True Detective

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.


Έχει δει κανένας άλλος αυτή τη σειρά; Πως σας φάνηκε;
Θα έχει ενδιαφέρον αν συνεχιστεί και σε άλλες σαιζόν;
Εμένα o Cohle μου θύμησε έντονα House, οι ατάκες, το ύφος κτλ.
Είχε και κάποια άκυρα σημεία το σενάριο, ειδικά η σκηνή του Ραστ με την Μάγκι που ξαφνικά μετά από ότι έγινε, ξύπνησε ο άλλος και θυμήθηκε να την διώξει. Γενικά η αιτία διάλυσης της συνεργασίας τους μου φάνηκε πολύ πρόχειρα δουλεμένη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Πωωω αυτή τη σειρά την ξεκίνησα και εντέλει λόγω έλλειψης χρόνου την άφησα.... Είναι 8 επεισόδια αν θυμάμαι καλά και είδα τα 6, κάτι τέτοιο... Μάλλον πρέπει να την ξαναδώ από την αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Εγω μολις την ολοκληρωσα και μου αρεσε παρα πολυ.Επιτελους μια καλη αμερικανικη σειρα.Εκτος απο την υποθεση,πολυ ωραια μουσικη και φοβερη φωτογραφια.Αγαπημενος μου βεβαια ο Cohle.
Την συνιστω ανεπιφυλακτα.
Abba να την ολοκληρωσεις.:P
Στην δευτερη σεζον δυστυχως απο οτι διαβασα θα αλλαξει το καστ και θα ασχολουνται γυρω απο αλλη υποθεση.
Εμ..χωρις cohle ομως...αλλο πραγμα.:/:
Παρολα αυτα σαφως και θα την παρακολουθησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
H σειρά ΤΑ ΣΠΑΕΙ. Από την ατμόσφαιρα μέχρι την υπόθεση και τους 2 βασικούς -ειδικά τον Rust- είναι απλά υπέροχη! Λίγο το τέλος δε μου άρεσε γιατί το περίμενα πιο ουαου αλλά νταξ. :P Είναι σειρά ανθολογίας στα πρότυπα του American Horror Story και σε κάθε σεζόν για όσο παίζεται θα έχει διαφορετική υπόθεση και πρωταγωνιστές. Για τη δεύτερη σεζόν νομίζω έχει κλείσει μεχρι στιγμής μόνο ο Colin Farrell και άκουσα και το όνομα της θεάς μου, Jessica Chastain :vroum: Για μένα είναι must-see! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Εμένα μου ακούγεται ωραίο να αλλάζει η υπόθεση σε κάθε σεζόν, αλλά να έχει ολοκληρωθεί σωστά η προηγούμενη...

Σε αυτή που τελείωσε, ενώ μας είχαν προιδεάσει ότι κάτι μεγάλο κρύβεται πίσω από τον δολοφόνο, κάποια συνομωσία, ίσως κάποιο μεγάλο κεφάλι, τελικά δεν δείξανε κάτι τέτοιο στο τέλος. Ήτανε απλά ένας τρελός που έκανε κάτι τόσο πολύπλοκο χωρίς βοήθεια ή πλάτες. Έτσι τουλάχιστον φάνηκε στο τέλος, μιας και η υπόθεση έκλεισε άμεσα. Κάτι εναφέρθηκε για τον γερουσιαστή αλλά το άφησαν φλου.
Το βίντεο που είχαν με την κοπέλα, έδειχνε πολλούς μασκοφόρους. Η σειρά δεν έδωσε απαντήσεις ποιοι ήταν όλοι αυτοί (οι συνένοχοι).
Εκτός και αν δεν έπιασα κάποιο κρυφό νοήμα ή δεν πρόσεξα κάποια σκηνή που να δίνει παραπάνω στοιχεία.
Επίσης μου φάνηκε άκυρη η σκηνή που βασανίζουν τον τυπά στο πλοίο. Κάνανε τόση φασαρία να τον ανακρίνουν, και τελικά δεν τους έδωσε καμιά ουσιαστική πληροφορία.
Μου έδωσε την εντύπωση ότι απλά τρώγανε τηλεοπτικό χρόνο οι συντελεστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Είναι κάποιος που έχει δει τον δεύτερο κύκλο της σειράς να γράψει μια κριτική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όσον αφορά την πρώτη σεζόν, αριστούργημα τα πρώτα 6 επεισόδια αλλά το φινάλε ήταν παράξενο, rushed, και με παράξενα holes που δεν εξηγεί πράγματα. Κρίμα γιατί πιθανό να ήταν σειρά για 10/10 χωρίς αυτό το κακό τέλος.

Είναι κάποιος που έχει δει τον δεύτερο κύκλο της σειράς να γράψει μια κριτική;

Ο δεύτερος κύκλος δεν μοιάζει καθόλου με τον πρώτο. Έχεις περισσότερους πρωταγωνιστές, οι ιστορία εξελίσσεται γύρω από 3 αστυνομικούς και έναν μαφιόζο. Οι αστυνομικοί έχουν όλοι κάποιο κακό παρελθόν, ή κάτι που τους βασανίζει. Δεν είναι ευτυχισμένοι άνθρωποι δηλαδή, και ο μαφιόζος είναι ένας που προσπάθησε να γίνει νόμιμος αλλά αναγκάζεται να επιστρέψει πάλι στις μαφιόζικες τακτικές του. Δυστυχώς δεν έχεις κάποιον ψαγμένο χαρακτήρα τύπου Rust. Το feeling της 2ης σεζόν είναι πολύ διαφορετικό από αυτό της πρώτης, η ιστορία εξελίσσεται σε πρώτο χρόνο, και είναι κάπως πιο ελαφριά στο κλίμα από αυτό της πρώτης παρόλο που βλέπεις την μιζέρια των πρωταγωνιστών σου. Εδώ δεν έχεις αποτρόπαια εγκλήματα, αλλά περισσότερο εγκλήματα κοινωνικά ή πιο ρεαλιστικά ας το πω, με καζίνα, αγορά εκτάσεων κλπ. Έχεις φυσικά ένα βασικό έγκλημα που ξεκινάει η ιστορία, αλλά αυτήν την φορά δεν μας παρουσιάζουν τον τρόμο της ανθρώπινης φύσης μέσα από αηδιαστικά εγκλήματα αλλά με έναν διαφορετικό τρόπο, μέσα από την κοινωνία και το πόσο διεφθαρμένη είναι. Δεν είναι τυχαίο που το πόστερ της σειράς λέει "We get the world we deserve". Συνολικά η σειρά κινείται σε πολύ αργούς ρυθμούς, έχει χειρότερο ξεκίνημα από την πρώτη σεζόν, αλλά προς το φινάλε φαίνεται να ξεδιαλύνουν τα πράγματα. Δυστυχώς δεν ήταν το true detective που γνωρίσαμε, αλλά από την άλλη ίσως είναι καλό αυτό. Δεν προσπάθησε να αντιγράψει την πρώτη σεζόν και παρουσίασε κάτι διαφορετικό.

Αν θα έβαζα 9/10 στην πρώτη σεζόν, στην δεύτερη βάζω 8/10.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εγω θα χαρακτηρισω τη σειρα υπερεκτιμημενη. Και τον πρωτο κυκλο εννοειται. Το θετικο που εχει ο πρωτος σε συγκριση με τον δευτερο ειναι οτι δεν μπλεκονται τοσα διαφορετικα προσωπα στην ιστορια. Στον 2ο κυκλο γνωρισαμε ποσα διαφορετικα ονοματα, που επρεπε να εισαι 100% focused για να θυμασαι ποιος ειναι ποιος, και τελικα αντι να ξεκαθαρισουν οι ιστοριες τους μια προς μια, απλα τους σκοτωνουν.

Θεωρωντας ως την καλυτερη αστυνομικη σειρα το Luther, θα εβαζα επιεικως ενα 7,5-8/10 στο True Detective...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Από όσα είπατε και εσείς και άλλοι, λέω να δώσω μια ευκαιρία στον Φάρελ και τους λοιπούς. :) Οπότε θα πάρει σειρά κάποια στιγμή μετά το elementary
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top