Συστημένο γράμμα & Post restant

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ο,τι ηταν να γινει...εγινε....οποτε χαλαρωσε και περιμενε να μαζεψεις τους καρπους αυτου που εσπειρες!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,661 μηνύματα.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά,ότι κι αν σημαίνει αυτό για σένα:) !!!
Πολύ αγωνία...μ'αυτό το γράμμα όμως:P:D:D
Άντε,περιμένουμε τα καλά νέα...!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tassosphoto

Νεοφερμένος

Ο tassosphoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
* Ελπίζω να μην σας πειράζει που γράφω στο θέμα .. μετά από .. 10 χρόνια από το τελευταίο σχόλιο !!! * :

Έχω ανακαλύψει την αποστολή Δεμάτων (με Β' προτεραιότητα) και έχει πάρα πολλά οφέλη !

( + ) Πάρα πολύ φθηνό σε σχέση με το Α' προτεραιότητας ! & επίσης σε σχέση με τις μεταφορικές εταιρίες (φυσικά δεν μπορείς να στείλεις ως δέμα στα ΕΛΤΑ έθραυστα υλικά πχ τηλεόραση ) , αν θυμάμαι καλά το κόστος είναι πάνω κάτω 5,00 € / 10 κιλά ..

( + ) είναι ανιχνεύσιμα , μπορεί να κάνεις track and trace βάζοντας τον κωδικό που ξεκινάει από 2 γράμματα και τελειώνει σε GR στην ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ



( - ) με μοναδικό αρνητικό .. ότι κάνει καμία μέρα - δύο παραπάνω .. κλάϊν μάιν !!



Πρόσφατα έκανα μετακόμιση χωρίς οικοσυσκευές, δηλ ρούχα , και ξηρά τρόφιμα ,
εφτά (7) κούτες συνολικό βάρος 80 κιλά .. 40 € ! μία χαρά !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Παιδιά καλησπερά!διαβασα τα παραπάνω και ενδιαφέρομαι και εγώ για το συστημένο γράμμα ....πήρα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ για να κατοχυρωσω τα δικαιώματα για τα σχέδια που έχω και μου είπαν να στείλω συστημένο γράμμα με όλα μου τα στοιχεία ...ξέρει κανεις τι πρέπει να κάνω ;δρν είχε διάθεση να με εξυπηρέτηση η κυρία μου είπε μόνο να στείλω συστημένο γράμμα με όλα τα στοιχεία μου πάνω αυτό ....ξέρει κανεις κατι άλλο ;
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Παιδιά καλησπερά!διαβασα τα παραπάνω και ενδιαφέρομαι και εγώ για το συστημένο γράμμα ....πήρα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ για να κατοχυρωσω τα δικαιώματα για τα σχέδια που έχω και μου είπαν να στείλω συστημένο γράμμα με όλα μου τα στοιχεία ...ξέρει κανεις τι πρέπει να κάνω ;δρν είχε διάθεση να με εξυπηρέτηση η κυρία μου είπε μόνο να στείλω συστημένο γράμμα με όλα τα στοιχεία μου πάνω αυτό ....ξέρει κανεις κατι άλλο ;

Μαζεύεις τα σχέδιά σου σε έναν φάκελο - ή όπου χωράνε - και πας στο πλησιέστερο υποκατάστημα των ΕΛΤΑ και τα στέλνεις στον εαυτό σου (ίδια στοιχεία αποστολέα και παραλήπτη) με την επισήμανση «προς πνευματική κατοχύρωση ιδιοκτησίας».
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Μαζεύεις τα σχέδιά σου σε έναν φάκελο - ή όπου χωράνε - και πας στο πλησιέστερο υποκατάστημα των ΕΛΤΑ και τα στέλνεις στον εαυτό σου (ίδια στοιχεία αποστολέα και παραλήπτη) με την επισήμανση «προς πνευματική κατοχύρωση ιδιοκτησίας».
Πολύ σε ευχαριστώ !!να είσαι καλαα 😊😊
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,424 μηνύματα.
Και να μην ξεχάσεις να κρατήσεις τον φάκελο κλειστό, έτσι. Μην κάνεις κανένα λάθος και τον ανοίξεις! :Ρ

Εντωμεταξύ μετά από μια βδομάδα:

"Α μου στείλανε ενα γράμμα, κάποιος με θυμήθηκε!" :dance2:

Ανοίγει το φάκελο σκίζοντάς τον όλο χαρά

Περνάει ένα λεπτό αγωνιώδους παύσης...

Βρίσκει μέσα τα σχέδιά του, γυρίζει στην πίσω πλευρά, βλέπει τα στοιχεία του στο φάκελο και το "προς κατοχύρωση πνευματικής ιδιοκτησίας"

"Damn..." :knife:
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αν ανοίξεις τον φάκελο, θα μπορεί να υποθέσει κάποιος πως τα έβαλες εσύ μετά στον φάκελο τα σχέδια, άρα ότι δεν είναι δικά σου. Ενώ σφραγισμένος, και με ημερομηνία αποστολής-παράδοσης, δεν μπορεί να αμφισβητήσει κανείς το περιεχόμενο.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,661 μηνύματα.
Έχω κάποιες απορίες σχετικά με τα λεγόμενα συστημένα γράμματα. :)
Λοιπόν, τι ακριβώς είναι το συστημένο γράμμα;
Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να στείλω ένα;
Κόστος;
Μετά από πόσο καιρό το λαμβάνει ο παραλήπτης;
Είναι υποχρεωτικό ο αποστολέας να δηλώσει τα στοιχεία του;

Αν ο παραλήπτης απουσιάζει την ώρα που το πάει ο ταχυδρόμος τί γίνεται;
Υπάρχει περίπτωση, αν απουσιάζει ο παραλήπτης από το σπίτι του, ο ταχυδρόμος να το αφήσει σε κάποιο άλλο άτομο;
Αν ο παραλήπτης δεν το λάβει [για οποιονδήποτε λόγο], ο αποστολέας μπορεί να το μάθει;

Αυτά τα λίγα :D
Τι μου θυμίσατε, είχα στείλει μια ωραιότατη ερωτική εξομολόγηση τότε, στον πιο έντονο έρωτα της ζωής μου, γι' αυτό με έκοπτε τόσο. :paladin::paladin::paladin:
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Αν ανοίξεις τον φάκελο, θα μπορεί να υποθέσει κάποιος πως τα έβαλες εσύ μετά στον φάκελο τα σχέδια, άρα ότι δεν είναι δικά σου. Ενώ σφραγισμένος, και με ημερομηνία αποστολής-παράδοσης, δεν μπορεί να αμφισβητήσει κανείς το περιεχόμενο.
Ααααα μαλιστααα άρα δεν τον ανοίγω καθόλου κατάλαβα
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Τι μου θυμίσατε, είχα στείλει μια ωραιότατη ερωτική εξομολόγηση τότε, στον πιο έντονο έρωτα της ζωής μου, γι' αυτό με έκοπτε τόσο. :paladin::paladin::paladin:
Μην ακούω για έρωτες και αγάπες. Μία μούντζα θα έστελνα στον εαυτό μου, με συστημένη επιστολή...
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Τι μου θυμίσατε, είχα στείλει μια ωραιότατη ερωτική εξομολόγηση τότε, στον πιο έντονο έρωτα της ζωής μου, γι' αυτό με έκοπτε τόσο. :paladin::paladin::paladin:

Εγώ από τέτοιου είδους γράμματα κρατάω σκαναρισμένα αντίτυπα σε έναν φάκελο στο pc - τώρα, αν στο μέλλον δω τα γράμματά μου στο εμπόριο, δε θα μπορώ να κινηθώ δικαστικά αλλά θα ξέρω τουλάχιστον ποια να ξεμαλλιάσω. :Ρ
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
To πιο κοντινό σε ερωτική επιστολή που χω δώσει ήταν την τελευταία μέρα του δημοτικού που ο τότε διπλανός μου μου χε πει να του δώσω μια ζωγραφιά μου να με θυμάται, και έγραψα από πίσω κάτι τύπου "στον φίλο μου τάδε" αλλά μετά το μετάνιωσα και του πα ότι θέλω να κρατήσω την ζωγραφιά.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Τι μου θυμίσατε, είχα στείλει μια ωραιότατη ερωτική εξομολόγηση τότε, στον πιο έντονο έρωτα της ζωής μου, γι' αυτό με έκοπτε τόσο. :paladin::paladin::paladin:

Ωωωωωω γλυκουλίνιιιιι... Και πώς πήγε; Απέδωσε καρπούς ή τζάμπα το γραμματόσημο;
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι άλλο πάνω σε αυτό το θέμα ;αν θέλω να το στείλω σε κάποιον αυτό το φάκελο σε μελλοντική δουλειά πχ και ανοίξει τον φάκελο εγώ μετά θα πρέπει να τα ξαναστειλω μέσω ΕΛΤΑ ;μπορεί να είναι χαζό αυτό που ρωτάω
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top