Ναι ή όχι στην ελευθερία λόγου;

_Ηρώ_

Δραστήριο μέλος

Η _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Σκηνοθέτης και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Σήμερα,που γράφαμε έκθεση,μας δόθηκε αυτό το κείμενο : https://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=388947


Αναρωτιέμαι,λοιπόν,ποιά είναι η άποψή σας πάνω σε αυτό το θέμα;Πρέπει να υπάρχει ελευθερία λόγου ακόμα κι αν αυτή προκαλεί την οδύνη και τον πόνο κάποιων άλλων ή να υπάρχει περιορισμός του λόγου,ώστε έτσι να αποφευκτεί ένα τέτοιο ενδεχόμενο;

Προσωπική μου άποψη είναι ότι πρέπει να υπάρχει ελευθερία λόγου..είτε αυτή μας αρέσει,είτε όχι!Άλλωστε η ελευθερία δεν αποτελεί αρχή της Δημοκρατίας;Αν πάρω ως παράδειγμα το συγκεκριμένο κείμενο οκ δεν συμφωνώ με τους Ναζί και τα πιστεύω τους,ούτε με το ότι θέλουν να παρελάσουν σε μια περιοχή,όπου κατοικούν Εβραίοι,μόνο και μόνο για να προκαλέσουν!Αλλά έχουν το δικαίωμα.όπως έχουμε όλοι μας σε αυτό!
'' Για τον Mill ο ακραίος και επιθετικός λόγος πρέπει να προστατεύεται ακόμα και όταν προκαλεί οδύνη. Όταν απαγορεύεις τη διατύπωση μιας άποψης, γράφει, είναι σαν να ληστεύεις την ανθρωπότητα.''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οι ιδεες δεν μπορουν να απαγορευτουν με νομους
οποιεςδηποτε ιδεες

οι ιδεες πολεμιουνται μονο με αλλες ιδεες

οποτε πας να ταπωσεις με το νομο μια ιδεα,,αυτη γινεται ακομα ισχυροτερη

διαπιστωμενο στην ιστορια αυτο

ποινικα μονο οι πραξεις δικαζονται

ειναι αστειο για να ππολεμησεις ναζιστικες και ακραιες ιδεες να σκεφεσαι να κανεις ακριβως οτι και αυτοι
να απαγορευσεις την ελευθερια του λογου

και ετσι χωρις να το καταλαβεις εισαι μια κοινωνια ετοιμη πια να δεχτει το φασισμο

με ετοιμους νομους
μονο που αντι για ναζιστικες ιδεες,στο κουτάκι στο νομο
βάζεις πχ αριστερες ιδεες ή κατι αλλο..

οι μεγαλυτερες χουντες και φασιστικα καιεστωτα ανεβηκαν ακριβως με την προφαση της προστασιας της δημοκρατιας

μονο star wars να δεις -τα τελευταια- το καταλαβαινεις:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Είμαι υπερ στην ελευθερία του λόγου, ναι. Το φίμωτρο είναι για τα ζώα, που κι εκεί ακόμα θα πρέπει να απαγορευτεί.
Οι υπόλοιποι τι γράψανε πάνω σε αυτό το θέμα, ρώτησες, έμαθες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Ηρώ_

Δραστήριο μέλος

Η _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Σκηνοθέτης και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Είμαι υπερ στην ελευθερία του λόγου, ναι. Το φίμωτρο είναι για τα ζώα, που κι εκεί ακόμα θα πρέπει να απαγορευτεί.
Οι υπόλοιποι τι γράψανε πάνω σε αυτό το θέμα, ρώτησες, έμαθες;

Βασικά δεν πρόλαβα να ρωτήσω πολλά γιατί βιαζόμουν...αλλά από όσα άκουγα την ώρα που πήραμε τα θέματα οι πιο πολλοί έλεγαν πως ήταν δύσκολο και δεν είχαν άποψη πάνω στο θέμα..!:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,883 μηνύματα.
Μάλλον όσοι βιαστήκανε να πουν υπέρ, δεν έχουν διαβάσει καν το θέμα.
Έτσι επικρατεί το "νιου ορντερ". Τα κάνουμε όλα έναν αχταρμά και επιπλέει η σαχλαμάρα...

Αν είναι δυνατόν να συγκρίνουμε την πορεία μπροστά στους επιζήσαντες του Ολοκαυτώματος απ' τους εκφραστές του μίσους στο Σκόκι με την μπλούζα του μαθητή: «Να είσαι χαρούμενος, όχι Gay». :hypno:

Όμως οι νεοναζί βρήκαν έναν ανεπιθύμητο γι’ αυτούς σύμμαχο. Την American Civil Liberties Union (ACLU), τη μεγαλύτερη φιλελεύθερη οργάνωση προστασίας των ατομικών δικαιωμάτων στις Η.Π.Α.

* Ο Αριστείδης Χατζής είναι Επίκουρος Καθηγητής Φιλοσοφίας Δικαίου και Θεωρίας Θεσμών στο Τμήμα ΜΙΘΕ του Πανεπιστημίου Αθηνών και μέλος της ACLU.
Τι σκατά διαβάζουμε; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Ηρώ_

Δραστήριο μέλος

Η _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Σκηνοθέτης και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Μάλλον όσοι βιαστήκανε να πουν υπέρ, δεν έχουν διαβάσει καν το θέμα.
Έτσι επικρατεί το "νιου ορντερ". Τα κάνουμε όλα έναν αχταρμά και επιπλέει η σαχλαμάρα...

Αν είναι δυνατόν να συγκρίνουμε την πορεία μπροστά στους επιζήσαντες του Ολοκαυτώματος απ' τους εκφραστές του μίσους στο Σκόκι με την μπλούζα του μαθητή: «Να είσαι χαρούμενος, όχι Gay». :hypno:

Τι σκατά διαβάζουμε; :hmm:

Δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στο κείμενο..ρωτάω γενικά για την ελευθερία του λόγου...απλώς το έφερα ως παράδειγμα επειδή αυτό μου έδωσε την ιδέα να ανοίξω το θέμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,883 μηνύματα.
Δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στο κείμενο..ρωτάω γενικά για την ελευθερία του λόγου...απλώς το έφερα ως παράδειγμα επειδή αυτό μου έδωσε την ιδέα να ανοίξω το θέμα!

Ωραία να σου δώσω μια βιωματική εμπειρία για να καταλάβεις! :P
Αντε γ*μ*σ*υ εσύ και το κωλοθρεντ σου! :hehe:

Ελευθερία του λόγου δεν έχουμε; Όποιος mod τώρα τολμήσει να μου ρίξει infraction για παραβίαση όρων, παραβιάζει τα ανθρώπινα δικαιώματα και την ελευθερία του λόγου! :P

Να είμαστε λίγο σοβαροί. Καλά το είπαν οι δικηγόροι της κοινότητας του Σκόκι: ο λόγος μίσους, ο ρατσιστικός και μισαλλόδοξος λόγος, δεν θα πρέπει να προστατεύεται καθώς ισοδυναμεί με φυσική βία (και ορισμένες φορές είναι πολύ πιο οδυνηρός).

Να βγει εκτός νόμου τώρα η Χρυσή Αυγή :mad: όχι γιατί εγώ είμαι μισαλλόδοξος (που είμαι σε αυτή την περίπτωση του κερατά) αλλά γιατί υπάρχουν αδιάσειστες αποδείξεις διαπλοκής με το παρακράτος, χρόνια τώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μπα εγω διαφωνω Νικο. Εγω ειμαι υπερ του να λεγονται ακομα κι αυτα κι αναλογως ο καθενας να δινει δυναμη στον ''καλο'' λογο του και ν'ανταπαντά. Γνωμη μου , ετσι? Τωρα το οτι εφερες παραδειγμα το στεκι, ειναι ατοπο, διοτι προκειται για ιδιωτικο ιστοτοπο κι εχει δικαιωμα ο ιδιοκτητης να θετει ορους και κανονισμους. Ειναι σα να μου λες πως θα σε αφηνουν να μπαινεις σε σπιτια και να βλαστημας. Εχουν καθε δικαιωμα εφοσον ειναι ο χωρος τους να σε στειλουν εξω. Το να βγουν εξω ομως και να βλαστημανε, ειναι δικαιωμα του καθενα. Γνωμη μου κι ας τη θεωρεις σαχλαμαρα. Και μη κανεις τη σαχλαμαρα να μη δεχεσαι και την αντιθετη αποψη κι αμεσως να τηνε λες σαχλαμαρα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Ηρώ_

Δραστήριο μέλος

Η _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Σκηνοθέτης και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Ωραία να σου δώσω μια βιωματική εμπειρία για να καταλάβεις! :P
Αντε γ*μ*σ*υ εσύ και το κωλοθρεντ σου! :hehe:

Θέλω να πιστεύω ότι το έφερες ως παράδειγμα...!:P:P

Και συμφωνώ με την mindcircus!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,883 μηνύματα.
Μπα εγω διαφωνω Νικο. Εγω ειμαι υπερ του να λεγονται ακομα κι αυτα κι αναλογως ο καθενας να δινει δυναμη στον ''καλο'' λογο του και ν'ανταπαντά. Γνωμη μου , ετσι? Τωρα το οτι εφερες παραδειγμα το στεκι, ειναι ατοπο, διοτι προκειται για ιδιωτικο ιστοτοπο κι εχει δικαιωμα ο ιδιοκτητης να θετει ορους και κανονισμους. Ειναι σα να μου λες πως θα σε αφηνουν να μπαινεις σε σπιτια και να βλαστημας. Εχουν καθε δικαιωμα εφοσον ειναι ο χωρος τους να σε στειλουν εξω. Το να βγουν εξω ομως και να βλαστημανε, ειναι δικαιωμα του καθενα. Γνωμη μου κι ας τη θεωρεις σαχλαμαρα. Και μη κανεις τη σαχλαμαρα να μη δεχεσαι και την αντιθετη αποψη κι αμεσως να τηνε λες σαχλαμαρα! :P

Όχι δεν έχει κανένα δικαίωμα, κανένας ιδιοκτήτης να θέσει όρους και κανονισμούς που προσβάλουν την ανθρώπινη αξιοπρέπεια. Αν η πράξη του να βρίσω χυδαία δεν ήταν πανανθρώπινα κολάσιμη αλλά δικαίωμα ελευθερίας λόγου, κανένας διαχειριστής δεν θα έπρεπε να με τιμωρήσει.

Δεν θεώρησα καμία άποψη σαχλαμάρα. Ίσα ίσα η μισαλλόδοξη άποψη δεν είναι καθόλου σαχλαμάρα, είναι άκρως επικίνδυνη. Αυτό που είπα, το έχει πει πριν από μένα ο Aldous Huxley: "Τα κάνουμε όλα έναν αχταρμά για να βγει στον αφρό η σαχλαμάρα". Και η σαχλαμάρα στην προκειμένη περίπτωση είναι: "μη κάνεις τη σαχλαμάρα να μη δέχεσαι και την αντίθετη άποψη". Όχι δεν αναγνωρίζω την άποψη των μισάνθρωπων και αυτή είναι άποψη, κάθετη, απόλυτη και λιονταρίσια! 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο λόγος μίσους, ο ρατσιστικός και μισαλλόδοξος λόγος, δεν θα πρέπει να προστατεύεται καθώς ισοδυναμεί με φυσική βία (και ορισμένες φορές είναι πολύ πιο οδυνηρός).

δηλαδη δεν πρεπει να προστετευεται καποιος που λεει να κρεμαστουν οι χρυσαυγιτες

να θυμησω τον λγο μισους των ακροαριστερων αναρχικων κλπ σε indymedia κλπ σαιτ που προστατευονται ?

μας πειραζει η οψιμη δεξια ακροτητα και δεν μας πειραζε η ακροαριστερη βια και θανατοι και τρομοκρατια και οι απολλοτριωσεις?


κανεις λογος δεν μπορει να απαγορευεται,αλλιως γινομαστε τουρκια που σε συλαμβανουν για προσβολη τουρκισμου κλπ

απλα αν προσβαλει κατι,,ας κανει οποιος θελει μηνυση


απλα ειναι αστειο οτι οι ακραιοι της μιας πλευρας -αριστερα που μεχρι τωρα ειχε την κυριαρχια-θελει απαγορευση των ακροτηων της αλλης-δεξιας,,

απλα ο καθενας σε κατι τετοια δειχνει τον απολυταρχικο-και καθολου προοδευτικο εννοειται-χαρακτηρα του..
που πιτρεπει μονο τις αποψεις που συμφωνει αυτος..


κανεις δενμπορει να με συλλαβει αν βγω στο δρομο και βριζω τους εβραιους ελληνες αγγλους ή οποιαδηποτε αλλη φυλη
και πού διαχωριζεται το βρισιμο απο μια σκληρη αποψη?


αν προσβληθει κανεις,,ας μου κανει μηνυση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
βρε αγγελε οταν καποιος πχ ειναι ναζί παει να πει οτι δε σεβεται τη ζωη του άλλου.
μ αυτο τον ανθρωπο, αν εισαι πακιστανός, πώς θα συζητήσεις;
υποθετω οτι δεχεσαι πως για να υπάρξει μια καλή συζήτηση δεν πρέπει να υπάρχει φόβος ή θανασιμο μίσος( ; )

(οι "ακροαριστεροί" ως θέση απ όσο ξέρω δεν τρέφουν θανάσιμο μίσος για κανέναν άνθρωπο, ίσως μόνο για αυτούς που αποκαλούν "αφεντικά", μια ιδιότητα όμως που είναι επίκτητη και δεν αναφέρεται στην ανθρώπινη ιδιότητα καποιου.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,883 μηνύματα.
να θυμησω τον λγο μισους των ακροαριστερων αναρχικων κλπ σε indymedia κλπ σαιτ που προστατευονται ?
Ε αλίμονο να μην κάνεις μια αναφορά στον μπαμπούλα σου; Αλήθεια....έτσι από περιέργεια, όταν ήσουνα μωρό στην κούνια η μαμά σου σε μάλωνε, "φάε το φαί σου γιατί θα σε φάει ο αναρχικός;" :P

το indymedia είναι ένα σάιτ, ο καθένας μπορεί να μπει να δει κι αν ενοχλείται να φύγει.
κανείς δεν πάει να προκαλέσει ή να μαχαιρώσει κανένα έξω απ' το σπίτι του.
και το αναρχικό "μίσος" που λες είναι ενάντια στο κράτος, όχι προσωπικά σε σένα. αν τώρα κάποιοι θέλουν να το μετασχηματίζουν σε προσωποποιημένη βία ενάντια σε όσους φοράνε στολή, απλά δεν είναι αναρχικοί....

κανεις δενμπορει να με συλλαβει αν βγω στο δρομο και βριζω τους εβραιους ελληνες αγγλους ή οποιαδηποτε αλλη φυλη

αν προσβληθει κανεις,,ας μου κανει μηνυση..

Τι λες καλέ; Αυτό είναι ποινικά κολάσιμο. Διατάραξη κοινής ειρήνης.
Υπάρχουν και άλλα πολλά τέτοια, π.χ. η εκθείαση παράνομης πράξης - θυμήσου την αλληγορική αναφορά στο διάσημο «πανί που το ράβει η ράφτρα» - αλλά και η προκλητική διασκέδαση σε ημέρα που έχει κηρυχθεί εθνικό πένθος! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
(οι "ακροαριστεροί" ως θέση απ όσο ξέρω δεν τρέφουν θανάσιμο μίσος για κανέναν άνθρωπο, ίσως μόνο για αυτούς που αποκαλούν "αφεντικά", μια ιδιότητα όμως που είναι επίκτητη και δεν αναφέρεται στην ανθρώπινη ιδιότητα καποιου.)

Βασικά για τους ιμπεριαλιστές. Προσωπικά δεν τρέφω κανένα μίσος για τον φούρναρη (αφεντικό είναι και αυτός) της γειτονιάς μου αλλά για αυτούς που σφάζουν και μακελεύουν λαούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
βρε αγγελε οταν καποιος πχ ειναι ναζί παει να πει οτι δε σεβεται τη ζωη του άλλου.
μ αυτο τον ανθρωπο, αν εισαι πακιστανός, πώς θα συζητήσεις;
υποθετω οτι δεχεσαι πως για να υπάρξει μια καλή συζήτηση δεν πρέπει να υπάρχει φόβος ή θανασιμο μίσος( ; )

(οι "ακροαριστεροί" ως θέση απ όσο ξέρω δεν τρέφουν θανάσιμο μίσος για κανέναν άνθρωπο, ίσως μόνο για αυτούς που αποκαλούν "αφεντικά", μια ιδιότητα όμως που είναι επίκτητη και δεν αναφέρεται στην ανθρώπινη ιδιότητα καποιου.)

Ὁ Ναζὶ ὡς ἰδεολογία, θεωρεῖ ὅτι οἱ ἄνθρωποι πρέπει νὰ ἔχουν θέση στὴν κοινωνία ἀναλόγως μὲ τὴ φυλή τους ἡ ὁποῖα γι' αὐτοὺς καθορίζει τὸ ῥόλο τοῦ κάθε ἀνθρώπου. Ἔχουν δηλαδὴ φτιάξει μιὰ πυραμίδα στην κορυφὴ τῆς ὁποίας εἶναι ἡ λευκὴ φυλή, μετὰ ἀκολουθεῖ ἡ κίτρινη καὶ στὴν κατώτερη θέση της εἶναι οἱ Σημίτες. Θεωρητικὰ δηλαδὴ δὲν ὑπάρχει ἡ ἰδέα τῆς καταστροφῆς μιᾶς φυλῆς. Ἡ δικαιολογία μὲ τὴν ὁποῖα ὁ Χίτλερ κυνηγοῦσε τοὺς Ἑβραίους ἦταν ἐπειδὴ δὲ δέχονταν νὰ παίξουν τὸ ῥόλο τὸν ὁποῖο τοὺς εἶχε προωρίσει στὴν κοινωνία. Σχετικὰ πάντως μὲ τοὺς λαθρομετανάστες οἱ ὁποῖοι ἔχουν βρεθεῖ στὴν Ἑλλάδα, ὑπάρχει μιὰ εἰκόνα ὅτι πρόκειται ἁπλῶς γιὰ ἀνθρώπους οἱ ὁποῖοι δὲν ἔχουν στὸν ἥλιο μοῖρα. Λάθος· Διόλου εὐκαταφρόνητος ἀριθμὸς ἀπὸ αὐτοὺς ἀνήκουν στὸ ὠργανωμένο ἔγκλημα καὶ δὲν ἔχουν κανέναν ἀπολύτως ἐνδοιασμὸ νὰ ἀφαιρέσουν ἀνθρώπινη ζωὴ μὲ τὴν πρώτη εὐκαιρία.

Οἱ ἀκροαριστεροὶ πάντως, ἐκτὸς ἀπὸ τὸ μῖσος τους γιὰ τὰ «ἀφεντικά», τρέφουν μῖσος καὶ γιὰ κάθε εἴδους «φασίστα» (τὸν ὁποῖον βαφτίζουν αὐτοὶ μὲ τὰ δικά τους πάντα κριτήρια), μὲ κάθε «μπάτσο» καθὼς ὅταν δοῦν ἀστυνομικό, εἶναι σὰν νὰ βλέπουν κόκκινο πανί. Σὲ περασμένες ἐποχὲς ἀκόμα, ὑπῆρχαν στὴν Ἑλλάδα οἱ ὅροι «μοναρχοφασίστας» καὶ «ἐχθρὸς τοῦ λαοῦ». Ὅποιος ἔπαιρνε αὐτὸν τὸν χαρακτηρισμό, τὴν εἶχε πολὺ δύσκολα. Ἡ πραγματικὴ ἄλλωστε ποιότητα μιᾶς ὁμάδος φαίνεται ὅταν παίρνῃ ἐξουσία καὶ ὄχι ὅταν εἶναι ἀπὸ κάτω. Δυστυχῶς στὴν Ἑλλάδα οἱ ἀριστεροὶ ἔχουν τὴν ἐντύπωση ὅτι λόγῳ Μακρονήσου καὶ Γυάρου περιβάλλονται ἀπὸ φωτοστέφανο καὶ δὲν ἔχουν ὑποχρέωση νὰ λογοδοτοῦν γιὰ τίποτα ἐνῷ μποροῦν νὰ κρίνουν ὅλους τοὺς ἄλλους γιὰ τὰ πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Ὁ Ναζὶ ὡς ἰδεολογία, θεωρεῖ ὅτι οἱ ἄνθρωποι πρέπει νὰ ἔχουν θέση στὴν κοινωνία ἀναλόγως μὲ τὴ φυλή τους ἡ ὁποῖα γι' αὐτοὺς καθορίζει τὸ ῥόλο τοῦ κάθε ἀνθρώπου. Ἔχουν δηλαδὴ φτιάξει μιὰ πυραμίδα στην κορυφὴ τῆς ὁποίας εἶναι ἡ λευκὴ φυλή, μετὰ ἀκολουθεῖ ἡ κίτρινη καὶ στὴν κατώτερη θέση της εἶναι οἱ Σημίτες. Θεωρητικὰ δηλαδὴ δὲν ὑπάρχει ἡ ἰδέα τῆς καταστροφῆς μιᾶς φυλῆς. Ἡ δικαιολογία μὲ τὴν ὁποῖα ὁ Χίτλερ κυνηγοῦσε τοὺς Ἑβραίους ἦταν ἐπειδὴ δὲ δέχονταν νὰ παίξουν τὸ ῥόλο τὸν ὁποῖο τοὺς εἶχε προωρίσει στὴν κοινωνία.
δηλαδή τους αφηνει να ζήσουν μόνο ως υπηρετες της αρειας φυλης. σε περίπτωση μη συμμορφωσης τους εχει το δικαιωμα να τους συμπεριφερθει σα ζωα με καμιά αξία, όπως και έκανε. αυτο δεν είναι σεβασμός στην ανθρωπινη ζωή, είναι προστατεύω τα συμφεροντα μου και τους δούλους που μου χρειαζονται για τη δουλεια μου.

Οἱ ἀκροαριστεροὶ πάντως, ἐκτὸς ἀπὸ τὸ μῖσος τους γιὰ τὰ «ἀφεντικά», τρέφουν μῖσος καὶ γιὰ κάθε εἴδους «φασίστα» (τὸν ὁποῖον βαφτίζουν αὐτοὶ μὲ τὰ δικά τους πάντα κριτήρια), μὲ κάθε «μπάτσο» καθὼς ὅταν δοῦν ἀστυνομικό, εἶναι σὰν νὰ βλέπουν κόκκινο πανί. Σὲ περασμένες ἐποχὲς ἀκόμα, ὑπῆρχαν στὴν Ἑλλάδα οἱ ὅροι «μοναρχοφασίστας» καὶ «ἐχθρὸς τοῦ λαοῦ». Ὅποιος ἔπαιρνε αὐτὸν τὸν χαρακτηρισμό, τὴν εἶχε πολὺ δύσκολα.
δεν ξερω αν η κότα εκανε το αβγο ή το αβγο την κότα παντως οι αστυνομικοί, βασικά οι ανδρες των ματ, είναι συχνα ιδιαίτερα προκλητικοί... και η βία γενικά ανακυκλώνεται.
από τη μεριά των μισητων των "μπατσων" το πιο απλό παράδειγμα είναι όταν για να πας σπίτι σου πρέπει να περάσεις απο 2-3 ελεγχους όπου θα σε σταματησουν απλα επειδη φορας μαυρα και έχεις κοτσίδα . τοτε δε θα σχηματισεις και την καλυτερη εντυπωση για αυτούς..
και αυτό είναι το πιο απλό. δε μιλαω για δακρυγονα στο μετρό, αναιτιο ξύλο κλπ.

σε περασμενες εποχες δεν ξερω τι συνεβαινε, αν μιλαμε για πολύ παλιά παμε στα χρόνια του εμφυλίου:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
δηλαδή τους αφηνει να ζήσουν μόνο ως υπηρετες της αρειας φυλης. σε περίπτωση μη συμμορφωσης τους εχει το δικαιωμα να τους συμπεριφερθει σα ζωα με καμιά αξία, όπως και έκανε. αυτο δεν είναι σεβασμός στην ανθρωπινη ζωή, είναι προστατεύω τα συμφεροντα μου και τους δούλους που μου χρειαζονται για τη δουλεια μου.

Δὲν εἶχα σκοπὸ νὰ δικαιολογήσω τοὺς ναζί (φεῦ...). Αὐτὸ τὸ ὁποῖο ἤθελα νὰ πῶ εἶναι ὅτι στὸ πλαίσιο κάθε ἰδεολογίας ὅταν αὐτὴ γίνεται πολιτικὴ πράξη, βρίσκεται κάποια δικαιολόγηση ὥστε οἱ βιαιοπραγίες νὰ συνᾴδουν μὲ τὴν ἰδεολογία. Σχετικὰ μὲ τὸ Ἄουσβιτς, τὸ Νταχάου κλπ, ἡ ἐπίσημη αἰτιολογία ὕπάρξης αὐτῶν τῶν στρατοπέδων συγκέντρωσης ἦταν ἡ συγκέντρωση τῶν στοιχείων αὐτῶν τὰ ὁποῖα θεωροῦντο ἐπικίνδυνα γιὰ τὸ Γ΄ Ῥάϊχ. Ὑπῆρχε δηλαδὴ μιὰ ἐπίφαση «νομιμότητας» σὲ αὐτὲς τὶς ἐνέργειες. Ἀντίστοιχα συνέβαινε καὶ στὴ Σοβιετικὴ Ἕνωση μὲ τοὺς «ἐχθροὺς τοῦ λαοῦ».


δεν ξερω αν η κότα εκανε το αβγο ή το αβγο την κότα παντως οι αστυνομικοί, βασικά οι ανδρες των ματ, είναι συχνα ιδιαίτερα προκλητικοί... και η βία γενικά ανακυκλώνεται.
από τη μεριά των μισητων των "μπατσων" το πιο απλό παράδειγμα είναι όταν για να πας σπίτι σου πρέπει να περάσεις απο 2-3 ελεγχους όπου θα σε σταματησουν απλα επειδη φορας μαυρα και έχεις κοτσίδα . τοτε δε θα σχηματισεις και την καλυτερη εντυπωση για αυτούς..
και αυτό είναι το πιο απλό. δε μιλαω για δακρυγονα στο μετρό, αναιτιο ξύλο κλπ.

σε περασμενες εποχες δεν ξερω τι συνεβαινε, αν μιλαμε για πολύ παλιά παμε στα χρόνια του εμφυλίου:/:

Στὴν ἰδεολογία τῶν ἀντιεξουσιαστῶν οἱ ἀστυνομικοὶ εἶναι ἐξ ἀρχῆς ἐχθροὶ καὶ γι' αὐτὸ πηγαίνουν στὶς πορεῖες κατὰ κάποιον τρόπο μὲ ἐξοπλισμὸ πολέμου. Γιατὶ δηλαδὴ οἱ ἀστυνομικοὶ δὲ θὰ ἔπρεπε νὰ εἶναι πιὸ καχύποπτοι ὅταν κάποιος ἐμφανισιακὰ πληροῖ ἀρκετὰ κριτήρια βάσει τῶν ὁποίων κάποιος βρίσκεται σὲ ἕνα συγκεκριμένο χῶρο; Νὰ σοῦ τὸ ἀντιστρέψω αὐτό· Ἂν ἐγὼ παρουσιασθῶ μὲ μπλοῦζα pit-bull καὶ μαλλὶ κουρεμένο, ἐσὺ δὲ θὰ προδιατεθῇς κάπως; Ἐγὼ ξέρω ὅτι ὅποιος ἀνακατεύεται μὲ τὰ πίτουρα, τὸν τρῶν' οἱ κότες. Ἂν δὲ θέλῃς μπλεξίματα, δὲν πηγαίνεις ἐκεῖ ποὺ εἶναι πιθανὸ νὰ ὑπάρξῃ θέμα. Ἀλλιῶς πρέπει νὰ εἶναι προετοιμασμένος γιὰ πᾶν ἐνδεχόμενο.

Καὶ γιὰ νὰ εἶμαι καὶ τελείως μέσα στὸ θέμα, προσυπογράφω αὐτὸ τὸ ὁποῖο εἶπε ὁ Ἄγγελος ὅτι δηλαδὴ μόνο πράξεις μπορεῖ νὰ κρίνῃ ἡ δικαιοσύνη καὶ ὄχι ἰδέες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αὐτὸ τὸ ὁποῖο ἤθελα νὰ πῶ εἶναι ὅτι στὸ πλαίσιο κάθε ἰδεολογίας ὅταν αὐτὴ γίνεται πολιτικὴ πράξη, βρίσκεται κάποια δικαιολόγηση ὥστε οἱ βιαιοπραγίες νὰ συνᾴδουν μὲ τὴν ἰδεολογία. Σχετικὰ μὲ τὸ Ἄουσβιτς, τὸ Νταχάου κλπ, ἡ ἐπίσημη αἰτιολογία ὕπάρξης αὐτῶν τῶν στρατοπέδων συγκέντρωσης ἦταν ἡ συγκέντρωση τῶν στοιχείων αὐτῶν τὰ ὁποῖα θεωροῦντο ἐπικίνδυνα γιὰ τὸ Γ΄ Ῥάϊχ. Ὑπῆρχε δηλαδὴ μιὰ ἐπίφαση «νομιμότητας» σὲ αὐτὲς τὶς ἐνέργειες. Ἀντίστοιχα συνέβαινε καὶ στὴ Σοβιετικὴ Ἕνωση μὲ τοὺς «ἐχθροὺς τοῦ λαοῦ».
μπραβο
πολυ καλα τα λες

αναλογα στρατοπεδα εχει και η βορεια κορεα πχ

καθε καθεστως δικαιολογει τις πραξεις του

καμια ιδεολογια δεν λεει καθαρα"θελω να σκοτωνω ανθρωπους"
αλλο αν το κανει στην πραξη
δεν θα υποστηριζαν το χιτλερ τοσα εκατ. γερμανοι αν ελεγε ας σκοτωσουμε ανθρωπους

τα μεγαλυτερα εανθρωπιστικα εγκληματα εχουν γινει με πολυ καλες και ωραιες συχνα επικαλυψεις..

Καὶ γιὰ νὰ εἶμαι καὶ τελείως μέσα στὸ θέμα, προσυπογράφω αὐτὸ τὸ ὁποῖο εἶπε ὁ Ἄγγελος ὅτι δηλαδὴ μόνο πράξεις μπορεῖ νὰ κρίνῃ ἡ δικαιοσύνη καὶ ὄχι ἰδέες.
φανταστητε πχ
επι χιτλερ καιγανε τα διαφορα προοδευτικα ή αλλα βιβλια ,για να διαλυθουν οι ιδεες τους


οι αναρχικοι καινε τα εθνικιστικα φασιστικα -γιαυτους τουλαχιστον- βιβλια του αδωνι στο μαγαζι του καμια 10ρια φορες


μιλαμε για ακριβως την ιδια νοοτροπια..

ηλιθια νοοτροπια,,τα βιβλια ειναι απως χαρτι,,δεν καις τις ιδεες τους καιγοντας χαρτια,,αλλα αναβοντας μυαλα με νεες ιδεες..
οπως ελεγε
και στο πολυ φιλοσοφημενο παιχνιδι
DeusEx
You cant fight ideas with bullets!;)


ρωτηστε και τους Ρωμαιους με τους χριστιανους και τους διωγμους..
τι καταφεραν?


α,,και για να μιλαμε πρακτικα
αυτο να απαγορευθει?
Νατάσα Μποφίλιου για Χρυσή Αυγή: "Να πεθάνετε φασίστες, μέλη και ψηφοφόροι"

κυρηττει μισος και θανατο προς συνανθρωπους..
οπου φασιστες βαλτε αναρχοκομμουνια πχ,,ετσι για ποικιλια..
με σοκαρε η δηλωση,,ειδικα απο μια νεα γυναικα καλλιτεχνη

προσωπικα ποτέ δεν θα ευχομουν θανατο σε κανεναν ανθρωπο..οτι και να πιστευει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Καλά το τι θα πρεπε να διώκεται στην ελευθερία του λόγου είναι θέμα. Ανοίξτε κανένα θέμα αν δεν υπάρχει :clapping:
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top