Γεωγραφική ηθική διαφοροποίηση

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πάντα μου έκανε η εντύπωση πως μπορεί ένας άνθρωπος να θεωρεί βασικές έννοιες ως ηθικές και ένας άλλος άνθρωπος κάποια km πιο πέρα όχι! Προφανώς δεν εννοώ εκείνες τις λεπτομέρειες που κάνουν τους πολιτισμούς να ξεχωρίζουν αλλά έννοιες όπως

  • Θάνατος (π.χ. θανατική ποινή)
  • Ομοφυλοφιλία (Ολλανδία: Επιτρέπονται - Μέση ανατολή: Σε κρεμούν)
  • Δικαιοσύνη (Κάποιοι επιλέγουν να παίρνουν τον νόμο στα χέρια τους)
  • Ακόμη και πιο "καθημερινά" και απλά "θέματα" (π.χ. αγοραίος έρωτας, κάνναβη κτλ)
Μερικές από τις ερωτήσεις που θεωρώ ότι δυσκολεύομαι απαντήσω είναι

  • Πώς θα αντιδρούσα αν στο περιβάλλον μου υπήρχε κάποιος που είναι εντελώς έξω και πέρα από τη δική μου άποψη περί πνεύματος και ηθικής και συγχρόνως σε κάποια άλλη χώρα ήταν απόλυτα φυσιολογικό
  • Πως θα αντιδρούσα αν έπρεπε να ζήσω σε ένα περιβάλλον όπου θεωρούμαι υπερ-συντηρητικός ή αντίθετα ανήθικος λόγω πεποιθήσεων και του τρόπου ζωής, παρόλο που κάπου άλλου θα ήμουν ένας απόλυτα "φυσιολογικός" τύπος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
αρκετά αξιόλογο θέμα και πραγματικά τεραστίων διαστάσεων.... το άσχημο σε όλο αυτό, είναι οτί πολλές φορές οι συγκρούσεις είναι αναπόφευκτες και οδυνηρές..., πολλές φορές ακόμα και για μας, δεν υπάρχει κάποια διέξοδος ή έστω αποφυγή..., όχι γιατί δεν το θέλουμε εμείς, αλλά επειδή το επιθυμεί ο άλλος....
ένας σημαντικός λόγος για τη διαφοροποίηση μεταξύ των ανθρώπων είναι η θρησκεία.... πραγματικά πολύ άσχημο να μη σέβεσαι το θρήσκευμά του συνανθρώπου σου....
κάτι που με πείραζε πάντα ήταν η προσβολή της θρησκείας μας, από αλλοδαπούς και μάλιστα στη χώρα μας.... νομίζω οτί στο θέμα της θρησκείας, οι Έλληνες είναι αρκετά ασθενείς σε σχέση με άλλους λαούς(π.χ.Μουσουλμάνοι, Βουδιστές κ.λ.)
έχω ακούσει πολλές φορές προσβολές Θείων προσώπων από αλλοδαπούς στη χώρα μου και μηδαμινή αντίδραση από τους Έλληνες..., πραγματικά θλιβερό και μερικές φορές αναρωτιέμαι τί θα πάθαινα αν βρισκόμουν π.χ. στην Τουρκία και προσέβαλλα μπροστά σε κόσμο τον Αλλάχ.... σε σημαντικό βαθμό είμαστε και εμείς υπεύθυνοι για αυτό και δεν χρειάζεται να αναφερθώ περισσότερο....
είναι ολοφάνερο οτί η εξέλιξή του ανθρώπου δε συμβαδίζει με τις ηθικές αξίες των διαφόρων πολιτισμών....
αυτά τα δύο ποσά, μου κάνουν για αντιστρόφως ανάλογα.... και είναι κάτι που μειώνει την γενική εικόνα του ανθρώπου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
θεωρω οτι στην Ελλαδα ειμαστε αρκετα συντηρητικοι..λαθος ή σωστο αυτο ειναι υποκειμενικο..δεν θεωρω οτι οι αποψεις επιρεαζονται μονο απο τον εκαστοτε τοπο οπου ζει ο καθενας αλλα και στην προσωπικοτητα του καθενος..Θεωρω ομως οτι ο ανρθωπος οφειλει να προσαρμοζεται στις εκαστοτε καταστασεις, εποχες και συνηθειες του καθε τοπου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θεωρω ομως οτι ο ανρθωπος οφειλει να προσαρμοζεται στις εκαστοτε καταστασεις, εποχες και συνηθειες του καθε τοπου..
Είμαι κατά της θανατικής ποινής. Αν πάω στο Texas, οφείλω να αλλάξω; Για ποιο λόγο; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Είμαι κατά της θανατικής ποινής, οφείλω αν πάω στο Texas να γίνω υπέρ; Για ποιο λόγο; :worry:

Γιατί όλοι οι Texanoi είναι υπέρ της θανατικής ποινής; Για να μιλήσουμε με κοντινά σε εσένα παραδείγματα, όλοι οι Έλληνες είναι πιστοί Ορθόδοξοι χριστιανοί και θέλουν να μπουν στο δημόσιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Είμαι κατά της θανατικής ποινής. Αν πάω στο Texas, οφείλω να αλλάξω; Για ποιο λόγο; :worry:

φυσικα και δεν εισαι υποχρεωμενος να το αποδεχτεις..οπως κι εγω πχ μπορει να μην αποδεχομαι διαφορα ηθη και εθιμα της Ελλαδας..:)

Γιατί όλοι οι Texanoi είναι υπέρ της θανατικής ποινής; Για να μιλήσουμε με κοντινά σε εσένα παραδείγματα, όλοι οι Έλληνες είναι πιστοί Ορθόδοξοι χριστιανοί και θέλουν να μπουν στο δημόσιο;

Συμφωνω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πριν 20 χρόνια αν έλεγες ότι είσαι άθεος στην Ελλάδα, σίγουρα η αντίδραση δεν θα ήταν ότι πιο θετική.

Όπως και τώρα, βγες και πες ότι είσαι ομοφυλόφιλος(:P)

Δεν αντιλέγω ότι ο γεωγραφικός παράγοντας ΔΕΝ είναι ο μοναδικός, σίγουρα υπάρχουν και άλλοι. Ακόμη και ο κομματικός παράγοντας. Πες σε έναν αριστερό, ότι η τραπεζική είναι μια απόλυτα ηθική δραστηριότητα.

Κακά τα ψέματα, η ανθρωπότητα είναι χωρισμένη σε αρκετά διακριτές ομάδες που η κάθε μια αντιλαμβάνεται διαφορετικά την ηθική και το σωστό.

Και η ερώτηση μου:
Πως θα νιώθατε αν σας χαρακτήριζαν ανήθικο/λάθος/κακό/εγκληματία/αλύτη για κάτι σε κάποια άλλη ομάδα το θεωρεί τόσο "φυσιολογικό" που δεν ασχολείται καν με αυτό;

Πως θα νιώθατε αν χαρακτηρίζατε κάποιον ως ανήθικο/λάθος/κακό/εγκληματία/αλύτη για κάτι που σε κάποια άλλη ομάδα το θεωρεί οκ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
(...)Μερικές από τις ερωτήσεις που θεωρώ ότι δυσκολεύομαι απαντήσω είναι


  • Πώς θα αντιδρούσα αν στο περιβάλλον μου υπήρχε κάποιος που είναι εντελώς έξω και πέρα από τη δική μου άποψη περί πνεύματος και ηθικής και συγχρόνως σε κάποια άλλη χώρα ήταν απόλυτα φυσιολογικό
  • Πως θα αντιδρούσα αν έπρεπε να ζήσω σε ένα περιβάλλον όπου θεωρούμαι υπερ-συντηρητικός ή αντίθετα ανήθικος λόγω πεποιθήσεων και του τρόπου ζωής, παρόλο που κάπου άλλου θα ήμουν ένας απόλυτα "φυσιολογικός" τύπος!


Αντιστρέφω τα ερωτήματα μιλώντας πρώτα για μένα…
Στην πρώτη περίπτωση, δε νομίζω να με πείραζε να θεωρηθώ συντηρητική, κατά πάσα πιθανότητα θα με αντιμετώπιζαν ως γραφική και φαντάζομαι ότι θα έπεφτε και η σχετική ειρωνία…
Στη δεύτερη περίπτωση, το θέμα δεν θα ήταν τόσο οι δικές μου αντιδράσεις όσο των άλλων. Όταν θεωρούμε κάποιον υπέρ του δέοντος ελευθεριάζοντα ή ακόμα και ανήθικο, φοβόμαστε ότι απειλείται ο δικός μας τρόπος ζωής και ενίοτε αντιδρούμε άσχημα.
Άραγε θα κινδύνευα?

Αντίστοιχα, εάν στο περιβάλλον μου υπήρχε κάποιος που να ζει με τρόπο που είναι έξω από τις επιλογές μου, λογικά θα τον ανεχόμουν και δεν θα τον επέκρινα. Ίσως όμως να έβαζα κάποια διαχωριστικά. Π.χ. επειδή το έχω ήδη σκεφτεί, δεν θα είχα πρόβλημα να δουλέψω με μια μουσουλμάνα που θα φορούσε μαντίλα και θα κάλυπτε το σώμα της, κάποιες είναι πάρα πολύ κομψές και έτσι, αν όμως είχα απέναντι μου μια μουσουλμάνα με καλυμμένο και το πρόσωπο και ελεύθερα μόνο τα μάτια, θα με ενοχλούσε αφάνταστα, θεωρώ δικαίωμα της να πιστεύει ό,τι θέλει και δικαίωμα μου να θέλω να βλέπω το πρόσωπο του συνεργάτη μου. Αδιέξοδο.
Κάποιος με ιδιαίτερα ελευθεριάζουσες απόψεις πιθανότατα δεν θα με πείραζε. Αν όμως ερχόταν σε επαφή με το παιδί μου, θα δοκιμάζονταν η δική μου επιτυχής ή όχι διαπαιδαγώγηση, δηλ αν το παιδί μου θα παρασυρόταν ενδεχομένως και να θελήσει να ακολουθήσει κάποια από τα «καινά δαιμόνια» ή όχι…
Τελικά υπάρχουν δεκάδες παράμετροι σε κάθε απάντηση, δεκάδες σταθμισμένοι ή αστάθμητοι παράγοντες που θα μπορούσαν να μας κάνουν επιεικείς και προοδευτικούς ή αντίθετα συντηρητικούς και φονταμενταλιστές ίσως…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πριν 20 χρόνια αν έλεγες ότι είσαι άθεος στην Ελλάδα, σίγουρα η αντίδραση δεν θα ήταν ότι πιο θετική.

Όπως και τώρα, βγες και πες ότι είσαι ομοφυλόφιλος(:P)

Όχι ρε γαμώτο, πού με κατάλαβες;; :redface::redface::clapup::hehe:

Δεν αντιλέγω ότι ο γεωγραφικός παράγοντας ΔΕΝ είναι ο μοναδικός, σίγουρα υπάρχουν και άλλοι. Ακόμη και ο κομματικός παράγοντας. Πες σε έναν αριστερό, ότι η τραπεζική είναι μια απόλυτα ηθική δραστηριότητα.
Δεν είναι η αριστερά ή η δεξιά που φταίει γι' αυτό, ούτε καν η ίδια η τραπεζική δραστηριότητα. Είναι η έννοια της Ηθικής, η οποία μπάζει νερά από παντού, η οποία δεν έχει σταθερές βάσεις, η οποία ουσιαστικά τονίζει το κενό πάνω στο οποίο πατάει ο ανθρώπινος πολιτισμός ή εάν θέλετε τη δύσκολη ισορροπία της Προσαρμογής, επάνω στην αιχμή ενός σπαθιού, πράγμα που ελπίζω ότι σύντομα θα αποτελέσει και αφορμή για βαθύτερο προβληματισμό στο στέκι.

Κακά τα ψέματα, η ανθρωπότητα είναι χωρισμένη σε αρκετά διακριτές ομάδες που η κάθε μια αντιλαμβάνεται διαφορετικά την ηθική και το σωστό.
Κατά τη δική μου, και όχι μόνο, γνώμη, εάν η ηθική το μόνο που κατάφερε, μετά από παρουσία αιώνων στις ανθρώπινες κοινωνίες, είναι να χωρίσει τους ανθρώπους, σε αντιμαχόμενες ομάδες, που αδυνατούν να δουν η μία το δίκαιο της άλλης, τότε αυτομάτως καθίσταται Ανήθικη από μόνη της. Παράδοξη έως ειρωνική ως σκέψη, δεν βρίσκεις;

Και η ερώτηση μου:
Πως θα νιώθατε αν σας χαρακτήριζαν ανήθικο/λάθος/κακό/εγκληματία/αλύτη για κάτι σε κάποια άλλη ομάδα το θεωρεί τόσο "φυσιολογικό" που δεν ασχολείται καν με αυτό;
Θα ένιωθα περήφανος και θα το είχα καύχημα!! Θα φρόντιζα δε, να συγχνωτίζομαι με τα μέλη της ομάδας που θα με θεωρούσαν "φυσιολογικό" και θα χαμογελούσα με συγκατάβαση προς τα μέλη των ομάδων που θα με θεωρούσαν ανήθικο. Αυτό φυσικά στη χώρα μου, όπου έχω ακόμη το περιθώριο να χαμογελώ για τέτοια θέματα. Εάν ήμουν πολίτης κάποιας άλλης χώρας, όπου ο χαρακτηρισμός μου ως ανήθικου θα επέφερε τις βαρύτερες συνέπειες, εξοστρακισμό από την κοινωνία μέχρι θάνατο, θα φρόντιζα να φύγω μακριά. Πατρίδα είναι εκεί που αισθάνεσαι "σαν στο σπίτι σου", συνεπώς θα έψαχνα για μια νέα πατρίδα. Υπέροχη αυτή η υπέρβαση, δε νομίζεις; Θα ένιωθα υπέροχα, εάν την είχα κάνει...


Πως θα νιώθατε αν χαρακτηρίζατε κάποιον ως ανήθικο/λάθος/κακό/εγκληματία/αλύτη για κάτι που σε κάποια άλλη ομάδα το θεωρεί οκ;
Θα ένιωθα πολύ άσχημα για τον εαυτό μου και θα έφτυνα κάθε που θα κοιτούσα τον καθρέφτη. Η ίδια η ηθικολογία αποτελεί μέγιστη ανηθικότητα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
για τον παραπάνω λόγο, το πως νιώθεις αν υπάρχει αντίθεση απόψεων..., είσαι αναγκασμένος να κάνεις κάποιες επιλογές στη ζωή σου..., ή μπορείς να απέχεις από αρκετά πράγματα.... να επιλέγεις τις παρέες σου και τον τρόπο ζωής σου
μπορείς να διαμορφώσεις τον χώρο και τον χρόνο γύρω σου, αλλά όχι για πάντα..., μερικές φορές σε διαμορφώνουν αυτά
είναι στιγμές που τα πράγματα ξεφεύγουν από τα όρια λογικής και σκέφτεσαι οτί η αποχή από διάφορες δραστηριότητες είναι συμπαγής.... έχουμε διαμορφώσει τον κόσμο μας πάνω σε γυάλινα πρότυπα, που όταν πέσουν γίνονται κομμάτια
ο κόσμος είναι σε γενικές γραμμές αγχωμένος, με αποτέλεσμα να πέφτει πιο εύκολα σε πλάνες..., δεν υπάρχει ελευθερία βούλησης και ζούμε σε έναν κόσμο ειρωνικό και γλοιώδες.... μέσα σε ψέματα και σε ένα παραμύθι που το ζωντανεύει η εξέλιξη.... η κοινωνία ελέγχεται από τη δύναμη του χρήματος και ο αδύναμος πολλές φορές πνίγεται μέσα στο δίκιο του
ζούμε στη χώρα των ονείρων και όχι στη χώρα των ελπίδων.... και ένα σάπιο σύστημα επί δεκαετίες, που πάγωσε την εικόνα της Ελλάδας μέσα στον χρόνο.... και ένα μικρό μερίδιο ευθύνης ανήκει και σε εμένα, που επέτρεψα στον εαυτό μου να ακολουθήσει αυτόν τον δρόμο....
πρέπει να πάρουμε πίσω κάτι που μας ανήκει..., την αξιοπρέπειά μας, σαν Έλληνες πολίτες
και να μην νιώθουμε σαν ξένοι, μέσα στα ύδατά μας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
νομίζω οτί στο θέμα της θρησκείας, οι Έλληνες είναι αρκετά ασθενείς σε σχέση με άλλους λαούς(π.χ.Μουσουλμάνοι, Βουδιστές κ.λ.)
έχω ακούσει πολλές φορές προσβολές Θείων προσώπων από αλλοδαπούς στη χώρα μου και μηδαμινή αντίδραση από τους Έλληνες..., πραγματικά θλιβερό και μερικές φορές αναρωτιέμαι τί θα πάθαινα αν βρισκόμουν π.χ. στην Τουρκία και προσέβαλλα μπροστά σε κόσμο τον Αλλάχ.... σε σημαντικό βαθμό είμαστε και εμείς υπεύθυνοι για αυτό και δεν χρειάζεται να αναφερθώ περισσότερο....

Ευτυχώς λοιπόν που δεν είσαι στην Τουρκία και ευτυχώς που δεν μας κρεμάνε για το παραμικρό και υπάρχει Δημοκρατία στην Ελλάδα, έστω με κενά. Η σχετικότητα της ηθικής πολιτιστικά δεν πιστεύω ότι είναι εύκολο να εκλείψει. Πάντα θα υπάρχουν διαφορές και διαφοροποιήσεις, το ζήτημα είναι να μάθουμε όχι μόνο να ανεχόμαστε τη διαφορετικότητα, αλλά να προσπαθούμε να μπούμε και στη θέση των διαφορετικών αντιλήψεων περί ηθικής. Αυτά όμως είναι λόγια και φρούδες ελπίδες γιατί μπορείς εσύ να μπεις στη θέση του ανατολίτη που κρεμάει για ψήλου...πήδημα τον "προοδευτικό" ή τον "παραστρατημένο" όπως θες πες τον ; Αν πρόκειται για να χαρακτηριστώ ανεκτικός και ανεξήθρησκος, να δεχτώ τις παλαβομάρες των σκληροπηρυνικών μουσουλμάνων να λείπει το βύσινο. Οι άνθρωποι έχουν μείνει στην εποχή των σπηλαίων, γιατί πρέπει να είμαι ανεκτικός μαζί τους ; Το πρόβλημα είναι δικό τους, όχι της Δύσης. Μεγάλο μέρος του μουσουλμανικού πληθυσμού μπορεί να καταναλώνει Coca Cola, να βλέπει αμερικάνες σειρές, να χρησιμοποιεί ακόμα και το internet, αλλά το να έχουμε προσδοκίες ότι θα μπορέσουμε να τους κάνουμε δημοκράτες είναι ανεδαφικό, για να καταλάβουν και να εμπεδώσουν τη Δημοκρατία ίσως χρειαστεί να περάσουν πολλές δεκαετίες ακόμα. Στη σύγκρουση του δυτικού κόσμου με όλους αυτούς τους πολιτισμούς τί θα επιλέξει ο καθένας είναι ένα ζήτημα, προσωπικά προτιμώ χίλιες φορές την χαλαρών ηθών Δύση με τις όποιες ατέλειές των κοινωνικοπολιτικών συστημάτων της, παρά την τυραννία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Νομίζω φίλε Δόκτορα, ότι η ελπίδα τούτοι οι λαοί σταδιακά ν' αλλάξουν νοοτροπία και ν' αποζητήσουν αλλαγές στην κοινωνική τους πραγματικότητα, δεν έγκειται στη σύγκρουση και δεν θεωρώ ότι τούτη είναι αναπόφευκτη. Ας μην ξεχνάμε ότι οι συγκεκριμένοι λαοί κρατήθηκαν, σε πολιτικό και πολιτιστικό επίπεδο, μερικούς αιώνες πίσω από εμάς, ενώ προηγουμένως και πριν τους πολέμους των Αράβων με τη Δύση, εκείνοι ήταν συγκριτικά ποιο πολιτισμένοι και προοδευτικοί από τους Δυτικούς, οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην αποικιοκρατία των Μεγάλων Δυτικών δυνάμεων, που μέχρι και σήμερα εξυπηρετείται από ανελεύθερα καθεστώτα, τα οποία και στηρίζει, που χρησιμοποιούν τη θρησκεία, την ηθική και το σκοταδισμό ο οποίος εκπηγάζει από κάθε λογής "θεϊκές αλήθειες", για να κρατούν τους λαούς τους υπόδουλους κι εξαρτημένους.

Η ίδια η αποικιοκρατία έχει συντελέσει, με τις αδικίες που έχει προκαλέσει σ' εκείνους τους λαούς, με την εκμετάλλευση και την οπισθοδρόμηση που επέφερε, τη δίκαιη οργή τους και εν πολλοίς τις ίδιες τις συνθήκες της σύγκρουσης, την οποία ακόμη ευαγγελίζεται και υποθάλπει η Δύση, προκειμένου να προωθήσει τα γεωπολιτικά και ενεργειακά της συμφέροντα, με σκοπό την παγκόσμια κυριαρχία και την ανεμπόδιστη εκμετάλλευση των πλουτοπαραγωγικών πηγών της Γης, σε ποσοστά συντριπτικά αναντίστοιχα με την πληθυσμιακή της αναλογία.

Το πρόβλημα λοιπόν είναι δικό τους, όμως η Δύση ευθύνεται γι' αυτό, σε τεράστιο βαθμό. Θεωρώ λοιπόν, ότι η ελπίδα για την αλλαγή εκείνων των κοινωνιών, έγκειται στην ειρηνική κι ανεμπόδιστη αλληλεπίδρασή τους με τις δικές μας και στην άρση της σκαιάς εκμετάλλευσης. Το ζήτημα όμως είναι το εξής: Είναι η Δυτική άποψη αρκετά πετυχημένη κι ισχυρή, ώστε να επικρατήσει σε μια αλληλεπίδραση επί ίσοις όροις με την Μουσουλμανική, ή πράγματι η "όσμωση" τείνει προς την επικράτηση της δεύτερης; Έχει η Δυτική αντίληψη τόσο ισχυρή πειθώ, χωρίς τη δύναμη των όπλων να την υποστηρίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
δε θα έλεγα οτί είναι ευτυχώς, μία λεηλατημένη πίστη.... μπροστά σε μια πιο ισχυρή πίστη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Το πρόβλημα λοιπόν είναι δικό τους, όμως η Δύση ευθύνεται γι' αυτό, σε τεράστιο βαθμό. Θεωρώ λοιπόν, ότι η ελπίδα για την αλλαγή εκείνων των κοινωνιών, έγκειται στην ειρηνική κι ανεμπόδιστη αλληλεπίδρασή τους με τις δικές μας και στην άρση της σκαιάς εκμετάλλευσης. Το ζήτημα όμως είναι το εξής: Είναι η Δυτική άποψη αρκετά πετυχημένη κι ισχυρή, ώστε να επικρατήσει σε μια αλληλεπίδραση επί ίσοις όροις με την Μουσουλμανική, ή πράγματι η "όσμωση" τείνει προς την επικράτηση της δεύτερης; Έχει η Δυτική αντίληψη τόσο ισχυρή πειθώ, χωρίς τη δύναμη των όπλων να την υποστηρίζει;

Δεν νομίζω ότι θα μπορέσει ποτέ να επικρατήσει η δεύτερη. Η σύγκρουση γράφεις δεν είναι αναπόφευκτη. Μα ήδη έχουμε συγκρουστεί και ακόμα σε σύγκρουση βρισκόμαστε, απλά κάποια μέρα θα κλείσει κι αυτό το κεφάλαιο και πιθανόν να ανοίξει ένα άλλο. Μια συμφιλίωση είναι δυνατόν πράγματι να είναι το επόμενο κεφάλαιο. Ακόμα κι αν ο δυτικός κόσμος βρίσκεται σε βαθειά κρίση και παρακμή τελευταία και τα κοινωνικοπολιτικά συστήματα έχουν φθαρεί, το μόνο που μπορεί να συμβεί κατά την άποψή μου είναι να ανακάμψει κάποια στιγμή στο μέλλον. Δεν πιστεύω στο τέλος του δυτικού πολιτισμού παρά τα όσα λένε οι Κασσάνδρες, πρώτον γιατί η Δύση έχει συγκριτικά με το μουσουλμανικό κόσμο μια άριστη οργανωτική ικανότητα, τη δυνατότητα ελέγχου και αυτοελέγχου των πληθυσμών εν αντιθέση με το χαοτικό και περισσότερο συναισθηματικό κόσμο της Ανατολής, υπερεπαρκή τεχνολογία, αλλά και κουβαλάει μια τεράστια πνευματική παράδοση που έχει βασιστεί στον ελληνικό πολιτισμό. Οι μουσουλμάνοι βασίζονται ουσιαστικά αποκλειστικά στην πίστη, αυτό το δίκοπο μαχαίρι και ήδη το έχουν στρέψει καταπάνω τους αυτοκαταστροφικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Ευτυχώς λοιπόν που δεν είσαι στην Τουρκία και ευτυχώς που δεν μας κρεμάνε για το παραμικρό και υπάρχει Δημοκρατία στην Ελλάδα, έστω με κενά.

δημοκρατία στο κενό = δημοπρασία για Θεό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top