Μαθηματική λογοτεχνία και εκλαϊκευμένα μαθηματικά βιβλία

Crown

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Το Θεώρημα του Παπαγάλου!

Α!Εμένα μου άρεσε, γιατί άκουσα και άλλα σχόλια...Είναι ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία.Με πήγε σε ένα διαφορετικό κόσμο των μαθηματικών που δεν είχα ιδέα.Καταπληκτικό!!!Και το προτείνω σε όλους δε θα χάσετε! Δεν είναι καθόλου βαρύ ή τραβηγμένο.Αντί να τα λέει ξερά έχει 7 ήρωες συνολικά όπου ανακατεύονται γύρω από τα μαθηματικά.Αναφέρει τις περιπέτειες τους γύρω από αυτά.Να μου πεις ο καθένας έχει την άποψή του.Πάντως, εμένα τουλάχιστον μου άρεσε!!!:clapup::clapup::clapup:
Έχω διαβάσει και τα πυθαγόρεια Εγκλήματα αλλά δε μου άρεσαν όσο το Θεώρημα του Παπαγάλου.

Υ.Γ.Ξέρετε τίποτα για το βιβλίο Αϊνστάιν και Πικάσο.Κάπως έτσι το είχα ακούσει..Ή κάνω λάθος;;
Σημείωση: Οι περιγραφές των βιβλίων που μου άρεσαν ειναι παρμένες απο το protoporia.gr
[/quote]



https://www.travlos.gr/Goitia_gnosis/einstein_picasso.htm Αϊνστάιν- Πικάσο: Ο χώρος, ο χρόνος και η ομορφιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίκος

Νεοφερμένος

Ο Αρίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Επειδή τώρα τελευταία το έχω ρίξει πολυ στο διάβασμα μυθηστοριματικών βιβλιών σκέφτηκα να διαβάσω κανένα πιο επικοδομοιτηκό βιβλίο που να έχει σχέση με θετικές επιστήμες.Θα ήθελα,λοιπόν, αν ξέρετε κάποιο αντίστοιχο βιβλιό να μου προτείνετε.Να πω οτι πηγαίνω β λυκείου.Ευχαριστώ προκαταβολικά!:)

Σημείωση συντάκτου:Οι αναρτήσεις #42,43 προήλθαν έπειτα απο συγχώνευση με το θέμα " Βιβλία Μαθηματικών και Φυσικής"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Το Τελευταιο θεωρημα του Φερμα-Simon Singh εχει γινει best seller
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Επειδή τώρα τελευταία το έχω ρίξει πολυ στο διάβασμα μυθηστοριματικών βιβλιών σκέφτηκα να διαβάσω κανένα πιο επικοδομοιτηκό βιβλίο που να έχει σχέση με θετικές επιστήμες.Θα ήθελα,λοιπόν, αν ξέρετε κάποιο αντίστοιχο βιβλιό να μου προτείνετε.Να πω οτι πηγαίνω β λυκείου.Ευχαριστώ προκαταβολικά!:)

Σημείωση συντάκτου:Οι αναρτήσεις #42,43 προήλθαν έπειτα απο συγχώνευση με το θέμα " Βιβλία Μαθηματικών και Φυσικής"
Εγώ θα σου προτείνω κάτι διαφορετικό που θα φωτίσει το τρόπο που βλέπεις, τις βασικές αξίες: Επίκουρος εδώ-Επίκτητος εδώ και ότι άλλο βρείς, και στον Πλούταρχο, οποσδήποτε το "Περί Παίδων Αγωγής" εδώ και Download και εδώ.
Στο https://www.scribd.com/ ανεβαίνουν σχεδόν τα πάντα, για τα πάντα...σε βιβλίο ή περιοδικό, απλά φτιάξε λογ με κάποιο μέιλ και κάνε εγγραφή.
Καλή ανάγνωση.. και βρές κάνα δίσκο με κάμποσα TB :clapup: γιατί θα βρίσκεις και θα κατεβάζεις τσάμπα κι αβέρτα.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
καλό βιβλίο είναι το "κωδικες και μυστικά" του simon singh.
όταν ήμουν στο λυκείο είχα φάει κόλλημα με αυτό το βιβλίο και τους γρίφους που είχε πισω :D
ειχα φτασει μεχρι και το κρυπτογραμμα του vigener. μετα ηταν πολύ δύσκολο να τα λύσω μόνη μου χωρίς βοήθεια υπολογιστή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Θέλω να πάρω σε έναν φίλο μου ένα βιβλίο που έχει να κάνει με μαθηματικά.
Βέβαια, αυτός σε σχέση με τα μαθηματικά είναι αστοιχείωτος, αλλά του αρέσει πολύ η φιλοσοφία των μαθηματικών και η ορθολογικότητα τους.
Ποιο από τα βιβλία που προτείνετε θα μπορούσε να διαβάσει; (π.χ εγώ σκέφτηκα για το"η χαρά του π". Τι λετε;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Ενα καλο βιβλιο για λυκειακια ειναι το "Ποιος σκοτωσε τον κυριο Χ"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Θέλω να πάρω σε έναν φίλο μου ένα βιβλίο που έχει να κάνει με μαθηματικά.
Βέβαια, αυτός σε σχέση με τα μαθηματικά είναι αστοιχείωτος, αλλά του αρέσει πολύ η φιλοσοφία των μαθηματικών και η ορθολογικότητα τους.
Ποιο από τα βιβλία που προτείνετε θα μπορούσε να διαβάσει; (π.χ εγώ σκέφτηκα για το"η χαρά του π". Τι λετε;)

Το Logicomix είναι μία πολυ καλή επιλογή.Eλληνικό κόμικ,που διαβάζεται ευχάριστα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
@Mercury Θενκ γιου! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίκος

Νεοφερμένος

Ο Αρίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Σκέφτομαι να πάρω το ''Το τελευταίο θεώρημα του Φερμά'' αλλά φοβάμαι μήπως περιέχει μαθηματικά που εγώ δεν γνωρίζω(είμαι β' λυκείου)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
μην φοβασαι δεν εχει τιποτα το δυσκολο.τα πιο δυσκολα κομματια τα εχει σε σημειωσεις στο τελος του βιβλιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
https://www.perizitito.gr/product.php?productid=67792
Να φανταστώ ότι αυτό θα πρέπει να είναι για μαθηματικά επιπέδου πανεπησημίου, σωστά;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
το εχω αγορασει και αυτο.δεν το εχω διαβασει ολο αλλα απο το λιγο που το ειδα δεν φαινοταν και ευκολο στο διαβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
το εχω αγορασει και αυτο.δεν το εχω διαβασει ολο αλλα απο το λιγο που το ειδα δεν φαινοταν και ευκολο στο διαβασμα.

Αυτό σημαίνει ότι η άποψη μου επιβεβαιώνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Ναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Διάβασα το Logicomix ,που εντάξει δεν ξέρω αν θεωρείται απαραίτητα ίδιο με τα υπόλοιπα που αναφέρετε,ωστόσο μου άρεσε αρκετά.Τώρα σκέφτομαι να διαβάσω το "Η εξίσωση που δεν μπορούσε να λυθεί" ή "Το θεώρημα του παπαγάλου" .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 9,970 μηνύματα.
Συστήνω ανεπιφύλακτα ένα καταπληκτικό βιβλίο του είδους: "Η επιπεδοχώρα".



<<Η Επιπεδοχώρα είναι μια επίπεδη χώρα, η οποία κατοικείται από νοήμονα γεωμετρικά σχήματα που κινούνται, μιλούν και έχουν ανθρώπινα αισθήματα. Οι κάτοικοι της Επιπεδοχώρας ζουν αμέριμνοι στον... δισδιάστατο κόσμο τους, όταν ξαφνικά εμφανίζεται από το πουθενά ένας μυστηριώδης επισκέπτης, ο οποίος κηρύττει το αδιανόητο: την ύπαρξη μίας τρίτης διάστασης!>>
Υπάρχει και η αντίστοιχη ταινία (χωρίς υπότιτλους όμως): https://www.youtube.com/watch?v=eyuNrm4VK2w
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Το Θεώρημα του Παπαγάλου είναι το καλύτερο "παραμαθηματικό" βιβλίο που έχω διαβάσει, μετά το Θείο Πέτρο και το Φερμά. Το διαβάζω τώρα για δεύτερη φορά και πραγματικά με καθηλώνει κάθε φορά που το πιάνω, δεν κουράζομαι παρά τις απίστευτες πληροφορίες σε κάθε σελίδα, λες και διαβάζω μυθιστόρημα... Πιστεύω πως είναι εξαιρετικά καλογραμμένο και το έχει απογειώσει η μετάφραση του Τεύκρου Μιχαηλίδη.
Βέβαια δεν θα το συνιστούσα για κάποιον που ξεκινά να διαβάζει μαθηματική λογοτεχνία και δεν είναι "καμένος" με τα μαθηματικά, γιατί θα κουραστεί και δεν θα του δώσει σχεδόν τίποτα. Σε τέτοια περίπτωση επιβάλλεται Δοξιάδης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Alice in Wonderland, κατά την δική μου κρίση. Απίθανη σκέψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top