[Παλιό Σύστημα] Τι μάθημα επιλογής να πάρω στη Γ' Λυκείου;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
και εγω ιστορια θα επιλεξωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pin sug

Νεοφερμένος

Η pin sug αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
8a h8ela na rwthsw: fetos eimai apofoitos kai epi8umw na exw ws ma8hma epiloghs viologia..perisi eixa omws ma8hmatika..ginetai na alla3w??? ki an nai pote to dhlwnw sto sxoleio????

epipleon mporei na mou pei kapoios pws upologizontai ta moria twn apofoitwn? dhladh stous proforikous va8mous 8a vallw tous persinous???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
εδω και μερες εχω μια απορια!το βιβλιο τον κειμένων της θεωρητικης κατευθυνσης πανω λεει οτι μπορει να το παρει κανεις και ως επιλογης απο την θετικη κατευθυνση!ισχυει κατι τετοιο??δεν εχω ακουσει ποτε κανεις να το εχει κανει αυτο!και αν οντως ισχυει τοτε ποτε το διδασκονται αυτα τα παιδια αφου ειναι μαθημα κατευθυνσης και εκεινη την ωρα εχουνε τα μαθηματα της δικης τους κατευθυνσης??για παραδειγμα την βιολογια γενικης την παρακολουθουμε ολοι επομενως μπορουμε να την παρουμε ως μαθημα επιλογης!τα κειμενα κατευθυνσης ομως??λυστε μου αυτη την απορια οποιος γνωριζει :D:D:D

δεν ηξερα σε ποια κατηγορια να το βαλω οποτε μετακινηστε το αν θελετε!


Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 86 εώς 91 προήλθαν από παρόμοιο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Στην Γ' υπάρχουν τρία είδη μαθημάτων : Γενικής,κατεύθυνσης και επιλογής,θα το δεις και στο απολυτήριο. Αν και δεν νομίζω,να υπάρχουν και πολλοί παλαβοί να διαλέξουν τα κείμενα για επιλογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
ναι οκ μπορει εσυ να θεωρεις καποιον παλαβο να παρει κειμενα ως επιλογης αλλα υπαρχουν και καποιοι που θεωρουν παλαβους αυτους που παιρνουν ιστορια γενικης!με την ιστορια γενικης ανοιγεις το 1 πεδιο!με τα κειμενα ισχυει το ιδιο?και τελικα αν ισχυει οτι μπορεις τα κειμενα κατευθυνσης να τα παρεις ως επιλογης απο την θετικη τοτε ποτε τα διδασκεσαι???εγω ειμαι θεωρητικη και οταν κανουμε κειμενα η θετικη κατευθυνση κανει τα μαθηματα της δικης της κατευθυνσης!επομενως?

και στο ιντερνετ που το εψαξα βλεπω οτι σαν επιλογης μαθηματα ωστε να δωσεις στις πανελληνιες μπορεις να παρεις βιολογια,ιστορια,μαθηματικα,αοθ,φυσικη. δεν εχει μεσα τα κειμενα της κατευθυνσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,219 μηνύματα.
Η Νεοελληνική λογοτεχνία κατεύθυνσης μπορεί να επιλεγεί ως μάθημα επιλογής για το σχολείο, όχι για τις Πανελλήνιες. Επομένως, εάν δημιουργηθεί τμήμα η διδασκαλία γίνεται τις ώρες που γίνονται και τα υπόλοιπα μαθήματα επιλογής (π.χ. υπολογιστές, ιστορία τέχνης κλπ.). Δες εδώ τα μαθήματα επιλογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
ναι οκ αλλα τοτε γιατι το βιβλιο λεει πανω θετικης κατευθυνσης??και δεν λεει απλα κατευθυνσης-επιλογης??γιατι απευθυνεται μονο σε αυτους τους μαθητές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 9,970 μηνύματα.
εδω και μερες εχω μια απορια!το βιβλιο τον κειμένων της θεωρητικης κατευθυνσης πανω λεει οτι μπορει να το παρει κανεις και ως επιλογης απο την θετικη κατευθυνση!ισχυει κατι τετοιο??
Το ίδιο λέει και στη σελίδα του υπουργείου που έχει τα σχολικά βιβλία.
https://digitalschool.minedu.gov.gr//courses/DSGL-C132/
Μάλλον το εξώφυλλο έχει ξεμείνει από προηγούμενα χρόνια, όπου τα μαθήματα επιλογής ήταν διαφορετικά για κάθε κατεύθυνση και κάποια υποχρεωτικά μαθήματα μιας κατεύθυνσης μπορούσαν να είναι μαθήματα επιλογής για τις άλλες.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
δεν νομιζω να εχει ξεμεινει!φετος αλλαξαν ολα τα εξωφυλλα αφου η δουλεια για την εκτπωση δοθηκε στον ομιλο διοφαντο δεν θα αλλαζαν τον τιτλο αν οντως ειχε ξεμεινει και θα αλλαζαν τις εικονες?κατι αλλο πρεπει να ειναι που απλα κανεις μας δεν γνωριζει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 9,970 μηνύματα.
δεν νομιζω να εχει ξεμεινει!φετος αλλαξαν ολα τα εξωφυλλα αφου η δουλεια για την εκτπωση δοθηκε στον ομιλο διοφαντο δεν θα αλλαζαν τον τιτλο αν οντως ειχε ξεμεινει και θα αλλαζαν τις εικονες?κατι αλλο πρεπει να ειναι που απλα κανεις μας δεν γνωριζει
Γιατί δηλαδή, σου φαίνεται τόσο απίθανο να ξέχασαν να αλλάξουν το εξώφυλλο? Και όταν γράφεις: "κατι αλλο πρεπει να ειναι που απλα κανεις μας δεν γνωριζει" να φανταστώ ότι υπονοείς πως κρύβεται κάποια συνομωσία?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
χαχαχχα συνωμοσία ????οχι βεβαια!!ρε παιδι μου δεν ξερω γιατι το εχουνε αφησει το θετικης κατευθυνσης απλα ψαχνω μια απαντηση σωστη και οχι υποθεσεις οι οποιες τελικα μπορει να ειναι και σωστες!και μου φαινεται χαζο να επεξεργαζεσαι ενα εξωφυλλο και να αφηνεις λαθος τον τιτλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katy95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katy95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Η Νεοελληνική λογοτεχνία κατεύθυνσης μπορεί να επιλεγεί ως μάθημα επιλογής για το σχολείο, όχι για τις Πανελλήνιες. Επομένως, εάν δημιουργηθεί τμήμα η διδασκαλία γίνεται τις ώρες που γίνονται και τα υπόλοιπα μαθήματα επιλογής (π.χ. υπολογιστές, ιστορία τέχνης κλπ.). Δες εδώ τα μαθήματα επιλογής.
Δεν νομιζω να ειναι αυτο καθως κανω λογοτενια επιλογης και δεν χησιμοποιουμε το βιβλιο της κατ. μονο οταν εχουμε λογοτενια κατ. ....στην λογοτεχνια επιλογης κανουμε κειμενα που μας φερνει η καθηγητρια. :)
Παντως και γω το χα απορια αυτο :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
καλα καμενα ειστε και εσεις :P
πηρατε κειμενα για επιλογης??στο σχολειο μας τοσα χρονια ολοι επιλογης παιρνουνε πληροφορικη,πολυμεσα δικτυα,εφαρμογες υπολογιστικων συστηματων αντε και κανα σχεδιο!ποιος θελει να κανει κειμενα 2 επιπλεον ωρες??μπραβο σας για την υπομονη! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katy95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katy95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Χαχαχα οντως εγω πολυμεσα διαλεξα αλλα ηταν λιγοι οποτε δεν γινοταν ταξη καθως οι περισσοτεροι πηραν ΑΟΘ ή μαθηματικα...δεν κανουμε μαθημα βασικα διαβαζουμε κανα ποιημα ή κανα κειμενο και λεμε το θεμα του και κλασσικα γινεται χαμος γιατι ειναι αχρηστο μαθημα και δεν παρακολουθει κανεις ...και η ιδια η καθηγητρια μας το ειπε οτι ειναι το πιο αχρηστο....ουσιαστικα περναμε την ωρα μας αλλα εχει πλακα γιατι γελαμε συνεχεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Καλημέρα,
από το Σεπτέβρη θα πάω β' λυκείου και πήρα μάθημα επιλογής τις εφαρμογές υπολογιστών. Έμαθα όμως ότι δε γίνεται να πάρουμε το ίδιο αυτό μάθημα και στη γ' (το μάθημα δεν εξετάζεται γραπτά).
Υπάρχει κάποιο μάθημα που να μπορώ να πάρω στην γ' λυκείου και που να μην εξετάζεται; Κάτι άκουσα για 'πολυμέσα' αλλά δεν είμαι σίγουρη. Στη σελίδα του Υπουργείου βρήκα την παρακάτω λίστα:
ΙΙ. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ

1. Β΄ Ξένη Γλώσσα:
2
2. Αρχές Οικονομικής Θεωρίας:
2
3. Στατιστική:
2
4. Λογική: Θεωρία και Πρακτική:
2
5. Εφαρμογές Υπολογιστών*:
2
6. Ιστορία της Τέχνης:
2
7. Ιστορία των Επιστημών & της Τεχνολογίας: 2
8. Προβλήματα Φιλοσοφίας:
2
9. Νεοελληνική Λογοτεχνία: 2
10. Τεχνολογία και Ανάπτυξη:
2
11. Στοιχεία Γεωπονίας & Αγροτική Ανάπτυξη:
2
12. Βιομηχανική Παραγωγή & Ενέργεια:
2
13. Αρχές Λογιστικής:
2
14. Σχέδιο Τεχνικό:
2
15. Σχέδιο Αρχιτεκτονικό:
2
16. Τεχνολογία Υπολογιστικών Συστημάτων και Λειτουργικά Συστήματα:
2
17. Πολυμέσα - Δίκτυα:
2
18. Εφαρμογές Λογισμικού:
2

Εμάς βέβαια δε μας δόθηκα τόσα πολλά μαθήματα να επιλέξουμε για τη β' λυκείου.
Μπορείτε να με διαφωτίσετε; Ποιο άλλο μάθημα, εκτός από τις εφαρμογές υπολογιστών, μπορώ να πάρω για τη γ' και να μην εξετάζεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 9,970 μηνύματα.
Ποιο άλλο μάθημα, εκτός από τις εφαρμογές υπολογιστών, μπορώ να πάρω για τη γ' και να μην εξετάζεται;
Στη Γ υπάρχει το ξαδερφάκι του που το λένε "πολυμέσα - δίκτυα" και δεν εξετάζεται γραπτά. Αυτ'ό παίρνουν όσοι στη Β είχαν υπολογιστές. Και τα 2 είναι λούφα και παραλλαγή.
(Άντε να δούμε πότε θα κοιμηθώ)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VasilisS_!

Νεοφερμένος

Ο VasilisS_! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Παιδιά, καλησπέρα... Φέτος "δίνω" Πανελλαδικές και δεν ξέρω τι να κάνω! Ακολουθώ τη θετική κατεύθυνση και θέλω να περάσω Ιατρική... Δεν ξέρω ποιο μάθημα Γενικής να επιλέξω... ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eliminated

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Eliminated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Παιδιά, καλησπέρα... Φέτος "δίνω" Πανελλαδικές και δεν ξέρω τι να κάνω! Ακολουθώ τη θετική κατεύθυνση και θέλω να περάσω Ιατρική... Δεν ξέρω ποιο μάθημα Γενικής να επιλέξω... ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ!!!

Ιστορία την ξεχνάς 100%.

Από εκεί και πέρα, τι σου αρέσει πιο πολύ; Για να θέλεις Ιατρική ίσως να σου αρέσει περισσότερο η βιολογία υποθέτω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VasilisS_!

Νεοφερμένος

Ο VasilisS_! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Λάτρευε την "Παπαγαλία" και μου αρέσει η Ιστορία, αλλά μου λένε πως είναι δύσκολη... Ποια είναι η γνώμη σας ;;;

*Λατρεύω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eliminated

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Eliminated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Να πάρεις βιολογία αν σου αρέσει η παπαγαλία. Άσε την ιστορία.

Το λέω ωμά αλλά δυστυχώς έτσι πρέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top