Υπάρχει σήμερα σεβασμός στις παραδοσιακές αξίες των παππούδων μας;

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Ο σεβασμός κατακτιέται, δεν χαρίζεται. Ποτέ μην το ξεχνάτε αυτό εσείς οι ευσεβείς...Τη διάλυση της κοινωνίας την προκάλεσε ο φαρισαισμός των ευσεβών και των συντηρητικών που προκάλεσε καταπίεση και αυτή με τη σειρά της αλυσιδωτές αντιδράσεις, αμφισβήτηση, επαναστάσεις και ακόμα βιαιότητα.

Συμφωνώ και επαυξάνω, με μια μικρή μόνο επιφύλαξη φίλε DrStrangelove...
Δεν θα ήθελα να μιλήσω για διάλυση της κοινωνίας αλλά για αλλαγές που υφίσταται στο πέρασμα του χρόνου.
Πρότυπα και συμπεριφορές του χθες δύσκολα μπορούν να διατηρηθούν σήμερα, πόσο μάλλον αύριο, μέσα στον καταιγισμό των αλλαγών σε όλους τους άλλους τομείς πέρα από τις νοοτροπίες, στην τεχνολογία, την οικονομία, την εκπαίδευση, κλπ.
Θα προτιμούσα λοιπόν να μιλήσω για την εξέλιξη της κοινωνίας, που ακόμα δεν έχουμε την απαραίτητη απόσταση για να αξιολογήσουμε.
Η υποκρισία και ο φαρισαϊσμός των κάθε είδους συντηρητικών απλά έθεσε τους ίδιους στο περιθώριο των αλλαγών και της εξέλιξης, καταδεικνύοντας την αδυναμία τους να προσαρμοστούν σε οποιοδήποτε νέο δεδομένο.
Όσο για τη βία,... φοβάμαι ότι είναι απαραίτητη κάποιες φορές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Πωπωπω...κι αλίμονο! Υπάρχουν και σήμερα "Θεολόγοι", που θα Τον σταύρωναν, με τρικούβερτη χαρά! Καταλαβαίνω άλλη μία φορά, γιατί δεν μας ξανάρχεται:το δις εξαμαρτείν( των ανθρώπων), δεν είναι παίξε γέλασε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Kαλά πιστεύετε όλοι σας. Ακούστε όμως αυτό που λέω υπάρχουν ακόμα αρκετοί νέοι που φιλάνε χέρι και εκκλησιάζονται και νηστεύουν και δεν πορνεύουν και εξομολογούνται. Ναι αυτόν τον αιώνα 21 αιώνα.
ολα σεβαστά,αλλα χωνέψτε και τούτη την ορθόδοξη μαρτυρία των νέων

Αν αυτοί οι άνθρωποι όλα αυτά τα κάνουν από αγάπη και όχι από φόβο χαίρομαι. Αν πάλι τα κάνουν γιατί θεωρούν ότι αυτή είναι η οδός τους, και στο δρόμο θα μάθουν να αγαπούν τους το εύχομαι. Αν τα κάνουν πλανημένοι από το περιβάλλον τους ή από τους φόβους τους τους εύχομαι να βρουν τον δρόμο τους προς την αγάπη.

Ο κάθε άνθρωπος έχει ένα δρόμο που μπορεί να έχει όσες στροφές πιθανώς χρειάζεται για να φτάσει σε έναν στόχο που μπορεί να επαναπροσδιοριστεί πολλές φορές. Αλλοιώς δεν υπάρχει "πρόσωπο" και "ελευθερία βούλησης". Και χωρίς αυτά και η Εκκλησία δεν δικαιούται να λέγεται Εκκλησία.

Και πρόσεξε γιατί αυτό το "παππούδων" είναι πολύ σχετικό και δεν εννοεί το ίδιο πράγμα για όλους μας. Εμένα πάντως που η γενιά των παππούδων μου ήταν η γενιά του πολέμου μου φέρνει στο νου μετρημένα άτομα που είχαν δει πολλά τα μάτια τους και κρατούσαν μικρό καλάθι για την ακεραιότητα πολλών αλλά και για την ίδια τη ζωή που μπορεί να σου φέρει οτιδήποτε. Και ευτυχείς γιατί μεταπολεμικά μπορούσε κανείς να αισιοδοξεί ότι από την απόλυτη πείνα πήγαιναν σε κάτι οπωσδήποτε καλύτερο. Ούτε χέρι παπά τους είδα να φιλάνε ποτέ, και ποτέ δεν μου το ζητήσανε. Η μαμά μου ή η γιαγιά μου αντιθέτως με είχαν μάθει να το κάνω αλλά του παπά που σεβόμουν και συμπαθούσα, όχι οποιουδήποτε. Και δεν είμαι σίγουρη πόσο ήταν ευσέβεια, πόσο κοινωνική επιταγή. Στην ίδια γενιά μάλιστα -των παπούδων μας- ήταν διάφοροι άνθρωποι που πολέμησαν στο αντάρτικο για να τους στιγματίσει ο παπάς της περιοχής τους σαν κομμουνιστές/ άθεους ανεξαρτήτως της πιστης τους ή της πολιτικής τους θέσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Kαλά πιστεύετε όλοι σας. Ακούστε όμως αυτό που λέω υπάρχουν ακόμα αρκετοί νέοι που φιλάνε χέρι και εκκλησιάζονται και νηστεύουν και δεν πορνεύουν και εξομολογούνται. Ναι αυτόν τον αιώνα 21 αιώνα.
ολα σεβαστά,αλλα χωνέψτε και τούτη την ορθόδοξη μαρτυρία των νέων

Σιγουρα υπαρχει και αυτη η μεριδα των νεων, η οποια ειναι η εξαιρεση και επιβεβαιωνει τον κανονα.
Οσο και να μη μας αρεσει το γεγονος αυτο, ισχυει. Ας χωνεψουμε λοιπον κι αυτο...
Το θεμα ειναι ποσοι απο αυτους το κανουν κατοπιν πλυσης εγκεφαλου, εσφαλμενων κριτηριων κ.ο.κ και οχι επειδη πραγματικα αυτο νοιωθουν και εχουν βρει το δρομο τους...

Συμφωνω με Στρειντζ και Λουγκαρ...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Διαστροφη ξερεις τι σημαινει; εσυ τελευταιε;δες το προσωπο στον καθρεπτη και ρωτα ποιος την ξερει!

Επαγγελματία Χριστιανέ( προφανώς;), οι "τελευταίοι" έσονται πρώτοι και οι πρώτοι, έσχατοι, νομίζω! Συγνώμη πάντως, για την υπενθύμιση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Διαστροφη ξερεις τι σημαινει; εσυ τελευταιε;δες το προσωπο στον καθρεπτη και ρωτα ποιος την ξερει!

Η προσβολή και η επίκριση των συνανθρώπων μας αντίκεινται στο Λόγο του Χριστού, ... ή κάνω λάθος;
Ζητάς από τους άλλους να σεβαστούν κάποια πράγματα, όταν εσύ δεν σέβεσαι αυτούς.
Τι θεωρείς ότι θα σε φέρει πιο κοντά στο Θεό, η νηστείες και το φίλημα της χείρας των παπάδων ή ο σεβασμός των συνανθρώπων σου;

Ο σεβασμός αγαπητέ μου, δεν πρέπει να είναι απέναντι στον παπά, επειδή είναι παπάς, αλλά απέναντι σε αυτό που θα έπρεπε να εκφράζει αυτός. Δυστυχώς πρώτοι οι παπάδες δεν σεβάστηκαν αυτό που εκφράζουν.
Έχω δει άπειρες φορές "θείτσες" να κάνουν όλο σοβαροφάνεια και ύφος ταπεινότητας επικλήσεις μέσα στις εκκλησίες και αμέσως μετά να σχολιάζουν τα πάντα με το απόλυτα πραγματικό ύφος της βλοσυρής κουτσομπόλας ζωγραφισμένο στο πρόσωπό τους. Ή ακόμα να σπρώχνουν με κακία μέσα στην εκκλησία για να προλάβουν να πιάσουν καρέκλα μπροστά, μη τυχόν και δεν τις δει ο παπάς.
Τι να σεβαστώ από αυτές και τι να τις θεωρήσω; Χριστιανές μήπως;
Ή να σεβαστώ παπάδες που Σάββατο πριν τα Χριστούγεννα δεν κοινωνούσαν για να πάνε πιο γρήγορα στο Νεκροταφείο να τα τσεπώσουν; Ποίους να σεβαστώ; αυτούς που δεν σεβάστηκαν το πιο ιερό των μυστηρίων;

Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν και οι παπάδες που είναι πράγματι αυτό που θα έπρεπε να είναι. Αυτοί να είσαι σίγουρος ότι είναι σεβαστοί από όλους, πιστούς και άπιστους.
Οι υπόλοιποι απλά "κακοποιούν" το Λόγο του Θεού, κι αυτό για μένα είναι εγκληματικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Kαλά πιστεύετε όλοι σας. Ακούστε όμως αυτό που λέω υπάρχουν ακόμα αρκετοί νέοι που φιλάνε χέρι και εκκλησιάζονται και νηστεύουν και δεν πορνεύουν και εξομολογούνται. Ναι αυτόν τον αιώνα 21 αιώνα.
ολα σεβαστά,αλλα χωνέψτε και τούτη την ορθόδοξη μαρτυρία των νέων

Ενταξει δεν μας χαλαει αυτο...Αλλα υπαρχουν και πολλοι νεοι που αδιαφορουν πολλοι για τους παπαδες και για την εκκλησια...Μαλλον περισσοτεροι απο αυτους που ειναι καλοι χριστιανοι..

με το δικο σου το μυαλο νομιζεις..
υπάρχουν νέοι και ευλαβείς σήμερα.απλά δεν ανήκουν στο περιβάλλον σου.Ωστόσο σεβαστή η αποψη σου, είναι το πιστεύω σου

Χαιρομαι που ειναι σεβαστη η αποψη μου...Και εχω αρκετους φιλους στο περιβαλλον μου που πιστευουν πολυ και φιλανε τα χερια των παπαδων κλπ...Αλλα οι περισσοτεροι γνωστοι μου δεν κανουν τετοια πραγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitrioss

Νεοφερμένος

Ο Αποκλείεται να το μάθεις. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Θεολόγος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Το θεμα που εθεσα το λήγω.Η θολούρα δεν επιτρεπει την υγιη σκέψη.ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:Υπάρχουν ορθοδοξοι νεοι υγιείς, που το επέλεξαν χωρίς πλύση εγκεφάλου-98%, ευσεβεις γιατι ειχαν και αλλες επιλογες στη ζωη τους.
Ολοι αυτοί και εσας και εμενα, θα μας κρίνουν για την ειρωνία και την αντιεκκλησιατσική συμπεριφορα μας.Τέλος και τω θεώ δόξα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Γιατί να συμφωνείς με κάτι τέτοιο;:worry:


Γιατί δεν πιστεύω ότι από τη στιγμή, που ένας άντρας αποφασίζει να γίνει παπάς, να μπει σε μια ιερατική σχολη, για οποιοδήποτε λόγο (που μπορεί να είναι και ότι απέτυχε στις πανελλήνιες) του έρχεται η επιφώτηση του αγίου πνεύματος και γίνεται ανώτερος από τον απλό πολίτη.


*Λυπάμαι, που άργησα να απαντήσω, αλλά δεν είχα δει το μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
που το επέλεξαν χωρίς πλύση εγκεφάλου-98%

Μα γιατί πήρε -3 ο άνθρωπος; Αφού αυτό που λέει είναι λογικότατο: το επέλεξαν χωρίς πλύση εγκεφάλου πλήν το 98% αυτών. Δηλαδή το 2% το επέλεξε χωρίς πλύση εγκεφάλου. Ε, λογικό ποσοστό ακούγεται.

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LongTom

Νεοφερμένος

Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Κάποτε όταν έβλεπαν τον δάσκαλο κια τον παπά να περνά από την γειτονιά,σηκώνονταν όλοι και έκαναν υπόκλιση εις ένδειξιν σεβασμού.Δεν είπαμε να κάνουν έτσι σήμερα:clapup:
Απλά, το ισοπέδωμα απάντων, φέρνει διάλυση στην κοινωνία.Τι λέτε;

Πάντα οι άνθρωποι είχαν πάνω κάτω την ίδια συμπεριφορά. Πάντα είχαμε δολοφονίες, μοιχείες πολλά ψέματα, ασέβειες κ.τ.λ. Βέβαια αυτό που άλλαξε είναι ότι τώρα είμαστε ανοιχτοί στην ασέβεια μας και στις "αμαρτίες" μας. Η κοινωνία απλά άλλαξε στον τρόπο που κρύβει τις πράξεις της και σε τίποτα άλλο. Αντί να κρύβεις τις πράξεις σου "κάτω από το χαλί" τώρα το βροντοφωνάζεις και δεν νοιάζεσαι για κανέναν.
Τώρα άμα πρέπει να υποκλινόμαστε στον παπά και στον δάσκαλο είναι άλλο θέμα. Κατά την γνώμη μου θα πρεπει να υποκλιθείς(αν προσωπικά το απεχθάνομαι αλλά θεωρητικά λέμε τώρα) σε άτομα που το αξίζουν και όχι λόγω επαγγέλματος μόνο. Δεν προσφέρουν αυτοί τίποτα περισσότερο από τους άλλους στην κοινωνία για να υπάρχει τέτοιος διαχωρισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Κάποτε όταν έβλεπαν τον δάσκαλο κια τον παπά να περνά από την γειτονιά,σηκώνονταν όλοι και έκαναν υπόκλιση εις ένδειξιν σεβασμού.Δεν είπαμε να κάνουν έτσι σήμερα:clapup:
Απλά, το ισοπέδωμα απάντων, φέρνει διάλυση στην κοινωνία.Τι λέτε;

Οι παλιοι φίλε μου ναι είχαν αρχές αλλα σε αυτούς που το αξιζαν, τότε ο παπάς ήταν με γαιδουράκι και σε ρωτούσε πώς πάς δίνοντας ην ευχή του, σήμερα περνάει με την μερσεντές και σε βρήζει που του έφαγες το πάρκιγκ.

Τότε οι άνθρωποι σεβόντουσαν το δάσκαλο γιατί ήταν ένας και καλός τώρα ο δάσκαλος ζητάει τράκα απο τον μαθητή,

Τότε οι άνθρωποι κάθονταν στο καφενείο και μηλούσαν για τα προβλήματα, τώρα δεν μιλάει ο ένας τον άλλο.

Ποιές λοιπόν αρχές να κρατήσω; πώς μπορώ να κατηγορίσω τους νέους που δεν φιλάνε το χέρι του παπά αφού ο ίδιος τους διώχνει; πώς να σεβαστώ το δάσκαλο όταν ο ίδιος δεν μου δίνει λόγο να τον σεβαστώ;
Ισως είναι καλύτερα; δεν θα ήθελα να φιλίσω χέρι ενώς ανθρώπου που δεν με σέβετε σαν χριστιανό, εξάλλου υπήρχαν και τα κακά τα τότε, οι παπούδες εκτώς απο το καλό δεν είχαν και κακά;

Οταν βλέπω πώς στο χωριό που μεγάλωσα το 1/10 του χωριού έχει παρενοχλήσει σεξουαλικά ανηλικα παιδιά πώς μπορώ να πώ του παιδιού μου να τους σεβαστεί και να πάρει το ήθος τους όταν εγώ φοβάμε να τα πλησιάσει γιατί δεν ξέρω τι θα του κάνει;
Η αρχή τότε ήταν οι γυναίκες σπίτι και γώ στο καφενείο,να κρατήσω και αυτή την αρχή; τότε όλα ήταν " ηθικά" και ότι κάνανε τα κάναν στην ζούλα και τώρα κατηγορούν τους νέους για κακή συμπεριφορά; πώς μπορώ να σεβαστώ τις αρχές της τότε εποχής όταν όλοι ζούσαν στο ψέμα; κατηγορούν ότι έγιναν οι νέοι ξεδιατροποι και ξεχνάνε πώς τα ίδια γινοντουσαν τότε απλά όλα στα κρυφά.

Γιατί λιπόν να σεβαστώ μόνο τα καλά και να μην αποφύγω τα κακά;

Υ.Γ. δεν ξέρω αν βγήκα εκτώς θέματος αλλα άν είναι να λέμε για τα καλά του τότε πρέπει να πουμε και τα κακά, δεν είναι όλα μέλι γάλα.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Παιδεία.jpg
    Παιδεία.jpg
    106.9 KB · Εμφανίσεις: 278

JohnyTziEn

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Συμφωνώ και εγώ με τον προλαλήσαντα...
Επιτρέψτε μου ένα μεγάλο ποστ με κάποιες σκέψεις...

Ίσως να έχει σχέση και με κάτι που έγραψε ο Ντοστογιέφσκι:
"Αν δεν υπάρχει Θεός τότε όλα επιτρέπονται..."
Και σκέφτομαι: Αν δεν υπάρχει Θεός, Κράτος και αξίες, άραγε τι επιτρέπεται;

Σε μια κοινωνία που πλέον ανοιχτά προβληματίζεται με τη θρησκεία αντί να την "φοβάται", έστω και τυπικά, και που αντικαθιστά τις Ελληνικές αξίες (βλέπε φιλότιμο) με ότι βλέπει στο σινεμά (βλέπε αμαξάρα), που πάμε ωρε; Γιατί δεν υπάρχει ούτε φόβος να κρατά τα έρμα ούτε φιλότιμο!
Δεν φοβάται κάποιος ώστε να αναγκαστεί να δείξει έστω και τον υποτυπώδη σεβασμό σε αξίες και ανθρώπους. Ποιόν να φοβηθεί; Τη θρησκεία; Την κοινωνία που επιδοκιμάζει τον εγωισμό και την εκμετάλλευση; Τους νόμους που ούτως ή άλλως υπάρχουν για να υπάρχουν;
Και μέσα στο απέραντο πλιάτσικο από πως να επιλέξεις είσαι σωστός και δίκαιος και φιλότιμος; Με τι κουράγιο; Με τι ασφάλεια; Με τι σχέσεις;
΄Οσο για το παράδειγμα του χωριού που ο μόνο δάσκαλος και ο παπάς κατείχαν τη γνώση και τη σοφία... Αυτά είναι ancient history που λένε κι οι "βάρβαροι"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top