Έντεχνο vs Rap

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
Εγώ πάλι πιστεύω ότι είναι υποκριτικό να μην κατακρίνεις ένα είδος μουσικής που στο 85% παράγει σκουπίδια και επιφανειακές ανοησίες με ηθικοπλαστικά νοήματα της πλάκας στο όνομα του δήθεν σεβασμού για τη τέχνη.

Επίσης, το να θεωρείς ότι η μελωδική φωνή του Μάλαμα συγκρίνεται στο ελάχιστο με την αγριοφωνάρα του 12ου πίθηκου (ή άλλων ράπερζζζζζζ) είναι έλλειψη καλαισθησίας και θα έπρεπε να διώκεται ποινικά.

Τέλος, η διαφορά των στίχων βρίσκεται ότι ενώ στο μάλαμα ακούς λέξεις με κάποια εσωτερική ομορφιά τα τραγούδια των περισσότερων ράπερζζζζζζ στελεχώνονται από λεξιλόγιο που έχουν τα παιδάκια στο γυμνάσιο και στο λύκειο. Είναι οκ αυτό, κανένα πρόβλημα.

Οι διαφορετικές απόψεις είναι αποδεκτές αλλά δεν σημαίνει ότι δεν θα δέχονται και την ανάλογη ειρωνεία όταν καταλήγουν να διαλύουν κάθε έννοια αισθητικής.

το να γινεται συζητηση και να λεει ο ενας οτι η μουσικη αυτη ειναι χαλια ή ειναι μονοτονη ή ή ή .... νομιζω δεν εχει νοημα! εγω προσωπικα δεν μπορω να κατακρινω ενα ειδος μουσικη οσο κ να μην μαρεσει γιατι νομιζω οτι ειναι καθαρα θεμα γουστου! κ εγω πιστεύω οτι δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τον μάλαμα με την ραπ γιατί πολυ απλα ανήκουν σε 2 διαφορετικά ειδη μουσικης , γιατί εγω αν βάλω ενα τραγουδι ραπ στα επομενα 3 δευτερολεπτα θα το εχω κλεισει , αλλα γιατι δεν μπορουμε να δεχτούμε οτι αυτα που εμεις θεωρουμε σκουπίδια υπαρχουν ανθρωποι που τους εκφραζουν και του γεμιζουν κ τους κανουν στο κατω κατω να νιωθουν οπως νιωθεις εσυ οταν ακους μαλαμα??
ειτε μας αρεσει ειτε οχι υπαρχουν ατομα που θεωρουν τεχνη την ραπ....αφου αλλωστε τεχνη ειναι μια μεθοδος για να εκφρασουμε οτι νιωθουμε....
και ποιος οριζει τι ειναι αισθητικά ωραιο? ποιος θέτει ορια?
και εδω δεν ειναι παλι θεμα γουστου? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
το να γινεται συζητηση και να λεει ο ενας οτι η μουσικη αυτη ειναι χαλια ή ειναι μονοτονη ή ή ή .... νομιζω δεν εχει νοημα! εγω προσωπικα δεν μπορω να κατακρινω ενα ειδος μουσικη οσο κ να μην μαρεσει γιατι νομιζω οτι ειναι καθαρα θεμα γουστου! κ εγω πιστεύω οτι δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τον μάλαμα με την ραπ γιατί πολυ απλα ανήκουν σε 2 διαφορετικά ειδη μουσικης , γιατί εγω αν βάλω ενα τραγουδι ραπ στα επομενα 3 δευτερολεπτα θα το εχω κλεισει , αλλα γιατι δεν μπορουμε να δεχτούμε οτι αυτα που εμεις θεωρουμε σκουπίδια υπαρχουν ανθρωποι που τους εκφραζουν και του γεμιζουν κ τους κανουν στο κατω κατω να νιωθουν οπως νιωθεις εσυ οταν ακους μαλαμα??
ειτε μας αρεσει ειτε οχι υπαρχουν ατομα που θεωρουν τεχνη την ραπ....αφου αλλωστε τεχνη ειναι μια μεθοδος για να εκφρασουμε οτι νιωθουμε....
και ποιος οριζει τι ειναι αισθητικά ωραιο? ποιος θέτει ορια?
και εδω δεν ειναι παλι θεμα γουστου? :worry:

Εγώ προσωπικά κατακρίνω το 85% αυτής της μουσικής όπως αναφέρθηκα και προηγουμένως, όχι το συγκεκριμένο είδος μουσικής εν γένει. Ίσως είναι θέμα γούστου δεν αντιλέγω αλλά απλώς πιστεύω ότι μερικοί άνθρωποι είναι κακόγουστοι. :P

Δεν έχω κάτι με την κακογουστιά ούτε απαγορεύω σε κανέναν να είναι κακόγουστος, ο καθένας όπως τη βρίσκει. Ας ακούει Εξισορροπιστή και Θώδη ενώ τρώει ψάρι με τυρί και κόκκινο κρασί φορώντας πολύχρωμες καμπάνες και πέδιλα με κάλτσα, θα είναι αστείο το θέαμα αλλά απολύτως αποδεκτό και επιτρεπτό.

Βουρλίζομαι όταν μου απαγορεύουν να λέω αυτό που πιστεύω και να μην απαντήσω με καυστικό χιούμορ στη θέα αυτού του πράγματος. :)

ΥΓ. Το καλό γούστο είναι μεγάλο ζήτημα πως ορίζεται και τι είναι, αλλά το έχω λύσει το πρόβλημα με την γνωστή μετριοφροσύνη που με διακρίνει. Καλό γούστο είναι αυτό που επικροτώ εγώ, οτιδήποτε άλλο είναι ανοησία. :P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ε συγγνωμη, αλλα για μενα ο Σωκρατης Μαλαμας ειναι ενας μεγαλος καλλιτεχνης.
Εχει απιστευτη φωνη, και θεωρω "βλασφημια" να την χαρακτηρισει κανεις μονοτονη.
Το νοημα ενος τραγουδιου δεν μπορει να το καταλαβει κανεις παντα αφου πολλες φορες δεν ειναι και σαφες.
Π.χ. τι θελει να πει ο Βασιλης Παπακωνσταντινου στο "Οι ψυχες και οι αγαπες" ? Δεν εχω καταλαβει ποτε, παρ'ολα αυτα ανατριχιαζω οποτε το ακουω.

Με ολο τον σεβασμο παντα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Π.χ. τι θελει να πει ο Βασιλης Παπακωνσταντινου στο "Οι ψυχες και οι αγαπες" ? Δεν εχω καταλαβει ποτε, παρ'ολα αυτα ανατριχιαζω οποτε το ακουω.
O Mπουλασίκης.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ας πω κι εγώ για το Μάλαμα.

Δε μου αρέσει ο Μάλαμας. Δε μου αρέσει καθόλου ο Μάλαμας.

Πρώτ' απ' όλα δε μου αρέσει η φωνή του: Πολύ μπάσα, μουντή και χωρίς αξιόλογο ηχόχρωμα. Τη μόνη χρησιμότητα που θα έβρισκα για τη φωνή του θα ήταν ισοκράτημα στη βυζαντινή μουσική (ισοκράτημα όχι ψάλσιμο) καθώς έχει τη δυνατότητα να πιάνει πολύ χαμηλές νότες με ιδιαίτερη ευχέρεια καθ' ότι βαθύφωνος.

Μετά δε μου αρέσουν τα τραγούδια του: Ένα υποτονικό μοτίβο συνέχεια. Δε θα ταίριαζε βέβαια κάτι άλλο στη φωνή του. Τους στίχους του τους βρίσκω πολύ δήθεν ποιοτικούς ενώ έχουν ελάχιστη καλλιτεχνική επεξεργασία.

Ύστερα δε μου αρέσει καθόλου το γενικότερο ύφος το οποίο προβάλλει: Συγκαταλέγεται στους καλλιτέχνες οι οποίοι στα έργα τους δίνουν έμφαση στην «ατμόσφαιρα» και στην «ευαισθησία» με παντελή έλλειψη νοήματος... Αυτή η «θολούρα» που έλεγε και ο Σεφέρης κάπου στις δοκιμές του... Κάτι αντίστοιχο στον κινηματογράφο εκπροσωπεί και ο Παντελής Βούλγαρης («Όλα είναι δρόμος», «Νύφες», «Πέτρινα χρόνια» κλπ) ή ο Αγγελόπουλος οι οποίοι επίσης δε με εκφράζουν.

Τέλος, αυτή η ηρεμία (εγώ θα την έλεγα υποτονικότητα) που βγάζει δε μου φαίνεται ότι είναι δείγμα εσωτερικής ηρεμίας αλλά έχει άλλα αίτια...

Πάρ' όλ' αυτά, μου αρέσουν και κάποια τραγούδια του, το κλασικό «Τσιγάρο ατέλειωτο» και οι «Καλογέροι» του Θανάση Παπακωνσταντίνου το οποίο έχει και έντονη επιρροή από την παραδοσιακή μουσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
^^Πέτρο, έχω παρόμοια γνώμη με εσένα. Είχα πάει σε μια συναυλία του, ήταν μαζί με τον Θανάση Παπακωνσταντίνου. Είχε γίνει τύφλα. Μου είχε κάνει πολύ άσχημη εντύπωση. Υποτίθεται ότι εκφράζει μια "ευαισθησία και τον πόνο της ανθρώπινης ψυχής", αλλά, έτσι δεν μου αρέσει. Έχω γνωρίσει και άλλον "καλλιτέχνη", ντεμέκ ροκά, που έπινε διάφορα και είχε και την εντύπωση ότι ήταν μεγάλη προσωπικότητα. Ενώ, αντιθέτως, ήταν μες την ανασφάλεια. Κάτι αντίστοιχο μου βγάζει και ο Μ~. Η τέχνη, όμως, πρέπει να έχει κάτι γνήσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Και αφού η τέχνη πρέπει να έχει κάτι το γνήσιο βρε κοπελιά, πήγες στον Παπακωνσταντίνου, που η μισή του καριέρα έχει χτιστεί πάνω στον Άσιμο;;; Ωραίος ο Βασίλης, δε λέω, αλλά μην ψάχνουμε και τις παρθενογενέσεις στην τέχνη, γιατί δεν ξέρουμε τελικά πού θα μας βγάλει... Όσο για το γνήσιο άνευ πιώματος, άστο.... η μισή μουσική διαδρομή δεν θα είχε διανυθεί αν ψάχναμε για νηφαλιότητα και γνησιότητα στην τεχνη και δη στην μουσική...
Το ότι ο Μάλαμας μπορεί να είναι για πολλούς βαρετός , οκ, δεκτό...Γούστα είναι αυτά, και μένα δεν με τρελλαίνει, αλλά αναγνωρίζω το ιδιαίτερο ύφος του,την ιδιαίτερη φωνή του, και βασικότερα το ότι είναι συνεπής και ακέραιος σε αυτό που εξαρχής ακολούθησε , χωρίς να βάζει νερό στο κρασί του...Και αυτό το σέβομαι περισσότερο απ'όλα, ενώ ξαναλέω , δεν τρελλαίνομαι για Μάλαμα, αλλά ας μην ισοπεδώνουμε κιόλας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Xμμμ, νομίζω πως κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά. Είχα την εντύπωση ότι εδώ μπορώ να λέω την προσωπική μου άποψη, η οποία είναι φυσιολογικό να διαφοροποιείται από τη δική σου, μια και δε με ξέρεις δε σε ξέρω κλπ κλπ, κι εν πάση περιπτώσει, έτσι είναι οι απόψεις και τα γούστα των ανθρώπων: διαφορετικά μεταξύ τους. Ως μονάδα, δεν απειλώ τις πεποιθήσεις σου με το να διαφωνώ μαζί σου... κοπελιά. Ισοπεδώνονται τα πάντα επειδή δεν έχω σύμφωνη γνώμη με εσένα; Με τρομάζεις.
Λίιιιγο χαλάρωσε...και διάβαζε πιο προσεκτικά τα γραφόμενα.... Θανάσης, όχι Βασίλης.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Α, ναι! Θανάσης! :)
Όπου Βασίλης λοιπόν , βάζω-βάλε Θανάσης, αυτό δεν αλλάζει κάτι στην άποψή μου περί γνησιότητας κτλ...
Γιατί σε τρομάζω;;; :worry: Επειδή δεν συμφώνησα;;;
Ε οκ τότε, χάλια είναι ο Μάλαμας, συμφωνώ, ανασφαλής και βαρετός... οκ now;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ας πω κι εγώ για το Μάλαμα.

Δε μου αρέσει ο Μάλαμας. Δε μου αρέσει καθόλου ο Μάλαμας.

Πρώτ' απ' όλα δε μου αρέσει η φωνή του: Πολύ μπάσα, μουντή και χωρίς αξιόλογο ηχόχρωμα. Τη μόνη χρησιμότητα που θα έβρισκα για τη φωνή του θα ήταν ισοκράτημα στη βυζαντινή μουσική (ισοκράτημα όχι ψάλσιμο) καθώς έχει τη δυνατότητα να πιάνει πολύ χαμηλές νότες με ιδιαίτερη ευχέρεια καθ' ότι βαθύφωνος.

Μετά δε μου αρέσουν τα τραγούδια του: Ένα υποτονικό μοτίβο συνέχεια. Δε θα ταίριαζε βέβαια κάτι άλλο στη φωνή του. Τους στίχους του τους βρίσκω πολύ δήθεν ποιοτικούς ενώ έχουν ελάχιστη καλλιτεχνική επεξεργασία.

Ύστερα δε μου αρέσει καθόλου το γενικότερο ύφος το οποίο προβάλλει: Συγκαταλέγεται στους καλλιτέχνες οι οποίοι στα έργα τους δίνουν έμφαση στην «ατμόσφαιρα» και στην «ευαισθησία» με παντελή έλλειψη νοήματος... Αυτή η «θολούρα» που έλεγε και ο Σεφέρης κάπου στις δοκιμές του... Κάτι αντίστοιχο στον κινηματογράφο εκπροσωπεί και ο Παντελής Βούλγαρης («Όλα είναι δρόμος», «Νύφες», «Πέτρινα χρόνια» κλπ) ή ο Αγγελόπουλος οι οποίοι επίσης δε με εκφράζουν.

Τέλος, αυτή η ηρεμία (εγώ θα την έλεγα υποτονικότητα) που βγάζει δε μου φαίνεται ότι είναι δείγμα εσωτερικής ηρεμίας αλλά έχει άλλα αίτια...

Πάρ' όλ' αυτά, μου αρέσουν και κάποια τραγούδια του, το κλασικό «Τσιγάρο ατέλειωτο» και οι «Καλογέροι» του Θανάση Παπακωνσταντίνου το οποίο έχει και έντονη επιρροή από την παραδοσιακή μουσική.

:xeirokrothma:
Η θέση που προβάλλεις αγαπητέ Πατρέα, με βρίσκει κάπως σύμφωνο σε ένα σημείο(για το υποτονικό μοτίβο) και κατά τ' άλλα διαφωνώ απίστευτα πολύ...

Από την άποψη σου για την φωνή του, κι εκεί που κορυφώνεται η διαφωνία μου είναι σ' αυτά που λες αναφερόμενος στους στίχους του και το ύφος του, που ακριβώς αυτό που δεν σου αρέσει, είναι αυτό που μου βγάζει εμένα την μαγεία στον Μάλαμα και με κρατάει και θέλω να τον ακούω...

Παρ' όλα αυτά, οφείλω να σε χειροκροτήσω... Ειλικρινά σου μιλάω χειροκροτούσα την οθόνη επί 2 λεπτά, μόλις διάβασα το ποστ σου...
Ήταν μακράν η καλύτερη τοποθέτηση σ' ολάκερο το θέμα... Μετρημένη και εξηγώντας ακριβώς γιατί δεν σου αρέσει ο Μάλαμας, χωρίς να αναλώνεσαι σε κούφιες κατηγορίες και βρισιές χωρίς νοήμα... Μας έδειξες ακριβώς αυτήν την μαγεία που περιβάλλει την μουσική και το ανθρώπινο γούστο... Την υποκειμενικότητα...

Ευχαριστούμε πολύ!!:D

^^Πέτρο, έχω παρόμοια γνώμη με εσένα. Είχα πάει σε μια συναυλία του, ήταν μαζί με τον Θανάση Παπακωνσταντίνου. Είχε γίνει τύφλα. Μου είχε κάνει πολύ άσχημη εντύπωση. Υποτίθεται ότι εκφράζει μια "ευαισθησία και τον πόνο της ανθρώπινης ψυχής", αλλά, έτσι δεν μου αρέσει. Έχω γνωρίσει και άλλον "καλλιτέχνη", ντεμέκ ροκά, που έπινε διάφορα και είχε και την εντύπωση ότι ήταν μεγάλη προσωπικότητα. Ενώ, αντιθέτως, ήταν μες την ανασφάλεια. Κάτι αντίστοιχο μου βγάζει και ο Μ~. Η τέχνη, όμως, πρέπει να έχει κάτι γνήσιο.

Θέλω να μου πεις έναν γνωστό καλλιτέχνη, που να είσαι απόλυτα σίγουρη, ότι δεν έχει πάρει απολύτως τίποτα... Ο δόλιος ο Μάλαμας με ουισκάκι την βγάζει...

Δεν είναι μέσο να κρίνεις έναν καλλιτέχνη, το τι πίνει, το τι καπνίζει ή το τι παίρνει γενικώς... Αλλά το έργο που αφήνει...

Xμμμ, νομίζω πως κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά. Είχα την εντύπωση ότι εδώ μπορώ να λέω την προσωπική μου άποψη, η οποία είναι φυσιολογικό να διαφοροποιείται από τη δική σου, μια και δε με ξέρεις δε σε ξέρω κλπ κλπ, κι εν πάση περιπτώσει, έτσι είναι οι απόψεις και τα γούστα των ανθρώπων: διαφορετικά μεταξύ τους. Ως μονάδα, δεν απειλώ τις πεποιθήσεις σου με το να διαφωνώ μαζί σου... κοπελιά. Ισοπεδώνονται τα πάντα επειδή δεν έχω σύμφωνη γνώμη με εσένα; Με τρομάζεις.
Λίιιιγο χαλάρωσε...και διάβαζε πιο προσεκτικά τα γραφόμενα.... Θανάσης, όχι Βασίλης.:)

Μπορείς να λες την προσωπική σου άποψη... Αλλά από την στιγμή που την εκθέτεις δημόσια, ο καθένας διατηρεί το δικαίωμα να διαφωνεί με αυτήν και να την σχολιάσει... Δεν νομίζεις??;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Και αφού η τέχνη πρέπει να έχει κάτι το γνήσιο βρε κοπελιά, πήγες στον Παπακωνσταντίνου, που η μισή του καριέρα έχει χτιστεί πάνω στον Άσιμο;;;

Α, ναι! Θανάσης! :)
Όπου Βασίλης λοιπόν , βάζω-βάλε Θανάσης, αυτό δεν αλλάζει κάτι στην άποψή μου περί γνησιότητας κτλ...
Bρε συ, καμία σχέση ο Θ. Παπακωνσταντίνου με τον Ν. Άσιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassonoff

Δραστήριο μέλος

Η vassonoff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 426 μηνύματα.
Και αφού η τέχνη πρέπει να έχει κάτι το γνήσιο βρε κοπελιά, πήγες στον Παπακωνσταντίνου, που η μισή του καριέρα έχει χτιστεί πάνω στον Άσιμο;;;



Αυτο που λες δεν εχει ΚΑΜΙΑ βαση...Ο Βασιλης ειναι απο τους λιγους καλλιτεχνες που εχουν χτισει καριερα μονοι τους...Βεβαια εχει τραγουδησει Ασιμο...Αλλα και Θεοδωρακη,Νταλαρα,Αλεξιου,Μαλαμα κα...Αυτο δεν σημαινει πως στηριζεται στην καριερα τους...Τραγουδιστης ειναι,δεν θα τραγουδησει τραγουδια αλλων συνθετων και στιχουργων η ακομα και καλλιτεχνων???Ελεος με αυτη την καραμελα που αναμασα ο καθενας περι Βασιλη και Νικολα...Δεν βγηκε ο Παπακωνσταντινου να πει ειναι δικα μου τα τραγουδια...ΠΑΝΤΑ αναφερει τον Νικολα ακομα και σημερα στις συναυλιες του...Ο Ασιμος με την σειρα του το εχει ξεκαθαρισει οτι μονος του τα εδωσε τα τραγουδια στον Βασιλη,δεν του τα εκλεψε μια μερα που κοιμοταν...:PΕαν ειναι δυνατον!!!Ψαξε την συνεντευξη του εαν θες αποδειξεις...
Φιλικα παντα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

noiz21

Νεοφερμένος

Ο noiz21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Θα ηθελα να παραθεσω και εγω τη γνωμη μου..Καταρχην δεν ακουω σωκρατη μαλαμα..δεν απορριπτω κανενα ειδος μουσικης..Η μουσικη που με αγγιζει ειναι η ραπ..ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ η κοπελια που ειπε οτι η ραπ ειναι μια μαλακια μου θα πρεπει να σταματησει μετα τα 18 να το παρει πισω...οταν o tupac amaru shakur (δεν παιζει να τον 3ερεις,αν θες μαθε τον αλλιως στα αρχιδια μου κιολας)εκανε την κυβερνηση της αμερικης να σαστιζει με το στιχο και τη μουσικη του..3εκινησε απο τα ''γκετο'' και εγινε απο τους πιο δημοφιλεις και καλλιτεχνες στον κοσμο..ο σωκρατης μαλαμας και ολοι αυτοι που λες γρατσουνουσαν μια κιθαρα και περνουσαν βραδια ψαχνοντας παρομοιωσεις για να κανουν το στιχο τους ''ψαγμενο''..το αλανι στην αμμουδια και η λεμονια στη γειτονια προσωπικα δε με αγγιζουν...η απλα δεν μπορω να τα ακουω σε μια κοινωνια που ο κοσμος πεινα και δεν εχουμε λεφτα να φαμε..το αλανι στην αμμμουδια και η λεμονια στη γειτονια ειναι το λιγοτερο που με απασχολουν..Οσο και να θελω να σε βρισω δεν θα το κανω,απλα ακου αυτο..Δεν περιμενω να σου αλλα3ω την απο4η ουτε το επιδιωκω κιολας...https://www.youtube.com/watch?v=_1vU5NeOgHw
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Είπα να προσπαθήσω να μην το σχολιάσω χθες, έκανα το λιγότερο δυνατόν, αλλά δεν θες με αφήσεις στην ηρεμία μου έτσι??? So be it... Θα περιορίσω τα δικά μου σχόλια στο ελάχιστο και θα αφήσω κυρίως τα λόγια σου να μιλήσουν για χάρη μου...


Στην αρχή πας να δείξεις ανωτερότητα, και να την πεις ώριμα και μετρημένα σ' όσους είπαν κακό λόγο για τη ραπ...

Θα ηθελα να παραθεσω και εγω τη γνωμη μου..Καταρχην δεν ακουω σωκρατη μαλαμα..δεν απορριπτω κανενα ειδος μουσικης..Η μουσικη που με αγγιζει ειναι η ραπ..

Εδώ ξεχωρίζω το πρώτο fail σου... Μόλις εξαφανίστηκε η ανωτερότητα των προηγουμένων...
(δεν παιζει να τον 3ερεις,αν θες μαθε τον αλλιως στα αρχιδια μου κιολας)

Εδώ καλούτσικα τα λες, αν και δεν έχει και καμία απολύτως σημασία... Δεν τον κάνει καλό μουσικό, ότι προκάλεσε αναταραχή ο στίχος του... Καλά το μουσική στέκει από μόνο του σαν fail...
ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ η κοπελια που ειπε οτι η ραπ ειναι μια μαλακια μου θα πρεπει να σταματησει μετα τα 18 να το παρει πισω...οταν o tupac amaru shakur εκανε την κυβερνηση της αμερικης να σαστιζει με το στιχο και τη μουσικη του..3εκινησε απο τα ''γκετο'' και εγινε απο τους πιο δημοφιλεις και καλλιτεχνες στον κοσμο..

Κι εδώ πάλι, μία από τα ίδια... Υποτιμάς τα πάντα χωρίς ουσιαστικά επιχειρήματα και ακυρώνεις την αρχή σου...
ο σωκρατης μαλαμας και ολοι αυτοι που λες γρατσουνουσαν μια κιθαρα και περνουσαν βραδια ψαχνοντας παρομοιωσεις για να κανουν το στιχο τους ''ψαγμενο''..το αλανι στην αμμουδια και η λεμονια στη γειτονια προσωπικα δε με αγγιζουν...η απλα δεν μπορω να τα ακουω σε μια κοινωνια που ο κοσμος πεινα και δεν εχουμε λεφτα να φαμε..το αλανι στην αμμμουδια και η λεμονια στη γειτονια ειναι το λιγοτερο που με απασχολουν..

Εδώ μου άρεσε πολύ η στάση σου, λες την αλήθεια...
Οσο και να θελω να σε βρισω δεν θα το κανω,απλα ακου αυτο..

Και το κυκλικό σχήμα, ολοκληρώνεται με μια επιδείξη της ήδη ανηρημένης ανωτερότητάς σου...
Δεν περιμενω να σου αλλα3ω την απο4η ουτε το επιδιωκω κιολας...https://www.youtube.com/watch?v=_1vU5NeOgHw

:clapup: :clapup: Πολυ ''ψαγμενη'' η απαντηση σου σα το στιχο του σωκρατη!..Και αυτο το θα εδινα σοβαρη απαντηση για να σου εξηγησω μου θυμιζει πιο πολυ ατακα δημοτικου..Οταν δεν ειχαμε τι να πουμε αυτο λεγαμε απ οσο θυμαμαι!:D
χαχα..ρε μαν..χαχαχαχαχα...ακομα και αυτο το χιπ χοπ σας το μαθε..

Καλά εδώ έβγαλες το νηπιαγωγείο έξω... Αλλά είμαι περίεργος να δω τι μας έμαθε το χιπ χοπ...

Και για να κλείσω... Ξέρετε όλοι εσείς τα λατρεμένα μας ραπερόνια και δεν συμμαζεύεται, αυτό το θέμα δεν είναι για να κάνουμε κόντρα αν η ραπ είναι άθλια ή όχι... Είναι το θέμα που αφορά τον Μάλαμα... Μπορεί ο θεματοθέτης να ξεκίνησε με τον άνοητο σκοπό να βρίσει τον Μάλαμα, αλλά παραμένει θέμα που αφορά αυτόν και δεν έχει θέση ούτε ο 2pac ούτε ο 3pac ούτε και κανένας άλλος... Φτάνει πια... Αν θέλετε να κάνουμε τέτοια κουβέντα ανοίξτε ανάλογο θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

noiz21

Νεοφερμένος

Ο noiz21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Το τοπικ μου το συστησε ενας φιλος..Αυτο που μου την εδωσε ηταν το..''το ραπ ειναι η μεγαλυτερη μαλακια που εχει προσφερει η παγκοσμια μουσικη και δεν θα πρεπε να υπαρχει''Γι αυτο αποφασισα να γρα4ω.Εσυ κοπελια το θεωρεις σωστο να μιλαει ετσι?Για να ειναι το ραπ μες στα δυο πιο δημοφιλη ειδη μουσικης παγκοσμιως κατι θα εχει να προσφερει..Χωρις να απορριπτω το εντεχνο,3αναλεω...ειναι ενα ειδος μουσικης που ακουνε 10.000.000 ανθρωποι..Μονο στην ελλαδα υπαρχει...Και μου τη δινουν οι δηθεν κουλτουριαρηδες οπως ο tscaraschaf που σνομπαρουν και απα3ιωνουν να απαντησουν ,αφου πρωτα κοιτα3ουν την ηλικια του μελους στο οποιο απαντανε και τα ποσα ποστ εχει γρα4ει..ναι ρε φιλε..δεν ειμαι coach potato σαν κ εσενα να γραφω 2.282 ποστς..ειναι η πρωτη φορα που γραφω σε φορουμ,πιθανοτατα η τελευταια..και δε σου μιλαω για τη ραπ του 12ου πιθηκου που για μενα ειναι ενας αξιολογος καλλιτεχνης,για σενα αλητης..σου μιλαω για τη ραπ,του τουπακ και του biggie,του common,και των rundmc...Και πσιτ φιλαρακι,το λακωνικο υφος που περασες με το μηνυμα σου υποδηλωνει οτι εχεις ορε3η να ειρωνευτεις και να το παι3εις ανωτερος σε ενα μικροτερο σου..Αν οντως εισαι ανωτερος κυριε Επιφανες Μελος παυλα coach potato μιλα με επιχειρηματα και δωσε στον αλλο να καταλαβει...Να λειπουν οι χαρουμενες ειρωνικες φατσουλες..ελπιζω να μιλησουμε σοβαρα...
Περιμενω απαντηση,ευχαριστω..

ΡΕ ΦΙΛΕ,οκ αναλογο θεμα αλλα γινεται να βγαινει η αλλη και να μου λεει οτι ειναι η μεγαλ υτερη μαλακια που εχει βγαλει η παγκοσμια μουσικη?ΠΕΣ ειναι η μεγαλυτερη μαλακια που εχει βγαλει η παγκοσμια μουσικη ''για μενα''...μην εισαι τοσο απολυτος και να λειπουν οι ειρωνιες του τυπου 3pac..πανε μαθε πρωτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
θα σου απαντήσω με ένα γράμμα :

Δε θέλω πια να σκέφτομαι τα ίδια και τα ίδια
Σα να 'ταν όλα ψέμματα στάχτες κι αποκαΐδια
Θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας
Να΄χω το νου μου αδειανό
Να΄χω και πρίμο τον καιρό

Δε θέλω πια να μου μιλάς για όσα έχεις ζήσει
Δε χάθηκε κι ο κόσμος πια το τζάμι αν ραγίσει
Θέλω να'ρθεις και να με βρεις να κάτσεις να τα πούμε
Πως νιώθουμε παράφορα
Πως ζούμε έτσι αδιάφορα

Δε θέλω να πικραίνεσαι
τις Κυριακές τα βράδια
Χωρίς αυτή τη σκοτεινιά
τα χρόνια μένουν άδεια

Θέλω να φύγεις να σωθείς να πάψεις να γκρινιάζεις
Να ξεχαστείς στη διαδρομή ποιος ήσουν και πώς μοιάζεις
Έτσι θα σ'αγαπώ πολύ και θα σε βλέπω λίγο
Σα μια γυναίκα μακρινή
Που αγάπησα πριν φύγω

Δε θέλω να πικραίνεσαι
τις Κυριακές τα βράδια
Χωρίς αυτή τη σκοτεινιά
τα χρόνια μένουν άδεια


και μην ξεχνάς , κάθε βράδυ είναι εν δυνάμει βράδυ Κυριακής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

noiz21

Νεοφερμένος

Ο noiz21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλη φαση!Κανει ριμα,δεν βγαζει ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανενα νοημα..μιλαει για βραδια και αγερες (αν δεν υπαρχουν αυτα δεν υπαρχει κουλτουρα βλεπεις!)..εχει στιχο ιαμβικο 15συλλαβο(κυρος!)...απορω πως δεν εχει κανενα παμψυχισμο συνηθως τη βρισκουν οι κουλτουριαρηδες με παμψυχισμους νομους των τριων και τετοιες φασεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Καλη φαση!Κανει ριμα,δεν βγαζει ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανενα νοημα..μιλαει για βραδια και αγερες (αν δεν υπαρχουν αυτα δεν υπαρχει κουλτουρα βλεπεις!)..εχει στιχο ιαμβικο 15συλλαβο(κυρος!)...απορω πως δεν εχει κανενα παμψυχισμο συνηθως τη βρισκουν οι κουλτουριαρηδες με παμψυχισμους νομους των τριων και τετοιες φασεις!

Εγώ πάλι απορώ, γιατί ασχολείσαι, αφού δε σου αρέσει και δε σε εκφράζει. :hmm: Αγνόησέ το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

noiz21

Νεοφερμένος

Ο noiz21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
και να πεις οτι ειχε εναν κοινωνικο προβληματισμο...Π.Χ. ο σεφερης στο''με τον τροπο του Γ.Σ.''μιλαει με παρομοιωσεις μεν..αλλα καταγραφει μια πραγματικοτητα...την αστικοποιηση και την κοινωνικη αλλοτροιωση σε σχεση με το ενδο3ον παρελθον της χωρας μας...αλλα ρε συ αυτη η παπαρα σορι κιολας,που μου στελνεις ειναι για να τη διαβασεις διπλα απο ενα τζακι σε ενα σαλε στην βιεννη εφοσον εχεις λυσει ΟΛΑ τα προβληματα που αντιμετωοιζεις στην καθημερινη σου ζωη...Συμπερασμα:ΠΟΛΥ OLD SCHOOL ,δε λεει τπτ στις μερες μας...

καθρεφτάκι

Εγώ πάλι απορώ, γιατί ασχολείσαι, αφού δε σου αρέσει και δε σε εκφράζει. :hmm: Αγνόησέ το.

ειναι να βγω βολτα σε κανα δυωρο και δεν εχω τι ν κανω:)..τη βρισκω ν μιλαω με δηθεν κουλτουριαρηδες εχει πολυ πλακα...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top