Εσείς τι θα κάνατε; Μεταπτυχιακό vs Εργασία

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Το πρόβλημα με την σχολή σου Obscura (και το λέω λόγω του ότι έχω πολλούς φίλους από την αντίστοιχη σχολή του Καποδιστριακού με την οποία το δικό μου τμήμα μοιραζόταν τα περισσότερα μαθήματα) είναι ότι δύσκολα θα βρεις δουλειά χωρίς κάποια εξειδίκευση. Όταν τελειώνεις ψυχολογία έχεις ''γενικές γνώσεις'' κι είναι δύσκολο να σου προσφερθεί υπεύθυνη θέση σε κάποιο φορέα.

Καταρχάς, αφού δεν ξέρεις τι σου αρέσει το καλύτερο θα ήταν να ''δοκιμαστείς'' σε πολλά. Άσε τον επόμενο χρόνο σαν gap year και ψάξε την ιδέα του εθελοντισμού και της πρακτικής (μερικές φορές σε εκμεταλλεύονται, όμως υπάρχουν και καλές ευκαιρίες, γνωρίζω παιδιά που έκαναν αμισθί εργασία για 1 εξάμηνο σε ψυχιατρικά νοσοκομεία και απέκτησαν πολλές γνώσεις και εμπειρίες). Επίσης, να παρακολουθήσεις σεμινάρια διάφορων τομέων και να αποκτήσεις πιο εξειδικευμένη γνώση για τον καθένα (κάτι που θα σε βοηθήσει να αποφασίσεις τι θες). Αν χρειάζεσαι κάποια χρήματα μπορείς να κάνεις κάποια ξέμπαρκη δουλειά part-time (πολλές μου φίλες απόφοιτοι ψυχολογίας την περίοδο που ψαχνόντουσαν δούλευαν σε γραμματείες, ΟΑΣΑ, τράπεζα και συνήθως ημιαπασχόληση).

Από εκεί και πέρα βλέπεις. Ψάξε τι προσφέρει το κάθε μεταπτυχιακό ή (και) εκπαίδευση σε ψυχοθεραπεία και μόλις νιώσεις έτοιμη ξεκίνα.

Έχεις δίκαιο γι' αυτό που λες για τη σχολή, είναι μία ιδιαιτερότητά της που γνώριζα εξαρχής. Αλλά από την άλλη είχα την ελπίδα ότι θα βρεθεί κάτι να με εξάψει αρκετά ώστε να κινητοποιηθώ και να ανεχτώ καταστάσεις που υπό κανονικές συνθήκες δε θα ανεχόμουν. Ας πούμε ξέρω ότι πολλοί απόφοιτοι δουλεύουν για την ψυχή της μάνας τους (εθελοντισμό το λέμε τώρα) και αρκετά συχνά μάλιστα αναλαμβάνουν και το ρόλο νοσηλευτικού προσωπικού. Παραείμαι δυστυχώς αντάρτισσα για δεχτώ κάτι τέτοιο. Τουλάχιστον αν, συγκεντρώνοντας εμπειρίες και τελειώνοντας ένα μεταπτυχιακό, είχα εξασφαλισμένη μία αξιοπρεπή εργασία, ας πήγαινε στο διάολο, θα συμβιβαζόμουν. Τώρα νοιώθω απλώς ότι είμαι σε αδιέξοδο. Άσε που είμαι αρκετά αντιδογματική στο αντικείμενο, οπότε δε θα ήθελα με τίποτα να ασχοληθώ με παθολογία. Τα σεμινάρια ίσως είναι μία καλή ευκαιρία να προσεγγίσω καλύτερα ορισμένους τομείς αλλά κάτι επαναστατεί μέσα μου όσον αφορά την πληρωμένη γνώση τη στιγμή που υπάρχει το ίντερνετ και οι δημόσιες βιβλιοθήκες (αν περιλαμβάνεται κάποιου είδους πρακτική στο σεμινάριο, σκάω). Παρεμπιπτόντως, μήπως εσύ ή κάποιος άλλος έχει πληροφορίες για γραφεία επαγγελματικού προσανατολισμού; :hmm:

Χα

Εγώ δουλεύω δύο χρόνια και συνεχίζω να μην ξέρω τι θέλω να γίνω όταν θα μεγαλώσω.

Και αποφάσισα να αφήσω τη ζωή να μου δίνει απαντήσεις, ως τώρα καλά τα πάει.

Χμμ... Ίσως η απάντηση είναι ότι πρέπει να συμβιβαστώ με το γεγονός ότι κατά πάσα πιθανότητα θα χαραμίσω τη μισή μου ζωή κάνοντας κάτι που δε με ικανοποιεί, όπως άλλωστε κάνει ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ανθρώπων. :/: Κατάρα στη λυκειακή νοοτροπία του τύπου διαβάστε παιδάκια για τις πανελλήνιες και όλα τα άλλα θα έρθουν. Ανάθεμα τη ζωή που έκαψα. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

escaflowne

Νεοφερμένος

Ο escaflowne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Διαφωνω κατα το ημιση με την τελευταία σου φράση obscura...οχι με το οτι πρεπει να διαβαζουν τα παιδια...αλλα με το οτι ολα τα αλλα θα ερθουν.:/:

Στις μερες μας κυριαρχουν πολλοι "αμόρφωτοι" κυριολεκτικα, μη εννοοντας καποιον που δεν περασε καπου μεσω παννεληνίων καθως ουτε εγω περασα αλλα δεν με θεωρώ αμόρφωτο :worry:.

Πιστευω πως το παν ειναι να ειναι καποιος δυναμικος, εξυπνος και 0% τεμπελης για να πετυχει στην ζωη του σε οτι κι αν κανει.Αρκει να μην σκεφτεσαι πολυ πριν κανεις ενα βήμα προς κατι καλητερο...και απλα να κανεις το βημα προσεκτικά και δυνατά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δε διαφωνούμε, escaflowne. Δεν της είπα(με) να αναβάλει ό,τι περαιτέρω σπουδές θέλει να κάνει, αλλά να μη διστάσει να κάνει μία παύση, αν δεν ξέρει προς τα πού να κινηθεί. Να κάνει σταθερά και δυναμικά βήματα, αλλά αν δεν ξέρει προς τι, ας χαλαρώσει, δεν είναι κακό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Έχεις δίκαιο γι' αυτό που λες για τη σχολή, είναι μία ιδιαιτερότητά της που γνώριζα εξαρχής. Αλλά από την άλλη είχα την ελπίδα ότι θα βρεθεί κάτι να με εξάψει αρκετά ώστε να κινητοποιηθώ και να ανεχτώ καταστάσεις που υπό κανονικές συνθήκες δε θα ανεχόμουν. Ας πούμε ξέρω ότι πολλοί απόφοιτοι δουλεύουν για την ψυχή της μάνας τους (εθελοντισμό το λέμε τώρα) και αρκετά συχνά μάλιστα αναλαμβάνουν και το ρόλο νοσηλευτικού προσωπικού. Παραείμαι δυστυχώς αντάρτισσα για δεχτώ κάτι τέτοιο. Τουλάχιστον αν, συγκεντρώνοντας εμπειρίες και τελειώνοντας ένα μεταπτυχιακό, είχα εξασφαλισμένη μία αξιοπρεπή εργασία, ας πήγαινε στο διάολο, θα συμβιβαζόμουν. Τώρα νοιώθω απλώς ότι είμαι σε αδιέξοδο. Άσε που είμαι αρκετά αντιδογματική στο αντικείμενο, οπότε δε θα ήθελα με τίποτα να ασχοληθώ με παθολογία.

Θα διαφωνήσω μαζί σου. Καλά αν έχεις τελειώσει την σχολή 1-2 χρόνια κι έχεις εμπειρία, μην δεχτείς το να κάνεις πρακτική/αμισθί εργασία ή εθελοντισμό. Αλλά obscura μου, πόσες ευθύνες μπορεί να αναλάβει κάποιος που δεν έχει εξειδικευτεί και βασικά σε 1 τόσο ''ευαίσθητο'' αντικείμενο? Κι εγώ που είμαι σε παρόμοιο κλάδο με πρακτική ξεκίνησα και πολλοί άλλοι. Βλέπω κι εκτός Ελλάδας πόσοι νέοι κάνουν internships με ελάχιστα ή καθόλου λεφτά, όμως αποκτούν καλή προϋπηρεσία. Υπάρχουν κάποιοι τυχεροί όπως οι δάσκαλοι που διορίζονται αμέσως και κανείς δεν νοιάζεται για την προϋπηρεσία τους (και που από ότι ξέρω έχουν εντατική πρακτική), αλλά στους περισσότερους τομείς που έχουν σχέση με επαφή με τον άνθρωπο είναι ''δύσκολο'' να σε εμπιστευτούν με το καλημέρα σας. Αυτό είναι κι η ατυχία αυτών των επαγγελμάτων, δεν ξέρω απόφοιτο πληροφορικής που να έκανε πρακτική.

Τα σεμινάρια ίσως είναι μία καλή ευκαιρία να προσεγγίσω καλύτερα ορισμένους τομείς αλλά κάτι επαναστατεί μέσα μου όσον αφορά την πληρωμένη γνώση τη στιγμή που υπάρχει το ίντερνετ και οι δημόσιες βιβλιοθήκες (αν περιλαμβάνεται κάποιου είδους πρακτική στο σεμινάριο, σκάω). Παρεμπιπτόντως, μήπως εσύ ή κάποιος άλλος έχει πληροφορίες για γραφεία επαγγελματικού προσανατολισμού; :hmm:

Βασικά εγώ το μεγαλύτερο μέρος των γνώσεών μου το απέκτησα από σεμινάρια, καθώς η σχολή μου ήταν θεωρητική και νομίζω πως μου προσέφερε ελάχιστα πρακτικά εφόδια. Κυκλοφορούν και πολλά θεωρητικά που εννοείται τις γνώσεις τις βρίσκεις και μόνος, αλλά μπορείς να βρεις καλά πράγματα. Όσο για γραφεία επαγγελματικού προσανατολισμού δεν ξέρω για Θεσσαλονίκη, όμως νομίζω πως παρόμοιες υπηρεσίες έχει κι ο ΟΑΕΔ.

Και δεν είναι όλα τα σεμινάρια επί πληρωμή.:warn:

Χμμ... Ίσως η απάντηση είναι ότι πρέπει να συμβιβαστώ με το γεγονός ότι κατά πάσα πιθανότητα θα χαραμίσω τη μισή μου ζωή κάνοντας κάτι που δε με ικανοποιεί, όπως άλλωστε κάνει ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ανθρώπων. :/: Κατάρα στη λυκειακή νοοτροπία του τύπου διαβάστε παιδάκια για τις πανελλήνιες και όλα τα άλλα θα έρθουν. Ανάθεμα τη ζωή που έκαψα. :mad:

Δεν είχα καταλάβει ότι σου βγάζει αρνητισμό το αντικείμενο. Αν είσαι σε τόσο καθοριστικό σημείο, κάνε διάλειμμα από την ψυχολογία, πιάσε ξέμπαρκη δουλειά, χαλάρωσε, ασχολήσου με τα hobbies σου και ψάξου (όχι μόνο επαγγελματικά). Μην απογοητεύεσαι όμως. Υποψιάζομαι ότι όλο και κάτι σε συγκινεί, αλλά δεν έχεις αφήσει τον εαυτό σου να χαλαρώσει και να το επεξεργαστεί. Το άγχος του τελειόφοιτου είναι κλασσικό, μην το αφήνεις να σε ρίχνει όμως ρε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Δεν είχα καταλάβει ότι σου βγάζει αρνητισμό το αντικείμενο. Αν είσαι σε τόσο καθοριστικό σημείο, κάνε διάλειμμα από την ψυχολογία, πιάσε ξέμπαρκη δουλειά, χαλάρωσε, ασχολήσου με τα hobbies σου και ψάξου (όχι μόνο επαγγελματικά). Μην απογοητεύεσαι όμως. Υποψιάζομαι ότι όλο και κάτι σε συγκινεί, αλλά δεν έχεις αφήσει τον εαυτό σου να χαλαρώσει και να το επεξεργαστεί. Το άγχος του τελειόφοιτου είναι κλασσικό, μην το αφήνεις να σε ρίχνει όμως ρε.

Όχι δεν έχω κανέναν απολύτως αρνητισμό όσον αφορά την ψυχολογία. Μπορεί να είμαι λίγο αντιδογματική όσον αφορά την παθολογία αλλά σε γενικές γραμμές είναι το αντικείμενο που μου ταιριάζει καλύτερα. Έχεις δίκαιο, είναι το άγχος του τελειόφοιτου (μόνο που το αντιμετωπίζω από το πρώτο έτος!). Στην τελική, θα πάω στα ισλανδικά νησιά να μονάσω, μέχρι το 2012 που τελειώνει ο κόσμος. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
.... Στην τελική, θα πάω στα ισλανδικά νησιά να μονάσω, μέχρι το 2012 που τελειώνει ο κόσμος. :(

Συγνώμη, αλλά... εκεί έκλεισα θέση και του λόγου μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top