Ψωνίζετε από τηλεμάρκετινγκ;

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Όλοι βλέπουμε κατά καιρούς διάφορα είδη τηλεμάρκετινγκ. Έχετε ψωνίσει ποτέ ή ψωνίζετε γενικά από εκεί;
Προσωπικά μια και μοναδική φορά το έχω κάνει, με μια αλοιφή που υποτίθεται εξαλείφει τις γρατζουνιές από το αυτοκίνητο. Ε, πολύ μούφα και πανάκριβη.
Όχι ότι δεν υπάρχουν αρκετά χρήσιμα προϊόντα αλλά επειδή έχω δει και άλλα που ενδεχομένως θα με ενδιέφεραν, τα ψάχνω στο διαδίκτυο και τα βρίσκω σχεδόν πάντα αρκετά φθηνότερα. Για παράδειγμα πριν λίγο είδα μια διαφήμιση ενός "προσωπικού κλιματιστικού", ουσιαστικά πρόκειται για air cooler, το γεμίζεις νερό και με τον ανεμιστήρα σου δίνει δροσιά, ε, σκέφτηκα ότι κάτι παραπάνω θα κάνει από έναν απλό ανεμιστήρα. Στο διαδίκτυο βρήκα ακριβώς το ίδιο με λιγότερο από τη μισή τιμή, μαζί με τα ταχυδρομικά. Μάλλον δηλαδή δε συμφέρει να ψωνίζει κανείς μέσω τηλεμάρκετινγκ...
Ε, ok, ο πατέρας μου που δεν ξέρει από αυτά, όλο και κάτι θα παραγγείλει κάθε εβδομάδα... βλέπω ταπεράκια, σεντόνια, μαξιλαροθήκες και άλλα συναφή να έρχονται κατά καιρούς... :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το air cooler κάνει δουλειά?αξίζει να το αγοράσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Είναι επικίνδυνο να το κάνουν αυτό ηλικιωμένοι γιατί μπορεί κάποιος επιτήδειος να τον ξεγελάσει και να μπει στο σπίτι του με κακούς σκοπούς. Οι ηλικιωμένοι καλύτερα να μην ανοίγουν τις πόρτες σε κανέναν.

Όσο για το τηλεμάρκετινγκ, γελάω απίστευτα πολλές φορές με τις περιγραφές αλλά είναι και επικίνδυνο γιατί λένε τρομερές αρλουμπες για χάπια και κρέμες τα οποία κάποιοι τα πιστεύουν. Δεν ελέγχονται από κανέναν; Μιλάμε για πράγματα που τρως ή πίνεις. Πώς τα πουλάνε έτσι χύμα;

Προτιμώ να αγοράσω κάτι μέσω Σκρουτζ που θα έχει πραγματικά την καλύτερη τιμή και θα με εξυπηρετήσουν γιατί θέλουν καλή κριτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Προσωπικά μίας και το θεωρώ το τηλεμάργκετινγκ μέσο υποτίμησης της ανθρώπινης νοημοσύνης αλλά και "προϊόν" ξεφτυλισμού όταν στο ζάπινγκ τυχαίνει να το βλέπω στους δέκτες μου αλλάζω κανάλι. Εννοείται ότι δεν πρόκειται να αγοράσω ούτε το πιο φθηνό πράγμα που πλασάρεται ως το τέλειο προϊόν αλλά στην τελική να έχω δώσει λεφτά για απομίμηση προϊόντος ή κάποιου χαμηλής ποιότητας που το βαπτίζουν πρώτης.

Στο νετ μέχρι στιγμής δεν έχει τύχει να κάνω αγορές πάντα πήγαινα από κοντά γιατί δεν εμπιστεύομαι ότι πχ αυτοί που θα μου τα στείλουν ταχυδρομικώς είτε στο σπίτι μου στο χέρι ότι πράγματι είναι από την συγκεκριμένη εταιρεία. Ακόμα και για το scroutz που λέτε πολλοί το έχω ακούσει αλλά δεν ξέρω εάν τελικά συμφέρει και εάν είναι ασφαλές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Έχω ψωνίσει δυο φορές. Και οι δυο ήταν πολύ πετυχημένες αγορές! Αγόρασα ένα συστηματικι για να μπαίνει η κλωστή πιο εύκολα στη βελόνα χωρίς μετά συγχωρήσεως, να σαλιονουμε την κλωστή. Και η δεύτερη αγορά ήταν ένα συστηματακι αποτρίχωσης με τη μέθοδο της κλωστής. Συνήθως πηγαινα σε ινστιτούτα για αυτή τη δουλειά αλλά τώρα το κάνω σπίτι μου εύκολα και εννοειται πιο οικονομικά. Αν χαλάσει θα το ξαναγορασω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Σε γενικές γραμμές κάνω πολλές αγορές μέσω διαδικτύου, ειδικά σε ηλεκτρικά/ ηλεκτρονικά και άλλα συναφή αλλά και μερικές φορές και σε άλλα είδη, τόσο από την Ελλάδα όσο και από το εξωτερικό. Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν είχα κανένα πρόβλημα με τις αγορές μου και πολλές φορές τα βρίσκει κανείς φθηνότερα από ό,τι στα καταστήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι έχω αγοράσει κάτι σε κατάστημα τα τελευταία 7 χρόνια (εκτός από ρούχα). Όλες τις αγορές τις κάνω online αφού συγκρίνω προϊόντα, τιμές και εξυπηρέτηση. Μα είναι φυσικό να είναι πιο φτηνά στα ηλεκτρονικά μαγαζιά εφόσον δεν πληρώνουν υπαλλήλους για να εξυπηρετούν πελάτες παρά μόνο υπαλλήλους που φτιάχνουν τις παραγγελίες και τις στέλνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ξεθαβω θέμα και θα πω όχι αλλά μια φορά όταν ήμουν γύρω στα 6 στο παρατσακ δε πήρα, ήθελα να πάρω ένα χρυσό κολιέ στη μαμά μου.


Ωστόσο οι τηλεπωλησεις πάντα με ενθουσίαζαν μικρή σε σημείο που καθόμουν και έβλεπα με τις ώρες κοσμήματα καί είχα μάθει απέξω τα σμαράγδια, τα ρουμπίνια κλπ. Επίσης τό είχα εξελίξει σε άλλο λεβελ και έπαιζα καί στο σπίτι τηλεπωλησεις πουλώντας από τον καναπέ μέχρι και το λα βας κι ρι (έχω βίντεο που λέω ότι χρησιμεύσει καί σάν καπελάκι)


Και ερωτώ, εσείς έχετε πάρει η κοντεψατε να πάρετε προϊόντα από telemarketing?
PS τώρα που θυμάμαι είχα πάρει τα pretty colan καί ήταν αρκετά καλά
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
Και ερωτώ, εσείς έχετε πάρει η κοντεψατε να πάρετε προϊόντα από telemarketing?
Θυμάμαι οταν ήμουν μικρη και έβλεπα παιδικά στο channel9(ή όπως κ αν λεγόταν), μετά έβαζαν διαφημίσεις τηλεμαρκετινγκ. Είχα πάρει στα κρυφά τηλέφωνο γτ είχα ενθουσιαστεί με μια φρουτομηχανη που έδειχναν και την ήθελα. Ε, με ακούει η μαμα από το άλλο δωμάτιο που μιλαω, έρχεται στο σαλόνι, μου παίρνει το τηλέφωνο από τα χέρια και ακυρώνει την παραγγελία μου 🥺 Πολυ είχα στεναχωρηθεί 🥺🥺
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Θυμάμαι οταν ήμουν μικρη και έβλεπα παιδικά στο channel9(ή όπως κ αν λεγόταν), μετά έβαζαν διαφημίσεις τηλεμαρκετινγκ. Είχα πάρει στα κρυφά τηλέφωνο γτ είχα ενθουσιαστεί με μια φρουτομηχανη που έδειχναν και την ήθελα. Ε, με ακούει η μαμα από το άλλο δωμάτιο που μιλαω, έρχεται στο σαλόνι, μου παίρνει το τηλέφωνο από τα χέρια και ακυρώνει την παραγγελία μου 🥺 Πολυ είχα στεναχωρηθεί 🥺🥺
Αυτή που κόβει φρούτα ή που κάνει χυμό; πόσο τέλειες καί οι δύο
Ναι κι εμένα κάπως έτσι έγινε στο κολιέ, με πήραν χαμπάρι αλλιώς η μαναμ θα είχε χρυσό κολιέ, που τώρα που το θυμάμαι ήταν λίγο άθλιο
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
Αυτή που κόβει φρούτα ή που κάνει χυμό; πόσο τέλειες καί οι δύο
Ναι κι εμένα κάπως έτσι έγινε στο κολιέ, με πήραν χαμπάρι αλλιώς η μαναμ θα είχε χρυσό κολιέ, που τώρα που το θυμάμαι ήταν λίγο άθλιο
Η μηχανή που βάζεις τα φρούτα όπως είναι και τα κάνει χυμό!
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Πω μιλάμε το είχα δει και το θυμάμαι....τι τέλειο που ήταν ....φουλ πρακτικό.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Η μηχανή που βάζεις τα φρούτα όπως είναι και τα κάνει χυμό!
Είχαμε κι εμείς ένα τέτοιο και για το λόγο που ανέφερες δε παίζει να τό χρησιμοποιήσαμε πάνω από 7,8 φορές. Αυτά όμως που κόβουν τα φρούτα παίζει να είναι φουλ πρακτικά
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,777 μηνύματα.
από άτομο που έχει δουλέψει στις παραγγελιοληψίες τηλεμαρκετινγκ εταιρείας, η εικόνα είναι ότι τις περισσότερες φορές παραγγέλνουν ηλικιωμένοι, με λιγάκι πρόβλημα αντίληψης, λίγο άνοια κλπ. :(
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

και μετά πάνε και ψηφίζουν Άδωνι και Βελόπουλο :look:
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω ψωνίσει ποτε κάτι αλλά όταν το βάζουν συνέχεια δηλαδή τελειώνει η μι διαφήμιση και την ξανά βάζουν μπαίνεις στο τρυπακι να το σκέφτεσαι …εννοω παίζει στο κεφάλι σου η διαφήμιση
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top