• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Θέλω να κόψω το κάπνισμα - Ημερολόγιο Απεξάρτησης!

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Θελεις να σταματησεις το καπνισμα???????
μμμμ...καλη τυχη απο εμενα.......................

Και οπως συχνα λεω στους φιλους μου......
δεν ειναι και τοσο δυσκολο να κοψεις το τσιγαρο...
Εγω ως φανατικος καπνιστης το εχω κοψει χιλιαδες φορες!!!!!!!!!!!




Παιδί της γης
Παιδί τραγουδισμένο
Έτσι που σε φαντάζομαι
Σαν αστραπή
Μπλέκω τα δάχτυλα
Κλείνω τα μάτια μου
Και σʼ ονομάζω Μουσική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

swingvoter

Νεοφερμένος

Ο swingvoter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Akapnia Nevrosa (MERA II)

Ηλεκτρονική Σοφία και Αναστασία, ευχαριστώ για τα ενθαρρυντικά σας λόγια.
Λύσανδρε, ...

Λοιπόν, έχω να αναφέρω ότι το γυμναστήριο όντως βοηθάει πολύ και για να μην σκέφτεσαι το κάπνισμα αλλά και για την ψυχολογία.

Κατά την επιστροφή μου από το γυμναστήριο στο σπίτι ανακάλυψα ότι η ψυχολογία μου είχε φτιάξει αλλά χάλασαν τα νεύρα μου :mad:

μετρήστε: έβαλα τις φωνές σε κάποιον ο οποίος ήτανε στη μέση της Βασιλίσσης Όλγας περνώντας το φανάρι του με κόκκινο και βλέποντας ότι υπήρχε ουρά μπροστά του οπότε αναπόφευκτα θα έκλεινε το δρόμο στο κάθετο ρεύμα; αμέσως μετά σε έναν μάγκα με τζιπ που πέρασε με κόκκινο (φυσικά) στη Βασιλίσσης Σοφίας και με έγλειψε με τον τεράστιο προφυλακτήρα του (εγώ περνούσα κανονικά με πράσινο με τη βέσπα μου); μην ξεχάσω και τον αστυνομικό στη γωνία που το είδε όλο αυτό και μας κοιτούσε ατάραχος (προς υπεράσπιση του υποτίθεται ότι είναι φρούρος για την Πρεσβεία της Αγγλίας εκεί που στέκεται και επίσης νομίζω ότι ηλικιακά ήτανε κάπου στα 16 οπότε και δράττομαι της ευκαιρίας να συγχαρώ την Ασφάλεια Αττικής για το πρωτοποριακό αυτο μέτρο για την πάταξη της παιδικής ανεργίας.) Τέλος, μην ξεχάσω την καημένη κοπελλίτσα στο συνοικιακό σουπερμάρκετ που μου ζήτησε τα 2 λεπτά σε λογαριασμὄ 12,02Ε και δεν έδωσε ρέστα από 12,05Ε γιατί δεν είχε.

Out of my way λέμε...

ΣΒ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Aγαπητε χρηστη swingvoter σε ευχαριστω παρα πολυ που μου προτεινης τροπο για διακοπη του καπνισματος......
δυστηχως εδω και μια 2ετια περιπου εχω καταταξη τον εαυτο μου στη κατηγορια συνειδητα καπνιστης(με σεβασμο στους μη...παντα!!!! αυτο εννοειται!!)
πες επαγγελματικαι υποχρεωσεις....πες οτι ετσι πινεται ο καφες ποιο ευχαριστα.
Θα μπορουσες να το πεις και βλακωδες δικαιολογιες δεν αντιλεγω προς θεου, με την ιδια ανεση που ασκω κριτικη στο νετ και στους δρομους.Με την ιδια ανεση δεχομαι τη κριτικη....

Σχετικα με το σημερινο περιστατικο στη βασιλισσης Ολγας, τα βλεπω σιωπω και λυπαμαι ταυτοχρονα....Θα ηθελα να επεκταθω επανω σε αυτο το θεμα...Ομως θα βγω εκτος...
Καποιοι τυποι τετοιους τροπους δυστηχως...ψαχνουν και βρισκουν τις περισσοτερες φορες για να τονωσουν το δηθεν <<ανδρισμο>> τους
κουνια που τους κουναγε!!!!!!!!!!!!!!!!!!



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

swingvoter

Νεοφερμένος

Ο swingvoter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Λύσανδρε,
σε καμμία περίπτωση δεν έγινα ξαφνικἀ ακτιβιστής για διακοπή του καπνίσματος (άρα και δεν προτείνω σε κανένα τρόπους για να κόψει το κάπνισμα). Εγώ τους δικούς μου δαίμονες προσπαθώ να ξορκίσω γράφοντας εδώ. Άσε που ακόμα δεν είμαι σίγουρος αν θα τα καταφέρω.
Κάπνισε κι ενα για μένα
ΣΒ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
μολις το αναψα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
σε ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!
καλη τυχ....γκουχ-γκουχ-γκουχ........
συγνωμη τσιγαροβηχας.....
καλη δυναμη και ελπιζω να το κοψεις!!!!!!


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

feggarolousti

Νεοφερμένος

Η feggarolousti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
εγω νομιζω οτι ο καλυτερος τροπος να κοψεις το καπνισμα ειναι να ερωτευτεις... βγες απο το σπιτι , κανε πραγματα δες την ομορφια της ζωης. εγω καπνιζω αλλα μπορω και χωρις, κανω ενα τσιγαρο (ή ενα πακετο) όποτε ειμαι χαλια. Περνανε κ μερες κ δεν καπνιζω παντως νομιζω οτι ειναι στον ανθρωπο το αν θα καπνισει ή όχι ή αν θα το κόψει γρηγορα κ απλά ή δύσκολα και επίπονα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
εγω νομιζω οτι ο καλυτερος τροπος να κοψεις το καπνισμα ειναι να ερωτευτεις...

Μέχρι να σου πεί την πρώτη εγκεφαλικά σαχλαμπουχλίστικη αηδία, να ξενερώσεις, να τα σπάσεις όλα, να τον/την στείλεις στο διάολο και μετά να το ξαναρχίσεις... (η σειρά δεν μπορεί να τηρηθεί αυθαίρετα αλλά με σειρά και ευλάβεια)


Been there done that... More than once!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
εγω νομιζω οτι ο καλυτερος τροπος να κοψεις το καπνισμα ειναι να ερωτευτεις... βγες απο το σπιτι , κανε πραγματα δες την ομορφια της ζωης. εγω καπνιζω αλλα μπορω και χωρις, κανω ενα τσιγαρο (ή ενα πακετο) όποτε ειμαι χαλια. Περνανε κ μερες κ δεν καπνιζω παντως νομιζω οτι ειναι στον ανθρωπο το αν θα καπνισει ή όχι ή αν θα το κόψει γρηγορα κ απλά ή δύσκολα και επίπονα
Περνανε μερες....αλλα μετα ξανακαπνιζεις ομως. Αρα δε "μπορεις και χωρις". Οταν εισαι καλα ειναι πιο ευκολο να μην κανπνισεις. Στα δυσκολα ειναι το προβλημα, στο στρες, στη στεναχωρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

feggarolousti

Νεοφερμένος

Η feggarolousti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
valder αν σου πω οτι γιαυτο ξεκινησα το καπνισμα??κατι πηγε να γινει δεν εγινε και εγω εμεινα μονη με τον ερωτα μου και με ενα κουσουρι ακομα... το καπνισμα...αλλα δεν βαριεσαι η ζωη ειναι ωραια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
εγω νομιζω οτι ο καλυτερος τροπος να κοψεις το καπνισμα ειναι να ερωτευτεις... βγες απο το σπιτι , κανε πραγματα δες την ομορφια της ζωης. εγω καπνιζω αλλα μπορω και χωρις, κανω ενα τσιγαρο (ή ενα πακετο) όποτε ειμαι χαλια. Περνανε κ μερες κ δεν καπνιζω παντως νομιζω οτι ειναι στον ανθρωπο το αν θα καπνισει ή όχι ή αν θα το κόψει γρηγορα κ απλά ή δύσκολα και επίπονα



xμ.....Σε αυτη την αποψη ωφειλο(εγω προσωπικα) να κανω ενσταση διοτη δυστηχως σε ολες μου τις ομορφες και ευχαριστες καθημερινες δραστηριοτητες της ζωης μου ποτε δεν ξεχνω να αναβω 1 τσιγαρο-καταραμενη σχολικη 5ημερη στη κερκυρα ακομα πληρωνω σε ευρω εκεινο το λαθος που εκανα τη 3 μερα να το αρχισω-..... βολτα καφες ευχαριστη παρεα σχεση μουσικη οχι πακετο...κουτα χρειαζομαι σε τετοιου ειδους περιπτωσεις

μηπως καπου εδω καποιος-οια πρεπει να θιξει το (πολυ επιπονο για καπνιστες -ιες) θεμα σχεση με μη καπνιστη-ια:(?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
μηπως καπου εδω καποιος-οια πρεπει να θιξει το (πολυ επιπονο για καπνιστες -ιες) θεμα σχεση με μη καπνιστη-ια:(?
επίπονο? για ποιον?
για τον καπνιστή που αναγκάζεται να καπνίζει λιγότερο ή για τον μην καπνιστή που φιλάει τον αγαπημένο του και είναι σαν να γλύφει τασάκι? :P
Να μην πω για την μυρωδιά του ατόμου που καπνίζει...




Παιδί της γης
Παιδί τραγουδισμένο
Έτσι που σε φαντάζομαι
Σαν αστραπή
Μπλέκω τα δάχτυλα
Κλείνω τα μάτια μου
Και σʼ ονομάζω Μουσική
[off topic] Υποθέτω ότι θες να είναι αυτό η υπογραφή σου
Πάνω δεξιά, δίπλα στο όνομα σου έχει ένα μικρό τριγωνάκι/βελάκι
το πατάς και σου ανοίγει ένα μενού
Σε αυτό το μενού, έχει επεξεργασία υπογραφής.... εκεί πας και το γράφεις αυτό που θες
Αν δεν τα καταφέρνεις, στείλε μου προσωπικό μήνυμα (πμ) να στο φτιάξω εγώ [/off topic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
επίπονο? για ποιον?
για τον καπνιστή που αναγκάζεται να καπνίζει λιγότερο ή για τον μην καπνιστή που φιλάει τον αγαπημένο του και είναι σαν να γλύφει τασάκι? :P
Να μην πω για την μυρωδιά του ατόμου που καπνίζει...



Nαι!!!!!.....εχεις απολυτο δικιο!!!!
Εδω συμφωνω απολυτος!!!! Και για να ειμαι ειλικρινης τη παραχωρησει πρεπει και ωφειλη παντοτε να την κανει ο καπνιστης...(δυστηχως!!!-για μας αλλα ετσι πρεπει)

pc:Ειναι καλες οι επιρροες που μπορει να προσκομισει καποιος απο το θεμα σου.....
σχετικα με τη περιπτωση μου ομως εγω ο καπνιστης εσας του μη...... μπορω δυστηχως μονο να σας θαυμαζω...και οχι να σας μιμηθω!!!!!!

pc2:Για να δω και τη εγινε τωρα με την υπογραφη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ευχαριστω για τη βοηθεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
σχετικα με τη περιπτωση μου ομως εγω ο καπνιστης εσας του μη...... μπορω δυστηχως μονο να σας θαυμαζω...και οχι να σας μιμηθω!!!!!!

διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως αλλά οκ... αναγνωρίζω ότι το "κόβω το κάπνισμα" είναι μια προσωπική υπόθεση και πρέπει ο άλλος να θέλει και να είναι έτοιμος να το κάνει
Εγώ το δούλευα στο μυαλό μου πολύ καιρό (χρόνια) ότι κάποια μέρα θα κόψω το κάπνισμα
Και απλά, με κάποιες επιπλέον συγκυρίες ήρθε αυτή η μέρα που είπα ότι ως εδώ.-

Δεν υπάρχει άνθρωπος που δεν μπορεί να κόψει το κάπνισμα αν θέλει
Το να μην θέλει όμως, είναι αποδεκτό από μένα. Το έχω ζήσει
Κάπνιζα πολύ και για πολλά χρόνια και ξέρω

Οσο για τις δικαιολογίες τύπου, απολαμβάνω τον καφέ, απολαμβάνω το τσιγάρο μετά το φαγητό κλπ κλπ, δυστυχώς, είναι μόνο δικαιολογίες και τίποτα περισσότερο
Μια χαρά πίνω πλέον και τους καφέδες μου και το κρασάκι μου και το φαγητό μου το απολαμβάνω και με το παραπάνω!
Μια χαρά απολαμβάνω κι όλου του κόσμου τις μυρωδιές που υπάρχουν γύρω μου
Αν κάποια στιγμή κόψεις το τσιγάρο, και πας σε κατάστημα που πουλάει φρέσκο καφέ, και μυρίσεις τη μυρωδιά του φρεσκοκομένου καφέ, τότε μόνο θα καταλάβεις, πόσο πολύ ΔΕΝ απολάμβανες τον καφέ σου όσο καιρό ήσουν καπνιστής

Τες πα, ας κάνουμε άλλο ένα μάθημα :P
κάτω από κάθε ποστ που διαβάζεις έχει κάτι λεξούλες...
Αναφορά, επεξεργασία, παράθεση, πολλαπλή παράθεση κλπ...
Αν πατήσεις Αναφορά, φτάνει στην ΟΔ (ομάδα διαχείρισης) ένα μήνυμα που εκεί μπορείς να πεις τι αναφέρεις (πχ προσβλητικό ποστ)
Αν πατήσεις επεξεργασία (σε δικό σου ποστ) μπορείς να επεξεργαστείς το ποστ σου, να προσθέσεις κάτι ή να σβήσεις - διορθώσεις κάτι (αυτό έχει αν θυμάμαι καλά 24 ώρες ισχύ, δεν μπορείς να πας μετά από μέρες να το κάνεις δλδ σε παλιο ποστ σου)
Αν πατήσεις τώρα παράθεση... σου βγάζει το κείμενο που υπάρχει στο συγκεκριμένο ποστ μέσα σε κώδικα [ tag ] που λέγεται quote... έτσι δεν χρειάζεται να αντιγράφεις κάθε φορά το ποστ στο οποιο θες να απαντήσεις/επισημάνεις κάτι
Αν πατήσεις πολλαπλή παράθεση, κάνει το ίδιο, σε όσα ποστ έχεις πατήσει το πολλαπλή παράθεση (το κάνει δλδ πολλές φορές)
Και για άσκηση... πάτα επεξεργασία στα προηγούμενα ποστ σου, και σβήσε από μέσα αυτό που θεωρούσες υπογραφή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swingvoter

Νεοφερμένος

Ο swingvoter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
MERA TROIS

Αναστασία, εσύ πάντως όταν το έκοβες δεν είχες κάποιον να σου λεεί να τρέξεις στα λιβάδια, να χορέψεις στη βροχή, να είσαι γενικώς διαφήμιση της lacta, έτσι δεν είναι; Μόνο το soundtrack μας λείπει...

Φεγγαρόλουστη, σου στέλνω χωρίς ειρωνεία ένα φιλί, αγαπώ τον κόσμο σου. Μακάρι να ζούσα κι εγώ εκεί.

Λοιπόν, καλύτερα τα πράγματα σήμερα. Χωρίς νεύρα και χωρίς περίεργα. Θέλω να καπνίσω σαν π.... φυσικά αλλά παλεύεται. Είπαμε, νερό και γυμναστική.

Θέλω επίσης να αναφέρω ότι το τασάκι που κουβαλούσα στο πρόσωπο μου έχει αντικατασταθεί μάνι μάνι με ένα στόμα...το κατάλαβα το πρωί που βούρτσιζα τα δόντια μου.

yay yay

(γράφει στον τίτλο Ημερολόγιο Απεξάρτησης πάντως, off-topic δεν είμαι χεχε)

ΣΒ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ειναι αληθεια πως επανω σε αυτο το θεμα δικαιολογιες δεν χωρανε:redface:
ηθελα να ξερα πως ...ο κατα 14μηνες μεγαλυτερος μου αδερφος καθε μαρτη γινεται καπνιστης και το σεπτεμβρη το κοβει-Εδω και μια 3τεια το εχει εφαρμοσει και παντα το κανει πραξη!!!!!!!...και ποτε δεν ξεχνα -καθε φορα που τον ρωταω ρε αδερφε πως?- να μου υπενθυμιζει πως ο ανθρωπος που επιβαλεται στον εαυτο του, οχι ο ανθρωπος που επιβαλεται με τα λογια στους αλλους αξιζει πραγματικα!!!!!!!
σχετικα με τη διορθωση...αν και σκεφτομουν να το κανω οπως με το σιδερωμα των πουκαμισων μου(δηλαδη το βαζω π.χ προγραμμα τη τεταρτη και μολις ερθει εκεινη η μερα απευθειας το μεταβιβαζω για την αλλη βδομαδα....:clapup:ομως οταν αρχισουν επαγγελματικες υποχρεωσεις και εκτακτες εξοδοι τοτε κυριολεκτικα...τρεχω με το σιδερο στο χερι-εκει ειναι προβλημα)

θα το κανω αμεσως τωρα..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οσο για τις δικαιολογίες τύπου, απολαμβάνω τον καφέ, απολαμβάνω το τσιγάρο μετά το φαγητό κλπ κλπ, δυστυχώς, είναι μόνο δικαιολογίες και τίποτα περισσότερο.Μια χαρά πίνω πλέον και τους καφέδες μου και το κρασάκι μου και το φαγητό μου το απολαμβάνω και με το παραπάνω!
Μια χαρά απολαμβάνω κι όλου του κόσμου τις μυρωδιές που υπάρχουν γύρω μου
Αν κάποια στιγμή κόψεις το τσιγάρο, και πας σε κατάστημα που πουλάει φρέσκο καφέ, και μυρίσεις τη μυρωδιά του φρεσκοκομένου καφέ, τότε μόνο θα καταλάβεις, πόσο πολύ ΔΕΝ απολάμβανες τον καφέ σου όσο καιρό ήσουν καπνιστής
+1 το διαβασα τωρα και νομιζω πρεπει να ξεχωριζει !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Πως να κόψεις το τσιγάρο σε μια χώρα που καπνίζουν όλοι δημοσίως?Έδώ και δυο χρόνια δεν καπνίζω αλλά, υπέφερα να το κόψω διότι όπου πάω υπάρχουν αναίσθητα πλάσματα που καπνίζουν μες στην μούρη σου, και εκείνη την στιγμή παίζουν με τον πόνο σου διότι δεν μπορείς να καπνίσεις! Για μένα διακοπή του καπνίσματος στην Ελλάδα σημαίνει ότι θα περιορίσεις όλες τις εξόδους σου, και ούτε καφετέρια δεν θα μπορείς να πηγαίνεις διότι όλοι καπνίζουν σαν φουγάρα.Άλλωστε για να μπορέσεις να αποτοξινωθείς απο την νικοτίνη πλήρως πρέπει να είσαι εντελώς μακρυά απο την μυρωδιά του τσιγάρου, αλλιώς είσαι παθητικός καπνιστής που είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα όπως το να είσαι καπνιστής.
Όλοι οι επιχειρηματίες (καφετέριες, εστιατόρια κ.τ.λ) το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να έχουν πελατεία άσχετα αν είναι καπνιστές η όχι.Το 2010 όμως που θα ισχύει ο νόμος που απαγορεύει το κάπνισμα στους δημόσιους χώρους,τότε θα ζήσουμε κωμικοτραγικές καταστάσεις διότι το 80% των ελλήνων καπνίζει οπότε πολλές επιχειρήσεις θα έχουν σημαντική μείωση εσόδων.Σε ένα ταξίδι μου στην Ευρώπη είδα πινακίδες με πρόστιμο γύρω στα 30 ευρω για τους παραβάτες.
Για μένα ο καλύτερος τρόπος διακοπής του καπνίσματος είναι να γίνεται σταδιακά.Τσίχλες νικοτίνης και άλλα διάφορα είναι σαχλαμάρες δεν βοηθούν.Δοκίμασα τσίχλα και ήταν υπερβολικά σκληρή και ένιωθα κάψιμο στον λαιμό.Απο 20 η 15 τσιγάρα`που κάπνιζα το μείωσα στα 10 μετά σιγά σιγά στα 5 ώσπου έφτασα στα 2, 3 και το έκοψα εντελώς.Αγόρασα και ενα διάδρομο και προσπαθούσα να κάνω γρήγορο περπάτημα όσο περισσότερο μπορούσα ώστε να μπορώ να αντιμετωπίσω τα νεύρα που είχα απο την στέρηση.Εχω να καπνίσω δυο χρόνια αλλά υπάρχούν όμως στιγμές που βλέπω κάποιους να καπνίζουν, και λέω μέσα μου αχ θεέ μου ας έπαιρνα μια τζούρα μόνο, κρατιέμαι όμως με νύχια και δόντια να μην το κάνω.
Πολλοί φίλοι μου καπνίζουν, και όταν τους έλεγα τι περνούσα το θεωρούσαν αστείο λέγοντας μου ΈΛΑ ΜΩΡΕ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΕΙΝΑΙ ΌΛΑ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΕΤΣΙ! όταν δοκίμασαν να το κόψουν όμως έστω και μια μέρα, ειδικά την στιγμή μετά το φαγήτό που οι περισσότεροι άναβαν το τσιγαράκι τους, τότε παραδέχτηκαν ότι είναι τρομερά δύσκολο. Η δύναμη της θέλησης όμως όλα τα αντιμετωπίζει, ακόμα και την αντιμετώπιση των δυσκολότερων ασθένειών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimigik

Νεοφερμένος

Ο dimigik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πριν λίγες μέρες μου στείλανε ένα pdf που βοηθά στη διακοπή του καπνίσματος. Το διάβασα και μου φάνηκε ΣΟΥΠΕΡ! Δεν το κοψα ακόμα αλλά μου φαίνεται ότι αυτή τη φορά θα τα καταφέρω άνετα. Γι αυτό και σας το προτείνω.

Μπορείτε να κατεβάσετε το βιβλίο στη σελίδα του συγγραφέα.https://www.skeftomai.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Με αφορμή το μήνυμα του swapms να σχολιάσω απλά δύο πραγματάκια:


  • Δεν καπνίζει το 80% των Ελλήνων, αλλά το 47% περίπου (62.4% άντρες - 32.8% γυναίκες) σύμφωνα με φετινή έρευνα του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας. Σχετική έρευνα.
  • Επίσης υπάρχει σκέψη το μέτρο κατά του καπνίσματος να εφαρμοσθεί 6 μήνες νωρίτερα, δηλαδή το καλοκαίρι του 2009. (link)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top