Υδραυλικός και ιδιοκτήτης σπιτιού

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Briki για να καταλάβω και εγώ θες να πεις οτι αν η ξουρουζου δεν μπορούσε να επικοινωνήσει με τον ιδιοκτήτη ή αυτός δεν δεχόταν να πληρώσει την ζημιά τι θα γινόταν;

απ όσο καταλαβαίνω... είναι κάτι που "θεωρητικά" δεν απασχολεί την xrz αλλά την από κάτω :/:
η xrz δεν έχει ευθύνη για λογαριασμό του ιδιοκτήτη της...
η από κάτω θα έπρεπε να ψάξει και να κάνει διαδικασίες κατά του ιδιοκτήτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
πολύ σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
απ όσο καταλαβαίνω... είναι κάτι που "θεωρητικά" δεν απασχολεί την xrz αλλά την από κάτω :/:
η xrz δεν έχει ευθύνη για λογαριασμό του ιδιοκτήτη της...
η από κάτω θα έπρεπε να ψάξει και να κάνει διαδικασίες κατά του ιδιοκτήτη

πολύ σωστά.

Α κατάλαβα! Ευχαριστώ :)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
πολύ σωστά.

καταρχήν thx για την εμπεριστατωμένη απάντηση. Αλλά για γνώση [επειδή δεν το κόβω να αγοράζω σπίτι τώρα σύντομα :P].. δλδ σε τέτοια προβλήματα εγώ, ως ενοικιασστής, μπορούσα να χρησιμοποιώ το σπίτι κανονικά [παρόλο που είχα ενημερωθεί ενώπιον μαρτύρων και...εμπειρογνόμωνα, το πρόβλημα] και η απο κάτω θα έπρεπε να τρέχει να μηνύει τον ιδιοκτήτη?? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
η οροφή και τα δομικά στοιχεία της οικοδομής βαρύνουν αποκλειστικά και άμεσα τους ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων αυτής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Briki, εφόσον όμως η συνέχιση της χρήσης του διαμερίσματος από μέρους της xrz θα σήμαινε πρόκληση περαιτέρω ζημιάς (μεγένθυση του προβλήματος) στην από κάτω γειτόνισσα, η από κάτω γειτόνισσα θα μπορούσε να λάβει κάποια μέτρα σχετικά και έναντι στην xrz για να μην γκρεμιστεί και το σπίτι της έτσι δεν είναι; (τουλάχιστον εδώ που είμαι υπάρχει η δυνατότητα, στην Ελλάδα δεν θυμάμαι :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
νο οφένς, δικηγορίνες μου, αλλά έτσι όπως τα λέει ο αστικός κώδικας, μπορεί κανείς να τα ερμηνεύσει κατά πως γουστάρ, και να διαιωνίζεται μια υπόθεση στα δικαστήρια φορέβερ.
Τι πιο απλό από καλή τη πίστη και των δύο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
C.M. η απάντηση βρίσκεται ακριβώς και σαφώς σε αυτό που έγραψα μόλις πιο πάνω. Νομίζω ότι είναι απλό.:confused::worry::confused:

Doo, αν ήταν έτσι, θα μέναμε άνεργοι.:eek::P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
A, πολύ γουστάρω να συζητάτε νομικά! :clapup::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
καταρχήν thx για την εμπεριστατωμένη απάντηση. Αλλά για γνώση [επειδή δεν το κόβω να αγοράζω σπίτι τώρα σύντομα :P].. δλδ σε τέτοια προβλήματα εγώ, ως ενοικιασστής, μπορούσα να χρησιμοποιώ το σπίτι κανονικά [παρόλο που είχα ενημερωθεί ενώπιον μαρτύρων και...εμπειρογνόμωνα, το πρόβλημα] και η απο κάτω θα έπρεπε να τρέχει να μηνύει τον ιδιοκτήτη?? :worry:

yeap... exactly
γιαυτό σου είπα ότι κανένας δε θα έφευγε απ το σπίτι του... ούτε η από κάτω σου αν ήσουν εσύ η από κάτω της:P

εσύ μπορούσες να πεις κάλλιστα...
λυπάμαι πάρα πολύ για το πρόβλημα, ενημέρωσα τον ιδιοκτήτη, θα επικοινωνήσει μαζί σας, καλημέρα σας! και να τελειώσεις εκεί...
το πολύ πολύ να της έδινες το τηλ του ιδιοκτήτη σου να συννενοηθεί μόνη της.

εσύ και που ενημερώθηκες δλδ τι θα έκανες? το να φύγεις απ το σπίτι σου είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΑΡΑΛΟΓΟ!!!
το να πληρώσεις μόνη σου τη βλάβη δεν γίνεται εφόσον δεν καλύπτεσαι νομικά ότι μετά θα τα πάρεις... άρα?? συνεχίζεις τη ζωή σου κανονικά κι άντε επειδή είσαι καλός άνθρωπος... προσπαθείς όσο μπορείς να μη ρίχνεις πολλά νερά! μέχρι εκεί όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Kαλά εμένα πάντως αυτό που λες κακή επιρροή μου φαίνεται εξαιρετικά παράλογο. Εν γνώση σου είναι αδιαννόητο να καταστρέφεις το σπίτι του άλλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Kαλά εμένα πάντως αυτό που λες κακή επιρροή μου φαίνεται εξαιρετικά παράλογο. Εν γνώση σου είναι αδιαννόητο να καταστρέφεις το σπίτι του άλλου

και είναι λογικό να φεύγεις απ το σπίτι σου για να μη χρησιμοποιείς νερό? :confused:
δλδ αν δεν ήταν μόνη της και ήταν μια οικογένεια με δύο παιδιά... τι θα κάναν? θα έφευγαν? ή είναι διαφορετικό και οι οικογένειες μπορούν "εν γνώση τους να καταστρέφουν σπίτια?"


αυτά συμβαίνουν όλη την ώρα... είναι στο πρόγραμμα ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να συμβεί μια ζημιά και να σου στοιχίσει
και δεν είναι ότι εν γνώση σου καταστρέφεις το σπίτι του άλλου, τη στιγμή που σε 2-3 μέρες θα αποκατασταθεί η όποια βλάβη από αυτόν που είναι ΑΡΜΟΔΙΟΣ να πληρώσει για τη βλάβη και να αναλάβει την ευθύνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
ΚουΈ μου, δες και την πλευρά της γειτόνισσας όμως. Να βλέπει την οροφή της να γίνεται σφουγγάρι και αυτό να οφείλεται στα υδραυλικά του πάνω διαμερίσματος και σε ένα χώρο που η ίδια δεν έχει δυνατότητα επέμβασης. Η χρήση του διαμερίσματος από την xrz για παράδειγμα να είναι άμεσα συνυφασμένη με το μέγεθος της δικής της ζημιάς.

Είχα ρωτήσει την briki αν μπορεί η γειτόνισσα σε αυτή την περίπτωση να στραφεί με κάποιο τρόπο και εναντίον της xrz απαιτώντας από αυτή να μη χρησιμοποιεί το διαμέρισμα της μέχρι να αποκατασταθούν τα υδραυλικά ή να απαιτήσει από τη xrz να διορθώσει η ίδια τη βλάβη που υπάρχει (άλλο το τι εχει να απαιτήσει η κάθε μια τους από τον ιδιοκτήτη σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή), δεδομένου είτε ότι δεν ανευρίσκει τη συγκεκριμένη στιγμή τον ιδιοκτήτη είτε ότι ο ιδιοκτήτης δεν ανταποκρίνεται μέσα σε εύλογη προθεσμία και πριν γκρεμιστεί το σπίτι της γυναίκας την ώρα του επείγοντος για οποιονδήποτε λόγο. Το ρώτησα γιατί εδώ, (Κύπρος), υπάρχουν τέτοια πατήματα για να γίνονται τέτοιες προσπάθειες έκδοσης προσωρινών διαταγμάτων.

Μπορεί στη σχέση μισθωτή - εκμισθωτή να έχει την ευθύνη για κάποιες ζημιές ο εκμισθωτής αλλά την τρίτη - τη γειτόνισσα - δεν την ενδιαφέρει η συμφωνία δυο άλλων μερών από την οποία η ίδια δεν δεσμεύεται. Βλέπει τη ζημιά που της προκαλεί η από πάνω στην οροφή της, δεν την ενδιαφέρει αν είναι ιδιοκτήτρια ή όχι, αρκεί που έχει στην κατοχή της, στη νομή της το ακίνητο και υπό τον έλεγχο της (ενοικιαστής εδώ = για τους τρίτους ο επί του παρόντος ιδιοκτήτης) και στη βάση αυτής της λογικής στρέφεται εναντίον της από πάνω και της λέει "κυρία μου σταμάτα να μου προκαλείς ζημιά με οποιοδήποτε τρόπο είτε εγκαταλείποντας τη χρήση του ακινήτου σου, είτε επιδιορθώνοντας την όποια βλάβη έχουν τα υδραυλικά σου".

Αν η από πάνω θα στραφεί κατά του ιδιοκτήτη με βάση τη δική τους συμφωνία, αν η από κάτω θα στραφεί κι αυτή κατά του ιδιοκτήτη σε διαφορετική νομική βάση, άλλα θέματα. Για εδώ μιλώ...

Από ότι μου είπε η briki μόνο έναντι του ιδιοκτήτη θα μπορούσε να στραφεί η από κάτω κι αναρωτιέμαι στην περίπτωση που δεν ανευρίσκεται ο ιδιοκτήτης τη δεδομένη χρονική στιγμή αν η xrz μπορεί να λούζεται αμέριμνη τραγουδώντας στο μπάνιο και η από κάτω να κλαίει για το σπίτι της που από τα νερά που έχει πιάσει η οροφή θα κοντεύει πχ να γκρεμιστεί ή θα έχει ήδη μισογκρεμιστεί :worry:

Αυτή είναι η μαγεία των νομικών, υπάρχει παντού λογική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
βρε παιδιά έχω βρεθεί σε παρόμοια θέση... έσταζε το νερό απ το ταβάνι κι εμείς είχαμε λεκάνη από κάτω να το μαζεύουμε!
αυτά συμβαίνουν! πως θα γίνει τώρα!
αν δλδ σε τρακάρουν και δεν έχεις αμάξι για ένα μήνα, σου δίνει ο άλλος το αμάξι του επειδή σε άφησε χωρίς όχημα ώστε να κάνεις τις δουλίτσες σου? σου πληρώνει μήπως τα ταξί? σου δίνει μήπως τα λεφτά που χρειάζεσαι για να το επισκευάσεις ώστε μετά να καταθέσεις τις αποδείξεις και να πάρεις την αποζημίωση σου?
όχι βέβαια...

ατυχίες το δίχως άλλο συμβαίνουν όλη την ώρα και ναι... δεν είναι δίκαιο...
η ζωή γενικώς δεν είναι δίκαιη όμως, shit happens all the time!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Eπιμένω παρόλα όσα λες, shit happens, αλλά όταν το έχεις υπόψη σου δεν ...happens, το προκαλείς. Εμένα πάντως μου συνέβη ακριβώς το ίδιο με την ΧΡΖ και είχα την ευθιξία να φύγω από το σπίτι για μερικές μέρες, εώς ότου αποκατασταθεί το ζήτημα και σταματήσω να καταστρέφω τα έπιπλα του από κάτω συνανθρώπου. Και επειδή και ο ιδιοκτήτης ήταν σούπερ καλός άνθρωπος και χάρηκε που έκανα το καλύτερο για τις σχέσεις του με τους γείτονες μου ζήτησε λιγότερο ενοίκιο για το μήνα εκείνο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
και ξαναρωτάω... αν είχες δύο παιδιά θα το έκανες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Βρε καλό μου, δεν ξέρω τι θα έκανα, αν είχα δύο παιδιά, δεν ξέρω καν αν ποτέ θα έχω δύο παιδιά ούτε αν θα πάμε στον Άρη μετά το φεγγάρι.

Φαντάζομαι ότι ίσως ζυγίζεις τα δεδομένα διαφορετικά ανάλογα την κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι.

Πιστεύω πάντως ότι και με δύο παιδιά, δε θα ήθελα να δημιουργήσω πρόβλημα στον άλλο και πιθανόν να μην αντιδρούσα διαφορετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
C.M. το αγγλοσαξωνικό δίκαιο (που χρησιμοποιείται κυρίως στην Κύπρο) είναι πολύ πιο ευέλικτο από το δικό μας και ο λόγος είναι, ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ, η βαρύτητα και την έννοια που έχει ο ρόλος του binding precedent, γι' αυτό άλλωστε μπορούν πιο εύκολα να βρεθούν "πατήματα" όπως γράφεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top