Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ποια είναι η κακή εικόνα;Τι κακό δηλαδή δίδαξε ο Ιησούς Χριστός ;;;;;

Αυτά που υποτίθεται ότι "δίδαξε" ο Ιησούς δεν είναι άσχημα... Το πρόβλημα είναι ότι πάνε πακέτο με την Εκκλησία του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
And whatever you ask in my name, I will do, so that the Father may be glorified in the Son. If you ask anything of me in my name, I will do it.

^ ο ιησους απο το ευαγγελιο του ιωαννη.

βρε μηπως ελεγε ψεματακια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Αυτά που υποτίθεται ότι "δίδαξε" ο Ιησούς δεν είναι άσχημα... Το πρόβλημα είναι ότι πάνε πακέτο με την Εκκλησία του...


Όλες οι εκκλησίες δεν είναι έτσι όπως νομίζεις.. συμφωνώ ότι υπάρχουν παππάδες που μόνο αυτό δεν είναι, αλλά ο Χριστός δεν έδωσε αυτό το παράδειγμα .Άν διαβάσετε την Βίβλο θα καταλάβετε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Όλες οι εκκλησίες δεν είναι έτσι όπως νομίζεις.. συμφωνώ ότι υπάρχουν παππάδες που μόνο αυτό δεν είναι, αλλά ο Χριστός δεν έδωσε αυτό το παράδειγμα .Άν διαβάσετε την Βίβλο θα καταλάβετε.....

Δυστυχώς όμως, ο ίδιος ο Χριστιανισμός δηλώνει ότι δεν είναι μόνο ό,τι υπάρχει στην Βίβλο...

Επίσης, χωρίς να θέλω να γίνω offensive, δεν έχεις την παραμικρή ιδέα του τι νομίζω για την Εκκλησία... Και μετά από ένα σημείο, δεν αρκεί ακόμη ούτε κι αν η πλειοψηφία δεν είναι "έτσι όπως νομίζω"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

provoker

Νεοφερμένος

Ο Σταυρος Παπαζησης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Πιστεύετε ή οχι, να θυμαστε τι παροιμια λεει ο εμπειρος λαος.

Μια κυρα παει να πνιγει και φωναζει:
<- Αϊ νικολα σώσε με !
- Ε κουνα και συ τα χερια σου ! >
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
[...]

Μια κυρα παει να πνιγει και φωναζει:
<- Αϊ νικολα σώσε με !
- Ε κουνα και συ τα χερια σου ! >

Σαν το ανεκδοτάκι:
Είναι που λέτε ένας ναυαγός,και προσεύχετε στον θεό να τον σώσει.
Περνάει ένα πλοίο,και του λέει:Έλα να σε σώσουμε"
Δεν θέλω,απαντάει ο ναυαγός,θα με σώσει ο θεός εμένα.
Ξαναπερνάει και άλλο πλοίο,που προσφέρεται να τον σώσει.
Δεν θέλω λέει ο ναυαγός,θα με σώσει ο θεός εμένα.
Πέρνάνε κανα δυό πλοία ακόμα,το ίδιο σκηνικό,αρνείται την διάσωση.
Τελικά πεθαίνει ο ναυαγός,και πάει στον παράδεισο.
Και ρωτάει τον θεό:"Ρε συ θεέ,γιατί δεν με έσωσες,τόσες προσευχές έκανα"
Και του απαντάει:"Ρε βλάκα,τόσα πλοία σου έστειλα,εσύ δεν τα δέχτηκες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elise.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η elise. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
πιστεύω στο Θεό. πιστεύω στην ενέργεια, στο θεό της φυσικής και της μεταφυσικής, στο θεό μιας ενιαίας επιστήμης που αποδέχεται όλα τα φαινόμενα που μπόρεσε να εξηγήσει, αυτά που θα εξηγήσει μελλοντικά και αυτά που ίσως δεν εξηγήσει ποτέ σε κόστος της περιέργειάς της. Πιστεύω στο θεό που θέλω να ονομάζω Νομοτέλεια.

(* πρόσθετα: δεν είμαι χριστιανή, ή μάλλον είμαι τυπικά, στα χαρτιά και μόνο. αποδέχομαι μόνο τις διδασκαλίες του Χριστού, αλλά όχι την ιστορική του υπόσταση. Θεωρώ το χριστιανισμό μια απόλυτα τεχνητή θρησκεία, κατασκευασμένη με μεγάλη προσοχή και φαντασία επί αιώνες η οποία πάτησε επιδέξια στην ελληνική μυθολογία και τις αρχαίες δοξασίες, κυρίως ελληνικές και αφρικανικές. Δεν πηγαίνω καθόλου σε εκκλησίες γιατί είναι πολύ επιβλητικές και με κάνουν να νιώθω μικρή.)

Ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει οπου θέλει , αλλά δεν είναι σωστό να αλλοιώνουμε και να παραποιούμε κάποια πράγμα του Χριστιανισμού.Πάντως η εκκλησια έχει την ανάγκη απο νέους. Μην είστε θύματα μια προπάγανδας κατά του Χριστιανισμού. Είμαστε ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ....

Καλά δε μπορεί να σοβαρολογείς τώρα... Αν θέλεις ανέλυσε λίγο παραπάνω το σημείο "Πάντως η εκκλησια έχει την ανάγκη απο νέους" γιατί δεν είμαι σίγουρη αν το κατάλαβα σωστά. Σε κάθε περίπτωση πάντως, όταν μιλάμε για μια θεμελιώδη ανάγκη του ανθρώπου όπως αυτή του να πιστεύει σε κάτι για να εξηγήσει τόσο την προέλευσή του όσο και τα καθημερινά θαύματα γύρω του και να μην αισθάνεται αυτή την αφόρητη μοναξιά στο σύμπαν του, δε μπορούμε να μιλάμε παρά για μια ανάγκη ατομική. Δηλαδή, με απλά λόγια ποσώς με ενδιαφέρει αν με έχει ανάγκη η Εκκλησία. Δεν είναι εγωιστικό να μη θέλω να ικανοποιήσω την ανάγκη της, είναι μάλλον δίκαιο αν κάνεις τον απαραίτητο διαχωρισμό μεταξύ θρησκείας και εκκλησίας. Και γιατί να το αρνηθώ τελικά; Πολύ το χαίρομαι που κάνω ταπεινό σαμποτάζ απέναντι σε όλη τη σαπίλα της εκκλησίας, ακόμη κι αν με πιστούς σαν εσένα πάντα θα βρίσκει υποστήριξη και δε θα χάσει καθόλου απ το κύρος της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Πίστεψε με ότι όλη αυτή η ''σαπίλα" που λες την δημιουργούν άνθρωποι που μόνο Χριστιανοί δεν είναι.Δεν είναι τυχαίο που θέλουν να αμαυρώσουν την εικόνα της Εκκλησίας και κατ' επέκταση του Χριστιανισμού , έχουμε συνηθίσει βέβαια να κυριαρχεί το κακό έτσι δεν είναι; Αν πας σε μια Εκκλησία αυτό που θα ακούσεις θα είναι η αλληλεγγύη η αγάπη, που πλέον αυτά δεν υπάρχουν.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Πίστεψε με ότι όλη αυτή η ''σαπίλα" που λες την δημιουργούν άνθρωποι που μόνο Χριστιανοί δεν είναι.Δεν είναι τυχαίο που θέλουν να αμαυρώσουν την εικόνα της Εκκλησίας και κατ' επέκταση του Χριστιανισμού , έχουμε συνηθίσει βέβαια να κυριαρχεί το κακό έτσι δεν είναι; Αν πας σε μια Εκκλησία αυτό που θα ακούσεις θα είναι η αλληλεγγύη η αγάπη, που πλέον αυτά δεν υπάρχουν.......
Θα ήθελα να πώ κάτι πάνω σε αυτό..
Σε όλες τις εκκλησίες..πάντα θα υπάρχει ο στρυφνός ο άνθρωπος που θα κοιτάξει με το που μπεις μέσα στην εκκλησία να σε σχολιάσει απο πάνω μέχρι κάτω... Οπότε δεν είναι όλοι οι άνθρωποι μέσα στην Εκκλησία οι ίδιοι. Μα να πας στην Εκκλησία να κάθεσαι εσύ να παραχωρείς την θέση σου σε μια κυρία της 3ης ηλικίας και αυτή να βγάλει κατευθείαν το χαρτομάντιλο απο την τσαντα να σκουπίσει την θέση;
Λέπρα έχω; :confused:
Τέλως πάντων κακώς έκανα που το σχολίασα αλλα ήθελα να πω οτι όποιος ειναι χριστιανός και πηγαίνει εκκλησία και είναι μέσα στην εκκλησία δεν έχει κακία μέσα του.
Αυτά! :) Βέβαια να μην τα ισοπεδώσω όλα.. Υπάρχουν και εξαιρέσεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πίστεψε με ότι όλη αυτή η ''σαπίλα" που λες την δημιουργούν άνθρωποι που μόνο Χριστιανοί δεν είναι.Δεν είναι τυχαίο που θέλουν να αμαυρώσουν την εικόνα της Εκκλησίας και κατ' επέκταση του Χριστιανισμού , έχουμε συνηθίσει βέβαια να κυριαρχεί το κακό έτσι δεν είναι; Αν πας σε μια Εκκλησία αυτό που θα ακούσεις θα είναι η αλληλεγγύη η αγάπη, που πλέον αυτά δεν υπάρχουν.......

Εχεις Δίκαιο που λες ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν εκτιμουν και δεν σέβονται την Αξία της Εκκλησίας.Βάζουν τα πάθη τους πάνω απο τον Θεό και κάνουν απάισια πράγματα.Δεν μιλάω μόνο για τους βιασμούς και αυτες τις αισχρότητες.Μιλάω και για την Διαστέβλωση της Αγίας Γραφής.Και μόνο που υπάρχουν παπάδες μέσα στην Εκκλησία οι οποίοι συμμέτέχουν και σε ομάδες αιρεσεων και αλλοιώνουν το νόημα της Εκκλησίας και του τρόπου ζωής της Εκκλησίας αποτελεί την μέγιστη Βλασφημία και Αμαρτία σε βάρος της Εκκλησίας και γενικότερα του Χριστιανισμού

Σιγουρα η Εκκλησία έχει και θετικές επιδράσεις στην Ανθρωπινη Συμπεριφορά αλλά με αυτες τις καταστάσεις και περιστάσεις που ακούγονται απο τα Μέσα μαζικής Ενημέρωσης που επειδή ένας παππάς βίασε ένα παιδί ή έκλεψε δισεκαττομύρια ο κόσμος έχει την εντυπωση οτι η Εκκλησία και ο Χριστιανισμός είναι μια ανόητη και άχρηστη Θρησκεία.Τα Μέσα μαζικής ενημέρωσης και οι δημοσιογράφοι που αναφερουν ως ειδηση ένα περιστατικό σε μια Εκκλησία και το οποίο μπορεί να αμαυρώσει την είκονα της Εκκλησίας στα μάτια του κόσμου,την εκμεταλλευονται οι δημοσιογράφοι την είδηση και την χρησιμοποιούν ως ευκαιρία και ως όπλο για να προσβάλλουν και να εξευτελίσουν την εικόνα της Εκκλησίας.

Πραγματι έχεις δίκαιο στο γεγονός ότι κάποιοι άνθρωποι εξευτελίζουν με πολύ μεγάλο θράσος την Εκκλησία και την Αγιότητα της ώστόσο υπάρχουν και σωστοί χριστιανοί και πάντα θα υπάρχουν τίμιοι και σωστοί Ανθρωποι που θα υποστηρίζουν και θα αντιπροσωπεύουν με Δικαιοσύνη την Αξία της Εκκλησίας η οποία ως κύρια Διδασκαλία της εχει την Αγάπη.

Οσον αφορά στην απάντηση σου ότι δεν υπάρχει αγάπη στις μέρες μας είσαι λάθος.Φυσικά και υπάρχει αγάπη στις μέρες μας.Οσο υπάρχουν άνθρωποι που δεν δείχνουν τον Σεβασμό και την Αγάπη στον κόσμο άλλο τόσο υπάρχουν και πολλοί μάλιστα Ανθρωποι που δειχνουν και τον Σεβσμό και την Αγάπη.

Δεν θέλω να μου απελπίζεσαι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν και τα έχω ξαναπεί πολλές φορές θα προσπαθήσω άλλη μία.


Θρησκεία = Φιλοσοφία + Τελετουργεία

Φιλοσοφία = Χριστίανισμός
Τελετουργεία = Εκκλησία

Εκκλησία = Αιωνόβια προσπάθεια εκμετάλευσης των ψυχολογικά αδυνάτων από τους ισχυροτέρους τους.

Αναρωτιέμαι όλοι εσείς που αυτοαποκαλείσται Χριστιανοί ξέρεται τι πραγματικά λέει ο Χριστιανισμός? Έχετε διαβάσει την Κενή Διαθήκη? Το 70% των 'Χριστιανών' δεν την έχει διαβάσει αλλά δια μαγείας ξέρει απέξω τι λέει και την επικαλείται κιόλας σε κάθε επιχείρημά του.

Λοιπόν ας τα πάρουμε από την αρχή. Ο Χριστός -αν υπήρξε ποτέ-, είπε αγαπάτε αλλήλους τίποτα άλλο. Το αλλήλους συμπεριλαμβάνει τους πάντες, τις πέτρες, τα ζώα, τα φυτά, τους ανθρώπους. Μετά ήρθε η πανάγαθη εκκλησία και είπε αγάπατε αλλήλους χριστιανούς, δλδ όσους λέω εγώ ότι είναι χριστιανοί (βλ αιρέσεις). Ο τυπικός λοιπόν θεοσεβούμενος χριστιανός, μετά από διεξοδική μελέτη των γραφών (κάπου ανάμεσα στο διάλειμα μαθηματικών και θρησκευτικών), και μετά από διεξοδικές φιλοσοφικές συζητήσεις (μη βριζεις Γιαννάκη γιατί θα σε κάψει ο Χριστούλης), αποφάσησε πως ο Χριστιανισμός συνοψιζεται στο να τειρώ τα λεγόμενα της εκκήσίας.

Αυτό φυσικά έχει τρομερά πλεονεκτήματα, καταρχάς αντί να βοηθάω τους φτωχούς είτε προσφέροντας τους χρήματα ή βοηθόντας τους να ορθοποδήσουν μπορώ απλά να ρίξω 50 λεπτά στο παγγάρι, προς φρέψιν του τοπικού ιερέα/διακόνου/παπαδιάς. Επίσης μπορώ να κάνω ότι γουστάρω στους άλλους αρκεί μετά να το εξομολογηθώ. Ο παπάς είναι κάτι σαν μεσίτης μεταξυ παραδείσου-γης, κατέχει την προσωπική επικοινωνία με το Θεό μέσω secured Wi-Fi και μπορεί ανά πάσα στιγμή να δώσει άφεση αμαρτιών στα τέκνα του. Για να γίνεις παπάς πρέπει να περάσεις από τη θεολογική σχολή της εκκλησίας όπου μαθαίνεις να ερμηνεύεις σωστά την Αγία Γραφή (καλα γιατί τα πήρε ο χριστός με τους εμπόρους? Πρέπει να τον ρίξαν στην τιμή), μαθαίνεις την ασκητική ζωή (Όλοι το βράδυ στον Κιάμο παιδιά κερνάει ο αρχιμανδρίτης) και φυσικά μαθαίνεις για τον αφυλοκερδή αλτρουισμό (για μνημοσυνο θέλω 200 ευρώ, για τρισάγειο 100). Τέλος παίρνεις το πτυχείο που συνοδεύεται με ένα μπουκάλι Άγιο Πνέυμα και το username/password για τη Wi-Fi σύνδεση με τον Κύριο.

Είναι πολύ εύκολο και βολικό να ακολουθείς την εκκλησία γιατί αυτό σε γλιτώνει από τον κόπο του να σκεφτείς μόνος σου. Γιατί είναι καλύτερα να ασπαστείς την κρίση του μητροπολίτη παρά να πάθεις κρίση ταυτότητας από την πολή σκέψη και την εις βάθως ανάλυση του Χριστιανισμού.

Η εκκλησία ήταν και πάντα θα είναι το παράσιτο που τρέφεται με την αφέλια και τον φόβο των ανθρώπων. Όλοι οι τεμπέληδες που φοφούνται τον κάματο βρίσκουν καταφύγιο στην αγκαλιά της εκκλησίας όπου μπορούν να αφήνουν μούσια και κήλια με τη βούλα του νόμου, καθώς πάντα θα υπάρχουν υπάκοοι πιστοί έτοιμοι να τους ταίσουν αγοράζοντας έτσι credit για το παράδεισο. Οι πραγματικοί χριστιανοί είναι είτε ασκητές που ζούνε μόνοι και έρημοι, είτε αγονιστές που παλεύουν να κάνουν κάτι ουσιαστικό για να αλλάξει αυτός ο κόσμος προς το καλύτερο.

Την επόμενη φορά λοιπόν που αγαπητοί μου χριστιανοί πάτε να ακουμπίσετε 2 ευρο στο παγγάρι για κεράκι, δώστε τα καλυτερα στη unicef σώζοντας έτσι τη ζωή ενός παιδιού στην Αφρική. Αλλά δε θα το κάνετε γιατί που να τρέχετε τώρα, ας το δώσουμε καλύτερα στον παπά και έχει ο Θεός.

Ο χριστιανισμός δεν είναι ούτε ναοί, ούτε εκκλησίες, ούτε ράσα, ούτε χρυσα εξαπτέριγα και κωρόνες.

Ο χριστιανισμός είναι αγνή ανιδιοτελής απέραντη αγάπη

Όσο πιο γρήγορα το καταλάβεται τόσο πιο γρήγορα θα βρείτε το δρόμο για τη σωτηρία της ψυχής σας. Αλλιώς θα μείνεται εγκλοβησμένοι για πάντα στους βαυκαλισμούς της πλάνης και της υποκρισίας που τόσο αγαπάτε και υπερασπίζεστε.

Sorry για τα πολλά ορθογραφικά, δεν έμαθα ορθογραφία στο σχολείο, διάβαζα τη Βίβλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να θέσω ένα ερώτημα,

Είσαι οπαδός εναντίον του Χριστιανισμού και προσπαθείς να διαστρεβλώσεις την εικόνα του Χριστού χρησιμοποιώντας την Εκκλησία ως ένας κακοβουλος ναός στον οποίο διδάσκονται μόνο ανηθικότητες και Ασεβειες?

Επειδη υπάρχουν καποιες περιπτωσεις Ανθρωπων που εκπροσωπούν την Εκκλησία αλλά ασελγούν μεσα στον Αγνό χωρο της Εκκλησίας δεν σημαίνει ότι όλοι οι παπάδες ή και οι Αρχιμανδρίτες είναι διεφθαρμένοι.

Σιγουρα κάποιοι Ανθρωποι που δεν εχουν Ηθος και δεν εχουν το αίσθημα του Σεβασμού χρησιμοποιούν με υποκριτικό και αλαζονικό τρόπο την καλη συμπεριφορα για τα ματια του κοσμου και όταν φευγει ο κόσμος και είναι μονοι τους ή με καποιους Ανθρωπους στην Εκκλησία κανουν και Ασελγειες μεσα στο χωρο όπου είναι ο Χριστός και άλλα θεία πρόσωπα.

Βεβαια δεν συμβαίνει η κλεψιά και η Απατεωνιά και η Υποκρισία σε όλες τις Εκκλησίες.Υπάρχουν και αξιολογοι παπάδες οι οποίοι δίνουν τον πνευματικό τους αγώνα απενατι στον Εγωισμο και στην Αλαζονεία που υπαρχει στην σημερινη επόχή σε πιο μεγάλο βαθμό στους Ανθρώπους.

Διδάσκουν την κυρια βαση του Χριστιανισμού που είναι η Αγαπη.Αγαπη στις μερες μας υπάρχει αλλά υπαρχει και μάλιστα χωρίς λόγο σε ανησυχητικό και ανεξελεγκτο βαθμό Εγωισμός και Αλαζονεία.

Για να δωσω μια σαφής επεκταση στην Απάντηση μου πες μου Ξεχασμένε

Είσαι Χριστιανός,οπαδός άλλης Θρησκείας ή Αθεος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί πρέπει να σου πω τι είμαι? Πρέπει να μου βάλεις μια ταμπέλα ώστε να ξέρεις με ποιόν μιλάς για να κάνεις copy paste το λόγω της εκκλησίας για την περίπτωσή μου? Δε μπορείς να μου απαντήσεις βάση των όσων λέω?

Δεν είμαι Χριστιανός με την ένοια του όρου που εσύ χρησιμοποιείς, ούτε ασπάζομαι κάποια άλλη θρηκεία. Δεν είμαι όμως ουτε άθεος και μηδενιστής. Έχω μελετήσει τις περισότερες θρησκείες που υπάρχουν και επιλέγω τα κομμάτια που θεορώ εγώ σωστά από την κάθε θρησκεία.

Τον να μου λες ότι υπάρχουν αγνοί παπάδες δε μου λέει τίποτα. Φυσικά και υπάρχουν. Σίγουρα βέβαια δεν είναι η πλειοψηφία και αν δε με πιστεύεις πίγενε και κάνε μια δική σου έρευνα εγώ έχω κάνει.

Αυτό που θέλω να πω είνια πως η εκκλησία δεν έχει απολύτως κανένα νόημα πέραν του να συντηρεί ένα οικονομικό και κοινωνικό κατεστημένο. Ο αγνός παπάς μπορεί να κάνει τα ίδια που κάνει και να προσφέρει τα μέγιστα και εκτός εκκλησίας. Δε σημαίνει όμως πως επειδή υπάρχει ένας αγνός άνθρωπος στους δέκα εγώ πρέπει μέσω της φορολογίας μου να ταίζω άλλα 9 κοπρόσκυλα.

Κοψτε λοιπόν τα οικονομικα οφέλη των παπάδων. Τότε και μόνο τότε θα ξεχορίσουν αυτοί που το κάνουν σωστά από αυτούς που το κάνουν για τα λεφτά και τη καλοπέραση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κερκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κερκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Γιατί πρέπει να σου πω τι είμαι? Πρέπει να μου βάλεις μια ταμπέλα ώστε να ξέρεις με ποιόν μιλάς για να κάνεις copy paste το λόγω της εκκλησίας για την περίπτωσή μου? Δε μπορείς να μου απαντήσεις βάση των όσων λέω?

Δεν είμαι Χριστιανός με την ένοια του όρου που εσύ χρησιμοποιείς, ούτε ασπάζομαι κάποια άλλη θρηκεία. Δεν είμαι όμως ουτε άθεος και μηδενιστής. Έχω μελετήσει τις περισότερες θρησκείες που υπάρχουν και επιλέγω τα κομμάτια που θεορώ εγώ σωστά από την κάθε θρησκεία.

Τον να μου λες ότι υπάρχουν αγνοί παπάδες δε μου λέει τίποτα. Φυσικά και υπάρχουν. Σίγουρα βέβαια δεν είναι η πλειοψηφία και αν δε με πιστεύεις πίγενε και κάνε μια δική σου έρευνα εγώ έχω κάνει.

Αυτό που θέλω να πω είνια πως η εκκλησία δεν έχει απολύτως κανένα νόημα πέραν του να συντηρεί ένα οικονομικό και κοινωνικό κατεστημένο. Ο αγνός παπάς μπορεί να κάνει τα ίδια που κάνει και να προσφέρει τα μέγιστα και εκτός εκκλησίας. Δε σημαίνει όμως πως επειδή υπάρχει ένας αγνός άνθρωπος στους δέκα εγώ πρέπει μέσω της φορολογίας μου να ταίζω άλλα 9 κοπρόσκυλα.

Κοψτε λοιπόν τα οικονομικα οφέλη των παπάδων. Τότε και μόνο τότε θα ξεχορίσουν αυτοί που το κάνουν σωστά από αυτούς που το κάνουν για τα λεφτά και τη καλοπέραση.

Πες τα Χρισόστομε. Πες τα! Επιτελους ενα ανθρωπος που ασπαζομαστε ακριβως τις ιδιες ιδεες περι θρησκειας και χριστιανισμου.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Τί είναι θεός;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

κερκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κερκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Τί είναι θεός;:hmm:

Θεος φιλε μου ειναι αυτο που εχεις μεσα σου. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ! οχι αυτο που δεν ξερεις (και καλα αυτο ονομαζεται πιστη).
Αυτο που ξερεις τι ειναι και που του χεις εμπιστοσυνη. που παντα πρεπει να ακους τι σου λεει και να το ακολουθεις. σε καμια περιπτωση παντως ο θεος δεν ειναι περιστερι, για οσους καταλαβαν....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Ναι,πιστεύω...απλά δεν ξέρω αν εννοούμε τον ίδιο.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Χριστιανός Ορθόδοξος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Εγώ παραδέχομαι πως η πραγματικότητα σίγουρα δεν είναι αυτό που αντιλαμβανόμαστε με τις αισθήσεις μας. Αλλά δεν χρειάζεται να πλάσω κάποιο θεό για να ξεσπάσω τον φόβο μου για το άγνωστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top