Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Οταν ένας άντρας δεν έχει τη δυνατότητα να πληρώσει για την έξοδο του, στα πρώτα του έστω ραντεβού με μια γυναίκα, είναι σίγουρα σε μια άθλια κατάσταση. Πρέπει να είναι άστεγος και να τρέφεται απο συσσίτια. Ακόμα αποκλείεται να έχει κάποια βοήθεια απο ελεημοσύνες γιατί έστω απ'αυτά τα χρήματα θα μπορούσε να κεράσει στα πρώτα τουλάχιστον ραντεβού, τη γυναίκα που θα συνοδεύει.

ελα μωρε ειναι λιγο υπερβολικο αυτο. οταν βγαινεις εξω δεν σημαινει κατ'αναγκη οτι θα ειναι μονο για ενα καφε. μπορει να πας ας πουμε για καφε, μετα σινεμα και μετα για φαγητο. δεν μπορουν ολοι να εχουν συχνα τετοιες δυνατοτητες στα οικονομικα. οποτε αντι να ερχεται σε δυσκολη θεση το ζευγαρι και να μην βγαινει εξω τοτε ειναι αυτονοητο οτι και η κοπελα θα συνεισφερει στις εξοδους ουτως ωστε να περνανε ομορφα οποτε θελουν και εχουν την δυνατοτητα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΡΗΜΟ_ΝΗΣΙ

Νεοφερμένος

Ο ΕΡΗΜΟ_ΝΗΣΙ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ακόμα δεν μίλησα για θέμα ισότητας κι ούτε νομίζω πως το θέμα έχει να κάνει μ'αυτό. Η διαφορά στην έξοδο ενός ζευγαριού είναι μεταξύ του ποιός/α είναι συνοδός και ποιός/α συνοδευόμενη/ος. Εγώ είπα πως θέλω και νοιώθω καλά όταν βγω για έξοδο με μια γυναίκα. Ακόμα ξέρω πως πάντα λέγεται: Oτι η γυναίκα, η κυρία, η κοπέλα συνοδεύεται. Μέχρι τώρα δεν έχω ακούσει: O άντρας, ο κύριος συνοδεύεται. Ναι, αρχισε πλέον στις νέες γενιές να είναι παραδεκτό αλλά εμένα δε μου κάνει και προτιμώ να μη συμβαδίζω κατά πάντα με όλα τα open mind and must της εποχής.

Κι ούτε υποστήριξα πως ο άντρας που πληρώνει αποκλειεται να είναι τζούφιος η χλεχλές. Είπα τι θεωρώ πάνω ακριβώς στην ερώτηση του θέματος, τι είναι κατά τη γνώμη μου το πρέπων και σωστό και πως κινούμαι στη περίπτωση που συνοδεύω σε έξοδο μια γυναίκα εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΡΗΜΟ_ΝΗΣΙ

Νεοφερμένος

Ο ΕΡΗΜΟ_ΝΗΣΙ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Μoonlight είμαι 44ετών. Υπάρχει διαφορά μεταξύ ηλικίας 18 και 40 ετών. Ενας άντρας που δε μπορεί έστω στα πρώτα ραντεβού να κεράσει τη γυναικα που θα βγουν παραπάνω απο μια μπύρα και θα πρέπει απ την αρχή να συνεισφέρει κι αυτή, επιμένω πως πρέπει να είναι στη κατάσταση που περιέγραψα. Κοίτα το λίγο κοπελιά. Δε μίλησα για ραντεβού 2ας Λυκείου. Ειπα τη σκέψη μου σε ότι έχει να κάνει ηλικιακά, περίπου με συνομίληκούς/ες μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
το θεμα δεν ειναι αν πρεπει να πληρωσει στο πρωτο ραντεβου
το θεμα ειναι οτι υπαρχουν ακομα τα στερεοτυπα ...
απο την στιγμη που υπαρχουν κοπελες που θελουν να αποκαλουνται κυριες επειδη εχουν την δουλεια τους και ειναι αυταρκεις
ας την τιμη να πληρωσουν το μισο μισο ....
απο εκει και περα αν θελουν να εχουν αυτο που λεμε το ρομαντισμο και ολα τα υπολοιπα ας ικανοποιηθουν με ενα ωραιο μπουκετο λουλουδια

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΙΣΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΙΣΟΤΗΤΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΠΑΝΤΟΥ ΟΧΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Μoonlight είμαι 44ετών. Υπάρχει διαφορά μεταξύ ηλικίας 18 και 40 ετών. Ενας άντρας που δε μπορεί έστω στα πρώτα ραντεβού να κεράσει τη γυναικα που θα βγουν παραπάνω απο μια μπύρα και θα πρέπει απ την αρχή να συνεισφέρει κι αυτή, επιμένω πως πρέπει να είναι στη κατάσταση που περιέγραψα. Κοίτα το λίγο κοπελιά. Δε μίλησα για ραντεβού 2ας Λυκείου. Ειπα τη σκέψη μου σε ότι έχει να κάνει ηλικιακά, περίπου με συνομίληκούς/ες μου.

καταρχην μου φτιαξες τη μερα που με περασες αν καταλαβα καλα για 18:P:D
μια χαρα ξερω βρε τις ηλικιες και μια χαρα ξερω τι λες. απλα οπως ειπε και ο χαουλας ακομα και σ'αυτες τις ηλικιες υπαρχουν ανθρωποι που τα φερνουν δυσκολα βολτα και δεν θα πρεπε να ηταν ανασταλτικος παραγοντας αυτο για εκεινους το να χαιρονται τις εξοδους τους. προσπαθω καθε φορα που αναφερομαι σ'ενα θεμα να λαμβανω υποψη τον τοπο, τον χρονο και τις συγκιριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Μoonlight είμαι 44ετών. Υπάρχει διαφορά μεταξύ ηλικίας 18 και 40 ετών. Ενας άντρας που δε μπορεί έστω στα πρώτα ραντεβού να κεράσει τη γυναικα που θα βγουν παραπάνω απο μια μπύρα και θα πρέπει απ την αρχή να συνεισφέρει κι αυτή, επιμένω πως πρέπει να είναι στη κατάσταση που περιέγραψα. Κοίτα το λίγο κοπελιά. Δε μίλησα για ραντεβού 2ας Λυκείου. Ειπα τη σκέψη μου σε ότι έχει να κάνει ηλικιακά, περίπου με συνομίληκούς/ες μου.

Μα στο πρώτο μήνυμά σας δε μιλήσατε μονάχα για τα πρώτα <<ραντεβού>> αλλά και ότι καθ'όλη τη διάρκεια της σχέσης θα πρέπει ο άντρας ως συνοδός (άκου συνοδός, λες και η γυναίκα είναι παιδί δημοτικού και χρειάζεται κηδεμόνα για την εκδρομή!) να πληρώνει.

Τι είμαστε δηλαδή οι γυναίκες για να μας κερνάτε πάντα, κτήματα των ανδρών; Λες και κάνουμε συναλλαγές νιώθω, προσφέρω την παρέα μου και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο και μου δίνει ο άνδρας χρήματα :hmm:
'Αντε, στο <<πρώτο ραντεβού>> να το δεχτώ για να μην τον προσβάλλω κιόλας, μα συνέχεια;;;

Το μισά-μισά πράγματι δεν είναι ό,τι καλύτερο σαν σκέψη αλλά δε μπορώ και να το προσδιορίσω από την αρχή. Άλλοτε πληρώνει ο ένας, άλλοτε ο άλλος, πότε-πότε από μισά ... όπως έρθουν κι ανάλογα την περίοδο.

Ο λόγος που δεν επιθυμώ να κάνω σχέσεις σε περιόδους όπου δεν είμαι ανεξάρτητη οικονομικά και δεν έχω επαρκή χρήματα για να περάσω το μήνα μου, είναι ακριβώς αυτός: ΔΕ θέλω να νιώθω πως ζω παρασιτικά προς τον άλλο, που δεν είναι καν κηδεμόνας μου. Σε τέτοιες εποχές με τόση ανεργία θεωρώ προκλητικό και αρκετά αλαζονικό από την πλευρά της γυναίκας τέτοιου είδους απαιτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
το θεμα δεν ειναι αν πρεπει να πληρωσει στο πρωτο ραντεβου
το θεμα ειναι οτι υπαρχουν ακομα τα στερεοτυπα ...
απο την στιγμη που υπαρχουν κοπελες που θελουν να αποκαλουνται κυριες επειδη εχουν την δουλεια τους και ειναι αυταρκεις
ας την τιμη να πληρωσουν το μισο μισο ....
απο εκει και περα αν θελουν να εχουν αυτο που λεμε το ρομαντισμο και ολα τα υπολοιπα ας ικανοποιηθουν με ενα ωραιο μπουκετο λουλουδια

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΙΣΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΙΣΟΤΗΤΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΠΑΝΤΟΥ ΟΧΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ
χαχαχα τι μου θυμισες τωρα ...και για να δεις ποσο ρευστα και σχετικα ειναι τα παντα...και οτι συζηταμε...
Περι ισοτητας κλπ κλπ επειδη και εγω πιστευω γενικα στην ισοτητα ...,ειμαι ανεξαρτητη (οικονομικως )γυναικα ...γενικα μου αρεσει να κανω το κεφι μου και επειδη συνηθιζω να σκεφτομαι και να φερομαι ελευθερα μου αρεσει πολυ να κανω δωρα σε φιλους ...ειναι η χαρα μου γιατι λατρευω να βλεπω το χαμογελο στα χειλη τους ...
Καποια φορα εκανα εστειλα δωρο σε ενα φιλο ενα μπουκετο λουλουδια για να τον ευχαριστησω για κατι και γιατι με την φαντασια μου ηθελα να δω τα ματια του να χαμογελανε...ε λοιπον ξερεις τι εγινε ; οχι μονο καταπιε τη γλωσσα του αλλα εγω περι τα 7 χλμ μακρυα ακουσα το μπουμ που σωριαστηκε κατω :hehe: (Ποια ισοτητα...ο νεοελληνας δεν πολυξερει απο τετοια...ουτε ευχαριστω δεν πηρε να μου πει ...:hehe: :hehe:)οφτοπικ γενικα ...οντοπικ ως προς την αντιληψη της ισοτητας .
Αλλο παραδειγμα ...οι αποψεις μου επι του θεματος γνωστες .Με την τοποθετηση του ερημο νησι δεν διαφωνω γιατι καταλαβαινω οτι περιστρεφεται γυρω απο τον βασικο αξονα της κυριαρχης αντιληψης που βασιζεται σε ηθη και εθιμα της νεοελληνικης κοινωνιας που ισχυαν εως προσφατα.Θα ηθελα ομως να επισημανω και εγω οτι κυριως η οικονομικη κριση και η ανεργια εχουν φερει σε δυσκολη οικον.θεση μεγαλες ομαδες του πληθυσμου ωστε οχι μονο οι εφηβοι αλλα και μεγαλυτερης ηλικιας ανδρες ,ανεργοι ή υποαπασχολουμενοι δυσκολευονται να επωμιστουν τα εξοδα ενος ραντεβου.Εχουν και αυτοι το δικαιωμα να βγουν με μια γυναικα και δεν ειναι μεμπτο σε αυτη την περιπτωση να συνδραμει ή να πληρωσει εξ ολοκληρου η γυναικα εαν εχει τηνδυνατοτητα.Προσφατα μου ετυχε προσωπικα ,πληρωσα εξ ολοκληρου εγω ,δεν με ενδιεφερε καθολου ισα ισα που το χαρηκα παρα πολυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εγω με το φιλο μου κανουμε το πολυ απλο και ανθρωπινο.

τυχαινουν φορες που ο ενας εχει λεφτα ενω ο αλλος δεν εχει μαντηλι να κλαψει! :P πολυ φυσιολογικο νομιζω, ειδικα που ειμαστε και οι δυο φοιτητες. :look: αυτες οι περιοδοι μπορει να κρατησουν απο μια μερα μεχρι μια εβδομαδα, δυο κλπ. σημασια ομως δεν εχει αυτο. οταν εχω εγω θα πληρωσω εγω και για τους δυο, οταν εχει εκεινος θα πληρωσει εκεινος. ουτε σειρα πληρωμων εχουμε, ουτε τεφτερι να τα γραφουμε γιατι δεν κανουμε αγοραπωλησιες! :P το μονο που αποφευγω γιατι δε μαρεσει ειναι να πληρωνει ο καθενας τα δικα του. αυτο καλο ειναι να γινεται μονο οταν οι εξοδοι ειναι ακριβοι, με μεγαλες παρεες κλπ.

αυτα. :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Προσωπικά αν στο πρώτο πρώτο ραντεβού δεν κάνει έστω την κίνηση να κεράσει, δεν θα επιτρέψω να υπάρξει δεύτερο.
Είναι θέμα αρχής νομίζω για έναν άντρα όταν προσκαλεί μια γυναίκα έξω, έστω να προσφερθεί να την κεράσει ή ακόμη περισσότερο να επιμείνει να το κάνει.
Εεεεεεε ?????

Μπαρντον??????

Πως ειπατε?????

Μπορεις να μου εξηγησεις γιατι λειτουργις ετσι???Ποιος,γιατι και με ποια λογικη σας ειπε οτι πρεπει ο αντρας να πληρωνει το πρωτο ραντεβου η η γυναικα???Χαλοοοοοου,στο 2011 ζουμε.Θελετε ισοτητα και καλα αλλα το ραντεβου να το πληρωνει ο αντρας ε???Αφου θελετε να διατηρουνταοι οι ρολοι του αντρος και της γυναικας,εγω να στο πληρωσω το ραντεβου,μετα εσυ ομως ολη μερα μεσα στο σπιτι με ποδιτσα και στην κουζινα.Αμ ετσι παν αυτα.Η θελετε ισοτητα η δεν θελετε.Αποφασιστε.

Εγώ με την κοπελα θέλω να βγω και να περάσω καλά.Το τι κάνει η τσέπη μου μόνο εγώ το ξέρω και στην τελική δεν της πέφτει και λόγος. Αν το κριτήριο είναι αυτό τότε συγνώμη αλλά κάπου μάλλον στον δρόμο δεν θα τα βρούμε γιατί μάλλον θα θεωρεί και άλλες βλακείες ως προαπαιτούμενες. Το να κεράσω είναι εξίσου εύκολο με οποιαδήποτε κολακεία. Εύκολα λέγεται και δύσκολα εννοείται.
Αλλά έτσι είστε οι περισσότερες κοπέλες! Προτιμάτε την κολακεία από την ουσία που μετρά και περισσότερο. Άνθρωπος που βασίζεται στην κολακεία σίγουρα θα σου βγεί μάπας μετά, και θα ακολουθήσουν το τι μ******ς είναι. Άλλά η επιιλογή ήταν οφθαλμοφανής!
Δεν φανταζεσε ποσο συμφωνω.Σαφως και αν καταλαβω οτι εχω να κανω με μια τετοια κοπελα θα την παρατησω οπως ειναι.Αν αυτη θεωρει σημαντικο το κερασμα και λειτουργει με βαση παναρχαια στερεοτυπα,χωρις να εχει την κριτικη σκεψη,ε τοτε ερχονται σε συγκρουση οι αξιες μας.Γιατι εγω εχω αλλες αξιες και κρινω εναν ανθρωπο για αλλα πραγματα,πιο βαθια και πιο ουσιωδες,και οχι απο ενα κερασμα που δεν πρεπει καν να το πληρωσω.Τι να κανω εγω με αυτο το ατομο???Αργοτερα θα προκυψουν και αλλα παρομοια βλακωδες προβληματα που μονο ενας κουτος τα σκεφτετε.

Ποια τιμη του ανδρα και πρασινα αλογα???Καταρχην αμα εχουμε ισοτητα οτι τιμη πρεπει να εχει ενας ανδρας,πρεπει να εχει και μια γυναικα.Και δευτερον η τιμη απο αλλους παραγοντες πολυ πιο σημαντικους κρινετε,και οχι απο τετοια βλακειες

Υ.Σ.Ναι ξερω αντε να πεφτουν τωρα τα - βροχη γιατι λειτουργω εξω απο τα προτυπα αυτης της σαπιας κοινωνιας

Αλλα ετσι ειναι.Φταιμε και εμεις.Γιατι τρεχουμε απο πισω σας.Εσενα συγκεκριμενα για να αρχισουν να μην πληρωνουν αυτοι το πρωτο ραντεβου,κατσε να σταματησουν και θα σου πω εγω μετα αμα δεν αλλαξεις γνωμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παντως δεν ειναι πτωση ανδρισμου να μην εχεις λεφτα-πχ ανεργος- και να πληρωσει η γυναικα,,

μου κανει σαν μαμά τροφός λιγο το θεμα..:D
μονο που αντι να σε τρεφει με το στηθος της σε τρεφει με το πορτοφολι ..:worry:

οπως εχω ξαναπει εδω,,το χρημα δεν κανει ουτε τον ανδρα ουτε τη γυναικα..,ουτε και γενικα τον ανθρωπο βεβαια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkelf

Νεοφερμένος

Η darkelf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλησπέρα
από τη στιγμή που ο άνθρωπός μου έχει την οικονομική δυνατότητα και τον ευχαριστεί να πληρώνει, δε με χαλάει καθόλου...
αν πάλι κάποια στιγμή υπάρχει πρόβλημα... αναλαμβάνω εγώ....

εξ' άλλου εγώ πιστεύω πως άντρας και γυναίκα δεν είναι ίσοι.... αλλά ισότιμοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
:D:D:D:D
Απο το εαν θα κερασει θα κριθει το κατα ποσο ο αλλος σε γουσταρει και μαλιστα θα αποτελεσει κινητρο για ενα δευτερο ραντεβου?!:D
Ελα Δια κι Αθηνα! :P
Μεζευτειτε λεω εγω! :P
Βρε εδω κρινετε ο χαρακτηρας και η προσωπικοτητα του ανθρωπου(οτι πιο σημαντικο εχει δηλαδη) απο το κερασμα,αυτο δεν θα κριθει????

Ποιος να μαζευτει ειναι το θεμα

Καλησπέρα
από τη στιγμή που ο άνθρωπός μου έχει την οικονομική δυνατότητα και τον ευχαριστεί να πληρώνει, δε με χαλάει καθόλου...
αν πάλι κάποια στιγμή υπάρχει πρόβλημα... αναλαμβάνω εγώ....

εξ' άλλου εγώ πιστεύω πως άντρας και γυναίκα δεν είναι ίσοι.... αλλά ισότιμοι...
Γιατι να μην πληρωνεις εσυ αφου εχεις την οικονομικη δυνατοτητα και οταν προκυψει προβλημα να πληρωσει αυτος?:hmm::hmm:

παντως δεν ειναι πτωση ανδρισμου να μην εχεις λεφτα-πχ ανεργος- και να πληρωσει η γυναικα,,

μου κανει σαν μαμά τροφός λιγο το θεμα..:D
μονο που αντι να σε τρεφει με το στηθος της σε τρεφει με το πορτοφολι ..:worry:

οπως εχω ξαναπει εδω,,το χρημα δεν κανει ουτε τον ανδρα ουτε τη γυναικα..,ουτε και γενικα τον ανθρωπο βεβαια..
Δεν ειναι πτωση αντρισμου γενικα να σε πληρωσει η γυναικα(οχι μονο αμα εισαι ανεργος κτλ).Απο την στιγμη που θελουν ισοτητα οτι ισχυει για τον αντρα πρεπει να ισχυει και για την γυναικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

darkelf

Νεοφερμένος

Η darkelf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Γιατι να μην πληρωνεις εσυ αφου εχεις την οικονομικη δυνατοτητα και οταν προκυψει προβλημα να πληρωσει αυτος?

Απλά γιατί με αυτή τη λογική θα πληρώνω πάντα εγώ.....
και αφού του αρέσει βρε γιατί να του χαλάσω το χατίρι????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΕΡΗΜΟ_ΝΗΣΙ

Νεοφερμένος

Ο ΕΡΗΜΟ_ΝΗΣΙ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
To θέμα έχει ξεκάθαρη ερώτηση και μάλιστα υπογραμμισμένη. Ανεξάρτητα με την άποψή μου για το πως βλέπω εγώ τα πράγματα, έδωσα μια ξεκάθαρη απάντηση και για το πρώτο ραντεβού.

Τώρα τοποθετήσεις που παρακάμπτουν εντελώς την αρχική ερώτηση και ξεκινούν με το αναρωτιούνται: Και αν είμαι πάμφτωχος και δεν έχω μία;.... και αν προκύψει στη πορεία κάτι; κλπ, νομίζω πως και αυτονόητες είναι και άλλωστε απ την αρχή έγραψα σε τέτοια περίπτωση πως βλέπω τα πράγματα.

Νομίζω πως φαίνεται απ τις απαντήσεις του κάθε μέλους, πως βλέπει τα πράγματα σε σχέση με την ερώτηση του θέματος και ίσως εκτός τής πλάκας που είναι απαραίτητη στη κουβέντα και ανταλλαγή απόψεων, να δίνουμε έστω και μια πρόταση ξεκάθαρης απάντησης σε ότι αφορά ακριβώς το θέμα χωρίς περιστροφές.

υγ.Ελα γιατί κάτι έχει πάθει το στροφόμετρο απ το ελικόπτερο κι έχω ραντεβού με μια κοπέλα να βγει σε μια ταράτσα να περάσω να τη πάρω να της κάνω το τραπέζι στη Μύκονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Και στο πρώτο ραντεβού μα και στη συνέχεια ο άντρας είναι σωστό κατά τη γνώμη μου, να είναι αυτός που θα πληρώνει όταν βγαίνει παρέα για έξοδο με μια γυναίκα. Ακόμη κι αν είναι απλά μια φίλη του, συγγενής του, η έστω και μια οποιαδήποτε συνάντηση για εντελώς άσχετο λόγο απ'αυτον του ραντεβού, σχέσης γυναίκα-άντρα.
Και βέβαια δεν έχει να κάνει σε καμμιά περιπτωση με το πόσο όμορφη η γενικά του γούστου μας είναι. Απλά είναι γυναίκα που εκείνη τη στιγμή συνοδεύεται απο έναν άντρα. Κατά πόσο δε, σε μια έξοδο που υπάρχει ερωτική σχέση. Η γυναίκα συνοδεύεται κι ο άντρας συνοδεύει. Προσωπικά εγώ, αυτο γνωρίζω κι αυτό μου ταιριάζει και πράττω.

Είναι θέμα δικό μου, το να διαπιστώσω εαν η γυναίκα αυτή είναι φτηνή κι εξαγοράσιμη, οπότε η διακόπτω η αν θέλω συνεχίζω κλείνοντας τα μάτια γιατί θέλω να ζήσω αυτή τη "σχέση" για κάποιο διάστημα ακόμα. Αυτό μπορεί να συμβεί για πάρα πολλούς λόγους που δεν είναι του συγκεκριμένου θέματος.

Τώρα, εαν στη πορεία εννοείται κι όχι απ την αρχή, στον άντρα έρθει κάποια οικονομική δυσκολία και η σχέση τους πορεύεται σωστά, σίγουρα θα δεχτεί να τον κεράσει τότε η γυναίκα σε κάποιες εξόδους τους. Ομως πρέπει νά'ναι διαρκώς σε εγρήγορση για να σταθεί πάλι οικονομικά δυνατός.

Το χειρότερο για μένα είναι όταν βλέπω να πληρώνουν λογαριασμό κάποιοι μισά-μισά. Και το ξέρω πως είναι πάρα πολλοί και μάλιστα θεωρείται απόλυτα σωστό και φυσιολογικό. Στα δικά μου μάτια αυτό όταν τύχει και το δω, είναι.....επειδή δεν θέλω να το χαρακτηρίσω, θα αρκεστώ να πω ότι είναι κάτι εντελώς ξένο με τη δική μου προσωπικότητα, χαρακτήρα και βιώματα. Ακόμα κι αν είναι παρέα μεταξύ αντρών και μόνο.

Ξέρω πως η σκέψη μου θα φάνει απαράδεκτη για την εποχή μας σε πάρα πολλούς άντρες και γυναίκες. Απλώς θέλησα να γράψω το πως βλέπω τα πράγματα και με τι τρόπο κινούμαι εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις. Και δεν είναι κάτι που το κάνω γιατί απλά πιστεύω πως έτσι πρέπει, αλλά γιατί μου αρέσει και με ευχαριστεί, κάνοντάς με να νοιώθω πρώτα απ'όλα με τον εαυτό μου καλά.

Το έχω ξανακούσει αυτό από κάποιον μεγαλύτερό μου και όταν τον ρωτούσα γιατί το πιστεύει αυτό δεν μπορούσε να μου το εξηγήσει, το θεωρούσε απλά ξεφτίλα να βγάλεις έξω μια γυναίκα και να της ζητήσεις να τα πληρώσετε μισά μισά. Νομίζω οτι αυτή η νοοτροπία υφίσταται από τις προηγούμενες γενιές. Θεωρώ δηλαδή οτι οι άντρες που δε δέχονται με τίποτα να μην πληρώσουν τη γυναίκα που έχουν μαζί τους συνειδητά ή ασυνείδητα θεωρούν τη γυναίκα υποδεέστερη, κατώτερη, δείχνουν οτι τη σέβονται ("μα την πληρώνω!") αλλά τελικά δεν είναι καθόλου ανοιχτόμυαλοι και δε δέχονται η γυναίκα να έχει τα ίδια δικαιώματα με αυτούς.

Δε θέλω να με συνοδεύει ο άντρας μου όταν βγαίνουμε έξω, θέλω να είμαστε μαζί, να φάμε μαζί, να πιούμε μαζί, να περάσουμε καλά και να μη νιώθει υποχρεωμένος να με κεράσει σαν να του έχω κάνει χάρη που βγήκα μαζί του. Δε θεωρώ οτι με το να με κεράσει με αγαπάει πιο πολύ ή με σέβεται πιο πολύ, σε άλλα πράγματα φαίνονται αυτά κι όχι στα υλικά αγαθά. Θα φανεί αυτό αν είμαι άρρωστη πχ και τρέξει να μου πάρει φάρμακα, αν λαχταρήσω να φάω παγωτό και πάει και μου το φέρει, αν έχω πρόβλημα και παρατήσει τα πάντα για να με κάνει να νιώσω καλύτερα κλπ κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αντιθετα ,εγω πιστευω οτι εκανε μια πολυ ισορροπημενη τοποθετηση επι του θεματος συμφωνα με τις αντιληψεις και τα πιστευω του.Ουτε εγω πιστευω σε αυτη την διαφορετικοτητα και εχω ηδη τοποθετηθει παλαιοτερα επιτου θεματος ,αναγνωριζω ωστοσο οτι υπαρχει μια μεριδα ανδρων που πιστευουν σε αυτη την διαφορετικοτητα και ιδιαιτερα στα ραντεβου δεν αφηνουν ποτε τη γυναικα να πληρωσει το λογαριασμο.
Δεν είπα το αντίθετο, όταν βλέπω κάποιον με ισορροπημένες θέσεις, έχω κάθε καλή διάθεση να συζητήσω μαζί του. Έκανα ένα μικρό αστειάκι, το οποίο θα αιτιολογήσω παρακάτω κι έθεσα μια σοβαρή ερώτηση, η οποία με χαρά βλέπω ότι έχει ήδη απαντηθεί.

Αυτό το σκεπτικό, ενώ έχει κάτι το ωραίο και "αντρίκιο" αν το θέλετε, από την άλλη έχει και κάτι που στο βάθος μ' έβρισκε αντίθετο από πάντα. Όταν εγώ κι ο φίλος Ερημονήσης (κι ο παππούς μου είχε κάνει στη Γιάρο, μήπως τον έχεις γνωρίσει;; :hehe:) ήμασταν αμφότεροι 18 ετών, η κυρίαρχη ιδεολογία ήταν αυτή που περιγράφει εκείνος, ενώ η δική μου ήταν κάπως... αλήτικη, πώς να το πω... :P:D Πάντως ήταν η μειοψηφούσα... ωστόσο δεν ήταν η περιβόητη τσιφουτιά μου που με χαλούσε στο σκεπτικό της πλειοψηφίας:clapup:. Φαίνεται πως για μια και μοναδική φορά στη ζωή μου δικαιώθηκα κι ο τροχός γύρισε στις νεότερες γενιές.

Έπρεπε λοιπόν να βρω τρόπο να το παρακάμψω καθώς φαίνεται κι έτσι δεν θυμάμαι σε καμμία σχέση μου, ούτε σ' εκείνες που κατέληξαν σε γάμο, να υπήρξε στιγμή που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως "το πρώτο ραντεβού" κι ουδέποτε τέθηκε το ζήτημα ποιος θα πληρώσει. Φοιτητές ήμασταν, όλα ρεφενέ τα κάναμε, ούτε μας πέρασε ποτέ απ' το μυαλό κάτι το διαφορετικό. Όλα έρχονταν φυσικά και φαινόταν να γνωριζόμαστε από χρόνια. Άσε που εδώ που τα λέμε οι δικές μας οι κοπέλες έβλεπαν με μεγάλη καχυποψία, μέχρι κι εχθρότητα όσους τις πλησίαζαν με κόλπα κυριλέ κι άλλα τέτοια κι έτσι είχαμε κι εμείς οι τσιγκουναραίοι το κατάλληλο target group.:devil:

Οταν ένας άντρας δεν έχει τη δυνατότητα να πληρώσει για την έξοδο του, στα πρώτα του έστω ραντεβού με μια γυναίκα, είναι σίγουρα σε μια άθλια κατάσταση. Πρέπει να είναι άστεγος και να τρέφεται απο συσσίτια. Ακόμα αποκλείεται να έχει κάποια βοήθεια απο ελεημοσύνες γιατί έστω απ'αυτά τα χρήματα θα μπορούσε να κεράσει στα πρώτα τουλάχιστον ραντεβού, τη γυναίκα που θα συνοδεύει.
Ή μπορεί να είναι εργάτης σε εργοστάσιο, με 580 ευρώπουλα το Μήνα και να είναι στην ηλικία μας φίλε Ερημονήση μου. Να ζει με τη μάνα του και το μάτι του να έχει γυαλίσει από την αγαμία. Φίλος και καλό παιδί από τη δουλειά, αλλά φορές φορές τον φοβάμαι κι εγώ ο ίδιος. Νιώθω ότι μπορεί να κάνω ένα κλικ ή οτιδήποτε, και να ξεσπάσει η οργή, με το ζόρι το ελέγχει. Ρωτήστε και τον φίλο μου τον Κορωνέα, ξέρει για ποιον μιλάω...;)

Να πας λοιπόν αδελφέ και να του τα πεις αυτά τα καλοσούσουμα του φίλου μου του προλετάριου, που αγοράζει ρούχα από τα ελαττωματικά. Εμένα πάλι παλικάρι μου έτσι και ερχόσουν να μου τα πεις, θα σου απαντούσα...

..."Για δες τι βλέπει ο βολεμένος, όταν κοιμάται φαγωμένος", όπως έλεγε ένας όμορφος, όσο κι αιχμηρός στίχος του Κώστα Τριπολίτη...

Να με συμπαθάς σύντεκνε για το σκωπτικό μου ύφος, όμως εδώ που βρίσκομαι μόνο να χαμογελώ μπορώ με όσα διαβάζω...

Μάλλον αυτό είναι που με χαλάει μέσα μου βαθιά, με τούτη την άποψη τελικά. Υποκρύπτει έναν υφέρποντα αστισμό, μια φαλλοκρατική αντίληψη, από την άποψη όμως του στάτους....:hmm:


Μoonlight είμαι 44ετών. Υπάρχει διαφορά μεταξύ ηλικίας 18 και 40 ετών. Ενας άντρας που δε μπορεί έστω στα πρώτα ραντεβού να κεράσει τη γυναικα που θα βγουν παραπάνω απο μια μπύρα και θα πρέπει απ την αρχή να συνεισφέρει κι αυτή, επιμένω πως πρέπει να είναι στη κατάσταση που περιέγραψα. Κοίτα το λίγο κοπελιά. Δε μίλησα για ραντεβού 2ας Λυκείου. Ειπα τη σκέψη μου σε ότι έχει να κάνει ηλικιακά, περίπου με συνομίληκούς/ες μου.
Ε, κοπελιά... :sly:...Κάτσε κάτω και μη μιλάς, τώρα μιλάνε οι άντρες!! :loltooth: :hehe:

Ήμουν λοιπόν 40 χρονών, όταν μίλησα πρώτη φορά μαζί της στο τηλέφωνο. "Θέλεις να έρθω να σε βρώ;", της είπα, "Θέλω!" μου είπε... (κάπως έτσι διεξήχθη τέλος πάντων η συζήτηση, σας την βάζω σε βιντεάκι για να μην μακρηγορώ και ταλαιπωρώ το σεβαστό ακροατήριο:rofl:). "Δεν έχω μία, έχω όμως μια καβάτζα να φουλάρω το αυτοκίνητο με κλεμμένη βενζίνη", της είπα χωρίς ντροπή. "Μη σε νοιάζει, έλα...". :crazy: :hehe:

Νομίζω πως την έκανα και πέρασε καλά, παρόλο που δεν είχα παράδες να πλερώσω...:P:D Το συμπεραίνω, επειδή μετά από λίγα χρόνια με παντρεύτηκε κιόλας η κουτή...:clapup:

Όπως είπε κι ο Άλιστερ Κρόουλυ: "Θα γυρίσει ο Τροχός της Ταρώ, να γαμήσει κι ο φτωχός καρτερώ".:crazy: :loltooth: (Συγχωρήστε το Διδάσκαλο για την απρεπή του γλώσσα, όμως γι' αυτόν το λόγο του δόθηκε το προσωνύμιο "Ο φαυλότερος άνθρωπος στον κόσμο"...:devil:)


Μα στο πρώτο μήνυμά σας δε μιλήσατε μονάχα για τα πρώτα <<ραντεβού>> αλλά και ότι καθ'όλη τη διάρκεια της σχέσης θα πρέπει ο άντρας ως συνοδός (άκου συνοδός, λες και η γυναίκα είναι παιδί δημοτικού και χρειάζεται κηδεμόνα για την εκδρομή!) να πληρώνει.

Τι είμαστε δηλαδή οι γυναίκες για να μας κερνάτε πάντα, κτήματα των ανδρών; Λες και κάνουμε συναλλαγές νιώθω, προσφέρω την παρέα μου και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο και μου δίνει ο άνδρας χρήματα :hmm:
'Αντε, στο <<πρώτο ραντεβού>> να το δεχτώ για να μην τον προσβάλλω κιόλας, μα συνέχεια;;;

Το μισά-μισά πράγματι δεν είναι ό,τι καλύτερο σαν σκέψη αλλά δε μπορώ και να το προσδιορίσω από την αρχή. Άλλοτε πληρώνει ο ένας, άλλοτε ο άλλος, πότε-πότε από μισά ... όπως έρθουν κι ανάλογα την περίοδο.

Ο λόγος που δεν επιθυμώ να κάνω σχέσεις σε περιόδους όπου δεν είμαι ανεξάρτητη οικονομικά και δεν έχω επαρκή χρήματα για να περάσω το μήνα μου, είναι ακριβώς αυτός: ΔΕ θέλω να νιώθω πως ζω παρασιτικά προς τον άλλο, που δεν είναι καν κηδεμόνας μου. Σε τέτοιες εποχές με τόση ανεργία θεωρώ προκλητικό και αρκετά αλαζονικό από την πλευρά της γυναίκας τέτοιου είδους απαιτήσεις.
Εμ εδώ σε θέλω φίλε Ερημονήση μου...

Δεν υπάρχει λοιπόν περίπτωση να βγεις με γυναίκα το λεγόμενο "πρώτο ραντεβού" και να μην έχεις σημαντική πιθανότητα να βγεις μαλάκας, ό,τι κι αν κάνεις και όσο κι αν το καλοσκεφτείς.

Δεν πληρώνεις; Είσαι γύφτουλας, λαμόγιο και λιγούρι κι απορρίπτεσαι με συνοπτικές διαδικασίες, κάτι σαν σταλινικό δικαστήριο ένα πράγμα...:worry:

Πληρώνεις; Μα για ποια την πέρασες την κοπέλα ρε φαλλοκρατικό χοιρινό κάθαρμα, για κτήμα σου; :mad: Μήπως θέλεις να πεις ότι κάνεις συναλλαγή μαζί της; Δηλαδή για καμμιά πουτάνα την πέρασες ρε αλήτη;:vava::confused: Δις εις θάνατον και ισόβια μιλάμε δηλαδής...:clapup:

Γι' αυτό σας λέω, γι' αυτό σας λέω... Πάντοτε απέφευγα το "πρώτο ραντεβού", ακριβώς για να μη βρεθώ σε τούτη την άχαρη θέση. Να τον ακούτε ρε το γερο Χάουλα...:hehe:

Αλλο παραδειγμα ...οι αποψεις μου επι του θεματος γνωστες .Με την τοποθετηση του ερημο νησι δεν διαφωνω γιατι καταλαβαινω οτι περιστρεφεται γυρω απο τον βασικο αξονα της κυριαρχης αντιληψης που βασιζεται σε ηθη και εθιμα της νεοελληνικης κοινωνιας που ισχυαν εως προσφατα.
Εδώ κολλούσε το αστειάκι με τις ηλικίες. Πρόσεξε πόσο ωραία το περιέγραψες, όπως θαυμάσια περιέγραψες με σαφήνεια τους λόγους για τους οποίους διαφωνώ με τούτη την ιδεολογία, όπως εξήγησα στα παραπάνω.

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω όποιον ενστερνίζεται ή κατανοεί την ιδεολογική τοποθέτηση του Ερημονήση: Θεωρείτε ότι δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος για τον οποίο η κυρίαρχη αντίληψη μόλις μια γενιά πίσω, έφτασε "να πλέει τα ολίσθια"; (sic and also sick). Μήπως δεν απηχεί πλέον τις σύγχρονες κοινωνικές ανάγκες και συνεπώς μπορεί δικαίως να θεωρείται παρωχημένη; (Ένσταση κύριε πρόεδρε, καθοδηγεί τον μάρτυρα. Sustained!!:rtfm::lol:).

εξ' άλλου εγώ πιστεύω πως άντρας και γυναίκα δεν είναι ίσοι.... αλλά ισότιμοι...
Μου φαίνεται ελαφρώς γενικόλογο αυτό που λες εδώ. Μήπως μπορείς να το κάνεις λίγο περισσότερο συγκεκριμένο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Καταρχην να πω το εξης.Πραγματικη ισοτητα,δηλαδη ισοτητα στη ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ των ελληνων,και ειδικα στην επαρχεια,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.Μη γελιομαστε.Δυστυχως σαν κοινωνια ειμαστε παρα πολυ πισω,σε στερεοτυπα,σε αυτα που μας εμαθαν οι γιαγιαδες μας κλπ.Ενα θα πω....ακομα χρησιμοποιειται η εξης εκφραση.Οταν ενας αντρας ,δεν εχει "μπεσα",ας το πω ετσι,οι περισσοτεροι λενε οτι ειναι "γυναικουλα"Επισης οταν μια γυναικα εχει χαρακτηριστικα οπως η ευθυτητα,το θαρρος κλπ...λενε οτι ειναι "αντρακι'.Οταν ενας αντρας μενει μονος του..ειναι εργενης,και βεβαια,οι περισσοτεροι πιστευουν οτι ειναι η επιλογη του.Οταν μια γυναικα μενει μονη..ειναι γεροντοκορη..ή κατι αλλο.Και βεβαια...απλα ΔΕΝ ΤΗΝ ΗΘΕΛΑΝ.Για ποια ισοτητα μου μιλατε λοιπον;Ναι..ισοτητα υπαρχει στα χαρτια και στους νομους..κατα τα αλλα σαν νοοτροπια,ειμαστε ακομα μακρια απο το επιθυμητο.
Στο θεμα μας τωρα....σαφεστατα και δεν περιμενω απο εναν αντρα να με κερναει αυτος συνεχεια.Θελω να το κανει οποτε το νιωθει,και να το κανω και εγω.Ακριβως στο ιδιο επιπεδο.Βεβαια αν δω οτι ολο εγω κερναω,κια αυτος τιποτα..εκει θα αρχισω να ψιλιαζομαι οτι μαλλον προκειται για τσιγκουνΗ..αλλα ακριβως το ιδιο θα σκεφτω και για μια φιλη μου...οταν δηλαδη την κερναω μονο εγω.Δεν εχει να κανει με το φυλο ,για μενα ,δηλαδη..ουτε με την ιδιοτητα της σχεσης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Εμ εδώ σε θέλω φίλε Ερημονήση μου...

Δεν υπάρχει λοιπόν περίπτωση να βγεις με γυναίκα το λεγόμενο "πρώτο ραντεβού" και να μην έχεις σημαντική πιθανότητα να βγεις μαλάκας, ό,τι κι αν κάνεις και όσο κι αν το καλοσκεφτείς.

Δεν πληρώνεις; Είσαι γύφτουλας, λαμόγιο και λιγούρι κι απορρίπτεσαι με συνοπτικές διαδικασίες, κάτι σαν σταλινικό δικαστήριο ένα πράγμα...:worry:

Πληρώνεις; Μα για ποια την πέρασες την κοπέλα ρε φαλλοκρατικό χοιρινό κάθαρμα, για κτήμα σου; :mad: Μήπως θέλεις να πεις ότι κάνεις συναλλαγή μαζί της; Δηλαδή για καμμιά πουτάνα την πέρασες ρε αλήτη;:vava::confused: Δις εις θάνατον και ισόβια μιλάμε δηλαδής...:clapup:

Καλά ρε είσαι σοβαρός; Μου βάζεις θετική και μετά με αποκαλείς ανισόρροπη;



:D

Γι' αυτό σας λέω, γι' αυτό σας λέω... Πάντοτε απέφευγα το "πρώτο ραντεβού", ακριβώς για να μη βρεθώ σε τούτη την άχαρη θέση. Να τον ακούτε ρε το γερο Χάουλα...:hehe:

Κι εγώ μαζί σου, πες τα επιτέλους!

Και για του λόγου το αληθές

8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Καταρχην να πω το εξης.Πραγματικη ισοτητα,δηλαδη ισοτητα στη ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ των ελληνων,και ειδικα στην επαρχεια,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ[...]αλλα ακριβως το ιδιο θα σκεφτω και για μια φιλη μου...οταν δηλαδη την κερναω μονο εγω.Δεν εχει να κανει με το φυλο ,για μενα ,δηλαδη..ουτε με την ιδιοτητα της σχεσης..

Μου δίνεις τη δυνατότητα με αυτό το ποστ να παραθέσω δύο χιουμοριστικά αρθράκια από μια columnist που πιστεύω πως είναι το θηλυκό του "pitsirikou" (αυτό που έβαλα σε γενική το ξένο όνομα πολύ μ'αρέσει)

Σχολιασμός ανδρών εδώ

Σχολιασμός γυναικών εδώ

Έχει λίγο περίεργο "στόμα" αλλά αυτά που λέει είναι πέρα για πέρα μια πραγματικότητα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Καλά ρε είσαι σοβαρός; Μου βάζεις θετική και μετά με αποκαλείς ανισόρροπη;
Αχ βρε πουλάκι μου, όλα πρέπει να τα εξηγώ πια εδώ μέσα; Με κουράζετε ορισμένοι, με κουράζετε...:pfff: :hehe:

Εσύ είπες αυτό που είπες. Άλλες γυναίκες παραπάνω είπαν το ακριβώς αντίθετο. Εγώ που δεν ξέρω εξ αρχής, εάν εκείνη που βγαίνω έχει στην κεφάλα της αυτό που λέτε εσείς, ή αυτό που λένε οι άλλες, τι να κάνω, μάντης να γίνω, να επικαλεστώ το διάβολο και να του πουλήσω την ψυχή μου να μου δώσει το χάρισμα να ξέρω τι θέλει η κάθε γυναίκα, σαν τον Μελ Γκίμπσον ένα πράμα, να δώσω τέλος στη μίζερη ζωή μου πριν βρεθώ στο τρομερό δίλημμα να βάλω το χέρι στην τσέπη ή όχι, με πιθανότητες από το να γαμήσω μέχρι να λιώσω στο χειρογλύκανο, χώρια την αίσθηση αποτυχίας που θα με ακολουθεί, να σκίσω τις φούστες μου (ουπς!!:eek:), τα πτυχία μου, να πιω ναρκωτικά κι ό,τι με φωτίσει ο θεούλης, να φορέσω ζουρλομανδύα, τι να κάνω ο άνθρωπος, πες μου εσύ που είσαι ισορροπημένη δηλαδής, γιατί εμένα θα μου στρίψει το τσερβέλο κι ισορροπίαν ουκ έχω πλέον...:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top