Τι θα διάλεγες, εσένα ή την μητέρα σου;

Θα διαλέγατε να πεθάνει η μητέρα σας για να ζήσετε έσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 67)
  • Ναι

    Ψήφοι: 25 37.3%
  • Όχι

    Ψήφοι: 42 62.7%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αφοτου το σκευτικα πιο σοβαρα ,διαβασα διαφορα εδω μεσα, αλλα και ηρεμισαν καπως η σχεσης με την μητερα μου μπορω να πω οτι με συγουρια θα αφηνα να πεθανει αυτη, δεν θα το σκευτομουν καν να θυσιαστω εγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Neraida:
δεν καταλαβαινω γιατι ειναι για σας αλλο να επιλεξει κανεις να ζησει αντι των γονεων του (οποιος και να ειναι ο λογος) και αλλο αντι καποιου αλλου αγαπημενου του προσωπου οπως ειναι τα αδερφια του....

Νομίζω ότι πολλές απο τις παραπάνω απόψεις σου δίνουν την απάντηση.
Εξάλλου το παιδί έχει στην άκρη του μυαλού του ότι κάποια στιγμή οι γονείς του θα φύγουν και θα συνεχίσει την ζωή του χωρίς αυτούς(δεν λέω πως είναι ευχάριστο αλλά θα μπορέσει πιο εύκολα να ξεπεράσει την απώλεια).Αντιθέτως ένας γονιός δεν μπορεί να αντιμετωπίσει τον χαμό του παιδιού του, πόσο μάλλον να τον προκαλέσει.Και αυτή και η προηγούμενη απάντηση μου είναι προσωπικές μου γνώμες που συγκλίνουν στην γενικότερη αποψη μου πως η χειρότερη απώλεια δεν είναι ουτε του συντρόφου,ούτε του φίλου, ούτε του αδερφού, ούτε του γονέα μας αλλά του παιδιού μας, δεν νομίζω πως κανένας γονιός θα μπορέσει να ξεπεράσει το ότι αυτός βρίσκεται στη ζωή και το παιδί του όχι:/:

Αν αντί για αυτούς το δίλημμα αναφεροταν σε κάποιο άλλο προσφιλή μου πρόσωπο τότε τα πράγματα για μένα είναι διαφορετικά, ειναι πιο "ισότιμα".Εκεί ασυζητητί θα επέλεγα τον εαυτό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Δεν μπορω να φανταστω τη ζωη μου χωρις τη μητερα μου..Για αυτο και θα διαλεγα να πεθανω εγω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Μακάβριο το θέμα…θα θέλω ψυχανάλυση μετά αλλά θα απαντήσω…Θα προτιμούσα να πεθάνει η μητέρα μου για να πονάω εγώ…μια κινέζικη παροιμία λέει ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερο πόνο από το να θάψεις τα παιδιά σου. Άλλωστε και η ζωή της θα τελείωνε αν έφευγα εγώ…ενώ εμείς μεγαλώνουμε με την ιδέα ότι κάποια στιγμή θα φύγουν πριν από μας.. άρα ήμαστε πιο δυνατοί.
Την αγαπώ όμως…μην σας ξεγελάσει η απάντηση…:)


PS: Δεν είμαι σίγουρη για το ρήμα "θάβω" πώς πάει στην συγκεκριμένη πρόταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
μια κινέζικη παροιμία λέει ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερο πόνο από το να θάψεις τα παιδιά σου.
..............

PS: Δεν είμαι σίγουρη για το ρήμα "θάβω" πώς πάει στην συγκεκριμένη πρόταση

σορρυ... οφφ τοπικ :redface:
με το ρήμα καλά τα πήγες ;) αλλού ήταν το λαθάκι :)

"μια κινέζικη παροιμία λέει ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερος πόνος από το να θάψεις τα παιδιά σου"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
off topic back...

ευχαριστώ..μαθένω ...μαθένω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
off topic back...

ευχαριστώ..μαθένω ...μαθένω...
ας βάλω κι εγώ ένα λιθαράκι στην εκμάθηση των ελληνικών σου (τα οποία παρεμπιπτόντως είναι ήδη πολύ καλύτερα απο του μέσου έλληνα! Μπράβο!) :)
Είναι μαθαίνω, όχι μαθένω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
:redface: :redface: :redface: :redface: :redface: μαθαίνω, πηγαίνω...

οκ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
εμένα ασυζητητί..!! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν ξέρω, και μόνο που βλέπω τον τίτλο αυτού του μηνύματος, με πιάνουν πεταλούδες στο στομάχι... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Μιας και είδα κι εγώ την ταινία...
Θα διάλεγα εμένα. Όσο εγωιστικό κι αν είναι, η μητέρα μου θα είχε ήδη ζήσει τη ζωή της ενώ εγώ θα ήμουν ακόμα στην αρχή. Και εφόσον άρχισε τα εγκεφαλικά ήδη είναι θέμα χρόνου να πεθάνει. Τέλος, αν διάλεγα εμένα, θα την καταδίκαζα να ζήσει την υπόλοιπη ζωή της με τη στεναχώρια οτι πέθανε η κόρη της (πόσο μάλλον αν ήξερε γιατί!). Άλλωστε γιατι ντε και καλά είναι κακό γι'αυτήν να πεθάνει? Πώς είστε σίγουροι (όσοι απαντήσετε το αντίθετο) ότι είναι τόσο χάλια στην "άλλη όχθη"?


+5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkness_

Νεοφερμένος

Η darkness_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
δεν καταφερα να διαβασω ολες τις σελιδες ωστε να καταλαβω για ποιο λογο τιθεται ενα τετοιο διλλημα,ουτε εχω δει την ταινια που συζητατε,ψηφισα ομως -εστω και εαν ειναι μια εντελλως υποθετικη και ακραια ερωτηση-οτι θα διαλεγα να πεθανει η μητερα μου-γι'αυτο ειμαι σιγουρη,οσο κι ο θανατος:) -,διοτι η φυσικη εξελιξη στην ζωη ειναι να πεθαινουν πρωτα οι γονεις και υστερα τα παιδια τους ...
επισης ανθρωπος που εχει παιδια,μου φαινεται αδιανοητο να ειναι τοσο προσκολλημενος στην μητερα του,ωστε να προτιμησει να μην "ζησει" τις μερες που τα παιδια του μεγαλωνουν,ανοιγουν φτερακια στον κοσμο που τα εφερε,να προσφερει την μητροτητα και την πατροτητα στα δικα του πλασματα,αλλα προτιμα να πεθανει για να ζησει η μαμα του...οριστε????
ουτε στα 14 μου δεν πιστευω οτι θα ψηφιζα το αντιθετο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Code:
Η μητέρα μου αν μάθαινε στην πορεία ότι πέθανα για να ζήσει αυτή, θα πέθαινε!
Κοινώς στο τέλος θα είχαμε χάσει και οι δύο τη ζωή
Δεν υπάρχει γονιός που να διαλέξει τη ζωή του αντί της ζωής του παιδιού του.
όσο δεμένη να ήμουν με την μάνα μου θα διάλεγα τη δική μου ζωή για πάρα πολλούς λόγους και πιστέψτε με δεν είναι τόσο εγωιστικό να διαλέξεις να ζήσεις έναντι ενός μεγαλύτερου από σένα ατόμου....
Αυτός είναι ο νόμος της ζωής... οι μεγαλύτεροι πεθαίνουν και οι νεότεροι μεγαλώνουν μέχρι να πεθάνουν και αυτοί...

Απορία...
Γιάννη... αν είχες παιδί... θα προτιμούσες να πεθάνεις εσύ αντί της μητέρας σου?
__________________
μπορει να εχεις δικοιο αλλα εγω δεν θα αντεχα να ξερω οτι εγω ζω επειδη πεθανε η μαμα μου με τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Στην δικη μου περιπτωση, κι επειδη εχουμε ηδη χασει τον αδερφο μου, θα διαλεγα να πεθανει η μητερα μου γιατι αν πεθαινα εγω θα πεθαινε ΚΑΙ η μητερα μου ΚΑΙ ο πατερας μου ΚΑΙ θα τρελλαινοταν ο αλλος μου αδερφος.

Αλλα και αλλιως να ηταν τα πραγματα παλι πιστευω το ιδιο θα διαλεγα, για τους λογους που εχουν ηδη αναπτυξει προηγουμενοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Αλλωστε ξερω πως και οι δυο γονεις μου θα πουλαγαν την ψυχη τους στον διαολο για να γυρισει ο αδερφος μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
βασικα, μηπως πρεπει να μπει και ενα δεν ξερω- δεν απαντω στην ψηφοφορια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
θα προτιμούσα να πεθάνω εγώ γιατι δεν θα το αντεχα αν έχανα την μητέρα μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δεν υπάρχει μεγαλύτερος πόνος για ένα γονιό από το να χάσει το παιδί του. Το έζησα από κοντά (σε φίλους συνέβη) και το είδα πολύ καλά. Θα διάλεγα να ζήσω εγώ, όπως και σε αντίστοιχη περίπτωση μεταξύ εμού και της κόρης μου θα διάλεγα να ζήσει αυτή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Δεν υπάρχει μεγαλύτερος πόνος για ένα γονιό από το να χάσει το παιδί του. Το έζησα από κοντά (σε φίλους συνέβη) και το είδα πολύ καλά. Θα διάλεγα να ζήσω εγώ, όπως και σε αντίστοιχη περίπτωση μεταξύ εμού και της κόρης μου θα διάλεγα να ζήσει αυτή!

+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niki

Νεοφερμένος

Η Niki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Θα διάλεγα μάλλον τη ζωή μου , όχι γιατί θέλω να ζήσω . Απλά αν πέθαινα εγώ η μητέρα μου είναι τόσο ευαίσθητη που θα ... ακολουθούσε . Ενώ εγώ είμαι πιο νέα και πιο δυνατή για να αντέξω ένα χαμό . Τι μακάβριο θέμα ... !!! Φτου φτου φτου !!! :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top