Δημόσιο χωρίς μέσον

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ισχύει, αλλά έχει διάρκεια ισχύος 3 χρόνια. μετά τα 3 χρόνια, ξανασκάσε μάνεϋ για να ξαναδώσεις....
είναι απλά τρόπος να παίρνουν χρήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το ECDL σου μαθαίνει συγκεκριμένα προγράμματα από την στιγμή που το πολύ κάθε 3 χρόνια υπάρχουν γερά updates στα προγράμματα είναι λογικό και οι (πιστοποιημένες) γνώσεις σου να χρειάζονται updates
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
αυτο δεν το ειχαν πει οταν εδινα ομως γμτ

αλλα και στις προκηρύξεις το λενε ξεκαθαρα μεχρι το 2007 ισχυει, κατι εγινε και τους τα ακυρωνουν κατσε νε βρω λινκ να βαλω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Το ECDL σου μαθαίνει συγκεκριμένα προγράμματα από την στιγμή που το πολύ κάθε 3 χρόνια υπάρχουν γερά updates στα προγράμματα είναι λογικό και οι (πιστοποιημένες) γνώσεις σου να χρειάζονται updates

με αυτη την λογικη και τα πτυχια της τριτοβαθμιας να εχουν ημερομηνια ληξης γιατι αλλαζουν πολλα πραγματα απο μηνα σε μηνα σε καποιες επιστημες(Ιατρικη, κτηνιατρικη, γεωπονικη κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Υποτίθεται ότι στο πανεπιστήμιο σου μαθαίνει να αναζητάς την γνώση όποτε στην θεωρία δεν χρειάζεται update.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Υποτίθεται ότι στο πανεπιστήμιο σου μαθαίνει να αναζητάς την γνώση όποτε στην θεωρία δεν χρειάζεται update.


Δεν ειναι ετσι, οχι σε ολες τις επιστημες
να το λινκ https://www.epy.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=38
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
αυτό με τα 3 χρόνια είναι καινούριο φρούτο..εσύ πότε το πήρες μπάνιμπάνι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Ιουνιο του 2005:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
α
αυτό δεν λέει κάτι που αφορά τον ΑΣΕΠ και το ecdl. απλά αυτός ο φορέας έληξε τη συνεργασία του με το ecdl και δε δίνει πια καινούρια πιστοποιητικά. Όσα έχει δώσει, θα υπολογιστεί η τριετία και μετά πάπαλα (τουτέστιν, ξαναδίνεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Αν θέλετε επειδή το έχω ψάξει μπορώ να σας ενημερώσω σχετικά με το δημόσιο.
Καταρχήν για το θέμα το ECDL. Το link που έχετε βάλει δεν έχει καμμία σχέση με τη διάρκεια ισχύος του πτυχίου. Επίσης το ECDL εξ αρχής είχε περιορισμένη διάρκεια (3 χρόνια). Μπορεί να μη σας το λέγανε στα φροντηστήρια αλλά ετσι είναι και ήταν.
Τώρα για το δημόσιο. Υπάρχουν πολλές κατηγορίες. Προκηρύξεις που διεξάγονται απο το ΑΣΕΠ, που ελέγχονται από αυτό, που διεξάγονται κατευθείαν από υπηρεσίες (συνήθως ΔΕΚΟ) και που έχουν ή όχι και συνέντευξη.
Για τις 2 πρώτες κατηγορίες δεν τίθεται θέμα νωθείας (κατά 99%, πάντα υπάρχει 1%!)
Για την τρίτη αν δεν έχει συνέντευξη τότε πάλι είναι αντικειμενική η κρίση αφού σε περίπτωση που αδικηθείς έχεις δικαίωμα ένστασης.
Εκεί που παίζει γνωριμία είναι όταν υπάρχει συνέντευξη, αν και πρέπει να έχει τα τυπικά προσόντα.
Τέλος υπάρχουν και τελείως "τυφλές" προκηρύξεις που κανείς από τους κοινούς θνητούς δεν το παίρνει χαμπάρι και μπαίνουν άτομα...
Κάτι διάβασα και για το ΤΣΜΕΔΕ. Αν είσαι μισθωτός το ΤΣΜΕΔΕ μπορεί να σου δώσει βεβαίωση για το είδος της απασχόλησης. Ακόμα καλό θα ήταν κάθε χρόνο να ζητάς από τον εργοδότη σου βεβαίωση υπηρεσιών, ειδικά αν κάνεις μελέτες ή επίβλεψη γιατί ούτως ή άλλως τη χρειάζεσαι για αναβάθμιση κατηγορίας πτυχίου.
Παρόλ' αυτά το συμπέρασμα είναι ότι για θέσεις στο δημόσιο μπορείτε να τα καταφέρετε αλλά με επιμονή και κόπο, ίσως και γνωριμίες. Εγώ πάντως τα κατάφερα. Μήπως θέλετε να σας πω πόσες αιτήσεις είχα κάνει όμως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Κάτι διάβασα και για το ΤΣΜΕΔΕ. Αν είσαι μισθωτός το ΤΣΜΕΔΕ μπορεί να σου δώσει βεβαίωση για το είδος της απασχόλησης. Ακόμα καλό θα ήταν κάθε χρόνο να ζητάς από τον εργοδότη σου βεβαίωση υπηρεσιών, ειδικά αν κάνεις μελέτες ή επίβλεψη γιατί ούτως ή άλλως τη χρειάζεσαι για αναβάθμιση κατηγορίας πτυχίου.
όλα ισχύουν, απλά στη περίπτωση που δεν κάνεις μελέτες ή επίβλεψη, τον εργοδότη τον βάζεις σε σκέψεις γιατί του ζητάς βεβαίωση προϋπηρεσίας.. η αναβάθμιση πτυχίου είναι μια καλή δικαιολογία, αρκεί να σε παίρνει να την πεις:P
Παρόλ' αυτά το συμπέρασμα είναι ότι για θέσεις στο δημόσιο μπορείτε να τα καταφέρετε αλλά με επιμονή και κόπο, ίσως και γνωριμίες. Εγώ πάντως τα κατάφερα. Μήπως θέλετε να σας πω πόσες αιτήσεις είχα κάνει όμως;
και είσαι και μηχανολόγος (με την έννοια ότι είναι πολύ περισσότερες οι θέσεις για μηχανολόγους, πολιτικούς και ηλεκτρολόγους από ότι για τους υπόλοιπους μηχανικούς.
Είναι και θέμα συγκυριών πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Τι άλλο έμεινε;Αρχιτέκτονες και Τοπογράφοι, έτσι;
Τέλος πάντων. Πάντως αν έχει καλές σχέσεις με τα αφεντικά (δε μιλάω για γλύψιμο) και δεν είναι κ πολύ μ... συνήθως σου δίνουν βεβαίωση για ότι θες. Ούτως ή άλλως κανείς δεν τους ελέγχει αν ισχύει ή όχι.
Τις περισσότερες θέσεις τις έχουν οι πολιτικοί μηχανικοί.
Υπομονή και αισιοδοξία. Θα μου πεις μιλάω εκ του ασφαλούς τώρα άλλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Τι άλλο έμεινε;Αρχιτέκτονες και Τοπογράφοι, έτσι;
ιιιιιιιιιι, ντροπήσ:P χημικοί, ναυπηγοί και αυτοί οι καινούριοι με τα εφαρμοσμένα μαθηματικά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
ιιιιιιιιιι, ντροπήσ:P χημικοί, ναυπηγοί και αυτοί οι καινούριοι με τα εφαρμοσμένα μαθηματικά:P
:redface:Ωχ ναι συγνώμη.Όντως χημικοί μηχανικοι έχουν πρόβλημα. Τώρα για τους ναυπηγούς δεν ξέρω, τόσα καράβια δεν...;
Για τα εφαρμοσμένα μαθηματικά πρώτη φορά ακούω πάντως, δεν το ξέρω καθόλου το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
συζητησουλα να γινεται κλπ κλπ περι ασεπ και δημοσιου ειχα ανοιξει κι εγω θεματακι...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Σίγουρα παίζει πολύ το "μέσο", παιδιά, αλλά κυρίως σε θέσεις είτε εποχικές είτε με συμβάσεις έργου είτε σε θέσεις που προκηρύσσουν υπηρεσίες εκτός ΑΣΕΠ. Όπου ακούτε "με διαδικασίες που ελέγχονται απο το ΑΣΕΠ" κ όχι "μέσω ΑΣΕΠ"... μακριάααααα. Αυτό σημαίνει ότι η Υπηρεσία βγάζει από μόνη της τα αποτελέσματα των επιλεγέντων υποψηφίων κ απλά στέλνει τα αποτελέσματα αυτά στο ΑΣΕΠ προς έλεγχο, δίχως το ΑΣΕΠ να έχει πρόσβαση στους λοιπούς υποψήφιους. Αισχρό? Κι όμως :/:

Προσωπικά, διορίστηκα με το σπαθί μου κ μάλιστα σε 3 προκηρύξεις οι οποίες ήταν καθαρά μέσω ΑΣΕΠ με σειρά προτεραιότητας (μοριοδότηση), κ αυτή τη στιγμή περιμένω την ημερομηνία ορκωμοσίας. Ωστόσο, επειδή είχα περάσει αρκετά μέχρι επιτέλους να κατασταλάξω εδώ που είμαι, κ επειδή τελικά διορίστηκα ΧΩΡΙΣ τη βοήθεια κάποιου, το μόνο που έχω να πω είναι να μην απογοητευόμαστε. :)

Δεν γίνονται όλα με "μέσον" (για όνομα του Θεού) αν κ μου έχει τύχει να το ζήσω εκ των έσω αυτό καθώς έτυχε να με "διώξουν" από θέση δημοσίου για να παραμείνει άλλο άτομο χωρίς τις γνώσεις (όσον αφορά το θέμα πτυχίου) κ χωρίς την απαραίτητη προϋπηρεσία που χρειαζόταν η θέση αυτή. :/: Τι να κάνουμε! Αυτά συμβαίνουν. Συνήθως, όμως, όταν πρόκειται για προκηρύξεις κενών οργανικών θέσεων εργασίας ΝΠΔΔ, δεν παίζει μέσον (εκτός κ αν μιλάμε για στενά συγγενικά πρόσωπα γνωστών :whistle: ονόματα δεν λέμε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Σίγουρα παίζει πολύ το "μέσο", παιδιά, αλλά κυρίως σε θέσεις είτε εποχικές είτε με συμβάσεις έργου είτε σε θέσεις που προκηρύσσουν υπηρεσίες εκτός ΑΣΕΠ. Όπου ακούτε "με διαδικασίες που ελέγχονται απο το ΑΣΕΠ" κ όχι "μέσω ΑΣΕΠ"... μακριάααααα. Αυτό σημαίνει ότι η Υπηρεσία βγάζει από μόνη της τα αποτελέσματα των επιλεγέντων υποψηφίων κ απλά στέλνει τα αποτελέσματα αυτά στο ΑΣΕΠ προς έλεγχο, δίχως το ΑΣΕΠ να έχει πρόσβαση στους λοιπούς υποψήφιους. Αισχρό? Κι όμως :/:
Δυστυχώς είναι έτσι ακριβώς. Και το πρόβλημα είναι ότι όλοι όσοι μπαίνουν με το μέσο τους σε μια δημόσια υπηρεσία, έστω και για λίγους μήνες, αυτομάτως έχουν σε σχέση με σένα ένα πολύ μεγάλο πλεονέκτημα. Οπως έγινε και με τις προκυρήξεις των ΚΕΠ. :/:
Εχω σταματήσει προ πολλού να κυνηγάω θέσεις δημοσίου με μόνη εξαίρεση αυτούς που είναι με ΓΡΑΠΤΟ διαγωνισμό. Και μονο τα παράβολα που έχω πληρώσει να υπολογίσω...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Και μονο τα παράβολα που έχω πληρώσει να υπολογίσω...:/:
Α καλά για τα παράβολα δε το συζητώ κάν...ούτε θέλω να υπολογίσω πόσα ? έχω συνεισφέρει στην οικονομία μέσω των παραβολων.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top