H πειρατεία σκοτώνει τη μουσική;

thebest20

Νεοφερμένος

Ο thebest20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως αντίθετα κάνει καλό.Τοσα promos κομμάτια που βγαίνουν στο Ιnternet πιστεύω πως βοηθούν στη διάδοση των κομματιών και στο γεγονός να γίνονται γνωστά στον κόσμο.Είμαι κατά των μαύρων πάντως γιατί πουλάνε τα cds 5 ευρω,ενώ τα αντιγράφουν τζάμπα...για κάποιον που δεν έχει ιντερνετ καλή ιδέα νομίζω είναι να τα αντιγράφει απο φίλους του...αλλιώς καλύτερα ν'αγοράζει γνήσια.Δε λέω έχω 300 γνήσια cds...αλλά από τότε που έβαλα adsl θεωρώ πως καλύτερο είναι ν'αγοράζω 2-3 καλά cdakia που αξίζουν πραγματικά και με κάνουν ένα με τον καλλιτέχνη!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Φίλε μου νομίζω ότι το θέμα έχει συζητηθεί ξανά στο section της μουσικής... για να μην επαναλαμβανόμαστε λοιπόν λέω να επεκταθώ λίγο και να μιλήσω λίγο πιο ανοικτά για μουσική και για software... Γενικά έχω μια φιλοσοφία και στάση ζωής, της δωρεάν και ελεύθερης πληροφορίας. Ειδικότερα σε μια τέτοια παγκόσμια κοινότητα όπως αυτή του internet, νομίζω ότι ο καθένας έχει δικαίωμα στην πρόσβαση οποιασδήποτε πληροφορίας, όποια μορφή και αν έχει αυτή... mp3, video, software...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Εγώ αγοράζω συλλεκτικά CDs ή CDs από 1-2 καλλιτέχνες που πραγματικά με ενδιαφέρουν και με εκφράζουν (και που δεν βγάζουν δίσκο κάθε Χριστούγεννα και καλοκαίρι για να μπουν στα hit της περιόδου). Τα υπόλοιπα μεμονωμένα κομμάτια τα κατεβάζω γιατί απλά δε λεει για ένα τραγούδι να δώσω τα δεκάδες ευρουλακια μου. Πάω σε ένα ηλεκτρονικό κατάστημα και το αγοράζω στο κατω κατω...

Η πειρατεία δεν σκοτώνει τη μουσική γιατί αυτοί που διαχειρίζονται τη μουσική απλά σκοτώνουν την τσέπη μας. Κάπου άκουσα πως ο φόρος για τα CDs δεν είναι ο απλός 19%, αλλά παραπάνω, με αποτέλεσμα να θες 30 ευρώ για 600ΜΒ δεδομένων (= 10-12 τραγούδια), τη στιγμή που από το iTunes ή τις τόσες παρόμοιες υπηρεσίες στο διαδίκτυο μπορείς να αγοράσεις τα ίδια κομμάτια (νομιμά!!!) από 0,55 μέχρι 1 ευρώ το κομμάτι (3 φορές πιο φτηνά δηλαδή...).

Οπότε δικαιολογώ απόλυτα αυτούς που κατεβάζουν τη μουσική που τους αρέσει (κ εγώ είμαι μέσα σε αυτούς).

Υ.Γ.Αυτό με τους πλανόδιους μου τη δίνει κ εμένα!!!
Υ.Γ.2. Το ξέρετε ότι το downloading δεν είναι παράνομο στην Ισπανία, σύμφωνα με μια αθωωτική απόφαση ενός 45χρονου που κατέβαζε παράνομα αρχεία ήχου στον υπολογιστή του;;; :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Υ.Γ.2. Το ξέρετε ότι το downloading δεν είναι παράνομο στην Ισπανία, σύμφωνα με μια αθωωτική απόφαση ενός 45χρονου που κατέβαζε παράνομα αρχεία ήχου στον υπολογιστή του;;; :clapup:

Μήπως έχεις περισσότερες πληροφορίες για αυτό ?

Κάτι ακόμα... Ειδικά στην Ελλάδα των 100 (τυχαίος αριθμός, ο πραγματικός είναι πολύ μεγαλύτερος...) τραγουδιστών είναι αστείο να παραπονούνται για πειρατεία, αφού αν δεν υπήρχε αυτή η Φοβερά μεγάλη ΔΩΡΕΑΝ για αυτούς διαφήμιση, ή μόνο η μάνα τους θα τους άκουγε ή θα είχαν αλλάξει επάγγελμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αμα πουλάνε τα cd τα αυθεντικά 20 ευρώ το λιγότερο, είναι δυνατόν να αντέξει η τσέπη μας? Εδώ δεν αντέχει τα στοιχειώδη, όχι και να αγοράζουμε ένα cd το μήνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Mεταξυ μας τωρα και 10 ευρω να πανε το cd παλι θα υπαρχουν παρα πολλοι που θα το κατεβαζουν απο το διαδικτυο γιατι οπως και να το κανουμε κατι πιο συμφερτο απο το "τσαμπε" δεν υπαρχει.
Απο εκει και περα προσωπικα δεν πιστευω οτι την σκοτωνει...την μουσικη!!!
Απλως εχει "λαβωσει" τις τσεπες των δισκογραφικων εταιριων.
Ο καθε καλλιτεχνης ειναι γνωστο αλλωστε οτι πληρωνεται βαση συμβολαιου και επι των πωλησεων παιρνει ενα πολυ μικρο ποσοστο.
Για παραδειγμα σας αναφερω οτι ενaς απο τους πλεον μοναδικους καλλιτεχνες σε αυτον τον χωρο,ο M.Jackson, για τον δισκοο δισκος BAD πηρε το '90 1.000.000.000 δολλαρια απο το συμβολαιο και επιτων πωλησεων νομιζω γυρω στο 5%;;;(μπορει να πεφτω κι εξω...ισως και λιγοτερο.)
Παρα την "πειρατια" δηλαδη οι αμοιβες των καλλιτεχνων δεν εχουν μειωθει αισθητα.Αρα αυτοματα συμπαιρενουμε οτι χρηματα υπαρχουν.
Αυτα γιας τον διεθνη χωρο.

Στην Ελλαδα παλι, ειναι απαραδεκτο για ενα cd χωρις καποιο ενθετο μεσα παρα μονο το χαρτι με τα κομματια και το cd με τα κομματια να ζητανε 20 και 25 ευρω.Και να μην ξεχναμε οτι στην Ελλαδα ο Ελληνας καλλιτεχνης αμοιβεται περαν του συμβολαιου κυριως απο τις πιστες!
Πραγμα παρα πολυ σημαντικο, μιας και τα ποσα που παιζοννται εκει για την Ελληνικη οικονομια μην γελιομαστε ειναι πολλες φορες απιστευτα.

Για να κλεισω, το πλεονεκτημα πλεον με το διαδικτυο ειναι πως σου δινει την ευκαιρια να δοκιμασει κατι πριν το παρεις.Παλια ακουγες ενα τραγουδι,σου αρεσε ετρεχες να παρεις τον δισκο και πολλες φορες το 80% εβγαιναν μαπα.Σε εμενα ειχε συμβει απειρες φορες!
Τωρα οι δισκοφγραφικες-καλλιτεχνες το γνωριζουν καλα αυτο και προσπαθουν να ανεβασουν οσο γινεται την γενικη ποιοτητα.
(Στην Ελλαδα παντως περισσοτερο τους ενοχλουν οι μαυροι με τα cd παρα το διαδικτυακο downloading.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δε νομίζω πως η πειρατεία σκοτώνει την μουσική, όταν μιλάμε για καλλιτέχνες που έχουν όνομα και ούτως ή άλλως ακούγονται και προβάλλονται. Και κυρίως αν μιλάμε για μπουζουκόβιους που στις live εμφανίσεις τους οικονομάνε χοντρά. Αλλά όταν μιλάμε για καινούριους και πιο εναλλακτικούς καλλιτέχνες δεν ξέρω, πώς θα βγουν κι αυτοί;

Διαχωρίζω το τι θα αγοράσω από το τι θα κατεβάσω(πειρατικά cd δεν παίρνω πλέον, χάλια ποιότητα και εκμετάλλευση κι από αυτούς). Αν κάτι μου αρέσει πολύ θέλω να έχει την ωραία συσκευασία, να το έχω να ευχαριστιέμαι. Και δίνω προτεραιότητα σε νέους καλλιτέχνες και συλλογές. Αλλιώς κατεβάζω! Και πολλές φορές αν αυτό που κατεβάσω με τρελαίνει αγοράζω και το cd.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Η πειρατεία δεν σκοτώνει τη μουσική γιατί αυτοί που διαχειρίζονται τη μουσική απλά σκοτώνουν την τσέπη μας.

Αυτο ακριβως.. :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Η πειρατια δεν σκωτονει την μουσικη, αντιθετα η απλιστια την σκωτωνει. Ειμαι και εγω ενα απο τους πολους που κατευαζουν με το τσουβαλι απο το internet, αλλα σας κανω μια μικρη ερωτιση, τι θα παθουν οι Slayer, οι Metallica, οι Maiden και αλλα τετια ονοματα αν δεν παρω το cd τους; Αφου ουτος η αλλος τα αγοραζει τοσος κοσμος και κυριος βασιζονται στις συναβλιες για τα κερδη τους.
Οσο για τα Ελληνικα δεδομενα, Οταν βλεπω οτι η Παπαριζου βγαζει 6000? την βραδια απο την πιστα, τι να τα κανει τα cd; Για να βγαλει τα ιδια λευτα πρεπει να πουλισει χιλιαδες cd, τα οπια δεν τα πουλαει σε μια μερα... Και γενικοτερα αυτου του στυλ οι τραγουδιστες που απλα βγαζουν για να πουλανε, για να θεωρουνται ολο και πιο παλιοι και να περνουν πιο πολλα απο την πιστα, για να ακουστουν και για να κανουν επιτιχιες, μια και ολο και καπιος πρωωθει τα τραγουδια τους και ολοι τρεχουν να ακουσουνε το νεο μεγαλο hit και κανουν σαν χαζεμενα χωρις καν να εχουν καταλαβει τι λεει το τραγουδι... Και να παρω το cd τους πια η διαφορα; Να δωσω 20 ευρο για να παρω 10 τραγουδια μεσα σε μια αθλια συσκευασια; Αν θελουν να ζητανε τα δικαιωματα τους, γιατι οντως ειναι κριμα για κατι που δουλεψανε (λεμε τωρα) να μην περνουν τα λευτα τους, ας μαθουν εκτως απο τα δικαιοματα τους και της υποχρεωσης τους...
Οσων αφορα τους καινουργιους,ποιοτικους καλητεχνες, εκει ναι, να το παρω το cd ακομα και αν δεν ειναι και τοσο καλο. Αν δεν τον στιριξουμε δεν θα γινει καλητερος, και ειναι πολυ αυτοι πο πανε χαμενοι ενω δεν θα επρεπε. Ομως συνιθος σε αυτους τους μικρους βλεπω και καλητερη ποιοτιτα του cd, και καπιο ενθετο μεσα, και ενα περιποιημενο εξωφυλο (οχι απλα μια φωτογραφια του τραγουδιστη με καπιες ψιφιακες λεπτομεριες...). Γενικοτερα βλεπω μια δουλεια που τα αξιζει τα λευτα (γιατι αυτοι δεν ζητανε και 20 ευρω, συνιθος ζητανε λιγοτερα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ναι την σκοτώνει και την αποτελειώνει.

Καταρχάς, αν βγάζατε ένα CD και βλέπατε ένα μαύρο να του πουλάει τι θα κάνατε;

Δεύτερον, αγοράζοντας ένα CD σε καμία περίπτωση δεν το αγοράζουμε για την ποιότητα της θήκης του κτλ κτλ. Το αγοράζουμε για την μουσική που έχει μέσα που για κάποιους έχει πολύ μεγαλύτερη αξία. Και στην τελική υπάρχει το itunes, αν μου πείτε ότι τα 10? που έχουν οι περισσότεροι δίσκοι είναι πολλά ... τότε πετάξτε το hifi ... δεν το χρειάζεστε
Είναι σαν μου λέτε ότι ένας που γυρνάει από το ταξίδι του μέλιτος μετανιώνει τον γάμο τους επειδή αναλογίστηκε τα έξοδα που έκανε ...
Ένα προϊών τέχνης δεν μπορείς να το κοστολογήσεις, είναι σχεδόν ανεκτίμητο ...


Τρίτον, που μαθαίνετε για τα συμβόλαια που κάνουν οι εταιρίες; :whistle:

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Εxposed ειδικα για τα διαφορα συμβολαια δεν ειναι δυσκολο να μαθεις.
Πολλες φορες οι ιδιες οι εταιρειες τα διατυμπανιζουν.
Το τελευταιο συμβολαιο (ή προτελευταιο) του R.Williams που ηταν περι των 100.000.000 λιρων Αγγλιας η ιδια η εταιρια ειχε βγει και το πρωτοειχε πει σαν "με τα πολλα και τα λιγα...βαλαμε το χερι βαθεια μεσα στην τσεπη αλλα τον κλεισαμε τον καλλιτεχνη."
Μην τρελαθουμε τωρα...τα διαφορα ποσα δεν ειναι δυσκολο να διαρευσουν!

Και στο πρωτο λαθος εκανα ενα λαθακι!
Το συμβολαιο του Jackson ηταν 1δις δολλαρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εχω ανακαλυψει ΤΟΣΟΥΣ τραγουδιστες και γκρουπ κατεβαζοντας μεσω ιντερνετ, που ακομα κι αν εδινα το βασιλειο μου στο μετροπολις δε θα γνωριζα ουτε το 1/10. Μου αρεσει κυριως το κομματι του dl που μαθαινω "αγνωστα" παιδια, μεσω myspace πχ, που η μουσικη τους ειναι πραγματικα καλη αλλα δεν εχουν κανενα σιντι, ή δουλειες που κυκλοφορουν μονο σε καποιες χωρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Ναι την σκοτώνει και την αποτελειώνει.

Καταρχάς, αν βγάζατε ένα CD και βλέπατε ένα μαύρο να του πουλάει τι θα κάνατε;

Δεύτερον, αγοράζοντας ένα CD σε καμία περίπτωση δεν το αγοράζουμε για την ποιότητα της θήκης του κτλ κτλ. Το αγοράζουμε για την μουσική που έχει μέσα που για κάποιους έχει πολύ μεγαλύτερη αξία. Και στην τελική υπάρχει το itunes, αν μου πείτε ότι τα 10? που έχουν οι περισσότεροι δίσκοι είναι πολλά ... τότε πετάξτε το hifi ... δεν το χρειάζεστε
Είναι σαν μου λέτε ότι ένας που γυρνάει από το ταξίδι του μέλιτος μετανιώνει τον γάμο τους επειδή αναλογίστηκε τα έξοδα που έκανε ...
Ένα προϊών τέχνης δεν μπορείς να το κοστολογήσεις, είναι σχεδόν ανεκτίμητο ...


Τρίτον, που μαθαίνετε για τα συμβόλαια που κάνουν οι εταιρίες; :whistle:

:)
Φίλε exposed, τελείως άστοχο το παράδειγμά σου... (αλήθεια εσύ δεν ξέρεις κανένα παντρεμένο που να το έχει σκεφτεί? χιχιχι ασχετο...) Σίγουρα το πολύτιμο της υπόθεσης είναι ο ήχος και οι στοίχοι που περιέχει το κάθε cd αλλά όπως και να το κάνουμε και το υπόλοιπο πακέτο είναι που κάνει την διαφορά!

Απο την άλλη μου μιλάς για τέχνη... Συγνώμη αλλά η ΤΕΧΝΗ σε οποιαδοίποτε μορφή της ανοίκοι σε όλους! Οταν η τέχνη γίνεται εμπόριο, θα μιλάμε για εμπόριο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Απο την άλλη μου μιλάς για τέχνη... Συγνώμη αλλά η ΤΕΧΝΗ σε οποιαδοίποτε μορφή της ανοίκοι σε όλους! Οταν η τέχνη γίνεται εμπόριο, θα μιλάμε για εμπόριο!!!

ι τόταλι αγκρί! :P :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

duke nukem

Νεοφερμένος

Ο duke nukem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Η πειρατεία έχει βλάψει ήδη την μουσική και θα συνεχίσει αλλά στην Ελλάδα είναι διαφορετικά…ποτέ η ελληνική κυβέρνηση δεν ασχολήθηκε πραγματικά με το θέμα της πειρατείας, ίσως καλά κάνει αν και χάνει αρκετά λεφτά από φόρους βλέπει ότι η πειρατεία και γενικώς κάθε είδους παραεμπόριο κρατάει τον οικογενειακό προϋπολογισμό προσφέροντας αγαθά σε χαμηλές τιμές και εδώ είναι που θα διαφωνήσω με τον admin αν ήθελα να ακούσω 1,2 cd θα τα αγόραζα αυθεντικά αλλά για 1,2 cd δεν αγοράζεις hi-if όλοι μας το έχουμε για να ακούμε πολλή μουσική προσέξτε την λέξη που είπα όλοι και οι φτωχές οικογένειες έχουν την δυνατότητα να έχουν hi-if και να ακούνε την μουσική που θέλουν, χάρης το παραεμπόριο όσο χαζό και αν ακούγεται η πειρατεία, οι πλανόδιοι, τα παζάρια μειώνουν της κοινωνικές διαφορές, ας πάρουμε και το play station κανένας δεν θα το αγόραζε αν είχε σκοπό να έχει μονό 2 παιχνίδια και δεν γινόταν τέτοιο hit, η sonny το ξέρει αυτό δεν την ενδιαφέρει και για αυτό δεν πιέζει το κράτος για τι ξέρει ότι θα πουλήσει hi-if Discman Κτλ στην ουσία δηλαδή μιλάμε για πολυεθνικές που θα βγάλουν τα λεφτά τους εδώ ακριβώς θα επαναλάβω την πρώτη μου πρόταση γιατί πλέον οι δισκογραφικές και τα δισκάδικα μετρούνται σε μια παλάμη, οι μικρές είτε εξαγοράστηκαν είτε χρεοκόπησαν με αποτέλεσμα να εξαλειφθεί ο ανταγωνισμός και μένουν μια ζωή οι τιμές στα ίδια επίπεδα , και για αυτό φταίει η πειρατεία γιατί μια μικρή αντεριά δεν αντέχει να μην πουλήσει 100 δίσκους από έναν μικρής εμβελείας καλλιτέχνη, συνθέτη Κτλ και μένουν στην ψάθα και το μονοπώλιο αυξάνεται, άσε που εφαρμόζουν έτσι και το play list με ραδιόφωνα και μαγαζιά να εκπέμπουν sos.

παρ όλα αυτά πιστεύω ότι όσο η ελληνική οικονομία είναι κλειστή η πειρατεία θα βασιλεύει σαν αναγκαίο κακό βγάζοντας λίγους χαμένους και πολλούς κερδισμένους.

Αλλά η κατάσταση θα αλλάξει με το όλο αυξανόμενο γρήγορο νετ, δίνετε η δυνατότητα της μαζικής πειρατείας χωρίς καν να μιλάμε για παραεμπόριο…καθαρά ελεύθερη διακίνηση αγαθών, και ίσως αυτό να προκαλέσει μεγάλη καταστροφή, στην Ευρώπη ήδη οι μεγάλες αστερίες παραπονιούνται αφού τα κέρδη τους μειώνονται και την πληρώνουν τα μικρότερα συμβόλαια χωρίς να ανανεώνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazy lover

Δραστήριο μέλος

Η crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 521 μηνύματα.
Η πειρατια δεν σκοτωνει τη μουσικη αλλα σωζει την τσεπη μας...:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εxposed ειδικα για τα διαφορα συμβολαια δεν ειναι δυσκολο να μαθεις.
Πολλες φορες οι ιδιες οι εταιρειες τα διατυμπανιζουν.
Το τελευταιο συμβολαιο (ή προτελευταιο) του R.Williams που ηταν περι των 100.000.000 λιρων Αγγλιας η ιδια η εταιρια ειχε βγει και το πρωτοειχε πει σαν "με τα πολλα και τα λιγα...βαλαμε το χερι βαθεια μεσα στην τσεπη αλλα τον κλεισαμε τον καλλιτεχνη."
Μην τρελαθουμε τωρα...τα διαφορα ποσα δεν ειναι δυσκολο να διαρευσουν!

Και στο πρωτο λαθος εκανα ενα λαθακι!
Το συμβολαιο του Jackson ηταν 1δις δολλαρια!
Η δισκογραφική εταιρία πιστεύεις ότι θα έδινε 1δις για να μπορεί να πουλάει τα CD κάποιου αν δεν τα αγόραζε κανεις; :worry:

δλδ ο jackson δεν αξίζει το 1δις δολλάρια; από όσο ξέρω θεωρείτε θεμελιωτής της pop ... Αν και δεν ακούω ποπ ούτε τον jackson μπορώ να βγάλω το συμπέρασμα ότι η δουλεία τους είναι σίγουρα τουλάχιστον αξιοσημείωτη.

@founes η τέχνη είναι ελεύθερη. Π.χ. στην μουσική ... ακούγεται δωρεάν και νόμιμα σε ραδιοφωνικούς σταθμούς τώρα αν θέλεις να την αποκτήσεις για προσωπική χρήση ... πρέπει να την αγοράσεις ... και οι τιμές δεν καθορίζονται από τα ίδια κριτήρια που καθορίζεται και η τιμή ενός σκληρού δίσκου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Exposed οχι,οχι δεν καταλαβες.Σε καμια περιπτωση δεν το ανεφερα επειδη δεν το αξιζει.
Εγω ναι μεν ακουω απ'ολα και περισσοτερο rock αλλα σε διαφορα ονοματα (και το πρωτο ειναι το ΜJ!) δεν μπορω παρα να πω(εχω ασχοληθε πολυ με αυτον) οτι ειναι ο βασιλιας της pop.
Απλως το ανεφερα για να πω οτι ακομα και αυτος (το απολυτο ινδαλμα τ ο τ ε στο ειδος μουσικης του) με το πιο ακριβο συμβολαιο της ταξης του ενος δις και μαλιστα το 90, επι των πωλησεων επαιρνε ενα αρκετα μικρο ποσοστο.
Απλως μια συγκριση ειναι για το γεγονος οτι το βασικο κερδος ($$$) του καλλιτεχνη(ερμηνευτη αν θες) ερχεται απο το συμβολαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smart

Πολύ δραστήριο μέλος

Η smart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,139 μηνύματα.
Οχι δεν σκοτώνει τη μουσική η πειρατεια...γιατί το θεωρώ βλακεία να δίνεις αρκετα σχετικά χρήματα για ένα τραγουδάκι που σου αρέσει....Εγώ έχω αρκετά αυθεντικά cd αλλά αγοράζω ολόκληρα album μόνο όταν μου αρέσει η πλειόψηφία των τραγουδιών...αλλιώς κατεβάζω απο το internet αμα είναι μόνο για ένα τραγουδάκι και δε νομίζω πως είναι κακό αυτό!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top