Αρνητικοί και τεμπέληδες συνάδελφοι

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,430 μηνύματα.
Πες της "βλαμμένη σταμάτα να το ανοίγεις".

Γιατι, νομιζεις οτι το "βλαμμενη" ειναι dissuasive; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τυπικοτητα και ψυχροτητα μονο;;; Να δεις ενα χεσιμο που εριξα σε μια υπηρεσια, μακουσε ολο το κτηριο. Γενικως νευριαζω και τα χωνω. Το χω κανει 3-4 φορες εκει που σε φτανουν στα ορια σου κι εχει πιασει. Η μια φορα ηταν σε ιδιωτικο νοσοκομειο. Εκει πληρωνα και φωναξα περισσοτερο μεχρι που καλεσα και ηρθε η διευθυντρια του τμηματος κ μου ζητουσε συγνωμη κι εγινε αυτο που επρεπε παροτι μου χε νωριτερα βγει η πιστη. Οι αλλες φορες ηταν σε δημοσιες υπηρεσιες οπου τους θυμαμαι και τρελαινομαι. Και τοτε εγινε παλι αυτο που επρεπε να γινει. Αντικειμενικα, ειχα ολες τις φορες δικιο.

Τσαμπουκα οπότε θελει, νασαι ενημερωμενοσ και να τουσ απειλεισεισ κιολασ,οχι οπως λες εσυ. Παλι θα σε γραψουν και τυπικος νασαι. Σε κατι παπουδες ή ησυχα ανθρωπακια ή αλλοδαπους κακομοιρηδες ή σε ασχετους βρισκουν κ τα κανουν. Για ενημερωσου για τα δικαιωματα σου, ψαξε τηλ για καταγγελιες, απειλεισε τους οτι θα τους φερεις τα καναλια να δεις πως θα κανουν. Σου λενε αυτη τρελη ειναι κατσε νασχοληθουμε. Φοβουνται τοτε!! Οχι φιλε μου δεν ειμαι τρελη εσυ με κανεις.

Δυστυχως.... Δυστυχως!!!! Η ευγενια σε ορισμενες τετοιες περιπτωσεις δε βοηθα καθολου!! Ποοοσες φορες εχω υπαρξει ευγενικηηη, υπομονετικηηη! Ε μα σε καβαλανε οι θρασεις κι εμεις τους πληρωνουμε!!!

Παντως οφειλω να ομολογησω πως δεν ειναι παντου ετσι ολες οι δημ υπηρεσιες. Ειναι αρκετες οπου εχω παει κ ειναι ευγενεστατοι κ εξυπηρετικοι. Νομιζω παιζει ρολο ο διευθυντης και η γραμμη που ακολουθει. Αλλου πας κ το κλιμα ειναι βαρυ και παρτον εναν βαρα τον αλλον κι αλλου ακολουθειται μια καλη γραμμη. Αυτα εχω διαπιστωσει εγω.

Περαν δημοσιου ειναι και καποια ιδιωτικα που φερονται το ιδιο κι ενω εκει πεφτει χρημα δεν καταλαβαινω γιατι θυμιζουν κι εκει δημοσιο. Καποιος εδω το χε εξηγησει αλλα δεν το θυμαμαι(σε ενα αλλο θεμα)

Αναφερόμουν στις σχέσεις μεταξύ των εργαζομένων στο εσωτερικό της επιχείρησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πες της "βλαμμένη σταμάτα να το ανοίγεις".

Το κουμπι της το ξερω... δεν της αρεσει η συναναστροφη με ανθρωπους και γενικα την ενοχλουν οι ομιλιες. Ετσι λοιπον σημερα αφηνα την πορτα του γραφειου ανοιχτη. Την εκλεινε και την ανοιγα. Ειχε εκνευριστει παρα πολυ και αυτη δεν εχει καθολου καλες σχεσεις για να δουλεψει απο απεναντι, οποτε σημερα το παραθυρο εμεινε κλειστο :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εκει που λες υπομονη λιγες ημερες εμειναν ακομα, σου ερχεται ενα γραμμα και σου λεει οτι εκαναν λαθος στην συμβαση και οτι δεν ληγει τελη αυτου του μηνα, αλλα του επομενου. Τελεια. Αλλος ενας μηνας υπομονη μεχρι να ξεκουμπιστει :cry_x:Δυσκολα θα την απολυσουν γιατι δεν θελουν να πληρωσουν αποζημιωση, αν και με ολα οσα εχει κανει αυτη πρεπει να τους πληρωσει αποζημιωση! Οποτε απλα δεν θα της ανανεωσουν την συμβαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εκει που λες υπομονη λιγες ημερες εμειναν ακομα, σου ερχεται ενα γραμμα και σου λεει οτι εκαναν λαθος στην συμβαση και οτι δεν ληγει τελη αυτου του μηνα, αλλα του επομενου. Τελεια. Αλλος ενας μηνας υπομονη μεχρι να ξεκουμπιστει :cry_x:Δυσκολα θα την απολυσουν γιατι δεν θελουν να πληρωσουν αποζημιωση, αν και με ολα οσα εχει κανει αυτη πρεπει να τους πληρωσει αποζημιωση! Οποτε απλα δεν θα της ανανεωσουν την συμβαση.

Εσκαψε μονη της τον λακκο της και επεσε μεσα. Χθες δεν πατησε στην δουλεια χωρις να ενημερωσει και αυριο παιρνει ποδι. Δεν γινεται να δουλευεις 8-4 και να σου ερχεται στις 10 ή να παιρνει το ρεπο οποτε γουσταρει. Το αφεντικο μου μου ειπε να μη παω στο meeting αυριο γιατι θα γινει φασαρια, αλλα μου ζητησε να ειμαι εκει γυρω σε περιπτωση που επιχειρησει η ξινη να κανει καμια ζημια, πχ να καταστρεψει αρχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζεζίλ

Νεοφερμένος

Η Ζεζίλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εχετε συναδελφους στον χωρο εργασιας σας που ειναι συνεχως αρνητικοι και τεμπελιαζουν; Πως τους αντιμετωπιζετε; Γιατι δεν φευγουν αν τους ενοχλει η δουλεια που κανουν ωστε να μην ταλαιπωρουν τον εαυτο τους κανοντας κατι που δεν τους αρεσει, οπως επισης και να μην ενοχλουν τους υπολοιπους;

Η συναδελφος μου ειναι υπερβολικα αρνητικη και μου χαλαει συνεχως την διαθεση. Ολα την πειραζουν και παντα φερνει την καταστροφη. Θα της αναθεσει κατι το αφεντικο μου, πχ να επικοινωνησει με συγκεκριμενες υπηρεσιες για να βρει πληροφοριες για πραγματα που χρειαζομαστε, αλλα δεν θα το κανει γιατι κατα την γνωμη της το θεωρει ανουσιο και πιστευει οτι δεν θα παρει απαντησεις. Παραλαβαμε μια βαση δεδομενων σε αθλια κατασταση απο τα προηγουμενα ατομα και αντι να κατσει να βοηθησει να την συμμαζεψουμε, συνεχεια παραπονιεται οτι ειναι χαλια. Με τους 2 απο τους 3 ανωτερους μας δεν επικοινωνει γιατι τους θεωρει αυταρχικους (εμενα μου φαινονται μια χαρα ατομα). Ελλειψε 3 εβδομαδες για διακοπες και νομιζα οτι οταν επιστρεψει θα ειναι πιο χαρουμενη, αλλα με το καλημερα αρχισε παλι να σταζει χολη και να παραπονιεται για τα παντα.

Το χειροτερο βεβαια ειναι οτι επειδη τα θεωρει ολα ανουσια και χασιμο χρονου, ολη η δουλεια πεφτει πανω μου. Τελευταια αρχισε να θεωρει τα meetings ανουσια και βρισκει ενα σωρο δικαιολογιες για να μην ερθει. Οτι συζηταμε εκει και οτι αναθετουν, καταληγουν ολα σε εμενα. Ακομα και αν της δωσω report απο το meeting, δεν θα κανει τιποτα. Μεχρι τωρα δεν εχει ετοιμασει ουτε ενα report για τα meetings (δουλευουμε μαζι 10 μηνες). Με την βαση δεδομενων σταματησε να ασχολειται και πλεον δεν ξερω με τι ασχολειται. Πολλες φορες την βλεπω απλα να σερφαρει. Απο οτι φαινεται βγαζω και την δικη της δουλεια και εχω φτασει σε σημειο να κανω υπερωριες σε καθημερινη βαση γιατι δεν μου φτανει το 8ωρο. Θα μιλησω με το αφεντικο μου γιατι η κατασταση εχει φτασει στο αμην. Εγω δεν προκειται να φυγω γιατι μου αρεσει η δουλεια μου!

Γενικα παντως μου χαλαει την διαθεση μου. Μια φορα σταματησε να μου μιλαει για 2-3 μερες στα καλα καθουμενα και επειδη υπηρχε ελλειψη επικοινωνιας εγιναν πολλα λαθη. Με αλλα ατομα που δουλευουν στο ιδιο κτιριο με εμας, δεν συναναστρεφεται. Δεν πιανει ποτε κουβεντα με αλλους. Ουτε με αλλους συναδελφους συναναστρεφεται. Δε λεω να γινουν φιλαρακια, αλλα το θεωρω εντελως περιεργο να τους αντιμετωπιζει σαν ξενους που βλεπει για πρωτη φορα.

Πως αντιμετωπιζετε τετοια ατομα; Θα μιλησω στο αφεντικο με ρισκο να γινω κακια και ρουφιανα, αλλα προτιμω να γινω ρουφιανα απο το να κανω την δουλεια της και αυτη να καθεται.

Γιατί δεν δοκιμάζεις να μιλήσεις αρχικά στην ίδια ;Αν δεις οτι παρα την προειδοποίηση που τις έκανες συνεχίζει με την ίδια στάση τότε να την αδειάσεις κ εσύ.Προφανώς εκμεταλλεύεται την παθητική σου στάση .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Γιατί δεν δοκιμάζεις να μιλήσεις αρχικά στην ίδια ;Αν δεις οτι παρα την προειδοποίηση που τις έκανες συνεχίζει με την ίδια στάση τότε να την αδειάσεις κ εσύ.Προφανώς εκμεταλλεύεται την παθητική σου στάση .

Πλεον ειναι αργα αφου απολυθηκε χθες. Επιπλεον, δεν προκειται να αλλαζε σταση αφου παρολες τις συστασεις που τις εκαναν, συνεχιζε να μη δουλευει. Διαβαζει ιατρικα αρθρα ολη μερα γιατι θελει να περασει το τεστ και να παρει αδεια εξασκησης επαγγελματος (εχει πτυχιο ιατρικης απο αλλη χωρα) και να ξεκινησει ειδικοτητα. Απαραδεκτη να εκμεταλλευεται το 8ωρο για προσωπικο της ωφελος, να πληρωνεται και να ζηταει και τα ρεστα.

Εν τω μεταξυ, απολυθηκε σημερα και εφυγε χωρις να μου μιλησει καθολου. Βασικα σε κανεναν δεν μιλησε οταν εφυγε. Τερμα γαιδουρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,087 μηνύματα.
Καλα ξεκουμπιδια :D Τελικα τέτοιοι δυσάρεστοι άνθρωποι μες στη γκρίνια υπαρχουν παντου. Χαίρομαι που δεν θα "δουλεύει" μαζί σου πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,430 μηνύματα.
Μαλλον πτυχιο ιατρικης απο πρωην ανατολικη χωρα εχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Μαλλον πτυχιο ιατρικης απο πρωην ανατολικη χωρα εχει...

Είναι δύσκολες εξετάσεις το USMLE και για να το δώσεις θέλει πολλά χρήματα. Φυσικά είναι επένδυση και επιστρέφονται πίσω στην συνέχεια αλλά σε καμία περίπτωση όποιος δε περνά αυτές τις εξετάσεις είναι άχρηστός.


Kαι ο Alex από το Grεys anatomy είχε αποτύχει στο step 2 ή το τελευταίο δε θυμάαμι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Kαι ο Alex από το Grεys anatomy είχε αποτύχει στο step 2
Ναι αλλά το Greys anatomy είναι σειρά, εδώ μιλάμε για την πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,430 μηνύματα.
Μπορει να ειναι δυσκολες οι εξετασεις και στην πραγματικοτητα ομως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μαλλον πτυχιο ιατρικης απο πρωην ανατολικη χωρα εχει...
Ουκρανια!

Ακομα και να περασει το τεστ, την περιμενει 2ο τεστ στο τελος της ειδικοτητας το οποιο ειναι πολυ πιο δυσκολο απο αυτο που προσπαθει επι χρονια να περασει. Εμενα παντως ως ασθενη δεν μπορω να με φανταστω να την επιλεγω. Ειναι παρα πολυ ψυχρη και αποτομη με τους ασθενεις. Μονο που δεν τους εδερνε! Μας ειχαν στειλει και email με παραπονα για την συμπεριφορα της.

Το πιο τραγικο απο ολα ηταν που εκρινε τον εναν χειρουργο και ελεγε οτι κανει το ενα στραβα, το αλλο λαθος, κοκ. Μιλαμε για χειρουργο ο οποιος ειναι ενας απο τους καλυτερους της χωρας (και παρα πολυ προσγειωμενος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ναι αλλά το Greys anatomy είναι σειρά, εδώ μιλάμε για την πραγματικότητα.

Μπορει να ειναι δυσκολες οι εξετασεις και στην πραγματικοτητα ομως...

To grεys anatomy είναι μεν μυθοπλασία σε μεγάλο μέρος αλλά έχει κάποια στοιχεία που φαίνονται αληθινά όπως η αποτυχία και η δυσκολία των συγκεκριμένων εξετάσεων αλλά και της ειδικότητας.
....
Όταν αποφασίσει ένα παιδί να πάει στην Αμερική πρέπει να δώσει μέχρι να αρχίσει (εξετάσεις, αεροπορικά μετακινήσεις) πάνω από 50.0000 ευρώ.. Φυσικά τα χρήματα επιστρέφονται όταν διοριστείς με τον καλό μισθό.

Ενώ την περίοδο που δίνεις συνεντεύξεις πρέπει να εξασφαλίσεις την visa σου για αυτό να ανγαγκάζονται και δουλεύουν σε θέσεις που δε θέλουν μέχρι να αρχίσουν ειδικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top