Η επικαιρότητα εν συντομία

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και ο Σαμαρας, σορυ αν σε στενοχωρω, ειναι τα ιδιο ακριβος με τον Βενιζελο,
ποσο πιο τυφλος

..:worry:

καλα παντως δεν φερνεις κοντα τα δικαιωματα?

εγω τα εχω στο μερος μου οποτε παω 500 μετρα να ψηφισω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το επομενο βημα ειναι το δικο σου...
Δεν τα φερνω γιατι εχω μολις μια βδομαδα εδω και δεν θα μεινω πανω απο 2, αντε 3 μηνες... Καλοκαιρι μονο, για δουλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φίλε Άγγελε να σου κάνω μια ερώτηση? Σε πια χώρα ζεις, γιατί σίγουρα δε ζεις στην Ελλάδα. Έχεις ξεχάσει μήπως τα σκάνδαλα του 2007-2009 επί ΝΔ? Βατοπέδι Siemens Ζαχόπουλος και πολλά άλλα. Θυμάμαι χαρακτηριστικά κάθε βδομάδα έβγαινε και άλλο σκάνδαλο στη φόρα. Το 2009 με την ισοπεδοτική νίκη του ΠΑΣΟΚ είπα ωραία τουλάχιστο η ΝΔ διαλύθηκε επιτέλους κανείς δε πρόκειται να τη ξαναψηφήσει μετα από όλα αυτά. Το ίδιο είπα και με το ΠΑΣΟΚ στις τελευταίεες εκλογές αλλά απ'ότι φένεται ο Έλληνας θα κάνει πάλι τη μαγεία του.

Στίς τελευταίες εκλογές Άγγελε ψήφυσα ΣΥΡΙΖΑ και αυτό θα ξαναψηφίσω. Θέλω επιτέλους ΠΑΣΟΚ ΝΔ να πληρώσουνε για όλα όσα έχουνε κάνει. Δεν καταλαβαίνω πως διανοήσε να πιστεύεις ότι τα ίδια άτομα που φτάσανε τη χώρα εδώ που είναι, ξαφνηκά μετανοήσανε και θέλουν να τη σώσουν ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πως μπορεί κάποιος να είνια τόσο αφελής.

Όσο για το αν ο ΣΥΡΙΖΑ οδηγήσει τη χώρα έξω από το ευρω κα χαθούνε όλες μας οι καταθέσεις άσε με να σου πω μια ιστορία.

Είμαι 22 ετών και δουλεύω περιστασιακά και όποτε βρω όπου βρω. Δουλεύω κυρίως σε οικοδομές και κάνω βαριά 15 μεροκάματα το μήνα. Δουλεύω πλήρες 8αρο για 20 ευρώ μεροκάτο και φυσικά ανασφάλιστος. Αυτό μας κάνει 300 ερώ το μήνα. Κάνω επίσης πολλές άλλες μαυρες δουλείες όπως ιδιαίτερα μαθήματα σε πιτσιρίκια, εργασίες σε φοιτητές κτλ όλα μαύρα φυσικά. Σύνολο βγάζψ γύρω στα 450 ερώ το μήνα βαρεία.

και τώρα αρχίζουμε 200 ευρώ νοικι και κοινόχρηστα, 50 ευρώ ΔΕΗ και 25 ευρώ ΗΟL. Μου μένουν 175 ευρώ το μήνα για να φάω/αστικά/είδη για το σπίτι κτλ.

Έχω να βγω έξω βράδυ ούτε κι εγώ θημάμαι από πότε, καφέ πίνω έξω 1 το μήνα βαριά. Πες μου τώρα Άγγελε λες να με νοιάζει πραγματικά αν χάσουν τα λεφτά τους οι μέτοχοι των τραπεζών μας? Λες να με νοιάζει αν φύγουμε από το Ευρώ και έρθουν λιμοι πνιγμοι και καταποντισμοί? Εδώ και 2 χρόνια εγω ζω σε αυτή την κατάσταση οικονομικής ομηρίας και δε βλέπω φως στο τούνελ και εσύ μου λες να πάω να ψιφήσω αυτόν που με έφερε σε αυτή την κατάσταση?

Πλέον δεν έχω καμίσα αμφηβολία πως οι εναπομήναντες ψηφοφόροι της ΝΔ ΠΑΣΟΚ είναι είται κομματόσκυλα είται πρόβατα είται βολεμένοι που φοβούνται για τις θεσούλες τους.

Εγώ δε φοβάμε τίποτα Άγγελε γιατί δεν έχω τίποτα να χάσω, να φοβούνται πρέπει αυτοί που φτάσανε εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Σε τι θα σε βοηθησει ομως η αυταπατη μια αριστερης κυβερνησης,δε μπορω να καταλαβω.Ναι το πρωτο βημα ειναι να τιμωρηθουν αυτα τα δυο κομματα,ομως υπαρχει και ενα ''αλλα''.Ο συριζα τυχοδιωκτικα και ψηφοθηρικα προτεινει οτι ακριβως θα οδηγησει σε χειροτερες συνθηκες το λαο.
Και δυστυχως,αν ειναι ισχυρο ενα κομμα-δεκινικι των δυο μεγαλων,η νεα σοσιαλδημοκρατια,η προσπαθεια τους για στηριξη του αστικου πολιτικου συστηματος,το λαικο κινημα θα χασει,οι αγωνες του θα κοπουν μαχαιρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πες μου τώρα Άγγελε λες να με νοιάζει πραγματικά αν χάσουν τα λεφτά τους οι μέτοχοι των τραπεζών μας?
αν παμε σε δραχμη 50% κατω

δεν θα μπορεις να παρεις καν φαι
και δεν θα υπρχει κανενα εισαγομενο ειδος ,ή ελαχιστα πανακριβα

αν κοπουν οι εισαγωγες οι ασθενεις χωρις φαρμακα θα πεθανουν,,(ειδες οι καρκινοπαθεις?)

οποτε κοιτα την ασια και την αφρικη για να δεις ποσο χειροτερα μπορουν να γινουν τα πραγματα

Εγώ δε φοβάμε τίποτα Άγγελε γιατί δεν έχω τίποτα να χάσω,
νομιζεις,,κοιτα τις χωρες γυρω σου με ποσα ευρω ζουν..

και γω δεν ειμαι πλουσιος,,απο τη συνταξη 1000 ευρω του πατερα μου ζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Σε τι θα σε βοηθησει ομως η αυταπατη μια αριστερης κυβερνησης,δε μπορω να καταλαβω.Ναι το πρωτο βημα ειναι να τιμωρηθουν αυτα τα δυο κομματα,ομως υπαρχει και ενα ''αλλα''.Ο συριζα τυχοδιωκτικα και ψηφοθηρικα προτεινει οτι ακριβως θα οδηγησει σε χειροτερες συνθηκες το λαο.
Και δυστυχως,αν ειναι ισχυρο ενα κομμα-δεκινικι των δυο μεγαλων,η νεα σοσιαλδημοκρατια,η προσπαθεια τους για στηριξη του αστικου πολιτικου συστηματος,το λαικο κινημα θα χασει,οι αγωνες του θα κοπουν μαχαιρι.

καλα και το ΚΚΕ μην παιρνεις ορκο μερος του αστικου συστηματος ειναι ολα αυτα τα χρονια επιδιδομενο σε μια αντικαπιταλιστικη ψευδομαρξιστικη-σταλινιστικου προτυπου ρητορεια και την αναποληση ενος νεκρου προτυπου (ο θεος να τον κανει) κουμουνισμου.

Η λυση αγαπητοι/τες μου δεν ειναι ουτε η ''ψευδαισθηση της αριστερης κυβερνησης'' που προτεινει ο ΣυΡιΖα ουτε ο ψευδοκουμουνισμος-Σταλινισμος του ΚΚΕ. Και τα δυο ειναι ενα βημα μονο προς την πραγματικη εξουσια του Λαου-Προλλεταριατου-Κοινωνιας οπως θελετε πειτε το. Αναμεσα σε ΚΚΕ και ΣυΡιΖα προτιμω τον 2ο απλα ο αγωνας δεν θα τελειωσει την Κυριακη. Πρεπει να ειναι ενας αγωνας διαρκειας για να παρουμε αυτο που μας ανηκει να διωξουμε πια αυτους οι οποιοι τοσα χρονια μας εχουν κατακλεψει τα ονειρα και την ζωη μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αν παμε σε δραχμη 50% κατω

δεν θα μπορεις να παρεις καν φαι
και δεν θα υπρχει κανενα εισαγομενο ειδος ,ή ελαχιστα πανακριβα

Γιατί τώρα με την πληθώρα των ειδών που υπάρχουν πια μπορώ να αγοράσω? Μόνο τα πιο φτηνά δλδ τα χειρότερης ποιότητας και δεδομένο ότι με τη δραχμή μόνο αυτά θα υπάρχουν τι αλλάζει?

αν κοπουν οι εισαγωγες οι ασθενεις χωρις φαρμακα θα πεθανουν,,(ειδες οι καρκινοπαθεις?)

οποτε κοιτα την ασια και την αφρικη για να δεις ποσο χειροτερα μπορουν να γινουν τα πραγματα

νομιζεις,,κοιτα τις χωρες γυρω σου με ποσα ευρω ζουν..

και γω δεν ειμαι πλουσιος,,απο τη συνταξη 1000 ευρω του πατερα μου ζω

Οι καρκινοπαθείς δεν πεθαίνουν αυτή τη στιγμή με το ευρο? Η γιαγιά μου με 280 ευρο σύνταξη τι να πρωτοπληρώσει?

Απο τότε που πήραμε το ευρό η οικονομία μας υποβαθμίζεται κάθε μέρα. Κάθε χρόνο ίδιοι ή μικρότεροι μισθοί και μεγαλύτερο κόστος ζωής ψέματα λέω? Ετος 2000 πίτα γύρος 350 δραχμές = 1.05 βασικός μισθός 950 ευρο 2012 πίτα γύρος 3 ευρο βασικός μισθος 512 ευρο

Με τη δραχμή τουλάχιστο θα υποφέρουμε για 1 χρόνο αλλά μετά θα έχουμε ανάκαμψη. Με το μνημόνιο θα αργοπεθαίνουμε για τα υπόλοιπα 10 χρόνια μέχρι να μας πούν σορρυ κάναμε λάθως πάτε στη δραχμή τώρα.

Ας φροντήσει η κυβέρνηση να εξαλείψει τη διαφθορά στο δημόσιο και να πιάσει τους φοροφυγάδες του ιδιοτικού και ούτε μνημόνια θέλουμε ούτε τίποτα.

Η λύση του κυρίου σαμαρά είναι ιδιοτικοποίηση των πάντων. Εγώ λέω όχι μην ιδιώτικοποιείς οτε δεη λιμάνια ΟΣε αεροδρόμια κάντα να δουλέψουν σωστά, οι ιδιότες πως το κάνουν δηλαδή και το δημόσιο δεν μπορεί.

Επι πασοκ και ΝΔ κλείσαν όλες οι βιοτεχνίες, βιομηχανίες στην Ελλάδα και καταστράφηκε ο πρωτογεννής τομέας της χώρας μας ή το αρνείσαι? Όταν έφευγε η μία επιχείρηση μετά την άλλη λόγω του δυσκίνητου βρώμικου δημοσίου τι έκανε η ΝΔ? Αλλά ναι ξέρω φταίνε οι αριστερές απεργίες, όχι οι μίζες και τα κουκουλόματα. Το μόνο που έκαναν ΠΑΣΟΚ, ΝΔ όλα αυτά χρόνια είναι να περνάνε νόμους που ευνοούνε τους μεγάλους να αυγατίζουν τα λεφτά τους και τώρα μας τρομοκρατούνε πως θα τα πάρουν και θα φύγουν. Ας φύγουν εμείς θα ζήσουμε.

Αν είχαμε πάει στη δραχμή το 2009 τώρα θα είχαμε ανακάμψει.

Λες ότι δε θα μπορούμε να εισάγουμε. Οραία ευκαιρία να καταναλώσουμε τα δικά μας αγαθά. Στέλνουμε το λάδι μας στη Γερμανία για να μας το πουλήσουν πίσω στη διπλάσια τιμή. Ας βγάλουμε και τα πετρέλαια και φυσικά μας αέρια που ως δια μαγείας εμφανίστηκαν μετά το μνημόνιο για να μην εισάγουμε απέξω. Δέντρα έχουμε ας φτιάξουμε δικά μας έπιπλα να μην πέρνουμε απ'το ΙΚΕΑ. Τα computer από χώμα γίνονται ας κάνουμε δικά μας, μυαλά εξειδικευμένα που δουλεύουν πακετάδες έχουμε πολλά, ας τα αξιοποιήσουμε. Ας κάνουμε δική μας βιομηχανία αυτοκινήτων η Ισπανία γιατί έχει δηλαδή?

Τα πάντα έχουμε απλά σκοπίμως δεν τα αξιοποιούμε για να είμαστε όμηροι των εταίρων μας και των εκτελεστικών τους οργάνων κ. Σαμαρά και κ.Βενιζέλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Reuters: Φεύγει το χρήμα…από την Ελλάδα


Με εκροές καταθέσεων της τάξεως των 500-800 εκατ. ευρώ ημερησίως βρίσκονται αντιμέτωπες τις τελευταίες μέρες οι μεγάλες ελληνικές τράπεζες... σύμφωνα με δηλώσεις τραπεζιτών στο Reuters.

Οι ίδιες πηγές ανέφεραν, σύμφωνα με το πρακτορείο, ότι οι εκροές στις μικρότερες τράπεζες ανέρχονται αθροιστικά στα επίπεδα των 10-30 εκατ. ευρώ την ημέρα. Με τα σενάρια εξόδου της χώρας από το ευρώ να εντείνονται εν όψει των εκλογών της 17ης Ιουνίου, ο ρυθμός των αναλήψεων έχει ενταθεί, σημειώνουν.


https://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2012/06/reuters_14.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,798 μηνύματα.
Σοκ προκαλεί η βίαιη άμβλωση σε έγκυο επτά μηνών στην Κίνα :mad:



Σάλο έχει προκαλέσει η αναγκαστική άμβλωση στην οποία υποβλήθηκε μια 23χρονη γυναίκα στην κινεζική επαρχία Σαανσί, ενώ ήταν επτά μηνών έγκυος, διότι δεν είχε να πληρώσει το πρόστιμο των περίπου 5.000 ευρώ προκειμένου να της επιτραπεί να φέρει στον κόσμο το δεύτερο παιδί της. Η φωτογραφία της στο κρεβάτι του νοσοκομείου με το ματωμένο έμβρυο δίπλα της έκανε το γύρο του διαδικτύου, προκαλώντας έντονες αντιδράσεις παγκοσμίως.
Σύμφωνα με οργανώσεις ανθρωπίνων δικαιωμάτων στην επαρχία Σαανσί, η 23χρονη Φενγκ Τζιαμέι, μητέρα ενός παιδιού, εξαναγκάστηκε σε άμβλωση, επειδή δεν μπορούσε να πληρώσει το πρόστιμο των 40.000 γιουάν (4.880 ευρώ) που επιβάλλεται σε όσες γυναίκες δεν σέβονται την πολιτική του ενός παιδιού.

Μιλώντας στην εφημερίδα Global Times, ο σύζυγος της 23χρονης δήλωσε πως η Φενγκ οδηγήθηκε διά της βίας στο νοσοκομείο, όπου της χορηγήθηκε ένεση για να θανατωθεί το έμβρυο στις 2 Ιουνίου. Πέντε άνδρες - όπως είπε χαρακτηριστικά - της χορήγησαν διά της βίας την ένεση, δένοντάς της τα μάτια και αναγκάζοντάς να υπογράψει ότι συναινεί στην άμβλωση.

Φωτογραφία που φέρεται να δείχνει τη μητέρα και το νεκρό παιδί στο κρεβάτι του νοσοκομείου αναρτήθηκε στο Διαδίκτυο μία εβδομάδα αργότερα.

Οι αρχές της περιοχής Ζενπίνγκ, όπου έγινε η επέμβαση, δεσμεύτηκαν στην διεξαγωγή έρευνας που θα την χαρακτηρίζει η διαφάνεια, όπως υποστήριξαν, ενώ η υπηρεσία οικογενειακού προγραμματισμού ζήτησε την τιμωρία των υπευθύνων.

Ωστόσο, οι τοπικές υπηρεσίες ανέφεραν ότι η άμβλωση διενεργήθηκε βάσει νόμου με τη συναίνεση της εγκύου, γεγονός που διαψεύδει η οικογένειά της.

Στο μεταξύ, χρήστες του διαδικτύου εξέφρασαν την αγανάκτησή τους, συγκρίνοντας μάλιστα τους υπεύθυνους της αναγκαστικής άμβλωσης με τους ναζί.

Η πολιτική του ενός παιδιού ισχύει από την δεκαετία του 1970 στην Κίνα και στο πλαίσιό της οι αναγκαστικές αμβλώσεις είναι πολύ συνηθισμένες. Οι Κινέζοι που ζουν στις πόλεις μπορούν να αποκτούν μόνο ένα παιδί και αυτοί που ζουν στις αγροτικές περιοχές δύο εφόσον το πρώτο είναι κορίτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και η Κινα ειναι κουμμουνιστικη αριστερη
τι προοδος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,798 μηνύματα.
και η Κινα ειναι κουμμουνιστικη αριστερη
τι προοδος...
Η Κίνα είναι κρατικά καπιταλιστική
τι απάτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
θες να σου πω κορεα και να σου δειξω αγριοτητες?

ή η κουμμουνιστικη παλαια κινα δεν εκανε ακομα χειροτερη αγριοτητες καθαριζοντας εκτελωντας αβερτα κοσμο?

μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Ρατσιστικές επιθέσεις σε μετανάστες στα Χανιά


Τρεις μετανάστες, δύο Αλγερινοί και ένας Αιγύπτιος, υπήρξαν θύματα επιθέσεων με σιδηρολοστούς και μαχαίρια, μέσα σε ένα 24ωρο, στην περιοχή της Νέας Χώρας Χανίων.

Το πρώτο περιστατικό διαδραματίστηκε τα ξημερώματα της Κυριακής στην παραλία της Νέας Χώρας, όπου είχαν βρει καταφύγιο οι δύο άστεγοι νεαροί, Αλγερινής καταγωγής. 2 μηχανάκια με 4 επιβαίνοντες τους πλησίασαν και αφού τους ξυλοκόπησαν, αφαίρεσαν όλα τους τα προσωπικά αντικείμενα. Τα θύματα της επίθεσης μεταφέρθηκαν στο νοσοκομείο Χανίων για πρώτες βοήθειες και νοσηλεία.

«Καταγγέλουμε αυτό το τραγικό γεγονός», σημείωσε, μιλώντας στα "Χανιώτικα Νέα", το μέλος του Κοινωνικού Στεκιού Στεκιού Μεταναστών Γιάννης Τσουκάτος και πρόσθεσε: «Τα δύο παιδιά δεν είχαν πού να κοιμηθούν και κατέληξαν στην παραλία. Μάλιστα την προηγούμενη ημέρα τους είχαμε δώσει από το Κοινωνικό Στέκι δύο κουβέρτες, αφού δεν είχαμε κάτι άλλο να τους προσφέρουμε. Ποιοι τους επιτέθηκαν και για ποιον λόγο; Ας σκεφτούμε το προηγούμενο διάστημα τι έχει συμβεί με τις ρατσιστικές επιθέσεις και τη ρατσιστική βία. Μιλάμε για διαφήμιση της ρατσιστικής βίας με πρωτοκλασάτα στελέχη της ακροδεξιάς να βγαίνουν και να περηφανεύονται που ασκούν βία σε άλλους ανθρώπους. Και μόνο αυτό το γεγονός δείχνει ότι κάποιοι οπλίζουν το χέρι κάποιων ανεγκέφαλων. Μπορεί να μην είναι από κάποια συγκεκριμένη οργάνωση αυτοί οι άνθρωποι αλλά σίγουρα έχουν οπλιστεί από την ιδεολογία του ρατσιστικού μίσους. Τι θα γίνει, δηλαδή, θα σφαζόμαστε μεταξύ μας; Τι είναι αυτό; Έγινε δολοφονική επίθεση και απαιτούμε από την Αστυνομία να τους βρει και να τους πιάσει».

Το μέλος της Κοινωνικής Κουζίνας Ευθύμης Λεκάκης αναφερόμενος στο περιστατικό της επίθεσης σημείωσε: «Αυτούς τους ανθρώπους τους γνωρίζω από την πρώτη ημέρα που βρέθηκαν στα Χανιά. Σιτίζονται στην Κουζίνα κάθε βράδυ και τους έχουμε υπό την προστασία μας. Ιδιαίτερα αυτά τα δύο άτομα επειδή ο ένας αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα υγείας και παρακολουθείται και από γιατρούς».

Ο κ. Λεκάκης υπογράμμισε επίσης σχετικά με την επίθεση: «Όπως μας είπαν (σ.σ. οι δύο μετανάστες) αρχικά οι δράστες τους μίλησαν και όταν κατάλαβαν ότι δεν γνώριζαν Ελληνικά άρχισαν να τους επιτίθενται με σιδερένια λοστάρια και με μαχαίρια. Οι δύο Αλγερινοί τραυματίστηκαν στα χέρια, στα πόδια, στην πλάτη και στο κεφάλι. Είναι ντροπή μας ένας λαός που διέδωσε τον πολιτισμό στην Ευρώπη να φτάνει στο 2012 και κάποιοι να θέλουν να επιβάλουν τις πολιτικές απόψεις τους με λοστάρια και μαχαίρια. Είναι ντροπή κατά την άποψή μου άτομα των οποίων οι παππούδες και οι γονείς ήταν μετανάστες ή πρόσφυγες να προσπαθούν να επιβάλουν τις απόψεις τους ασκώντας ρατσιστική βία εναντίον άοπλων και αγαθών ανθρώπων».

Με ανακοίνωσή της η Κίνηση Ενωμένοι Ενάντια στον Ρατσισμό και τη Φασιστική Απειλή (Κ.Ε.Ε.Ρ.Φ.Α.) καταγγέλλει την επίθεση και συμπληρώνει μεταξύ άλλων:
«Τα θύματα της επίθεσης νοσηλεύονται εκτός κινδύνου ευτυχώς και έχει γίνει καταγγελία στην Αστυνομία. Απαιτούμε να συλληφθούν οι ένοχοι».

Και νέα επίθεση 24 ώρες μετά:
Στη Νέα Χώρα και πιο συγκεκριμένα στην περιοχή του Ξενία στην πλατεία Τάλω, ξημερώματα Δευτέρας, υπήρξε νέα επίθεση σε μετανάστη, αυτή τη φορά αιγυπτιακής καταγωγής. Ο 25χρονος άστεγος δέχθηκε βίαιη επίθεση με σιδηρολοστούς από δύο άτομα. Διακομίστηκε επειγόντως στο νοσοκομείο Χανίων όπου και υποβλήθηκε σε επέμβαση αφαίρεσης νεφρού, προκειμένου να διασωθεί η ζωή του.

Χθες το απόγευμα, στον χώρο που στεγάζεται η Κοινωνική Κουζίνα, έγινε ανοιχτή συνέλευση για το θέμα, όπου καταγγέλθηκαν τα σοβαρά αυτά περιστατικά και ζητήθηκε η άμεση επέμβαση της Δικαιοσύνης.

Στη συνάντηση συμμετείχαν κοινωνικοί φορείς, οι οποίοι προχωρούν σε συγκρότηση Αντιφασιστικής Πρωτοβουλίας, που αύριο αναμένεται να δώσει συνέντευξη Τύπου και να καλέσει όλους τους τοπικούς φορείς να καταδικάσουν τα περιστατικά, ενώ αποφάσισε και τον προγραμματισμό εκδήλωσης στα Πευκάκια της Νέας Χώρας.

Όπως ανέφερε το μέλος του Κοινωνικού Στεκιού - Στεκιού Μεταναστών, Γιάννης Τσουκάτος, «το νέο περιστατικό έγινε στις 3 τα ξημερώματα της Δευτέρας, στην περιοχή της Νέας Χώρας και πάλι. Δύο άγνωστοι επιτέθηκαν σε έναν 25χρονο Αιγύπτιο και τον χτύπησαν τόσο άσχημα με λοστούς και ξύλα που κινδύνευσε η ζωή του και έτσι έπρεπε να εγχειρησθεί και του αφαιρέθηκε το ένα νεφρό. Ηταν μια δολοφονική επίθεση».

Ο κ. Τσουκάτος εκτίμησε ότι πρόκειται πιθανόν για συμμορίες με ρατσιστικά κίνητρα που δρουν στα Χανιά και τόνισε ότι η τοπική κοινωνία δεν θα πρέπει να επιτρέψει τέτοια φαινόμενα. «Πρέπει να αντιδράσουμε ως κοινωνία. Η Αστυνομία θα πρέπει να καταβάλει κάθε προσπάθεια ώστε να βρει τους ενόχους. Πιθανότατα να υπάρχει σχέση ανάμεσα στα δύο περιστατικά, όμως, αυτό είναι δουλειά της Ασφάλειας.

Σε καμία περίπτωση δε θέλουμε να δημιουργηθεί ρήξη γιατί δεν έχουμε να κάνουμε με δύο αντιμαχόμενες πλευρές. Πρόκειται πιθανότατα για μια συμμορία που έχει ρατσιστικά κίνητρα. Οι μετανάστες ζουν μέσα στην κοινωνία και δεν έχουν πειράξει κανέναν. Δυστυχώς αυτοί οι άνθρωποι δεν είχαν εργασία και αναγκαστικά μένανε έξω».

Τα αποτελέσματα των πρόσφατων εκλογών έχουν αποθρασύνει τα μέλη της ναζιστικής συμμορίας της Χρυσής Αυγής. Η απάντηση της κοινωνίας στη ρατσιστική βία γίνεται πιο επιτακτική από ποτέ.

φώτο κ αποσπάσματα του ρεπορτάζ: cretalive.gr

πηγη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ποιός ἀπεφάνθη ὅτι οἱ ἐπιθέσεις αὐτὲς ἔχουν ῥατσιστικὸ χαρακτῆρα; Τὸ κοινωνικὸ στέκι μεταναστῶν καὶ τὸ ΚΕΕΡΦΑ; Ὄντως, πολὺ ἀξιόπιστες πηγές.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Εφορία σε Νικόλα Άσημο: Βρε μπαγάσα... χρωστάς πολλά εκεί πάνω!
21.06.2012

Τι και αν τόσο καιρό η χώρα είχε υπηρεσιακή κυβέρνηση και πολλοί εξέφραζαν φόβους πως τίποτα δεν λειτουργεί στο Δημόσιο, ήρθε η εφορία και οι ευσυνείδητοι υπάλληλοι της για να αποδείξουν ακριβώς το αντίθετο, αφού όπως φαίνεται δεν αφήσαν κανένα να ξεφύγει από την τσιμπίδα του υπουργείου Οικονομικών, ούτε καν τον διάσημο αυτόχειρα καλλιτέχνη Νικόλα Άσημο.

Με τα έσοδα του κράτους να βρίσκονται κυριολεκτικά στον πάτο και τα Ταμεία να είναι άδεια οι υπηρεσίες του υπουργείου Οικονομικών ξεκίνησαν να ξεσκονίζουν όλα τα βιβλία με όσους χρωστούν στο Δημόσιο, ακόμα με τους ελεύθερους επαγγελματίες, οι οποίοι αν και δεν κόβουν αποδείξεις, δεν έχουν διακόψει τις εργασίες τους, οπότε θα πρέπει να καταβάλουν το τέλος επιτηδευματία.

Όπως δημοσιεύει σήμερα «το Ποντίκι», οι υπάλληλοι τις εφορίας έστειλαν ακόμα και στον Νικόλα Άσημο ειδοποιητήριο να τακτοποιήσει τις εκρεμμότητές του διότι «αν δεν έχει διακόψει τις εργασίες του ως ελεύθερου επαγγελματία, θα θεωρηθεί οτι άσκησε τη δραστηριότητά του και για το 2011 και θα πρέπει να καταβάλει το τέλος επιτηδεύματος».

Προφανώς ο υπάλληλος που συνέταξε και έστειλε το ειδοποιητήριο έχει άλλα μουσικά ακούσματα και δεν ξέρει από... ελληνικό ροκ, αφού ο στιχουργός, συνθέτης και τραγουδιστής της ελληνικής ροκ σκηνής Νικόλας Άσημος είχε αυτοκτονήσει σε ηλικία 39 ετών στις 17 Μαρτίου του 1988, δηλαδή μόλις 24 χρόνια πριν.

Ενδεχομένως η εφορία να είχε θυμηθεί τον τραγουδιστή και την περίοδο που καλούσε τους φορολογούμενους που έχουν μπλοκάκι να περάσουν από περαίωση, αλλιώς έλεγχος και πρόστιμο...

(οι υπογραμμίσεις δικές μου)

Η ενέργεια αυτή της ΔΟΥ αποδεικνύει περίτρανα σε όλους τους αισχρούς συκοφάντες της δημόσιας διοίκησης ότι α. το κράτος δουλεύει ασχέτως προεκλογικών ή μη περιόδων, και β. ότι όλοι οι εν ζωή καλλιτέχνες που έχουν εισπράξει νυχτοκάματα παραλιακής, έχουν δώσει συναυλίες χωρίς θεωρημένα εισιτήρια στην επαρχία ή έχουν κάνει αρπαχτές σε "πολιτιστικά κέντρα" (για να θυμούνται οι παλιότεροι και να μαθαίνουν οι νεώτεροι) έχουν ήδη φορολογηθεί ανελέητα και έχουν καταβάλει όλους τους αναλογούντες φόρους, οπότε οι υπηρεσίες του κράτους προχωρούν ακάθεκτες στο επέκεινα εφόσον ουδείς υπεράνω του νόμου (για επιδόσεις των σχετικών εγγράφων απευθυνθείτε στον Αγ. Πέτρο)

(νομίζω ότι χρειάζομαι κι άλλο καφέ...:whistle:)

Υ.Γ. Ο Νικόλας Άσιμος με μπλοκάκι? :wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Η Ευρώπη δείχνει τώρα τα δόντια της για το Μνημόνιο


Δεν αφήνουν πολλές ελπίδες για ριζικές αλλαγές στο Μνημόνιο οι ευρωπαίοι ηγέτες οι οποίοι...


έδειξαν χθες τα δόντια τους στην ελληνική κυβέρνηση που πιθανόν σχηματισθεί σήμερα. Αγκελα Μέρκελ και Ζαν Κλοντ Γιουνκέρ δεν άφησαν πολλά περιθώρια επαναδιαπραγμάτευσης στην Ελλάδα και έστειλαν ηχηρό μήνυμα στον Αντώνη Σαμαρά ότι τα περιθώρια είναι περιορισμένα.



«Εξήγησα στον Αντώνη Σαμαρά πως δεν θα υπάρξει ουσιαστική τροποποίηση σε ό,τι αφορά το πρόγραμμα μεταρρυθμίσεων» είπε ο κ. Γιουνκέρ. Πρόσθεσε, πάντως, ότι δεδομένης της ύφεσης, η οποία είναι βαθύτερη στην Ελλάδα απ'ό,τι αναμενόταν, «θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για μια χρονική επιμήκυνση του προγράμματος».



Οι ευρωπαίοι εταίροι προσανατολίζονται, όπως όλα δείχνουν, σε μια επιμήκυνση δυο ετών του χρόνου προσαρμογής του προγράμματος λιτότητας και όχι σε ριζική αλλαγή των όρων του Μνημονίου. Η γερμανίδα καγκελάριος Αγκελα Μέρκελ ήταν κατηγορηματική σε αυτό το πλαίσιο: «Δεν μπορεί να υπάρξουν αποκλίσεις από τις μεταρρυθμίσεις που έχουν συμφωνηθεί» δήλωσε κατηγορηματικά ενώ ο αντικαγκελάριος Φίλιπ Ρέσλερ δήλωσε επιθετικά ότι «δεν μπορεί να γίνουν εκπτώσεις στη συμφωνία, δεν θα κάνουμε εκπτώσεις».



Κοινοτικοί παρατηρητές θεωρούν ωστόσο βέβαιο ότι η γερμανική πλευρά θα υπαναχωρήσει από την άτεγκτη στάση της, αν και όχι σε όλα τα μέτωπα και στην έκταση που θα επιθυμούσε η ελληνική κυβέρνηση. Το πρακτορείο Associated Press φιλοξένησε χθες δηλώσεις ευρωπαίου αξιωματούχου ο οποίος τόνισε ότι οι όροι του Μνημονίου πρέπει οπωσδήποτε να αποτελέσουν αντικείμενο επαναδιαπραγμάτευσης, καθώς η ύφεση στην ελληνική οικονομία έχει θέσει το υπάρχον πρόγραμμα εκτός στόχων.



«Οποιος πει ότι δεν μπορούμε να επαναδιαπραγματευτούμε το Μνημόνιο έχει παραισθήσεις. Εάν δεν αλλάζαμε το Μνημόνιο θα υπογράφαμε μια ψευδαίσθηση» είπε χαρακτηριστικά.



Την ίδια ώρα ο εκπρόσωπος της Κομισιόν Αμαντέου Αλταφάζ δήλωσε χθες ότι δεν τίθεται θέμα νέου Μνημονίου αφού «μόλις πρόσφατα υπογράψαμε τη συμφωνία με την Ελλάδα», όπως είπε.



Την ίδια ώρα πιέσεις στη γερμανική πλευρά ασκεί η αμερικανική κυβέρνηση για να δεχτεί επαναδιαπραγμάτευση με την Ελλάδα για τους όρους του Μνημονίου. Οπως δήλωσε χαρακτηριστικά στο περιθώριο της Συνόδου των G20 η αναπληρώτρια υπουργός Οικονομικών των ΗΠΑ Λάελ Μπρέιναρντ «πρέπει να δοθεί στην Ελλάδα περισσότερος χρόνος, δεδομένου ότι η οικονομία δεν είχε την συμπεριφορά που είχε προβλεφθεί αρχικά». Η δήλωση αυτή εκλαμβάνεται από την ελληνική πλευρά ως θετική αλλά μόνο στην κατεύθυνση της επιμήκυνσης του χρόνου προσαρμογής του δημοσιονομικού συμφώνου και της λιτότητας.​

Ψηφοφόροι της ΝΔ? Για αλλάξτε πλευρό να σας βλέπω!
Πόσο κορόιδα πιαστήκατε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top