[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Nα πας σε κομμωτήριο, αλλιώς θα τα κλαις. Αν δεν τα έκαψες ήδη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BAD MAIPH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BAD MAIPH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Nα πας σε κομμωτήριο, αλλιώς θα τα κλαις. Αν δεν τα έκαψες ήδη..

Ελα δεν το ειχα σκεφτει!!! Κομμωτηριο ε; Μπραβο!!! Σε ευχαριστω για την συμβουλη σου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν είχα σκοπό ειρωνείας, όπως προφανώς κατάλαβες και σε παρακαλώ την επόμενη φορά να είσαι πιο προσεκτική στο πως εκφράζεσαι, διότι εγώ δεν σε ειρωνεύτηκα :)
Απλά τέτοιες δραστικές αλλαγές μπορούν να αποβούν καταστροφικές για τα μαλλιά σου και γι' αυτό καλό θα ήταν να επισκεφτείς κάποιον επαγγελματία. Ειδικά αφού ήδη τους έκανες ντεκαπάζ και βαφή. Επιπλέον ξέρω πως για να φύγει η κιτρινίλα στα κομμωτήρια σου κάνουν μια διαδικασία που λέγεται "ρανσάζ" ή κάπως έτσι. Δεν γνωρίζω αν μπορείς να κάνεις κάτι αντίστοιχο μόνη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BAD MAIPH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BAD MAIPH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Απλα εγω καταλαβα πως εσυ με ειρωνευεσαι, μπορει να εχουν ανοιξει τα μαλλια μου αλλα δεν ειμαι φυσικη ξανθια!!! Το ξερω πως το καλητερο ειναι να πας σε κομμωτηριο για βαφη αλλα δεν εχω την δυνατοτητα καθε 15 μερες τουλαχιστων να πηγαινω να τα βαφω. Και στο κομμωτηριο για να σου ανοιξουν το μαλλι σου κανουν ντεκαπαζ πριν την βαφη, αρα αν ειναι να καψω τα μαλλια μου γινεται και στο κομμωτηριο. Εγω απλα ρωτησα αν ξερει καποιος να με βοηθησει. Αν δεν ξερεις εσυ κατι για αυτο, απλα αγνοησε με!
Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εντελως πληροφοριακά, αυτό για τις χαζές ξανθές δεν το λένε για τις φυσικές, αλλά για τις βαμμένες, επειδή τους καίει τον εγκέφαλο το ντεκαπάζ.. :P
(μπορώ να στο επιβεβαιώσω, έχω κανει κι εγώ ξανθιά :D).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Τι πλάκα έχουν τα τελευταία ποστςςςςςςς.

Εμένα η καγίρα, παρά τους τόνους βαφής δε μου φαίνεται χαζή..




Στο θέμα μας τώρα, τα μαλλιά μου έχουν αρχίσει να λαδώνουν ελεεινά γρήγορα.

Ξέρετε κάτι που δεν ξέρω?

Ίσως φταίει το ότι δε λούζομαι, αλλά μήπως έχετε καμία άλλη ιδέα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ίσως φταίει το ότι δε λούζομαι, αλλά μήπως έχετε καμία άλλη ιδέα?
Μπέρδεψες την ενισχυτική κρέμα με το αντηλιακό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Mη με ειρωνεύεσαι εμένα!

Λάδι ελιάς βάζω είναι θρεπτικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Το ξερω πως το καλητερο ειναι να πας σε κομμωτηριο για βαφη αλλα δεν εχω την δυνατοτητα καθε 15 μερες τουλαχιστων να πηγαινω να τα βαφω.
Για μια τόσο μεγάλη αλλαγή πρέπει οπωσδήποτε να πας κομμωτήριο.
Κάνουν κάτι σα στάρωμα, ρανσάζ κάτι τέτοιο, που ΔΕΝ μπορείς να κάνεις μόνη σου.
Θα πας μια φορά μόνο και μετά θα κάνεις μόνη σου τη ρίζα, έτσι κι αλλιώς στη φυσική τρίχα είναι πανεύκολο να το ανοίξεις και μόνη σου ακόμα.

Και στο κομμωτηριο για να σου ανοιξουν το μαλλι σου κανουν ντεκαπαζ πριν την βαφη, αρα αν ειναι να καψω τα μαλλια μου γινεται και στο κομμωτηριο.
Τουλάχιστον όμως θα έχεις και κάποιον να βρίζεις.:P

Στο θέμα μας τώρα, τα μαλλιά μου έχουν αρχίσει να λαδώνουν ελεεινά γρήγορα.
Δεν αλλάζεις σαμπουάν σε πρώτο βήμα και να παρατηρήσεις τη διαφορά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Το έχω χρυσοπληρώσει, θα το χρησιμοποιώ μέχρι να τελειώσει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ε τότε ΛΟΥΣΟΥ τις συνέπειες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους! Θα ηθελα την βοηθεια σας!
Θελω να κανω τα μαλλια μου κατασπρα( σαν της Στορμ του X-men), το φυσικο μου χρωμα ειναι καστανο ανοικτο, εκανα ντεκαπαζ και βαφη το πιο ανοικτο ξανθο που βρηκα (12/1, spesial blonde σαντρε), ναι μεν ανοιξανε τα μαλλια μου, εχουν γινει πολυ νοικτο ξανθο, αλλα η κιτρινιλα δεν εχει φυγει !! Θα ηθελα να μου προτεινετε ιδεες ετσι ωστε να μπορεσω να τα κανω ασπρα!

Καθε συμβουλη σας θα μου ηταν χρησιμη! Ευχαριστω!!

Προφανώς δεν θες να τα κάνεις ξανθά, αλλά πλατινέ .... αυτό όμως είναι κάτι που δεν μπορείς να κάνεις μόνη σου. Η διαφορά στους τόνους είναι πάρα πολύ μεγάλη .... συνεπώς αν όντως δεν θες να σου καούν τα μαλλιά, καλύτερα να πας σε επαγγελματίες. Κακώς κατά τη γνώμη μου επιχείρησες να κάνεις κάτι μόνη σου, δεν πρόκειται για ένα απλό χρώμα ή ένα άνοιγμα 2-3 τόνους, αλλά για ριζική αλλαγή.
Η κιτρινίλα είναι πολύ φυσιολογικό να υπάρχει ... διότι προφανώς δεν έγινε η σωστή διεργασία.
Η γνώμη μου είναι να πας σε ένα κομμωτήριο, να τους πεις τι θές και τι έκανες εσύ, ώστε να σε συμβουλέψουν πως θα έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.:)

ΕΠΙΣΗΣ: Αυτό το χρώμα νομίζω δεν γίνεται ούτε να το συντηρείς μόνη σου... !!!
Όμως αν δεν το θες εννιαίο ... με λίγες πολύ λεπτές καστανές ανταύγειες μέσα, θα καθυστερείς λίγο τον χρόνο που θα χρειάζεσαι για κομμωτήριο.
Και νομίζω ότι θα του δίνουν και "βάθος"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ΤΣτο θέμα μας τώρα, τα μαλλιά μου έχουν αρχίσει να λαδώνουν ελεεινά γρήγορα.

Ξέρετε κάτι που δεν ξέρω?

μήπως τον τελευταίο καιρό χωρίς να το καταλαβαίνεις βάζεις τα χέρια σου πιο συχνά στα μαλλιά σου?
μήπως δλδ "χτενίζεις" με τα χέρια σου τα μαλλιά σου συχνά? αν ναι, είναι η αιτία
αλλος λόγος μπορεί να είναι η διατροφή σου αν έχει αλλάξει ή και το άγχος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Και μια που μιλάμε για τρίχες .... έχω 3:
1. Όταν χτενίζεστε σαν μένουν τρίχες στη βούρτσα και αν ναι πόσες (περίπου);
2. Μπεδρεύονται πολύ τα μαλλιά μου πίσω στο σβέρκο (τα μέσα μαλλιά) ... έχει ιδέα κανείς τι μπορώ να κάνω για να το μειώσω αυτό (κάποιο προϊόν ίσως;)
3. Τα μαλλιά μου είναι σπαστά, όμως δυστυχώς είναι και ξηρά, ξέρεις καμιά σας κανένα καλό προϊόν για να αποκτήσουν ξανά ελλαστικότητα οι μπούκλες;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαιρούλα

Νεοφερμένος

Η Μαιρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Κρατάει, έχει καλά αποτελέσματα (όχι τόσο καλά όσο το κερί) αλλά πονάει πολύ περισσότερο από το κερί και χρειάζεται τραγικά πολλή ώρα. Το καλό είναι ότι σου δίνει τη δυνατότητα να μην αφήσεις πουθενά τρίχες, ενώ το κερί όλο και κάτι θα αφήσει πίσω του.
Προσωπικά κάνω τα "χοντρά" με κερί και χρησιμοποιώ αποτριχωτική μηχανή για τρίχες που άφησε το κερί. Αλλιώς θα χρειαζόμουν μια μέρα μόνο γι'αυτό :P

Θα προσθέσω κάτι ακόμη, μιας και είμαι υπέρ της αποτριχωτικής!!!
Το καλό της είναι πως μπορείς να διατηρείς το αποτέλεσμα και να μην χρειάζεται να περιμένεις να μεγαλώσουν οι τρίχες για να κάνεις την αποτρίχωσή σου!Μιας και το κερί το προϋποθέτει αυτό...
Στο μπικίνι, βέβαια δεν το τολμώ και τόσο με την αποτριχωτική...Πάω σε μία φίλη αισθητικό και το κάνει....:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Θα προσθέσω κάτι ακόμη, μιας και είμαι υπέρ της αποτριχωτικής!!!
Το καλό της είναι πως μπορείς να διατηρείς το αποτέλεσμα και να μην χρειάζεται να περιμένεις να μεγαλώσουν οι τρίχες για να κάνεις την αποτρίχωσή σου!Μιας και το κερί το προϋποθέτει αυτό...
Στο μπικίνι, βέβαια δεν το τολμώ και τόσο με την αποτριχωτική...Πάω σε μία φίλη αισθητικό και το κάνει....:redface:
Πολύ σωστό και αυτό, ξέχασα να το αναφέρω!
Πάντως το μπικίνι και με κερί να το προσπαθήσεις, μόνη σου δεν γίνεται...
Το δοκίμασα σήμερα μάλιστα και το αποτέλεσμα ήταν να μείνει το κερί από τις ταινίες πάνω στο δέρμα :P
Αισθητικός και πάλι αισθητικός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαιρούλα

Νεοφερμένος

Η Μαιρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Το δοκίμασα σήμερα μάλιστα

:blink::hypno::eek: Πλάκα μου κάνεις!!!! Πω πω!!! Χτύπα ξύλο!!!
Μπράβο σου βέβαια για το θάρρος σου!!! Δεν έχω τόσο!!! Με τίποτα όμως!!!
Και μόνο στην ιδέα αισθάνομαι τον πόνο!!!:hypno::wacko:

Αισθητικός και πάλι αισθητικός...

Συμφωνώ απόλυτα!!! Και για να είμαι ειλικρινής, ποτέ δεν έχω κάνει την απόπειρα να δοκιμάσω μόνη μου σε κανένα σημείο του σώματός μου. Μόνο με αποτριχωτική ό,τι έχω κάνει!!
Μια φορά δοκίμασα και κοντά στο μπικίνι(ήθελα να πάω για μπανάκι και δεν είχαν μεγαλώσει τόσο,ώστε να πάω στην αισθητικό-και δεν ήθελα να βάλω ξυραφάκι)...Κάτι έκανα. Πονούσα, βέβαια, αλλά δεν γινόταν κι αλλιώς!!!Το είχα ήδη κανονίσει!!!



Επίσης!!!Μην το ξεχάσω!!Να τονίσω πως όταν κάνουμε αποτρίχωση μόνες μας με οποιοδήποτε τρόπο, καλό θα ήταν να έχουμε δυνατό φως! Για να βλέπουμε ακόμη και τις μικρές! Προσωπικά, τα καλοκαίρια παίρνω την αποτριχωτικούλα μου και βγαίνω στο μπαλκόνι!(Μέχρι το μπούτι κάνω και φοράω κάποιο κοντό πατελονάκι!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Και μια που μιλάμε για τρίχες .... έχω 3:
1. Όταν χτενίζεστε σαν μένουν τρίχες στη βούρτσα και αν ναι πόσες (περίπου);
2. Μπεδρεύονται πολύ τα μαλλιά μου πίσω στο σβέρκο (τα μέσα μαλλιά) ... έχει ιδέα κανείς τι μπορώ να κάνω για να το μειώσω αυτό (κάποιο προϊόν ίσως;)
3. Τα μαλλιά μου είναι σπαστά, όμως δυστυχώς είναι και ξηρά, ξέρεις καμιά σας κανένα καλό προϊόν για να αποκτήσουν ξανά ελλαστικότητα οι μπούκλες;;;

1. Πολλές....ε...μία τουφίτσα...χμμμ...μισή...κάπου εκεί...
2. Ω ναι...και κάνω ώρα να τα ξεμπερδέψω...τα μισά τα κόβω από το τράβηγμα :P
3. Πάντως εγώ βάζω πάντα μάσκα μετά το λούσιμο...καθώς και σιλικόνη....
Έχω ακούσει για ελαιόλαδο πριν λουστείς ή δαφνέλαιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Και μια που μιλάμε για τρίχες .... έχω 3:
1. Όταν χτενίζεστε σαν μένουν τρίχες στη βούρτσα και αν ναι πόσες (περίπου);
2. Μπεδρεύονται πολύ τα μαλλιά μου πίσω στο σβέρκο (τα μέσα μαλλιά) ... έχει ιδέα κανείς τι μπορώ να κάνω για να το μειώσω αυτό (κάποιο προϊόν ίσως;)
3. Τα μαλλιά μου είναι σπαστά, όμως δυστυχώς είναι και ξηρά, ξέρεις καμιά σας κανένα καλό προϊόν για να αποκτήσουν ξανά ελλαστικότητα οι μπούκλες;;;

  1. Τα μισά μου μαλλιά, αλλά και τα άλλα μισα κάθε φορά μου φτάνουν να λέγομαι αφάνα.
  2. Και σε μένα, γιαυτό τα χτενίζω πάντα πριν τα βρέξω και κατά το λούσιμο βάζω πολλήηηη μαλακτική
Έχω ακούσει για ελαιόλαδο πριν λουστείς ή δαφνέλαιο...
Αυτό μου το έχει πει κομμώτρια, αλλά δεν το έχω επιχειρήσει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ το έχω επιχειρήσει και βοηθάει, αλλά θέλει 3 χέρια λούσιμο μετά για να μην μείνουν υπολλείματα, οπότε λόγω βαρεμάρας, σπάνια το εφαρμόζω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top