Εφηβικές Ταινίες

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Μπορειτε οσοι εφηβοι (13-16) να μου προτεινετε ταινιες οπως το dead poets society? τετοιου τυπου δηλαδη. Να περνουν μηνυματα, κοινωνικα.

Οι 16+ να μην προτείνουν; Δεν περάσαμε εφηβεία και εμείς δηλαδή, μεταβήκαμε κατευθείαν στην ενηλικίωση. Βρήκες άλλες ταινίες ή ακόμα ψάχνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Α ναι βεβαια να μου προτεινετε κι εσεις; Απλως θα θελα κ κατι φρεσκο!
Δεν εχω βρει ακομα τιποτα δυστυχως. Θελω κατι οπως το dead poets society, δηλαδη κοινωνικο, αλλα και καποια αλλη κατηφορια δε με πειραζει απλως να μην περιεχει βια κ γενικως ακαταλληλες σκηνες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
το she is the man με την Amanda bynes η καλυτερη εφηβικη ταινια !!! :D

Αυτο ειναι κοινωνικο;
Απο τον τιτλο δε μου ακουγεται και πολυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Βρε mind και κοινωνικό και να μην περιέχει ακατάλληλες σκηνές/βία, δείξε το μικρό σπίτι στο λιβάδι! :P

Να υποθέσω πως θες να υπάρξει κάποια συζήτηση μετά την προβολή;
Θα κάνω μερικές προτάσεις, αλλά για πολλές εξαρτάται απ' το πόσο ανοιχτόμυαλα και μη-αμερικανοποιημένα είναι τα παιδιά που θες να τις δείξεις.

Κοινωνικές/(σχετικά) Νεανικές:
Eternal Sunshine of the Spotless Mind για τις ανθρώπινες σχέσεις, τη μνήμη και την αγάπη.
Never let me go δυστοπικό δράμα βασισμένο στο ομώνυμο έργο του Ishiguro για τη ζωή και την ενηλικίωση 3 φίλων.
To Kill a Mockingbird για την ενηλικίωση και τα στερεότυπα που επικρατούσαν στον αμερικάνικο νότο τη δεκαετία του '30.
Trust για μια έφηβη που πέφτει θύμα σεξουαλικής κακοποίησης από κάποιον που γνώρισε στο Ίντερνετ.
The Hunt για το πώς επηρεάζουν οι ψευδείς κατηγορίες ενός μικρού παιδιού, τη ζωή ενός δασκάλου.
Boy A για την επανένταξη ενός νεαρού αφού έχει εκτίσει την ποινή για ένα έγκλημα που έκανε όταν ήταν παιδί (βαρύ, πολύ).

Εξαιρετική είναι και η τριλογία Before Sunrise, Sunset, Midnight αν και λογικά η πρώτη απ' τις τρεις θα κάνει μεγαλύτερη αίσθηση σε εφήβους. Η ιστορία ενός ζευγαριού που περνάει μια νύχτα περιπλάνησης στη Βιέννη, γνωρίζοντας πως δεν θα βρεθούν ποτέ (?) ξανά.

Ξέρω πως οι παρακάτω δεν είναι εφηβικές, αλλά είναι πολύ καλές.

Ντοκιμαντέρ:
Nostalgia for the Light & The Pearl Button για τις συνέπειες της δικτατορίας του Πινοσέτ στη Χιλή.
The Salt of the Earth βιογραφία για τη ζωή και το έργο του κοινωνικού φωτογράφου Σεμπαστιάο Σαλγκάδο.

Ιταλικός Νεορεαλισμός:
Bicycle Thieves για την μεταπολεμική εργατική τάξη στην Ιταλία.
Life is Beautiful για έναν πατέρα που προσπαθεί να προστατέψει τον γιό του σ'ένα στρατόπεδο συγκέντρωσης (δεν ανήκει στο κίνημα του νεορεαλισμού, απλά είναι ιταλική).

Σινεφίλ:
The 400 Blows για ένα μικρό αγόρι που, μεγαλώνοντας σε μια δυσλειτουργική οικογένεια, οδηγείται σε παραβατική συμπεριφορά.
Wings of Desire για την ανθρώπινη φύση, το είναι, τα πάντα.
Embrace of the Serpent για τις συνέπειες της αποικιοκρατίας στη Νότια Αμερική.

Animated:
The illusionist για την επίδραση των νέων τεχνολογιών στην επιβίωση των καλλιτεχνών.

Είμαι σχεδόν σίγουρη πως σε καμία δεν υπάρχουν graphic sex/violence scenes, αλλά σε μια-δυο υπαινίσσονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
Α ναι βεβαια να μου προτεινετε κι εσεις; Απλως θα θελα κ κατι φρεσκο!
Δεν εχω βρει ακομα τιποτα δυστυχως. Θελω κατι οπως το dead poets society, δηλαδη κοινωνικο, αλλα και καποια αλλη κατηφορια δε με πειραζει απλως να μην περιεχει βια κ γενικως ακαταλληλες σκηνες

Να υποθέσω οτι δεν είναι για σένα έτσι?Θέλεις να προτείνεις σε κάποιον έφηβο απ' ό,τι καταλαβαίνω?
Σε αγόρι ή κορίτσι?Γιατί έχουν και διαφορετικά γούστα συνήθως σ εκείνες τις ηλικίες.
Έχω κάποιες στο μυαλό μου που ίσως παιρνούν καποιο μήνυμα,είναι ενδιαφέρουσες κλπ αλλά νομίζω πιο πολύ κοινωνικά δράματα θα τις έλεγα.Θα το ψάξω λίγο και θα σου πώ αργότερα.:P

edit: The boy in the striped pyjamas, the pursuit of happiness, i am Sam, Boy A, Freedom writers, the hunt(απο τις αγαπημένες μου), the book thief.Ψάξτες λίγο και δες ποιά σου κάνει!
Θυμάμαι επίσης, στο λύκειο μας είχαν βάλει να δούμε στα πλαίσια ενός μαθήματος το The shawshank Redemption και μας είχε καθηλώσει πραγματικά,ήταν η πρώτη φορά που δεν βγάλαμε άχνα αλλά περιέχει σκηνές βίας σίγουρα και βαρβάτες απ οτι θυμάμαι.Άν θυμηθώ καμιά άλλη θα συμπληρώσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top