Όταν η φιλία γίνεται έρωτας

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
μεσα απο την εμπειρια μου πιστευω οτι το ερωτικο με το φιλικο δεν πρεπει να μπλεκεται...γιατι μετα αν χωρησεις χανεται ολη η φιλια και δεν εισαι οπως ησουν πριν για κανενα λογο...και στην ουσια χανεις εναν ανθρωπο που τον ηθελες διπλα σου!αρα γιατι να χαθει αυτο??
Συγγνώμη αλλά γιατί το ένα αναιρεί το άλλο; :confused:

Έχω βαρεθεί να ακούω το "ο έρωτας καταστρέφει την φιλία". Το amore σας δηλαδή δεν είναι και ένας εκ των καλύτερων φίλων σας παράλληλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Άλλο λέει η κοπέλα.
Λέει πως αν χωρίσεις χάνεται και η φιλία.
Φυσικά όχι πάντα. Όταν είναι από κοινού η απόφαση συνήθως διατηρείται η φιλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,415 μηνύματα.
Εγώ πάντως..χώρισα με τον πρώην μου εδώ και 2 χρόνια..και είμαστε μια χαρά ωραιότατα φιλαράκια...και βλεπόμαστε..και τρώμε μαζι,και λέει ο ένας στον άλλον τις περιπετειούλες του...Πιστεύω ότι όταν δεν έχει φερθεί σκάρτα ο ένας στον άλλον,μια χαρά μπορεί να διατρηρηθεί η φιλία:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate! =]

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Άλλο λέει η κοπέλα.
Λέει πως αν χωρίσεις χάνεται και η φιλία.
Φυσικά όχι πάντα. Όταν είναι από κοινού η απόφαση συνήθως διατηρείται η φιλία.
ναι αλλα ειστε οπως εισασταν και πριν?και οκ δεν λεω οι περισσοτερες σχεσεις ξεκινανε απο μια φιλια και εξελισονται σε σχεση...αλλα οταν με εναν ανθρωπο συζητας και για ¨γκομενους¨αλλα και στους δυο βγει αλλιως και εξελιχθει τελικα σε σχεση οταν χωρησεις τιποτα δεν θα ειναι το ιδιο...αρα καμια φορα τα πραγματα πρεπει να παραμενουν οπως ξεκινησαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ναι αλλα ειστε οπως εισασταν και πριν?και οκ δεν λεω οι περισσοτερες σχεσεις ξεκινανε απο μια φιλια και εξελισονται σε σχεση...αλλα οταν με εναν ανθρωπο συζητας και για ¨γκομενους¨αλλα και στους δυο βγει αλλιως και εξελιχθει τελικα σε σχεση οταν χωρησεις τιποτα δεν θα ειναι το ιδιο...αρα καμια φορα τα πραγματα πρεπει να παραμενουν οπως ξεκινησαν...
Το ίδιο και καλύτεροι φίλοι μη σου πω.
Όπως είπε και μία κοπέλα πριν αν δε φερθείς στον άλλον σκάρτα μπορεί να συνεχιστεί η φιλία. Απλά δεν υπάρχει ο έντονος πόθος και ο ερωτισμός που υπήρχε αρχικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
στην περιπτωση που εχεις αισθηματα για τον κολλητο σου ενω αυτου του αρεσει αλλη τι πρεπει να κανεις??:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο πιο σταθερος αι αληθινος ερωτας και αγαπη νομιζω οτι προερχεται απο φιλια πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
στην περιπτωση που εχεις αισθηματα για τον κολλητο σου ενω αυτου του αρεσει αλλη τι πρεπει να κανεις??:worry:

Αναλόγως τα αισθήματα που έχει για εκείνη και τα αισθήματα που έχεις εσύ εσύ για αυτόν. Τι είναι αληθινό και τι όχι...

Σαν κολλητοί που είστε θα ξέρεις καλύτερα με αυτά που θα σου έχει πει. :redface:
Αν είναι κάτι εφήμερο που τη βλέπει και απλά του αρέσει εντάξει τότε πάρε το ρίσκο σου...

Κάποιες περιπτώσεις όταν εξομολογείσαι ό,τι νιώθεις στον φίλο σου εκείνος από φόβο και μόνο γιατί είσαι φίλη του απλά, απομακρύνεται... Άλλες φορές πάλι μπορεί να νιώθει καλά στην ιδέα και να ξυπνήσει κάτιτις μέσα του.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
Αναλόγως τα αισθήματα που έχει για εκείνη και τα αισθήματα που έχεις εσύ εσύ για αυτόν. Τι είναι αληθινό και τι όχι...

Σαν κολλητοί που είστε θα ξέρεις καλύτερα με αυτά που θα σου έχει πει. :redface:
Αν είναι κάτι εφήμερο που τη βλέπει και απλά του αρέσει εντάξει τότε πάρε το ρίσκο σου...

Κάποιες περιπτώσεις όταν εξομολογείσαι ό,τι νιώθεις στον φίλο σου εκείνος από φόβο και μόνο γιατί είσαι φίλη του απλά, απομακρύνεται... Άλλες φορές πάλι μπορεί να νιώθει καλά στην ιδέα και να ξυπνήσει κάτιτις μέσα του.:redface:

τα ειχε στο παρελθον με αυτη τη κοπελα και χωρισαν απο βλακεια και τωρα ενα χρονο μετα εξακολουθει να του αρεσει,επομενως πιστευω δν ειναι κατι επιπολαιο η εφημερο...γιαυτο κι εγω φοβαμαι να του πω κατι γιατι ξερω πως η φιλια μας θα χαλασει...και πανω απ'ολα τον θελω για φιλο μου...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
τα ειχε στο παρελθον με αυτη τη κοπελα και χωρισαν απο βλακεια και τωρα ενα χρονο μετα εξακολουθει να του αρεσει,επομενως πιστευω δν ειναι κατι επιπολαιο η εφημερο...γιαυτο κι εγω φοβαμαι να του πω κατι γιατι ξερω πως η φιλια μας θα χαλασει...και πανω απ'ολα τον θελω για φιλο μου...:(

Καταλαβαίνω τι λες. :/:

Μη στεναχωριέσαι! Προσπάθησε με κουβεντούλα να δεις αν το ότι του αρέσει είναι και μόνο μια συνήθεια από την οποία δεν έχει βγει ακόμα. ;) Και σιγά σιγά...θα δεις πως θα πάει...
Δες και τα δικά σου συναισθήματα κατά πόσο είναι αληθινά ή απλά μια στιγμή εντυπωσιασμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
Καταλαβαίνω τι λες. :/:

Μη στεναχωριέσαι! Προσπάθησε με κουβεντούλα να δεις αν το ότι του αρέσει είναι και μόνο μια συνήθεια από την οποία δεν έχει βγει ακόμα. ;) Και σιγά σιγά...θα δεις πως θα πάει...
Δες και τα δικά σου συναισθήματα κατά πόσο είναι αληθινά ή απλά μια στιγμή εντυπωσιασμού.


προσπαθει να τα ξαναβρει μαζι της αν και μου φαινεται πως εκεινη τον βλεπει μονο σαν φιλο:/:

οσο για μενα...μου αρεσε καιρο τωρα απλα δεν ηθελα να το παραδεχτω...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
προσπαθει να τα ξαναβρει μαζι της αν και μου φαινεται πως εκεινη τον βλεπει μονο σαν φιλο:/:

οσο για μενα...μου αρεσε καιρο τωρα απλα δεν ηθελα να το παραδεχτω...:(

Μάλιστα.
Δεν ξέρω τι να πω... δηλαδή να πω οκ πες του το αμε αμε...Να παραδεχτείς ό,τι νιώθεις αλλά μπορεί να σου φύγει σαν φίλος. :/:
Αν του μιλήσεις, όπως σου είπα, μπορεί να αρχίσει να το σκέφτεται διαφορετικά... Αλλά αυτό δεν μπορεί να στο επιβεβαιώσει κάποιος.

Και από την άλλη μη πεις τίποτα, και περίμενε να δεις τι θα γίνει με την άλλη τη κοπέλα.
Ξέρεις τον χαρακτήρα του, και με αυτό θα σκεφτείς τι μπορεί να έκανε αν του το έλεγες...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
Μάλιστα.
Δεν ξέρω τι να πω... δηλαδή να πω οκ πες του το αμε αμε...Να παραδεχτείς ό,τι νιώθεις αλλά μπορεί να σου φύγει σαν φίλος. :/:
Αν του μιλήσεις, όπως σου είπα, μπορεί να αρχίσει να το σκέφτεται διαφορετικά... Αλλά αυτό δεν μπορεί να στο επιβεβαιώσει κάποιος.

Και από την άλλη μη πεις τίποτα, και περίμενε να δεις τι θα γίνει με την άλλη τη κοπέλα.
Ξέρεις τον χαρακτήρα του, και με αυτό θα σκεφτείς τι μπορεί να έκανε αν του το έλεγες...:/:


λογικα θα περιμενω...δεν με παιρνει να κανω και πολλα:/:παντως ευχαριστω:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
λογικα θα περιμενω...δεν με παιρνει να κανω και πολλα:/:παντως ευχαριστω:):)

Απλά μη στεναχωριέσαι...κάτι τέτοια θέλουν το χρόνο τους.

Νιώσε τον άλλον λίγο παραπάνω...μπες μέσα του όσο σου επιτρέπει και προσπάθησε να δεις την αντίδρασή του αν του το έλεγες...Δες τι νιώθει πραγματικά για την άλλη και νταξει ό,τι μπορείς θα κάνεις. =)
Να'σαι καλά. :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top