Δημοψήφισμα 05-07-2015 στην Ελλάδα

Συμφωνείτε με την αποδοχή των προτάσεων των θεσμών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 129)
  • Ναι

    Ψήφοι: 50 38.8%
  • Όχι

    Ψήφοι: 79 61.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος το λόγο για τον οποίο αυτό είναι τόσο κακό και το δαιμονοποιούμε;
Τα περιουσιακά στοιχεία του ΤΑΙΠΕΔ δεν ήταν έτσι κι αλλιώς για πούλημα;Τα χρήματα από αυτές τις ιδιωτικοποιήσεις δεν θα πήγαιναν για την ελάφρυνση του χρέους;
Έχει να χάσει κάτι ο απλός Έλληνας πολίτης αν τα χωράφια κ.λπ. του Δημοσίου πουληθούν αλλού;

Από τη στιγμή που έχει περάσει πάνω από ένας χρόνος από την τελευταία ιδιωτικοποίηση λογικό δεν είναι να σου προτείνουν να τα εκχωρήσεις σ' αυτούς ώστε να τα αξιοποιήσουν κι ότι "πιάσουν" να τα συμψηφίσουμε;

Και στο φινάλε ποιος θα τα πουλήσει με καλύτερους όρους, ο τεχνοκράτης μεσίτης των Βρυξελλών ή ο εκάστοτε ντόπιος πολιτικάντης που θα κοιτάξει να το δώσει όσο πιο φθηνά γίνεται σε κάναν δικό του "επενδυτή" για να βγάλει κι αυτός τη μίζα του;:rolleyes:

Από τις αντιδράσεις και τις δηλώσεις του Τσίπρα και των υπολοίπων πάνω σ' αυτό το θέμα εγώ καταλαβαίνω ότι δεν ήθελαν εξαρχής να προχωρήσουν σε ιδιωτικοποιήσειςκι απλώς δημιούργησαν το ΤΑΙΠΕΔ για να διορίσουν κι εκεί με παχυλούς μισθούς μερικούς δικούς τους και να κερδίσουν χρόνο δείχνοντας στους ξένους ότι "κάτι κάνουμε"...εκείνοι προφανώς κατάλαβαν την κοροϊδία και τώρα απαιτούν τα συμφωνηθέντα!

Το 2011 ιδρύθηκε το ΤΑΙΠΕΔ.

Επίσης αν δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά μεταξύ της ιδιωτικοποίησης και της εκχώρησης περιουσίας της χώρας σε "ανεξάρτητα funds" στο Λουξεμβούργο τα οποία θα διαχειρίζεται η ελληνική κυβέρνηση με "επιτήρηση των ευρωπαϊκών μηχανισμών", τότε δεν ξέρω από ποιον πρέπει να πρωτοζητήσεις εσύ συγγνώμη.

edit: Mόλις άκουσα ότι ο Ντάισεμπλουμ είπε ότι τα περιουσιακά στοιχεία θα επιλεγούν από "Συμβούλιο Διακυβέρνησης", το τι σημαίνει αυτό καταλαβαίνουμε όλοι αλλά τι καλύτερο απ' το να διαλέγει μεταξύ Ακρόπολης και Δελφών ο τεχνοκράτης των Βρυξελλών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Το 2011 ιδρύθηκε το ΤΑΙΠΕΔ.

Επίσης αν δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά μεταξύ της ιδιωτικοποίησης και της εκχώρησης περιουσίας της χώρας σε "ανεξάρτητα funds" στο Λουξεμβούργο τα οποία θα διαχειρίζεται η ελληνική κυβέρνηση με "επιτήρηση των ευρωπαϊκών μηχανισμών", τότε δεν ξέρω από ποιον πρέπει να πρωτοζητήσεις εσύ συγγνώμη.

Η μόνη διαφορά επί της ουσίας είναι ότι στη μια περίπτωση θα τα πάρουν κοψοχρονιά ο Βγενόπουλος, ο Μελισσανίδης κ.λπ. και στην άλλη θα τα πάρουν ξένα συμφέροντα...γιατί θα έπρεπε να με νοιάζει ποιος θα τα πάρει;Και γιατί θα έπρεπε να υποστηρίξω και να "προμοτάρω" για αγοραστές τους εγχώριους νταβατζήδες έναντι των ξένων;

Όποιος δεν θέλει να ζυμώσει δέκα μέρες κοσκινίζει...εμείς με το ΤΑΙΠΕΔ κοσκινίσαμε 4 ολόκληρα χρόνια!:rolleyes:
Ως εδώ ήταν, ώρα να πάρουν και κάτι ΔΕΗτζήδες κ.λπ. το μάθημα τους και να καταλάβουν ότι οι μέρες των εκβιασμών και του φαγοποτιού τελειώνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΚΙ ΕΦΕΞΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τα μέτρα είναι αισχρά. Η κυβέρνηση Συριζα θα πέσει και θα γίνει ανασχηματισμός με Ποτάμι μέσα σίγουρα, και ίσως ΝΔ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Τα μέτρα είναι αισχρά. Η κυβέρνηση Συριζα θα πέσει και θα γίνει ανασχηματισμός με Ποτάμι μέσα σίγουρα, και ίσως ΝΔ.

Ναι. Και, γνώμη μου, αν πέσει ο σύριζα η Ελλάδα τελείωσε. Όχι επειδή ο σύριζα είναι καλός ή επιτυχημένος ή σωστός, αλλά αν ξανάρθουν τα λαμόγια, τα τζάκια, οι γνωστοί, οι ίδιοι και οι ίδιοι στο προσκήνιο, τότε δεν έχουμε καμία μα καμία ελπίδα να σταματήσουν τα ρουσφέτια, η προστασία στα συμφέροντα, η συνέχιση της φοροαπαλλαγής της Εκκλησίας κλπ.

Με τον σύριζα, παρά την αστοχία και τα πάμπολλα λάθη του, υπάρχει το θετικό ότι δεν έχει μπλεχτεί σε σκάνδαλα, δεν έχει φάει εκατομμύρια ευρώ και δεν έχει διεφθαρμένους πολιτκούς και βουλευτές. Υπάρχει λοιπόν μια ελπίδα, ίσως, ότι είναι πιθανό να προχωρήσει σε ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ μεταρρυθμίσεις. Όπως με την ιθαγένεια και το σύμφωνο συμβίωσης τα οποία δε θα τα βλέπαμε ΠΟΤΕ από άλλο κόμμα. Και είναι ΚΑΙ ΑΥΤΑ που μας κάνουν ευρωπαίους (τρομάρα μας), όχι μόνο η λιτότητα και τα οικονομικά μέτρα. Αν ξανάρθουν οι Παπανδρέοι και οι Αδώνιδες και οι Κεφαλογιάννηδες στα πράγματα τότε χέσε μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΚΙ ΕΦΕΞΕ

Εμπεριστατωμένη απάντηση!:clapping:
Υπάρχει λοιπόν μια ελπίδα, ίσως, ότι είναι πιθανό να προχωρήσει σε ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ μεταρρυθμίσεις.

Όπως το άνοιγμα της ΕΡΤ και τις Κατρουγκαλοπροσλήψεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Εμπεριστατωμένη απάντηση!:clapping:

Ευχαριστώ.

Όπως το άνοιγμα της ΕΡΤ και τις Κατρουγκαλοπροσλήψεις;

Ακριβώς. Άλλωστε τα παραδείγματά μου (φορολόγηση Εκκλησίας, ιθαγένεια, σύμφωνο συμβίωσης) είναι ευθέως ανάλογα με τις κατρουκαλοπροσλήψεις που ανέφερες.

Για αυτό

Με τον σύριζα, παρά την αστοχία και τα πάμπολλα λάθη του, υπάρχει το θετικό ότι δεν έχει μπλεχτεί σε σκάνδαλα δεν έχει φάει εκατομμύρια ευρώ, και δεν έχει διεφθαρμένους πολιτκούς και βουλευτές.

δεν είχες κάποια εξυπνάδα να πεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ακριβώς. Άλλωστε τα παραδείγματά μου (φορολόγηση Εκκλησίας, ιθαγένεια, σύμφωνο συμβίωσης) είναι ευθέως ανάλογα με τις κατρουκαλοπροσλήψεις που ανέφερες.

Καμία φορολόγηση Εκκλησίας δεν έγινε κι ούτε υπάρχει η παραμικρή ένδειξη ότι πρόκειται να γίνει, οπότε το παράδειγμα σου είναι απλά wishful thinking και κοπανιστός αέρας!
Τα μόνα που έχουν γίνει επί κυβερνήσεως ΣΥΡΙΖΑ αυτούς τους 6 μήνες είναι αυτά που προανέφερα!Το ότι πιστεύεις πως κάτι θα αλλάξει στη συνέχεια είναι δικό σου θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Καμία φορολόγηση Εκκλησίας δεν έγινε κι ούτε υπάρχει η παραμικρή ένδειξη ότι πρόκειται να γίνει, οπότε το παράδειγμα σου είναι απλά wishful thinking και κοπανιστός αέρας...

Ε άει παράτα μας. Αν δεν ξέρεις ανάγνωση δε θα σε μάθω εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
@ Jack

Ναι φυσικά "είναι δικό μου θέμα". Γι' αυτό αν θες να μου την πεις, προσπάθησε να μη βρίσκεις βλακώδεις λαϊκισμούς στο οποίους πατάς επειδή έτσι.

Είπα ότι ο σύριζα δεν είναι μπλεγμένος σε σκάνδαλα όπως ΠΑΣΟΚ/ΝΔ, δεν έχει ξεπλύνει χρήματα και δεν έχει φάει εκατομμύρια.

Είπα ότι με αυτούς έχω την ΕΛΠΙΔΑ (και έρχεσαι μετά και μου λες "είναι wishful thinking", φυσικά είναι wishful thinking ρε βλήμα, αφού είπα εξαρχής ότι έχω την ΕΛΠΙΔΑ) ότι παρά τα ΛΑΘΗ ΤΟΥΣ ίσωςνα κάνουν και σωστά πράματα, όπως έκαναν την ιθαγένεια, έχω την ΕΛΠΙΔΑ ότι θα κάνουν κι άλλα, πχ φορολόγηση Εκκλησίας.

Κι έρχεσαι και μου λες "χαχα όπως η ΕΡΤ". Αν θες να μιλάς με αυτούς τους όρους, τότε συγγνώμη αλλά δεν έχω άλλη υπομονή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δυστυχώς στην Ελλάδα η φορολόγηση του παπαδαριού είναι εκτός συζήτησης. Μόνο με μια ισχυρή κυβέρνηση μπορεί να πειραχτεί κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Δυστυχώς στην Ελλάδα η φορολόγηση του παπαδαριού είναι εκτός συζήτησης. Μόνο με μια ισχυρή κυβέρνηση μπορεί να πειραχτεί κάτι.

Όντως είναι εκτός συζήτησης, αλλά είναι ακόμα πιο εκτός άμα κυβερνάει ο Σαμαράς που μιλάει με το Θεό. Αυτό είναι που φοβάμαι, ότι αν έρθουν πάλι στα πράγματα οι γνωστοί χάνουμε κάθε ελπίδα για να αλλάξουμε 2 πραματάκια. Και το σύμφωνο συμβίωσης πέρσι λέγαμε "καλά αυτό με τίποτα δε θα ισχύσει στην Ελλάδα" κι όμως έγινε, αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να γίνει επί ΝΔ. Τεσπα θεωρητική συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Γι' αυτό αν θες να μου την πεις, προσπάθησε να μη βρίσκεις βλακώδεις λαϊκισμούς στο οποίους πατάς επειδή έτσι μπλαμπλαμπλα gibberish mode on μπλαμπλαμπλα

Το καταλαβαίνω ότι το μπινελίκι και ο στρουθοκαμηλισμός είναι το φόρτε σου, δε γίνεται όμως διάλογος έτσι...περιμένω λοιπόν απάντηση στα παρακάτω αν είναι να προχωρήσουμε:
Βρες μου το σημείο που εγώ ή ο akikos λέμε αυτό που αναφέρεις, αλλιώς ζήτα συγνώμη για την επιπολαιότητα σου να βάζεις λόγια στο στόμα των άλλων!:mad:
γιατί θα έπρεπε να με νοιάζει ποιος θα τα πάρει;Και γιατί θα έπρεπε να υποστηρίξω και να "προμοτάρω" για αγοραστές τους εγχώριους νταβατζήδες έναντι των ξένων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ρε μεγάλε συγκρατήσου λίγο. Οκ κι ο άλλος δεν την παλεύει, αλλά κι εσύ το έχεις παραξηλωσει. Μάλλον αυτό το θέμα θα πρέπει να κλειδωθεί επιτέλους. Ωραία τα βρισιδια, έχουν την πλάκα τους, ωστόσο αυτό το forum δεν είχε δείξει τέτοια δείγματα γραφής.

Γιατί να κλειδωθεί... Γιατί κάποιοι δεν μπορούν συζητήσουν πολιτισμένα. Θέλετε δεν θέλετε αυτοί που ψηφίσαμε ¨ΝΑΙ" δικαιωθήκαμε...

1) Αν η κυβέρνησή μας δεχόταν το ΝΑΙ χωρίς δημοψήφισμα ο φορολογικός συντελεστής για τα ενοίκια δεν θα πήγαινε από 11% - 15%.
2) Οι μικροεπιχειρηματίες/ελεύθεροι επαγγελματίες τώρα θα φορολογηθούν με 29% και όχι με 28% που έλεγε το ¨ΝΑΙ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γιατί να κλειδωθεί... Γιατί κάποιοι δεν μπορούν συζητήσουν πολιτισμένα. Θέλετε δεν θέλετε αυτοί που ψηφίσαμε ¨ΝΑΙ" δικαιωθήκαμε;

1) Αν η κυβέρνησή μας δεχόταν το ΝΑΙ χωρίς δημοψήφισμα ο φορολογικός συντελεστής για τα ενοίκια δεν θα πήγαινε από 11% - 15%.
2) Οι μικροεπιχειρηματίες/ελεύθεροι επαγγελματίες τώρα θα φορολογηθούν με 29% και όχι με 28% που έλεγε το ¨ΝΑΙ".

Όχι. Το πακέτο είχε τελείωσει την Τρίτη δηλαδή η κυβέρνηση την Κυριακή δεν μπορούσε να πει ΝΑΙ στα μέτρα, οπότε είτε με ΝΑΙ είτε με ΟΧΙ έχουμε ακριβώς τα ίδια μέτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Το καταλαβαίνω ότι το μπινελίκι και ο στρουθοκαμηλισμός είναι το φόρτε σου, δε γίνεται όμως διάλογος έτσι...περιμένω λοιπόν απάντηση στα παρακάτω αν είναι να προχωρήσουμε:

Με συγχωρείς αλλά δε βγαίνει συνεννόηση και δεν υπάρχει λόγος να το συνεχίσουμε. Ωστόσο, να πω ότι στο πρώτο σου κουοτ (ζήτα συγγνώμη κλπ) έχω απαντήσει αρκετά μηνύματα πριν (https://www.e-steki.gr/showthread.php?p=4193817#post4193817) και εσύ μετά από αυτό το μήνυμά μου, πέταξες την μπάλα στην εξέδρα (https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=4193820&postcount=1405) γράφοντας ουσιαστικά το δεύτερο κουοτ στο οποίο αναφέρεσαι τώρα και στο οποίο με ξανακαλείς να σου απαντήσω και να εξηγηθώ. Με συγχωρείς πάρα πολύ αλλά δεν πάει έτσι. Αν κάνεις κουβέντα έτσι μηδενιστικά, πιάνεσαι από μισή λέξη, γράφεις λαϊκισμούς, αγνοείς αυτά που γράφω και επιστρέφεις στα ίδια ξανά, τότε δεν μπορώ να συνεχίσω και γι' αυτό σου είπα ότι αν δεν ξέρεις ανάγνωση δεν μπορώ να βοηθήσω. Αυτό το πράμα που κάνεις μόνο διάλογος δε λέγεται.

Τέλος, τι απ' τα παρακάτω είναι "gibberish", να στο εξηγήσω αν θες.

@ Jack

Ναι φυσικά "είναι δικό μου θέμα". Γι' αυτό αν θες να μου την πεις, προσπάθησε να μη βρίσκεις βλακώδεις λαϊκισμούς στο οποίους πατάς επειδή έτσι.

Είπα ότι ο σύριζα δεν είναι μπλεγμένος σε σκάνδαλα όπως ΠΑΣΟΚ/ΝΔ, δεν έχει ξεπλύνει χρήματα και δεν έχει φάει εκατομμύρια.

Είπα ότι με αυτούς έχω την ΕΛΠΙΔΑ (και έρχεσαι μετά και μου λες "είναι wishful thinking", φυσικά είναι wishful thinking ρε βλήμα, αφού είπα εξαρχής ότι έχω την ΕΛΠΙΔΑ) ότι παρά τα ΛΑΘΗ ΤΟΥΣ ίσωςνα κάνουν και σωστά πράματα, όπως έκαναν την ιθαγένεια, έχω την ΕΛΠΙΔΑ ότι θα κάνουν κι άλλα, πχ φορολόγηση Εκκλησίας.

Κι έρχεσαι και μου λες "χαχα όπως η ΕΡΤ". Αν θες να μιλάς με αυτούς τους όρους, τότε συγγνώμη αλλά δεν έχω άλλη υπομονή.

edit: το αποκορύφωμα είναι ότι στο ποστ μου που περιείχε τη φράση "έχω την ελπίδα ότι ίσως ο συριζα κάνει κάτι σωστό", μου απάντησες "χαχα αυτό είναι wishful thinking" και νόμιζες ότι έγραψες γαμάτο επιχείρημα, ενώ η ίδια έλεγα "ελπίδα" και "ίσως". Ασυνεννοησία στο έπακρο.

Σε κάθε περίπτωση ήθελα να πω ότι έχω καλυφθεί απ' τις απόψεις σου, να πουλήσουμε τα πάντα, να σταματήσουμε τα συσσίτια, οκ, νομίζω δε χρειάζεται να συνεχιστεί αυτό το back and forth, διαφωνούμε, ας το αφήσουμε να πάει στο διάολο.

Κι εγώ διαφωνώ στο να κλειδωθεί το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Guten Tag/Bonjour
Καλημέρα στη γαλλογερμανικη νεο-αποικια της Ελλαδας.
Οταν δουλευα στην Αφρική ειχα υπηρετη (έτσι ειναι η κατασταση εκει) τον οποιο πληρωνα 50 δολ. το μηνα. Στην Ελλαδα, φανταζομαι οι τιμες θα σταθεροποιηθουν λιγο παραπανω. Ειδα οτι σπουδαζεις ιατρική. Αν ζοριστεις, μπορεις να κανεις και τη νοσοκομα σε συνταξιουχους γερμανους ή γαλλους που θα εγκατασταθουν εκει, ωστε να συμπληρώνεις το εισοδημα σου. Επισης, αν το νικ senorita ingeniosa (εξυπνη δεσποινις), δηλωνει οτι ξερεις και ισπανικα, μπορεις να πας και στη Majorca που ειναι πλεον γερμανικο νησι. Κι εξυπνη οπως εισαι θα εχεις και τα τυχερα σου. Το τοπιο ειναι ειδυλλιακο και δεν εχει καμμια σχεση με τα νοσοκομεια του ΕΣΥ, τα οποια πλεον μονο με νοσοκομεια δεν θα μοιαζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος το λόγο για τον οποίο αυτό είναι τόσο κακό και το δαιμονοποιούμε;
Τα περιουσιακά στοιχεία του ΤΑΙΠΕΔ δεν ήταν έτσι κι αλλιώς για πούλημα;Τα χρήματα από αυτές τις ιδιωτικοποιήσεις δεν θα πήγαιναν για την ελάφρυνση του χρέους;
Έχει να χάσει κάτι ο απλός Έλληνας πολίτης αν τα χωράφια κ.λπ. του Δημοσίου πουληθούν αλλού;
στο να πουληθούν δεν διαφωνώ καθόλου
αλλα έτσι όπως τέθηκε είναι συμβολικά λάθος. πρέπει απο μόνοι μας να το διαχειριστούμε

αλλα δεν έχει σημασία, στο τσιπρομνημόνιο δεν υπάρχει τελικα κάτι τέτοιο απ όσο βλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Κι εξυπνη οπως εισαι θα εχεις και τα τυχερα σου.

Ε σα γυναίκα κι αυτή, αφού οι γυναίκες κυνηγάμε τα πορτοφόλια άλλωστε. Κλασικό επιχείρημα μισογύνη, αν δεν έχεις τι να πεις πού καιρός για επιχειρήματα, μια ατάκα στη φιλοσοφία "γυναίκα = πουτάνα" και καθάρισες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top