Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
"γενικότητες....

δηλαδή ένας 30αρης πρέπει να ψάξει τη μελλοντική γυναίκα του στο...γυμνάσιο?!?!
:confused: "

Να μη σου πω στο νηπιαγωγειο...
Εξαλλου εσεις οι γυναικες πλεον απο τετοια σχεδον ηλικια ξεκινατε τις πρωτες σας σχεσεις :whistle:

"Συγγνώμη κιόλας, αλλά η δική μου εμπειρία λέει ότι τόσο μεγάλη διαφορα οδηγεί συχνά σε κάτι που λέγεται κέρατο, διότι με 15 χρόνια διαφορά, ε, πως να το κάνουμε υπάρχει διαφορά απόψεων και αναγκών. Ο άντρας μπορεί να αναζητά την ανανέωση όπως λες αλλά και εμείς θέλουμε κάποιον που να μην κινδυνεύει από έφραγμα και να μην πάθει στην επόμενη πενταετία προστάτη.....!!!! ..."

Χαχα Γιατι αν παθει εφραγμα θα σε χαλασει να τον κληρονομησεις ? :D
Για να μιλησουμε ομως και λιγο σοβαρα. Διαφορα αποψεων μπορει να προκυψει και απο συνομιλικα ατομα. Εγω ειχα μια προσφατη εμπειρια, με μια κοπελα 5 χρονια μικροτερη. και τα ειχα δει κωλυομενα, δηλαδη σε καθε αποψη μου ειχε μια διαφορερικη αποψη. Ε, ενταξει οσο να'ναι θες και μια ταυτιση αποψεων με τον συντροφο σου. Επισης ο προστατης μπορει να ερθει και στην ηλικια των 40. Δηλαδη εσυ βλεπεις τον αντρα ως μια μηχανη αναπαραγωγης, κι οταν "χαλασει" θα τον "πεταξεις"...?
Επισης, αυτα που λες, ερχονται σε αντιφαση με το τι κανουν πολλες γυναικες. Πολλες γυναικες λοιπον κατα κορον νεες, κανουν σχεση με παντρεμενους, οχι 15 αλλα και 20 χρονια μεγαλυτερους. Εκεινες ειναι τρελες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Έχω κάνει σχέση με έναν 10 χρόνια μεγλύτερό μου και το μόνο που κατάφερα τότε είναι να νευριάζω. Βλέπετε, ήμασταν σε εντελώς διαφορετικές φάσεις της ζωής μας. Εγώ είχα άγχος για τις σπουδές και το μέλλον μου, αυτός είχε σταθερή δουλειά και ενδιαφερόταν για εξέλιξη. Δεν μπορούσε να καταλάβει πράγματα που για μένα ήταν αυτονόητα. Όταν αγχωνόμουν πολύ με το διάβασμα μου έλεγε ότι δεν ήταν σημαντικά αυτά και ότι αυτό που κάνει αυτός είναι δυσκολότερο και κουράζεται περισσότερο. Έπρεπε δηλαδή συν τοις άλλοις να επιχειρηματολογήσω για το ότι η πνευματική εργασία είναι πιο κουραστική από τη σωματική.

Μετά αυτός έβγαινε κάθε μέρα ενώ εγώ μπορούσα μονο Σαββατοκύριακα (και αν...). Ίσως να με πέτυχε σε μία πολύ δύσκολη και απαιτητική φάση της ζωής μου αλλά όπως και να έχει ήταν πολύ ψυχοφθόρο. Δε νομίζω ότι θα ξαναέκανα κάτι τέτοιο. Μ'αρέσει που με τον φίλο μου τώρα είμαστε ακριβώς στην ίδια φάση και έχουμε τις ίδιες ανησυχίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Να μη σου πω στο νηπιαγωγειο...
Εξαλλου εσεις οι γυναικες πλεον απο τετοια σχεδον ηλικια ξεκινατε τις πρωτες σας σχεσεις :whistle:
Χαλάσαν οι καιροί!:P

Για να μιλησουμε ομως και λιγο σοβαρα. Διαφορα αποψεων μπορει να προκυψει και απο συνομιλικα ατομα. Εγω ειχα μια προσφατη εμπειρια, με μια κοπελα 5 χρονια μικροτερη. και τα ειχα δει κωλυομενα, δηλαδη σε καθε αποψη μου ειχε μια διαφορερικη αποψη. [...]
Επισης, αυτα που λες, ερχονται σε αντιφαση με το τι κανουν πολλες γυναικες. Πολλες γυναικες λοιπον κατα κορον νεες, κανουν σχεση με παντρεμενους, οχι 15 αλλα και 20 χρονια μεγαλυτερους. Εκεινες ειναι τρελες?
Σίγουρα μπορεί να προκύψει διαφορά απόψεων και με συνομίλικα άτομα,αλλά με 15-20 χρόνια διαφορά,όπως και να το κάνουμε είναι πολλά.Σίγουρα δεν είναι τρελές αλλά πόσο θα κρατήσει;
Για να μην τα βάζουμε,όμως όλα σε ένα τσουβάλι,πάντα βέβαια μπορούν να υπάρχουν οι εξαιρέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
15-20 χρόνια είναι πολλά για φιλία, ίσως. Στον έρωτα όμως, δεν μπορείς να βάλεις περιορισμούς στις ηλικίες. Γιατί η σχέση ειναι θέμα χημείας κι όχι ηλικίας.
Τις παραπάνω απόψεις (διαφορά ηλικίας μεταξύ άντρα και γυναίκας), τις αναφέρω γιατί πολλές γυναίκες, μετά απο κάποια χρόνια γάμου, παραπονιούνται οτι ο άντρας τους τριγυρνάει με μικρές. Εγώ το μόνο που έκανα ήταν να αναφέρω μια λύση σε αυτό το πρόβλημα.... Βέβαια αντιμετώπισα αρνητική κριτική "-6" ψήφους για αυτές τις απόψεις.
Φαίνεται ήταν πολυ χαμηλού επιπέδου απόψεις χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Η μεχρι τωρα εμπειρια μου απο τη ζωη, μου εχει δειξει οτι
1) η γυναικα πρεπει να ειναι μικροτερη απο τον αντρα, ειδαλλως η σχεση εμπεριεχει ρισκο, καθοτι κατα 90% η γυναικα ειναι πιο ωριμη απο τον αντρα, και πιθανως να τον απομυθοποιησει, και
Και αν ο άντρας απομυθοποιήσει τη γυναίκα αν υπάρχει τέτοια διαφορά ηλικίας; Αυτό είναι λιγότερο σημαντικό να υποθέσω;
2) αν υποθεσουμε οτι κανουμε μια σοβαρη σχεση, με απωτερο σκοπο το γαμο, τοτε καλο ειναι να υπαρχει μια αλφα διαφορα ηλικιας, ουτως ωστε ο αντρας να μην βαρεθει ποτε τη γυναικα. πχ. αν φτασει στα 45 η γυναικα να ειναι στα 30, να μην αναζητα δηλαδη την ανανεωση απο πιπινια κλπ κλπ.
Το να βαρεθεί η γυναίκα τον άντρα γιατί δεν το εξετάζεις;

Έχουν και οι γυναίκες ανάγκες ξέρεις, βαριούνται και αυτές, μπορεί να ξενοκοιτάξουν και αυτές κοκ.

15-20 χρόνια είναι πολλά για φιλία, ίσως. Στον έρωτα όμως, δεν μπορείς να βάλεις περιορισμούς στις ηλικίες. Γιατί η σχέση ειναι θέμα χημείας κι όχι ηλικίας.

Αυτό έρχεται σε αντίθεση με τα όσα είπες παραπάνω. Αν "στον έρωτα δεν μπορείς να βάλεις περιορισμούς στις ηλικίες" (που συμφωνώ), τότε πως επιχειρείς εσύ να βάλεις;

Και δεν νομίζω ότι 15-20 χρόνια είναι πολλά για φιλία. Προσωπικά έχω φίλους 15-20 χρόνια μεγαλύτερους μου και δεν μπορώ να πω ότι περνάμε χειρότερα απ'ότι με συνομήλικους (μάλλον καλύτερα θα έλεγα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
"...Το να βαρεθεί η γυναίκα τον άντρα γιατί δεν το εξετάζεις;
Έχουν και οι γυναίκες ανάγκες ξέρεις, βαριούνται και αυτές, μπορεί να ξενοκοιτάξουν και αυτές κοκ."
Σίγουρα το εξετάζω, ωστόσο θεωρώ τις γυναίκες πιο ώριμα όντα στο θέμα των ερωτικών επιλογών, και υποθέτω οτι αν μια γυναίκα βαρεθεί έναν άντρα, τότε η σχέση πρέπει να θεωρείται ως τελειωμένη.΄

"Αυτό έρχεται σε αντίθεση με τα όσα είπες παραπάνω. Αν "στον έρωτα δεν μπορείς να βάλεις περιορισμούς στις ηλικίες" (που συμφωνώ), τότε πως επιχειρείς εσύ να βάλεις;"
Γιατί οι γυναίκες είναι 5 χρόνια τουλάχιστον πιο ώριμες από τους συνομίληκους τους άντρες. Όταν λέω οτι δεν μπορούν να μπούν όρια στις ηλικίες στον έρωτα, εννόω όρια προς τα πάνω. Οτι κάλλιστα μια γυναίκα μπορεί να κάνει μια σχέση με έναν 5, 10, 15, ως και 20 χρόνια μεγαλύτερό της. Και οτι δύσκολα θα κάνει κάτι με έναν μικρότερό της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σίγουρα το εξετάζω, ωστόσο θεωρώ τις γυναίκες πιο ώριμα όντα στο θέμα των ερωτικών επιλογών, και υποθέτω οτι αν μια γυναίκα βαρεθεί έναν άντρα, τότε η σχέση πρέπει να θεωρείται ως τελειωμένη.΄

Γιατί οι γυναίκες είναι 5 χρόνια τουλάχιστον πιο ώριμες από τους συνομίληκους τους άντρες. Όταν λέω οτι δεν μπορούν να μπούν όρια στις ηλικίες στον έρωτα, εννόω όρια προς τα πάνω. Οτι κάλλιστα μια γυναίκα μπορεί να κάνει μια σχέση με έναν 5, 10, 15, ως και 20 χρόνια μεγαλύτερό της. Και οτι δύσκολα θα κάνει κάτι με έναν μικρότερό της.

Προσωπικά θεωρώ τα παραπάνω σεξιστικές γενικότητες. Προσωπικά δεν έχω διαπιστώσει να είναι γενικά κάποιο φύλο πιο ώριμο από το άλλο. Τέτοιες γενικότητες υποτιμούν και τους άντρες άμεσα (ως ανώριμους) και τις γυναίκες έμμεσα (διότι με το να συναναστρέφεται ένας άνδρας μονίμως μικρότερες στο τέλος καταλήγει να έχει φαλλοκρατική άποψη για τις γυναίκες).
Το ότι δύσκολα κάνουν σχέσεις με μικρότερους τους, αυτό ισχύει μεν, αλλά όχι επειδή είναι πιο ώριμες, αλλά επειδή κατά τη γνώμη μου:
  • Τους έχουν περάσει την υποσυνείδητη αντίληψη ότι ο άντρας πρέπει να είναι "ανώτερος" τους σε όλα, όπερ μεθερμηνευόμενον εστί: πιο μεγάλος ηλικιακά, πιο πλούσιος, πιο μορφωμένος, πιο ώριμος, πιο ...ψηλός, πιο οτιδήποτε (εκτός από πιο όμορφος). Η ίδια αντίληψη έχει περαστεί και στους άντρες, γι'αυτό τα βρίσκουν ιδιαιτέρως τέτοια ζευγάρια και έχει γεμίσει ο τόπος με δαύτα. Φυσικά μακροπρόθεσμα αυτά καταλήγουν στις δυσμενείς συνέπειες που όλοι γνωρίζουμε: Οι άνδρες καταλήγουν να υποτιμούν τις γυναίκες διότι έχουν μάθει να συναναστρέφονται αποκλειστικά με ""υποδεέστερες"" πνευματικά γυναίκες από αυτούς, οπότε θεωρούν ότι είναι όλες έτσι, οι γυναίκες καταλήγουν να έχουν μια μύτη μέχρι το ταβάνι και να ονειρεύονται τον πρίγκηπα του παραμυθιού, οι άνδρες τις βαριούνται γρήγορα γιατί δεν έχουν τι να πουν μαζί τους, οι γυναίκες επίσης δεν μπορούν να συννενοηθούν μαζί τους και καταλήγουν να έχουν άθλια επικοινωνία και ο καθένας να λέει τις βαθύτερες σκέψεις του όχι στο σύντροφο του, αλλά στους φίλους του και διάφορες άλλες "παρενέργειες".
  • Οι γυναίκες έχουν μάθει να έχουν προκατάληψη με αυτό το θέμα. "Μα τι θα πουν οι φίλες/ο γείτονας/ο μπαντζανάκης του ξαδέρφου/ο περιπτεράς/ο κούριερ της γειτονιάς αν τα φτιάξουν με μικρότερο";; :P
Και είναι γεγονός ότι οι γυναίκες που τελικά κάνουν σχέση με μικρότερο τους, αψηφώντας τα παραπάνω, δέχονται αρκετή κριτική. Ότι τάχα μου δεν ήταν αρκετά όμορφες/ώριμες/έξυπνες/δενξέρωτιάλλο για να κάνουν σχέση με μεγαλύτερο και στράφηκαν στον μικρότερο. Υπάρχουν πολλοί βλέπεις που θεωρούν τη σχέση ένα είδος "τρόπαιου" και όχι θέμα χημείας. :rolleyes:
Πάντως προσωπικά όσα ζευγάρια ξέρω που ο άνδρας είναι μικρότερος, συνήθως είναι ιδιαίτερα αξιόλογες σχέσεις που αντέχουν στο χρόνο. Ίσως αυτό να οφείλεται και στα παραπάνω, ότι δηλαδή έπρεπε να ξεπεράσουν αρκετές προκαταλήψεις για να είναι μαζί. Τουλάχιστον ας μην τις διαιωνίζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Εγώ νομίζω οτι ωραία όλα αυτά που είπες, αλλά είναι εντελώς θεωρητικά. Στην πράξη, καλώς ή κακώς έχουν δωθεί ορισμένοι ρόλοι στα 2 φύλα και βάσει αυτών θα πρέπει να κάνουμε συζήτηση. Τα αγόρια λοιπόν είναι "πιο, πιο, πιο..." και τα κορίτσια είναι "νιαου, νιαου, νιαου". Αυτοί είναι οι ρόλοι που μας έδωσε η φύση. Αν τώρα πάμε να τα ισοπεδώσουμε όλα και να πούμε οτι δεν υπάρχει καμία διαφορά ανάμεσα στα 2 φύλα, (ενώ υπάρχουν διαφορές) νομίζω είναι σαν να κλείνουμε τα μάτια και να μην βλέπουμε το πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Διαφορές υπάρχουν, αλλά είναι αυτές που νομίζουμε; Είναι τόσες όσες νομίζουμε; Αμφιβάλλω. Πιστεύω ότι απλά βολεύει και τους μεν και τους δε να πιστεύονται αυτά: Τους μεν άντρες γιατί νιώθουν ανώτεροι και τις δε γυναίκες γιατί δεν νιώθουν την ανάγκη να αποδείξουν την αξία τους ή να προσπαθήσουν για οτιδήποτε δύσκολο. Και στο τέλος καταλήγουν πολλές να γίνονται και έτσι, μιας και όταν κάτι το λες συνέχεια, στο τέλος το πιστεύεις.

Και βασικά για πες μου, ποιοί είναι αυτοί οι ρόλοι που θεωρείς εσύ ότι έχει αναλάβει το κάθε φύλο; :sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Βασικά καλησπέρα σας που έλεγε κι ο Ψάλτης. :D
Γίνε όμως λίγο πιο συγκεκριμένη σ'αυτό που ρωτάς. Ρόλους σε μια σχέση, σε ένα γάμο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Γιατί οι γυναίκες είναι 5 χρόνια τουλάχιστον πιο ώριμες από τους συνομίληκους τους άντρες.
Τώρα νομίζω ότι η εμπειρία σου θέλει αναθεώρηση ή 5 χρόνια περισσότερης ωριμότητας...:D

Το ότι οι γυναίκες είναι πιο ώριμες από τους άντρες στην ίδια ηλικία είναι μια καραμέλα που νομίζω ότι αν χρησιμοποιείται από άντρα, είναι για να δικαιολογήσει την διαφορά ωριμότητας που ΑΥΤΟΣ έχει με μια συνομήλικη του. Μπορεί τα κορίτσια (βλέπεις λέω κορίτσια και όχι γυναίκες) να είναι πιο ώριμα σε γενικές γραμμές από τα αγόρια σε κάποιους τομείς, αλλά αυτό συμβαίνει το πολύ μέχρι τα 20-22 . Αν από εκεί και μετά συνεχίζεις να διαπιστώνεις ότι οι γυναίκες της ηλικίας σου είναι πιο ώριμες από εσένα, τότε μάλλον δεν πάει κάτι καλά με εσένα ή/και με τα αρσενικά που συναναστρέφεσαι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βασικά καλησπέρα σας που έλεγε κι ο Ψάλτης. :D
Γίνε όμως λίγο πιο συγκεκριμένη σ'αυτό που ρωτάς. Ρόλους σε μια σχέση, σε ένα γάμο?
Εσύ είπες ότι τα 2 φύλα έχουν συγκεκριμένους ρόλους. Ανέλυσε το.
Αν θεωρείς ότι διαφοροποιούνται όσον αφορά τη σχέση και το γάμο, ανέλυσε το και για τις δύο περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Εσύ είπες ότι τα 2 φύλα έχουν συγκεκριμένους ρόλους. Ανέλυσε το.
Αν θεωρείς ότι διαφοροποιούνται όσον αφορά τη σχέση και το γάμο, ανέλυσε το και για τις δύο περιπτώσεις.
Οκ μιλούσα για τα γνωρίσματα των 2 φύλων, δλδ τις διαφορές τους στην ψυχοσύνθεση. Οι μεν γυναίκες είναι πιο συνεσταλμένες, πιο εγκεφαλικές, πιο επικοινωνιακές, πιο συναισθηματικές, πιο γατούλες, πιο υποτακτικές, οι δε άντρες είναι πιο επιθετικοί κτλ κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Εγώ νομίζω οτι ωραία όλα αυτά που είπες, αλλά είναι εντελώς θεωρητικά. Στην πράξη, καλώς ή κακώς έχουν δωθεί ορισμένοι ρόλοι στα 2 φύλα και βάσει αυτών θα πρέπει να κάνουμε συζήτηση. Τα αγόρια λοιπόν είναι "πιο, πιο, πιο..." και τα κορίτσια είναι "νιαου, νιαου, νιαου". Αυτοί είναι οι ρόλοι που μας έδωσε η φύση. Αν τώρα πάμε να τα ισοπεδώσουμε όλα και να πούμε οτι δεν υπάρχει καμία διαφορά ανάμεσα στα 2 φύλα, (ενώ υπάρχουν διαφορές) νομίζω είναι σαν να κλείνουμε τα μάτια και να μην βλέπουμε το πρόβλημα.

Οκ μιλούσα για τα γνωρίσματα των 2 φύλων, δλδ τις διαφορές τους στην ψυχοσύνθεση. Οι μεν γυναίκες είναι πιο συνεσταλμένες, πιο εγκεφαλικές, πιο επικοινωνιακές, πιο συναισθηματικές, πιο γατούλες, πιο υποτακτικές, οι δε άντρες είναι πιο επιθετικοί κτλ κτλ.
έχεις αναμασήσει ΤΟΣΑ κλισέ σε αυτά τα δύο πόστ σου, που ειλικρινά μπαίνω στη διαδικασία να αναρωτήθώ κατά πόσον θα μπορούσες να δεχτείς μια άποψη, πχ σαν αυτή που εξέφρασε η Michelle, ή απλά έχεις "κλειδώσει" στις απόψεις (παρωχημένες κατά τη γνώμη μου)αυτές και δεν μπορεί κανείς να σε "ξεκουνήσει". Δεν το λέω επιθετικά, ειλικρινά, απλώς αυτή την αίσθηση μου δίνεις :).

Οι γυναίκες ΔΕΝ είναι ΜΟΝΟ "νιαου νιαου" και όσες δεν είναι καθόλου έτσι ΔΕΝ είναι ταυτοχρόνως και .... ανέραστες.:)
Αντίστοιχα οι άντρες μπορούν και να...κλαίνε και όσοι το κάνουν ΔΕΝ είναι ...κρυφοαδερφές (χωρίς να είναι μομφή για τους ομοφυλόφυλους αυτό, απλώς χρησιμοποιώ ένα ακόμα συνηθισμένο κλισέ).


ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ και υπάρχουν οι γυναίκες που περιγράφεις. Όπως υπάρχουν και οι άντρες που περιγράφεις. Η ένσταση μου (και τα "μείον" που παίρνεις από εμένα τουλ) βρίσκεται στο κομμάτι που λέει
"οι άντρες είναι Α", "οι γυναίκες είναι Β" γιατί έτσι είναι η φύση/ο κόσμος/η κοινωνία. Υπάρχει ΚΑΙ αυτή η κατηγορία αλλά δεν είναι ... μοναδική ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
stavros_ απ' ότι φαίνεται έχεις χρησιμοποιήσει την αλάνθαστη λογική του παρακάτω σκίτσου

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Βρε Σταύρο, γιατί έχεις εγκλωβιστεί σε τόσα κλισέ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Οκ, είναι οι προσωπικές μου αντιλήψεις, σε κάποιους αρέσουν, σε κάποιους (πολλούς απ' ότι φαίνεται ) δεν αρέσουν. Προσπαθώ να λέω κάποια πράγματα που πιστεύω, και μάλιστα, αν ρωτήσετε κάποιον τρίτο, θα επιβεβαιώσει πολλά από όσα λέω, οτι ναι η γυναικα πρέπει να ειναι μικρότερη από έναν άντρα, ναι μια γυναίκα είναι πιο ώριμη στον έρωτα από έναν συνομίληκο της, ναι οι γυναίκες είναι πιο γατούλες απο τους άντρες, ναι πολλοί παντρεμένοι άντρες κερατώνουν τις γυναίκες τους στα 30-40 με μικρούλες. Δηλαδή χρησιμοποίησα όρους και καταστάσεις (που εσείς αποκαλείτε κλισέ) που όντως συμβαίνουν στη πραγματική ζωή, δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου. Αλλά φαίνεται πιο πολύ θέλετε να κάνουμε φιλολογική συζήτηση για το τι θα θέλαμε να γίνεται σε θεωρητικό επίπεδο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα δεν σου είπε κανείς ότι δεν συμβαίνουν αυτά που λες. Αυτό που σου λέμε είναι ότι υπάρχουν αρκετά άτομα τα οποία δεν εμπίπτουν σε αυτά τα κλισε και δεν φαίνεται να μπορείς να το δεχτείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Οκ, είναι οι προσωπικές μου αντιλήψεις, σε κάποιους αρέσουν, σε κάποιους (πολλούς απ' ότι φαίνεται ) δεν αρέσουν. Προσπαθώ να λέω κάποια πράγματα που πιστεύω, και μάλιστα, αν ρωτήσετε κάποιον τρίτο, θα επιβεβαιώσει πολλά από όσα λέω, οτι ναι η γυναικα πρέπει να ειναι μικρότερη από έναν άντρα, ναι μια γυναίκα είναι πιο ώριμη στον έρωτα από έναν συνομίληκο της, ναι οι γυναίκες είναι πιο γατούλες απο τους άντρες, ναι πολλοί παντρεμένοι άντρες κερατώνουν τις γυναίκες τους στα 30-40 με μικρούλες. Δηλαδή χρησιμοποίησα όρους και καταστάσεις (που εσείς αποκαλείτε κλισέ) που όντως συμβαίνουν στη πραγματική ζωή, δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου. Αλλά φαίνεται πιο πολύ θέλετε να κάνουμε φιλολογική συζήτηση για το τι θα θέλαμε να γίνεται σε θεωρητικό επίπεδο...

Kαι γιατί τσαντίζεσαι ακριβώς?!??!?!?!

Κατ'αρχάς αν μιλήσουμε για μένα, δεν είπα ποτέ ότι έχεις άδικο ότι μια πλευρά της κατάστασης είναι αυτή που περιγράφεις. Η ένστασή μου είναι όταν παρουσιάζεται ως μόνη αλήθεια.

Το κλισέ ΔΕΝ είναι η άποψη ότι υπάρχουν αυτά τα φαινόμενα. το κλισέ είναι ότι "αφού ξέρω τέτοιες καταστάσεις ΟΛΕΣ οι καταστάσεις είναι έτσι"! ;)

Και, μιλώντας για τον εαυτό μου, μιλάω χρησιμοποιώντας παραδείγματα σχέσεων από το οικείο μου περιβάλλον (το ότι δεν κάθησα να γράψω "εγώ ξέρω τον Τάκη και τη Σούλα που δεν είναι έτσι" αλλά το έβαλα πιο γενικά, δεν το κάνει λιγότερο ισχυρό παράδειγμα από το δικό σου!)

Αν θεωρείς ότι αυτό είναι φιλολογική συζήτηση, τότε mea culpa που δοκίμασα να ασχοληθώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Ρεζιντεντ Ιβιλ, φυσικά οι καταστάσεις που περιέγραψα δεν υποστήριξα οτι συμβαίνουν σε όλα τα σπίτια, είπα οτι σμβαίνουν σε πολλα σπίτια ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top