Πώς αντιμετωπίζονται τα άτομα με ειδικές ανάγκες;

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Νομίζω ότι ο όρος Άτομο με Ειδικές Ανάγκες περιγράφει ορθότερα αυτά τα άτομα, έχουν δηλαδή συγκεκριμένες ανάγκες που οι υπόλοιποι δεν έχουμε. Η λέξη ανάπηρος, ίσως κάνει το άτομο να αισθανθεί άσχημα.
Κάποια από τα άτομα αυτά αναπτύσσουν και ειδικές ικανότητες, όχι όλα. Για παράδειγμα είναι γνωστό ότι τα τυφλά άτομα έχουν πολύ περισσότερο αναπτυγμένη την αίσθηση της αφής και της ακοής, κάποια άτομα που δεν έχουν χέρια, έχουν μάθει να ζωγραφίζουν με τα πόδια ή το στόμα, κάτι το οποίο δε θα έκαναν αν ήταν αρτιμελείς, είναι δηλαδή αυτό μια ειδική ικανότητα.
Επομένως νομίζω ότι ο ορθός όρος είναι ΑΜΕΑ ενώ για μια υποκατηγορία αυτών ισχύει ότι αναπτύσσουν ειδικές ικανότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Ο ξάδερφος μου είναι τυφλός. Οταν τον ρωτησα τι πιστευει ο ίδιος πανω σε αυτό το θέμα, μου είπε αυτό που περίμενα να ακούσω και πιστεύω και η ίδια. "Παιδί με ειδικές ικανότητες, είναι ο Χάρι Πότερ, όχι εγω. Εγώ έχω ειδικές ανάγκες. Έχω την ανάγκη του λευκού μπαστουνιού, του ειδικου διαδρόμου, των ηχητικων σημάνσεων."

Δυστυχως σε αυτή τη χώρα το μόνο που μας νοιάζει είναι να καμουφλάρουμε το πρόβλημα, να βάζουμε έναν πιο μαλακό και εκλεπτυσμένο τίτλο σε όλα. Αντί να ανοίξουμε τα στραβά μας, να δουμε το πρόβλημα, να το αποδεχτουμε και να παλέψουμε γι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με ρατσισμό, ρατσιστική λύπηση ή αφιαφορία θα έλεγα τις περισσότερες φορές.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,876 μηνύματα.
Ρωτήστε τον Πολάκη, ξέρει αυτός...

Εγώ πάντως στην διαμάχη Πολάκη και Κυμπουρόπουλου, ήμουνα με ξεκάθαρα με τον Πολάκη. Σωστά μίλησε αν και δεν είμαι πολακικός ούτε στο ελάχιστο. Δε μ αρεσει το στυλ του.

Καλά του είπε όμως. Οπότε δεν έχουμε να ρωτήσουμε κάτι τον Πολάκη όχι. Και στο λέει ανάπηρος συντηρητικός αυτό.

Να δουμε τη ΝΔ τι θα κάνει. Τετραετία της είναι τώρα, ο Πολάκης πάει, αντιπολίτευση.

Γιατί τι να το κάνω όταν μου βγάζεις ανάπηρο ευρωβουλευτή για να πάρεις 350 χιλιάδες ψηφαλάκια συμπάθειας και μολις πάει επάνω κάνει ερωτήσεις άλλα αντι άλλων φάση;

Και που βγήκε, εμένα τη ζωή μου πως την βελτίωσε; Καθόλου μέχρι στιγμής. Για να συγκινηθείτε να τον ψηφίσετε τον έβαλαν.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Για πρότεινε λύσεις; Είναι εύκολη η κριτική... Το πιο ευκολο απο όλα είναι να κάνουμε κριτική στους πάντες για τα παντα.

Εκείνη την μέρα ο Πολακης έγινε το πιο επαχθές προσωπο στην Ελλάδα. Για την συμπεριφορά του μιλάω.

Επίσης, τι σημαίνει είμαι συντηρητικος;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,876 μηνύματα.
Για πρότεινε λύσεις; Είναι εύκολη η κριτική... Το πιο ευκολο απο όλα είναι να κάνουμε κριτική στους πάντες για τα παντα.

Εκείνη την μέρα ο Πολακης έγινε το πιο επαχθές προσωπο στην Ελλάδα. Για την συμπεριφορά του μιλάω.

Επίσης, τι σημαίνει είμαι συντηρητικος;

Να προτείνω λύσεις για τι πράγμα φίλε μου;

Το ελάχιστο εδω, συντηρητικός σημαίνει ότι δεν είμαι συριζοτρόλλ.

Και είπα ανάπηρος συντηρητικός για να καταλάβεις πως δεν επηρρεάζομαι συναισθηματικά υπερ του κυμπουρόπουλου ούτε επειδή είναι ανάπηρος όπως κι εγω, ούτε επειδή του την έπεσε συριζαίος (που δεν είμαι εγω).

Δεν εχω καποιο κοινό τόπο δηλαδή με τον Πολάκη. Απλά έτυχε μια φορά στις 300 να έχει δίκιο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Αυτό είναι προσωπική σου εκτίμηση. Δεν σημαίνει οτι είναι η σωστη. Άλλο να είσαι μαύρος ή άσπρος, άντρας ή γυναικα κι άλλο να εχεις αναπηρία.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,876 μηνύματα.
Αυτό είναι προσωπική σου εκτίμηση. Δεν σημαίνει οτι είναι η σωστη.

Συμφωνώ. Αποψη εκφράζω, όχι θέσφατο.

Άλλο να είσαι μαύρος ή άσπρος, άντρας ή γυναικα κι άλλο να εχεις αναπηρία.

Τι σχέση έχει αυτό με όσα συζητάμε; Και τι εννοείς βασικά;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Εννοώ για positive discrimination και μοριοδοτηση αν είσαι μαύρος. Για τις γυναίκες δεν υπαρχει, άστοχη παρατήρηση.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,876 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
:P
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Σοφια,καταλαβαινω που το πας,αλλα ουσιαστικα το να μην μπορουν να κανουν αυτα που λες παραπεμπει πιο αμεσα σε καποια αναπηρια/αδυναμια η ελλειψη ικανοτητας να πραγματοποιησουν μια συγκεκριμενη εργασια. Δεν σημαινει οτι ολα τα Αμεα αναπτυσσουν χαρισματα σε κατι αλλο.Εαν ειναι ετσι οσοι περνανε μια δυσκολια αποκτουν "ιδιαιτερες" ικανοτητες.

Επισης για λογους ευκολιας συνοχης καλο θα ειναι τα αρθρα ως πηγες να παραθετονται συνοδευτικα σε αυτο που στηριζεις οχι πρωτα αυτα και μετα η δικη σου αιτιολογηση/γνωμη :)
Ε με μια έννοια αναπτύσσουν ικανότητες . Μπορεί να έχεις καλύτερη όσφρηση ή να διαβάζεις καλά τα χείλη των άλλων ή να κόβεις λαχανικά με το ένα χέρι ..
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Ε με μια έννοια αναπτύσσουν ικανότητες . Μπορεί να έχεις καλύτερη όσφρηση ή να διαβάζεις καλά τα χείλη των άλλων ή να κόβεις λαχανικά με το ένα χέρι ..
Δεν θα έλεγα οτι αναπτύσσουν ικανότητες, αλλά οτι τις εξελίσσουν στην ουσία. Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις που όντως έχουν πολύ ιδιαίτερες ικανότητες εκ γεννετής, αλλά αυτό δεν ισχύει για την πλειοψηφία του κόσμου.
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,911 μηνύματα.
Επειδή έχω δουλέψει στην αναπηρία, να σας πω ότι το ορθότερο είναι το «Άτομα με Αναπηρία» γιατί οτιδήποτε άλλο είναι σαν ενοχοποιείς ή σαν να θεωρείς ταμπού λέξη την αναπηρία και με το «ειδικές» τα διαχωρίζεις τελείως από τον γενικό πληθυσμό κιόλας.
Ειδικά εκείνο το ανεκδιήγητο «άτομα με ειδικές ικανότητες» που είχαν βγάλει κάποτε ήταν (πέρα από τελείως πολιτικά ορθό) και προσβλητικό, σαν να απευθύνεσαι σε παιδάκια και όχι σε άτομα με προσωπικότητα.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Επειδή έχω δουλέψει στην αναπηρία, να σας πω ότι το ορθότερο είναι το «Άτομα με Αναπηρία» γιατί οτιδήποτε άλλο είναι σαν ενοχοποιείς ή σαν να θεωρείς ταμπού λέξη την αναπηρία και με το «ειδικές» τα διαχωρίζεις τελείως από τον γενικό πληθυσμό κιόλας.
Ειδικά εκείνο το ανεκδιήγητο «άτομα με ειδικές ικανότητες» που είχαν βγάλει κάποτε ήταν (πέρα από τελείως πολιτικά ορθό) και προσβλητικό, σαν να απευθύνεσαι σε παιδάκια και όχι σε άτομα με προσωπικότητα.
Εγώ έχω μείνει στο άτομα με ιδιαίτερες ανάγκες. Το ίδιο λέμε; δεν ισχυει πια να το λέμε ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μια ακόμα ερώτηση κ ελπίζω να είμαι ον τοπικ, για να κάνεις μια γονιδιακή εξέταση τι κόστος έχει ; ή είναι ανάλογα την εξέταση ; ξερει κανεις ; να δει κάποιος αν έχει το γονίδιο του πατερα πχ που είναι άτομο με κάποια αναπηρία
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top