Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμη: Σύμφωνα με όσα μας παρέθεσε η Νεράιδα, η ομοφοβία είναι περίπτωση που χρήσει ψυχολογικής παρακολούθησης. Διάβασα για έντονες φοβίες, ιδεοληψίες, παράνοια και πανικό. Μάλιστα, οι ομοφοβικοί έχουν ανάγκη από "ψυχιατρική φροντίδα και οι ψυχοθεραπευτικοί μηχανισμοί θεωρούνται απαραίτητοι τρόποι θεραπευτικής βοήθειας που θα τον απαλλάξουν από αυτήν την καταστροφική εμμονή και την επικινδυνότητα".

Εδώ μέσα από την άλλη, έχω δει να κατηγορούνται άνθρωποι ως ομοφοβικοί, δηλαδή ως ψυχασθενείς. Αυτό δεν αποτελεί μορφή διάκρισης και προσωπικής επίθεσης, κοινωνικής απαξίωσης και απομόνωσης;

Ακόμη και αν οι αγαπητοί συνομιλητές δεχτούμε πως είναι κάτι τέτοιο, δεν τους αξίζει αγάπη, κατανόηση και συμπαράσταση στο υποτιθέμενο πρόβλημά τους; Είναι θεμιττό να κατακρεουργούμε ανθρώπους που χρήζουν της υποστήριξης και της στοργής μας; Μόνο οι ομοφυλόφιλοι αξίζουν αυτών των ανθρωπιστικών μας αξιών; Οι ομοφοβικοί δεν έχουν δικαιώματα;

Απλές ερωτήσεις, περιμένω απλές απαντήσεις, ήρεμα παρακαλώ...
Αν κάποιος χρήζει ψυχιατρικής βοήθειας...εγώ προσωπικά αδυνατώ να του την δώσω.Υπάρχουν άνθρωποι όμως που μπορούν και είναι εις θέσιν.
Όλοι έχουν δικαιώματα αλλά το σημαντικότερο δικαίωμα πρέπει να το διεκδικήσουμε μονοί μας ...δεν θα μας το χαρίσει κανείς.
Όσα για κάποιους συνομιλητές στο e-steki δεν μπορώ να σου πω ότι πάσχουν από ομοφοβία το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι αυτά τα οποία γράφουν .....για μένα ...δεν έχουν λογική..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Οι στρέιτ; Ή μήπως μόνο αυτές οι δυο κατηγορίες ανδρών υπάρχουν; Πρέπει να το παραδεχτώ επιτέλους, ναι ναι ναι... :)
Δεν βοηθάς τον διάλογο με τέτοιου είδους αντιδράσεις ούτε και εσένα να κατανοήσεις το διαφορετικό..όποιο και εάν είναι αυτό.Το διαφορετικό από σένα δεν είναι απειλή....είναι απλά κάτι άλλο...αλλά σίγουρα δεν είναι εχθρός ..μόνο εάν το επιθυμήσεις εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δηλαδη θεωρεις μη καλο το να τον παιρνεις απο πισω εισαι πρωκτοφοβικος?:P;)
αντιπαθεις την ομοφυλοφιλια εισαι ψυχικα αρρωστος...
ωραιος που ειναι ο κοσμος...τοτε το 80-90% των ανθρωπων και λαων στον κοσμο ειναι ομοφοβικοι και ιδεοψυχαναγκασμενοι και ψυχικα αρρωστοι...


φανταστητε...στο μελλον να μιλας στο δρομο κατα της ομοφυλοφιλιας θα σου φορανε ζουρλομανδυα και θα σε κλεινουν στο ιδρυμα. υποχρεωτικα για να "σωφρονιστεις" ....
ωραιος που θα ηταν ο κοσμος τοτε..Ε gandalf?:/:

σας θυμιζουν καποιες εποχες και καθεστωτα τετοιες εικονες?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Επειδή διάβαζα λέει παράξενα βιβλία, επιστημονικής φαντασίας και φάνταζυ κι επειδή και πάλι άκουγα τη σατανική μουσική μέταλ. Ευτυχώς ήμουν σκαστός εκείνο το βράδυ και δεν με βρήκαν εκεί (ο καλύτερος τρόπος ν' αποφύγεις το κακό, είναι λέει να μην είσαι εκεί τη στιγμή που συμβαίνει). Αυτό κατά τη δεκαετία του '90.

Μα, θα μου πεις, αυτά δεν είναι περί ερωτικού. Ήταν όμως για τη μουσική και για τα βιβλία μου, με τα οποία η σχέση μου ήταν ερωτική. Είπες πολλά "φαντάσου", όμως εγώ τα έχω ζήσει, πιθανώς εσύ να τα φαντάζεσαι...

Σχετικά με τον έρωτα, έχω να πω ότι όταν είσαι παράξενος, φρίκουλας, αναρχόσκυλο, με ιδέες που δεν συνάδουν με τον κοινωνικό μέσο όρο, σου είναι ιδιαίτερα δύσκολο να βρεις το έτερον ήμισυ, μια γυναίκα που να έχει δηλαδή τα ίδια γούστα με σένα και να μη σε θεωρεί ως αξιοθέατο, σε σημείο που να σου δημιουργούνται αισθήματα απομόνωσης και μειονεξίας. Συνεπώς η πολιτική θέση και στάση έχει άμεση συσχέτιση με την ερωτική ζωή.

Πράγματι λοιπόν, ο έρωτας είναι κατά βάθος πολιτική υπόθεση, γι' αυτό και δεν βρίσκω καμμία ουσιώδη διαφορά ανάμεσα σε διακρίσεις για λόγους πολιτικούς και σε διακρίσεις για λόγους ερωτικούς.

Πόσο σε καταλαβαίνω....νωπά βιώματα...και πόσο συμφωνώ με όλα αυτά. :thumbup: Ευτυχώς που δεν σε έχουν υποχρεώσει ποτέ πάντως να διαβάζεις βιβλιαράκια φτηνιάρικης Ψυχολογίας και να σε εξετάζουν μάλιστα μετά να δουν αν πράγματι είσαι μελετηρός μαθητής τη μέρα που αποφάσισαν ότι η βιβλιοθήκη σου αποτελείται κυρίως από σκουπίδια, σατανικά πονήματα ή έργα ψυχοπαθών....Ασφαλώς ο έρωτας είναι πολιτική υπόθεση κατά βάθος....:whistle:

και μετά λένε ότι δεν είσαι το alter ego μου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
αντιπαθεις την ομοφυλοφιλια εισαι ψυχικα αρρωστος...
ωραιος που ειναι ο κοσμος...τοτε το 80-90% των ανθρωπων και λαων στον κοσμο ειναι ομοφοβικοι και ιδεοψυχαναγκασμενοι και ψυχικα αρρωστοι...


φανταστητε...στο μελλον να μιλας στο δρομο κατα της ομοφυλοφιλιας θα σου φορανε ζουρλομανδυα και θα σε κλεινουν στο ιδρυμα. υποχρεωτικα για να "σωφρονιστεις" ....

σας θυμιζουν καποιες εποχες και καθεστωτα τετοιες εικονες?:/:
Δεν έχει να κάνει με συμπάθεια και αντιπάθεια το όλο θέμα....το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων στην γη είναι ετεροφυλόφιλοι...αυτό δεν σημαίνει αγαπητέ μου ότι πρέπει να τάσσονται κατά των ομοφυλοφίλων....
Η ύπαρξη της ομοφυλοφιλίας στους αιώνες ,όπως και στο σήμερα δεν σου επιβάλει ότι πρέπει να γίνεις και εσύ ομοφυλόφιλος....δεν είναι εφικτό αυτό άλλωστε.
Δεν γίνετε ως ενήλικας str8 να σηκωθείς ένα πρωί και να είσαι gay....το αντιλαμβάνεσαι αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αν κάποιος χρήζει ψυχιατρικής βοήθειας...
.........αυτά τα οποία γράφουν .....για μένα ...δεν έχουν λογική..

Δεν έχει να κάνει με συμπάθεια και αντιπάθεια το όλο θέμα....το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων στην γη είναι ετεροφυλόφιλοι...αυτό δεν σημαίνει αγαπητέ μου ότι πρέπει να τάσσονται κατά των ομοφυλοφίλων....

Δεν βοηθάς τον διάλογο με τέτοιου είδους αντιδράσεις ούτε και εσένα να κατανοήσεις το διαφορετικό...


Εσύ δεν βοηθάς το διάλογο νεγκατιβ, το υποδηλώνει αραγε και το νικ σου; Το όλο τεράστιο θέμα έχθρας που έχεις εγείρει δεν είναι παρα μια προτίμηση την οποία εσύ δεν θέλεις να δεχτείς. Και την βομβαρδίζεις με κάθε τρόπο όπως χαρακτηριστικά είπε ο Αγγελος στο χιουμοριστικότατο ποστ του.

....φανταστητε...στο μελλον να μιλας στο δρομο κατα της ομοφυλοφιλιας θα σου φορανε ζουρλομανδυα και θα σε κλεινουν στο ιδρυμα. υποχρεωτικα για να "σωφρονιστεις" ....

Αν κάποιος τάσσεται υπέρ της ομοφυλοφιλίας τότε πως ο ίδιος δεν είναι γκέυ; Ή λέει ψέματα στον εαυτό του ή στους αλλους. Εσύ είσαι που αυτήν την προτίμηση, να είσαι στρέιτ, και να είσαι στρέιτ ακριβώς επειδή δεν σου αρέσει να είσαι γκέυ, αλλιώς θα ήσουν γκέυ, την ονομάζεις "παράνοια", "ψυχοπάθεια", "μενος" κλπ κλπ

Αν είναι κάτι που αντιπαθώ στους γκέυ, όταν το κάνουν, και το θεωρώ και εχθρικό και απειλή για την κοινωνία, είναι αυτό. Η πλυση εγκεφάλου, ο φασισμός της άπόψης. Εγώ δέχομαι τις προτιμήσεις σου, εσκεμμένα το παραβλέπεις για να οδηγείς διαρκώς στην επιχειρηματολογία σου. Ότι και άν έκανες που δεν θα με αφορούσε, και σε γκρεμό να πήδαγες , όσο οι επιπτώσείς είναι μόνο σε σένα απο μένα θα ήσουν ελεύθερος να το κάνεις. Ούτε παράφρονα σε είπα ούτε τίποτα. Όμως αυτές οι επιπτώσεις δεν είναι μόνο για σένα ούτε περιορίζονται στο κρεβάτι σου, και στην δική σου προσωπική ζωή. Να βγάζεις όλο το κόσμο που δεν είναι γκέυ, και δεν είναι επειδή δεν του αρέσει, ότι κάτι πρέπει να τρέχει μαζί τους.

Πάρτο απόφαση. Η φύση δεν μας έκανε γκέυ εμάς τους άντρες. Οσοι είναι γκευ κάτι τρέχει μαζί τους. Αυτό είναι στο οποίο σου αντιστέκομαι και ΘΑ σου αντιστέκομαι. Γιατί αυτό είναι σαφέσατατα απέιλή για την κοινωνία. Η επιχειρούμενη ανατροπή του τί είναι φυσιολογικό και τί όχι. Ειδικά με τέτοιες μεθόδους απροκαλυπτης βίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν μπορει να κλεινουμε στοματα που λενε αποψη λεγοντας την αποψη ιδεοληψια...φανταστητε να το κανουμε με καθε ανθρωπο που λεει μια αποψη που διαφωνουμε...να του λεμε.."Εισαι τρελος,επικινδυνος διαταραγμενος και χωστε τον μεσα.."

κατερριψε-ή προσπαθησε τουλαχιστον- με επιστημονικα επιχειρηματα και αποδειξεις την αποψη μου ,αλλα οχι αποκαλωντας την ιδεοληψια..


Θα τρεμουν τα κοκκαλα του Βολταιρου..

οι ομοφυλοφιλοι μπορουν να κανουν οτι θελουν αν το κανουν μονο στον εαυτο τους,αλλα δεν μπορουν να μου κανουν πλυση εγκεφαλου και να με αναγκασουν να αλλαξω αποψη κλεινοντας μου το στομα ή αποκαλωντας την αποψη μου ιδεοληψια και εμενα ψυχικα αρρωστο...


αλλωστε ειτε σας αρεσει ειτε οχι ,η πλειοψηφια της ανθρωποτητας στη Γη ειναι κατα της ομοφυλοφιλιας...(Ασια,ινδια, κινα, αφρικη, νοτια αμερικη, μην το ξεχναμε,ανατολικη ευρωπη ,ελλαδα.)δεν μπορειτε να βγαλετε μερικα δις ανθρωπων ιδεοψυχαναγκασμενα και ψυχολογικα αρρωστους επειδη δεν συμφωνουν με την πολιτικα ορθη αποψη των "προοδευτικων "κοινωνιων της δυσης...οι κοινωνιες αυτες ειναι μειοψηφεια στον κοσμο μην το ξεχνατε..


τα εχουμε ξαναζησει αυτα σε ακραια καθεστωτα και στην Αμερικη του Μπους στα περι Τρομοκρατιας..ελεγες κατι και σε τραβαγαν μεσα...

η κακως εννοουμενη προοδευτικοτητα δεν μπορει να καταλυσει την ελευθερια της εκφρασης γνωμης,εκτος αν θελουμε να μην αποκαλουμαστε Δημοκρατια αλλα δικτατορια ή κατι αλλο..

τετοιο κοσμο θελετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
κατερριψε-ή προσπαθησε τουλαχιστον- με επιστημονικα επιχειρηματα και αποδειξεις την αποψη μου ,αλλα οχι αποκαλωντας την ιδεοληψια..

και

η πλειοψηφια της ανθρωποτητας στη Γη ειναι κατα της ομοφυλοφιλιας...(Ασια,ινδια, κινα, αφρικη, νοτια αμερικη, μην το ξεχναμε,ανατολικη ευρωπη ,ελλαδα.)δεν μπορειτε να βγαλετε μερικα δις ανθρωπων ιδεοψυχαναγκασμενα και ψυχολογικα αρρωστους

Πιστευω να βλεπεις την αντιφαση σου ε?

Αν οχι here it goes:

quοte 1) χρησημοποιησε λογικη και επιχειρηματα για να αντικρουσεις την αποψη μου
quote 2) argumentum ad populus, το νουμερο 2 λογικο σφαλμα εβερ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Εσύ δεν βοηθάς το διάλογο νεγκατιβ, το υποδηλώνει αραγε και το νικ σου; Το όλο τεράστιο θέμα έχθρας που έχεις εγείρει δεν είναι παρα μια προτίμηση την οποία εσύ δεν θέλεις να δεχτείς. Και την βομβαρδίζεις με κάθε τρόπο όπως χαρακτηριστικά είπε ο Αγγελος στο χιουμοριστικότατο ποστ του.
Δεν βοηθώ τον διάλογο επειδή έχω ψευδώνυμο .....negative.....?τώρα αυτό είναι επιχείρημα κατά των δικών μου.....?και περιμένεις να το πάρω σοβαρά?

Αν κάποιος τάσσεται υπέρ της ομοφυλοφιλίας τότε πως ο ίδιος δεν είναι γκέυ; Ή λέει ψέματα στον εαυτό του ή στους αλλους. Εσύ είσαι που αυτήν την προτίμηση, να είσαι στρέιτ, και να είσαι στρέιτ ακριβώς επειδή δεν σου αρέσει να είσαι γκέυ, αλλιώς θα ήσουν γκέυ, την ονομάζεις "παράνοια", "ψυχοπάθεια", "μενος" κλπ κλπ
Buggs αυτή η αντίληψη -σκεπτικό ότι όλοι οι ετεροφυλόφιλοι για να είναι ,''γνήσιοι'' ετεροφυλόφιλοι πρέπει να τάσσονται κατά των gay αντρών αλλά όχι των γυναικών βλέποντας τες σε μια πορνό ταινία(όπως ανέφερες σε παλαιότερο ποστ σου) ....γιατί διαφορετικά κάτι τρέχει με την σεξουαλικότητα τους.....με παραπέμπει σε χρόνια σκοτεινά και καθόλου δημοκρατικά θα έλεγα...

Πράτο απόφαση. Η φύση δεν μας έκανε γκέυ εμάς τους άντρες. Οσοι είναι γκευ κάτι τρέχει μαζί τους. Αυτό είναι στο οποίο σου αντιστέκομαι και ΘΑ σου αντιστέκομαι. Γιατί αυτό είναι σαφέσατατα απέιλή για την κοινωνία. Η επιχειρούμενη ανατροπή του τί είναι φυσιολογικό και τί όχι. Ειδικά με τέτοιες μεθόδους απροκαλυπτης βίας.

Εδώ τώρα κάτι γίνετε.....κάτι που προσπαθείς να μου πεις αλλά δεν το αντιλαμβάνομαι γιατί δεν νομίζω ότι είσαι εις θέσιν να κρίνεις το φυσιολογικό και το αφύσικο...
Αντιλαμβάνομαι ότι χρησιμοποιείς κάποιες λειτουργίες της φύσης(που λυπάμαι αλλά δημιουργός της δεν είσαι εσύ)για να αιτιολογήσεις την σαφέστατη απειλή της κοινωνίας για σένα ,που λέγετε ομοφυλοφιλία...
Ακόμα δεν έχω καταλάβει σε τι ακριβώς απειλεί την κοινωνία μας η ομοφυλοφιλία ....μπορείς να μου δώσεις μια ξεκάθαρη απάντηση σε παρακαλώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
η κακως εννοουμενη προοδευτικοτητα δεν μπορει να καταλυσει την ελευθερια της εκφρασης γνωμης,εκτος αν θελουμε να μην αποκαλουμαστε Δημοκρατια αλλα δικτατορια ή κατι αλλο..
τετοιο κοσμο θελετε?
Για να φρεσκάρεις την μνήμη σου περί ανθρωπίνων δικαιωμάτων...

ΑΡΘΡΟ 1
Όλοι οι άνθρωποι γεννιούνται ελεύθεροι και ίσοι στην αξιοπρέπεια και τα δικαιώματα. Είναι προικισμένοι με λογική και συνείδηση, και οφείλουν να συμπεριφέρονται μεταξύ τους με πνεύμα αδελφοσύνης.

ΑΡΘΡΟ 2
Κάθε άνθρωπος δικαιούται να επικαλείται όλα τα δικαιώματα και όλες τις ελευθερίες που προκηρύσσει η παρούσα Διακήρυξη, χωρίς καμία απολύτως διάκριση, ειδικότερα ως προς τη φυλή, το χρώμα, το φύλο, τη γλώσσα, τις θρησκείες, τις πολιτικές ή οποιεσδήποτε άλλες πεποιθήσεις, την εθνική ή κοινωνική καταγωγή, την περιουσία, τη γέννηση ή οποιαδήποτε άλλη κατάσταση.
Δεν θα μπορεί ακόμα να γίνεται καμία διάκριση εξαιτίας του πολιτικού, νομικού ή διεθνούς καθεστώτος της χώρας από την οποία προέρχεται κανείς, είτε πρόκειται για χώρα ή εδαφική περιοχή ανεξάρτητη, υπό κηδεμονία ή υπεξουσία, ή που βρίσκεται υπό οποιονδήποτε άλλον περιορισμό κυριαρχίας.

πηγή https://www.redcross.gr/default.asp?pid=44&la=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καποιοι ειπανε εδω οτι δεν εχουμε το δικαιωμα να κρινουμε τη ζωη καποιου..αυτο δεν ειναι δημοκρατικο..αν ο θεωρησει προσβολη ας μου κανει μηνυση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Ακόμα δεν έχω καταλάβει σε τι ακριβώς απειλεί την κοινωνία μας η ομοφυλοφιλία ....μπορείς να μου δώσεις μια ξεκάθαρη απάντηση σε παρακαλώ?

o buggs οπως ολοι οι κωλημενοι ομοφυλοφοβικοι δεν μπορει να αντιληφθει ενα απλο γεγονος: οι ομοφυλοφιλοι ΔΕΝ αναπαραγονται, συνεπως δεν αποτελουν καμια απειλη για την κοινωνια και επισις αν ΗΤΑΝ προβλημα θα ειχαν εξαφανιστει.

Δεν εχουν οποτε απλα ειναθ βλακωδες το επιχειρημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Παρόλα αυτά θα ήθελα να δω εάν μπορεί να μου δώσει μια ολοκληρωμένη απάντηση με λογικά επιχειρήματα και με σύνταξη στην γραφή του κατανοητή.

Γιατί δεν μπορεί κάποιος να κάνει τέτοιου είδους σχόλια αλλά ποτέ μέχρι τώρα να μην έχει παραθέσει τις απόψεις του ολοκληρωμένα....

Οι στρέιτ; Ή μήπως μόνο αυτές οι δυο κατηγορίες ανδρών υπάρχουν; Πρέπει να το παραδεχτώ επιτέλους, ναι ναι ναι... :)

Μια ακομη παρατήρηση. Από τις ψήφους πολλές είναι γυναικών που δεν έχουν πρόβλημα με τους γκέυ. Και ρωτώ, με τους άντρες ή με τις γυναίκες γκέυ; Γιατί εγώ σαν άντρας δεν έχω πρόβλημα με τις γυναίκες γκέυ, ίσα ίσα, τα γκέυ στιγμιότυπα στις ταινίες πορνό είναι γνωστό ότι αρέσουν στην συντριπτική πλειοψηφία των ανδρών θεατών. :)

Εγώ πάντως περιμένω τα 10 εκ μετρητά απο την Σύμπιλ για να το γυρίσω. Γιατι, για να είμαστε και προχωρημένοι και μέσα στα τρεντ της εποχής, πας όστις στρειτ είναι απλά ενας ανεκδήλωτος γκέυ, κάποιος που δεν έχει ανακαλύψει ακόμη το πραγματικό του είναι μέσα του κλπ κλπ. Δεκα εκ. ευρώ είναι αυτά... :)

Ας μας εξηγήσει λοιπόν γιατί αυτήν την διαφορετικότητα την αισθάνεται ως απειλή.
Ήρεμα και με νηφαλιότητα χωρίς χαρακτηρισμούς παρακαλώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Αν κάποιος τάσσεται υπέρ της ομοφυλοφιλίας τότε πως ο ίδιος δεν είναι γκέυ; Ή λέει ψέματα στον εαυτό του ή στους αλλους. Εσύ είσαι που αυτήν την προτίμηση, να είσαι στρέιτ, και να είσαι στρέιτ ακριβώς επειδή δεν σου αρέσει να είσαι γκέυ, αλλιώς θα ήσουν γκέυ, την ονομάζεις "παράνοια", "ψυχοπάθεια", "μενος" κλπ κλπ

Ειναι ενας στρειτ και τασσεται υπερ του δικαιωματος ο καθενας να κανει οτι θελει στο κρεββατι του,αφου αυτο αφορα καθαρα τον ιδιο και δεν εχει επιπτωσεις σε κανεναν αλλον..

Που ειναι το περιεργο σε αυτο ρε συ μπαγκς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
γιατι στη δημοσκοπηση ειναι τοσο μεγαυτερο ο ποσοστο των γυναικων που δεν εχουν προβλημα με τους ομοφυλοφιλους σχετικα με τους ανδρες?μηπως ειναι πιο ευκολο ..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Αν κάποιος τάσσεται υπέρ της ομοφυλοφιλίας τότε πως ο ίδιος δεν είναι γκέυ; Ή λέει ψέματα στον εαυτό του ή στους αλλους. Εσύ είσαι που αυτήν την προτίμηση, να είσαι στρέιτ, και να είσαι στρέιτ ακριβώς επειδή δεν σου αρέσει να είσαι γκέυ, αλλιώς θα ήσουν γκέυ, την ονομάζεις "παράνοια", "ψυχοπάθεια", "μενος" κλπ κλπ
Τ'ακουσαμε κι αυτο!!

Δηλαδη το οτι υποστηριζω πως ο καθενας μπορει να ειναι διαφορετικος με το δικο του χαρακτηριστικο τροπο χωρις αυτο να ενοχλει εμενα σημαινει οτι αφομιονω αυτοματα την ιδιοτητα του αλλου;;!!!!!!


Και σου λεω, πως εγω μ'ενα φιλο μου προχωραμε στο δρομο φορωντας φαρδυα ρουχα, το καπελο στραβα γιατι ακουμε hip-hop και περναει ενας μεταλας διπλα μας με μακρυα μαλλια, μουσια και ντυμενος στα μαυρα. Και ο φιλος μου αρχιζει και φωναζει και να ωρυεται για το lifestyle της μεταλ μουσικης και για το ποσο απαραδεκτο ειναι το ντυσιμο τους και η εμφανιση τους και εγω του λεω οτι "ok, cool bro(:D) ο καθενας ακουει την μουσικη που του ταιριαζει και ντυνεται αναλογως. Δεν δυναμωνει περισσοτερο η φαση μας αν καταστρεψουμε ολα τα αλλα μουσικα ειδη και lifestyles που υπαρχουν"

Μετα απ'αυτο το γεγονος τι ειναι αυτο που κανει τον φιλο μου(που μισει ενα διαφοερετικο μουσικο lifestyle) πιο συνηδειτοποιημενο hip-hoper απο εμενα;; Τιποτα!! Μη σου πω οτι αυτος που αρχιζει να φωναζει και να κατηγορει το διαφορετικο ειναι και πιο ανασφαλης για την ιδιοτητα του εαυτου του..:D


Αυτα περι χιπ-χοπ, μεταλ και ομοφυλοφιλιας.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Παρόλα αυτά θα ήθελα να δω εάν μπορεί να μου δώσει μια ολοκληρωμένη απάντηση με λογικά επιχειρήματα και με σύνταξη στην γραφή του κατανοητή.

Γιατί δεν μπορεί κάποιος να κάνει τέτοιου είδους σχόλια αλλά ποτέ μέχρι τώρα να μην έχει παραθέσει τις απόψεις του ολοκληρωμένα....

Ας μας εξηγήσει λοιπόν γιατί αυτήν την διαφορετικότητα την αισθάνεται ως απειλή.
Ήρεμα και με νηφαλιότητα χωρίς χαρακτηρισμούς παρακαλώ..

Πηγαινε εδώ,σε παρομοια θεματα

https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=975&page=72
https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=15217&page=9

να ενημερωθεις - θελει βεβαια χρονο και υπομονή - μεταξύ αυτών και απο μένα,σε αυτο που ζητάς.

Αλλα να εισαι προετοιμασμένος για όλα!

o buggs οπως ολοι οι κωλημενοι ομοφυλοφοβικοι δεν μπορει να αντιληφθει ενα απλο γεγονος: οι ομοφυλοφιλοι ΔΕΝ αναπαραγονται, συνεπως δεν αποτελουν καμια απειλη για την κοινωνια και επισις αν ΗΤΑΝ προβλημα θα ειχαν εξαφανιστει.
Δεν εχουν προλαβει να υπαρξουν - ακόμα - ως κοινωνικο προβλημα.

Επειδη ακριβως ΔΕΝ αναπαραγονται,αποτελουν "απειλη" για την κοινωνια.....

Αλλα ολα αυτα εχουν ειπωθει σε παραπλευρο θεμα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αν κάποιος τάσσεται υπέρ της ομοφυλοφιλίας τότε πως ο ίδιος δεν είναι γκέυ; Ή λέει ψέματα στον εαυτό του ή στους αλλους. Εσύ είσαι που αυτήν την προτίμηση, να είσαι στρέιτ, και να είσαι στρέιτ ακριβώς επειδή δεν σου αρέσει να είσαι γκέυ, αλλιώς θα ήσουν γκέυ, την ονομάζεις "παράνοια", "ψυχοπάθεια", "μενος" κλπ κλπ
Αυτο παντως χαρακτηριζεται "παραλογισμος"...

Δεν εχουν προλαβει να υπαρξουν - ακόμα - ως κοινωνικο προβλημα.

Επειδη ακριβως ΔΕΝ αναπαραγονται,αποτελουν "απειλη" για την κοινωνια.....

Αλλα ολα αυτα εχουν ειπωθει σε παραπλευρο θεμα.:)

Τι λες?!
Και στην περιπτωση που θα αναπαραγονταν, τοτε τι θα αποτελουσαν για την κοινωνια μας?!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εδώ τώρα κάτι γίνετε.....κάτι που προσπαθείς να μου πεις αλλά δεν το αντιλαμβάνομαι γιατί δεν νομίζω ότι είσαι εις θέσιν να κρίνεις το φυσιολογικό και το αφύσικο...

Ευτυχώς που είσαι εσύ σε θέση να το κρίνεις !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Επειδη ακριβως ΔΕΝ αναπαραγονται,αποτελουν "απειλη" για την κοινωνια.....

Σε τι ακριβώς σε απειλούν εσένα προσωπικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top