες τις απόψεις, γεμάτη κλισέ ταινία. Και έτσι την είδα εγώ, εσύ προφανώς την είδες αλλιώς.
Ναι το slumdog έχει το ύφος των ταινιών που μου αρέσουν, αλλά δεν είναι η καλύτερη που έχω δει.
Η τέχνη για το χρήμα δεν ήταν ποτέ του γούστου μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ήταν μια πολυδιαφημισμένη, άχρωμη από όλες τις απόψεις, γεμάτη κλισέ ταινία. Και έτσι την είδα εγώ, εσύ προφανώς την είδες αλλιώς.
Μόλις από πάνω, σου απέδειξα ότι το Slumdog είχε περισσότερα κλισέ, απλά στο Μπέντζαμιν ήταν πιο έντονα.
Η τέχνη για το χρήμα δεν ήταν ποτέ του γούστου μου..
Αν ήταν έτσι, θα έπρεπε να περιμένεις τις ταινίες για τις οποίες δεν θα πλήρωνες εισιτήριο και οι οποίες προβάλλονται παντού δωρεάν. Δεν ισχύει αυτό όμως έτσι; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Μόλις από πάνω, σου απέδειξα ότι το Slumdog είχε περισσότερα κλισέ, απλά στο Μπέντζαμιν ήταν πιο έντονα.
Mα εγώ αυτά δεν τα δέχομαι ως επιχειρήματα, όπως κι εσύ δε δέχεσαι τα δικά μου.

Αν ήταν έτσι, θα έπρεπε να περιμένεις τις ταινίες για τις οποίες δεν θα πλήρωνες εισιτήριο και οι οποίες προβάλλονται παντού δωρεάν. Δεν ισχύει αυτό όμως έτσι; ;)
Χα! Το ξερα ότι θα το πάρεις έτσι :P
Βάλε ένα "αυτοσκοπός" στην πρηγούμενη φράση μου και είμαστε πάτσι.
Και μη μου κλείνεις το μάτι γιατί μου τη σπάει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Mα εγώ αυτά δεν τα δέχομαι ως επιχειρήματα, όπως κι εσύ δε δέχεσαι τα δικά μου.
Λοιπόν, για να τα πάρουμε ένα ένα:
Ήταν μια συνηθισμένη ταινία με ένα απλά περιέργο σενάριο.
Συνηθισμένη ταινία με περίεργο σενάριο δεν ταιριάζουν. Χρειάζεται να το εξηγήσω; Αλλιώς θα ήταν να πεις ήταν μια αδιάφορη ταινία με περίεργο σενάριο. Αφού μια ταινία στηρίζεται κατά το ήμισυ στο σενάριο, το οποίο ήταν περίεργο, δεν μπορεί να είναι συνηθισμένη.
όλα τα υπόλοιπα ήταν ηλίθια Hollywoοdιανά τεχνάσματα και το χειρότερο.. που προσπαθούν να περάσουν και για ποιότητα.
Όλα τα υπόλοιπα είναι η υπόλοιπη ταινία και εσύ μας είπες μόλις 3 (αν δεν κάνω λάθος), Χολιγουντιανά τεχνάσματα τα οποία μάλιστα δεν ήταν ηλίθια, απλά ήταν τρανταχτά και σίγουρα δεν προσπαθούσαν να περάσουν ποιότητα, αλλά να σπάσουν την μονοτονία και να ξυπνήσουν όσους κοιμόντουσαν.
Βρήκα τραγική εξίσου τη διάρκειά της, πολλά θα μπορούσαν να είχαν περικοπεί στο μοντάζ.
Όντως ήταν μεγάλη σε διάρκεια, αλλά θα ήθελα να μου πεις 2 σημεία τα οποία θα μπορούσαν να κοπούν, για να δεχτώ το επιχείρημα σου.
Oh yes!
Τότε που
γυρίζει ο Brad στο σπίτι που μεγάλωσε και ήταν ακριβώς η στιγμή που γινόταν εν τη ρήμη του η κηδεία της μάνας του
Το ότι
στο νοσκομείο κατά τη διάρκεια της αφήγησης της ιστορίας από την κόρη, έβρεχε καταρρακτωδώς και στις πιο δυνατές στιγμές έπεφτε κεραυνός
Ο παππούς που επαναλάμβανε μια ατάκα στην περίπτωση αυτής της ταινίας αυτό με τους 7 κεραυνούς,
το έχω δει σε τόσες ταινίες.
Και εγώ σου είπα πολύ περισσότερα που έχω δει σε άλλες ταινίες. Αυτό μπορεί να σημαίνει δυο πράγματα, είτε ότι έχω δει περισσότερες ταινίες από σένα, είτε ότι είσαι προκατειλημμένη.
Εσύ τα βλέπεις σα σεναριακές συμβάσεις, εγώ τα βλέπω ως κλισέ και μάλιστα βαρετά :P
Συμφωνώ ότι είναι θέμα γούστου, άλλωστε προτιμώ τις ρεαλιστικές ερμηνείες και σενάριο και γιαυτό έχω και αυτή την άποψη για τη συγκεκριμένη.
Όπως σου είπα, δέχομαι να πεις την ταινία βαρετή, αλλά τα "κλισέ" που μπήκαν για να "ξυπνήσουν" μόνο βαρετά δεν μπορεί να είναι.

Ποια ερμηνεία στο Μπέντζαμιν δεν ήταν ρεαλιστική (στον βαθμό που του επιτρέπει το σενάριο); Εκτός αν απορρίπτεις τελείως την ερμηνεία, γιατί ένας χαρακτήρας σαν τον Μπέντζαμιν δεν μπορεί να υπάρξει στην πραγματικότητα, κάτι όμως που δείχνει ότι απλά δεν είσαι των ταινιών "φαντασίας" άρα και πάλι δεν είσαι η σωστή κριτής για το έργο.
Χα! Το ξερα ότι θα το πάρεις έτσι :P
Βάλε ένα "αυτοσκοπός" στην πρηγούμενη φράση μου και είμαστε πάτσι.
Και μη μου κλείνεις το μάτι γιατί μου τη σπάει:P
Σίγουρα ο Danny Boyle (κύριος σκηνοθέτης της ταινίας) δεν το έκανε για τα λεφτά, για τη φουκαριάρα τη μάνα του το έκανε που ήθελε να τον δει καλλιτέχνη... :P
Και ακόμα πιο σίγουρα οι παραγωγοί της ταινίας δεν θα ενδιαφέρονταν αν πάτωνε στις οικονομικές εισπράξεις, αρκεί οι κριτικοί να την εξυμνούσαν.

Συμφωνείς; ;) (:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Συνηθισμένη ταινία με περίεργο σενάριο δεν ταιριάζουν. Χρειάζεται να το εξηγήσω; Αλλιώς θα ήταν να πεις ήταν μια αδιάφορη ταινία με περίεργο σενάριο. Αφού μια ταινία στηρίζεται κατά το ήμισυ στο σενάριο, το οποίο ήταν περίεργο, δεν μπορεί να είναι συνηθισμένη.
Οκ αδιάφορη, ικανοποιημένος τώρα;

Όλα τα υπόλοιπα είναι η υπόλοιπη ταινία και εσύ μας είπες μόλις 3 (αν δεν κάνω λάθος), Χολιγουντιανά τεχνάσματα τα οποία μάλιστα δεν ήταν ηλίθια, απλά ήταν τρανταχτά και σίγουρα δεν προσπαθούσαν να περάσουν ποιότητα, αλλά να σπάσουν την μονοτονία και να ξυπνήσουν όσους κοιμόντουσαν.
Ακριβώς τρανταχτά.. εγώ τα είπα κλασσικά αλλά το δικό σου επίθετο είναι καλύτερο. Στο slumdog αυτά ΔΕΝ υπήρχαν. Έβαλες 9 αλλά κανένα δεν ήταν τρανταχτό. ;);););););) (Φάτο:P)
Εμένα πάντως που κοιμόμουν με ξύπνησαν με το να μου προκάλεσαν γέλιο και ακόμα μεγαλύτερη ξενέρα.
Όντως ήταν μεγάλη σε διάρκεια, αλλά θα ήθελα να μου πεις 2 σημεία τα οποία θα μπορούσαν να κοπούν, για να δεχτώ το επιχείρημα σου.
Ξόδεωε πολύ χρόνο στην παιδική βρεφική του ηλικία με το να μας δείχνει πόσο γέρος ήταν και όλα αυτά τα στάδια. Πολλά θα μπορούσαν να είχαν περικοπεί, δεν είχε δα και τόσο μεγάλη διαφορά.
Συγκεκριμένα δε θυμάμαι τώρα πως να το κάνουμε και δεν είναι από τις ταινίες που θα έβαζα να ξαναδω για να στο αποδείξω :P

Και εγώ σου είπα πολύ περισσότερα που έχω δει σε άλλες ταινίες. Αυτό μπορεί να σημαίνει δυο πράγματα, είτε ότι έχω δει περισσότερες ταινίες από σένα, είτε ότι είσαι προκατειλημμένη.
Σίγουρα έχεις δει περισσότερες ταινίες τέτοιου είδους.

Όπως σου είπα, δέχομαι να πεις την ταινία βαρετή, αλλά τα "κλισέ" που μπήκαν για να "ξυπνήσουν" μόνο βαρετά δεν μπορεί να είναι.
Έχεις δίκιο.. βαρετά δεν τα λες, γελοία είναι. μουχαχα :P

Ποια ερμηνεία στο Μπέντζαμιν δεν ήταν ρεαλιστική (στον βαθμό που του επιτρέπει το σενάριο); Εκτός αν απορρίπτεις τελείως την ερμηνεία, γιατί ένας χαρακτήρας σαν τον Μπέντζαμιν δεν μπορεί να υπάρξει στην πραγματικότητα, κάτι όμως που δείχνει ότι απλά δεν είσαι των ταινιών "φαντασίας" άρα και πάλι δεν είσαι η σωστή κριτής για το έργο.
Ε ποια ερμηνεία; ;Oxι δε μου άρεσε ούτε του Brad ούτε της Blanchett.

Σίγουρα ο Danny Boyle (κύριος σκηνοθέτης της ταινίας) δεν το έκανε για τα λεφτά, για τη φουκαριάρα τη μάνα του το έκανε που ήθελε να τον δει καλλιτέχνη... :P
Και ακόμα πιο σίγουρα οι παραγωγοί της ταινίας δεν θα ενδιαφέρονταν αν πάτωνε στις οικονομικές εισπράξεις, αρκεί οι κριτικοί να την εξυμνούσαν.

Συμφωνείς; ;) (:P)
Nαι κάποιοι δημιουργούν μόνο για αυτό, για την τέχνη τους. Θεωρείς ότι δεν υπάρχουν;;););)
Γιατί το κλείνουμε το μάτι είπαμε;:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Οκ αδιάφορη, ικανοποιημένος τώρα;
Αφού παραδέχτηκες το λάθος σου, μπορώ να μην είμαι; :P
Ακριβώς τρανταχτά.. εγώ τα είπα κλασσικά αλλά το δικό σου επίθετο είναι καλύτερο. Στο slumdog αυτά ΔΕΝ υπήρχαν. Έβαλες 9 αλλά κανένα δεν ήταν τρανταχτό. ;);););););) (Φάτο:P)
Κιόμως, τα 1, 2, 5, 6, 9 τα είχα σκεφτεί και κατά την διάρκεια της ταινίας. Εσύ δεν τα είπες κλασσικά, αλλά ηλίθια. Σαφώς και δεν είναι ηλίθια ούτε τα μεν ούτε τα δε.
Εμένα πάντως που κοιμόμουν με ξύπνησαν με το να μου προκάλεσαν γέλιο και ακόμα μεγαλύτερη ξενέρα.
Και αυτό τα κάνει βαρετά; Γιατί το βαρετά σχολιάζουμε...
Ξόδεωε πολύ χρόνο στην παιδική βρεφική του ηλικία με το να μας δείχνει πόσο γέρος ήταν και όλα αυτά τα στάδια. Πολλά θα μπορούσαν να είχαν περικοπεί, δεν είχε δα και τόσο μεγάλη διαφορά.
Συγκεκριμένα δε θυμάμαι τώρα πως να το κάνουμε και δεν είναι από τις ταινίες που θα έβαζα να ξαναδω για να στο αποδείξω :P
Πολλά από εδώ, πολλά από εκεί, μου φαίνεται απίστευτο που δεν θυμάσαι ΟΥΤΕ ΕΝΑ!
Έχεις δίκιο.. βαρετά δεν τα λες, γελοία είναι. μουχαχα :P
Χαίρομαι που δέχεσαι ότι έχω δίκιο ;)
Ε ποια ερμηνεία; ;Oxι δε μου άρεσε ούτε του Brad ούτε της Blanchett.
Αν μου πεις ότι γενικά θεωρείς τον Brad Pitt καλό ηθοποιό και σε αυτή του την ερμηνεία δεν σου άρεσε, να το δεχτώ. Αλλά εγώ άλλο σε ρώτησα (και ας άλλαξες θέμα σε όλα) και αυτό ήταν γιατί ΔΕΝ ήταν ρεαλιστικές ερμηνείες.
Nαι κάποιοι δημιουργούν μόνο για αυτό, για την τέχνη τους. Θεωρείς ότι δεν υπάρχουν;
Μου είπες ότι είσαι προκατειλημμένη για τον Μπέντζαμιν, επειδή στοχεύει στα χρήματα. Αντίθετα δεν ήσουν προκατειλημμένη για το Slumdog. Θεωρείς λοιπόν ότι το δεύτερο δεν στόχευε στα χρήματα; Αυτή είναι η ερώτηση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν ξερω τι λετε τωρα, αλλα εγω ειδα την ταινια μεχρι τη μεση και μετα με πηρε ο υπνος. Καθολου δεν αδημονω να δω το υπολοιπο αυτης...Πολυ αργη βρε παιδι μου...οκ περιεργο σεναριο, αλλα απο σκηνοθετικης αποψης, τλχ μεχρι εκει που ειδα, πολυ λιγο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top