Πέντε σημαντικές προτεραιότητες ζωής

LAZARUS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε ότι κάποιος σας ζητούσε να προγραμματίσετε σε βάθος 50,60, κ.λ.π χρόνων, τη ζωή σας. Ποιές είναι οι πέντε σημαντικότερες προτεραιότητες που θα εγγράφατε στο «σκληρό» σας δίσκο και θα επιδιώξετε να τις πραγματοποιήσετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
να διατηρησω τις καλες μου φιλιες και οσες καινουριες κανω να ειναι ποιοτικες
να βρω καποιον που να μ αγαπαει και να τον αγαπαω
να βρω μια δουλεια την οποια δε θα εχω σα βαρος και με την οποια να μπορων να ζω αξιοπρεπως, εχοντας χρηματα και για ταξιδια
να μαθω καλυτερα τους ανθρωπους και τον κοσμο γυρω μου, και ετσι
να βρω νεους τροπους εκφρασης του εαυτου μου, να εξελιχθω γενικα σαν ατομο και σα σκεψη, επηρεαζοντας θετικα τον κοσμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
1) Να κάνω παιδί/ά.
2) Να αγοράσω κάποιο δικό μου σπίτι.
3) Να ανοίξω μια δική μου δουλειά.
4) Να κάνω μακροχρόνιες φιλίες.
5) Να κάνω ταξίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
1. Να δημιουργήσω την οικογένεια που ονειρεύομαι...
2. Να διατηρήσω τις φιλίες που πιστεύω ότι είναι δυνατές...
3. Να εξελιχθώ στην δουλειά μου (εννοώντας να γίνω καλύτερη)
4. Να κάνω όσα περισσότερα ταξίδια μπορώ...
5. Να αγοράσω ένα σπίτι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Τα ίδια με μένα είπες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Όντως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LAZARUS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Εγώ, που είμαι πενηντάρης, ειλικρινά βασανίζομαι να βρω άλλους πέντε στόχους ζωής.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,814 μηνύματα.
1. Να ζήσω τα νιάτα μου όσο μπορώ - να καθυστερήσω προσωπικές δεσμεύσεις όσο μπορώ γι αυτό το σκοπό, χωρίς να τις απορρίπτω κάπου βαθιά στο μέλλον...πολύ βαθιά.:whistle: (Γιατί όχι, ίσως αυτό να με βοηθήσει και στην σωστή επιλογή του άλλου μου μισού)

2. Να ανέβω ως την κορυφή επαγγελματικά (επιτυχημένος και ακαδημαικά), να αποκτήσω ισχύ, έλεγχο, χρήμα, εξουσία.

3. Να μεταναστεύσω στο εξωτερικό ή έστω να ταξιδέψω και να δω τον πλανήτη.

4. Να ενισχύσω το προφίλ μου και τη στάση ζωής μου, ώστε να γίνω ακόμα πιό ισχυρός και σαν προσωπικότητα.

5. Να διατηρούμαι σε αποδεκτά επίπεδα υγείας και ψυχικής ηρεμίας, όσο πιό ευτυχισμένος μπορώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Να παραγείλω μέσω internet από Γερμανία, το DVB-T digital tv tuner για το νέο μου navigon (8410) διότι αν περιμένω να το φέρει το "πλαίσιο", μάλλον θα έχει ήδη κυκλοφορήσει το νέο της σειράς 8χχχ !

Να πάω το κουνέλι μου στο pet shop, θέλει να διαλέξει μεγαλύτερο και καλύτερο σπίτι !

Να αλλάξω τη γυναίκα μου με μία νεώτερης τεχνολογίας, για να παραμείνω "μέσα στα πράγματα" !

Να ελέγξω την πίεση στα ελαστικά του αυτοκινήτου, έχω την υποψία ότι το εμπρός δεξί έχασε 0,5 psi, και με τις.... πιέσεις πρέπει να είμαστε πάντα πολύ προσεκτικοί !

Να πάρω την απόφαση επιτέλους, να αποκτήσω ένα...mac !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosf

Νεοφερμένος

Ο thanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε ότι κάποιος σας ζητούσε να προγραμματίσετε σε βάθος 50,60, κ.λ.π χρόνων, τη ζωή σας. Ποιές είναι οι πέντε σημαντικότερες προτεραιότητες που θα εγγράφατε στο «σκληρό» σας δίσκο και θα επιδιώξετε να τις πραγματοποιήσετε;

Αν μου το ζητούσε αυτό κάποιος θα του έλεγα "ευχαριστώ πολύ, δεν θα πάρω"...

Το πιό ωραίο στη ζωή ειναι το απρογραμμάτιστο....

Ακόμα και η επιτυχία αν είναι προγραμματισμένη είναι άγευστη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helga

Νεοφερμένος

Η helga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αν μου το ζητούσε αυτό κάποιος θα του έλεγα "ευχαριστώ πολύ, δεν θα πάρω"...

Το πιό ωραίο στη ζωή ειναι το απρογραμμάτιστο....

Ακόμα και η επιτυχία αν είναι προγραμματισμένη είναι άγευστη....

Συμφωνώ απόλυτα!
Το μόνο που θέλω είναι υγεία και την οικογένεια μου κοντά! :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Αν μου το ζητούσε αυτό κάποιος θα του έλεγα "ευχαριστώ πολύ, δεν θα πάρω"...

Το πιό ωραίο στη ζωή ειναι το απρογραμμάτιστο....

Ακόμα και η επιτυχία αν είναι προγραμματισμένη είναι άγευστη....

Αν και συμφωνώ μαζί σου, θα πω όμως οτι για να έρθει η επιτυχία - έστω η απρογραμμάτιστη - πρέπει να έχεις ήδη κάνει κάποιο πρόγραμμα για το πώς θα φτάσεις σε αυτήν, αλλιώς δε θα έρθει ούτε κι η απρογραμμάτιστη. Εξάλλου ο προγραμματισμός για κάτι δεν συνεπάγεται οτι οπωσδήποτε θα πετύχει. Οπότε αν πετύχει, πάλι "ξαφνικό" θα είναι.:)

Παράδειγμα: Αν παίζεις τζόκερ συνεχώς - οπότε "προγραμματίζεις" να κερδίσεις κάποια στιγμή, όταν κερδίσεις δε θα χαρείς; Θα πεις, έλα μωρέ σιγά το πράγμα, εγώ το περίμενα και δε με ενθουσιάζει;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosf

Νεοφερμένος

Ο thanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Η δύναμη δεν χρειάζεται στο να προγραμματίζεις.... Αυτό είναι τόσο εύκολο, όσο και απαραίτητο καθώς "αν δεν βλέπεις εκεί που θέλεις να πας, πας εκεί που βλέπεις"...
Η δύναμη χρειάζεται στο να αντιδράς, να προσαρμόζεσαι και να προχωράς στα απρόσμενα γεγονότα... Αυτά που όχι μόνο δεν έχεις προγραμματίσει αλλά ούτε καν έχεις φανταστεί....
Αυτή είναι η μαγεία της ζωής.... Αυτή είναι η ίδια η ζωή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Βασικά δεν ξέρω πώς κόλλησες τη δύναμη σε κάτι από αυτά που είπα, αλλά θα σου πω τις σκέψεις μου. Υπάρχουν κάποια πράγματα στη ζωή που τα κάνεις κατόπιν προγράμματος κι άλλα που δεν τα προγραμματίζεις και σου έρχονται απρόσμενα. Τα δύο άκρα είναι ξενέρωτα, ας πούμε να προγραμματίζεις τα πάντα (ποιον θα ερωτευτώ; ποιον θα κάνω φίλο; ποιον θα γνωρίσω σήμερα; να τον φιλήσω; κλπ κλπ) αλλά και να μην προγραμματίζεις τίποτα (δε θα σπουδάσω τίποτα και απλά όταν τύχει θα βρω μια δουλειά, θα πάω στην Πάρο χωρίς να κλείσω κι αν βρω δωμάτιο να μείνω θα μείνω, θα πάω στις 9 να περιμένω τη Νάντια κι αν έρθει ήρθε κλπ κλπ). Κατάλαβες τι λέω;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
όλοι ζητάμε υγεία ή το έχουμε ως δεδομένο...
από τις απαντήσεις όλων των προηγούμενων προκύπτει ότι - και είναι και το μόνο που υποστηρίζω -
"να συνεχίσουμε να ονειρευόμαστε!!!!!"
καθώς περνάνε τα χρόνια οι προτεραιότητες της ζωής αλλάζουν ανάλογα με τις συνθήκες, τις ανάγκες, την ίδια τη ζωή, άλλωστε τα δεδομένα αλλάζουν......

παιδιά όταν είμασταν λέγαμε όλοι να είμαι με τις φίλες μου ή τους φίλους μου....
φίλοι ήρθαν φύγαν μείναν
ήρθαν νέοι φίλοι
τους πληγώσαμε μας πληγώσαν...... κι όμως τους θέλουμε για μια ζωή
όλα κάνουν τον κύκλο τους στη ζωή.....

η ζωή άλλωστε δεν είναι τι προγραμματίζεις αλλά τι σου έρχεται.......
έτσι και οι προτεραιότητες.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosf

Νεοφερμένος

Ο thanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Βασικά δεν ξέρω πώς κόλλησες τη δύναμη σε κάτι από αυτά που είπα, αλλά θα σου πω τις σκέψεις μου. Υπάρχουν κάποια πράγματα στη ζωή που τα κάνεις κατόπιν προγράμματος κι άλλα που δεν τα προγραμματίζεις και σου έρχονται απρόσμενα. Τα δύο άκρα είναι ξενέρωτα, ας πούμε να προγραμματίζεις τα πάντα (ποιον θα ερωτευτώ; ποιον θα κάνω φίλο; ποιον θα γνωρίσω σήμερα; να τον φιλήσω; κλπ κλπ) αλλά και να μην προγραμματίζεις τίποτα (δε θα σπουδάσω τίποτα και απλά όταν τύχει θα βρω μια δουλειά, θα πάω στην Πάρο χωρίς να κλείσω κι αν βρω δωμάτιο να μείνω θα μείνω, θα πάω στις 9 να περιμένω τη Νάντια κι αν έρθει ήρθε κλπ κλπ). Κατάλαβες τι λέω;;)


Και βέβαια κατάλαβα τι εννοείς όχι μόνο από αυτό αλλά από το προηγούμενο μήνυμα σου....
Και είχα και κάθε δικαίωμα να προχωρήσω την κουβέντα ένα βήμα παραπέρα και να μιλήσω για την δύναμη που λές... Ήταν ανάγκη να πιαστώ από κάτι που είπες? :):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
1.Υγεία
2.Αγάπη
3.Ευτυχία
4.Οικονομική άνεση
5.Ταξίδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
1. Υγεία πάνω απ' όλα.
2. Μία ευτυχισμένη οικογένεια.
3. Να διευρύνω τους πνευματικούς μου ορίζοντες στο άπειρο κι ακόμα παραπέρα.
4. Επιτυχία σε όλους τους τομείς.
5. Να γνωρίσω ό,τι υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
1. Υγεία πάνω απ' όλα.
2. Μία ευτυχισμένη οικογένεια.
3. Να διευρύνω τους πνευματικούς μου ορίζοντες στο άπειρο κι ακόμα παραπέρα.
4. Επιτυχία σε όλους τους τομείς.
5. Να γνωρίσω ό,τι υπάρχει.

1.υγεία και πάνω από όλα χολέρα στους εχθρούς μου
2.Μια ευτυχισμένη οικογένεια , τόσο ευτυχισμένη που θα έχει ξεχάσει ότι υπάρχω
3.Να διευρύνω το άπειρο να φτάσει τους σαρκικούς μου ορίζοντες
4.επιτυχία σε όλους τους , μα σαν την δικιά μου κανείς
Να υπάρχει ότι νομίζω πως γνωρίζω

αυτοί κάποτε ήτανε οι στόχοι μου - τώρα δεν έχω , παραμόνο να μην χρειάζονται στόχοι - κάθε βράδυ προσεύχομαι , να αγωνίζομαι για κάτι που ήδη ακουμπώ και δεν είναι μια μακρινή οπτασία

μα αφού το επαναλαμβάνω κάθε βράδυ , κατέντησε στόχος και αυτό

σνιφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε ότι κάποιος σας ζητούσε να προγραμματίσετε σε βάθος 50,60, κ.λ.π χρόνων, τη ζωή σας. Ποιές είναι οι πέντε σημαντικότερες προτεραιότητες που θα εγγράφατε στο «σκληρό» σας δίσκο και θα επιδιώξετε να τις πραγματοποιήσετε;
Προγραμματίσετε ? :eek:



Προγραμματίσετε ?

Και σε βάθος 50 , 60 χρόνων ?

Και το σύμπαν μειδίασε ειρωνικά …
Καλέ μου , λυπάμαι δεν έχω σκληρό δίσκο , τον έκαψα εδώ και πολύ καιρό , μαζί με όλες τις .."προτεραιότητες"!



Εγώ, που είμαι πενηντάρης, ειλικρινά βασανίζομαι να βρω άλλους πέντε στόχους ζωής.

Λάζαρε δεύρο έξω … :P
50 έτη είναι αστείο ποσόν μπροστά στην αιωνιότητα , κι επειδή πριν σου είπα ψέμματα , θα σου πω
τώρα την πλήρη αλήθεια ....



Έχω μια προτεραιότητα την ίδια σου προτείνω να βάλεις κι εσύ στον "σκληρό " σου ....
... δες την υπογραφή μου , αλλά επειδή εντωμεταξύ μπορεί να την αλλάξω , δες και τούτο

".... Κι ότι μου δωθεί είναι δώρο ... "




:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top