Θα βαφτίσετε τα παιδιά σας;

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Όσοι είστε Χριστιανοί Ορθόδοξοι τυπικά και πιστεύετε, θα βαφτίσετε τα παιδιά σας; Για ποιους λόγους;
Όσοι είστε Χριστιανοί Ορθόδοξοι τυπικά και δεν πιστεύετε, θα τα βαφτίσετε; Γιατί ναι; Γιατί όχι;

Ένα αβάπτιστο παιδί τι επιπτώσεις έχει κοινωνικά, νομικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το παιδι παιρνει το ονομα απο οτι εχω καταλαβει κανονικα απο το ληξιαρχειο.
οποτε η βαφτιση ειναι καθαρα και μονο η ενταξη του παιδιου σε καποια θρησκεια..
μια σκεψη ειναι ,οτι δεν βαζεις σε θρησκεια το παιδι,και το αφηνεις να αποφασισει μετα οταν μεγαλωσει μονο του το τι θελει..:hmm:
εγω ειμαι σκεφτικος..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Όπως έχει τώρα η κατάσταση ναι. Αν αυξηθεί μέχρι τότε ο βαθμός κοινωνικής αποδοχής της πρακτικής (εννοώ του να μην το βαφτίσω) ίσως όχι.
Εδώ να σημειώσω ότι δεν υπάρχει θέμα πίστης, θεωρώ ότι ο νηπιοβαπτισμός είναι αντίθετος με το πνεύμα του χριστιανισμού (αν και σύμφωνος με το πνεύμα της εκκλησίας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
θεωρώ ότι ο νηπιοβαπτισμός είναι αντίθετος με το πνεύμα του χριστιανισμού
εχεις δικιο..
Ελευθερη βουληση ηθελε και ο Ιησους,να πιστευεις οταν καταλαβαινεις..οχι μωρα ,που κανουν μπλουμ στην κολυμβηθρα..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,815 μηνύματα.
Όπως έχει τώρα η κατάσταση ναι. Αν αυξηθεί μέχρι τότε ο βαθμός κοινωνικής αποδοχής της πρακτικής (εννοώ του να μην το βαφτίσω) ίσως όχι.
Πως θα αλλάξει ο ΒΚΑ (Βαθμός Κοινωνικής Αποδοχής :P ) αν δεν αρχίσουν σιγά σιγά οι γονείς να μη βαπτίζουν τα παιδιά τους;

Btw υπάρχει πράγματι μη αποδοχή των αβάφτιστων παιδιών; :hmm:

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εγω προσωπικα θα τα βαφτησω...
με αυτα τα προτυπα μεγαλωσα καλως ή κακως. θα ενταχτει και πιο ευκολα στην κοινωνια μας νομιζω.
και αν στη πορεια μεγαλωνοντας αποφασισει να μην ακολουθησει το χριτιανισμο, ε δε νομιζω να του χει μεινει και κανα ψυχολογικο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
εγω δεν θα τα βαφτισω γιατι δεν θελω να τους επιβαλλω ενα θρησκευμα με το ετσι θελω. Οσο για το τι θα λενε οι αλλοι; Θα βαλω τον γατο μου να κλαιει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Πω πω έχω δει σε βιντεοκάμερα τον εαυτό μου μωρό την ώρα που τον βάφτιζαν. Δεν σας λέω τίποτα, ένα πρησμένο πρόσωπο σαν τούμπανα να ουρλιάζει. Με λυπήθηκα πραγματικά, δεν θα θελα να πάθει το ίδιο το παιδί μου, αν είχα κάποτε, λέμε τώρα. Είναι το πρώτο μεγάλο ψυχικό τραύμα συνήθως μετά αυτό της ίδιας της γέννησης μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Πω πω έχω δει σε βιντεοκάμερα τον εαυτό μου μωρό την ώρα που τον βάφτιζαν. Δεν σας λέω τίποτα, ένα πρησμένο πρόσωπο σαν τούμπανα να ουρλιάζει. Με λυπήθηκα πραγματικά, δεν θα θελα να πάθει το ίδιο το παιδί μου, αν είχα κάποτε, λέμε τώρα. Είναι το πρώτο μεγάλο ψυχικό τραύμα συνήθως μετά αυτό της ίδιας της γέννησης μας.
Ψυχικό τραύμα;
Πώς το εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ψυχικό τραύμα;
Πώς το εννοείς;

To μωρό δεν έχει επίγνωση όπως εμείς. Βλέπει έναν άγριο άντρα με μούσια και να το βουτάνε βίαια στο νερό. Νοιώθει αυτό ως πολύ άσχημη αίσθηση και κλαίει. 'Εχει ψυχή κι αυτό. Νοιώθει γύρω του ένα αλόκοτο περιβάλλον αφύσικο όπως η Εκκλησία, θορύβους, λιβάνια, λόγια που τι νόημα έχει να τα ακούσει ; Η βάπτιση είναι κι αυτή μια μύηση, αλλά όταν δεν έχεις επίγνωση τι είδους μύηση είναι αυτή ; Μια μύηση που στην επιβάλλουν, δεν την διαλέγεις συνειδητά, και σε ένα ναό που επίσης δεν διαλέγεις όπως δεν διάλέξες την θρησκεία σου. Είναι και ψυχολογικό το θέμα. 'Ενας φίλος μας ξύρισε τα μούσια του λίγο πριν γίνει πατέρας για να μην τον βλέπει το παιδί και αγριεύεται. Η γέννηση είναι η πρώτη τραυματική εμπειρία. Το μωρό βγαίνει σε έναν άγνωστο κόσμο χωρίς επίγνωση κλαίγοντας. Από την θαλπωρή της μητέρας στο χάος. Από την φύση σε ένα τεχνητό περιβάλλον. Το πρώτο σοκ της ψυχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
To μωρό δεν έχει επίγνωση όπως εμείς. Βλέπει έναν άγριο άντρα με μούσια και να το βουτάνε βίαια στο νερό. Νοιώθει αυτό ως πολύ άσχημη αίσθηση και κλαίει. 'Εχει ψυχή κι αυτό. Νοιώθει γύρω του ένα αλόκοτο περιβάλλον αφύσικο όπως η Εκκλησία, θορύβους, λιβάνια, λόγια που τι νόημα έχει να τα ακούσει ; Η βάπτιση είναι κι αυτή μια μύηση, αλλά όταν δεν έχεις επίγνωση τι είδους μύηση είναι αυτή ; Μια μύηση που στην επιβάλλουν, δεν την διαλέγεις συνειδητά, και σε ένα ναό που επίσης δεν διαλέγεις όπως δεν διάλέξες την θρησκεία σου. Είναι και ψυχολογικό το θέμα. 'Ενας φίλος μας ξύρισε τα μούσια του λίγο πριν γίνει πατέρας για να μην τον βλέπει το παιδί και αγριεύεται. Η γέννηση είναι η πρώτη τραυματική εμπειρία. Το μωρό βγαίνει σε έναν άγνωστο κόσμο χωρίς επίγνωση κλαίγοντας. Από την θαλπωρή της μητέρας στο χάος. Από την φύση σε ένα τεχνητό περιβάλλον. Το πρώτο σοκ της ψυχής.
Ναι σίγουρα αλλά δε νομίζω να δημιουργεί αυτό ψυχολογικά προβλήματα στο νήπιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ναι σίγουρα αλλά δε νομίζω να δημιουργεί αυτό ψυχολογικά προβλήματα στο νήπιο.

όχι ψυχολογικά προβλήματα. Ψυχικό σοκ. 'Ολες αυτές οι στιγμές είναι αφύσικες για την παρθένα ψυχή, και ξένες προς την αληθινή μας φύση, αφορούν μόνο τα καπρίτσια της Εκκλησίας και την βλακεία του χριστεπώνυμου πλήθους (πατεράδων, μανάδων μας) που από γενιά σε γενιά τα τηρούν αδιαμαρτύρητα και μας κληροδοτούν τα βίαια και αντιαισθητικά έθιμα ενός πολιτισμού ματαιόδοξου και κωμικοτραγικού. Ο γάμος είναι όμορφο γεγονός, η τελετή έχει και λίγο χαβαλέ, αλλά μπορείς να ακούσεις και να καταλάβεις και τα λόγια του ιερέα, αν είσαι συνειδητός, αλλά η βάπτιση είναι άγριο έθιμο, και το επιβάλλεις σε μια ψυχή που δεν είναι σε θέση να αντισταθεί. Το ίδιο που συμβαίνει με τις κηδείες δηλαδή, που οι περισσότεροι δεν αποφασίζουμε πώς θα είναι γιατί έχουμε πια φύγει. 'Αμα οι χριστιανοί πιστεύουν ότι η ψυχή υπάρχει και πρέπει να την σεβόμαστε, και ότι είναι αθάνατη, τότε πρέπει να σέβονται και τις μετά θάνατον τελετές και να μην δείχνουν τόση αγριότητα. Αυτά τα μαύρα ρούχα γιατί ; Γιατί όχι λευκά ; Και γιατί τόση κακογουστιά γενικά και βαναυσότητα ; Γιατί να μην είναι επιβεβλημένη η σιωπή για παράδειγμα στις κηδείες ; Απλά γιατί εμείς οι ίδιοι φταίμε, το χριστεπώνυμο πλήθος που δεν έχει συνείδηση ψυχής και στοιχειώδη κουλτούρα θανάτου, και γι'αυτό τα δεχόμαστε όλα αδιαμαρτύρητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
όχι ψυχολογικά προβλήματα. Ψυχικό σοκ. 'Ολες αυτές οι στιγμές είναι αφύσικες για την παρθένα ψυχή, και ξένες προς την αληθινή μας φύση, αφορούν μόνο τα καπρίτσια της Εκκλησίας και την βλακεία του χριστεπώνυμου πλήθους (πατεράδων, μανάδων μας) που από γενιά σε γενιά τα τηρούν αδιαμαρτύρητα και μας κληροδοτούν τα βίαια και αντιαισθητικά έθιμα ενός πολιτισμού ματαιόδοξου και κωμικοτραγικού. Ο γάμος είναι όμορφο γεγονός, η τελετή έχει και λίγο χαβαλέ, αλλά μπορείς να ακούσεις και να καταλάβεις και τα λόγια του ιερέα, αν είσαι συνειδητός, αλλά η βάπτιση είναι άγριο έθιμο, και το επιβάλλεις σε μια ψυχή που δεν είναι σε θέση να αντισταθεί. Το ίδιο που συμβαίνει με τις κηδείες δηλαδή, που οι περισσότεροι δεν αποφασίζουμε πώς θα είναι γιατί έχουμε πια φύγει. 'Αμα οι χριστιανοί πιστεύουν ότι η ψυχή υπάρχει και πρέπει να την σεβόμαστε, και ότι είναι αθάνατη, τότε πρέπει να σέβονται και τις μετά θάνατον τελετές και να μην δείχνουν τόση αγριότητα. Αυτά τα μαύρα ρούχα γιατί ; Γιατί όχι λευκά ; Και γιατί τόση κακογουστιά γενικά και βαναυσότητα ; Γιατί να μην είναι επιβεβλημένη η σιωπή για παράδειγμα στις κηδείες ; Απλά γιατί εμείς οι ίδιοι φταίμε, το χριστεπώνυμο πλήθος που δεν έχει συνείδηση ψυχής και στοιχειώδη κουλτούρα θανάτου, και γι'αυτό τα δεχόμαστε όλα αδιαμαρτύρητα.

Αξίζει να αναφέρω αυτό.
Οι πρώτοι Χριστιανοί βαπτίζονταν όταν ενηλικιώνονταν όπως και ο ίδιος ο Ιησούς.
Όμως το έθιμο του νηπιοβαπτισμού ξεκίνησε από τους Εθνικούς οι οποίοι από τη χαρά τους έτρεξαν να βαφτίσουν και τα μωρά τους αφότου ο Μέγας Κωνσταντίνος εξέδωσε το Διάταγμα των Μεδιολάνων.
Από εκεί και ύστερα συνεχίσαμε το έθιμο αυτό και κατέληξε όπως κατέληξε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Οι πρώτοι Χριστιανοί βαπτίζονταν όταν ενηλικιώνονταν όπως και ο ίδιος ο Ιησούς.
Όμως το έθιμο του νηπιοβαπτισμού ξεκίνησε από τους Εθνικούς οι οποίοι από τη χαρά τους έτρεξαν να βαφτίσουν και τα μωρά τους αφότου ο Μέγας Κωνσταντίνος εξέδωσε το Διάταγμα των Μεδιολάνων.
καλο ,αυτο..!δεν το ηξερα..:)
ας επιστρεψουμε τοτε στον παλιο ,αγνο χριστιανισμο..;)
γιατι οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Τις πρώτες μου θρησκευτικές αναζητήσεις τις έκανα όταν πήγαινα γυμνάσιο,τότε είχα αγοράσει μια σειρά βιβλίων με τίτλο "Πίστη και Λογική" στις οποίες εκπρόσωπος της εκκλησίας καλουνταν να δώσει απαντήσεις σε μερικά επικαιρα τότε(αλλά και τώρα τι ειρωνεια) ερωτήματα.
Το παρακάτω είναι απόσπασμα για τον νηπιοβαφτισμό, επειδή φυσικά δεν υπάρχει στο web και δεν μπορώ να το αντιγράψω όλο έχω παραλείψει μερικά κομμάτια, τα οποία όμως δεν αλλοιώνουν την άποψη του ιερέα αφού κυρίως αποτελούν αναφορές σε γραφές.

"Δ-Θα σας θυμίσω ότι κάποιοι δεν θεωρούν σωστό να βαπτίζονται τα παιδιά χωρίς να ρωτουνται
Ι.Κ.-Όταν πηγαίνουν να τα εμβολιάσουν τα ρωτάνε μήπως?Τα ρωτάνε όταν αντικαθιστούν το γάλα με στερεά τροφή?Γιατί εκεί το θεωρούν αυτονόητο?
Δ-Θα ισχυριστούν ότι το παιδί δεν μπορεί να ζήσει χωρίς την φυσική τροφή.
Ι.Κ.-Πολύ περισσότερο δεν μπορεί να ζήσει χωρίς την πνευματική τροφη.Με το βάπτισμα απαλλάσεται ο άνθρωπος απο το προπατορικό αμάρτημα.Αλλά το βάπτισμα δεν είναι μόνο αφαίρεση του ρύπου του προπατορικού αμαρτήματος είναι και αναγέννηση,απο τότε αρχίζει να τρέφεται πραγματικά η ψυχή.Γιατί να στερήσουμε αυτήν την ευεργεσία απο το παιδί?Αγνοουμε επιτελους τον κίνδυνο να πεθάνει?............................................Η ψυχή εκ φύσεως είναι χριστιανή, δεν αποκρούει το βάπτισμα.Το κλάμα του παιδιού κατά το βάπτισμα είναι πειρασμικό......Και στο κάτω-κάτω όταν μεγαλώσει ένα παιδί ποιος το εμποδίζει να απαρνηθεί το χριστιανισμό?......................Γιατί να κλωτσάνε και να μην το βλέπουν λοιπόν σαν μια απλή κοινωνική τελετή στην οποία με ευχαρίστηση όπου θα συμμετέχουν οι συγγενοίς του παιδιού Εγώ ως χριστιανός δεν δέχομαι ότι στο ληξιαρχείο γίνεται κάτι στον ψυχισμό ή στο σώμα του παιδιού, οι άπιστοι όμως οι οποίοι πολεμούν τον νηπιοβαπτισμό ενδόμυχα δέχονται ότι κατέρχεται η χάρις του θεού μόνο που δεν θέλουν να έχει το παιδί σχέσεις με αυτήν. "

Θα προσπαθήσω να είναι οι παρατηρήσεις μου σύντομες ένω έχω τονίσει τα σημεία που με εκνεύρισαν(ναι με εκνεύρισαν κι ας ήμουν μόνο 14).Καταρχήν ο Ιωάννης Κοστώφ εκτός απο αρχιμανδρίτης ήταν και θεολόγος-φυσικός, δλδ άνηκε επισήμως και στην επιστημονική κοινότητα, μόνο που όλες του οι απαντήσεις σε όλα τα θέματα μόνο επιστημονική σκέψη δεν φανέρωσαν.
Σημείο 1, ακόμη δεν έχω καταλάβει τι εννοεί να πεθάνει.Να πεθάνει και να μην μπορεί να ταφεί ως αβάπτιστο ή να πεθάνει επειδή οι γονείς του στέρησαν την "θεία χάρη".Όπως και να χει σαν απειλή και μόνο μου ακούγεται.
Σημείο 2, το μωρό κλαίει γιατί φεύγουν απο μέσα του τα δαιμόνια, το γεγονός ότι το βρέφος μπορεί να κρυώνει,φοβάται δεν το εξετάζει ο επιστήμονας, όσο πιο πολύ πλαντάξει τόσο το καλύτερο δηλαδή.
Εφόσον η ψυχή είναι απο την φύση της χριστιανή τότε τι το χρειάζεται το βάπτισμα, τότε γιατί δεν ενταφιάζονται τα αβάπτιστα και η εκκλησία προτρέπει να τα πετάμε στα σκουπίδια ή να τα θάβουμε στις αυλές μας σαν γάτες?
Σημείο 3, με την ίδια λογική δεν θα μπορούσε να ασπαστεί και τον χριστιανισμό όταν μεγαλώσει και θα είναι σε θέση να κρίνει.Γιατί πρέπει πρώτα να κατοχυρωθεί ως χριστιανός και αν δεν του αρέσει να αλλάξει?
Σημείο 4, αφού το βάπτισμα είναι τόσο αναγκαίο γιατί να μην γίνεται δωρεάν και να κοστίζει το λιγότερο 1000 ευρώ αυτή η σεμνή κοινωνική τελετή?
Τέλος αφού είμαστε ελεύθεροι να αποφασίσουμε για το αν θα το βαφτίσουμε ή όχι τότε γιατί πρέπει να υπάρχουν όλες αυτές οι κοινωνικές "κυρώσεις" αλλά και οι ψυχολογικές πιέσεις του τύπου "είναι αμαρτωλό" και οι γονείς να προσφωνόνται ως "άπιστοι".
Κι εγώ ως ενήλικας έστω πως αποφασίζω πως δεν θέλω να κάνω το παιδί μου χριστιανό με το ζόρι, αυτό τι φταίει να φορτωθεί για μια ζωή το παραπλανητικό κοινωνικό "στίγμα" που δημιουργεί η εκκλησία και συντηρεί με επιτυχία η πολιτεία για όσα παιδιά δεν βαφτίζονται?
Έχω στην πραγματικότητα επιλογή?


Πηγή:Επιλεγμένο απόσπασμα απο το βιβλίο "Πίστη και λογική-Το τρένο της λογικής στις ράγες του θεού" απο το εκδοτήριο Μανώλης Μελινός ετ. 1993
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πάντως το επιχείρημα του τι θα πει ο κόσμος κι ότι πώς να μην βαφτίσουμε το παιδί όταν έχουμε να κάνουμε με τόσο συντηρητική κοινωνία της οποίας, θέλοντας και μη, αποτελούμε μέρος, δεν το κατάλαβα ποτέ . Δεν θυμάμαι σαν παιδί να συζητώ με τους συμμαθητές μου για το πότε και πώς βαφτιστήκαμε, δεν θυμάμαι κανένα να με ρωτά όταν μιλούσα για το τάδε άλλο παιδί "Είναι βαφτισμένο?'' και για να μην μακρυγορώ δεν καταλαβαίνω πού βρίσκεται η κοινωνική κατακραυγή. Θα τσινήσουν κάποιες ηλικιωμένες συγγενείς, το ξέρω, αλλά δε νομίζω ότι θα υπάρξει κάποια άλλη κριτική. Οπότε δε βρίσκω λόγο να βαφτίσω το παιδί μου κι αν αποφασίσω να κάνω κάποιο "πάρτυ γνωριμίας" προτιμώ να είναι γενεθλίων (θα έχει και λιγότερα έξοδα) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
(...) Θα τσινήσουν κάποιες ηλικιωμένες συγγενείς, το ξέρω, αλλά δε νομίζω ότι θα υπάρξει κάποια άλλη κριτική. Οπότε δε βρίσκω λόγο να βαφτίσω το παιδί μου κι αν αποφασίσω να κάνω κάποιο "πάρτυ γνωριμίας" προτιμώ να είναι γενεθλίων (θα έχει και λιγότερα έξοδα) .

Σου εύχομαι ολόψυχα να καταφέρεις να κάνεις σεβαστή αυτή σου την επιθυμία.
Κι αυτό γιατί πέρα από τη δική σου άποψη, θα πρέπει να σταθεί δίπλα σου και ο σύντροφος σου εφόσον θα έχετε απέναντι σας τα ηλικιωμένα μέλη των 2 "φυλών". Και όταν λέω δίπλα σου εννοώ συνειδητά, με διάθεση να δώσει τη μάχη του αν είναι να "κόψετε τον αέρα" σε μαμάδες κλπ, καθώς η μεγαλύτερη απειλή είναι το "δε βαριέσαι, ας τους κάνουμε το χατήρι τώρα, μεγάλοι άνθρωποι είναι, αυτό περιμένουν για να χαρούν, ..."
Όσο για το παιδί, από κάποια ηλικία και μετά θα πρέπει να είσαι έτοιμη να μιλήσεις μαζί του και να του εξηγήσεις κάποια πράγματα καθώς τα όποια σχόλια μπορεί να μην έρθουν από τον κύκλο των συμμαθητών του αλλά στη σχολική του "καριέρα" κάποιος "πατρίς-θρησκεία-οικογένεια" εκπαιδευτικός θα βρεθεί στο δρόμο του. Και το λέω αυτό έχοντας δει νέους σε ηλικία εκπαιδευτικούς να συναγωνίζονται σε αναχρονιστικές αντιλήψεις αρκετά μεγαλύτερους τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
βασικα μπορει να μην ξερει κανεις αν καποιος δεν εχει βαφτιστει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Είναι εκπληκτικό που το 2010 οι ανθρωποι καραφλιάζουν όταν τους μιλάς για ανεξιθρησκεία.


Αν θέλετε να σώσετε την κομη σας υπάρχει και το -1.
Κρατήστε λοιπόν εσείς τα μαλλιά σας κι αφηστέ εμένα να κρατήσω την αποψή μου πως είναι παράλογο να πιστεύω πως ένα αθώο βρέφος θα καεί στην κόλαση αν δεν το ευλογήσει το πιο σαθρό ανθρώπινο κατασκεύασμα στην ιστορία της ανθρωπότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
με αυτα τα προτυπα μεγαλωσα καλως ή κακως. θα ενταχτει και πιο ευκολα στην κοινωνια μας νομιζω.
πιο ευκολα στην κοινωνια; πως αυτο;

αν ισχυει το αποπανω παντως, με χαρα μου ΔΕ θα το βαφτιζα, γιατι θα θελα να ειναι σε θεση να μπορει να κρινει πριν να αντεχθαει σε μια τετοια κοινωνια. κατι που πολλοι απο εμας δεν μπορουν να το κανουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top