Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άσκοπε εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να συζητήσουμε απλά δεν έχει και πολύ μεγάλο νόημα καθώς είσαι προκατελειμένος απέναντι σε οτιδήποτε μη χριστιανικό και το θεωρείς σκοτάδι και θάνατο. Η αφετηρία μας είναι τελείως διαφορετική καθώς εσύ ξεκινάς πιστεύοντας χ πράγματα που διάβασες σε ένα βιβλίο ενώ εγώ ξεκινάω με αφετηρία την αμφισβήτηση των πάντων, στηριζόμενος μόνο στη λογική και στις αισθήσεις μου για την ερμηνεία του κόσμου.

Παρόλα αυτά δε σχολίασες καν τα εδάφια που σου παρέθεσα σχολίασες μόνο το συμπέρασμα που έβγαλα εγώ.

Επίσης διαφωνώ κάθετα πως ο θάνατος είναι ο εχθρός της ζωής. Ο θάνατος είναι το μόνο πράγμα που δίνει νόημα στην ζωή και καθώς όλα στη φύση είναι ένας ατέρμονος κύκλος ο δικός μου θάνατος θα δώσει ζωή σε έναν άλλο οργανισμό. Όπως έχω πει και πριν το μόνο ουσιαστικό πράγμα που προσφέρουν οι θρησκείες πια είναι μια υπόσχεση για ζωή μετά το θάνατο και αυτός είναι και ο μόνος πραγματικός λόγος που οι άνθρωποι πιστεύουν ακόμα. Οι θρησκείες για εμένα δεν προσφέρουν τίποτα που δεν μπορεί να καλλιεργήσει μόνος του ο άνθρωπος στον τομέα της ηθικής και έχουμε άπειρα παραδείγματα ηθικότατων μη θρησκευόμενων ανθρώπων. Ο μόνος λόγος που οι θρησκείες υπάρχουν ακόμα είναι γιατί η επιστήμη δεν έχει απαντήσει μέχρι στιγμης στο ερώτημα του πως ξεκίνησαν όλα. Θα το βρούμε και αυτό όμως θέμα χρόνου είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ο θάνατος είναι το μόνο πράγμα που δίνει νόημα στην ζωή


...
προσωπικά, αντλώ μια κάποια αυτοεκπλήρωση, όταν κερδίζω στο ΚΙΝΟ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Οι θρησκείες για εμένα δεν προσφέρουν τίποτα που δεν μπορεί να καλλιεργήσει μόνος του ο άνθρωπος στον τομέα της ηθικής και έχουμε άπειρα παραδείγματα ηθικότατων μη θρησκευόμενων ανθρώπων.

Ηitchens:
Σκεψου μια ηθικη πραξη που ενας ΑΘΕΟΣ δεν θα μπορουσε να κανει, ενος ενας πιστος θα ΜΠΟΡΟΥΣΕ. Ειμαι πολυ σιγουρος οτι δεν μπορεις, δεν υπαρχει καποια πραξη ηθικης που ενας αθεος ΔΕΝ θα μπορουσε να κανει γιατι δεν πιστευει.

Αναλογα σκεψου μια ΑΝΗΘΗΚΗ πραξη που μονο ενας πιστος θα μπορουσε να κανει. Το εχεις? Να πιασω λιστα? Επιθεσεις αυτοκτονιας, ιερα εξεταση, περιτομη, κλειτοριδεκτομη...να συνεχισω?

Την απαντηση σε αυτη την ερωτηση την ειχε δοσει περιεκτικα ο stephen weinberg:

Οι καλοι ανθρωποι θα κανουν καλα πραγματα και οι κακοι ανθρωποι κακα. Αλλα για να κανουν καλοι ανθρωποι κακα πραγματα χρειαζεσαι τη θρησκεια.

Ολοι οι Ανθρωποι της Παλαιας και της Καινης Διαθηκης ειχαν εμπειρια Θεωσης

Εκτος απο τoυς καναιτες που σφαγιαστικαν μετα απο εντολες του θεου (κρατησαν ομως - παλι με εντολες τους θεου τις παρθενες γυναικες τους για τους ευατους τους.)

Και οσους εβραιους πιστεψαν στο χρυσο κατσικι οσο ο μουσης εβλεπε το καμενο θαμνο και αυτοι σφαγιαστικαν απο τα αδελφια τους με εντολες του θεου.

Και βεβαια ολα τα πρωτοτοκα παιδια της αιγυπτου γιατι, ξες, ηταν αμαρτωλα.

Και φυσικα ολη η ανθρωποτητα στον κατακλισμο του νοε

Και ολα τα ζωα.

Αλλα ναι ΕΚΤΟΣ απο αυτους οι υπολοιποι 12 βιωσαν θεωση (εκτος απο τον ιουδα, αυτος ειναι μπινες, αρα οι υπολοιποι 11)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
...
προσωπικά, αντλώ μια κάποια αυτοεκπλήρωση, όταν κερδίζω στο ΚΙΝΟ
Αμ, πέστο έτσι παιδί μου. Να καταλάβουμε οτι ακόμα δεν μεγάλωσες και συνεχίζεις να παίζεις...:(:(:(
Τουλάχιστο να μη σε παίρνουμε στα σοβαρά...:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
διαβάζοντας αρχικά το θέμα "Σαν σήμερα" και αμέσως μετά το συγκεκριμένο θέμα σκεφτόμουν μιας και σαν σήμερα πριν κάποια χρόνια δολοφονήθηκε ο ο Martin Luther King, Jr κάποια εχμ, "παράλογα" ας πούμε που παρατηρώ.

σκεφτόμουν λοιπόν, πως πόσοι από εσάς, οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί, που δε δέχεστε την άποψη ενός άθεου, άθρησκου, μουσουλμάνου, βουδιστή ή οποιαδήποτε διαφορετική άποψη από τη δική σας, είστε ψευτουποκριτές. πόσο κακόμοιρο ειλικρινά, αηδιαστικό επίσης, το να υποστηρίζεις με τόση δήθεν αγανάκτηση και δογματισμό πως είσαι λάτρης μια θρησκείας που υποτίθεται διδάσκει την "αδελφοσύνη των λαών κάτω από τον κοινό πατέρα" και άλλα τέτοια ενώ ταυτόχρονα μειώνεις σκόπιμα άλλους λαούς θεωρώντας τον δικό σου μοναδικό και ανώτερο. πόσο απάνθρωπο και μίζερο το να γράφεις από τη μια για τον πολυαγαπημένο σου χριστιανισμό... και από την άλλη να παραδέχεσαι περήφανα χωρίς να χύσεις μια σταγόνα ιδρώτα από το περισσό θράσος ή καλύτερα θρασυδειλία, πως είσαι ρατσιστής.

τες, κουλ... όπως λέει και μια ψυχή: "τα λύσαμε όλα τα δικά μας, αυτό μας έλειπε".
who cares, right?

υγ. α και μη ξεχάσω: τυχόν ομοιότητες με πρόσωπα και καταστάσεις είναι... συμπτωματικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
διαβάζοντας αρχικά το θέμα "Σαν σήμερα" και αμέσως μετά το συγκεκριμένο θέμα σκεφτόμουν μιας και σαν σήμερα πριν κάποια χρόνια δολοφονήθηκε ο ο Martin Luther King, Jr κάποια εχμ, "παράλογα" ας πούμε που παρατηρώ.

σκεφτόμουν λοιπόν, πως πόσοι από εσάς, οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί, που δε δέχεστε την άποψη ενός άθεου, άθρησκου, μουσουλμάνου, βουδιστή ή οποιαδήποτε διαφορετική άποψη από τη δική σας, είστε ψευτουποκριτές. πόσο κακόμοιρο ειλικρινά, αηδιαστικό επίσης, το να υποστηρίζεις με τόση δήθεν αγανάκτηση και δογματισμό πως είσαι λάτρης μια θρησκείας που υποτίθεται διδάσκει την "αδελφοσύνη των λαών κάτω από τον κοινό πατέρα" και άλλα τέτοια ενώ ταυτόχρονα μειώνεις σκόπιμα άλλους λαούς θεωρώντας τον δικό σου μοναδικό και ανώτερο. πόσο απάνθρωπο και μίζερο το να γράφεις από τη μια για τον πολυαγαπημένο σου χριστιανισμό... και από την άλλη να παραδέχεσαι περήφανα χωρίς να χύσεις μια σταγόνα ιδρώτα από το περισσό θράσος ή καλύτερα θρασυδειλία, πως είσαι ρατσιστής.

τες, κουλ... όπως λέει και μια ψυχή: "τα λύσαμε όλα τα δικά μας, αυτό μας έλειπε".
who cares, right?

υγ. α και μη ξεχάσω: τυχόν ομοιότητες με πρόσωπα και καταστάσεις είναι... συμπτωματικές.

Έμμα πόσο σωστά μίλησες!!!;););)Ειδικά με τις προτάσεις που υπογράμμισα συμφωνώ απόλυτα και είναι λες και βρίσκεσαι στο μυαλό μου;);)Το κάνουν πολλοί γύρω μου και είναι εντελώς ανόητο....Τι πιστεύεις αν δεν κάνεις τα βασικά που σου διδάσκει ο Χριστιανισμός;;;!!!!:hmm::hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
διαβάζοντας αρχικά το θέμα "Σαν σήμερα" και αμέσως μετά το συγκεκριμένο θέμα σκεφτόμουν μιας και σαν σήμερα πριν κάποια χρόνια δολοφονήθηκε ο ο Martin Luther King, Jr κάποια εχμ, "παράλογα" ας πούμε που παρατηρώ.

σκεφτόμουν λοιπόν, πως πόσοι από εσάς, οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί, που δε δέχεστε την άποψη ενός άθεου, άθρησκου, μουσουλμάνου, βουδιστή ή οποιαδήποτε διαφορετική άποψη από τη δική σας, είστε ψευτουποκριτές. πόσο κακόμοιρο ειλικρινά, αηδιαστικό επίσης, το να υποστηρίζεις με τόση δήθεν αγανάκτηση και δογματισμό πως είσαι λάτρης μια θρησκείας που υποτίθεται διδάσκει την "αδελφοσύνη των λαών κάτω από τον κοινό πατέρα" και άλλα τέτοια ενώ ταυτόχρονα μειώνεις σκόπιμα άλλους λαούς θεωρώντας τον δικό σου μοναδικό και ανώτερο. πόσο απάνθρωπο και μίζερο το να γράφεις από τη μια για τον πολυαγαπημένο σου χριστιανισμό... και από την άλλη να παραδέχεσαι περήφανα χωρίς να χύσεις μια σταγόνα ιδρώτα από το περισσό θράσος ή καλύτερα θρασυδειλία, πως είσαι ρατσιστής.

τες, κουλ... όπως λέει και μια ψυχή: "τα λύσαμε όλα τα δικά μας, αυτό μας έλειπε".
who cares, right?

υγ. α και μη ξεχάσω: τυχόν ομοιότητες με πρόσωπα και καταστάσεις είναι... συμπτωματικές.
Εναγωνίως ζητώ την αλήθεια στην ζωή μου...
Πόσο δύσκολο είναι να με πείσεις οτι πίσω απο ένα απρόσωπο άβαταρ, την κατέχεις;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Υ.Γ. θα χαρακτηρίσω ασήμαντο το να με πείσεις εμένα ή και όλους τους Χριστιανούς, σημαντικώτερο είναι να αγαπάς τους ανθρώπους.
Με Α κεφαλαίο, όπως το "Αγαπάτε αλλήλους"...
εδώ δεν υπάρχει κάτι να προσθέσω.
Μόνο οτι είναι δική σου προσωπική υπόθεση, η κατανόηση και ερμηνεία.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Εναγωνίως ζητώ την αλήθεια στην ζωή μου...
Πόσο δύσκολο είναι να με πείσεις οτι πίσω απο ένα απρόσωπο άβαταρ, την κατέχεις;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Μα αυτή ακριβώς η αναζήτηση δεν είναι και η ουσία της ζωής?
Γιατί να θεωρούμε πως μια ζωή στα ανθρώπινα μέτρα, απειροελάχιστα μικρή μπροστά στον συμπαντικό χρόνο και ομοίως ασήμαντη μπροστά στη δημιουργία και καταστροφή κόσμων, αρκεί για να βρει κάποιος την αλήθεια, την αιώνια και άπειρη για τη δική μας αντιληπτική ικανότητα?

Ουδείς θα πρέπει να μπορεί ή να προσπαθεί να πείσει κάποιον για την κατοχή της αλήθειας, από τη στιγμή που κατανοήσουμε ότι αναφερόμαστε σε έννοιες που βρίσκονται εντελώς έξω από τις δυνατότητες των αισθήσεων και της νόησης μας.

Η πίστη σε μια ανώτερη θεϊκή οντότητα, είναι μια προσωπική αναζήτηση για τον καθένα, που μπορεί να καταλήξει στην αποδοχή της ή όχι, σε κάθε περίπτωση όμως πρόκειται για βιωματική εμπειρία, δε μπορεί να θεωρούμε ότι κάποιος άνθρωπος κατέχει την αλήθεια της ύπαρξης και φύσης του υπέρτατου όντος και θα την διδάσκει κιόλας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
[FONT=&quot]
Μα αυτή ακριβώς η αναζήτηση δεν είναι και η ουσία της ζωής?
Γιατί να θεωρούμε πως μια ζωή στα ανθρώπινα μέτρα, απειροελάχιστα μικρή μπροστά στον συμπαντικό χρόνο και ομοίως ασήμαντη μπροστά στη δημιουργία και καταστροφή κόσμων, αρκεί για να βρει κάποιος την αλήθεια, την αιώνια και άπειρη για τη δική μας αντιληπτική ικανότητα?
[/FONT]
Ο Αγιος Κοσμάς ο Αιτωλός, πριν δύο αιώνες περίπου, είπε ότι θα έρθει η ώρα που δεν θα μπορείτε να αγοράσετε κάτι, ούτε με χρήματα, ούτε με χρυσό.
Σήμερα σε κάποιες χώρες, μόνο με κάρτα μπορείς να αγοράσεις κάτι.
1. μπορούμε να πούμε ότι δεν είναι αλήθεια;
2. μπορούμε να πούμε ότι αυτή η αλήθεια, δεν αποκαλύφθηκε στον Αγιος Κοσμά τον Αιτωλό;

[FONT=&quot]
Ουδείς θα πρέπει να μπορεί ή να προσπαθεί να πείσει κάποιον για την κατοχή της αλήθειας, από τη στιγμή που κατανοήσουμε ότι αναφερόμαστε σε έννοιες που βρίσκονται εντελώς έξω από τις δυνατότητες των αισθήσεων και της νόησης μας.
[/FONT]σκεφτόμουν λοιπόν, πως πόσοι από εσάς, οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί, που δε δέχεστε την άποψη ενός άθεου, άθρησκου, μουσουλμάνου, βουδιστή ή οποιαδήποτε διαφορετική άποψη από τη δική σας, είστε ψευτουποκριτές. πόσο κακόμοιρο ειλικρινά, αηδιαστικό επίσης, το να υποστηρίζεις με τόση δήθεν αγανάκτηση και δογματισμό
Αν σου έλεγα πως «σ’αγαπώ», θα προσπαθούσες να σκεφτείς :
α) το γιατί;
β) το πώς;
γ) δίχως να με κρίνεις και χαρακτηρίσεις όπως έκανες ποιο πάνω;
[FONT=&quot]
Η πίστη σε μια ανώτερη θεϊκή οντότητα, είναι μια προσωπική αναζήτηση για τον καθένα, που μπορεί να καταλήξει στην αποδοχή της ή όχι, σε κάθε περίπτωση όμως πρόκειται για βιωματική εμπειρία, δε μπορεί να θεωρούμε ότι κάποιος άνθρωπος κατέχει την αλήθεια της ύπαρξης και φύσης του υπέρτατου όντος και θα την διδάσκει κιόλας...[/FONT]
Ακομα και αν ο ίδιος έχει γίνει η αλήθεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο Αγιος Κοσμάς ο Αιτωλός, πριν δύο αιώνες περίπου, είπε ότι θα έρθει η ώρα που δεν θα μπορείτε να αγοράσετε κάτι, ούτε με χρήματα, ούτε με χρυσό.
Σήμερα σε κάποιες χώρες, μόνο με κάρτα μπορείς να αγοράσεις κάτι.
1. μπορούμε να πούμε ότι δεν είναι αλήθεια;
2. μπορούμε να πούμε ότι αυτή η αλήθεια, δεν αποκαλύφθηκε στον Αγιος Κοσμά τον Αιτωλό;

όσο άκυρο κι αν ακούγεται, δε νομίζω να εννοούσε τις πιστωτικές κάρτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
όσο άκυρο κι αν ακούγεται, δε νομίζω να εννοούσε τις πιστωτικές κάρτες
Ακυρο ή έγκυρο, το βασικό είναι η εκ μέρους μας αποδοχή της Αλήθειας που άνωθεν έλαβε.

Αλλά, δεν χρειάζεται και μεγάλη φαντασία για να διαπιστώσει κανείς σήμερα επαλήθευση αυτής της Αλήθειας.

Επίσης, για να κατανοήσει κανείς τον Χριστιανισμό σήμερα, μπορεί να ξεκινήσει όχι βρίζοντας τους Χρισιανούς, αλλά ανοίγοντας τους οφθαλμούς* του.

Υ.Γ. * οφθαλμούς=πνευματικούς οφθαλμούς
η διάκριση των οφθαλμών σε σαρκικούς και πνευματικούς, είναι βασική σε αυτή την λεκτική μας συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia1388

Νεοφερμένος

Η georgia1388 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
καλησπερα.πραγματικα διαβαζοντας μερικα απο τα παραπανω σχολια στεναχωρηθηκα για ολα αυτα τα ατομα που καταφερονται ασχημα εναντιων των ορθοδοξων χριστιανων γιατι μονο να τους λυπηθεις και να προσευχεσαι γι αυτους μπορεις εφοσον εχουν πεσει θυματα μιας προπαγανδας αιρετικης και εχουν απομακρυνθει απο το το πραγματικο νοημα της ζωης.ως ορθόδοξοι χριστιανοί ο Κύριος μας ζητά ν' αγαπάμε όλους τους ανθρώπους και δεν ειμαστε υποκριτες οπως λανθασμενα εγραψε η εμμα_τριντεντ... πραγματικα ΕΜΜΑ-ΤΡΙΝΤΕΝΤ θελεις να μας πεις σε τι οργανωση πιστευεις?γιατι να εισαι ορθοδοξη χριστιανη δεν νομιζω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
καλησπερα.πραγματικα διαβαζοντας μερικα απο τα παραπανω σχολια στεναχωρηθηκα για ολα αυτα τα ατομα που καταφερονται ασχημα εναντιων των ορθοδοξων χριστιανων γιατι μονο να τους λυπηθεις και να προσευχεσαι γι αυτους μπορεις εφοσον εχουν πεσει θυματα μιας προπαγανδας αιρετικης και εχουν απομακρυνθει απο το το πραγματικο νοημα της ζωης.ως ορθόδοξοι χριστιανοί ο Κύριος μας ζητά ν' αγαπάμε όλους τους ανθρώπους και δεν ειμαστε υποκριτες οπως λανθασμενα εγραψε η εμμα_τριντεντ... πραγματικα ΕΜΜΑ-ΤΡΙΝΤΕΝΤ θελεις να μας πεις σε τι οργανωση πιστευεις?γιατι να εισαι ορθοδοξη χριστιανη δεν νομιζω:P

Δεν μπορεί να αγαπάς όλους τους ανθρώπους ΧΩΡΙΣ να πιστεύεις σε ένα θεό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν μπορεί να αγαπάς όλους τους ανθρώπους ΧΩΡΙΣ να πιστεύεις σε ένα θεό;
Αυτήν την απορία την έχω και εγώ γενικότερα. Το λέει συνέχεια η μητέρα μου και πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό το σκεπτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia1388

Νεοφερμένος

Η georgia1388 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
να σου κανω ομως μια ερωτηση παντα φιλικα δεν εχω προβλημα με κανεναν προσωπικα.. λες αν γινεται να αγαπάς όλους τους ανθρώπους ΧΩΡΙΣ να πιστεύεις σε ένα θεό,λοιπον γνωριζεις ποιο ειναι το νοημα της ζωης?γιατι ηρθαμε σ αυτον τον κοσμο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
να σου κανω ομως μια ερωτηση παντα φιλικα δεν εχω προβλημα με κανεναν προσωπικα.. λες αν γινεται να αγαπάς όλους τους ανθρώπους ΧΩΡΙΣ να πιστεύεις σε ένα θεό,λοιπον γνωριζεις ποιο ειναι το νοημα της ζωης?γιατι ηρθαμε σ αυτον τον κοσμο?
Καλά σοβαρά μιλάς τώρα; Εγώ για παράδειγμα είμαι άτομο που εναντιώνομαι σε κάθε μορφή ρατσισμού. Και όχι γιατί ο τζίζους είπε "αγαπάτε αλλήλους" ή δεν ξέρω τι άλλο απλώς αυτό πιστεύω (και είμαι άθεη). Και δηλαδή τι αν δεν πιστεύεις σε κάποιον θεό δεν βρίσκεις το νόημα της ζωής σου; Γενικά δεν είναι λογική αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
λοιπον γνωριζεις ποιο ειναι το νοημα της ζωης?γιατι ηρθαμε σ αυτον τον κοσμο?

Εγώ προσωπικά γιατί είχε ξεμείνει από προφυλακτικά ο πατέρας μου :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia1388

Νεοφερμένος

Η georgia1388 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
καλο και το χιουμορακι δεν παρεξηγω..δεν ειναι κακο να εισαι βαθια νυχτωμενος σ αυτη την ζωη,ελπιζω μονο οταν ξυπνησετε να μην ειναι αργα!γενικα μιλαω παντα και οχι προσωπικα!!το αστειο ειναι οτι η αθεια ειναι η μετεξελιξη της βλακειας και δεν το παιρνουν χαμπαριιιι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
καλησπερα.πραγματικα διαβαζοντας μερικα απο τα παραπανω σχολια στεναχωρηθηκα για ολα αυτα τα ατομα που καταφερονται ασχημα εναντιων των ορθοδοξων χριστιανων γιατι μονο να τους λυπηθεις και να προσευχεσαι γι αυτους μπορεις εφοσον εχουν πεσει θυματα μιας προπαγανδας αιρετικης και εχουν απομακρυνθει απο το το πραγματικο νοημα της ζωης.ως ορθόδοξοι χριστιανοί ο Κύριος μας ζητά ν' αγαπάμε όλους τους ανθρώπους και δεν ειμαστε υποκριτες οπως λανθασμενα εγραψε η εμμα_τριντεντ... πραγματικα ΕΜΜΑ-ΤΡΙΝΤΕΝΤ θελεις να μας πεις σε τι οργανωση πιστευεις?γιατι να εισαι ορθοδοξη χριστιανη δεν νομιζω:P

Και γιατί παρακαλω χριστιανή ορθόδοξος και όχι καθολική ή προτεστάντισσα;
Ή ακόμα μουσουλμάνα ή ρασταφαριανή ή να λατρεύεις τον Κθούλου;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top