Γιατί δεν έχω πια Facebook

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εθισμός στα likes. Να ανεβάζεις συνεχώς καινούργιο υλικό (φώτο, τραγούδια, check in, status) προκειμένου να μαζέψεις όσο το δυνατόν περισσότερα likes. Και να κοιτάς τα προφίλ "φίλων" σου, για να δεις άμα μαζεύεις περισσότερα από αυτούς.
Τι με θύμησες τώραααα. Μια φίλη μου όταν είχε πρωτοκάνει fb γυμνάσιο φάση αν ανέβαζε κάτι που δεν είχε έναν ελλάχιστο αριθμό από like το έσβηνε. Μπορεί να το κάνουν και άλλοι δεν ξέρω. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Τι με θύμησες τώραααα. Μια φίλη μου όταν είχε πρωτοκάνει fb γυμνάσιο φάση αν ανέβαζε κάτι που δεν είχε έναν ελλάχιστο αριθμό από like το έσβηνε. Μπορεί να το κάνουν και άλλοι δεν ξέρω. :hehe:

Και μια δικιά μου φίλη.Και μιλάμε για άτομο 19 χρόνων...Όχι παιδάκι γυμνασίου.Ανεβάζει τραγούδια, φωτογραφίες και όταν τα βλέπω μετά από λίγο και πάω να πατήσω like μου λέει ότι η δημοσίευση δεν υπάρχει πλέον!
Γελοίο μου φαίνεται!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Και μια δικιά μου φίλη.Και μιλάμε για άτομο 19 χρόνων...Όχι παιδάκι γυμνασίου.Ανεβάζει τραγούδια, φωτογραφίες και όταν τα βλέπω μετά από λίγο και πάω να πατήσω like μου λέει ότι η δημοσίευση δεν υπάρχει πλέον!
Γελοίο μου φαίνεται!:P
Χαχαχα όχι αυτή το ξεπέρασε πλέον. :hehe: Ε ναι είναι λίγο κουλό όντως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Δεν έχω ούτε facebοok ούτε κάτι παρόμοιο. Όμως διερωτώμαι:
:hmm:Μήπως και το e-steki / ischool δημιουργεί εθισμό;
Είμαι μέλος κάποια χρόνια, παρακολουθώ και γράφω πολύ τακτικά. Σχεδόν δεν υπάρχει μέρα που δεν έχω μπει. Όταν ανοίγω υπολογιστή, πρώτα βλέπω τις ειδήσεις στον Γκούγκλη και μετά έρχομαι στο φόρουμ αυτό. Κάνω login, διαβάζω τις απαντήσεις στα μηνύματά μου, βλέπω (διατί να το κρύψωμεν άλλωστε; ) τις βαθμολογίες μου, κοιτάζω τα τελευταία post, ανοίγω όσα με ενδιαφέρουν και απαντώ. Τώρα που διαβάζω για δύσκολη εξεταστική, έχω το e-steki / ischool σε ελαχιστοποίηση και ανάμεσα σε δύο ενότητες μελέτης ή σε δύο ασκήσεις που λύνω, ρίχνω τις ματιές μου. :redface:
Περιμένω διαγνώσεις... :whistle:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δεν έχω ούτε facebοok ούτε κάτι παρόμοιο. Όμως διερωτώμαι:
:hmm:Μήπως και το e-steki / ischool δημιουργεί εθισμό;
Είμαι μέλος κάποια χρόνια, παρακολουθώ και γράφω πολύ τακτικά. Σχεδόν δεν υπάρχει μέρα που δεν έχω μπει. Όταν ανοίγω υπολογιστή, πρώτα βλέπω τις ειδήσεις στον Γκούγκλη και μετά έρχομαι στο φόρουμ αυτό. Κάνω login, διαβάζω τις απαντήσεις στα μηνύματά μου, βλέπω (διατί να το κρύψωμεν άλλωστε; ) τις βαθμολογίες μου, κοιτάζω τα τελευταία post, ανοίγω όσα με ενδιαφέρουν και απαντώ. Τώρα που διαβάζω για δύσκολη εξεταστική, έχω το e-steki / ischool σε ελαχιστοποίηση και ανάμεσα σε δύο ενότητες μελέτης ή σε δύο ασκήσεις που λύνω, ρίχνω τις ματιές μου. :redface:
Περιμένω διαγνώσεις... :whistle:


Δία,λυπάμαι που θα στο πώ...
Αλλά χρήζεις ιατρικής παρακολούθησης.
Τρίτη πρωί γρήγορα στον τρελογιατρό!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Και μια δικιά μου φίλη.Και μιλάμε για άτομο 19 χρόνων...Όχι παιδάκι γυμνασίου.Ανεβάζει τραγούδια, φωτογραφίες και όταν τα βλέπω μετά από λίγο και πάω να πατήσω like μου λέει ότι η δημοσίευση δεν υπάρχει πλέον!
Γελοίο μου φαίνεται!:P

Θέλω να σου κάνω λίκε, να σου κάνω άντ γιατί ίμε μπλόκ. :P Πραγματικά, γελάω εδώ και ένα 20λεπτο.:redface::D Γνωρίζω αρκετές φοιτήτριες που έχουν μια τάση να ανεβάζουν νέες φωτογραφίες πορτραίτου και απορώ τι όρεξη έχουν να βγάζουν τη φάτσα τους συνέχεια. Μάλιστα, έχουν τόσο τουπέ και πέφτει τόσο φτιάξιμο που όταν τις βλέπω στη σχολή ή στο δρόμο, γελάω από μέσα μου διότι φαίνονται ασήμαντα ανθρωπάκια καβαλημένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Για αυτό ανοίγεις fb και το χεις μόνο για τον εαυτό σου ούτε adds ούτε ηλίθια ανεβάσματα. Ίσα για να χεις πρόσβαση στα groups που σε ενδιαφέρουν.
Έτσι κι αλλιώς με αυτούς που θες κρατάς επαφή και με άλλους τρόπους δε χρειάζεσαι το fb.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Έτσι κι αλλιώς με αυτούς που θες κρατάς επαφή και με άλλους τρόπους δε χρειάζεσαι το fb.
Ντάξυ και με το σκάιπ μπορείς να κρατήσεις επαφή αλλά μπορείς και με άλλους τρόπους άρα το σκάιπ δεν χρειάζεται. Δεν πάει έτσι. Είναι ένα βολικό μέσο επικοινωνίας τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. Έχει κάποιες δυνατότητες το πως το χρησιμοποιεί ο καθένας είναι δικιά του δουλειά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ποιοι είναι οι άλλοι τροποι; Μια χαρά είναι το skype. Να μιλήσω σε κάποιον θέλω. Όχι να μάθω τι μουσική ακούει, αν είναι σε σχέση ή πόσο ωραία πέρασε χθες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Α μόνο με το σκάιπ μπορείς να μιλήσεις απλά με κάποιον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μπορώ να τον πάρω και τηλέφωνο αλλά δεν είναι και πολύ αποδοτικό. :P
και skype έχουν όλοι για αυτό το αναφέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Γιατι δεν ειχα ποτε facebook να σας πω?

Απο την αρχη μου φαινοταν βλακεια κι εξακολουθω να το θεωρω.
Καταρχας δεν παιζω παιχνιδια. Κατα δευτερον δεν θελω να βρω παλιους φιλους. Οσοι αξιζαν να εχω πλαι μου, εμειναν και με το παραπανω. Κατα τριτον τι νυφοπαζαρο ειν τουτο? Και το ανεβασμα φωτογραφιων καθε λιγο και λιγακι... Δεν ξερω δε μου δοθηκε ποτε παιδια το κινητρο να φτιαξω, τι να πω, μπορει να εχασα κατι ξερω γω? Δε με νοιαζει... Ας πουμε τα φορουμς μου αρεσουν πολυ! Κοσμος με κοινες ανησυχιες, κοινη θεματολογια, επικοινωνια, χωρις φωτογραφιες και προσωπικα δεδομενα. Επισης ουτε τα μπλογκς συμπαθω. Δεν τα διαβαζω ποτε!
Ειναι πως το βλεπει καθενας!
Μονο για επαγγελματικους λογους θα εφτιαχνα σελιδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Το facebook ειναι καλό εργαλείο για επαγγελματικούς λόγους ή για να προωθήσεις κάποιο άλλο προτζεκτ. Δεν κανει για προσωπική χρηση γιατι θα πεις προσωπικά πραγματα κι εδω πρόκειται για το μεγαλύτερο κατασκοπικο δικτυο όλων των εποχων. Υπηρεσιες κι οργανισμοί, εργοδοσια, ανταγωνιστές, απατεώνες που ψαχνουν θυματα κλπ μπορουν να μαθουν για σενα. Θεματα που αναφερονται σε δουλεια, πολιτικοθρησκευτικες πεποιθησεις, οικογενειακη και οικονομικη κατασταση, ασθενειες ή προσωπικες αδυναμιες, προσωπικα συμβαντα δεν θα πρεπει να αναφερονται.
Εχω προσωπικο λογαριασμο για να συντηρώ ενα δικτυο ατομων τα οποια κατευθυνω προς την επαγγελματικη μου σελιδα. Όλα τα άλλα κομμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Είχα και εγώ σελίδα στο fb αλλά μετά απο δύο χρόνια χρήσης(όχι τίποτα το ιδιαιτερο, μια στις τοσες εμπαινα)και αφού είχα συγκεντρώσει αρκετούς <<<φίλους>>>(στην αρχη νόμιζα ότι είναι και κάτι σπουδαίο:P)αποφάσισα να κάνω ένα ξεγυρισμένο delete, μου φάνηκε απολύτως άχρηστο και σχεδόν όλοι οι (παθιασμενοι)χρήστες του το χρησιμοποιούν απλώς και μόνο για ανέβασμα εικονων, ηλίθιες ατάκες που τους κατέβηκαν εκεινη την στιγμή στο μυαλό ή απλά την αντέγραψαν απο κάποιον άλλον κλπ κλπ με σκοπό απλώς και μόνο να αποχτήσουν το ύστατο βραβείο, το περιζήτητο like (πλάκα πλάκα μακαρι να υπήρχαν και dislikes στο fb, θα έπεφτε πολύ γέλιο με όσα βλεπεις και εκει μεσα:lol:), ένα like που για ορισμενους θα φανταζε ανώτερο και απο βραβείο όσκαρ ή για μια κοπέλα τα λίγα likes θα μπορουσε να είναι η αιτία να πέσει σε καταθλιψη...Άλλος στέλνει όλην την ώρα ενημερώσεις στους <<φιλους>> του(που πιθανόν να μην ξέρει καν αλλά τους έκανε ad για να αυξησει την λιστα του)για παιχνιδακια του fb( δεν θελω βρε παιδια να παίξω farmville στο φατσοβιβλιο, πως το λένε), άλλος αν δεν σε πάει σε "σκουντάει", άλλος σε ανακρίνει που δεν μπαίνεις συχνά στο fb άσχετα αν συναντιέστε καθημερινα πχ στο ιδιο σχολειο, άλλος ανεβάζει όλην την ώρα photos στο fb δειχνοντας τι κανει καθε μα καθε χρονικη στιγμη αναγκαζοντας εσενα να παιξεις <<κύκλωσε τις διαφορές>>, άλλος στέλνει όλην την ώρα emoticons στα pm και βγάλε άκρη μετα, άλλος σου γράφει σε greeklish και σε θεωρει "περιεργο" αν εσυ του γραφεις στα ελληνικα (μου έχει συμβει), άλλος προτού καλά καλά μάθει το όνομα σου ρωτάει το nick σου στο fb κλπ κλπ κλπ...Εεε βαρεθηκα και είπα να μην ξανασχοληθω και μεχρι τωρα μια χαρα τα περναω και χωρις αυτό...Εδώ έχουμε φτάσει να πηγαινουμε σε καφετεριες και αντι οι εφηβοι να μιλαμε μεταξυ μας(παιχνιδια, γκομενες, μαθηματα και ολα τα συναφει)να ποσταρουμε και παλι στο φατσοβιβλιο ή να ελεγχουμε τα like μας...Και υπάρχει μόλις εδώ και μερικά χρόνια στην χώρα μας......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Simos_Moss

Νεοφερμένος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Έσβησα το facebook πριν 2 μήνες, τα άτομα όπου είχα γνωρίσει έξω από δω ζούσανε μόνο στο facebook,
εθισμένοι πίσω από ψηφιακές λέξεις, το καθημερινό ανέβασμα φωτογραφιών χωρίς λόγο, τα check-ins,
αλλά δεν είναι αυτός ο μόνος λόγος, μου έτρωγε σχεδόν όλη την ημέρα, είχα εθιστεί, είχα αφαιθεί τελείως,
τώρα ζω ξανά, επικοινωνώ ουσιαστικά, γυμνάζομαι περισσότερο και διασκεδάζω περισσότερο! :D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Με αφορμή το σκάνδαλο που έχει ξεσπάσει σχετικά με χιλιάδες στοιχεία χρηστών του φεισμπουκ που διέρρευσαν, εσείς ποια αντίδραση έχετε; Εγώ, ξέροντας εδώ και χρόνια ότι δεν υπάρχει τίποτα στο φεισμπουκ που είναι κρυφό ακόμη κι αν έτσι πιστεύουμε, δε σοκαριστηκα με αυτή την αποκάλυψη. Θα έπρεπε άραγε όλοι να κλείσουμε τους λογαριασμούς μας; Τί έχετε αλλάξει στη χρήση του φεισμπουκ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Δεν έχω και δεν είχα ποτέ facebook, (για λόγους αρχής).
Κάποιοι με ρωτάνε "και καλά, πώς ζεις?"




αφού σε πιστεύουν και δεν την ακούς κι από πάνω πως έχεις αλλά δεν θες να τους το δώσεις...ούτε του παπά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Με αφορμή το σκάνδαλο που έχει ξεσπάσει σχετικά με χιλιάδες στοιχεία χρηστών του φεισμπουκ που διέρρευσαν, εσείς ποια αντίδραση έχετε; Εγώ, ξέροντας εδώ και χρόνια ότι δεν υπάρχει τίποτα στο φεισμπουκ που είναι κρυφό ακόμη κι αν έτσι πιστεύουμε, δε σοκαριστηκα με αυτή την αποκάλυψη. Θα έπρεπε άραγε όλοι να κλείσουμε τους λογαριασμούς μας; Τί έχετε αλλάξει στη χρήση του φεισμπουκ;

Εδώ η Google ξέρει και τι βρακί φοράμε, αυτό θα μας πειράξει;
Στο διαδίκτυο δεν είναι τίποτα κρυφό. Ή απέχεις πλήρως, ή συμβιβάζεσαι με αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν δηλαδή προσωπικά δεδομένα; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.

Το 2018 θα είναι το έτος που θα αλλάξουν πολλά όσον αφορά στη διαχείριση των προσωπικών δεδομένων μας και αιτία γι’ αυτό είναι o#Γενικός Κανονισμός για την Προστασία των Δεδομένων#(General Data Protection Regulation ή εν συντομία GDPR) που τίθεται σε ισχύ από τις#25 Μαΐου 2018.

Πρόκειται για ένα νομικό πλαίσιο κανόνων της Ευρωπαϊκής Ένωσης προκειμένου να εξασφαλίσει στους πολίτες των 28 κρατών-μελών της μία ασφαλέστερη εμπειρία πλοήγησης στο διαδίκτυο, αλλάζοντας τον τρόπο με τον οποίο οι εταιρείες εντός και εκτός Ένωσης συλλέγουν, χρησιμοποιούν, επεξεργάζονται και αποθηκεύουν τα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα των χρηστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top