Ξυλορακέτες

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,735 μηνύματα.
Τα πάντα για το αγαπημένος καλοκαιρινό άθλημα.
Ρακέτες, μπαλάκια, τεχνικές παραλίες για να παίξουμε.

___________
Παίζω εδώ και χρόνια με μια ρακέτα περιπτέρου. Ti προτείνετε καμία καλή ρακέτα μέχρι 100 ευρώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
μάλλον στο forum δεν τρέφουν ιδιαίτερη συμπάθεια στον ήχο που κάνουν οι ρακέτες στην παραλία:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Σιγα μην δωσεις >20ε για το τακα-τουκα.
Αρκετα ενδιαφερον καλοκαιρινο "αθλημα". Ολοι μας λιγο ή πολυ εχουμε παιξει. Γενικα, ενα 20λεπτο τακα-τουκα αξιζει.
Βεβαια, οταν παιζουν τσουρουκαδες υπαρχουν προβληματα αφου το μπαλακι μπορει να βρεθει στο κεφαλι σου, στο βιβλιο σου, στον καφε σου... Αλλο ενα ενοχλητικο χαρακτηριστικο ειναι οταν δημιουργειται ενα "τειχος" απο τακατουκερς και για να μπεις στην παραλια πρεπει να περασεις αναμεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,735 μηνύματα.
Έχω άλλη άποψη. Αυτοί που πάνε παραλία πρέπει να σέβονται τη ζώνη των ρακετοπαικτών. Αν η καφετέρεια βάζει ξαπλώστρες πάνω στο κύμα ή κάποιος στρώνει στο κύμα ας υποστεί τις συνέπεις.

Σκεφτόμουνα να πάρω μια "το αγόρι energy" που το βρίσκω στα 25 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Έχω άλλη άποψη. Αυτοί που πάνε παραλία πρέπει να σέβονται τη ζώνη των ρακετοπαικτών. Αν η καφετέρεια βάζει ξαπλώστρες πάνω στο κύμα ή κάποιος στρώνει στο κύμα ας υποστεί τις συνέπειες.

Επίσης, και αυτοί που παίζουν με τις ρακέτες τους, πρέπει να σέβονται τη 'ζώνη' και των λουόμενων.
Βγάζει πουθενά αυτή η αμφίδρομη ανάγκη 'σεβασμού' ?...

Βεβαίως να παίξεις με τις ρακέτες σου, αλλά να μην τα ..."παίξουνε" και οι υπόλοιποι. Τι εννοώ;; Ό,τι ο καθένας μας οφείλει να σεβαστεί τον ξυλορακετά, δίνοντάς του τον απαραίτητο χώρο, αλλά και αυτός με τη σειρά του, οφείλει να μη μου πετάει το μπαλάκι 52 φορές per hour στη ξαπλώστρα μου/ομπρέλα μου, εμποδίζοντάς με να απολαύσω και εγώ την ηρεμία μου,το βιβλίο μου κοκ. Αν ξέρεις να παίζεις, παίξε! Αν δε ξέρεις και μου στέλνεις τα μπαλάκια σου στις μπεκάτσες, καλύτερα πάρε γουβαδάκια που είναι και πιο ασφαλή για τους γύρω σου... Το να μου ζητάς συγγνώμη 52 φορές, καταντάει και ηλίθιο μετά από κάποιο σημείο.
Επίσης, δεν την "πληρώνουν" μόνο όσοι ...φωτοσυνθέτουν στις ξαπλώστρες τους καθώς και στο γύρω χώρο, αλλά δυστυχώς δέχονται "τα πυρά" και ανυποψίαστοι κολυμβητές. Μου έχει έρθει Ρακέτα(!) στο δόξα πατρί και δεν κάνω πλάκα!! (και όχι απλό χτύπημα... παρά τρίχα δεν υπέστη ράμματα ) Γιατί το βόδι που έπαιζε, θεώρησε απόλυτα φυσιολογικό να πετάξει με δύναμη τη ρακέτα στη θάλασσα για να 'γλιτώσει' την μπαλιά... Πάλι καλά που κράτησα τη ψυχραιμία μου, και δε χρειάστηκε να τρέξει ο ίδιος ύστερα για να 'γλιτώσει' από μένα...

Οπότε καλέ μου Akiko, ο σεβασμός δεν είναι μονόπλευρος. Παίξε χωρίς να με ενοχλείς και χωρίς να απειλείς τη σωματική ακεραιότητα των γύρω σου. Και εγώ οφείλω φυσικά να προσπεράσω το *τάκα-τούκα* και να σου δώσω τα "τετραγωνικά" που χρειάζεσαι. Ε, τώρα άμα χρειάζεσαι γήπεδο ολόκληρο για να παίξεις, έχεις έρθει σε λάθος μέρος...

Υ.Γ: Σημειωτέον παίζω και εγώ συχνά ρακέτες και δε μιλάω εκ του ασφαλούς.

Υ.Γ 2 : Γιατί απάντησα σε αυτό το νήμα μετά το τέλος του καλοκαιριού;; Ε, μη ρωτάτε, τώρα το βρήκα στο διάβα μου...:P


Και Μία ...χιουμοριστική:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,570 μηνύματα.
Κι εγώ λατρεύω το παιχνίδι με τις ρακέτες, όμως ποτέ σε μια παραλία γεμάτη κόσμο. Να υπάρχει αρκετός χώρος και σε απόσταση από τον "προσωπικό χώρο" των λουομένων. Κατά τη διάρκεια δε του παιχνιδιού (πλάϊ στο κύμα), όταν βλέπουμε να πλησιάζει κάποιος, αυτόματα σταματάμε το παιχνίδι, μέχρι να απομακρυνθεί σε απόσταση ασφαλείας.
Τεχνική λεπτομέρεια: έχουμε αντικαταστήσει το κλασικό μπαλάκι με ένα μικρό, "παιδικό" χρωματιστό. Με αυτό τον τρόπο, δεν χρειάζεται να βαράμε την μπάλα με τη δύναμη που απαιτείται σε μάχη με εχθρό, έτσι ώστε μετατρέπεται από δύναμης, περισσότερο σε παιχνίδι δεξιοτεχνίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top