Airbnb - Μόδα που ήρθε για να μείνει

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Η Airbnb είναι ιστοσελίδα καταχώρησης, εύρεσης και ενοικίασης καταλυμάτων. Ιδρύθηκε τον Αύγουστο του 2008 κι έχει έδρα την Καλιφόρνια των ΗΠΑ.

Πρόκειται ουσιαστικά για μια ηλεκτρονική πλατφόρμα, που φέρνει σε επικοινωνία τον οικοδεσπότη με τον πελάτη, ενώ είναι ταυτόχρονα υπεύθυνη για την διεκπεραίωση της διαδικασίας της κράτησης. Η συναλλαγή, κατά την οποία ο επισκέπτης πληρώνει το εκάστοτε ποσό με πιστωτική ή άλλη κάρτα, γίνεται μέσω της πλατφόρμας. Ο οικοδεσπότης παραλαμβάνει το ποσό μόλις 24 ώρες μετά την άφιξη του φιλοξενούμενού του, έτσι ώστε να είναι σίγουρο ότι ο τελευταίος παρέλαβε το κατάλυμα, όπως συμφωνήθηκε. Τα έσοδα της εταιρίας προέρχονται από το ποσοστό που κρατάει εκείνη από κάθε κράτηση που γίνεται.

Η Airbnb προσφέρει μια μεγάλη ποικιλία καταλυμάτων (διαμέρισμα, κάστρο, βίλα κ.α.), ανάλογη με το μέγεθος της κοινότητας των χρηστών της, που υπόσχονται μοναδικές ταξιδιωτικές εμπειρίες. Το εύρος των τιμών ποικίλλει σημαντικά, όπως και η τοποθεσία του καταλύματος. Σύμφωνα με τα στοιχεία που είναι αναρτημένα στην ιστοσελίδα, είναι εγγεγραμμένα καταλύματα σε περισσότερες από 34.000 πόλεις και 191 χώρες (Ιούνιος 2016). Η Airbnb είναι ένας εύκολος τρόπος να εκμεταλλευθεί οικονομικά ο χρήστης τον χώρο του, παρουσιάζοντάς τον σε ένα κοινό εκατομμυρίων χρηστών.
(wikipedia)

Αυτό που έκανε την ενοικίαση σπιτιών μέσω Airbnb στην Ελλάδα είναι οτι δεν φορολογείται λόγω του οτι η εταιρεία είναι εκτός Ελλάδος. Τώρα η κυβέρνηση ψάχνει τρόπους να τη φορολογήσει.

Η ανακοίνωση ήταν η εξής:

Πώς θα φορολογείται το εισόδημα από μίσθωση Airbnb

Τα πάνω – κάτω έρχονται από τι αρχές του νέου έτους μίσθωση ακινήτου μέσω Airbnb. Μπορεί να είναι οικονομικός τρόπος αλλά δεν ξέφυγε από τη επιβολή φόρου για εκείνους που αποκτούν εισόδημα, με αυτό τον τρόπο.

Έτσι, από 1.1.2018 το εισόδημα που αποκτά φυσικό πρόσωπο από τη βραχυχρόνια μίσθωση ακινήτου με Airbnb αποτελεί εισόδημα από ακίνητη περιουσία, εφόσον τα ακίνητα εκμισθώνονται επιπλωμένα χωρίς την παροχή οιασδήποτε υπηρεσίας πλην της παροχής κλινοσκεπασμάτων.

Σε αυτή την περίπτωση τα μισθώματα φορολογούνται με την ακόλουθη κλίμακα:


  • για εισόδημα έως 12.000 ευρώ με 15%,

  • για εισόδημα από 12.001 ευρώ έως 35.000 ευρώ με 35%

  • το υπερβάλλον εισόδημα με 45%.
Σε περίπτωση που παρέχονται οποιεσδήποτε άλλες υπηρεσίες, το εισόδημα αυτό θα λογίζεται ως εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα και φορολογείται με 22% μέχρι τις πρώτα 20.000 ευρώ, 29% στο τμήμα από τις 20.001 έως τις 30.000 ευρώ, 37% στο τμήμα από τις 30.001 έως τις 40.000 ευρώ και 45% στο τμήμα πάνω από τις 40.000 ευρώ.

Το εισόδημα από Airbnb απαλλάσσεται του ΦΠΑ, συνεπώς δεν δύναται να συμψηφιστεί ή να επιστραφεί ο ΦΠΑ που επιβάρυνε τις δαπάνες του ακινήτου. Επίσης το εισόδημα αυτό, ως εισόδημα από ακίνητα, δεν υπόκειται σε ασφαλιστικές εισφορές.

Από την Πρωτοχρονιά οι βραχυχρόνιες μισθώσεις που θα συναφθούν μέσω των ψηφιακών πλατφορμών για συγκεκριμένη διάρκεια μικρότερη του έτους, θα πρέπει να δηλώνονται από τον «διαχειριστή» στη σχετική ηλεκτρονική εφαρμογή της ΑΑΔΕ, συγκεκριμένα στο Μητρώο Ακινήτων Βραχυχρόνιας Διαμονής, όπου ο «διαχειριστής» λαμβάνει αριθμό εγγραφής ανά εκμισθούμενο ακίνητο.

«Βροχή» τα πρόστιμα

Σε εγκύκλιο του Διοικητή της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων Γιώργου Πιτσιλή προβλέπεται πως κατά την εγγραφή στο μητρώο θα πρέπει να δηλωθούν τα στοιχεία του διαχειριστή, των δικαιούχων εισοδήματος από την ενοικίαση και τα στοιχεία του ακινήτου.

Αν δεν γίνει εγγραφή στο μητρώο, αν δεν έχει γίνει εμφανής αναγραφή του αριθμού εγγραφής στο μητρώο ή του αριθμού του ειδικού σήματος λειτουργίας στις ψηφιακές πλατφόρμες καθώς και σε κάθε άλλο μέσο προβολής θα επιβάλλεται πρόστιμο στους διαχειριστές.

Εκείνοι που δεν πειθαρχήσουν με το νόμο και δεν εγγραφούν στο μητρώο ακινήτων βραχυχρόνιας διαμονής της ΑΑΔΕ, θα έρθουν αντιμέτωποι με πρόστιμο 5.000 ευρώ, το οποίο θα διπλασιαστεί σε 10.000 ευρώ αν διαπραχθεί η ίδια παράβαση σε ένα χρόνο.
Πηγή

Αλλά επειδή στην Ελλάδα είμαστε και τα πράγματα κινούνται αργά, τελικά:
Στον "αέρα" ξανά η φορολόγηση για τις ενοικιάσεις μέσω Airbnb

Μην υπάρξει μια έστω και μικρή πηγή εισοδήματος που παρουσιάζει αύξηση, να έρθει αμέσως η φορολογική πολιτική της κυβέρνησης για να την καταστρέψει. Μπήκαμε στο 2018 και οι ιδιοκτήτες ακινήτων που βρήκαν ένα «καταφύγιο» στην Airbnb και στις υπόλοιπες πλατφόρμες βραχυχρόνιας μίσθωσης για να εκμεταλλευτούν τα κενά διαμερίσματά τους ζουν ακόμη στην... αβεβαιότητα.
Υποτίθεται ότι θα πρέπει να εκδοθεί μια ακόμη υπουργική απόφαση του υπουργείου Οικονομικών σε συνεργασία με το υπουργείο Τουρισμού η οποία θα καθορίζει τις λεπτομέρειες και τους τελικούς περιορισμούς. Υποτίθεται ότι θα λειτουργήσει μια ηλεκτρονική πλατφόρμα στην οποία οι ιδιοκτήτες θα δηλώνουν τα στοιχεία τους και τα ποσά που θα εισπράττουν. Υποτίθεται επίσης ότι θα πρέπει να δηλωθούν αναδρομικά και τα εισοδήματα που αποκτήθηκαν από τις πλατφόρμες μέσα στο 2017. Τίποτα από αυτά δεν έχει γίνει.
Η πλατφόρμα θα τεθεί σε λειτουργία προς το τέλος Μαρτίου. Οι ιδιοκτήτες δεν έχουν ακόμη ιδέα με ποιο τρόπο θα αναγραφούν στη φετινή φορολογική δήλωση τα περυσινά εισοδήματα (αν δηλαδή οι πλατφόρμες θα στείλουν τα στοιχεία ή αν θα πρέπει να δηλωθούν τα εισοδήματα με ίδια πρωτοβουλία) ούτε αν θα υπάρξουν νέες συγκεκριμένες προϋποθέσεις.
Εϊναι μια από τις εκκρεμότητες που θα εμποδίσουν και φέτος την έγκαιρη υποβολή των φορολογικών δηλώσεων. Μέχρι να ανοίξει η ηλεκτρονική πλατφόρμα για τα Airbnb, να ξεκαθαρίσει το τι θα γίνει με τα εισοδήματα του 2017 και να συγκεντρωθούν τα στοιχεία, θα φτάσουμε στην άνοιξη. Τα «μέτωπα» για τα οποία πρέπει να δοθούν διευκρινήσεις είναι ουκ ολίγα:
1. Πώς ακριβώς θα εφαρμοστεί ο περιορισμός των ημερών ενοικίασης. Ο νόμος θέτει το όριο στις 90 ημέρες εκτός από ορισμένα νησιά στα οποία το όριο είναι 60 ημέρες. Υπάρχει βέβαια και η ρήτρα που ορίζει ότι αν το εισόδημα είναι μέχρι 12.000 ευρώ, τότε οι ημέρες μπορεί να είναι και περισσότερες. Προς το παρόν, το πώς αυτό θα λειτουργήσει στην πράξη δεν έχει εξειδικευτεί.
2. Τα εισοδήματα από Airbnb θα φορολογούνται στο εξής με βάση την κλίμακα των εισοδημάτων από ενοίκια η οποία προβλέπει συντελεστές από 15% έως και 45%. Πρέπει να βρεθεί με ποιο τρόπο θα συγκεντρωθούν οι πληροφορίες για τα εισοδήματα του 2017.
3. Το όριο των 12.000 ευρώ θα ισχύσει ως ανώτατο πλαφόν είσπραξης εισοδημάτων ανά ΑΦΜ από την πλατφόρμα της Airbnb; O νόμος δεν ορίζει ρητά κάτι τέτοιο αλλά πολλά μπορούν να αλλάξουν με την υπό έκδοση υπουργική απόφαση.
4. Ο νόμος προβλέπει ότι σε κάθε ΑΦΜ μπορούν να εμφανίζονται μέχρι δύο μισθώσεις μέσω της πλατφόρμας. Αυτό όμως μπορεί εύκολα να καταστρατηγηθεί. Για παράδειγμα, το 3ο και το 4ο διαμέρισμα να το πάρει ο γονιός ή η σύζυγος. Έτσι, πρέπει να ξεκαθαρίσει και αυτό το θέμα.
Πηγή
Εσείς τι γνώμη έχετε για αυτόν τον νέο τρόπο ενοικίασης; Πιστεύετε οτι είναι καλύτερος ή πιο κερδοφόρος ή έχει κι αυτός τα μειονεκτήματά του; Τι εμπειρίες έχετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meow

Νεοφερμένος

Ο Meow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Μία φορά έμεινα κάπου μέσω της airbnb στο εξωτερικό. Γενικά βρίσκεις καλές τιμές.. Βέβαια εμείς περιμέναμε να μας δώσει τά κλειδιά ο ιδιοκτήτης και καθυστέρησε μία ώρα και τρώγοντας πολύτιμο χρόνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Πάντως ακούω από πολλούς ιδιοκτήτες και ενοικιαστές διαμερισμάτων σε πολυκατοικίες οτι το φαινόμενο πάει να πάρει μεγάλες διαστάσεις και προκύπτουν προβλήματα που δεν είχαν προβλεφθεί. Τα συνηθέστερα είναι η έλλειψη ασφάλειας στους κατοίκους των υπόλοιπων διαμερισμάτων εφόσον όταν έχεις στάνταρ ιδιοκτήτες και ενοικιαστές είναι καθορισμένα τα άτομα που έχουν κλειδιά για την πολυκατοικία ενώ όταν κάθε λίγες μέρες ή βδομαδες έρχονται νέοι ενοικιαστές καταντάει ένα συνεχές μπες βγες από ανθρώπους που είναι άγνωστοι. Τα λιγότερο σημαντικά αλλά σοβαρά πρακτικά προβλήματα είναι η αλόγιστη χρήση των κοινόχρηστων χώρων με αποτέλεσμα να υπάρχουν ζημιές τις οποίες δεν μπορούν οι ένοικοι να αποδείξουν ποιος τις δημιούργησε. Στην πολυκατοικία που ζει κάποιος προσέχει πώς θα χρησιμοποιήσει ας πούμε το ασανσέρ ή το γκαράζ κλπ γιατί ξέρει οτι οι ζημιές θα επιβαρύνουν όλους. Αν έχεις έρθει για 5 μέρες από το εξωτερικό και είσαι λίγο νεαρός και κάπως αναίσθητος, σίγουρα θα δώσεις μικρή σημασία να μην κάνεις ζημιές. Πρόβλημα υπάρχει επίσης με το θόρυβο από μουσική ή τηλεόραση σε ώρες νυχτερινές ή κοινής ησυχίας. Πάντως είχα ακούσει οτι κάποιοι ένοικοι πολυκατοικίας που προσέφυγαν στη δικαιοσύνη για αυτό το θέμα δικαιώθηκαν. Μένει ο νομοθέτης να καταλάβει το μέγεθος του προβλήματος και να μεριμνήσει για τη νομοθέτηση κανόνων σχετικών με την airbnb.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
ΠΤα συνηθέστερα είναι η έλλειψη ασφάλειας στους κατοίκους των υπόλοιπων διαμερισμάτων εφόσον όταν έχεις στάνταρ ιδιοκτήτες και ενοικιαστές είναι καθορισμένα τα άτομα που έχουν κλειδιά για την πολυκατοικία ενώ όταν κάθε λίγες μέρες ή βδομαδες έρχονται νέοι ενοικιαστές καταντάει ένα συνεχές μπες βγες από ανθρώπους που είναι άγνωστοι.

Αγνώστους συναντάς κάθε μέρα στο δρόμο, ποιο είναι το πρόβλημα αν αυτούς τους συναντάς και στην πολυκατοικία;
Δεν θα έρθουν δα και στο σπίτι σου.

Τα λιγότερο σημαντικά αλλά σοβαρά πρακτικά προβλήματα είναι η αλόγιστη χρήση των κοινόχρηστων χώρων με αποτέλεσμα να υπάρχουν ζημιές τις οποίες δεν μπορούν οι ένοικοι να αποδείξουν ποιος τις δημιούργησε. Στην πολυκατοικία που ζει κάποιος προσέχει πώς θα χρησιμοποιήσει ας πούμε το ασανσέρ ή το γκαράζ κλπ γιατί ξέρει οτι οι ζημιές θα επιβαρύνουν όλους. Αν έχεις έρθει για 5 μέρες από το εξωτερικό και είσαι λίγο νεαρός και κάπως αναίσθητος, σίγουρα θα δώσεις μικρή σημασία να μην κάνεις ζημιές.

Καλά ας μην το κάνουμε και πυρηνική φυσική. Επίσης ποιος πάει σε μια νέα πόλη/χώρα και προκαλεί ζημιές σε ένα ... ασανσέρ;
Ποιος νοιάζεται για την πολυκατοικία ή το σπίτι; Συνήθως θες απλά έναν χώρο για να ξεκουραστείς λίγες ώρες και να αφήσεις τα πράγματα σου...Κανένα παραπάνω πάρε-δώσε.
Ατυχήματα μπορούν να συμβούν, αλλά από τον οποιονδήποτε.

Πρόβλημα υπάρχει επίσης με το θόρυβο από μουσική ή τηλεόραση σε ώρες νυχτερινές ή κοινής ησυχίας.

Και για αυτό φταίει ο νέος γείτονας της 1 (ή παραπάνω) βραδιάς;
Εμένα μου φαίνεται πιο λογικό να βγει έξω και να βρει κανένα καλό μπαράκι/κλαμπάκι από το να μείνει μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Αυτά που είπα παραπάνω έχουν συμβεί, δεν τα υπέθεσα. Έχει γίνει δικαστήριο για αυτά τα θέματα και κερδήθηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ένα δικαστήριο δεν είναι κάτι, φαντάζομαι οι χρήστες airbnb μετρούν εκατοντάδες χιλιάδες πλέον. Εμένα μου φαίνεται πρωτοπόρα ιδέα που πάει να αντικαταστήσει τα ξενοδοχεία κλπ. Καιρός για μια εξέλιξη σε αυτόν τον τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Οπότε εσάς δε σας πειράζει αν ο όροφος πάνω από σας γίνει κέντρο διερχομένων που δε σέβονται τις ώρες κοινής ησυχίας, βρωμίζουν και χαλάνε τους κοινόχρηστους χώρους, ενοχλούν γενικότερα; Τί να πω, ή δεν καταλαβαίνετε το πρόβλημα ή είστε πολύ κουλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οπότε εσάς δε σας πειράζει αν ο όροφος πάνω από σας γίνει κέντρο διερχομένων που δε σέβονται τις ώρες κοινής ησυχίας, βρωμίζουν και χαλάνε τους κοινόχρηστους χώρους, ενοχλούν γενικότερα; Τί να πω, ή δεν καταλαβαίνετε το πρόβλημα ή είστε πολύ κουλ.

Γιατί παίρνεις ως δεδομένο ότι βρομίζουν τον κοινόχρηστο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Οπότε εσάς δε σας πειράζει αν ο όροφος πάνω από σας γίνει κέντρο διερχομένων που δε σέβονται τις ώρες κοινής ησυχίας, βρωμίζουν και χαλάνε τους κοινόχρηστους χώρους, ενοχλούν γενικότερα; Τί να πω, ή δεν καταλαβαίνετε το πρόβλημα ή είστε πολύ κουλ.

Πολλες φορές οι μόνιμοι κάτοικοι/ένοικοι στις πολυκατοικίες είναι πολύ χειρότεροι από τους τουρίστες, όποτε ας μην γενικεύουμε. Οι τουρίστες συνηθως θέλουν ένα κρεβάτι για να ξεκουραστούν λίγες ώρες το βράδυ. Οκ και εκεί υπάρχουν εξαιρέσεις και μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα αλλά πιστεύω ότι οι παλιοί καλοι γείτονες μας μπορούν να γίνουν πολύ χειρότεροι από έναν άγνωστο που θα έρθει για 5-6 ώρες να ρίξει έναν ύπνο και μετά θα φύγει παλι.
Επισης, δεν καταλαβαινω την λογική «αν είσαι νεαρός δεν θα δωσεις σημασια στις ζημιές». Συγνώμη αλλά δεν είμαστε αναίσθητοι :P Αυτούς τους μηνες που τους πέρασα εξωτερικο, είχε τύχει να νοικιάσουμε πολλες φορες διαμέρισμα με την παρεα μου όταν ταξιδεύαμε κάπου αλλού και ήμασταν όλοι πολύ προσεκτικοί. Όσο ήμασταν στο διαμέρισμα τέλος πάντων γιατί δεν μέναμε εκεί πολύ. Το μόνο που μας ένοιαζε όταν ήμασταν στο διαμέρισμα ήταν να κοιμηθούμε και μετά να φύγουμε όσο πιο γρήγορα για να μην χάσουμε χρόνο και για να εξερευνήσουμε το μέρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Πλέον έχω καταληξει πως η καλυτερη ενοικιαση (να πω γενικα πως ειμαι κατα των ενοικιάσεων μια και έχω δικο μου σπιτι και έτυχε να μπω σε ενοικιο επειδη έφυγα απο την περιοχη μου) ειναι εκεινη που σου παρέχει την δυνατοτητα να την κοπανησεις άμεσα αν ο ιδιοκτητης αρχισει τα τρελά του. Δηλαδη βαμένο σπιτι και επιπλωμένο. Οποτε γλιτωνεις την ταλαιπωρια της μετακομισης. Εκανα πριν 2 εβδομάδες μετακομιση και ηταν πολυ κουραστικο.



Στην πρώτη μου ενοικιαση ειχα ηδη βάψει το σπιτι και δεν μπορουσα να φυγω άμεσα. Ένας άλλος που ειχα πάει να δω λέει θελω να έχω και εγω κλειδι του σπιτιου. Μολις το άκουσα αυτο του ειπα οτι μάλλον αστειευεται και σηκωθηκα και έφυγα. Τωρα ειμαι σε εναν αλλον δεν ειναι κακος αλλα ζοριζεται και αυτος να επισκευάζει δαπανες συντηρησης ... του δικου του σπιτιου οχι του δικου μου. Τεσπα ειναι γενικα δυσκολο να βρεις σοβαρο άνθρωπο στις μέρες μας εδω στην Ελλάδα να συνεργαστεις για τέτοιες συναλλαγές άλλα λένε στην αρχη άλλα κάνουν μετά. Στην αρχη μπορει να σου πει εεε μωρε και 100-200 ευρω να χρειαστουν εγω δεν εχω προβλημα και μετα σου λεει ααα δεν μπορω να φτιάξω άλλα.

Γενικα ειναι καλυτερο να μπορεις ανα πάσα στιγμη να πεις στον άλλον κοιτα επειδη δεν τα βρισκουμε και επειδη έχεις και εσυ τις δικές σου ιδέες και αποψεις οποτε υπέγραψε μια υπευθυνη δηλωση οτι δέχεσαι να φυγω και αυριο στο έχω αδειάσει κιολας.


Ουτε δικαστηρια , ουτε φασαριες ουτε τιποτα. Φευγω γειά σου! Και η δηλωση αυτη επειδη υπάρχει νομοθεσια που μπορει να σε κυνηγησει μετα αν δεν καταφερει να το νοικιασει να εισαι κατοχυρωμενος.


Άκου ο άλλος θέλω λεει να εχω και εγω κλειδι .... ακομα το σκεφτομαι και γελάω!!! Κλειδι δεν υπάρχει απαξ το σπιτι νοικιαστει η κλειδαριά αλλάζει. Τα κλειδια τα έχει μονο ο ενοικιαστης και κανεις άλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Επιχειρησα να κλεισω με airbnb μια φορα και τελικα δεν το εκανα. Δεν ανεβαζω το σκαναρισμενο διαβατηριο μου στον καθε τυχοντα. Επισης σιχαινομαι να χρησιμοποιησω πετσετες και σεντονια σε τετοια μερη. Οταν πας σε ξενοδοχειο ξερεις οτι εχουν μοναδα και τα πλενουν τακτικα. Με το airbnb δεν ξερεις τι κανει ο ιδιοκτητης. Αυτο φυσικα επεκτεινεται και στο θεμα της καθαριοτητας γενικοτερα. Παμε και σε θεματα ασφαλειας. Σε καποια διαμερισματα μπαινεις με κωδικο. Ποιος μου εγγυαται οτι ο κωδικος αλλαζει τακτικα και οτι δεν θα εμφανιστει προηγουμενος πελατης στο διαμερισμα την ωρα που κοιμαμαι; Επισης πως γνωριζω οτι ο ιδιοκτητης δεν ειναι ανωμαλος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Επισης πως γνωριζω οτι ο ιδιοκτητης δεν ειναι ανωμαλος;

Γιατί τώρα πως γνωρίζεις ότι αυτός που έχει το ξενοδοχείο δεν είναι ανώμαλος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι εγώ, ως άσχετη καθώς τώρα έμαθα για την airbnb. Είναι σαν τις ιστοσελίδες trivago κλπ που κλείνεις καταλύματα έτσι; Γιατί έτσι τουλάχιστον κατάλαβα, ότι δηλαδή έχουν περίπου την ίδια λογική. Έχουν κάποια διαφορά εκτός από την έδρα που της airbnb, που δεν είναι στην Ελλάδα;
Μπεδεύτηκα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Airbnb και μάντολες. Να μπω στου αλλουνου το σπίτι για να μείνω. Μπλιαχχχ μικρόβια παντού. Και έπειτα που ξέρω ότι δεν έχει και δεύτερο κλειδί και δεν το δω φαντη μπαστούνι μπροστά μου να τον παίζει. Όχι ευχαριστώ να μου λείπει. Εγώ κλείνω ένα χρόνο πριν μέσω booking ξενοδοχεία και πετυχαίνω πολύ καλές τιμές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Γιατί τώρα πως γνωρίζεις ότι αυτός που έχει το ξενοδοχείο δεν είναι ανώμαλος;

Μα αυτός που έχει το ξενοδοχείο έχει και κριτικές στα διάφορα σάιτ. Επίσης αν σου κάνει κάτι μπορείς να τού κάνεις μήνυση στα ελληνικά δικαστήρια. Τον αλλοδαπό που στάλθηκε στο σπίτι μέσα στην πολυκατοικία σου μεσω μιας ξένης ιστοσελίδας πώς θα τού κάνεις μήνυση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μα αυτός που έχει το ξενοδοχείο έχει και κριτικές στα διάφορα σάιτ. Επίσης αν σου κάνει κάτι μπορείς να τού κάνεις μήνυση στα ελληνικά δικαστήρια. Τον αλλοδαπό που στάλθηκε στο σπίτι μέσα στην πολυκατοικία σου μεσω μιας ξένης ιστοσελίδας πώς θα τού κάνεις μήνυση;

Όλα τα παραπάνω μπορείς να τα κάνεις και με το airbnb. Επίσης μην γίνεται ρατσίστρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
στο Βερολινο απο οσο διαβαζω εχουν θεσπιστει συγκεκριμα χρονικα ορια μισθωσεων(90 ημερες μαξ τον χρονο) και οποιος δεν τα τηρει τρωει μεγαλα προστιμα,φυσικα υπαρχει και συγκεκριμενο φορολογικο πλαισιο
η πρωτευουσα των βαλεαριδων μαγιορκα διαβαζω εχει βαλει σχεδον μπλοκο στο airbnb με τους κανονισμους που προωθει.


στην ελλαδα ακομα νομοθετικο πλαισιο δεν υφισταται εχω την αισθηση,δεν εχει βγει προεδρικο διαταγμα,αλλα υποθετω και εδω θα μπουν καποιοι κανονισμοι
ο λογος ειναι πως δημιουργειται διαφορετικα αθεμιτος ανταγωνισμος με τα ξενοδοχεια
ενω στις περιοχες ενδιαφεροντος υπαρχει και αυξηση ενοικιων
τωρα δεν εχω ιδεα πως φορολογουνται,ως ενοικια,ως επιχειρηματικη δραστηριοτητα; δεν ξερω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι εδώ στην Ελλάδα δεν είμαστε συνηθισμένοι στο να ταξιδεύουμε και όλα αυτά μας φαίνονται περίεργα και πολύπλοκα. Στο airbnb φυσικά και υπάρχουν κριτικές σε κάθε διαμέρισμα. Επισης υπάρχουν μερικά πράγματα που πρέπει να προσεχεις πριν κλείσεις ένα διαμέρισμα ή δωμάτιο και αν είσαι προσεκτικός, δεν θα έχεις προβλημα. Ακόμα και στο booking δημιουργούνται προβλήματα μερικες φορές. Έχω ακούσει πχ για ξενοδόχους που αφού κλείσεις ένα δωμάτιο, σου στέλνουν μήνυμα ότι η τιμή ήταν λάθος και σου ζητάνε περισσότερα χρήματα γιατί και καλά έκανε λάθος η σελίδα. Άλλες φορές δείχνουν ότι και καλά υπάρχουν περισσότερα διαθεσιμα δωμάτια απ’ο,τι υπάρχουν πραγματικά (ώστε σε περίπτωση που κάποιος το ακυρώσει, να μην μείνει το ξενοδοχείο χωρίς πελάτες) και όταν πας εκεί σου λένε ότι υπάρχει πρόβλημα και σε στέλνουν άλλου (overbooking λέγεται αυτό). Ποτε δεν ξερεις τι μπορεί να συμβεί. Γενικά, στο εξωτερικό οι άνθρωποι ταξιδεύουν και μένουν ακόμα και σε χοστελ της κακιάς ώρας (και έχω πάει σε αρκετά) που πολλες φορες είναι πολύ πιο βρώμικα απ’οσο ίσως να είναι το διαμέρισμα κάποιου. Βεβαια οκ, αυτό το κάνουν κυριως οι νέοι. Οι μεγαλύτεροι καταλαβαινω ότι ίσως έχουν καλύτερο budget και περισσότερες παραξενιές. Αλλά εμεις οι Έλληνες θελουμε μόνο 5αστερα ξενοδοχεία :P Από το να μην ταξιδέψω καθόλου, προτιμώ να πάω σε ένα χοστελ, η ακόμα καλύτερα, σε ένα διαμέρισμα, με πολύ λιγότερα χρήματα απ’οσα θα έδινα σε ένα ξενοδοχείο, και να δω ένα νέο μέρος.
Επίσης υπάρχει και το couch surfing όπου εκεί νοικιάζεις ένα δωμάτιο ( ουσιαστικά ένα κρεβάτι ή ένα καναπε :P) στο σπίτι κάποιου, και ετσι γνωρίζεις και αυτόν που σε φιλοξενεί για να σε ξεναγήσει ο ίδιος (αν το επιθυμεί), και να σου δειξει το μέρος. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτε, εννοείται ότι και αυτό θέλει προσοχή, αλλά έχω ακούσει πολύ ωραίες ιστοριες από ταξιδιώτες που πέρασαν πολύ ωραία με τα άτομα που τους φιλοξενούσαν. Και για εμενα αυτό είναι το καλύτερο, να μπορεσεις να γνωρίσεις ντόπιους που να σε ξεναγήσουν στο μέρος που βρίσκεσαι ή να σου γνωρίσουν άλλους ντόπιους και ετσι να καταλάβεις την κουλτούρα του λαού.
Εννοείται ότι το airbnb έχει και άσχημες επιπτώσεις, αλλά αναφέρομαι στο φαινόμενο αυτό από την άποψη του ταξιδιώτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,969 μηνύματα.
Άλλη μια βλακεία του 21ου αιώνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top