Οδηγείτε ποδήλατο;

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Ασφάλειες στην Ελλάδα πληρώνουμε πολύ λίγο ακόμα και για αυτοκίνητο. Στατιστικά μια φορά τα 20 χρόνια θα την χρειαστείς και θα κάνεις απόσβεση.

Εγώ θα πω την άπψη μου που αφορά και τα μηχανάκια:
- Τα ποδήλατα και παραπάνω οι μηχανές έχουν μηδενική παθητική ασφάλεια. Φίλε ποδηλάτη αυτή η μηδενική παθητική ασφάλεια πρέπει να την πληρώνεις μέσω της ασφάλειας σου. Συνεπώς οι ασφλάλειες για τα δίκτυκλα πρέπει να είναι πιο ακριβές και να καλύπτουν τραυμτατισμούς του οδηγού και όχι μόνο ζημιές προς τρίτους.
Επειδή μιλάμε για ποδήλατα, θα πω απλά ότι στα μηχανακια υπάρχει διαφορετική ανάγκη γιατί είναι άλλο να τρακαρει μηχανακι με πεζό και άλλο ποδήλατο με πεζό. Στα ποδήλατα λοιπόν υπάρχουν 4 περιπτώσεις. i) Να χτυπησεις πεζό και να ευθυνεσαι εσύ (ο ποδηλάτης). Σε αυτή την περίπτωση,που είναι όπως είπα θέμα διαπαιδαγωγησης και πολύ σπάνια, πληρωνεις την ζημιά που θα προκαλεσεις(ένα καρουμπαλο δηλαδή) ii) Να ευθύνεται ο πεζός. Μην επαναληφθω. iii) Να τρακαρεις με μηχανοκινητο όχημα και την ευθύνη να έχεις εσύ. Άλλη μια από τις σπάνιες περιπτώσεις παρόμοια με την i. iv) μηχανοκινητο και την ευθύνη την έχει το όχημα. Αυτή είναι και η πιο συνηθισμένη. Και το βάρος της πληρωμής πέφτει σε αυτόν που ευθύνεται. Δεν θα κάνω εγώ ασφάλεια, για κάτι που πρέπει να πληρώσει αυτός που με τρακαρει. Ξαναλεω πάλι για άλλη μια ακόμη φορά. Ξανά. Επειδή υπάρχει ένας ασυνειδητος όπως αυτός στο βίντεο σου, δεν θα την πληρωσουμε όλοι και δεν σημαίνει ότι είναι αντιπροσωπευτικο δείγμα. Οι περισσότεροι γνωρίζουν τον ΚΟΚ ή τουλάχιστον τους βασικούς κανόνες. Δεν χρειάζεται ούτε άδεια, ούτε ασφάλεια. Μπορώ αντίστοιχα να σου δειξω όσα βίντεο θέλεις από ασυνειδητους οδηγούς που παραβιάζουν τους κανονισμούς και να ισχυριστω ότι πρέπει όλοι οι οδηγοί να ξαναπερασουν τις εξετάσεις για το δίπλωμα οδήγησης. Αλλά το θέμα είναι ότι ο οδηγός αυτοκινήτου αν τρακαρει θα κάνει ζημιά και αυτός είναι ένας από τους λόγους που χρειάζεται την ασφάλεια. Ο οδηγός ποδηλατου το πολύ να σου κάνει καμία γρατζουνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Στην Ισλανδια μαλλον όχι, στο Βόλο πάντως σίγουρα :hehe:

Εχει ποδηλατοδρομους στους οποιους πανω περπατουν πεζοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,087 μηνύματα.
Εχει ποδηλατοδρομους στους οποιους πανω περπατουν πεζοι;

Είχαμε κάτι ποδηλατοδρόμους της πλάκας στους οποίους περπατούσαν οι πεζοί επειδή ήταν πιο "άνετοι" από τα πεζοδρόμια. Και εκεί που έκανες ποδήλατο, να ο πεζός μπροστά που να μην έχει πάρει μυρωδιά τι γίνεται. Για να μην πω ότι τα αυτοκίνητα παρκαρανε εκεί που αρχιζε και εκεί που τελείωνε ο ποδηλατόδρομος όποτε ουσιαστικά δεν μπορούσες να μπεις μέσα :look: Ε,μετά από όλα αυτά τους αφαιρέσανε..(κάτι κολωνακια ήταν παράλληλα με τον δρόμο που και καλά όριζαν τον ποδηλατόδρομο)
Όποτε τώρα ποδήλατο ελεύθερα μπορείς να κανεις μόνο στους πεζόδρομους στο κέντρο. Αλλά και εκεί φυσικά οι πεζοί έχουν πάντα άλλου το μυαλό τους και είναι ικανοί, ακόμα και αν έχουν όλον τον πεζόδρομο ελεύθερο, να πάνε να στρίψουν και να πέσουν πάνω στο ποδήλατο σου, ακόμα και αν χτυπησες το κουδούνι για να σε καταλάβουν. Γενικά είναι λίγο ο,τι να'ναι η κατάσταση. Και εδώ στο Βόλο είναι παρα πολλοί αυτοί που χρησιμοποιούν ποδήλατο (κάθε Πέμπτη οργανώνονται και "ποδηλατοδρομιες" στην πόλη), και όλοι έχουν παρόμοιες ιστορίες να διηγηθούν :P Δεν λέω, δεν φταίει ο πεζός σε κάτι, απλά όταν περπατάς σε έναν πολυσύχναστο δρόμο ή πεζόδρομο οφείλεις να έχεις επίγνωση του τι συμβαίνει γύρω σου, έστω και στο ελάχιστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εχει ποδηλατοδρομους στους οποιους πανω περπατουν πεζοι;

Μάλλον ήταν πεζόδρομοι που μία λωρίδα τους έχει γίνει ποδηλατόδρομος πλέον. Δεν μπορώ σε όλες τις περιπτώσεις να κατηγορήσω τον πεζό -π.χ. σε εμάς στην παραλιακή από τον Λευκό Πύργο ως το λιμάνι, που με το ζόρι χωρούσαν 5 άνθρωποι δίπλα δίπλα, πλέον μπήκε και λωρίδα για τους ποδηλάτες. Ε τι να κάνω άμα είμαι με παρέα, να πέσω στην θάλασσα;:mad:
Τώρα οκ, στην νέα παραλία που έχει άπειρη ανοιχτωσιά και πάει ο άλλος και από τα 2 στρέμματα τσιμέντο περπατάει πάνω στον ποδηλατόδρομο, ε εκεί φταίει ο πεζός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,661 μηνύματα.
Έκανα ποδήλατο από Γ' δημοτικού μέχρι τα 18 μου (τώρα βαίνω προς τα 33). :)

Σκέφτομαι να γυρίσω στο άθλημα με ένα Cube (απωθημένο να είχα καλό ποδήλατο), αλλά αυτή τη φορά ηλεκτρικό (με την επιδότηση που δίνεται αυτή την περίοδο).

Ηλεκτρικό γιατί δεν έχω αντοχές για ανηφόρες και θέλω άνεση.

Τι λέτε λοιπόν για την ποδηλάτιση στην Αθήνα εν έτη 2021-22;
Κάτι διαβάζω ότι έχουν στηθεί αρκετοί ποδηλατόδρομοι, απλά πρέπει να πάρεις το μετρό για να τους προσεγγίσεις.

Εμείς εδώ στο Περιστέρι έχουμε την Τζων Κέννεντυ και την Πελασγίας που δεν είναι ιδιαίτερα επικίνδυνες, όμως έχουμε παράλληλα και τη Θηβών που πολύ θα ήθελα να την κατέβω με ποδήλατο.
Η σκέψη είναι να ξεκινήσω σιγά σιγά στη γειτονιά στα στενά όσο μακριά πάει, μετά Κέννεντυ, μετά Πελασγίας κτλ.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Θηβών με ποδήλατο θα ναι λίγο χέσιμο γιατί είναι 1μιση λωρίδα δρόμος και θα σε προσπερνούν όλοι με ταχύτητα.

Γενικά δε νομίζω πως η Αθήνα ενδείκνυται για ποδήλατο πάντως. ίσως αν μένεις βόρεια/νότια προάστια.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Μικρή λάτρευα το ποδήλατο, τώρα που μετακομίσα στο Μάαστριχτ στην Ολλανδία το λατρεύω ακόμα περισσότερο γιατί πάω παντού καί φτάνω μέσα σε το πολύ 15 λεπτά (μέχρι στιγμής για να μετακινηθω μέσα στην πόλη αλλά και Βέλγιο που πήγα με τό ποδήλατο μέσα σε 13 λεπτά είχα περάσει τα σύνορα).

Στην αρχή φοβόμουν γιατί στην Ελλάδα δεν έχει τύχει να μετακινηθω σε ποδηλατόδρομο ούτε ήξερα τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας. Πήρα όμως ένα πολύ ωραίο πραγματακι που μπορείς να στερεωνεις το κινητό σου στο ποδήλατο οπότε ειδικά στην αρχή που δεν ήξερα τους δρόμους μετακινούμουν συνεχώς με Google maps.

Σε αντίθεση με την υπόλοιπη Ολλανδία, το Μάαστριχτ δυστυχώς έχει λίγες ανηφόρες, σε σύγκριση με τους Ολλανδούς είμαι σχετικά αργή αλλά βελτιώνομαι και έχω αρχίσει τις προσπεράσεις ακόμα και σε "ανηφόρες"
Όταν μετακινούμουν βράδυ μέσα στην πόλη με βροχή και GPS δεν ήταν το καλύτερο μου βέβαια αλλά ελπίζω να συνηθίζεται
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,086 μηνύματα.
Κι εδώ στα ημιβόρεια που έχουμε ένα μικρό δίκτυο ποδηλατοδρόμων πάντως πρακτικά είναι πεζοδρόμιο και λωρίδα για καροτσάκια μωρών (και λογικό, ρολλάρει καλά εκεί πάνω).
Το συγκεκριμένο έργο κιόλας, έτυχε να παραδοθεί αφού γύρισα από ταξίδι Ολλανδία όπου και από ανάγκη και για καύλα, είχε πέσει αρκετό πετάλι. Ήταν λίγο γελοίο να κάνεις τη σύγκριση.

Σε γενικές γραμμές πάντως έχω την εντύπωση ότι στους δρόμους της Αθήνας το ποδήλατο ως μέσο μεταφοράς δεν είναι ούτε ξεκούραστο λόγω μορφολογίας, ούτε ασφαλές λόγω οδηγικών συμπεριφορών.
Για το πρώτο δεν μπορείς να κάνεις και κάτι, για το δεύτερο θα μπορούσε να αλλάξει το κλίμα σιγά-σιγά αν γίνονταν ποδηλατόδρομοι και σε κεντρικές αρτηρίες.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,736 μηνύματα.
φέτος δεν έκανα καθόλου ποδήλατο και γενικά έπεσε πολύ καθισιό.
αν η δουλειά μου ήταν στα 4-5χλμ θα πήγαινα με το ποδήλατο, αλλά δυστυχώς είναι παραπάνω και έχει ανηφόρα.
θα δούμε από φέτος. έχω πολλά στο μυαλό, πέρα από το ποδήλατο. να ξεκινήσω δίαιτα, να κόψω το κάπνισμα, και - γιατί όχι - να γνωρίσω μια όμορφη και ενδιαφέρουσα γυναίκα και να της ζητήσω να συνάψομε σχέση και να κάνομε μαζί ποδήλατο. δεν κατάλαβα δλδ... όλος ο κόσμος γνωρίζει όμορφες γυναίκες και συνάπτει σχέσεις... εγώ γιατί όχι;;; :pfff:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,171 μηνύματα.
Ποδήλατο κάνω αλλά εν τω χωρίον εδώ δεν είναι για ποδήλατο η κατάστασις. Μέσα στη πόλιν δε, είναι σαν να παίζεις κορώνα γράμματα τη ζωήν σου. Η Θεσσαλονίκη επίσης δεν έχει καλές υποδομές για ποδηλατόδρομους, έχουν βάλει απλά σε κάτι κεντρικούς δρόμους κάτι κώνους για να δώσουν ένα άκρο στους ποδηλάτες αλλά δεν είναι κανόνας στους δρόμους μας αυτό. Κρίμα, γιατί όντως θα ήθελα να το χρησιμοποιώ και είναι και οικολογικό. Η χώρα μας θα έπρεπε να επενδύσει επιτέλους σε ποδηλατόδρομους και να θέσει κίνητρα στους πολίτας να χρησιμοποιούν ποδήλατο σαν όλες τις σοβαρές πόλεις της Ευρώπης.

Και σίγουρα όταν εννοώ ποδηλατόδρομους δεν εννοώ τα καραγκιοζιλίκια του μεγάλου περιπάτου.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,926 μηνύματα.
Λάτρης του ποδηλάτου στο νησί!! Τώρα που σπουδάζω Αθήνα όμως χλωμό το κόβω να το ευχαριστιέμαι σε αυτούς τους δρόμους...
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.
Ποδηλατάκι χρησιμοποιούσα πάντα για μετακινήσεις, πέρα από ένα διάστημα που μου το είχαν κλέψει. Σαν φοιτητής το '10 είχα κερδίσει σε ένα τουρνουά league of legeds ενα 200αρι και τα έκανα ποδήλατο το οποίο έβγαλα σήμερα βολτούλα μιας και ήρθα στα πάτρια εδάφη. Η Λάρισα για Ελληνικά δεδομένα (και ειδικά για τους τειτζήδες που μένουν κέντρο) είναι καλή πόλη για ποδήλατο και κάθε φορά που έρχομαι βλέπω όλο κ περισσότερα παρκαρισμένα στο κέντρο (το οποίο πλέον είναι ενοχλητικό γιατί τα κλειδώνουν κ πάνω στον "ποδηλατόδρομο", αλλά από το τίποτα καλύτερα έτσι).

Σουηδία που πήγα μετά βέβαια άλλη φάση, παντού δρόμοι παντού ποδήλατα. Το πρώτο πράγμα που έκανα όταν μετακόμισα Νορβηγία ήταν να πάρω ποδήλατο το οποίο πέρα τo 90% των μετακινήσεων το χρησιμοποιώ και recreationally (και κατ επέκταση γυμναστική) και γενικά λόγω υποδομών και φύσης είναι τέλεια χώρα για ποδηλασία, αλλά γα***μαστε στις ανηφορές.

LeMond Versailles 2007
IMG_20210808_102554 (1).jpg

Πλέον είναι κάπως όσο πάει μεγαλώνουν οι διαδρομές (50κμ νον στοπ η τελευταία κ μεγαλύτερη) σε συνδυασμό με καμπινγκ (το οποίο σύμφωνα με στεκίτες μάλλον σημαίνει ότι είμαι κρυφος δολοφονος). Το λάθος μου, καθώς δεν ήξερα απολύτως τπτ για ποδήλατα, ήταν ότι πήρα δρόμου αντί για cross/gravel οπότε έχω θέματα με τις ωραίες διαδρομές στα βουνα της Νορβηγίας, οπότε είμια να παίρνω και 2ο (rip wallet).

Ποδηλατόδρομος έξω από Οσλο

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top