Η γνώμη σας για το ΚΚΕ και την ΚΝΕ

robinhood

Νεοφερμένος

Ο robinhood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!! Οπώς λέει και ο τίτλος θα ήθελα να ακούσω την δικιά σας άποψη γι'αύτα τα κόμματα!! Εγώ πρωσοπικά δεν ξέρω πολλά πράγματα!! Το μόνο που ξέρω είναι ότι στην σχολή που είμαι λένε σωστά πράγματα αλλά μένουν στα λόγια!! Περιμένω την γνώμη σας! Ελπίζω να μην αρχίσουμε να βρίζουμε!! Ο καθένας από μας έχει άποψη! Ας συζητήσουμε πολιτισμενά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...Ας συζητήσουμε πολιτισμενά!!

:redface:: Συμφωνώ, αλλά με τι όρους; Με "αστικούς" ή "προλεταριακούς"; (:P:P:P: Γιατί, αν είναι με όρους "προλεταριακούς", θα καταλήξω σχετικά γρήγορα στον επίλογο: "Το ΚΚΕ δεν είναι προλεταριακό". Ενώ με όρους "αστικούς", δεν είναι παρά μία αστική εταιρεία (μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, όπως όλα τα κόμματα που "σέβονται το Σύνταγμα" της χώρας), που "παράγει και πουλάει πολιτική", όχι μόνον στους προλετάριους, αλλά και σε άλλα "στρώμματα της κοινωνίας"! )
:hmm:: Γιατί στον πολιτισμό επικρατεί η άποψη, ότι "η αλήθεια έχει δύο όψεις"! Είναι έτσι;:redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!! Οπώς λέει και ο τίτλος θα ήθελα να ακούσω την δικιά σας άποψη γι'αύτα τα κόμματα!! Εγώ πρωσοπικά δεν ξέρω πολλά πράγματα!! Το μόνο που ξέρω είναι ότι στην σχολή που είμαι λένε σωστά πράγματα αλλά μένουν στα λόγια!! Περιμένω την γνώμη σας! Ελπίζω να μην αρχίσουμε να βρίζουμε!! Ο καθένας από μας έχει άποψη! Ας συζητήσουμε πολιτισμενά!!
Καταρχήν ένα είναι το κόμμα. Το άλλο είναι η οργάνωση νεολαίας του κόμματος.
Δεύτερο, το κόμμα αυτό αντιπροσωπεύει και διακηρύσσει τον σταλινικό κομμουνισμό, μία ιδεολογία που θεωρείται και είναι ολοκληρωτική.
Τρίτο, πρέπει να διευκρινίσεις ποια είναι τα σωστά πράματα που λένε για εσένα και σε ποια σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Το ΚΚΕ είναι προλεταριακό και το έχει αποδείξει με την ιστορία του, τους αγώνες του. Η πρότασή του αποτελεί την μοναδική ουσιαστικά διαφορετική λύση ανάπτυξης προς όφελος του λαού. Δεκαετίες αγώνα ενάντια στο κεφάλαιο, στα μονοπώλια, στις ενώσεις τους και στα κόμματα που τα υποστηρίζουν.

Εδώ μέσα υπάρχουν συγκεκριμένα άτομα που κάνουν συστηματική δουλειά αντιΚΚΕ και αντικομμουνισμού.
Ο ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ φοβάται μην τυχόν και ανέβει το ΚΚΕ. Είχε πει ο Αλαβάνος μετά τις εκλογές το 2004: «Αν δεν υπήρχε ο ΣΥΝ, τότε υπήρχε ο κίνδυνος το ΚΚΕ να φτάσει το 7%» (!) Τέτοιοι είναι.

Και τέλος... Φτάνει με τις αηδίες για το «σταλινικό» ΚΚΕ και τα «φασιστικά καθεστώτα».
Εκτός του ότι ο Stalin δεν ηταν φασίστας, το ΚΚΕ είναι Μαρξιστικό και Λενινιστικό.
Επί ΓΓ του Stalin το ΚΚΣΕ είχε κάνει κάποια σημαντικά λάθη τα οποία δεν στηρίζει το ΚΚΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
..............................
Δεύτερο, το κόμμα αυτό αντιπροσωπεύει και διακηρύσσει τον σταλινικό κομμουνισμό, μία ιδεολογία που θεωρείται και είναι ολοκληρωτική.
.........................

Τι λες, βρε παιδί μου!!!! Μπράβο!
Που τι βρίσκετε όλες αυτές τις ......... και τις λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,853 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι ότι αυτές οι συζητήσεις δεν χρειάζεται να γίνονται σε ένα φόρουμ όπως το e-steki. Υπάρχουν ένα σωρό πολιτικο-κομματικά blogs που ο καθένας μπορεί να εξωτερικεύει τη φανατίκλα του. Ότι και να πούμε εμείς θα πεταχθεί ένας ex να μας πει ότι είμαστε εγκάθετοι του Σύριζα και χαφιέδες και το "φοβερό" ότι αποτελούν την μόνη διαφορετική λύση ανάπτυξης προς όφελος του λαού! :eek:

Έλεος δηλαδή, αυτά δεν τα έλεγε ούτε ο Στάλιν! Ήξερε πολύ καλά τι εστί επαναστατικός κομμουνισμός γι' αυτό καθάριζε τους αγνούς, πατριώτες κομμουνιστές έναν - έναν. Θα σου πρότεινα φίλε robinhood να δεις την ταινία Utomlennye Solntsem του Ρώσου σκηνοθέτη και ηθοποιού (παίζει ο ίδιος στην ταινία) Nikita Mikhalkov, όπως και τη συνέχειά της (το Ν. 2). Θα σε βοηθήσει να καταλάβεις αν ο Στάλιν ήταν ολοκληρωτικός, φασίστας ή όχι. 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
η κνε ειναι απαραδεκτη....λοπως κάθε τι ακραιο λειτουργει απολυτα φασιστικα καια υτο μπορεω να το δηλωσω ανετα γιατι εχω βιωσει τις τακτικλες τους φοιτώντας σε σχολείο της γκραβα οπου οι επιδρομες της κνε ειναι τακτικοτατες προκειμένου να <<στρατολογήσουν>> νέους!
σε περοπτώσεις γενικευμενων απεργιων και περίοδων καταλήψεων έρχονται αυθαιρετα και εμποδίζουν τις εισόδους και διαρκώς ρητορεύουν τα συνηθισμένα και γνωστα σε όλους ποιηματακια του ΚΚΕ!

αυτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

robinhood

Νεοφερμένος

Ο robinhood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
φιλε parafernalia θα τις δω και τις δυο ταινιες γιάτι θέλω να έχω μια ολοκληρωμενη αποψη!! Άνοιξα εδώ την συζήτηση γιατί πιστεύω ότι θα μου απαντήσουν σοβαρά άτομα και ας πετακτεί κάποιο ex άτομο όπως λες,δεν θα κάτσω καν να του απαντήσω!! Όποιος άλλως θέλει να πει την γνώμη μπορεί να την πει ελεύθερα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!! Οπώς λέει και ο τίτλος θα ήθελα να ακούσω την δικιά σας άποψη γι'αύτα τα κόμματα!! Εγώ πρωσοπικά δεν ξέρω πολλά πράγματα!! Το μόνο που ξέρω είναι ότι στην σχολή που είμαι λένε σωστά πράγματα αλλά μένουν στα λόγια!! Περιμένω την γνώμη σας! Ελπίζω να μην αρχίσουμε να βρίζουμε!! Ο καθένας από μας έχει άποψη! Ας συζητήσουμε πολιτισμενά!!

περίεργο... γιατί σε εμάς το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να τα χώνουν με την πρώτη ευκαιρεία στα ΕΑΑΚ και την ΑΡΕΝ.

Α! και να ομορφαίνουν στους τοίχους της σχολής μας με ντουζίνες αφισών του ΚΚΕ, έτσι για να μην τους βγάλουμε ποτέ απ' την καρδιά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Τι λες, βρε παιδί μου!!!! Μπράβο!
Που τι βρίσκετε όλες αυτές τις ......... και τις λέτε;
Σε ότι αφορά το «Σταλινικό», από το ίδιο το ΚΚΕ και το 18ο συνέδριό του,
ενώ για το «ολοκληρωτικό», δεν θέλει και πολύ ψάξιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
η κνε ειναι απαραδεκτη....λοπως κάθε τι ακραιο λειτουργει απολυτα φασιστικα καια υτο μπορεω να το δηλωσω ανετα γιατι εχω βιωσει τις τακτικλες τους φοιτώντας σε σχολείο της γκραβα οπου οι επιδρομες της κνε ειναι τακτικοτατες προκειμένου να <<στρατολογήσουν>> νέους!
σε περοπτώσεις γενικευμενων απεργιων και περίοδων καταλήψεων έρχονται αυθαιρετα και εμποδίζουν τις εισόδους και διαρκώς ρητορεύουν τα συνηθισμένα και γνωστα σε όλους ποιηματακια του ΚΚΕ!
Ναι, είναι πολύ φασιστικό να προωθείς μία διαφορετική από τους άλλους λύση στη δημοκρατία σας...
Και ακόμη πιο φασιστικό να απεργείς και να κάνεις κατάληψη... Νόμος είναι το δίκιο του εργοδότη...

Αυτή είναι η προπαγάνδα που δέχεσαι από τα αστικά ΜΜΕ και αυτήν αναπαράγεις απαράλλακτη.
Για αρχή κόψε Μέγκα/Σκάι/Βήμα/Καθημερινή/ΕΡΤ κλπ...

Σε ότι αφορά το «Σταλινικό», από το ίδιο το ΚΚΕ και το 18ο συνέδριό του,
ενώ για το «ολοκληρωτικό», δεν θέλει και πολύ ψάξιμο.
https://www.kke.gr/taytothta/?act=2
Πήγαινε στην καρτέλα με τα συνέδρια και μετά στα στην καρτέλα του 18ου συνεδρίου.
Πες μου που στο διάολο είδες να γράφει ότι το ΚΚΕ είναι Σταλινικό.

Όσο για το «ολοκληρωτικό», να μου φέρεις έγκυρες ιστορικές παραπομπές που υποδηλώνουν κάτι τέτοιο και όχι ό,τι μαλακία γράφει/λέει κάποιος στο διαδίκτυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Το ΚΚΕ είναι εντελώς ξεπερασμένο. Όσα λέει (γιατι μόνο λέει - δεν κάνει) ειναι εκτός τόπου και χρόνου, δεδομένα, εκτός εποχής. Υπάρχει απλά για να εκφράζει την εργατική τάξη. Υπάρχουν βέβαια κάποιοι από την αστική τάξη που ψηφίζουν ΚΚΕ αλλά αυτοί είναι βλάκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

assassin120

Νεοφερμένος

Ο assassin120 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά ούτε εγώ ξέρω πολλά αλλά έχω ακούσει κάτι για ιδρυτικό άγγελμα του ΕΑΜ για κάτι ομαδικές δολοφονίες επί κομμουνισμού
και δεν ξερω απ ότι μου φαίνονται αυτοί που μας πλευρίζουν στη σχολή μιλάνε λες και είναι όλοι ρομποτ λες και έχουν 5 κασέτες και απλά πατάνε το play
δεν ξερω αλλά δε θέλω να γίνω ρομποτ κανενός ούτε να παθιάζομαι έτσι ώστε να βάζω το "κόμμα μου" υπεράνω κριτικής
**σημείωση**
δεν ανήκω σε καμία παράταξη απλά λέω για τα αρνητικά που έχω ακούσει για την ΚΝΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
:PΑν το ΚΚΕ είναι κομμουνιστικό, τότε σίγουρα είμαι αντικομμουνιστής. Αλλά, δεν είμαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Ναι, είναι πολύ φασιστικό να προωθείς μία διαφορετική από τους άλλους λύση στη δημοκρατία σας...
Και ακόμη πιο φασιστικό να απεργείς και να κάνεις κατάληψη... Νόμος είναι το δίκιο του εργοδότη...

Αυτή είναι η προπαγάνδα που δέχεσαι από τα αστικά ΜΜΕ και αυτήν αναπαράγεις απαράλλακτη.
Για αρχή κόψε Μέγκα/Σκάι/Βήμα/Καθημερινή/ΕΡΤ κλπ...


https://www.kke.gr/taytothta/?act=2
Πήγαινε στην καρτέλα με τα συνέδρια και μετά στα στην καρτέλα του 18ου συνεδρίου.
Πες μου που στο διάολο είδες να γράφει ότι το ΚΚΕ είναι Σταλινικό.

Όσο για το «ολοκληρωτικό», να μου φέρεις έγκυρες ιστορικές παραπομπές που υποδηλώνουν κάτι τέτοιο και όχι ό,τι μαλακία γράφει/λέει κάποιος στο διαδίκτυο.
Ότι και να σου φέρω δεν το αποδέχεσαι. Πετάς ένα «αστικό» και ένα «κόψε», και νομίζεις ότι καθάρισες.
Λοιπόν για να τελειώνει το παραμύθι:
Τα παρακάτω άρθρα αναλύουν μια χαρά την σταλινολαγνία του ΚΚΕ
· https://www.tovima.gr/politics/article/?aid=388147
· https://panosz.wordpress.com/2008/10/21/kke-5/
· https://www.antinews.gr/2008/08/31/3210/
· https://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=19895

Σε ότι αφορά τον Κομμουνιστικό Σταλινισμό(και όχι μόνο) και τον Ολοκληρωτισμό, το κλασσικό βιβλίο της Hannah Arendt(Ολοκληρωτικό Σύστημα) έχει πλήθος από ιστορικά στοιχεία και αναλύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ότι και να σου φέρω δεν το αποδέχεσαι. Πετάς ένα «αστικό» και ένα «κόψε», και νομίζεις ότι καθάρισες.
Λοιπόν για να τελειώνει το παραμύθι:
Τα παρακάτω άρθρα αναλύουν μια χαρά την σταλινολαγνία του ΚΚΕ
· https://www.tovima.gr/politics/article/?aid=388147
· https://panosz.wordpress.com/2008/10/21/kke-5/
· https://www.antinews.gr/2008/08/31/3210/
· https://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=19895

Σε ότι αφορά τον Κομμουνιστικό Σταλινισμό(και όχι μόνο) και τον Ολοκληρωτισμό, το κλασσικό βιβλίο της Hannah Arendt(Ολοκληρωτικό Σύστημα) έχει πλήθος από ιστορικά στοιχεία και αναλύσεις.
Ρε άνθρωπέ μου, τους τίτλους διαβάζεις μόνο. Έχεις ιδέα τι ακριβώς λένε τα λινκ που έδωσες;
Ξέρεις τι είναι η «αποσταλινοποίηση» και ποια είναι η θέση του ΚΚΕ για αυτήν όπως γράφεται στο λινκ που σου έδωσα από την ιστοσελίδα του Κόμματος; Είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις ιδέα.

Όσο για το τρίτο λινκ, δεν ισχύει ούτε κατά διάνοια. Κάθεται και γράφει σε μία ιστοσελίδα, ένα blog ό,τι μαλακία θέλει ο καθένας και αμέσως αναπαράγεται. Κριτική σκέψη: μηδέν.

Όσο για τον «ολοκληρωτισμό» επιμένω να μου παραθέσεις ιστορικές πηγές που υποδηλώνουν κάτι τέτοιο και όχι βιβλία, άρθρα, ιστοσελίδες κλπ. Για να μιλάμε σοβαρά, όχι τίποτε άλλο. Φαντάσου να πας σε ιατρό και να σου κάνει διάγνωση από κάτι που διάβασε στην Wikipedia...

ΥΓ: Μάλλον είναι τυχαίο το ότι έχουμε σήμερα δύο νέα μέλη που έγραψαν το πρώτο τους μήνυμα στο θέμα αυτό και μάλιστα το ένα εκ των δύο άνοιξε το θέμα... Το είπα και θα το ξαναπώ: υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που έχουν πάρει την αντικομμουνιστική και την αντιΚΚΕ προπαγάνδα εργολαβία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,853 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά ούτε εγώ ξέρω πολλά αλλά έχω ακούσει κάτι για ιδρυτικό άγγελμα του ΕΑΜ για κάτι ομαδικές δολοφονίες επί κομμουνισμού

Ο κατάλογος των δολοφονιών είναι μακρύς. Ένα μικρό μόνο κομμάτι του θα βρεις εδώ.

Αυτό που με ενοχλεί στους σύγχρονους ΚΚΕδες είναι η μανία τους να υπερασπίζονται τον Στάλιν. Σου λένε π.χ. ο Στάλιν δεν ήταν Χίτλερ, ή το πιο ωραίο "ναι σκότωσε ο Στάλιν, αλλά το έκανε για να σώσει την επανάσταση!" :P Όταν όμως γυρνάς και τους λες, ρε παιδιά, ο Στάλιν εκκαθάρισε και δικούς σας, μέλη του ΚΚΕ....εκεί αρχίζουν και τα μασάνε.

1) ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΣ ΧΆΪΤΑΣ, διετέλεσε Γενικός Γραμματέας του ΚΚΕ.(1928-1931)
2. ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΛΟΖΩΦ, διετέλεσε γραμματέας της ΟΚΝΕ (1925-1928 )
3. ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΟΥΒΑΣ, διετέλεσε γραμματέας της ΟΚΝΕ (1928-1931)
4. ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΠΥΛΙΩΤΗΣ, μέλος του Πολιτικού Γραφείου της Κ.Ε. (1928-1931)
5. ΚΩΣΤΑΣ ΕΥΤΥΧΙΔΗΣ, μέλος του Πολιτικού Γραφείου της Κ.Ε. (1928-1931)
6. ΑΛΕΞΗΣ ΧΡ1ΣΤΟΔΟΥΛΙΔΗΣ, Διευθυντής του Ριζοσπάστη (1928-1931)
7. ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΚΛΥΔΩΝΑΡΗΣ, Βουλευτής του ΚΚΕ στη βουλή του 1932, μέλος Κ.Ε.
8. ΜΑΡΚΟΣ ΜΑΡΚΟΒΙΤΗΣ, στέλεχος της ΟΚΝΕ
9. ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΑΚΟΥΤΣΟΣ ή ΓΙΑΝΝΟΥΤΣΟΣ
10. ΤΖΑΝΝΗΣ ΦΛΑΡΑΚΟΣ, εργάτης, συνδικαλιστής, στέλεχος του ΚΚΕ, δραπέτευσε από τις φυλακές της Αίγινας.
11. ΚΟΥΡΟΥΚΛΗΣ, εργάτης, συνδικαλιστής, στέλεχος του ΚΚΕ, δραπέτευσε από τις φυλακές της Αίγινας
12. ΙΟΡΔΑΝΗΣ ΙΟΡΔΑΝΙΔΗΣ, παιδαγωγός, στέλεχος του ΚΚΕ
13. ΔΕΣΠΟΤΟΠΟΥΛΟΣ, στέλεχος του ΚΚΕ από το Βόλο
14. ΑΒΡΑΑΜ ΔΕΡΒΙΣΌΓΛΟΥ, εργάτης, αγωνιστής, δραπέτης από τις φυλακές της Αίγινας
15. ΔΟΥΡΓΕΡΙΔΗΣ, εργάτης, αγωνιστής, δραπέτης από τις φυλακές της Αίγινας
16. ΚΑΛΟΓΡ1ΔΗΣ, εργάτης, αγωνιστής, δραπέτης από τις φυλακές της Αίγινας
17. ΣΑΡΙΚΑΣ, εργάτης, αγωνιστής, δραπέτης από τις φυλακές της Αίγινας
18. ΘΩΜΑΖΟΣ, εργάτης, αγωνιστής, δραπέτης από τις φυλακές της Αίγινας
19. ΓΙΑΝΝΗΣ ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ, στέλεχος της ΟΚΝΕ
20. ΜΟΥΤΖΟΥΡΗΣ, μέλος του Γραφείου της Κ.Ε. της ΟΚΝΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ο κατάλογος των δολοφονιών είναι μακρύς. Ένα μικρό μόνο κομμάτι του θα βρεις εδώ.

...]

:P:worry::P: Καλά, ο κατάλογος θα συνεχιζόταν στο διηνεκές, αν πχ κάποια μέρα, αυτοί που ταυτίζουν σήμερα τον αντικουκουεδισμό με τον αντικομμουνισμό, θα έχουν πάλι το πάνω χέρι! Τα ζόμπι όμως, μόνον στο Χόλυγουντ ζουν!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δε ξερω μπηκα να διαβασω κατι σοβαρο εδω αλλα η ολη συζητηση μονο γελιο μου εφερε.Συνεχιστε.Καληνυχτα σας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Ρε άνθρωπέ μου, τους τίτλους διαβάζεις μόνο. Έχεις ιδέα τι ακριβώς λένε τα λινκ που έδωσες;
Ξέρεις τι είναι η «αποσταλινοποίηση» και ποια είναι η θέση του ΚΚΕ για αυτήν όπως γράφεται στο λινκ που σου έδωσα από την ιστοσελίδα του Κόμματος; Είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις ιδέα.

Όσο για το τρίτο λινκ, δεν ισχύει ούτε κατά διάνοια. Κάθεται και γράφει σε μία ιστοσελίδα, ένα blog ό,τι μαλακία θέλει ο καθένας και αμέσως αναπαράγεται. Κριτική σκέψη: μηδέν.

Όσο για τον «ολοκληρωτισμό» επιμένω να μου παραθέσεις ιστορικές πηγές που υποδηλώνουν κάτι τέτοιο και όχι βιβλία, άρθρα, ιστοσελίδες κλπ. Για να μιλάμε σοβαρά, όχι τίποτε άλλο. Φαντάσου να πας σε ιατρό και να σου κάνει διάγνωση από κάτι που διάβασε στην Wikipedia...

ΥΓ: Μάλλον είναι τυχαίο το ότι έχουμε σήμερα δύο νέα μέλη που έγραψαν το πρώτο τους μήνυμα στο θέμα αυτό και μάλιστα το ένα εκ των δύο άνοιξε το θέμα... Το είπα και θα το ξαναπώ: υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που έχουν πάρει την αντικομμουνιστική και την αντιΚΚΕ προπαγάνδα εργολαβία...
Προφανώς δεν διάβασες αυτά που έβαλα ή έκανες πως δεν κατάλαβες.
Μιας και μίλησες όμως για το 3ο λινκ, ο σχολιασμός του αρθογράφου είναι για το «κείμενο της ΚΕ του ΚΚΕ για τον Σοσιαλισμό» που διακινήθηκε εσωτερικά στο 18ο συνέδριο, όπου σαφώς και δεν είναι αναρτημένο στο προπαγανδιστικό όργανο του ΚΚΕ. Αυτός είναι ο «Σταλινικός ολοκληρωτισμός» του ΚΚΕ. Μακάρι να υπήρχαν και οι 50 σελίδες του on-line. Σιγά μην τις βγάλει.!!!
Από την μια έχουμε τα ζόμπι του νεοφιλελευθερισμού και από την άλλη τους βρυκόλακες του ναζο-κομμουνισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top