Μαγειρική για στόκους και γευστικές προτάσεις!

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
θα καταστρέψεις το κυνήγι μαρή!
άσε τα δαμάσκηνα για κανα αγοραστό χοιρινό :P

Γιατί παιδίμ, εγώ τις περισσότερες φορές έτσι το κάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ε απλά θεωρώ ότι το κυνήγι είναι "καθαρό" κρέας και είναι κρίμα να του κάνουμε προσμίξεις με διάφορα άλλα και να γίνεται πολύ gourmet :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ο φουρνος στους 200-220 βαθμους ειναι πολυ ψηλα για μενα. Εγω χαμηλά θεωρω τους 150 με 180 βαθμους. (ασχετο :P)

Καμια συνταγη για βαφλες; Πηρα βαφλιερα και θελω να την δοκιμασω :D (και βρηκα διαφορες στο νετ, δεν ειναι και τπτ τρομερο, απλα θελω να δω τι θα προτεινετε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
ε απλά θεωρώ ότι το κυνήγι είναι "καθαρό" κρέας και είναι κρίμα να του κάνουμε προσμίξεις με διάφορα άλλα και να γίνεται πολύ gourmet :redface:

είναι, αλλά στα περισσότερα εστιατόρια έτσι το έχουν! Το αγριογούρουνο είναι κρέας με πολύ έντονη γεύση και χρειάζεται "σπάσιμο", γι' αυτό ακόμα και στις πιο κλασικές συνταγές του βάζουν κάποιο (συνήθως γλυκό) ζαρζαβατικό, όπως π.χ. πράσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Αποφασίστε!:P

Τη μυρωδιά δηλαδή εσύ Αναστασία με τι λες να τη σπάσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
θα καταστρέψεις το κυνήγι μαρή!
άσε τα δαμάσκηνα για κανα αγοραστό χοιρινό :P

είναι, αλλά στα περισσότερα εστιατόρια έτσι το έχουν! Το αγριογούρουνο είναι κρέας με πολύ έντονη γεύση και χρειάζεται "σπάσιμο", γι' αυτό ακόμα και στις πιο κλασικές συνταγές του βάζουν κάποιο (συνήθως γλυκό) ζαρζαβατικό, όπως π.χ. πράσο.

κυνήγι με δαμάσκηνα και κάστανα είναι φανταστικό!
στη μακεδονία συνηθίζεται πολύ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αποφασίστε!:P

Τη μυρωδιά δηλαδή εσύ Αναστασία με τι λες να τη σπάσω;


σάλτσα μουστάρδας και πολλά κρεμμύδια :D

εγώ όμως είμαι απ το Καρπενήσι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
λοιπόν, εγώ δεν έχω μαγειρέψει ποτέ αγριογούρουνο, αλλά έχω φάει πολλάκις παραλλαγές των παρακάτω συνταγών

https://www.nistikoarkoudi.gr/Recipe.asp?rl=4&rc_id=378
https://www.nistikoarkoudi.gr/Recipe.asp?rl=4&rc_id=293
https://www.nistikoarkoudi.gr/Recipe.asp?rl=4&rc_id=703

μπορείς να πάρεις ιδέες και να κάνεις έναν συνδυασμό
ΠΡΟΣΟΧΗ: στην πρώτη συνταγή βάζει κανέλα, αν δεν είσαι εξοικιωμένη με την γεύση της σε κρέας καλύτερα να την παραλείψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
εξκιουζεμι, αλλά το αγριογουρουνο δεν είναι γουρούνι, απλά λίγο άγριο?:P
όπως φτιάχνεις το χοιρινό, φτιάξε και το άγριο χοιρινό:P

επίσης, χαμηλή φωτιά είναι 3-4 (με μαξ το 9) και 150-180 στον φούρνο (τώρα που το σκέφτομαι δεν έχω βάλει φαγητό πάνω από 200 βαθμούς στο φούρνο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
λοιπόν... νομίζω ότι οι κυνηγοί θα μπορούσαν να μας πουν καλύτερα :P

https://www.ksth.gr/syntages.htm


Αγριογούρουνο ψητό στο φούρνο
(Οι δόσεις είναι για ένα κιλό κρέατος)
Για τη μαρινάδα
Μισό λίτρο άσπρο ξηρό κρασί.
6 κουταλιές της σούπας ξύδι
ροδέλες από 2 κρεμμύδια
σκελίδες σκόρδου σε κομμάτια (τουλάχιστον 3)
κόκκους μαύρου πιπεριού
βασιλικό
δάφνη
θυμάρι
Τοποθετούμε το κρέας μέσα στη μαρινάδα, σκεπάζουμε με αλουμινόχαρτο και αφήνουμε το κρέας να μαριναριστεί τουλάχιστον για δύο μέρες. Επειδή είμαι κάτοικος Αττικής, προτιμώ να μαρινάρω το κρέας φυλαγμένο στο ψυγείο, αλλά μια καλά προφυλαγμένη βεράντα τώρα το χειμώνα είναι προτιμότερη.
Εκτέλεση
Βγάζουμε το κρέας από το μαρινάδα, το στεγνώνουμε προσεκτικά σε χαρτί κουζίνας και το αλατίζουμε ελαφρά. Σ' ένα ευρύχωρο ταψί στρώνουμε κομμάτια από μπέικον πάνω στα οποία βάζουμε το κρέας και στη συνέχεια σκεπάζουμε και το υπόλοιπο με μπέικον. Το βάζουμε σε καλά προθερμασμένο και ζεστό φούρνο για 45 περίπου λεπτά.
Στο μεταξύ βράζουμε τη μαρινάδα μαζί με όλα τα μπαχαρικά κα τα βότανα μέχρι να γίνει περίπου μισή σε ποσότητα. Εάν τη δοκιμάσετε θα δείτε ότι έχετε ένα πολύ πικάντικο και όξινο υγρό.
Αφού το κρέας μείνει 45 λεπτά στο φούρνο βλέπετε πως το μπείκον έχει λιώσει, το κρέας έχει πάρει ένα βαθύ καφέ χρώμα και κολυμπάει σε ένα καραμελωμένο ζουμί από το κρέας. Συγκεντρώνουμε το ζουμί αυτό, το διαλύουμε στη μαρινάδα που έχουμε βράσει και με αυτό περιχύνουμε το κρέας που βρίσκεται ακόμη μέσα στο φούρνο.
Το αφήνουμε να ψηθεί για άλλα 45 λεπτά και στη συνέχεια το βγάζουμε από το φούρνο και μεταφέρουμε το κρέας σε μια πιατέλα που έχουμε προηγουμένως ζεστάνει (τα πιάτα ζεσταίνονται βουτώντας τα σε καυτό νερό και σκουπίζοντάς τα μετά προσεκτικά).
Συγκεντρώνουμε ξάνα το ζουμί του κρέατος από το ταψί σε ένα μικρό κατσαρολάκι και προσθέτουμε 2 ποτήρια βραστού νερού. Παράλληλα σε ένα μικρό μπωλ ανακατεύουμε 1 κουταλάκι του τσαγιού αλεύρι, ένα φλυτζάνι του τσαγιού κρέμα γάλακτος και 2 κουταλιές της σούπας ζωμό κρέατος και το ρίχνουμε στο κατσαρολάκι με το ζωμό όπου το αφήνουμε να πάρει μια-δυο βράσεις ανακατεύοντας συνεχώς. Η σάλτσα μας είναι έτοιμη.
Σερβίρετε το κρέας με πατάτες και σάλτσα και συνοδεύετε με κόκκινο κρασί. Εάν δεν έχετε κυνήγι δοκιμάστε την ίδια συνταγή με αρνί και θα με θυμηθείτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
κι επειδή δεν έχω αγριογούρουνο αλλά έχω μπόλικο αρνί στην κατάψυξη... θα δοκιμάσω την συνταγή αυτή άμεσα :D
κυνηγοί είναι οι άνθρωποι... δε μπορεί, θα ξέρουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Τέλειο!!:D

Σας ευχαριστώ Αναστασία, cibyllian, palladin και doo
:kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ωραία η συνταγή κουεδίνο, αλλά θέλω άλλες τρεις βδομάδες διακοπές για να τη φτιάξω :hehe:

όι, ωραία ήτανε, πραγματικά:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Ηρώ δεν θα σου πω πώς να το μαγειρέψεις, αλλά θέλω να επιστήσω την προσοχή σου σε κάτι:


Πρόσεξε να βγάλεις όλες τις τρίχες.
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Το έχω έτοιμο σε μεριδούλες, πλυμένο, καθαρισμένο.;)
Και επειδή ο πατέρας μου ξέρει πόσο σιχασιάρα είμαι σε αυτά είμαι σίγουρη πως έχει φροντίσει.
Είμαι ικανή αν βρω έστω μια τρίχα να το πετάξω:mpliaks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Εγώ στο λέω επειδή είναι αρκετά εύκολο να μείνουν λίγες, έχει πολλές και δεν τις βγάζεις όλες εύκολα. Πρόσεξέ το πριν το μαγειρέψεις. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Τέλειο!!:D

Σας ευχαριστώ Αναστασία, cibyllian, palladin και doo
:kissing:
Όταν το φτιάξεις τελικά πες μας τι έκανες και πως βγήκε :P
Το έχω έτοιμο σε μεριδούλες, πλυμένο, καθαρισμένο.;)
Και επειδή ο πατέρας μου ξέρει πόσο σιχασιάρα είμαι σε αυτά είμαι σίγουρη πως έχει φροντίσει.
Είμαι ικανή αν βρω έστω μια τρίχα να το πετάξω:mpliaks:
Μπορείς να το κοιτάξεις πριν το ψήσεις και να τις καψαλίσεις αν υπάρχουν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Όταν το φτιάξεις τελικά πες μας τι έκανες και πως βγήκε :P
Θα σας πω, θα σας πω!:D

Μπορείς να το κοιτάξεις πριν το ψήσεις και να τις καψαλίσεις αν υπάρχουν ;)

Thanks :kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εκεινες οι βαφλες; :P

(δεν λεω το αγριογουρουνο ειναι οντως πιο ενδιαφέρον, αλλά δωστε καμιά ιδέα ντε - κυριως για το τι να βαλω επάνω εκτός απο το κλασσικό παγωτό-σιρόπι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εκεινες οι βαφλες; :P

(δεν λεω το αγριογουρουνο ειναι οντως πιο ενδιαφέρον, αλλά δωστε καμιά ιδέα ντε - κυριως για το τι να βαλω επάνω εκτός απο το κλασσικό παγωτό-σιρόπι).

Μαρμελάδα; Μερέντα;; :slourp:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top