Καριέρα σε τομέα πωλήσεων;

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μην συγχέεστε δεν αναφέρομαι σε πωλήσεις λιανικής δλδ θέση πωλητή σε κάποιο κατάστημα.
Μιλάω για πωλήσεις χονδρικής, διαχείριση λογαριασμών μεγάλων πελατών κι ό,τι αυτό συνεπάγεται.
The story goes like this:Στην δουλειά που είμαι τώρα κι όπου να ναι της αφήνω γεια, εκτός απο την βασική μου θέση δλδ βοηθός λογιστή είχα και ένα σωρό άλλες υποχρεώσεις όχι γιατί η εταιρεία δεν είχε δυναμικό αλλά γιατί με είχαν ανάγει(χωρίς να με ρωτήσουν) στο "παιδί που ήρθε απο την μαμά εταιρεία και τα ξέρει όλα" έτσι μέσα σε όλα τα άλλα κάποιες φορές είχα έρθει σε επαφή με προμηθευτές αλλά και υποψήφιους πελάτες(επαναλαμβάνω μιλάω πάντα για πωλήσεις χονδρικής).
Λόγω της εμπειρίας μου στον εμπορικό τομέα (μιας και η δουλειά του μπαμπά μου ήταν αμιγώς εμπορική αλλά και η πρώτη δουλειά που έκανα στην ζωή μου απο πολύ μικρή) είχα επιτυχία στην διαχείριση των πελατών σε σημείο αρκετοί αφού είχαν αρχίσει να συνομιλούν μαζί μου να καλούν κατευθείαν το λογιστήριο κι όχι το τμήμα πωλήσεων για ο,τιδήποτε ήθελαν(μετά μην απορείτε γιατί θέλησα να παραιτηθώ).
Να μην πολυλογώ όταν ανακοίνωσω πριν μήνες ότι σκοπεύω να φύγω με προσέγγισε ένας απο τους πελάτες μας να μου προτείνει θέση όχι πλέον στον λογιστήριο αλλά στον τομέα πωλήσεων της εταιρείας του.
Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες για το ποια είναι η εταιρεία, αφού δεν είμαι στην Αθήνα αλλά στο Ηράκλειο και θα αρχίσω να φωτογραφίζω ποια είμαι εγώ.
Έχω συμφωνήσει τον Γενάρη να αρχίσω για ένα μήνα δοκιμαστικά να δω αν μπορώ να ανταπεξέλθω.Δεν έχω ξανααπασχοληθεί σε αυτήν την θέση, αλλά απο την μισθοδοσία ξέρω πως οι αμοιβές των πωλητών είναι πολύ καλές και οι προοπτικές εξέλιξεις τους επίσης.
Όλα αυτά όμως τα ξέρω απέξω.Υπάρχουν άτομα εδώ που να τα ξέρουν εκ των έσω;Έχουν οι ίδιοι εμπειρία ή γνωστοί τους; Ο,τιδήποτε θεωρείται χρήσιμο γράφτε το.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν μπορω να απαντησω στις ερωτησεις σου ...

Αλλα πιστευω οτι αφου εχεις ενα μηνα δοκιμαστικο ... Φανταζομαι οτι μαθεις και το "μεσα" ... Αρα γιατι ανησυχεις τοσο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Οι πωλήσεις είναι το πιο απαιτιτικό τμήμα της εταιρείας και το πιό βασικό.
Οι πωλητές παίρνουν bonus για να ανεβάσουν και να στηρίξουν την εταιρεία.
Μην κοιτάς το κομμάτι υποστήριξη που έκανες, αλλα αναρωτήσουν αν έχεις την διάθεση να βρίσκεις πελάτες, να παίρνεις τηλέφωνα και να κλέινεις ραντεβου.
Μέσα σε αυτα συμπεριλαμβάνονται
ο μ@λ@κ@ς που θα στην πέσει
το λαμόγιο που θα σε κρεμάσει
Η επιταγή του πελάτη σου που θα είναι ακάλυπτη
Τα μπινελίκια αν δεν είναι ευχαριστημένος
κτλ κτλ
Δεν είναι εύκολη δουλειά αλλα το καλό είναι ότι έχει καλά λεφτά αν γουστάρεις να το τρέξεις και αν οι στόχοι είναι νορμάλ
Κατι ακόμα, κάνε μια έρευνα του χώρου του οπίου βρίσκεται το προιόν, τον ανταγωνισμό την ζήτηση κτλ.
Υπάρχουν εταιρείες οι οποίες έχουν τιγκάρη την αγορά, βάζουν τρελούς στόχους και αναμενώμενο είναι να μην παίρνει κανένας μπόνους.
ότι άλλο θες είμαι στην διάθεση σου!
Πάντως ένας λόγος παραπάνω είναι ότι είναι και Ηράκλειο, φαντάσου πόσο περιορίζεται το πελατολόγιο σε σχέση με Αθήνα, Θεσ/νίκη, Πάτρα κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
@Τhanks Γιάννη ακριβώς όλα αυτά είναι που φοβάμαι αν και τα έχω ξαναπεράσει αλλά τότε υπήρχε η ομπρέλα του μπαμπά εργοδότη(που όσο και να φωνάξει παραμένει μπαμπάς) και του νεαρού της ηλικίας μου(14-20 πόσες απαιτήσεις να έχεις απο αυτήν την ηλικία).Πάντως φαίνεται ότι πρέπει να ξέρεις τα πράγματα εκ των έσω(αν και νόμιζα ότι με ΜΜΕ ασχολιόσουν).

@Τhanks κι εσένα Εχρ για το ενδιαφέρον, η ανησυχία μου είναι απλή αν τα πράγματα δεν εξελιχθούν καλά θα ψάχνομαι πάλι και θα γονατίσω τα οικονομικά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
@Τhanks Γιάννη ακριβώς όλα αυτά είναι που φοβάμαι αν και τα έχω ξαναπεράσει αλλά τότε υπήρχε η ομπρέλα του μπαμπά εργοδότη(που όσο και να φωνάξει παραμένει μπαμπάς) και του νεαρού της ηλικίας μου(14-20 πόσες απαιτήσεις να έχεις απο αυτήν την ηλικία).Πάντως φαίνεται ότι πρέπει να ξέρεις τα πράγματα εκ των έσω(αν και νόμιζα ότι με ΜΜΕ ασχολιόσουν).
.

Στο Εμπορικό τμήμα είμαι πδιμ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
κλεφτρονι μου εμένα το μόνο που με "ανησυχεί" στην περίπτωση σου είναι το γεγονός ότι εσύ είσαι η... Αθηναία :/:
Μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις αυτό να σταθεί καλό, αλλά σε γενικές γραμμές η επαρχία (και πολύ περισσοτερο η Κρητη) δύσκολα ανοίγει τις εμπορικές επαγγελματικές πόρτες στα παιδιά της Αθήνας και μάλιστα σε γυναίκες :/:

Θα σου πω χαρακτηριστικό παράδειγμα που γνωρίζω από παλιότερη δουλειά μου....
Ο Βερόπουλος αγόρασε την αλυσίδα του Χαλκιαδάκη στην Κρήτη...
Οταν πήγε και έβγαλε τις ταμπέλες, και τις εκανε Βερόπουλος, κόντεψε να κλείσει ΟΛΑ τα μαγαζια του....
Αρων άρων ξανα-'αλλαξαν τις ταμπέλες πριν δημιουργηθεί χάος!

Αυτό εμένα με φοβίζει....
Ενας πιθανός σωβινισμός που μπορεί να μεταφραστεί με πολύ κακή συμπεριφορά απέναντι στο πρόσωπο σου και από πελάτες αλλα και κατ επέκταση από ένα πιθανα δυσαρεστημενο αφεντικό.

Φυσικά δεν γνωρίζω το μέγεθος της εταιρίας που πας και ποιο είναι το προϊόν, γιατί υπάρχει περίπτωση (που το εύχομαι) να μην παίζει κανένα απολύτως ρόλο το ότι είσαι Η Αθηναία.....

Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν, έχω να σου πω τα εξής....
Πέρα απ όλα όσα σου είπε ο Γιάννης, έχω να σου πω τα εξής....
αν εμπιστεύεσαι και πιστεύεις στο προϊόν που έχεις στα χέρια σου έχεις κατά 50% έτοιμη την πώληση....
Αν καταφέρεις και περάσεις σε 2ο και 3ο ραντεβού με τον πελάτη, έχεις την πώληση στα χέρια σου κατά 80%
Και ένα μικρό τρικ που μου έλεγε πάντα η μαμά μου σαν γνήσια πωλήτρια....
Ποτε μην αφήσεις τον πελάτη να ξεχρεωθεί πρωτού τον χρεώσεις κι άλλο...
Πρέπει να βλεπεις συνεχως τις οικονομικές καρτέλες και να βλέπεις... όταν παει να ξεχρεωσει... τον φορτώνεις :)
Αυτό φυσικά στην περίπτωση που η εταιρία και το προϊον σου, μπορούν να το υποστηρίξουν :P

Χρησιμοποίησε την αισιοδοξία και το χαμόγελο σου και όλα θα πάνε καλά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Πέρα από αυτά που σου είπε ο Γιάννης και ο οποίος είναι γνώστης, θα σου πω κι εγώ την άποψή μου αν και είμαι στον τομέα λιανικής...

Είσαι επικοινωνιακός τύπος;
Καταφέρνεις και φέρνεις στα μέτρα σου τις ανάγκες των πελατών;
Καταφέρνεις να τους οδηγείς εκεί που θες εσύ;
Έχεις ικανότητα να χειρίζεσαι τα παράπονά τους;
Έχεις γαϊδουρινή υπομονή;
Είσαι ολίγον τι (μη με παρεξηγήσεις) "αναίσθητη" και δε σε ενοχλούν εύκολα η αγένεια και η κακή συμπεριφορά των πελατών;
Έχεις γερό στομάχι;

Γιατί καλά τα λεφτά... αλλά αν (λέμε τώρα) σε χαλάει το κλίμα των πωλήσεων... ασ' το... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Πέρα από αυτά που σου είπε ο Γιάννης και ο οποίος είναι γνώστης, θα σου πω κι εγώ την άποψή μου αν και είμαι στον τομέα λιανικής...

Είσαι επικοινωνιακός τύπος;
Καταφέρνεις και φέρνεις στα μέτρα σου τις ανάγκες των πελατών;
Καταφέρνεις να τους οδηγείς εκεί που θες εσύ;
Έχεις ικανότητα να χειρίζεσαι τα παράπονά τους;
Έχεις γαϊδουρινή υπομονή;
Είσαι ολίγον τι (μη με παρεξηγήσεις) "αναίσθητη" και δε σε ενοχλούν εύκολα η αγένεια και η κακή συμπεριφορά των πελατών;
Έχεις γερό στομάχι;

Γιατί καλά τα λεφτά... αλλά αν (λέμε τώρα) σε χαλάει το κλίμα των πωλήσεων... ασ' το... ;)

Πολύ σωστά όλα αυτά που έγραψες και ειδικά το τελευταίο. Τις πωλήσεις ή τις γουστάρεις και τις κάνεις ή που δεν τις θέλεις-μπορείς οπότε καλό είναι να μην το δοκιμάσεις καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top