Η προσωπικότητά μας, στα αντικείμενά μας

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εχω μια ταση να "πειραζω" τα αντικειμενα μου, αν και τελευταια την εχω κοψει αυτη τη συνηθεια σε αντικειμενα που τα χρησιμοποιω στη δουλεια μου. Στο παλιο μου λαπτοπ και κινητο ειχα κολλησει αυτοκολλητα και στο λαπτοπ ειχα παντα ως background καποια φωτο που ειχα τραβηξει εγω. Στο λαπτοπ που χρησιμοποιω τωρα δεν εχω την αναγκη να διαφερω γιατι ουτως ή αλλως δεν βλεπεις τον συγκεκριμενο τυπο να χρησιμοποιειται απο καθημερινους ανθρωπους και επισης ειτε το θελω ειτε οχι το κοκκινο trackpoint με το 5 button trackpad κανει μπαμ απο χιλιομετρα μακρια. Ως background εχω αφησει το default της εταιριας. Το κινητο μου το επελεξα σε λευκο χρωμα για να ξεχωριζει (αν και πλεον πολλα κινητα ειναι λευκα), αλλα δεν εχω κολλησει αυτοκολλητα. Επισης χρησιμοποιω παντα μεταλλικα στυλο/πενες και χρωματιστες ατζεντες (γενικα προσπαθω να βαζω χρωμα στη ζωη μου).

Παντα ειχα μια απορια με αυτους που αγοραζουν mac. Ειναι πραγματι τοσο καλα για την τιμη τους ή αυτα τα ατομα προσπαθουν να βγαλουν προσωπικοτητα μεσα απο την αγορα τους; Εγω πιστευω οτι την εχουν δει καπως.
Και εγω την ιδια απορια εχω. Μου κανει εντυπωση μαλιστα που τα βλεπω να τα χρησιμοποιουν καθηγητες πανεπιστημιων, γιατροι και αλλοι σε διαφορους επαγγελματικους χωρους (εξαιρουνται τα multimedia επαγγελματα που τα χρησιμοποιουσαν ανεκαθεν και που αναγνωριζω οτι υπερτερουν στον συγκεκριμενο χωρο). Ο λογος που μου κανει εντυπωση ειναι οτι το πληκτρολογιο τους ειναι πολυ χαλια και υπαρχουν συχνα κρασαρισματα με προγραμματα που στα windows θα δουλευαν αψογα. Εχω δουλεψει σε mac και ηταν πραγματικα χαλια. Ειδικα στο macbook το καινουριο ειναι οτι χειροτερο εχει βγαλει η apple σε πληκτρολογιο. Το δε λογισμικο τους δεν με ενθουσιαζει και δεν το βρισκω τοσο παραγωγικο οσο τα windows 7. Εχω την εντυπωση οτι ενας απο τους λογους που τα επιλεγουν αρκετοι ειναι η διαρκεια μπαταριας τους σε σχεση με αλλες μαρκες. Δεν γνωριζουν ομως οτι υπαρχουν επαγγελματικα laptops που εχουν μπαταρια που μπορει να ξεπερασει και τις 20 ωρες λειτουργιας; Οι υπολοιποι που τα χρησιμοποιουν κυριως για σερφαρισμα φανταζομαι οτι τα αγοραζουν περισσοτερο για φιγουρα και για status. Ειδικα αυτοι που τους βλεπεις να καθονται μονοι και μιζεροι στα starbucks δηθεν δουλευοντας στο mac τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αυτό με το κοινό το χω κι εγώ απορία. Οκ ο καθένας που μπορει να θέλει να κάνει φιγουρα να το καταλάβω. Μα να βλέπεις και καθηγητές πανεπιστημίου να σκάνε στη διάλεξη με το mac είναι να απορείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Έπρεπε να έρχονται με κάτι τέτοιο...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Απειρες φορες ειχα καθηγητες που ξεχνουσαν το vga dongle τους και δεν μπορουσαν να συνδεσουν το macbook air τους στον projector. Τωρα εχω εναν γνωστο σε κλινικες ερευνες που χρησιμοποιει macbook air για την συλλογη δεδομενων απο ασθενεις και το προγραμμα του κρασαρει συνεχως με αποτελεσμα μολις βλεπει τον ασθενη να τρεχει να συλλεξει τα δεδομενα οσο πιο γρηγορα γινεται για να μη τα χασει απο το κρασαρισμα. Εχει τυχει να χασει δεδομενα και να φωναζει ξανα τον ασθενη στο νοσοκομειο για να κανει τις μετρησεις του. Υποβαλλει τον ασθενη σε επιπλεον ταλαιπωρια επειδη επιμενει να χρησιμοποιει κατι που προφανως δεν λειτουργει οπως θα επρεπε. Ματαια του λεω να παρει ενα επαγγελματικο windows laptop να κανει την δουλεια του, εκει αυτος, κολλημενος στο macbook του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Ματαια του λεω να παρει ενα επαγγελματικο windows laptop να κανει την δουλεια του, εκει αυτος, κολλημενος στο macbook του.
Σε μακά ειπες να παρει windows; ελεος... Ουτε εγω που ειμαι σε λινουξ δεν παιρνω, πόσο μαλλον οι μακάδες που το παιζουν και χάι. Δεν γινονται αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το χειροτερο ειναι οτι ισως συνεργαστω μαζι του και ισως θα πρεπει να χρησιμοποιω το macbook του για την συλλογη δεδομενων. Δεν θα αντεξω να ζω με το αγχος μηπως κρασαρει το προγραμμα. Θα του το κανω φορματ και θα του βαλω windows 7 :lol: :angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν νομίζω να φταίει το ότι το μηχάνημά του είναι mac, μάλλον έχει πρόβλημα το συγκεκριμένο μηχάνημα ή το πρόγραμμα για να κρασάρει συνεχώς. Μπορεί τα mac να είναι overrated αλλά τουλάχιστο το ότι δεν κρασάρουν σχεδόν ποτέ ισχύει.

Παντα ειχα μια απορια με αυτους που αγοραζουν mac. Ειναι πραγματι τοσο καλα για την τιμη τους ή αυτα τα ατομα προσπαθουν να βγαλουν προσωπικοτητα μεσα απο την αγορα τους; Εγω πιστευω οτι την εχουν δει καπως.

Σε bang for buck γενικά τα mac δεν αξίζουν. Είναι πολύ overpriced γι'αυτά που προσφαίρουν. Τώρα αν τα χρήματα δεν παίζουν ρόλο, τότε ναι αξίζουν. Ειδικά το λειτουργικό τους είναι πολύ καλύτερο των Windows. Και έχουν και κάποια συγκεκριμένα προγράμματα για designer που είναι πολύ καλύτερα από τα αντίστοιχα των Windows. Και επίσης σε θέμα αισθητικής και εργονομίας είναι πολύ μπροστά από τα υπόλοιπα.

Προσωπικά προτιμώ linux.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
η προσωπικοτητα μου στα αντικειμενα μου εκφραζεται απο την λεξη ολιγαρκης...
ψωνιζω τα αναγκαια για να ζησω απο τροφιμα εως ηλεκτρικες συσκευές ρουχα κτλ..

αλλα δεν ειμαι ολιγαρκης σε ενα πραγμα μονο και αυτο ειναι τα ταξιδια.. ποτε μα ποτε δεν θα ειναι αρκετα.. και ο μονος τροπος που θα τα εκοβα θα ηταν να ξεμεινω απο δουλεια.. (μη δωσει ο θεος!)
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top