Διαφημίσεις στο διαδίκτυο

Διαφημίσεις στο διαδίκτυο: Πώς τις βλέπετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 13)
  • Ενοχλητικές. Αν γινόταν να μην υπάρχουν καθόλου.

    Ψήφοι: 1 7.7%
  • Αναγκαίο κακό. Οι δικτυακοί τόποι έχουν ανάγκη από έσοδα για να συντηρούνται.

    Ψήφοι: 10 76.9%
  • Δε με ενοχλούν, κάποιες φορές μάλιστα τις ανοίγω κιόλας.

    Ψήφοι: 1 7.7%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 7.7%

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
οκ "συναδελφε" η συζητηση οντως μπορει να γενικευτει,
θα δω σκεψεις και θα απαντησω....

με εκοψε η πεινα και λεω να παρω πρωτα δυναμεις....


ΥΓ.... μια ακομα θεση ειναι οτι αδιαφορω για τις διαφημησεις και οταν με ενοχλουν πολυ τις μπλοκαρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

webdev

Νεοφερμένος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ΥΓ.... μια ακομα θεση ειναι οτι αδιαφορω για τις διαφημησεις και οταν με ενοχλουν πολυ τις μπλοκαρω.

Συμφωνώ & επαυξάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Γενικά δεν με ενοχλούν οι διαφημίσεις, και πολλές φορές κάνω click ειδικά όταν είμαι σε site που έχει συγκεκριμένη θεματολογία οπότε οι διαφημίσεις είναι συντομευμένες και με ενδιαφέρουν σε μεγάλο ποσοστό. Συνειδητά δεν χρησιμοποιώ ad blockers ενώ έχω τέτοιο add on για όποιο site έχει "ενοχλητικές" διαφημίσεις, αν και συνήθως απλά κόβω όλο το site σε τέτοιες περιπτώσεις. Ναι, κρίνω τις διαφημίσεις και θεωρώ ότι τα sites και οι διαφημιστές θα έπρεπε να τηρούν κάποιες "πρακτικές καλής συμπεριφοράς". Συγκεκριμένα κακόβουλη θεωρώ μια διαφήμιση όταν:
  • με "ξεγελάει" συνειδητά να την κάνω click (πχ διαφημίσεις που λένε "download" σε download pages, η διαφημίσεις που προσπαθούν να πείσουν ότι είναι θέμα forum (αυτές τις πρακτικές κανονικά έπρεπε να τις κόβει ο διαφημιζόμενος).
  • καλύπτει content του site είτε λόγο τεχνικού θέματος είτε με μη προφανή τρόπο (και άρα κάνω click στο site αλλά ενεργοποιείτε η διαφήμηση)
  • έχει ήχο on load Η ήχο που δεν σταματάει μόλις τελειώσει το interaction με τη διαφήμηση.
  • Χρησιμοποιεί personally identifiable information (πχ διαφημήσεις με facebook profile pictures)
  • Δημιουργεί τεχνικά προβλήματα εκτός του tab/window που τη φιλοξενεί (resize, κρέμασμα του flash player)
  • Χρησιμοποιεί υπερβολικούς πόρους (cpu η δίκτυο, όχι δεν χρειάζεσαι τρισδιάστατα γραφικά η video των 200 mb για τη διαφήμισή σου, ειδικά αν έχω ανοίξει 12 παράθυρα του site και τρέχω 12 instances)

Εκεί θεωρώ ότι είναι θεμιτό το content filtering για τον εξής λόγο: Δεν ξέρω εκ των προτέρων τι κατεβάζω. Όταν μου φάει το όριο traffic που έχω στο κινητό, η την μπαταρία του laptop η μου κόψει το upload στο gmail μια διαφήμιση την ώρα που θέλω να κάνω δουλειά, είναι πλέον αργά. Θεωρώ δικαίωμά μου να μπλοκάρω τον ad provider για να μην δημιουργήσω πρόβλημα στις άλλες ενέργειες. Ακολουθεί επιχείρημα για το πόσο είναι θεμιτό αυτό.

Το reactive και όχι proactive content blocking λοιπόν:
  • Προστατεύει ένα site από έναν κακόβουλο ad provider που θα δημιουργήσει πρόβλημα διώχνοντας τους χρήστες
  • Προστατεύει το διαφημιζόμενο προϊόν από κακή διαφήμιση στους χρήστες (αμίτα έχω να πιω από εκείνη την κωλοδιαφήμηση που έκανε rollover πάνω στο menu του στεκιού).
  • Προστατεύει το χρήστη από την ενόχληση που προκαλούν οι πρακτικές διαφήμισης με ήχο (δε με νοιάζει τι site είσαι, ΔΕΝ έχεις δικαίωμα να μου ξυπνήσεις το μωρό η να ενοχλήσεις το συνάδελφο μου στη δουλειά).

Γενικά το content blocking
  • προστατεύει τα resources του χρήστη, εγώ έδωσα λευτά για να έχω επεξεργαστή RAM και net για εμένα όχι για να παίζει η διαφήμιση.
  • Είναι στην κρίση του χρήστη, όπως είναι σε όλες τις μορφές διαφήμισης. Δεν θα μου πει κάνείς τίποτα αν σκίσω τις διαφημίσεις από το δικό μου αντίγραφο της εφημερίδας, η αν κάνω zapping σε άλλα κανάλια όταν παίζει διαφημίσεις η τηλεόραση.
  • Γίνεται γενικότερα για άλλους λόγους σε όλους και άρα δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ανήθικο αν δεν είναι ανήθικο να κλείνεις τις εικόνες στον browser η να μην εγκαθιστάς flash (η να έχεις flash blocker).

Τέλος δεν έχω δει κανένα site να ζητά στους όρους χρήσης τη μη χρήση ad blocker. Εκεί θα το σεβαστώ αν το εμπιστεύομαι, αλλιώς θα φάει ban γενικότερα. Αλλά το να περάσω από αυτή τη διαδικασία όλα τα sites είναι άδικο και για τα ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Ούτε κι εγώ τρελαίνομαι, αλλά όπως λέει και το poll, είναι αναγκαίο κακό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Το μόνο που με ενοχλεί μερικές φορές είναι κάτι διαφημίσεις που μπαίνουν ανάμεσα από τα ποστς, κι όταν θες να δεις ποιος έχει βάλει +1, δε φαίνεται επειδή μπαίνει μπροστά η διαφήμιση.

Α, ίσως είμαι άκυρη. Για άλλο λέτε σεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top