Έχει μικρότερη σημασία η εμφάνιση μπροστά στα ψυχικά χαρίσματα;

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγω με την δικια μου ειμαστε δυο ακρα αντιθετα! φωτια και παγος, φως και σκοταδι, νερο και πετρα....τελειως αλλα σου λεω...αλλα την λατρευω οσο κανενα ανθρωπο στον κοσμο και εχει ενδιαφερον να συζηταω με εναν ανθρωπο διαφορετικο!!
σωστο..........

γιαυτο της λατρευεις πιθανον..επειδη ειναιδιαφορετικη απο σενα..

και εγω ετσι σκεφτομαι τη γυναικα στο μυαλο μου..εγω ειμαι πρακτικος και τεχνολογος..αυτη να ειναι ψυχολογος ή κατι άλλο θεωρητικο ή καλλιτεχνικο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
σωστο..........

γιαυτο της λατρευεις πιθανον..επειδη ειναιδιαφορετικη απο σενα..

και εγω ετσι σκεφτομαι τη γυναικα στο μυαλο μου..εγω ειμαι πρακτικος και τεχνολογος..αυτη να ειναι ψυχολογος ή κατι άλλο θεωρητικο ή καλλιτεχνικο..

Ευτυχώς η ζωή είναι απρόβλεπτη!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ακαδημαϊκό δίλημμα:

Βρίσκεσαι σε ένα τραπέζι με 2 άντρες. Ο ένας είναι κούκλος, νεαρούλης με δέρμα βούτυρο στο πρόσωπο και απίστευτα μάτια, αλλά έχει μέτριο μυαλό. Ικανοποιητικό μεν, αλλά όχι πυρηνικός φυσικός. Ο άλλος είναι σα μπουλντόζα Caterpillar, αξύριστος, ρυτιδιασμένος στα 40 του, αλλά σου λύνει τα μυστήρια του σύμπαντος ενόσω σου απαγγέλει Καβάφη.

Γιατί εγώ υποθέτω (υποθέτω, γιατί μπορεί να κάνω και λάθος ο άνθρωπος) ότι θα διαλέξεις τον νεαρό κούκλο;
Καταρχάς, με την καμία δεν ανήκω στους ανθρώπους που περιφρονούν την εξωτερική εμφάνιση. Επ'αυτού μάλιστα συμφωνώ με τη Νεράιδα που έγραψε ότι πιστεύει πώς όσοι την περιφρονούν έχουν ένα θεματάκι ή και θεματάρα με αυτή. Ο Oscar Wilde είχε γράψει ότι η ομορφιά είναι σημαντικότερη από την ευφυία διότι είναι αυταπόδεικτη. Αν και δεν συμφωνώ απόλυτα μαζί του, δεν μπορώ να να μην αναγνωρίσω την εξωτερική εμφάνιση τουλάχιστον σαν ένα οποιοδήποτε άλλο προτέρημα.
Ωστόσο, στο δίλημμα που αναφέρεις Valder, είτε τον δεύτερο θα διάλεγα, είτε κανέναν. Μπορεί να μην έχω λίστα με ...προδιαγραφές, αλλά σπάνια μου άρεσε άντρας που δεν έβρισκα intellectually stimulating (μπορώ να σκεφτώ μόνο λίγες εξαιρέσεις, όπου και πάλι, δεν ήταν η εξωτερική εμφάνιση που με ...θάμπωσε). Δεν το βασίζω αυτό σε κάποια ...ιδεολογία περί περιφρόνησης της εξωτερικής εμφάνισης ή πακέτου ή οτιδήποτε, απλά έτσι τυχαίνει να λειτουργώ. Δεν σημαίνει αυτό ότι κάνω "σκόντο" στην εξωτερική εμφάνιση πάντως. Συνήθως όταν μας αρέσει κάποιος, τον βλέπουμε κούκλο :D (μπορεί απλά να έχω περίεργα γούστα βέβαια και τελικά όντως να κολλάω με εμφάνιση :D)
Γενικά πάντως, μακριά από μας οι (συνειδητοί) συμβιβασμοί.

Εγώ πάντως σε αντίστοιχη περίπτωση με γυναίκες θα διάλεγα σαφώς την κούκλα γιατί πλησιάζει πιό πολύ στο πακέτο και πες με ματαιόδοξο, πες με ότι θέλεις.
Θα σε έλεγα απλά συμβιβασμένο. :)

η εξωτερικη ομορφια κατασκευαζεται ευκολα πια..μιλαμε για μαζικη βιομηχανια..
τον χαρακτηρα ομως και την προσωπικοτητα πολυ δυσκολα μπορεις να τον αλλαξεις..

valder,,οποια γυναικα να παρεις απο τα 50 και μετα-εμμηνοπαυση- ρυτιδιασμενη γρια θα γινει..εκτος αν κανεις επεμβασεις βεβαιως..
οποτε διαλεξε και παρε..
την ασχημη γυναικα -ή ανδρα- μπορεις να την κανεις ομορφη και ειναι πια μονο θεμα χρηματων..αλλα τον χαρακτηρα οσα λεφτα και να ριξεις δεν ξερω αν θα μπορεσεις να τον αλλαξεις πραγματικα ποτέ..




οταν 40-50νηταρισεις να δεις που θα σου ρθουν παλι οι υπαρξιακες αναζητησεις οταν η εξωτερικη ομορφια θα αρχιζει να πεφτει.. και η μεγαλυτερη ομορφια σου πια -αν δεν εχεις επαρκη προσωπικοτητα-θα ειναι η τσεπη σου..
τα νιατα φευγουν μεγαααλεεε;)
Ρε Άγγελε, εσύ για να ερωτευτείς κάθεσαι και το σκέφτεσαι τόσο ορθολογικά; Τι θα πει "α, η ομορφιά κατασκευάζεται εύκολα, άρα δεν με τραβάει"; Ανάλογα με την ...ευκολία απόκτησης σε τραβάει κάτι;

Επίσης, το επιχείρημα περί της προσωρινής φύσης της ομορφιάς, ουδέποτε το κατάλαβα. Ε οκ, είναι προσωρινή. Σύντροφο διαλέγεις ή οικόπεδο-επένδυση που θες να ανέβει η αξία του με τις δεκαετίες; Υποτίθεται ότι σε τραβάει κάποιος για αυτό που είναι ΤΩΡΑ, όχι για αυτό που θα είναι σε 30+ χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Υποτίθεται ότι σε τραβάει κάποιος για αυτό που είναι ΤΩΡΑ, όχι για αυτό που θα είναι σε 30+ χρόνια.
για φιλο..οχι για γαμο..με αυτη την λογικη διαλυονται οι γαμοι..

Ρε Άγγελε, εσύ για να ερωτευτείς κάθεσαι και το σκέφτεσαι τόσο ορθολογικά; Τι θα πει "α, η ομορφιά κατασκευάζεται εύκολα, άρα δεν με τραβάει"; Ανάλογα με την ...ευκολία απόκτησης σε τραβάει κάτι;

Επίσης, το επιχείρημα περί της προσωρινής φύσης της ομορφιάς, ουδέποτε το κατάλαβα. Ε οκ, είναι προσωρινή. Σύντροφο διαλέγεις ή οικόπεδο-επένδυση που θες να ανέβει η αξία του με τις δεκαετίες;
το λες εσυ η υποτιθεται ορθολογιστρια?


το ψαχνο και η σαρκα ειναι δευτερα μετα απο το μυαλο..γιατι πολυ απλα κατασκευαζονται πιο ευκολα..ή μπαλωνονται..με σοβατισματα..
και οι γυναικες ξερουν αιωνες τωρα όλα τα κολπα εξαπατησης σε αυτο το θεμα..

οποτε εξυπνος ειναι ο ανδρας που πρωτα θα δει χαρακτηρα και μετα εξωτερικη ομορφια..-για γαμο εννοειται..
για το πηδημα ή ερωμενη μπορεις να παρεις οποια εχει μόνο ωραια οπισθια και στηθος..

αλλα μην το μπλεκουμε..άλλο σεξουλικη αρεσκεια -πχ ολες οι μοντελες ,ξεκωλα του θεαματος -και άλλο σοβαρη σχεση και γάμος..που σημαινει επενδυση ...γιατι οταν ερθουν παιδια ,,ναι..δεν μπορεις να στηριζεις το γαμο σου στον ωραιο κωλο της άλλης..
επειδη τα μπλεξαμε τοσο αυτα σημερα καταληγουμε με τοσους αποτυχημενους γαμους και χωρισμους...απλα επιπολαιοτητα..

και αμα σε καιει τοσο πολυ το σωμα της ,,πληρωσε της ολες τις τεχνολογιες,υλικα και γυμναστικες να γινει το καλυτερο δυνατο σωμα..

ειναι πολυ σπανιες οι περιπτωσεις ανδρων ή γυναικων που δεν μπορει με τα αναλογα λεφτα να φτιαχτει αψογο το σωμα τους ,όπως βλεπουμε στο θεαμα και καλυτερο..

νομιζω άλλωστε οτι εχεις δει απειρες φωτογραφιες ηθοποιων και σταρ που θεωρουνται τωρα τελειοι και τελειες..ηταν αδιαφοροι ως και ασχημοι..πριν τους αναλαβει η βιομηχανια της εξωτερικης ομορφιας.

καλη ειναι η εξωτερικη ομορφια..αλλα πρωτα ειναι ο χαρακτηρας..
κατι που φαινεται βεβαια και στο βλεμμα-εκφραση και την εξωτερικη εμφανιση συχνα..

και απο την εξωτερικη εμφανιση περισσοτερο αξιζει το προσωπο-που φτιαχνεται δυσκολοτερα τεχνητα- και πολλλυυ μετα το υπολοιπο σωμα που μπορει να κοπει και ραφτει απο τους καταλληλους χειρουργους πολυ πιο ευκολα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
αλλα μην το μπλεκουμε..άλλο σεξουλικη αρεσκεια -πχ ολες οι μοντελες ,ξεκωλα του θεαματος -και άλλο σοβαρη σχεση και γάμος..που σημαινει επενδυση ...γιατι οταν ερθουν παιδια ,,ναι..δεν μπορεις να στηριζεις το γαμο σου στον ωραιο κωλο της άλλης..
επειδη τα μπλεξαμε τοσο αυτα σημερα καταληγουμε με τοσους αποτυχημενους γαμους και χωρισμους...απλα επιπολαιοτητα..

Ποιος τα έμπλεξε Αγγελάκο;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ποιος τα έμπλεξε Αγγελάκο;

στη σημερινη κοινωνια τα στατιστικα δειχνουν περισσοτερους χωρισμους...και ταυτοχρονα περισσοτερους γαμους..και απο ψυχολογυς κλπ τα εχω ακουσει ..

πιο ευκολα απο παλια παντρευονται πολλοι νεοι επειδη ειναι ωραια μια γυναικα πχ..και μολις δουν τον χαρακτηρα τους και δεν ταιριαζουν χωριζουν..
καθαρη επιπολαιοτητα...

λαθος προτεραιοτητες.. πρωτα χαρακτηρας και μετα εξωτερικη εμφανιση..
αν τα βαζουμε αναποδα...δεν βγαινει καμια φορα σε καλο..

και παλια υπηρχαν βεβαια αυτα..αλλα σημερα που η κοινωνια εχει φτασει στο απογειο της λατριεας εξωτερικης εμφανισης και υλισμου...τα πραγματα ειναι πολυ χειροτερα..

δεν λεω κατι καινουριο ουσιαστικα..ολοι το εχουν καταλαβει αυτο..
ανδρες που προτιμουν τα βυζια απο τον χαρακτηρα..
και γυναικες που προτιμουν τις φετες κοιλιακους απο τον χαρακτηρα επισης..

ετσι ειναι..τι να κανουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
στη σημερινη κοινωνια τα στατιστικα δειχνουν περισσοτερους χωρισμους...και ταυτοχρονα περισσοτερους γαμους..και απο ψυχολογυς κλπ τα εχω ακουσει ..

πιο ευκολα απο παλια παντρευονται πολλοι νεοι επειδη ειναι ωραια μια γυναικα πχ..και μολις δουν τον χαρακτηρα τους και δεν ταιριαζουν χωριζουν..
καθαρη επιπολαιοτητα...

λαθος προτεραιοτητες.. πρωτα χαρακτηρας και μετα εξωτερικη εμφανιση..
αν τα βαζουμε αναποδα...δεν βγαινει καμια φορα σε καλο..

και παλια υπηρχαν βεβαια αυτα..αλλα σημερα που η κοινωνια εχει φτασει στο απογειο της λατριεας εξωτερικης εμφανισης και υλισμου...τα πραγματα ειναι πολυ χειροτερα..

δεν λεω κατι καινουριο ουσιαστικα..ολοι το εχουν καταλαβει αυτο..
ανδρες που προτιμουν τα βυζια απο τον χαρακτηρα..
και γυναικες που προτιμουν τις φετες κοιλιακους απο τον χαρακτηρα επισης..

ετσι ειναι..τι να κανουμε..

Καλό μου, εγώ συμφωνώ. Θεωρώ όμως (κι εκεί ήταν η ερώτηση) οτι οι άντρες το κάνουν πιο πολύ αυτό παρά οι γυναίκες.

Στο χέρι σας είναι να το σταματήσετε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
για φιλο..οχι για γαμο..με αυτη την λογικη διαλυονται οι γαμοι..
Οι γάμοι διαλύονται όταν έχουν γίνει εξ αρχής χωρίς έρωτα, οπότε δεν υπάρχει ούτε καν η ανάμνηση αυτού μετά από χρόνια.
Και φυσικά, έρωτας με ορθολογιστικά κριτήρια και προδιαγραφές, δεν μπορεί να υπάρξει.

το λες εσυ η υποτιθεται ορθολογιστρια?
Το ότι μου έχεις κολλήσει μια ταμπέλα και χαίρεσαι, δεν σημαίνει ότι έχω κάποια υποχρέωση να την επαληθεύω.

οποτε εξυπνος ειναι ο ανδρας που πρωτα θα δει χαρακτηρα και μετα εξωτερικη ομορφια..-για γαμο εννοειται..
για το πηδημα ή ερωμενη μπορεις να παρεις οποια εχει μόνο ωραια οπισθια και στηθος..
Οκ, το ακούσαμε και αυτό, κάποιος είτε γάμο θέλει, είτε μόνο σεξ και τίποτα παραπάνω. :lol:
Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα :'(

Προφανώς συμφωνώ ότι η ομορφιά κατασκευάζεται εύκολα, ειδικά του σώματος. Η ένσταση μου είναι ότι αν λειτουργείς με τόσο ορθολογικά κριτήρια ("χμμμ να το λάβω αυτό υπόψιν; Μπαααα εύκολα κατασκευάζεται") τότε δεν μιλάμε για έρωτα, στην καλύτερη περίπτωση μιλάμε απλά για εκτίμηση/συμπάθεια.

και αμα σε καιει τοσο πολυ το σωμα της ,,πληρωσε της ολες τις τεχνολογιες,υλικα και γυμναστικες να γινει το καλυτερο δυνατο σωμα..
Με την ίδια λογική θα μπορούσε να πει κάποιος, οκ υιοθέτησε ένα κοριτσάκι, μόρφωσε το, καλλιέργησε το, ανέθρεψε το έτσι ώστε να αποκτήσει αξιόλογο χαρακτήρα και μετά όταν μεγαλώσει θα είναι η ιδανική γυναίκα για γάμο. Φαντάζομαι δεν μου φαίνεται μόνο εμένα ελαφρώς αηδιαστικό το εν λόγω σενάριο, ε;

πιο ευκολα απο παλια παντρευονται πολλοι νεοι επειδη ειναι ωραια μια γυναικα πχ..και μολις δουν τον χαρακτηρα τους και δεν ταιριαζουν χωριζουν..
καθαρη επιπολαιοτητα...

λαθος προτεραιοτητες.. πρωτα χαρακτηρας και μετα εξωτερικη εμφανιση..
αν τα βαζουμε αναποδα...δεν βγαινει καμια φορα σε καλο..

και παλια υπηρχαν βεβαια αυτα..αλλα σημερα που η κοινωνια εχει φτασει στο απογειο της λατριεας εξωτερικης εμφανισης και υλισμου...τα πραγματα ειναι πολυ χειροτερα..
Τι λες ρε Άγγελε, πού τα είδες αυτά;
ΕΙΔΙΚΑ την παλιά εποχή η γυναίκα ο,τι αξιόλογο είχε ήταν η εμφάνιση της και οι ...ικανότητες της στην κουζίνα και το νοικοκυριό. Αυτά εννοείς χαρακτήρα; :lol:

Και παλιότερα οι γυναίκες ασχολούνταν πολύ περισσότερο με την εμφάνιση τους. Αν μη τι άλλο, εμείς δεν φοράμε κορσέδες που να μας προκαλούν έως και ασφυξία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Με την ίδια λογική θα μπορούσε να πει κάποιος, οκ υιοθέτησε ένα κοριτσάκι, μόρφωσε το, καλλιέργησε το, ανέθρεψε το έτσι ώστε να αποκτήσει αξιόλογο χαρακτήρα και μετά όταν μεγαλώσει θα είναι η ιδανική γυναίκα για γάμο. Φαντάζομαι δεν μου φαίνεται μόνο εμένα ελαφρώς αηδιαστικό το εν λόγω σενάριο, ε;

πάντως στους εμπνευστές της Άριας Φυλής θα άρεσε :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Με την ίδια λογική θα μπορούσε να πει κάποιος, οκ υιοθέτησε ένα κοριτσάκι, μόρφωσε το, καλλιέργησε το, ανέθρεψε το έτσι ώστε να αποκτήσει αξιόλογο χαρακτήρα και μετά όταν μεγαλώσει θα είναι η ιδανική γυναίκα για γάμο. Φαντάζομαι δεν μου φαίνεται μόνο εμένα ελαφρώς αηδιαστικό το εν λόγω σενάριο, ε;
αν απο χαρακτηρα εννοειτε τα "γραμματα " και τα πτυχια..

καταλαβα...


Θεωρώ όμως (κι εκεί ήταν η ερώτηση) οτι οι άντρες το κάνουν πιο πολύ αυτό παρά οι γυναίκες.
συμφωνω..αλλα πανε να χαλασουν και οι γυναικες τωρα..οι οποιες όπου εξωτερικη εμφανιση μπορουμε να βαλουμε "χρημα"..για να δουμε την αντιστοιχη καταντια.

αλλα οταν υπαρχει προβλημα σχεσων σιγουρα φταινε και τα δυο φυλα..μονο το ενα δεν γινεται..


τωρα με σενα μισελ διαφωνω με όλα που λες..εγω τονιζω οτι πρεπεικαι εσυ το αγνοεις..δικαιωμα σου..

ειπα και το τονισα οτι κακο ειναι να διαλεγεις για γαμο με πρωτο κριτηριο την εξωτερικη ομορφια,,όχι να μην την λαμβανεις υποψιν καθολου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Subject to change:
Με την ίδια λογική θα μπορούσε να πει κάποιος, οκ υιοθέτησε ένα κοριτσάκι, μόρφωσε το, καλλιέργησε το, ανέθρεψε το έτσι ώστε να αποκτήσει αξιόλογο χαρακτήρα και μετά όταν μεγαλώσει θα είναι η ιδανική γυναίκα για γάμο. Φαντάζομαι δεν μου φαίνεται μόνο εμένα ελαφρώς αηδιαστικό το εν λόγω σενάριο, ε;

αν απο χαρακτηρα εννοειτε τα "γραμματα " και τα πτυχια..

καταλαβα...

Καλά κρασιά Άγγελε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
οποτε εξυπνος ειναι ο ανδρας που πρωτα θα δει χαρακτηρα και μετα εξωτερικη ομορφια..
Εδώ υπάρχουν ζευγάρια που είναι 1-2-5-10 χρόνια και βάλε και δεν έχουν ανακαλύψει ο ένας τον άλλον. Θα το καταφέρεις εσύ στο άψε-σβήσε;

Κι επιπλέον πού ξέρεις ότι αυτό που βλέπεις είναι κι αυτό που θα σου αποκαλύψει η άλλη και μετά; Κάτσε να την δεις στο κρεβάτι με τον κολλητό σου να παίζουν τον γιατρό :whistle: και θα αναρωτιέσαι "αυτή δεν θα το έκανε ποτέ!!".

Άγγελε, για όλους μας είναι σημαντικά και τα δύο. Και για σένα ακόμα, αν μου πεις ότι μεταξύ της Μαρίας της άσχημης και της Μόνικα θα επέλεγες την πρώτη που ξέρει πέντε πράγματα παραπάνω, όχι δεν θα σε πιστέψω. Πολύ απλά και το μέσα και το έξω είναι εξίσου σημαντικά. Το καλύτερος συνδιασμός τους είναι αυτός που σε γεμίζει αυτή τη στιγμή. Άμα η άλλη ξέρει να λύνει διπλά και τριπλά ολοκληρώματα αλλά δεν σε γεμίζει σαν εμφάνιση, εγώ αυτό το βλέπω σαν συμβιβασμό.


Είναι σημαντικό το να είναι καλλιεργημένος ο άλλος. Αλλά όταν ακούω για απαξίωση και εκμηδενισμό της εξωτερικής εμφάνισης, μου έρχεται στο μυαλό μου η παροιμία με την αλεπού και τα κρεμαστάρια ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Άμα η άλλη ξέρει να λύνει διπλά και τριπλά ολοκληρώματα αλλά δεν σε γεμίζει σαν εμφάνιση, εγώ αυτό το βλέπω σαν συμβιβασμό.

Είναι σημαντικό το να είναι καλλιεργημένος ο άλλος. Αλλά όταν ακούω για απαξίωση και εκμηδενισμό της εξωτερικής εμφάνισης, μου έρχεται στο μυαλό μου η παροιμία με την αλεπού και τα κρεμαστάρια ......

Εμένα συμβιβασμός μου φαίνεται το ανάποδο...

Αλλά ξέρεις κάτι; Who cares? Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικά θέλω.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
στη σημερινη κοινωνια τα στατιστικα δειχνουν περισσοτερους χωρισμους...και ταυτοχρονα περισσοτερους γαμους..και απο ψυχολογυς κλπ τα εχω ακουσει ..

πιο ευκολα απο παλια παντρευονται πολλοι νεοι επειδη ειναι ωραια μια γυναικα πχ..και μολις δουν τον χαρακτηρα τους και δεν ταιριαζουν χωριζουν..
καθαρη επιπολαιοτητα...

Άγγελε συγνώμη που θα σου χαλάσω την αναζήτηση της Αρκαδίας (sic), αλλά παλιότερα δεν ήταν λιγότερο επιπόλαιοι οι άνθρωποι αλλά χώριζαν πιο δύσκολα γιατί οι κοινωνικές συμβάσεις ήταν ισχυρότερες και πιο καταπιεστικές. Με λίγα λόγια υπήρχαν διάφοροι λόγοι που δεν χώριζαν συχνά τα ζευγάρια (οικονομικοί, θρησκευτικοί κτλ κτλ) και φυσικά το ένα μέρος από τα δύο ή και τα δύο ζούσε στη δυστυχία συνήθως. Επίσης η απιστία πήγαινε σύννεφο :P

λαθος προτεραιοτητες.. πρωτα χαρακτηρας και μετα εξωτερικη εμφανιση..
αν τα βαζουμε αναποδα...δεν βγαινει καμια φορα σε καλο..

και παλια υπηρχαν βεβαια αυτα..αλλα σημερα που η κοινωνια εχει φτασει στο απογειο της λατριεας εξωτερικης εμφανισης και υλισμου...τα πραγματα ειναι πολυ χειροτερα..

Ρε Άγγελε όπως και να το κάνουμε, μιλώντας εκ μέρους του ανδρικού φύλου, αν δεν έχεις σεξουαλική επιθυμία για μια γυναίκα (ακόμη και στο γάμο) είναι πρόβλημα, ας είναι και ο καλύτερος χαρακτήρας του κόσμου. Εσύ μιλάς συνήθως για φύση κτλ, πως παραβλέπεις τόσο έντονα το σεξ; Και πίστεψε με ειδικά στους άντρες ανέκαθεν ίσχυε το ρητό για πορτοκαλιές αν δεν τους ικανοποιούσε η σύζυγος. Επίσης, οι γυναίκες και οι άντρες δεν είναι πολύ όμορφοι και πολύ βλάκες ταυτόχρονα, τις περισσότερες περιπτώσεις είναι σχετικά επιθυμητοί και σχετικά έξυπνοι (η σχετικά χαζοί) και βρίσκουν παρόμοιους συντρόφους.

δεν λεω κατι καινουριο ουσιαστικα..ολοι το εχουν καταλαβει αυτο..
ανδρες που προτιμουν τα βυζια απο τον χαρακτηρα..
και γυναικες που προτιμουν τις φετες κοιλιακους απο τον χαρακτηρα επισης..

ετσι ειναι..τι να κανουμε..

Δεν είναι έτσι Άγγελε. Άσε τι λένε οι φίλοι σου για να το παίζουν γκόμενοι ή τι λένε οι γκόμενες για να νιώσουν μέσα στο lifestyle :P. Τις περισσότερες φορές αναζητούν το κανονικό σύντροφο όχι τη Megan Fox ή τον Orlando Bloom. Δίνεις μεγάλη σημασία τι λένε, λόγια του αέρα είναι για να τα πετάνε ατάκες.

Οι πολύ ωραίες γυναίκες με χρήματα πάνε στους πολύ ωραίους άντρες με χρήματα έτσι γινόταν έτσι γίνεται και έτσι θα γίνεται η σταχτοπούτα και ο ξανθόπουλος είναι εξαιρέσεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εμένα συμβιβασμός μου φαίνεται το ανάποδο...

Είσαι σίγουρη λοιπόν ότι δεν συμβιβασμός το να 'σαι με κάποιον που δεν σου αρέσει αλλά του βρίσκεις ψυχικά χαρίσματα έτσι; Και για να το υποστηρίζεις τόοοσο έντονα φαντάζομαι ότι θα το πιστεύεις, έτσι;
Κι ότι η ομορφιά δεν παίζει κανέναν ρόλο, έτσι;

Ας παίξουμε λοιπόν τις κουμπάρες!! :bounce:
Βρείτε τις διαφορές και κερδίστε ένα μαγευτικό ταξίδι στην Ν. Αφρική.


Αυτό ακριβώς λέω. Η ομορφιά που αξίζει είναι η εσωτερική. Δεν είναι τυχαίο οτι μια εσωτερικά όμορφη γυναίκα αποπνέει μια παράξενη εξωτερική ομορφιά, μια γαλήνη, μια αγνότητα που καμία σχέση δεν έχει με την κλασσική ομορφιά.

Μετά από κάποια χρόνια ξύπνησα κάποιο πρωί και κοιμόταν, τον κοιτούσα και ξαφνικά παρατήρησα τις ρυτίδες, το γερασμένο και κουρασμένο πρόσωπο. Εκείνη τη στιγμή κατάλαβα πως έπαψα να τον αγαπώ. Γιατί η αγάπη σε τυφλώνει και δε βλέπεις τίποτα. Ήθελα σαν τρελή για χρόνια να είμαι μαζί του, όμως μέσα μου βαθειά ήξερα πως δε θα είχαμε μέλλον. Δεν ήθελα να κάνω παιδί με έναν άνθρωπο κουρασμένο από τη ζωή. Δε θα ήταν δίκαιο ούτε για μένα, ούτε για κείνον, ούτε για το παιδί. Έχουμε χωρίσει και είμαστε καλοί φίλοι. Τώρα, όπως είπα παραπάνω, είμαι με κάποιον μικρότερο. Είναι απίστευτη αίσθηση να βλέπεις το πρόσωπό του αρυτίδιαστο και νεανικό. Για να μη μιλήσω για το σεξ βέβαια...

Ή μήπως "Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 1 χρόνο πριν κι η συντάκτης του έχει κάνει στροφή 180 μοιρών έκτοτε";


Εγώ δεν θα πω κάτι παραπάνω... Καθένας κρίνεται από αυτά που γράφει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Εντάξει ήταν ηλίθιο αυτό που έγραψα τότε.:)

Κερδίζω το ταξίδι;:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αν δεν έχεις σεξουαλική επιθυμία για μια γυναίκα (ακόμη και στο γάμο) είναι πρόβλημα, ας είναι και ο καλύτερος χαρακτήρας του κόσμου. Εσύ μιλάς συνήθως για φύση κτλ, πως παραβλέπεις τόσο έντονα το σεξ;
και ποιος σου ειπε οτι η σεξουλικα επιθυμητή γυναικα ειναι η ομορφη?

αυτο που εκπεμπει ο αλλος απο τα ματια και την εκφραση και τις κινησεις ειναι χαρακτηρας ,ειναι παραγωγη του μυαλου
υπαρχουν πολλες αντικειμενικα ομορφες εξωτερικα σαν καθαρα χαρακτηριστικα που ειναι τελειως ψυχρες..


ενω μπορειμια αλλη οχι καιτοσο μοντέλοσε εμφανιση,αλλα μόλις την βλεπεις να θελεις να το κανεις μαζιτης...


μην τα μπλεκουμε...η σεξουλικοτητα που εκπεμπει καποιος ειναι μυαλο και χαρακτηρας...
απο τον εγκεφαλο πηγαζει...



Δεν είναι έτσι Άγγελε. Άσε τι λένε οι φίλοι σου για να το παίζουν γκόμενοι ή τι λένε οι γκόμενες για να νιώσουν μέσα στο lifestyle . Τις περισσότερες φορές αναζητούν το κανονικό σύντροφο όχι τη Megan Fox ή τον Orlando Bloom. Δίνεις μεγάλη σημασία τι λένε, λόγια του αέρα είναι για να τα πετάνε ατάκες.

μακαρι να ειναι οπως ταλες....

μπορουν τουλαχιστον να λενε λιγοτερα ψεματα οι ανθρωποι για να ξερουμε τι λεμε?;)


Καλά κρασιά Άγγελε.

δεν ξερω αν μπορει να αλλαξει πραγματικα ο χαρακτηρας ενος ανθρωπου και για να γινει αυτο χρειαζεται απο παιδι μεγαλωμα καιανατροφη και ισως κατι πετυχει..

αλλα το σωμα μπορεις να το αλλαξεις εμφανισιακα τουλαχιστον σε μερικους μηνες ..απλα με μερικες δεκ χιλιαδες ευρω..
όλη η βιομηχανια του θεαματος αυτο κανεικαι μετα τους βλεπουμε "ομορφους"....
μιλανε για χασαπηδες ζωντανης σαρκας... τοσοαπλα ...κοβουν ραβουν..

για μένα βεβαια η πραγματικη φυσικη σωματικη ομορφια δενειναι με σιλικονες κι νυστερια..αλλα τι να κανουμε?


Άγγελε, για όλους μας είναι σημαντικά και τα δύο. Και για σένα ακόμα, αν μου πεις ότι μεταξύ της Μαρίας της άσχημης και της Μόνικα θα επέλεγες την πρώτη που ξέρει πέντε πράγματα παραπάνω, όχι δεν θα σε πιστέψω

την μονικα μονο για πορνη θα μου εκανε οπως ειναι..αλωστε ολλες οι ιταλιδες στο θεαμα τις πορνες κανουν.. εγω προτιμω τη μαρια την ομορφη..:P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παντως πριν λιγο λεγανε με ψυχολογους κλπ ,το ποσο πιο ευκολα σημερα τα ζευγαρια χωριζουν πριν καλα ψαξουν τις λυσεις μεσα στο ζευγαρι..
ποσο ειναι εποχης της "ευκολιας" τωρα και δεν εχουμε υπομονη αρκετα//

ολοι αυτοι ψεματα λενε ή ειναι τοσο παραλογοι?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
την μονικα μονο για πορνη θα μου εκανε οπως ειναι..
Την παροιμία με την αλεπού και τα κρεμαστάρια την ξέρεις ή να στην θυμίσω; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
όσα δεν φτάνει η αλεπού , πηδάει και τα φτάνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top