Μαθηματικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (Ζωγράφου)

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Καλη μέρα σε όλους σας. Επεσα τυχαία πάνω στο φορουμ και είδα αυτή τη συζήτηση.
Όντας απόφοιτος του Μαθηματικού του ΕΚΠΑ ένα έχω να σας πώ.
Η ύλη η οποία διδάσκεται στο 4ο έτος στην Αθήνα, στα υπόλοιπα Πανεπιστήμια διδάσκεται σε Μεταπτυχιακό επίπεδο και προαιρετικά, ενώ στο ΕΚΠΑ είναι Υποχρεωτικά μαθήματα!!! Ελπίζω να σας κάλυψα για το βαθμό δυσκολίας...

Δωσε συγκεκριμενα παραδείγματα μαθημάτων.
Εννοεις Διαφορική Γεωμετρία Ι πχ.?
----------------------------
Αποψη - απο πλευρας δυσκολίας - απο Μαθηματικά τμηματα αλλων πολεων της Ελλαδας,δεν εχω. Μπορει όντως πχ. το Μαθηματικό Ιωαννίνων να ειναι καλύτερο απο το Αθηνών...


Ωστόσο,αυτο που ουσιαστικά μετρά ειναι η αίγλη,το prestige!

Αλλιως ειναι να λες πως εισαι αποφοιτος Μαθηματικού Αθηνων (δηλ. της πρωτεύουσας του ελλ. κρατους - και άρα λογικά του πιο άρτιου και ποιοτικού μαθηματικού τμηματος εν Ελλάδι) και αλλιως οτι εισαι αποφοιτος Μαθηματικού καποιας ελλ. κωμόπολης....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicki

Νεοφερμένος

Η Vicki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Το τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Αθηνών, δεν έχει υποχρεωτικά μαθήματα στο 4ο έτος. Στο πρόγραμμα σπουδών του δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Το τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Αθηνών, δεν έχει υποχρεωτικά μαθήματα στο 4ο έτος. Στο πρόγραμμα σπουδών του δηλαδή.
Λογικό, αφού χρωστάς όλα τα υποχρεωτικά από το δεύτερο (και όχι μόνο) έτος.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Το τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Αθηνών, δεν έχει υποχρεωτικά μαθήματα στο 4ο έτος. Στο πρόγραμμα σπουδών του δηλαδή.

Προφανώς άλλαξαν πολλά απο τότε που φοι(τη)τουσα εγώ!!:)

Υ.Γ. Μακριά απο τα λημέρια σου δεν εισαι εσύ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ariadnium

Νεοφερμένος

Η ariadnium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
το μονο σιγουρο ειναι πως οι σχολες της αθηνας σου δινουν μεγαλυτερη δυνατοτητα να βρεις δουλεια στο μελλον....και περα απο αυτο η σχολη μαθηματικων στην αθηνα ειναι η δυσκολοτερη οποτε σιγουρα θα ειναι θετικο για το μελλον καθως θα εχεις περασει περισσοτερες δυσκολιες στο θεμα διαβασμα και θα εχεις κερδισει και πολλα......οποτε κατι παραπανω σου δινει αυτη η σχολη στην αθηνα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,315 μηνύματα.
το μονο σιγουρο ειναι πως οι σχολες της αθηνας σου δινουν μεγαλυτερη δυνατοτητα να βρεις δουλεια στο μελλον....και περα απο αυτο η σχολη μαθηματικων στην αθηνα ειναι η δυσκολοτερη οποτε σιγουρα θα ειναι θετικο για το μελλον καθως θα εχεις περασει περισσοτερες δυσκολιες στο θεμα διαβασμα και θα εχεις κερδισει και πολλα......οποτε κατι παραπανω σου δινει αυτη η σχολη στην αθηνα...

το μαθηματικο αθηνας ειναι ισως η χειροτερη σχολη ολων των εποχων, το 99% των αποφοιτων δεν ξερουν μαθηματικα, simple as that. To οτι εχει αλγεβρικη τοπολογια και θεωρια μετρου δεν σημαινει οτι ειναι "καλυτερη" σημαινει οτι ειναι αχωνευτη.

δεν υπαρχουν εγγενος δυσκολα η ευκολα μαθηματικα ολα ειναι στην προσεγγιση και το μαθηματικο αθηνας εχει την προσεγγιση "χεστικαμε"

i would know
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ariadnium

Νεοφερμένος

Η ariadnium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
κατ'αρχας δεν ειπα καλυτερη..κατα δευτερον δεν θεωρω μειον να περνας καποιες δυσκολιες.....τριτον δεν νομιζω μονο στην αθηνα να υπαρχει η φιλοσοφια χεστηκαμε αλλα σε ολη την ελλαδα.....και επισης δεν νομιζω να ειναι κακο παλι να μαθαινεις δυο πραγματα παραπανω και να διευρυνεις τις γνωσεις σου....υπερ ειναι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pan111

Νεοφερμένος

Ο pan111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
το μονο σιγουρο ειναι πως οι σχολες της αθηνας σου δινουν μεγαλυτερη δυνατοτητα να βρεις δουλεια στο μελλον....και περα απο αυτο η σχολη μαθηματικων στην αθηνα ειναι η δυσκολοτερη οποτε σιγουρα θα ειναι θετικο για το μελλον καθως θα εχεις περασει περισσοτερες δυσκολιες στο θεμα διαβασμα και θα εχεις κερδισει και πολλα......οποτε κατι παραπανω σου δινει αυτη η σχολη στην αθηνα....
Είμαι απόφοιτος του μαθηματικού Ιωαννίνων και αναρωτιέμαι πως γνωρίζετε όλοι εσείς ποιο είναι το δυσκολότερο τμήμα της χώρας; Σε ποια ακριβώς μαθηματική τεκμηρίωση βασίζεστε; Έχετε φοιτήσει μήπως σε όλα τα μαθηματικά της χώρας και έχετε γνώμη;;; Ή απλά ο καθένας λέει για την σχολή του ό,τι του κατέβει; Εγώ για παράδειγμα ξέρω οτι στα Γιάννενα ο μέσος όρος λήψης πτυχίου είναι τα 7,5 χρόνια και μέσος όρος βαθμού 5,1-5,6! Ενδεικτικά αναφέρω οτι στη τελευταία ορκωμοσία ο καλύτερος του τμήματος είχε 5,74!!!! Τι πρέπει να πω δηλαδή; Οτι όλα τα άλλα είναι άχρηστα και οι φοιτητές παίρνουν νύχτα πτυχίο;;;
Επίσης το ποιο είναι το καλύτερο πάλι δε το καταλαβαίνω! Με ποια κριτήρια κρίνετε;Το επίπεδο σπουδών; Τους καθηγητές; Την οργάνωση;Τις υποδομές; Το αν μπορεί ευκολα να γίνει αντιγραφή;Υπάρχει μήπως κάποιο επίσημο σύστημα αξιολόγησης των πανεπιστημίων στη χώρα μας και δεν το γνωρίζω;;
Λύπαμαι που ως μαθηματικοί (ή μελλοντικοί έστω κάποιοι από εδώ) μιλάμε χωρίς να σκεφτόμαστε και χωρίς να μπορούμε να αποδείξουμε ή να τεκμηριώσουμε αυτά που λέμε!
Στο μόνο που θα συμφωνήσω είναι οτι το μαθηματικό Αθήνας, όπως όλες οι σχολές στην Αθήνα, έχουν μεγαλύτερη αίγλη από αυτές της επαρχίας. Κι αυτό γιατί (προσωπική κρίση) ως Έλληνες δε μπορούμε να ξεφορτωθούμε την "βλαχειά" που έχουμε μέσα μας και μας κάνει οτιδήποτε "πρωτευουσιάνικο" να το θεωρούμε εξ ορισμού και ανώτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Είμαι απόφοιτος του μαθηματικού Ιωαννίνων και αναρωτιέμαι πως γνωρίζετε όλοι εσείς ποιο είναι το δυσκολότερο τμήμα της χώρας; Σε ποια ακριβώς μαθηματική τεκμηρίωση βασίζεστε; Έχετε φοιτήσει μήπως σε όλα τα μαθηματικά της χώρας και έχετε γνώμη;;; Ή απλά ο καθένας λέει για την σχολή του ό,τι του κατέβει; Εγώ για παράδειγμα ξέρω οτι στα Γιάννενα ο μέσος όρος λήψης πτυχίου είναι τα 7,5 χρόνια και μέσος όρος βαθμού 5,1-5,6! Ενδεικτικά αναφέρω οτι στη τελευταία ορκωμοσία ο καλύτερος του τμήματος είχε 5,74!!!! Τι πρέπει να πω δηλαδή; Οτι όλα τα άλλα είναι άχρηστα και οι φοιτητές παίρνουν νύχτα πτυχίο;;;
Επίσης το ποιο είναι το καλύτερο πάλι δε το καταλαβαίνω! Με ποια κριτήρια κρίνετε;Το επίπεδο σπουδών; Τους καθηγητές; Την οργάνωση;Τις υποδομές; Το αν μπορεί ευκολα να γίνει αντιγραφή;
Λύπαμαι που ως μαθηματικοί (ή μελλοντικοί έστω κάποιοι από εδώ) μιλάμε χωρίς να σκεφτόμαστε και χωρίς να μπορούμε να αποδείξουμε ή να τεκμηριώσουμε αυτά που λέμε!


Μα πως είναι δυνατόν να μη μπορείς να κρίνεις το επίπεδο δυσκολίας μίας σχολής αν τη συσχετίσεις με μία ίδια σχολή άλλης πόλης.:confused:
Πάρε μόνο τα έτη αποφοίτησης, πάρε τα συγγράμματα και την ύλη που διδάσκεται.:worry:

Δεν χρειάζεται μαθηματική τεκμηρίωση για κάτι τέτοιο, τουλάχιστον στο Ε.Κ.Π.Α. δε μας έχουν πει ακόμη τίποτε τέτοιο.:worry:


Αν διάβαζες καλλίτερα τα όσα γράφτηκαν θα διαπίστωνες πως δε συσχετίσαμε τη ποιότητα σπουδών με τη δυσκολία της εκάστοτε σχολής, ίσα-ίσα κάναμε λόγο για το αντίθετο.

Υπάρχει μήπως κάποιο επίσημο σύστημα αξιολόγησης των πανεπιστημίων στη χώρα μας και δεν το γνωρίζω;;
Οι βάσεις των εισαγωγικών εξετάσεων είναι ένας -σχεδόν- επίσημος τρόπος αξιολόγησης σχολών.


οφ τόπικ: χαλάρωσε, συζήτηση κάνουμε, δεν υποβιβάζει κανείς το πτυχίο σου και δε θεοποιεί κανείς το δικό του.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πάρε μόνο τα έτη αποφοίτησης,
Λάθος και αυτοαναιρείσαι παρακάτω
πάρε τα συγγράμματα
ναι και όχι
και την ύλη που διδάσκεται.:worry:
Σωστό.


Οι βάσεις των εισαγωγικών εξετάσεων είναι ένας -σχεδόν- επίσημος τρόπος αξιολόγησης σχολών.

άρα τα έτη φοίτησης δεν είναι "απόλυτος" παράγοντας. Μπάσε σε ένα μαθηματικό κάποιον που έγραψε 10 στις πανελλήνιες μαθηματικά [και 20 στα "άκυρα" μαθήματα] και πέρασε σε κάποιο μαθηματικό επαρχίας με πολύ χαμηλή βάση [το τελευταίο στη σειρά δεν ξέρω ποιό είναι]. Αν γίνεται σωστή δουλειά στο εν λόγω μαθηματικό ο συγκεκριμένος φοιτητής θα πρέπει να τελειώσει μετά από 82000 χρόνια περίπου [εκτός κι αν στρωθεί στο διάβασμα και ξεκινήσει από τα μαθηματικά του...γυμνασίου ξέρω γω].

΄΄Αρα οι πανελλήνιες 'αποδεικνύουν' ότι ο καθηγητής του μαθηματικού Αθηνών έχει απλώς τις πιθανότητες με το μέρος του να βρει κάποιο "αστέρι" ανάμεσα στους φοιτητές του σε σχέση με τον καθηγητή του μαθηματικού...σάμου ξέρω γω [δεν ξέρω καν αν υπάρχει μαθηματική σχολή στη σάμο, τυχαία το είπα]. Δεν δείχνει τπτ για το επίπεδο των παρεχόμενων σπουδών.

(δεν πολυσυμφωνώ με το ύφος του συμφορουμίτη η αλήθεια είναι, αλλά δεν έχει και κανά παλαβό άδικο στην ουσία αυτών που λέει imo)
οφ τόπικ: χαλάρωσε, συζήτηση κάνουμε, δεν υποβιβάζει κανείς το πτυχίο σου και δε θεοποιεί κανείς το δικό του.:confused:
true :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Στάκα, δεν είπα πως είναι "απόλυτος" παράγοντας τα έτη φοίτησης, είπα απλά πως είναι ένας τρόπος που σε συνδυασμό με άλλους σου δίνει μία εικόνα της δυσκολίας της εκάστοτε σχολής.

Το παράδειγμα που δίνεις έχει να κάνει περισσότερο με τις ατασθαλίες του συστήματος εισαγωγής στις σχολές και συνεπώς με φοιτητές μακρία από το αντικείμενο που ναι όντως, ανεβάζουν τους μέσους όρους αποφοίτησης σε όλες τις σχολές.
Για αυτό χρησιμοποίησα το σχεδόν εδώ:
Οι βάσεις των εισαγωγικών εξετάσεων είναι ένας -σχεδόν- επίσημος τρόπος αξιολόγησης σχολών.



Υπάρχει μαθηματικό στη Σάμο και μάλιστα θεωρείται από τα ποιοτικότερα σε επίπεδο σπουδών, το έχω δει με τα μάτια μου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pan111

Νεοφερμένος

Ο pan111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καταρχήν δεν ένιωσα οτι με προσβάλλει ή με μειώνει κάποιος και φυσικά κουβέντα κάνουμε και ο καθένας λέει την γνώμη του :)
Μα πως είναι δυνατόν να μη μπορείς να κρίνεις το επίπεδο δυσκολίας μίας σχολής αν τη συσχετίσεις με μία ίδια σχολή άλλης πόλης.:confused:
Πάρε μόνο τα έτη αποφοίτησης, πάρε τα συγγράμματα και την ύλη που διδάσκεται
Φυσικά και δεν μπορώ να κρίνω το επίπεδο δυσκολίας των σπουδών εφόσον δεν έχω σπουδάσει σε όλα τα μαθηματικά τμήματα της χώρας αλλά μόνο σε ένα!!!! Και μόνο γιαυτό μπορώ να έχω γνώμη!
Για τα έτη αποφοίτησης νομίζω σε κάλυψα (ίσως των Ιωαννίνων να έχει και μεγαλύτερο μέσο όρο από αυτό της Αθήνας-δεν τον γνωρίζω ακριβώς- ή περίπου το ίδιο).
Για τα συγγράματα και την ύλη που διδάσκεται...θες να μου πεις οτι όλοι έσεις που εκφέρετε γνώμη για το καλύτερο και το δυσκολότερο, έχετε βρει και γνωρίζετε τα συγγράμματα και την ύλη κάθε μαθήματος των υπολοίπων τμημάτων;;;!!! Εγώ πάντως δεν την γνωρίζω και γιαυτό δεν έχω γνώμη! Αλλά ακόμα κι αν κάποιος υποθετικά ήξερε την ύλη του Απειρ1 ας πούμε σε όλα τα μαθηματικά της χώρας...μόνο αυτό μετράει;;; Την ίδια ύλη μπορεί να έχουν δυο τμήματα, αλλά ποιος μετράει τον βαθμό δυσκολίας των θεμάτων; Ή τον τρόπο διόρθωσης του καθηγητή; Αυτά που ακούγονται είναι κυρίως προσωπικές κρίσεις και καμία σχέση με αντικειμενικότητα δεν μπορουν να έχουν.
Κατ' εμε το μόνο στοιχείο που μπορούμε να έχουμε για να πάρουμε μια πρώτη εικόνα περι δυσκολίας (χωρίς αυτό σε καμία περίπτωση να είναι απόλυτο) είναι τα έτη αποφοίτησης και ο βαθμός πτυχίου.(το σκεπτικό οτι όλοι οι άχρηστοι περνάνε στην επαρχία και γιαυτό ανεβαίνει ο μ.ο. λήψης πτυχίου δε το σχολιάζω καν)
Για το καλύτερο -χωρίς επίσημο σύστημα αξιολόγησης- δυστυχώς δεν μπορουμε να έχουμε καμία εικόνα παρά μόνο προσωπικές κρίσεις από την εμπειρία του καθενός και μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
παράδειγμα: τα τρία συγγράμματα του απειροστικού στο πανεπιστήμιο Αθηνών είναι σαφώς παλαιότερα και κακογραμμένα από τα αντίστοιχα του πανεπιστημίου Κρήτης (σύγγραμα που σε εμάς του μαθηματικού Ε.Κ.Π.Α. οι ίδιοι οι δισάσκοντες προτείνουν). Δεν είναι κάτι που αμφισβητείται.

Από μόνο του αυτό δε κάνει ποιοτικότερο, σαφέστερο και "ευκολότερο το μάθημα";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Νομιζω θα μπορουσες να απευθυνθεις στο σαιτ η στο φορουμ του μαθηματικου για να παρεις τις απαντησεις που θελεις!!
για κανε ενα τσεκ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αυτό πάντως που μου 'πε άτομο που έκανε διδακτορικό έξω είναι ότι εκεί στο εξωτερικό τη φήμη της "δύσκολης σχολής" την έχει όντως το Μαθηματικό Αθηνών....

Αθηνά, νομίζω ότι δεν έχουμε τα πρωτεία, dammit. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pan111

Νεοφερμένος

Ο pan111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Borat αυτό που λες δε το αμφισβητώ καθόλου. Και μεις στα Γιάννενα χρησιμοποιούσαμε πολλά βιβλία της Κρήτης προφανώς γιατί είναι καλά, σαφέστερα κτλ Αυτό που λέω όμως είναι οτι όλα αυτά είναι επιμέρους στοιχεία του κάθε τμήματος που το κάνουν δυσκολότερο ή ευκολότερο. Η δυσκολία ή όχι όμως του κάθε τμήματος δεν έχει σχέση μόνο με τα συγγραμματα, είναι πολλά που παίζουν ρόλο κι είναι τόσα πολλά που δεν γίνεται κάποιος να βγάλει ένα γενικό συμπέρασμα σαν αυτά που διάβασα σε κάποια μηνύματα του στυλ "το μαθηματικό Σάμου είναι δυσκολότερο", "των Ιωαννίνων είναι δυσκολότερο", " της Αθήνας το δυσκολότερο" κτλ κτλ. Τέτοιες δηλώσεις είναι τελείως ανυπόστατες!Η δυσκολια ενός τμήματος μπορεί να είναι στα συγγράμματα πχ,ενός άλλου στο πρόγραμμα σπουδών,ενός άλλου στους καθηγητές κτλ κτλ. Και φυσικά για κανένα δεν μπορούμε να λέμε (όπως διάβασα κάπου)οτι στην επαρχία απλώς μετά το 4ο έτος μοιράζουν πτυχία! Για μαθηματικά μιλάμε σαφώς και θα είναι δύσκολα σε όποια πόλη κι αν είσαι!
Γιαυτο ακριβώς είπα οτι το μόνο ίσως που μπορεί να μας δώσει μια γενικότερη εικόνα-και όχι απόλυτα-είναι ο χρόνος λήψης πτυχίου και ο βαθμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Η δυσκολια ενός τμήματος μπορεί να είναι στα συγγράμματα πχ,ενός άλλου στο πρόγραμμα σπουδών,ενός άλλου στους καθηγητές κτλ κτλ.


Η Αθήνα έχει όλο το πακέτο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,315 μηνύματα.
το μαθηματικο αθηνας δεν εχει πιο δυσκολα μαθηματα η πιο σκληρο προγραμμα, αν θες να γινεις μαθηματικος πρεπει να μαθεις και τοπολογια και θεωρια μετρου πως να γινει?

εινια τιγκα στους βλακες καθηγητες, την ανοργανωσια, τους φοιτητες κοιφηνες και την ελληνικη νοοτροπια.

το οτι ειναι "δυσκολο" το βλεπουν μαθηματικοι ανα το κοσμο που εχουν ουσιοδες εργο και γελανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pan111

Νεοφερμένος

Ο pan111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
το μαθηματικο αθηνας δεν εχει πιο δυσκολα μαθηματα η πιο σκληρο προγραμμα, αν θες να γινεις μαθηματικος πρεπει να μαθεις και τοπολογια και θεωρια μετρου πως να γινει?

εινια τιγκα στους βλακες καθηγητες, την ανοργανωσια, τους φοιτητες κοιφηνες και την ελληνικη νοοτροπια.

το οτι ειναι "δυσκολο" το βλεπουν μαθηματικοι ανα το κοσμο που εχουν ουσιοδες εργο και γελανε...
Πες τα! Οπώς και πολλά άλλα επίσης στην Ελλάδα! Και μεις αντι να δουμε πως θα τα κάνουμε καλύτερα καθόμαστε και διαφωνούμε ποιο τάχα είναι πιο δύσκολο και πιο καλό! ας ανοίξουμε λίγο τα μάτια μας να δουμε τι γίνεται και παραπέρα, δεν είναι κακό!
Εγω ξέρω, πως σε σχολή της Αθήνας, από την ανοργανωσιά και το χάος που επικρατούσε, έδωσα μάθημα στη θέση φίλου μου χωρίς να πάρει κάνενας χαμπάρι! Δεν έκαναν καν τον κόπο να κοιτάξουν την φωτογραφία στην ταυτότητα για να δουν αν επρόκειτο για το ίδιο άτομο!!!
Αν αυτό λέγεται καλό πανεπιστήμιο...απορώ πως είναι τα χάλια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top