Μανωλάδα : Aιματηρή επίθεση κατά αλλοδαπών - εργατών

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Οκ δεν ειναι κλεφτες οι σοσιαλοδημοκρατες που απο τοτε που ανεβηκαν στην εξουσια εχουν φερει τη χωρα στο πατο ! Οικονομικα και σε οποιο αλλο κλαδο και να δουμε !

Κουμουνισμος , εμφυλιος πολεμος μεσα στην Ελλαδα , ο κυριος Σταλιν εσφαξε και δολοφονησε ενα σωρο ανθρωπους ! Κουμουνισμος ! Να τον λουστειτε μαζι με τα μυαλα που κουβαλατε ! Αντε καλο πασχα να εχετε και καλο σουβλισμα να σας κανουν !
Έχεις μπλέξει τα μπούτια σου, φίλε. Δεν ξέρεις ούτε κι εσύ τι λες. Έχεις μπλέξει τους σοσιαλδημοκράτες με τους σοσιαλιστές-κομμουνιστές.
Άνοιξε κανένα βιβλίο, έτσι από περιέργεια, να έχεις να λες τουλάχιστον ότι διάβασες κάτι για να πετάς αυτές τις μπούρδες.

Νά' σαι καλά για τις ευχές. Αυτοαναιρείσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Οκ δεν ειναι κλεφτες οι σοσιαλοδημοκρατες που απο τοτε που ανεβηκαν στην εξουσια εχουν φερει τη χωρα στο πατο ! Οικονομικα και σε οποιο αλλο κλαδο και να δουμε !

Κουμουνισμος , εμφυλιος πολεμος μεσα στην Ελλαδα , ο κυριος Σταλιν εσφαξε και δολοφονησε ενα σωρο ανθρωπους ! Κουμουνισμος ! Να τον λουστειτε μαζι με τα μυαλα που κουβαλατε ! Αντε καλο πασχα να εχετε και καλο σουβλισμα να σας κανουν !

Η ανθρωπινη ιστορια και γενικοτερα η κοινωνικη εξελιξη του ανθρωπου ποτε δεν ειχε μονο μια αιτια η μονο ενα λογο. Η ιστορια μπορει να μεταφραστει με παρα πολλους τροπους. Το να συνδεεις μια συγκεκριμενη οπτικη γωνια ενος ιστορικου γεγονοτος με ενα καθολικο συστημα αξιων-πολιτικης-οικονομικης οργανωσης εκτος απο τελειως αστοχο ειναι και δειγμα κουταμαρας. Ουτε εγω ειμαι υπερ του κομμουνισμου αλλα ο τροπος που παρουσιαζεις το επιχειρημα σου προσβαλει τη λογικη μου και δειχνει απολυτη ημιμαθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ο να συνδεεις μια συγκεκριμενη οπτικη γωνια ενος ιστορικου γεγονοτος με ενα καθολικο συστημα αξιων-πολιτικης-οικονομικης οργανωσης εκτος απο τελειως αστοχο ειναι και δειγμα κουταμαρας.


νταξ, εδώ που τα λέμε, το να περιγράφεις την ανθρώπινη δυστυχία με τόσο στεγνά πολιτικάντικο λόγο, είναι κι αυτό λιγο απρεπές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
νταξ, εδώ που τα λέμε, το να περιγράφεις την ανθρώπινη δυστυχία με τόσο στεγνά πολιτικάντικο λόγο, είναι κι αυτό λιγο απρεπές

Προσπαθω να εκφραστω οσο πιο αντικειμενικα γινεται, χωρις να κανω επικληση στο συναισθημα μεσα απο το λογο μου. Δεν θα κατσω να κανω αναλυση αυτη τη στιγμη , συγκεκριμενα για την ηγεσια του Σταλιν η τον εμφυλιο πολεμο, επειδη θα ξεφυγουμε τελειως απο το θεμα. Απλα εχε στο νου σου οτι η ιστορια μπορει να μεταφραστει με χιλιους δυο τροπους, και να εντοπιστουν χιλιαδες κινητηριες δυναμεις πισω απο καθε γεγονος. Συνεπως η αναφορα σε μια οπτικη γωνια ενος συγκεκριμενου ιστορικου γεγονοτος δεν μπορει να θεωρηθει επιχειρημα για αφορισμους του τυπου''Κομμουνιστες= δολοφονοι , Σοσιαλιστες= Κλεφτε''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
''Κομμουνιστες= δολοφονοι , Σοσιαλιστες= Κλεφτε''
Και οι γιαγιάδες στα χωριά που δεν έχουν πάει ούτε δημοτικό, ρε συ, αυτά δεν τα λένε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Σίγουρα στο ένα μέρος έχεις δίκιο αλλά σκέψου και κάτι άλλο,για την ακρίβεια αυτό που θα σου πω εγώ.
Ο αγρότης με λίγο αέρα παραπάνω έχασε την σοδειά του,εσύ το γραφείο σου όμως όχι...
Πριν μια εβδομάδα ίσως και κάτι παραπάνω έκανε τρομερό αέρα εδώ,χάλασε η πλειοψηφία των θερμοκηπίων με αποτέλεσμα να χαθεί ο κόπος των αγροτών...Απλά σκέψου λιγάκι και ότι το επάγγελμα των αγροτών στηρίζεται στις καιρικές συνθήκες και δεν είναι όπως το δικό σου επάγγελμα ;).
Και επίσης μαζί με τους κόπους πάνε χαμένα και χιλιάδες χρήματα τα οποία πήγαν για σπόρους,αγρότες κτλ κτλ...
:)Εν τέλει δηλαδή πολλές οικογένειες αγροτών θα μείνουν χωρίς χρήματα για τα βασικά μόνο σου λέω όχι τίποτα παραπάνω :).

Aυτό που λες είναι άκυρο καθώς σε τέτοιες περιπτώσεις το κράτος τους δίνει αποζημειώσεις. Είναι εξοργιστικό αγρότες που πολλές φορές δεν έχουν σπουδάσει τίποτα να πληρώνουν λιγότερα έχοντας μεγαλύτερο εισόδημα από άλλους επαγγελματίες που έχουν χάσει χρόνια από τη ζωή τους σπουδάζοντας.

Επίσης είναι γελοίο το ΚΚΕ να υπερασπίζεται τους λαθρομετανάστες, όταν πριν λίγα χρόνια έκλεινε τους δρόμους μαζί με τους εργοδότες τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Aυτό που λες είναι άκυρο καθώς σε τέτοιες περιπτώσεις το κράτος τους δίνει αποζημειώσεις. Είναι εξοργιστικό αγρότες που πολλές φορές δεν έχουν σπουδάσει τίποτα να πληρώνουν λιγότερα έχοντας μεγαλύτερο εισόδημα από άλλους επαγγελματίες που έχουν χάσει χρόνια από τη ζωή τους σπουδάζοντας.

έχεις δει με τα μάτια σου να δίνουν αυτές τις αποζημειώσεις σε όλουςςςςςςςςςςςς;;;;;;;;;;;;;;;;
Τα δικά σου χέρια νομίζω είναι μια χαρά εεε:hehe: και θα είναι:confused::confused::confused::confused:
Ο αγρότης δουλεύει και αυτός ξέρεις όποτε πρέπει με τα 2 του τα χεράκια:P:P:P,εισπνέει φυτοφάρμακα και άλλα τέτοια χημικά:worry:.
Δεν θέλω να δικαιολογήσω την κατάσταση αλλά δεν μπορείς να συγκρίνεις δυο εντελώς διαφορετικές δουλειές!
Αλλού χρειάζεται το μυαλό όπως στην δική σου δουλειά και αλλού τα χέρια και η αντοχή...Σε διαφορετικές συνθήκες εργάζεσαι εσύ σε άλλες ο αγρότης μην μου συγκρίνεις λοιπόν δυο δουλειές εντελώς διαφορετικές μεταξύ τους...:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ωπα , εσυ τωρα πιστευεις οτι ειμαι Χρυσα Αυγιτης ? Λαθος κανεις Ολυμπιακος ειμαι , κ αν υπηρχε Ολυμπιακη Συμμαχια στις εκλογες αυτη θα ψηφιζα ! Αλλα οποιος μιλαει σωστα θα εχει κα ιτην επιβραβευση μου . . και την επιβραβευση ολων οσων δεν ασχολουνται με τα ''μεγαλα'' κομματα ! Για να αποφυγω τυχων συμπεριφορες οπως της κοπελιας απο πανω ! Γιατι ως κλασικα προβατακια που ειστε ξεκινησατε να με βγαλετε φασιστα και νεοναζιστη :D:D

όντως δεν είσαι φασίστας. Αν και η βλακεία είναι οργανικά συνδεδεμένη με το φασισμό, δεν σημαίνει ότι ντετερμινιστικά το πρώτο οδηγεί στο δεύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
έχεις δει με τα μάτια σου να δίνουν αυτές τις αποζημειώσεις σε όλουςςςςςςςςςςςς;;;;;;;;;;;;;;;;
Τα δικά σου χέρια νομίζω είναι μια χαρά εεε:hehe: και θα είναι:confused::confused::confused::confused:
Ο αγρότης δουλεύει και αυτός ξέρεις όποτε πρέπει με τα 2 του τα χεράκια:P:P:P,εισπνέει φυτοφάρμακα και άλλα τέτοια χημικά:worry:.
Μηχανικός είμαι... όχι καθηγητής

Δεν θέλω να δικαιολογήσω την κατάσταση αλλά δεν μπορείς να συγκρίνεις δυο εντελώς διαφορετικές δουλειές!
Αλλού χρειάζεται το μυαλό όπως στην δική σου δουλειά και αλλού τα χέρια και η αντοχή...Σε διαφορετικές συνθήκες εργάζεσαι εσύ σε άλλες ο αγρότης μην μου συγκρίνεις λοιπόν δυο δουλειές εντελώς διαφορετικές μεταξύ τους...:hmm::hmm:
Με δουλεύεις τώρα. Ένας αγρότης δουλεύει το πολύ 3-4 μήνες το χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Ε, όχι και απόλυτη εξαθλίωση.

E, βέβαια, όχι σε απόλυτη εξαθλίωση! Επειδή στην Κίνα έχουν κομμουνιστικό καθεστώς, ας χρυσώσουμε το χάπι, ας λειάνουμε τις γωνίες. Όμως στην Ελλάδα ΔΕΝ έχουμε κομμουνιστικό καθεστώς (δόξα τω Θεώ), ας το καπηλευτούμε λοιπόν!
Ελεεινοί...
Σχετικά με το περιστατικό, απαράδεκτο. Κι εγώ είμαι υπέρ της απέλασης των παρανόμων μεταναστών, δίχως να τους θεωρώ ζώα ή να εγκρίνω τέτοιου είδους εκμετάλλευση. Οι εν λόγω παραγωγοί πρέπει να καταδικαστούν εξαντλώντας την αυστηρότητα του νόμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Με δουλεύεις τώρα. Ένας αγρότης δουλεύει το πολύ 3-4 μήνες το χρόνο.
μόνος σου το είπες 3-4 μήνες...τους υπόλοιπους μήνες ο καιρός δεν τους επιτρέπει να βάζουν τις καλλιέργειες τους άρα τι θα τρώνε τα νύχια τους:hmm::hmm: ;;;:confused:
Άρα σκέψου και αυτό και βάλτο και αυτό στην φορολογία που είχες πει προηγουμένως:):):)
Δεν θέλω να τους υπερασπιστώ γιατί ο πατέρας μου ελεύθερος επαγγελματίας είναι αλλά να σου εξηγήσω λιγάκι λιγάκι:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Μα πώς καταφέρνετε σε όλα μα ΟΛΑ τα θέματα να τους δίνετε έντονη κομματική χροιά, ακόμη κι αν έχουν πανελλήνια και πανανθρώπινη διάσταση όπως ο ρατσισμός των μεταναστών?

Πείτε μου το μυστικό σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Επίσης είναι γελοίο το ΚΚΕ να υπερασπίζεται τους λαθρομετανάστες, όταν πριν λίγα χρόνια έκλεινε τους δρόμους μαζί με τους εργοδότες τους.
Έτσι νομίζεις; Ότι κατέβαιναν οι μεγαλοτσιφλικάδες να κλείσουν δρόμους;

Οι αγρότες που κατεβαίνουν κάτω και προτιμούν να δώσουν τα προϊόντα τους δωρεάν ή να τα πετάξουν, γιατί το κόστος παραγωγής είναι μεγάλο, γιατί η τιμή πώλησης είναι πολύ μικρή, παρά το ότι φτάνουν ακριβά σε εμάς, είναι άνθρωποι που είναι μικροαγρότες, που τους πνίγουν τα καρτέλ και οι μεγαλογαιοκτήμονες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Με δουλεύεις τώρα. Ένας αγρότης δουλεύει το πολύ 3-4 μήνες το χρόνο.
εεεεεεεεεεμ......το ότι πουλάνε τα προϊόντα τους 3-4 μήνες το χρόνο δεν σημαίνει ότι δουλεύουν μόνο αυτούς τους μήνες.Φυτεύουν,ποτίζουν και γενικά σηκώνονται 6 το πρωί και κοιμούνται 1 το ξημέρωμα .ρώτα κάποιον θείο,παππού-όχι μεγαλοκτηματία ,βιοπαλαιστή ;)

Μα πώς καταφέρνετε σε όλα μα ΟΛΑ τα θέματα να τους δίνετε έντονη κομματική χροιά, ακόμη κι αν έχουν πανελλήνια και πανανθρώπινη διάσταση όπως ο ρατσισμός των μεταναστών?

Πείτε μου το μυστικό σας.
το μεγάλο ταλέντο των ελλήνων:να διχάζονται και να τρώγονται για τα πάντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
μόνος σου το είπες 3-4 μήνες...τους υπόλοιπους μήνες ο καιρός δεν τους επιτρέπει να βάζουν τις καλλιέργειες τους άρα τι θα τρώνε τα νύχια τους:hmm::hmm: ;;;:confused:
Άρα σκέψου και αυτό και βάλτο και αυτό στην φορολογία που είχες πει προηγουμένως:):):)
Δεν θέλω να τους υπερασπιστώ γιατί ο πατέρας μου ελεύθερος επαγγελματίας είναι αλλά να σου εξηγήσω λιγάκι λιγάκι:P.
Δεν με ενδιαφέρει πόσο πληρώνουν με ενδιαφέρει που παίρνουν από τα πλεονασμικά ταμεία για να τα δώσουν στα άλλα. Είναι τρελό ένας μηχανικός να είναι υποχρεωμένος να πληρώνει τον ΟΑΕΔ και ταμείο αλληλεγγύης χωρίς να έχει δικαίωμα να ενταχθεί σε αυτά.

Έτσι νομίζεις; Ότι κατέβαιναν οι μεγαλοτσιφλικάδες να κλείσουν δρόμους;

Οι αγρότες που κατεβαίνουν κάτω και προτιμούν να δώσουν τα προϊόντα τους δωρεάν ή να τα πετάξουν, γιατί το κόστος παραγωγής είναι μεγάλο, γιατί η τιμή πώλησης είναι πολύ μικρή, παρά το ότι φτάνουν ακριβά σε εμάς, είναι άνθρωποι που είναι μικροαγρότες, που τους πνίγουν τα καρτέλ και οι μεγαλογαιοκτήμονες.
Έχεις την εντύπωση ότι οι αγρότες πεινάνε επειδή έτσι σου λέει το κόμμα. Ένας επαγγελματίας αγρότης με πάγκο στη λαική βγάζει αρκετά λεφτά καθώς δεν εμπορεύεται μόνο τα δικά του προιόντα αλλά και ερασιτεχνών αγροτών στη πενταπλάσια τιμή από αυτήν που τα αγοράζει. Αυτή τη περίοδο τα χωράφια οργώνονται και οι αγρότες που διαθέτουν τρακτέρ κάνουν χρυσές δουλειές.

εεεεεεεεεεμ......το ότι πουλάνε τα προϊόντα τους 3-4 μήνες το χρόνο δεν σημαίνει ότι δουλεύουν μόνο αυτούς τους μήνες.Φυτεύουν,ποτίζουν και γενικά σηκώνονται 6 το πρωί και κοιμούνται 1 το ξημέρωμα .ρώτα κάποιον θείο,παππού-όχι μεγαλοκτηματία, βιοπαλαιστή ;)


το μεγάλο ταλέντο των ελλήνων:να διχάζονται και να τρώγονται για τα πάντα
Ο μηχανικός που δεν έχει κάνει έναρξη επαγγέλματος (0 εισόδημα) πληρώνει περισσότερη ασφάλεια από το μεγαλοκτηματία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
σημ: την επόμενη φορά θα βάλω από τον ριζοσπάστη και μόνο. :(

Δε σχολιάζω τον Ριζοσπάστη γιατί δεν τον έχω διαβάσει ποτέ στη ζωή μου ομολογώ :P αλλά ξέρεις, δεν είναι και πολύ αστείο και εδώ θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Οι κοτσάνες τις lifo πάνε κι έρχονται επομένως δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση έγκυρη πηγή. Και το θέμα μας είναι σίγουρα ένα δείγμα αυτού. "Συμπλοκή" χαρακτηρίστηκε το γεγονός :mad:

Σχετικά με το περιστατικό, απαράδεκτο. Κι εγώ είμαι υπέρ της απέλασης των παρανόμων μεταναστών, δίχως να τους θεωρώ ζώα ή να εγκρίνω τέτοιου είδους εκμετάλλευση. Οι εν λόγω παραγωγοί πρέπει να καταδικαστούν εξαντλώντας την αυστηρότητα του νόμου.

Σοβαρά; :eek:
Τι να πω, απίστευτο σχόλιο. Υποθέτω θα έχει κάποια δόση υποκρισίας βέβαια, αλλά δε βαριέσαι.

Δεν είδα σχόλια ομοιδεατών σου όμως και στενοχωριέμαι. Που είστε Πατρέα - Mittenwald να κάνετε κάποιο αιχμηρό σχόλιο; Φαντάζομαι ευχαριστηθήκατε ιδιαίτερα με το γεγονός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Δε σχολιάζω τον Ριζοσπάστη γιατί δεν τον έχω διαβάσει ποτέ στη ζωή μου ομολογώ :P αλλά ξέρεις, δεν είναι και πολύ αστείο και εδώ θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Οι κοτσάνες τις lifo πάνε κι έρχονται επομένως δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση έγκυρη πηγή. Και το θέμα μας είναι σίγουρα ένα δείγμα αυτού. "Συμπλοκή" χαρακτηρίστηκε το γεγονός :mad:
Έμμα, την lifo την έβαλα επειδή ήταν στα ελληνικά (επίσης πάντα τέτοια άρθρα τα παίρνει από κάπου) , για τις άσχημες συνθήκες π.χ. στην κομμουνιστική Κίνα και το εργοστάσιο του iphone, το είχε αντιγράψει από την dailymail και το ξαναέβαλα. https://www.dailymail.co.uk/news/arti...make-iPod.html

Άλλα άμα κάποιος τα βλέπει όλα ΡΟΔΙΝΑ...:P

Όσο για τον Ριζοσπάστη...δεν χάνεις και τίποτα. Παλιά μου τον έδιναν και τον διάβαζα κάθε μέρα, σαν αντιβίωση ένα πράγμα. Α! και κάποιον οδηγητή, if i remember right ....
:P Μπλιάχ. Και τώρα περιμένω τις αρνητικές μου :redface:

Κατά τα άλλα, μια τέτοια επίθεση στους εργαζόμενους στις φυτείες φράουλας, ασφαλώς και καταδικάζεται. Δεν χωρά συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἐδῶ εἶμαι κι ἐγὼ ἄγρυπνος 65 χμ. μακριά...:P

Ἔχω περάσει ἀπὸ Νέα Μανωλάδα. Θυμᾶμαι μάλιστα ὅταν ἤμασταν πιὸ μικροί, πηγαίναμε μερικὲς φορὲς γιὰ μπάνιο σὲ μιὰ γνωστὴ παραλία τῆς περιοχῆς, τὸ Κουνουπέλι.

Γιὰ νὰ καταλάβῃ κανεὶς τὸ ποιὸν αὐτῶν τῶν ἀνθρώπων, ἀρκεῖ ἁπλῶς νὰ κάνῃ μία βόλτα σὲ ἐκεῖνο τὸ μέρος. Δὲν εἶναι ἀνάγκη νὰ περάσῃ ἀπὸ τὰ χωράφια, ἀρκεῖ νὰ πάῃ στὸ κέντρο τῆς κωμόπολης. Ἐγὼ λοιπὸν ποὺ ἔχω περάσει, δὲν εἶδα ἐκεῖ ἕνα φυσιολογικὸ πρόσωπο ἀνθρώπου. Παντοῦ ἀγριεμένες φάτσες καὶ γύφτοι μὲ BMW εἱκοσαετίας νὰ ἔχουν φορτώσει ὅλα τὰ ὑπάρχοντα καὶ τὴν οἰκογένεια μέσα. Ἐκεῖ γίνεται καὶ διάσημο παζάρι ὅπου ὅλοι αὐτοὶ πουλᾶνε τὴν «πραμάτεια» τους. Βέβαια ἂς μὴ μιλήσω γιὰ τὸ ἐμπόριο ναρκωτικῶν, τὴ διακίνηση γυναικῶν (κάθε μισὸ χιλιόμετρο δρόμου καὶ κωλόμπαρο), τοὺς τοπικοὺς μαφιόζους καὶ ἄλλα πολλά. Τὸ μέρος αὐτὸ εἶναι πραγματικὰ νὰ σὲ πιάνῃ ἡ καρδιά σου.

Δὲ μὲ ἐξέπληξε τὸ γεγονός· οἱ ἄνθρωποι ἐκεῖ ἔτσι ἔχουν μάθει νὰ λειτουργοῦν, αὐτὴν τὴ γλῶσσα καταλαβαίνουν, τὴν Beretta. Τώρα ποὺ βρῆκαν καὶ τοὺς Μπαγκλαντεσιανούς, ἦταν ἡ καλύτερή τους ἀφοῦ εἶναι πιὸ φθηνοὶ κι ἀπὸ τοὺς γυφτοβούλγαρους οἱ ὁποῖοι μέχρι πρότινος δούλευαν στὶς καλλιέργειές τους. Ἁπλῶς ἔκαναν τὸ λάθος καὶ στὴ δεδομένη στιγμὴ ποὺ ὑπάρχουν καὶ τὰ ζητήματα μὲ τὴν Χ.Α. νὰ τοὺς πυροβολήσουν ἐπειδὴ αὐτοὶ ζήτησαν τὰ (πενιχρότατα) μεροκάματα ποὺ οἱ μαφίοζοι τῆς Μανωλάδας δὲν τοὺς ἔδιναν κἄν. Δὲν τοὺς λυπᾶμαι καθόλου ἂν καὶ ἀντιπαθῶ ὅσο δὲν πάει τοὺς ἐπαγγελματίες «ἀντιρατσιστὲς» τύπου Κων/νου οἱ ὁποῖοι πῆγαν ἐκεῖ νὰ δείξουν «ἀλληλεγγύη» στοὺς «ἐργάτες τῆς γῆς».

Σημειωτέον ὅτι οἱ περισσότεροι αὐτοὶ τύπου εἶναι τὰ χειρότερα πασοκόσκυλα καὶ στὸν δῆμο Βουπρασίας ὅπου ἀνήκει αὐτὴ ἡ περιοχή, τὸ ΠΑ.ΣΟ.Κ. κτυποῦσε μέχρι τὸ 2009 60%. Μπορεῖ νὰ φαντασθῇ κανεὶς τί ἐπιδοτήσεις ἔφαγαν μὲ τὶς πλάτες τῶν πολιτικῶν τους προστατῶν ἀπὸ τὸ «σοσιαλιστικὸ» κόμμα τὸ ὁποῖο προστατεύει τὴ συγκεκριμένη μαφία... Κι αὐτὰ ποὺ λένε ὅτι δὲν ὅλοι ἴδιοι καὶ ὅτι κρίνουμε ἀπὸ λίγους κλπ εἶναι ὅλα τρῖχες κατσαρές· οἱ περισσότεροι ἐκεῖ λειτουργοῦν ἀκριβῶς ἔτσι. Δὲν ἀμφισβητῶ ὅτι μπορεῖ νὰ ὑπάρχουν καὶ τίμιοι ἄνθρωποι, ἀλλὰ ἐκείνη ἡ περιοχὴ πραγματικὰ ὄζει ἀπὸ ἀνομία... Μόνο ἑνὸς τύπου ἐπιχείρηση σκοῦπα χρειάζεται ἐκεῖ...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Έχεις την εντύπωση ότι οι αγρότες πεινάνε επειδή έτσι σου λέει το κόμμα. Ένας επαγγελματίας αγρότης με πάγκο στη λαική βγάζει αρκετά λεφτά καθώς δεν εμπορεύεται μόνο τα δικά του προιόντα αλλά και ερασιτεχνών αγροτών στη πενταπλάσια τιμή από αυτήν που τα αγοράζει. Αυτή τη περίοδο τα χωράφια οργώνονται και οι αγρότες που διαθέτουν τρακτέρ κάνουν χρυσές δουλειές.
Ναι, πλουτίζουν όλοι οι αγρότες...
Απορώ, τότε γιατί τα παιδιά των μικροαγροτών κάνουν αμάν και πώς να σπουδάσουν και να φύγουν μόνιμα στα μεγάλα αστικά κέντρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Ναι, πλουτίζουν όλοι οι αγρότες...
Απορώ, τότε γιατί τα παιδιά των μικροαγροτών κάνουν αμάν και πώς να σπουδάσουν και να φύγουν μόνιμα στα μεγάλα αστικά κέντρα.
Θεωρείς ότι οι υπόλοιποι ελεύθεροι επαγγελματίες είναι σε καλύτερη μοίρα.... Θα το ξαναπώ... Ο μεγαλογαιοκτήμονας πληρώνει λιγότερες εισφορές από τον άνεργο μηχανικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top