Πώς να ομορφύνουμε την καθημερινότητά μας;

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κυριολεκτικά, υπόσχομαι μου άνοιξε το στώμα με τις απαντήσεις. Οκ απ' τη μία πρέπει να το αποδεχτώ ότι οι περισσότεροι άνθρωποι θα ζουν στο περιθώριο, στη μετριότητα και τη μιζέρια. Αλλά, δε μπορώ. Όταν έρχομαι αντιμέτωπος με τη άθλια κοινή λογική που οι φιλόσοφοι και ηγέτες χέρι-χέρι προσπαθούν να καταστρέψουν εδώ και χιλλιάδες χρόνια.

Οι μικροί στόχοι είναι για τους μικρούς ανθρώπους. Η ισορροπία για τους μέτριους. Aim For The Stars, If You Fail, You'll Land On The Moon.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Takis2013

Νεοφερμένος

Ο Takis2013 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Βρες ένα χόμπυ, θα σε ξεκουράσει και θα σε ηρεμήσει. Εμένα ομορφαίνει την καθημερινότητά μου! Κάνε πράγματα που έχεις δει ότι σε ικανοποιούν. Ένα άλλο παράδειγμα, με ικανοποιεί να βρίσκμαι με φίλους, να μιλάμε, να γελάμε και γενικά να περνάμε καλά! Η καθημερινότητά μας πλέον είναι πολύ φορτική!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αχ εγω παιδια εγω δε ζηταω πολλα και για καθε μερα, πολυ θα θελα να παω ενα σ/κ σε ενα σπα να μου κανουν ολη μερα μασαζ με αιθερια ελαια, να μου βαζουν κι αυτες τις πετρες να φυγει το στρες, να μουν κανουν ενα σκασμο μασκες απι πανω ως κατω, μανικιουρ πεντικιουρ, να μου βαψουν τα μαλλια, να με χτενισουν να με μακιγιαρουν, δευτερα πρωι να ξαμολυθω στα μαγαζια, να αγορασω ρουχα κ παπουτσια και τις επομενες μερες να κανω οτι μου καπνισει, μια τετραημερη εκδρομη, φαγητο να μου σερβιρουν μεσημερι βραδυ, να χω κ εναν σοφερ να με πηγαινοφερνει, να βγω να ξενυχτισω κ το πρωι να μου χουν σερβιρισμενο καφε με γαλλικα κρουασαν ο σοκολα κ μετα να επιστρεψω.

Πειτε μου,
Πολλα ζηταω η δυσμοιρη;
:P

Υς: εχω βγει εκτος, ε; Ε ειδα τον τιτλο κ αυτα μου ρθαν:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Προσπαθώ να θυμηθώ τι είχα κατά νου όταν άνοιξα το θέμα...έχουν έρθει τα πάνω κάτω από τότε :P
Tελικά,κάτι που με βοηθάει σταθερά είναι η καλή μουσική και να μιλάς με άτομα που ''νιώθουν''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Takis2013

Νεοφερμένος

Ο Takis2013 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ο καθένας έχει τον δικό τρόπο για να κάνει αυτά που του αρέσουν, γι'αυτό. Θα συμφωνήσω και με τα δυο που είπες.. καλή μουσική και άτομα που "νιώθουν".;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το να εισαι απλα θετικος. Να βλεπεις τα παντα με αισιοδοξια και χιουμορ και η καθημερινοτητα θα γινει πολυ ομορφη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Δύσκολο πράγμα αυτό όμως.Για να φτάσεις εκεί θες τα κόλπα σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Απλά να χαμογελάμε...αρκετά σκυθρωπά πρόσωπα συναντώ στα μέσα μαζικής μεταφοράς
που ασχολούνται μόνο με το κινητό τους και δεν κοιτούν τίποτε άλλο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,087 μηνύματα.
Απλά να χαμογελάμε...αρκετά σκυθρωπά πρόσωπα συναντώ στα μέσα μαζικής μεταφοράς
που ασχολούνται μόνο με το κινητό τους και δεν κοιτούν τίποτε άλλο!!!

Για να κανω το συνήγορο του διαβολου, ο καθένας εχει τα προβλήματα του... Ούτε εμένα μ'αρεσει αυτη η κατασταση αλλα δεν μπορεις να περιμένεις απο τον κόσμο να ειναι μεσα στην τρελή χαρα και ούτε ειναι υποχρεωμένος να ειναι με ενα χαμόγελο καρφωμένο στα χειλη... Και ας μην καταδικάζουμε τα "ατιμα τα κινητά!!111", έστω οτι διάβαζαν εφημερίδα, παλι θα αγνοούσαν τους γύρω τους... Και σαν άτομο που για διάφορους λόγους δεν νιωθει άνετα στην πολυκοσμία, προσωπικά νιώθω καλυτερα να χαζεύω στο κινητο ή να ακούω μουσικη. Σορρυ κιολας αλλα εχω βαρεθεί να ακούω τα ίδια και τα ίδια :P Τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα πάντα. Ναι μεν θα εισαι ευγενικός και καλός αλλα το να εχεις ενα ψεύτικο χαμόγελο στα χείλη δεν αλλάζει τιποτα, για να επανέλθω στο θεμα μας. Δύσκολο πράγμα η χαρα στις μέρες μας και δικαιολογημένες οι σκυθρωπές φατσες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,819 μηνύματα.
Kυριως με γυμναστική .... μετα την δουλειά. Βασικά δουλειά - φαϊ - υπνος και μετα φουλ γυμναστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,570 μηνύματα.
Ο καθένας ας βρει τι του δίνει χαρά, αισιοδοξία ή απλά τον χαλαρώνει κι ας αφιερώσει λίγο χρόνο σ'αυτό, σε καθημερινή βάση.


Από την άλλη, δεν μπόρεσα να μη θυμηθώ αυτό: :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggelos95

Νεοφερμένος

Ο Aggelos95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηχολήπτης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Έχω συλλέξει μερικά χιλιάδες αποφθέγματα διαφόρων φιλοσόφω,στοχαστών,συγγραφέων,καλλιτεχνών,επιστομόνων,εφευρετών, και γενικότερα διαφορετικών ανθρώπων , από διαφορετικές εποχές και διαφορετικές πεποιθήσεις, και κάθε μέρα διαβάζω 5-6 στη τύχη και στοχάζομαι πάνω σε αυτά, άμα συμφωνώ ή όχι π.χ , μήπως κάτι έχει διφορούμενη έννοια ή μεταφορική σημασία, που μπορώ να το εφαρμόσω στη ζωή μου και με ποιο τρόπο, σαν μία ολιγόλεπτη αναθεώρηση της προσωπικής μου φιλοσοφίας και ενημέρωση με κάποια καινούρια άποψη, ένα μικρό κομματάκι στο τεράστιο παζλ της διανόησης.



Επίσης, κάνω meditation 10 λεπτά το πρωϊ (αμέσως με το που σηκωθώ και πλυθώ) έξω κατά προτίμηση ή μέσα (άμα κάνει κρύο έξω) αλλά κοντά σε κάποιο παράθυρο, να κοιτάω τη Φύση ενώ παίρνω αργές βαθιές αναπνοές και ενώ ακούω ή binaural beats (συχνότητες που επιδρούν σε διαφορετικά μέρη του εγκεφάλου, -συγκεκριμένα τύπου Beta που είναι ιδανικά για περισυλλογή ενώ τα άλλα είναι για χαλάρωση- ή τίποτα ambient μελωδίες (ήχοι της φύσης)


Καμιά φορά λύνω και προβλήματα που βρίσκω σε κάτι ιστοσελίδες ή παίζω μιά-δυό παρτίδες ντάμα, κάποιο άλλο επιτραπέζιο online ή λύνω sudoku.




Αυτά φυσικά όχι κάθε μέρα απλά είναι μέσα στη λίστα των πραμάτων που κάνω για αποσυμφόρηση του άγχους και να διώξω τις κακές , πεσσιμιστικές σκέψεις. Άλλες φορές ζωγραφίζω ή ακούω τραγούδια σε ξένες γλώσσες που μετά προσπαθώ να μεταφράσω ή κάνω παρωδία στα Ελληνικά έτσι ώστε να βγάζουν νόημα χωρίς να επέμβω πολύ στο περιεχόμενο του στίχου.


Γενικότερα ασχολίες οι οποίες σου αποσπούν ολοκληρωτικά την προσοχή και ξεχνάς κυριολεκτικά και το ποιος είσαι για όσο τις κάνεις.. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top