Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
1.) Δεν ξέρω:P
2.)Υπάρχει πρόβλημα με το καλώδιο ή την ανάλυση οθόνης:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
1. Όταν κάνουμε επαναφορά συστήματος αλλάζουν ή όχι τα εγκατεστημένα προγράμματα; Δηλαδή να έχεις διαγράψει ένα πρόγραμμα, να επαναφέρεις το σύστημα σε ημερομηνία που είχες το πρόγραμμα και τελικά να το έχεις πάλι;
Τι εννοείς επαναφορά; Αυτή των windows νομίζω αναφέρεται σε drivers (αν και είναι λίγο μυστήριο τι ακριβώς επαναφέρει η επαναφορά των windows). Για να επαναφέρεις το σύστημα σε πρότερη ημερομηνία θέλει να έχεις κάνει full disk backup με κάποιο πρόγραμμα που το υποστιρίζει (πχ Acronis η Clonezilla).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
A ναι, ξέχασα να πω ότι κάτι λέει όταν ανοίγει ως attention 1024Χκάτι @ 60 Hz για καλύτερη λειτουργία (κάτι τέτοια) αλλά τσέκαρα και οι ρυθμίσεις του είναι αυτές.


@ gademis,
Των windows εννοώ.
Αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
1. ψιλομπαχαλο γινεται με τα προγραμματα,,στην επαναφορα,,τυπικα φευγουν,,αλλα θα υπαρχει μπλεξιμο με φακελους κλπ..ετσι εχω δει στην πραξη..γιαυτο οσο γινεται αποφευγουμε το restore..ή πριν γινει αφαιρεσε ισως τα προγραμματα ετσι να γινει οπως ηταν στο σημειο επαναφορας..βγαλε δηλαδη οτι προγραμμα θυμασαι σιγουρα οτι το εβαλες μετα..ετσι θα εχει λιγοτερο μπλεξιμο ισως..

2.της οθονης ειναι..η δικια μου πχ εχει κουμπι που κανει αυτη τη δουλεια,,
μυριζομαι προβλημα στην οθονη..ειναι καινουρια lcd?

1024Χκάτι @ 60 Hz
πολυ λιγο,,βαλτο σε 75 ή 85 hz..αλλα 60 ειναι χαμηλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Καθόμουν και έσβηνα τα προγράμματα, έκανα επαναφορά και τα ξανά έσβησα.
Καινούρια δεν τη λες, την έχω από το υπουργείο επειδή ήμουν φυτό. :P
LCD είναι οι επίπεδες;
Επίπεδη είναι.
Βασικά εγώ δε χρησιμοποιώ σταθερό και έτσι το χρησιμοποιούν οι γονείς μου. Σήμερα μου ανέφεραν το πρόβλημα, χτες που τον ξανά χρησιμοποίησαν δεν τους έβγαλε κάτι. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
βασικα μπορει να εχει προβλημα η οθονη..(την εχεις στη μεγιστη αναλυση ε?)
τι μαρκα ειναι?

εδω και εδωκατι σχετικο βρηκα
the internal hardware reader that controls your display refresh rate has been corrupted/damaged somehow, possibly by static discharge, you may have to replace the monitor, i hope you have a warranty, if not, you may need to send it to the manufacturer for repairs.

there is no easy fix for a problem like the one you have explained.

ελεγξες το καλωδιο?και στην οθονη και στο κουτι..πατησες το auto adjusting κουμπι στην οθονη?

αν το ξανακανει,,δοκιμασε τα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Τα καλώδια είναι ok.
Δοκίμασα και 70, 75 Hz αλλά τίποτα.
:giveup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Τα καλώδια είναι ok.
Δοκίμασα και 70, 75 Hz αλλά τίποτα.
:giveup:
Κατέβασες τους τελευταίους drivers για την κάρτα γραφικών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εχμ όσι. :redface:

Θα το δω και αυτό αν είναι αλλιώς πάει για επισκευή. :giveup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Εχμ όσι. :redface:

Θα το δω και αυτό αν είναι αλλιώς πάει για επισκευή. :giveup:
Επειδή η κάρτα γραφικών ή θα είναι nvidia ή ati, τσίμπα και τα links. Αφού συμπληρώσεις τα πεδία, κατεβάζεις τον driver και τον κάνεις install πάνω στον υπάρχοντα.


Never give up. :weak:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Aπό το option 1 τα τρία πρώτα τι θέλουν;
Από το option 2 πατάω το graphics, ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Aπό το option 1 τα τρία πρώτα τι θέλουν;
Από το option 2 πατάω το graphics, ε;
Υποθέτω πως μιλάμε για nvidia λοιπόν. :P
Τσέκαρε μία ποιο είναι το μοντέλο της κάρτας σου.

Στην πρώτη επιλογή εσύ θα είσαι φυσιολογικά στο GeForce.
Δεύτερη επιλογή είναι η σειρά στην οποία ανήκει η συγκεκριμένη κάρτα.
Τρίτη σειρά το μοντέλο της κάρτας.


Τα άλλα τα έχεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πες το μοντελο...της καρτας γραφικων,,να σου δειξουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
πες το μοντελο...της καρτας γραφικων,,να σου δειξουμε..
Μα, αν ξέρει το μοντέλο της κάρτας τότε μπορεί να τα κάνει και μόνη της τα υπόλοιπα. Για συμπαράσταση μας θέλει; :P

Θεοδώρα, ξέχασα να σου πω πως η option 2 έχει το ρόλο της εναλλακτικής της 1. Σε περίπτωση που δεν μπορείς να βρεις το μοντέλο της κάρτας, θα στο εντοπίσει αυτόματα over-the-air. Αν και νομίζω πως το έχεις ήδη βρει... :shifty:



Αυτααά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Καταρχήν σας ευχαριστώ για την βοήθειά σας. :group:

Κατέβασα το GPU-Z για να δω την κάρτα γραφικών. Δεν καταλάβαινα Αλλάχ από όσα έλεγε, δηλαδή δε βρήκα το δεύτερο πεδίο από το option 1.
Έβαλα τις άλλες επιλογές και έκανα download και install.
Το πρόβλημα παραμένει και μάλιστα το attention άλλαξε σε 1280Χ1024@60Hz. Πολύ ψείρες.

Anyway, βαρέθηκα να ασχολούμαι, βασικά είμαι άσχετη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Καταρχήν σας ευχαριστώ για την βοήθειά σας. :group:

Κατέβασα το GPU-Z για να δω την κάρτα γραφικών. Δεν καταλάβαινα Αλλάχ από όσα έλεγε, δηλαδή δε βρήκα το δεύτερο πεδίο από το option 1.
Έβαλα τις άλλες επιλογές και έκανα download και install.
Το πρόβλημα παραμένει και μάλιστα το attention άλλαξε σε 1280Χ1024@60Hz. Πολύ ψείρες.

Anyway, βαρέθηκα να ασχολούμαι, βασικά είμαι άσχετη. :P
Βρε Θεοδώρα, τί ακριβώς κατέβασες; :P
Αν έδωσες λάθος τη δεύτερη, κατά συνέπεια και την τρίτη επιλογή, προφανώς έχεις κατεβάσει λάθος driver.

Η option 2 είναι μονόδρομος θα έλεγα... :)
Δε θα ψάξεις τίποτε εσύ, θα κάνει το scan μόνο του. Δες και πες. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αφού πέρασε τον έλεγχο συμβατότητας καλέ. :panwkatw:

nvidia GeForce 6200 LE νομίζω ήταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Αφού πέρασε τον έλεγχο συμβατότητας καλέ. :panwkatw:

nvidia GeForce 6200 LE νομίζω ήταν.
Είναι κααάπως απαρχαιωμένη, αλλά δεν είναι επί του παρόντος αυτό. :D

Πολύ φοβάμαι ότι δεν μπορώ να βοηθήσω. :giveup:



:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Αφού πέρασε τον έλεγχο συμβατότητας καλέ. :panwkatw:

nvidia GeForce 6200 LE νομίζω ήταν.


Driver Genius 9 Professional..


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό τόπικ, αλά έχω μία απορία:
Επειδή στο σπίτι έχουμε παροχή ΟΤΕ και ΟΤΕΝΕΤ, το ίντερνετ το χρησιμοποιώ μόνον εγώ, αλλά τελευταία κάτι ψιλοδιακοπούλες στον ΟΤΕ και μερικά ακόμα προβληματάκια, όπως άλλες φωνές στη γραμμή, φύσημα παρότι έχω βάλει από την αρχή φίλτρα, θέλουν οι δικοί μου να αλλάξουν εταιρεία παροχής.
Εγώ όμως δεν θέλω να αλλάξω εταιρεία στο ίντερνετ, γιατί μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Γίνεται να αλλάξει μόνον η εταιρεία για το τηλέφωνο, χωρίς να αλλάξω πάροχο στο ίντερνετ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top