• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τα πάντα για τους φακούς επαφής!

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
αν τους κρατησεις παραπανω απο οσο πρεπει, δηλαδη περιπου 2 μηνες, αρχιζουν και ενοχλουν πολυ στο ματι και δεν μπορεις να τους κρατησεις επανω του...οποτε καταλαβαινεις οτι θελουν αλλαγμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
λιγο πεταρισμα του ματιου και λιγο νερο και βγαινει κλεισει...

υποτίθεται οτι δεν επιτρέπεται ο φακός να έρχεται σε επαφή με νερό βρύσης,διοτι σκληραίνει μετα απο λίγο. 'Η κάνω λάθος;


Έχω ακούσει και κάτι κουλό.Μια φίλη μου έλεγε οτι το μεσημέρι κοιμάται ενώ φορά φακούς.Μα πώς γίνεται αυτό βρε παιδιά;
Δεν προκαλεί ζημιά στο μάτι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν δεν είναι οι ειδικοί φακοί, με τον καιρό θα έχει πολύ σοβαρό θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Όχι, δεν σκληραίνει ο φακός, απλά νομίζω στο νερό βρύσης υπάρχει ένα συγκεκριμένο βακτήριο που μπορεί ν αναπτυχθεί στον φακό και να σου προκαλέσει λοίμωξη, κάτι τέτοιο, ψάξτο περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
υποτίθεται οτι δεν επιτρέπεται ο φακός να έρχεται σε επαφή με νερό βρύσης,διοτι σκληραίνει μετα απο λίγο. 'Η κάνω λάθος;


Έχω ακούσει και κάτι κουλό.Μια φίλη μου έλεγε οτι το μεσημέρι κοιμάται ενώ φορά φακούς.Μα πώς γίνεται αυτό βρε παιδιά;
Δεν προκαλεί ζημιά στο μάτι ;

νερο στο ματι μου εριξα αναγκαστικα, οχι στο φακο! τι να εριχνα μεσα στο ματι, το υγρο για τους φακους ?:P δε σκληραινει, αλλα κανονικα δεν πρεπει να ερχεται σε επαφη με το νερο...και εμενα με εχει παρει ο υπνος με τους φακους, περιπου για 40 λεπτα..μετα ειχαν κολλησει στο ματι δε μπορουσα να τους βγαλω και εριξα λιγο νερο...για παραπανω ωρα δεν ξερω τι γινεται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν κάνει. Να ρίχνεις φυσιολογικό ορό, υπάρχει σε αμπούλες μικρές, τις έχεις στην τσάντα και είσαι κομπλέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Δεν κάνει. Να ρίχνεις φυσιολογικό ορό, υπάρχει σε αμπούλες μικρές, τις έχεις στην τσάντα και είσαι κομπλέ.

αληθεια? δεν το ηξερα...θα παρω τοτε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ έχω σωθεί έτσι γιατί μερικές φορές έχω ξηροφθαλμία και γίνονται πιάτα οι φακοί μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Εγώ έχω σωθεί έτσι γιατί μερικές φορές έχω ξηροφθαλμία και γίνονται πιάτα οι φακοί μου!

αν σου τελειωσει το υγρο για τους φακους, μπορεις να τους βαλεις μεσα σε φυσιολογικο ορο προσωρινα μεχρι να παρεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν νομίζω.
Δεν τους καθαρίζει, νερό είναι στην ουσία απλά δεν έχει τα μικρόβια που έχει το νερό της βρύσης.

Αν γενικά βαριέστε τα υγρά κλπ και δεν φοράτε συχνά, σκεφτείτε τους ημερήσιους, είναι σώσιμο μεγάλο.

Επίσης, εγώ κάθε φορά που τους βγάζω από το υγρό, τους ξεπλένω με ορό και μετά τους φοράω. 15 χρόνια δεν έχω πάθει ποτέ μόλυνση! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
αν σου τελειωσει το υγρο για τους φακους, μπορεις να τους βαλεις μεσα σε φυσιολογικο ορο προσωρινα μεχρι να παρεις?

Μπορείς. :)

[εγώ ακόμα και σε νερό τους έχω αφήσει όταν μου τελείωνε το υγρό φακών. αλλά σε φυσιολογικό ορό μπορείς να τους βάλεις άφοβα.]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πάνω από μία ώρα δεν θα τους άφηνα πάντως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penni_k

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Εδω και 2 μηνες καθε φορα που πιανω τους φακους(καινουριους) για να τους βαλω λερωνονται (οπως αφηνει το λαδι στο γυαλι μια φαμπαδα που κ να τ σκουπισεις δεν φευγει) ετσι κ αυτο. Μολις τους ακουμπισω κατευθεια λεωρονονται εκει που τους επιασα κ δεν βγαινει με τιποτα!! Ετσι αλλαζω συνεχεια ζευγαρια!!Εχω αλλαξει σαπουνι,πετσετα.. αλλα δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι γινετε αυτο, στην τελικη φοραω χρονια φακους κ προσεχω πολυ .. Τι εγινε ξαφνικα?Τι να κανω ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Μιας και που βρήκα το κατάλληλο θέμα ας παραθέσω τις απορίες μου διότι όποιον ρωτάω (γνωστούς/οφθαλμίατροι) έχει ο καθένας μια δική του άποψη επί του θέματος.
α.Από πόσο χρονών μπορεί κάποιος να βάλει φακούς;
β.Πρέπει να΄χεις συγκεκριμένο βαθμό μυωπίας για να μπορείς να βάλεις φακούς;Την τελευταία φορά που πήγα στον οφθολμίατρο είχα 1.75 στο ένα και 2 βαθμούς στο άλλο πλέον σιγούρα θα'χει πάει και στα 2 μάτια 2-2.50 γιατί πλέον δε με καλύπτουν ιδιαίτερα
γ.Οι έμπειροι "στραβοί" :P ποια η γνώμη τους όσο αφορά θέμα άνεσης και ενόχλησης.Διάβασα και τα προηγούμενα ποστ και μπορώ να πω ότι μερικά ποστ με τρομοκράτησαν.
δ.Για αρχή μου'παν ότι η χρήση τους δεν πρέπει να υπερβαίνει το 7ωρο-8ωρο.Προσωπικά αμφιβάλλω και αν αντέξω 4ωρο,ο λόγος που τους θέλω είναι εκτός σχολείου που με εκνευρίζει αφάνταστα να κυκλοφορώ με τα γυαλομπούκαλα.
Ευχαριστώ .

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
α. Ο δικός μου οφθαλμίατρος μου έλεγε να περιμένω μέχρι τα 18 αλλά βλέπω ότι πλέον φοράνε και από πολύ μικρότεροι.
β. Εγώ έβαλα με λιγότερο από σένα!:)
γ. Το καλοκαίρι βολεύουν πολύ, που φοράς και τα γυαλιά ηλίου. Γενικά είναι ευκολία αλλά αν είσαι πολύ ώρα στον υπολογιστή τα μάτια σου αρχίζουν και ξεραίνονται και δεν είναι πολύ άνετο πλέον. Φυσικά δεν πρέπει να κοιμάσαι με αυτούς και πρέπει να τους καθαρίζεις πάρα πολύ καλά.
δ. Γυαλομπούκαλα το 2.5....;;;Μάλλον δεν έχεις δει 11 και 12 που έχω δει σε μια φίλη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
α. Ο δικός μου οφθαλμίατρος μου έλεγε να περιμένω μέχρι τα 18 αλλά βλέπω ότι πλέον φοράνε και από πολύ μικρότεροι.
β. Εγώ έβαλα με λιγότερο από σένα!:)
γ. Το καλοκαίρι βολεύουν πολύ, που φοράς και τα γυαλιά ηλίου. Γενικά είναι ευκολία αλλά αν είσαι πολύ ώρα στον υπολογιστή τα μάτια σου αρχίζουν και ξεραίνονται και δεν είναι πολύ άνετο πλέον. Φυσικά δεν πρέπει να κοιμάσαι με αυτούς και πρέπει να τους καθαρίζεις πάρα πολύ καλά.
δ. Γυαλομπούκαλα το 2.5....;;;Μάλλον δεν έχεις δει 11 και 12 που έχω δει σε μια φίλη μου...
'Αλλη απορία:όσο μεγαλώνει και ο βαθμός μυωπίας αλλάζεις και φακό; Γενικά πώς πάει εκεί το σύστημα επειδή έχω παρατηρήσει να υπάρχουν χιλιάδες μάρκες και είδη φακών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όπως αλλάζεις και φακό στα γυαλιά, έτσι αλλάζεις και φακό επαφής. Αυξάνεται η μυωπία, αλλάζεις.
Σχετικά με τα είδη, θα σου πει ο οπτικός τον καλύτερο για σένα ή ακόμα καλύτερα ο οφθαλμίατρος. Οι πιο πολλοί πλέον πάνε σε μαλακούς φακούς και παίζει η περίοδος χρήσης. Μπορεί να είναι ημερήσιοι, μηνιαίοι ή για έναν χρόνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasso82

Νεοφερμένος

Η vasso82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
παίδες καλησπέρα!!έχω έντονο πρόβλημα με τους φακούς μου !!με κουράζουν απίστευτα και νιώθω συνεχεια νυσταγμένη!!το έχω συνδυάσει έτσι gt όταν τους βγάζω είμαι περδίκι!!υπάρχει κάποιο κολλύριο στην αγορά που να είναι για φακούς να ξεκουράζει το βλέμμα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Τι μάρκα παίρνεις; Εγώ τώρα φοράω τους soflens 59 και είναι τέλειοι ενώ στην αρχή έβαζα τους air optix της ciba vision και ένιωθα αυτά που νιώθεις και εσύ τώρα.

Πήγαινε στον οπτικό σου και πες του το. Ζήτα να σου δώσει δείγματα φακών για να δεις τι σου ταιριάζει καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasso82

Νεοφερμένος

Η vasso82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
αυτούς έχω !!μάλλον δεν μου ταιριάζουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 18 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top