Γιατί πρέπει να βγεις ραντεβού με ένα κορίτσι που δεν διαβάζει….

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Σήμερα περί χαρής μου το παρέθεσε ένας καλός μου φίλος...
Νομίζω οτι σε κάποιους θα αρέσει,σε κάποιους όχι...
Σας διαβάζω ;)


Βγες ραντεβού με ένα κορίτσι που δεν διαβάζει. Ανακάλυψε την στη μελαγχολική ζοφερότητα ενός μπαρ του συρμού, ή στο καπνισμένο, ιδρωμένο και αλκοολούχο χώρο ενός club. Όπου και να την βρεις φρόντισε να είναι με το χαμόγελο στα χείλη και σιγουρέψου ότι αυτό γίνεται πλατύτερο όταν η παρέα της στρέφει αλλού την προσοχή της. Στην πορεία, απασχόλησε την με ελαφριά κουβεντούλα, διάλεξε «πεσιματικές» ατάκες χαμογελώντας αμυδρά και με νόημα. Και ενώ η νύχτα μπαίνει για τα καλά οδήγησε την στην πόρτα της εξόδου. Μην δώσεις σημασία στην όποια αβάσταχτη κούραση μπορεί προς στιγμήν να σε λυγίζει. Φίλησε την κάτω από την τρεμάμενη λάμψη της λάμπας του δρόμου ενώ βρέχει, όπως έχεις δει στις ταινίες, υποκρινόμενος ωστόσο ότι η σκηνή δεν έχει και κάποια ιδιαίτερη σημασία. Πήγαινε την στο διαμέρισμα σου και απάλλαξε τον εαυτό σου από τον ψυχαναγκασμό του «κάνω έρωτα». Απλά πήδηξε την.


Στη πορεία άσε το βιαστικό συμβόλαιο που υπέγραψες –ούτε που κατάλαβες πως- να εξελιχθεί αργά και βασανιστικά σε σχέση. Βρες κοινά ενδιαφέροντα και θέματα προς συζήτηση όπως το σούσι ή η μουσική. Φρόντισε να κτίσεις γύρω από αυτό ένα πολύ γερό οικοδόμημα, πασπαλισμένο με την αίσθηση της αίγλης του ιερού χώρου στον οποίο καταφεύγεις κάθε φορά που η ατμόσφαιρα μεταξύ σας γίνεται χλιαρή και τα βράδια ατελείωτα. Μην σκέφτεσαι ιδιαίτερα και άσε απλώς τους μήνες να περνούν. Πρότεινε της να συζήσετε και άφησε στην ίδια την ευθύνη της διακόσμησης. Αναλώσου σε ανούσιους καβγάδες τύπου «κλείνουμε την κωλοκουρτίνα στην ντουσιέρα για να μην πιάσει μάκα» και άσε να περάσει ένας χρόνος χωρίς να το πάρεις χαμπάρι. Από εδώ και εμπρός ξεκίνα να παίρνεις χαμπάρι.


Στο μυαλό σου στριφογυρνάει η ιδέα ότι είναι μάλλον καιρός να παντρευτείτε, αλλιώς όλη η ιστορία θα είναι χαμένος χρόνος. Κάλεσε την λοιπόν για δείπνο σε ένα υπερπολυτελές εστιατόριο με ονειρική θέα πολύ εκτός των οικονομικών σου δυνατοτήτων. Με μακάριο ύφος ζήτησε από το σερβιτόρο να της φέρει ένα ποτήρι σαμπάνια αφού έχει βάλει μέσα ένα αξιοπρεπές δακτυλίδι. Όταν το προσέξει κάνε της πρόταση με όσο ενθουσιασμό και ειλικρίνεια μπορείς να επιστρατεύσεις. Μην σε νοιάξει ιδιαίτερα αν νοιώσεις την καρδιά σου να χτυπά σαν ταμπούρλο. Το ίδιο ισχύει ακόμα και αν δεν μπορείς να την νοιώσεις καθόλου. Εάν μεσολαβήσει χειροκρότημα κάνε σαν να μην τρέχει τίποτα. Αν κλάψει, χαμογέλασε σαν να είσαι ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος του κόσμου. Αν δεν κλάψει κάνε το ίδιο.

Άσε τα χρόνια να περνούν δίχως να δίνεις ιδιαίτερη σημασία. Ασχολήσου με την καριέρα σου, αγόρασε ένα σπίτι, κάνε δύο εντυπωσιακά παιδιά. Προσπάθησε να τα μεγαλώσεις καλά. Σταδιακά μπορείς να αρχίσεις να νοιώθεις αποτυχημένος. Απώλεσε λοιπόν την ύπαρξη σου μέσα σε μια βαρετή μονοτονία, σε μια μονοδιάστατη θλίψη. Πέρασε την κρίση της μέσης ηλικίας. Γέρασε. Στοχάσου πάνω στην ελλιπή πραγματοποίηση των στόχων σου. Κάποιες φορές νοιώσε ευχαριστημένος αλλά κυρίως νοιώσε κενός και ελαφρύς. Κατά την διάρκεια περιπάτων νοιώσε σαν να μην υπάρχει πια επιστροφή ή σαν να είσαι έτοιμος να σε πάρει ο άνεμος. Στο τέλος συμβιβάσου με μια θανατηφόρα ασθένεια και αποδήμησε εις Κύριον αλλά…μόνο αφού έχεις συνειδητοποιήσει ότι με το κορίτσι που δεν διάβαζε η καρδιά σου δεν σκίρτησε ποτέ από οποιοδήποτε πάθος, και κανένας δεν θα γράψει την ιστορία της ζωής σας. Κατά τον ίδιο τρόπο, θα πεθάνει και αυτή μόνο με την αμυδρή και μέτριας έντασης θλίψη ότι η ικανότητα της να αγαπάει έπεσε στο κενό.

Κάνε αυτά τα πράγματα, γαμώτο, γιατί τίποτα δεν είναι χειρότερο από ένα κορίτσι που διαβάζει. Κάνε τα, σου λέω, γιατί μια ζωή στο καθαρτήριο είναι καλύτερη από μια ζωή στην κόλαση. Κάνε τα γιατί το κορίτσι αυτό είναι γνώστρια του λεξιλογίου που μπορεί να περιγράψει αυτή την ακαθόριστη δυσαρέσκεια ως μια ανεκπλήρωτη ζωή. Ένα λεξιλόγιο που αναλύει την εσωτερική ομορφιά του κόσμου και την κάνει δυνατή αναγκαιότητα αντί για φαντασιακή αναζήτηση. Το κορίτσι που διαβάζει έχει πρόσβαση σε ένα λεξιλόγιο που μπορεί να διακρίνει μεταξύ της απατηλής και απαθούς ρητορικής κάποιου που δεν μπορεί να την αγαπήσει, και της άναρθρης απελπισίας κάποιου που την αγαπάει πολύ. Ένα λεξιλόγιο που, γαμώτο, κάνει την κενού περιεχομένου σοφιστεία μου ένα φτηνό κόλπο.

Κάνε τα γιατί το κορίτσι που διαβάζει κατανοεί σύνταξη. Η λογοτεχνία την έχει διδάξει ότι οι στιγμές τρυφερότητας έρχονται σε σποραδικά αλλά αναγνωρίσιμα διαλείμματα. Γνωρίζει επίσης πολύ καλά ότι η ζωή δεν έχει γραμμική πορεία, και θεωρεί δεδομένο ότι η παρακμή ρέει στην ίδια κατεύθυνση με την απογοήτευση. Ένα κορίτσι που έχει εμβαθύνει στη σύνταξη του λόγου αναγνωρίζει στις ακανόνιστες διστακτικές παύσεις ανάμεσα σε δύο ανάσες τη φύση του ψέματος. Επίσης, αντιλαμβάνεται τη διαφορά της μεμονωμένης στιγμής θυμού από την μόνιμη συνήθεια κάποιου να είναι πικρός και κυνικός ανεξάρτητα λόγου ή αιτίας· αυτή η συνήθεια θα παραμείνει ζωντανή και όταν έχει πακετάρει τα πράγματα της, έχει αποχαιρετήσει απρόθυμα, έχει αποφασίσει ότι πρόκειται για παύση και όχι για τελεία και…προφανώς θα συνεχίζεται εις τον αιώνα τον αιώνων αμήν. Στην πραγματικότητα, πρόκειται για το συντακτικό που ταιριάζει στο ρυθμό και στους κυματισμούς ενός «αγαθού» βίου.


Βγες ραντεβού με ένα κορίτσι που δεν διαβάζει γιατί το κορίτσι που διαβάζει γνωρίζει τη σημαντικότητα της πλοκής, μπορεί να εντοπίσει που τελειώνει ο πρόλογος καθώς και τις αιχμηρές εντάσεις της κορύφωσης. Τις νοιώθει στο πετσί της. Το κορίτσι που διαβάζει θα είναι υπομονετική σε μια διακοπή της δράσης, θα επισπεύσει τη λύση. Μα πάνω απ’ όλα γνωρίζει την αναπόφευκτη βαρύτητα του τέλους. Βρίσκεται στο στοιχείο της. Έχει αποχαιρετήσει χιλιάδες ήρωες με ένα σούβλισμα θλίψης όλο κ’ όλο στην καρδιά.


Μην βγεις ραντεβού με ένα κορίτσι που διαβάζει γιατί τα κορίτσια αυτά είναι που αφηγούνται τις ιστορίες. Εσύ και ο Τζόυς, εσύ και ο Ναμπόκοφ, εσύ και η Γουλφ. Εσύ στη βιβλιοθήκη, στο διάδρομο αναμονής του μετρό, στη γωνία του καφέ, στο παράθυρο του δωματίου σου. Εσύ που αιωνίως κάνεις την ζωή μου αφόρητη. Το κορίτσι που διαβάζει έχει βγάλει έξω το τεφτέρι της ζωής της και είναι γεμάτο νόημα. Προσέχει οι αφηγήσεις της να είναι πλούσιες, το υποστηρικτικό καστ χρωματιστό και η γραμματοσειρά έντονη. Εσύ, το κορίτσι που διαβάζει, με κάνεις να θέλω να είμαι όλα αυτά που δεν είμαι. Αλλά είμαι αδύναμος και θα σε απογοητεύσω, αφού αυτό που έχεις ονειρευτεί είναι καλύτερο από αυτό που είμαι. Δεν θα δεχόσουν ποτέ τη ζωή για την οποία μιλούσα προηγουμένως. Δεν θα δεχόσουν τίποτα λιγότερο από πάθος, τελειότητα και μια ζωή άξια να αφηγηθεί. Αυτό ήταν. Τελείωσα μαζί σου κορίτσι που διαβάζει. Και μην ξεχάσεις με το επόμενο τραίνο να πάρεις και τον Χεμινγκγουέι μαζί σου. Σε μισώ. Δεν φαντάζεσαι πόσο πολύ σε μισώ.

αρχική πηγή
δευτερεύουσα πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριώ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Ενδιαφερον, προσωπικη απογοητευση μου βγαζει και θυμο ισως. Στην αρχη ειναι πιο πολυ χαλαρο και "εγω τα ξερω ολα".
Δεν περιμενα την αλλαγη στο υφος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StingAs7

Νεοφερμένος

Ο StingAs7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Καλα δεν ξερω τι λεει αυτος...αλλα γκομενα που ειναι ξυλο απελεκητο δε μου κεντρισε ποτε το ενδιαφρον ρομαντικα και σεξουαλικα...
Οποτε θα επιλεξω να τον αγνοησω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Μελαγχολία μου βγάζει εμένα...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
μια οργη την εχει και μια θλιψη βεβαια
ενδιαφερουσα η προσεγγιση του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
Πολυ ομορφο κειμενο..
Καλα δεν ξερω τι λεει αυτος...αλλα γκομενα που ειναι ξυλο απελεκητο δε μου κεντρισε ποτε το ενδιαφρον ρομαντικα και σεξουαλικα...
Οποτε θα επιλεξω να τον αγνοησω:)
Πολυ επιφανειακα προσεγγισες το θεμα του κειμενου νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
One moment of silence for our brother, who has courageously fallen in the field of battle. :|

Η πολυδιάστατη τροφή για σκέψη που μας παρέχει ο εκλεκτός συγγραφέας μέσα από το βαθυστόχαστο κείμενο, το οποίο παραθέτει η φίλτατη συνφορουμίτισσα diotima, πρακτικά θίγει την αποδέσμευση δύο θεμελιωδών εννοιών: της ακαδημαϊκής ευστροφίας από την κοινωνική ευστροφία. Η κατοχή πτυχίου, μεταπτυχιακού ή διδακτορικού, δεν συνεπάγεται κατ' ανάγκην την απαραίτητη ωριμότητα που απαιτείται για τον σωστό χειρισμό καταστάσεων εντός μίας σχέσης, χωρίς ωστόσο να την αποκλείει. Ωστόσο, ενδέχεται κάλλιστα, μία τυπική κοπέλα, το "κορίτσι της διπλανής πόρτας", να αντιμετωπίσει με μεγαλύτερη ωριμότητα τα εκάστοτε προβλήματα και εντέλει να διαθέτει τα κατάλληλα εφόδια για την σύναψη μίας σταθερής, μακροχρόνιας και άνευ σοβαρών προβλημάτων σχέσης. Κοινώς, αυτές οι κοπέλες μπορεί εν τέλει να προκύψουν σοβαρότερες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
One moment of silence for our brother, who has courageously fallen in the field of battle. :|

Η πολυδιάστατη τροφή για σκέψη που μας παρέχει ο εκλεκτός συγγραφέας μέσα από το βαθυστόχαστο κείμενο, το οποίο παραθέτει η φίλτατη συνφορουμίτισσα diotima, πρακτικά θίγει την αποδέσμευση δύο θεμελιωδών εννοιών: της ακαδημαϊκής ευστροφίας από την κοινωνική ευστροφία. Η κατοχή πτυχίου, μεταπτυχιακού ή διδακτορικού, δεν συνεπάγεται κατ' ανάγκην την απαραίτητη ωριμότητα που απαιτείται για τον σωστό χειρισμό καταστάσεων εντός μίας σχέσης, χωρίς ωστόσο να την αποκλείει. Ωστόσο, ενδέχεται κάλλιστα, μία τυπική κοπέλα, το "κορίτσι της διπλανής πόρτας", να αντιμετωπίσει με μεγαλύτερη ωριμότητα τα εκάστοτε προβλήματα και εντέλει να διαθέτει τα κατάλληλα εφόδια για την σύναψη μίας σταθερής, μακροχρόνιας και άνευ σοβαρών προβλημάτων σχέσης. Κοινώς, αυτές οι κοπέλες μπορεί εν τέλει να προκύψουν σοβαρότερες. :)

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα. Εννοείς ότι από την μία έχουμε τις κοπέλες με πτυχία κλπ (που μπορεί όμως να μην είναι ευφυής μέσα στη σχέση) κι από την άλλη την τυπική κοπέλα της διπλανής πόρτας (η οποία πιθανώς να είναι ωριμότερη σε μια σχέση);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Αν και καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά ένα γραπτό, ουσιαστικά (αν το πάρεις κυριολεκτικά) ο τύπος μας λέει ότι είναι καλύτερα να ζήσεις στη μετριότητα, παρά να μπλέξεις με κάποια που θέλει να είσαι κάτι που δεν είσαι. Για ποια ευστροφία μιλάς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ε ρε ανασφάλειες... Και των ανδρών η ανασφάλεια είναι 1000 μαζεμένες γυναικείες.
Εσύ, το κορίτσι που διαβάζει, με κάνεις να θέλω να είμαι όλα αυτά που δεν είμαι. Αλλά είμαι αδύναμος και θα σε απογοητεύσω, αφού αυτό που έχεις ονειρευτεί είναι καλύτερο από αυτό που είμαι.
Συμβουλή προς τον νεαρό που το έγραψε- ποτέ δεν είναι αργά για διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Αν κατάλαβα καλά,αυτό που θέλει να πεί ο ποιητής είναι:"Τα καλά και άξια κορίτσια,θέλουν κόπο και προσπάθεια για να πάει μπροστά η σχέση σου μαζί τους".Διορθώστε με αν κάνω λάθος:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Συμβουλή προς τον νεαρό που το έγραψε- ποτέ δεν είναι αργά για διάβασμα.
+ στην από πάνω, όχι για το κόμπλεξ όμως όπως το εννοεί, αλλά υπό ένα διαφορετικό πρίσμα. Να ξεδιπλώσω μερικές ακόμη σκέψεις να εξηγηθώ...

Φυσικά όπως το αντιλαμβάνομαι το διάβασμα είναι απλώς ένας διαφορετικός τρόπος να ερμηνεύσει τον τρόπο που κάποιος βλέπει τη ζωή του. Η κοπέλα που δε διαβάζει είναι ένας τυπικός άνθρωπος που είναι ευχαριστημένος στη μετριότητα, που δε ζητάει πολλά(όχι υλικά), δε θέλει να ζήσει πολλές συγκινήσεις. Θέλει μια ήσυχη ζωή με συντροφιά κάποιον που απλώς θα βρίσκεται κοντά του.

Η κοπέλα που διαβάζει είναι ο άνθρωπος που θέλει να ζήσει πολλά, κάνει μεγάλα όνειρα, πετάει και νιώθει εγκλωβισμένος αν βρεθεί σε μια κατάσταση όπως η προηγούμενη. Μην κολλάτε στο ότι μιλάει για κοπέλα. :) Εγώ θα έλεγα πως θα μπορούσε να μιλάει και για δυο πτυχές του εαυτού του και ίσως η κοπέλα που διαβάζει είναι το απωθημένο του, ένας μη τυπικός εαυτός με μια συμβατική ζωή που τώρα του χτυπάει την πόρτα και τον κάνει να θέλει να γίνει ξαφνικά κάτι που δεν είναι.

Καθένας το βλέπει αλλιώς. :redface: Εμένα τέτοιες σκέψεις μου γεννά, άσχετα με το τι εννοεί. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αν κατάλαβα καλά,αυτό που θέλει να πεί ο ποιητής είναι:"Τα καλά και άξια κορίτσια,θέλουν κόπο και προσπάθεια για να πάει μπροστά η σχέση σου μαζί τους".Διορθώστε με αν κάνω λάθος:redface:

Αυτό θέλει να πει; Εγώ πάλι βλέπω ένα παλικάρι που ερωτεύτηκε μια κοπελα.
Αυτή ή ήταν παραμορφωμένη κομπλεξική απο την πολλή κουλτούρα και του πρηζε τα @@@ να γίνει άνθρωπος όπως εκείνη ορίζει ή αυτός ήταν κομπλεξικός και έχοντας πλάι του μια με λόγο και στάση, αισθανόταν έτοιμος να κρεμαστεί. Οπως και να χει, δεν τα κιμιάσανε για τον α, β λόγο και σου λέει το παλικάρι- τι να κάνω; Θα τα βάλω με τη μόρφωση και θα στρέψω το βλέμμα μου αλλού, έχοντας την ελπίδα ή να με προσέξει μια που δεν έχει και πολλά να πει ή μία που είναι στουρνάρι να χω το κεφάλι μου ήσυχο αφού θα την έχω του χεριού μου. Ο ίδιος δε, μπορεί ή να μην σπούδασε ποτέ και να του μεινε το κόμπλεξ ή απο την άλλη να μορφώθηκε τόσο, που σίχαθηκε τις όμοιες του, τις κοπέλες που μυαλό τους είναι η επαγγελματική και πνευματική ανέλιξη παρά ας πούμε το βολεμα σε μια οικογένεια απο νωρίς (με αναφορά στα εντυπωσιακά παιδιά που θέλει να κάνει). Βόλεμα για άλλους με την καλή έννοια, βόλεμα για άλλους με την αρνητική έννοια.
Οπως και να χει όμως, το ζουμί είναι ένα: Αυτός πέρασε (ή περνάει- πότε το γραψε δεν ξέρουμε) τη λεγόμενη ερωτική απογοήτευση ε κι ως γνωστόν για να ξεπεραστεί με κάτι της προσωπίκοτητας του άλλου θα τα βάλεις- συνήθως αυτό που είναι πιο εμφανές στην καθημερινότητα του ατόμου. Για να τα βάλεις, θυμώνεις και μετά μιλάς δακρύβρεχτα και μοιρολατρικά-καλή ώρα- και φυσικά τσουβαλιάζεις όλους/'ολες του είδους- καλή ώρα.
Λες και οσες διαβάζουν είναι όλες σνομπαρίες και σου ξου μουξου μανταλακια και αυτές που δε διαβάζουν όλες είναι σοβαρές και κιουρίες.
Καλά πες του.

Οπως και να'εχει το να τσουβαλιάζει καποιος και να ναι απόλυτος, δε σε εμπνέει για συζήτηση.

Η κοπέλα που διαβάζει είναι ο άνθρωπος που θέλει να ζήσει πολλά, κάνει μεγάλα όνειρα, πετάει και νιώθει εγκλωβισμένος αν βρεθεί σε μια κατάσταση όπως η προηγούμενη. Μην κολλάτε στο ότι μιλάει για κοπέλα. :) Εγώ θα έλεγα πως θα μπορούσε να μιλάει και για δυο πτυχές του εαυτού του και ίσως η κοπέλα που διαβάζει είναι το απωθημένο του, ένας μη τυπικός εαυτός με μια συμβατική ζωή που τώρα του χτυπάει την πόρτα και τον κάνει να θέλει να γίνει ξαφνικά κάτι που δεν είναι.

Ε ας κλείσει τα βιβλία τότε, να κάνει όσα του λείπουν κι αμα του ξαναρθει, επιστρέφει, αμα οχι μια χαρά αμα νιώθει καλα! Μην τα βάζει και με τον εαυτό του, ούτε αυτό είναι καλό. Διότι αν είναι έτσι όπως το σκέφτηκες (μπράβο μις κιτ, εχεις φαντασία και μ'αρέσει:D ) για να διαμορφώσουμε ως θέλουμε τον εαυτό μας, αποδεχόμαστε τις κακές πτυχές του και βουρ στις καλές να γίνουν, δεν τις μηδενίζουμε. Λάθος η προσέγγιση του νεαρού, πολύ λάθος κατ'εμέ.
Δε μηδένιζουμε αν θέλουμε να πάμε εμπρός. Οταν μηδενίζουμε κάνουμε δυο γιγάντια βήματα προς τα πίσω. Πίσω, γκρεμός.
Γνώμη μου πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Κι αν το κείμενο είναι καυστικό ως προς αυτούς που κοιτούν τη ζωή να περνάει μπροστά τους συμβιβασμένοι σε κάτι που βρίσκουν μέτριο; (κουραστική η φαντασία, όλο νέα ερωτήματα προκαλεί :P) Αν είναι ο «εγγράμματος» που κρούει τον κώδωνα σε αυτούς που δεν είναι;

Για να είμαι ειλικρινής, διάβασα το κείμενο και στην αρχική του εκδοχή που είναι στα αγγλικά και δεν ξέρω, βρήκα κάποιους τόνους ειρωνείας προς την πρώτη ομάδα ανθρώπου που σχολιάζει και μια μικρή απέχθεια γι' αυτόν τον τρόπο ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Αν κατάλαβα καλά,αυτό που θέλει να πεί ο ποιητής είναι:"Τα καλά και άξια κορίτσια,θέλουν κόπο και προσπάθεια για να πάει μπροστά η σχέση σου μαζί τους".Διορθώστε με αν κάνω λάθος:redface:

Καλά και άξια κορίτσια είναι όσα έχουν πτυχίο?:confused: Όσα δεν έχουν δηλαδή είναι μετριότητες?? ΛΟΟΟΟΟΟΟΛ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Καλά και άξια κορίτσια είναι όσα έχουν πτυχίο?:confused: Όσα δεν έχουν δηλαδή είναι μετριότητες?? ΛΟΟΟΟΟΟΟΛ

Βρε θα με τρελάνεις;;:worry:
Είπα πουθενά πως τα καλά και άξια κορίτσια είναι αυτά που έχουν πτυχίο;;:/:
Μία εξαγωγή συμπεράσματος έβγαλα απο το κείμενο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Βρε θα με τρελάνεις;;:worry:
Είπα πουθενά πως τα καλά και άξια κορίτσια είναι αυτά που έχουν πτυχίο;;:/:
Μία εξαγωγή συμπεράσματος έβγαλα απο το κείμενο..

Δε το είπα για εσένα! Το λολ μου πήγαινε στο νόημα αν όντως είναι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δε το είπα για εσένα! Το λολ μου πήγαινε στο νόημα αν όντως είναι αυτό.

:redface::redface::redface:
In that case...Θα συμφωνήσω μαζί σου.
Εγώ το είδα σαν παραλληλισμό/αλληγορία την διήγηση.Για αυτό και έβγαλα αυτό το συμπέρασμα.
Τελικά ο καθένας το ερμηνεύει διαφορετικά;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κι αν το κείμενο είναι καυστικό ως προς αυτούς που κοιτούν τη ζωή να περνάει μπροστά τους συμβιβασμένοι σε κάτι που βρίσκουν μέτριο; (κουραστική η φαντασία, όλο νέα ερωτήματα προκαλεί :P) Αν είναι ο «εγγράμματος» που κρούει τον κώδωνα σε αυτούς που δεν είναι;

Για να είμαι ειλικρινής, διάβασα το κείμενο και στην αρχική του εκδοχή που είναι στα αγγλικά και δεν ξέρω, βρήκα κάποιους τόνους ειρωνείας προς την πρώτη ομάδα ανθρώπου που σχολιάζει και μια μικρή απέχθεια γι' αυτόν τον τρόπο ζωής.


Ωραια τα ερωτηματα σου Μις Κιτ, αλλα ειναι δικά σου. Δε νομίζω να είναι τόσο open-minded οποιος το γραψε, το υφος δηλ εμενα δε μου δειχνει κάτι τετοιο. Δε διάβασα το αγγλικό, μου αρκεί το ενα για να βγαλω αποψη. Σωστή λάθος, ποιός ξέρει. Για το μονο που είμαι σίγουρη είναι αυτό που έγραψα, πως με απόλυτες απόψεις και τσουβαλιάσματα, δεν προωθείς μια ιδέα, παρά θλίβεις κι απωθεις τους αναγνώστες. Σχετικά με το ερώτημά σου
Κι αν το κείμενο είναι καυστικό ως προς αυτούς που κοιτούν τη ζωή να περνάει μπροστά τους συμβιβασμένοι σε κάτι που βρίσκουν μέτριο;
Μακάρι να ήταν έτσι. Αλλά το κείμενο δε μου βγάζει κάτι τέτοιο, αλλά θα μπορούσε, πουρκουά πα? Αν ηταν έτσι - που ουσιαστικα δική σου προσεγγιση είναι:P- τότε θα το σχολίαζα θετικά. Διότι είμαι κατά της μετριότητας και του συμβιβασμού, διότι η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβέρη (άντε πάλι οι τρύπες - πανταχού παρούσες, τυχαίνει να μου κολλάνε παντού:redface: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Κορίτσια, διαβάζετε Glamour και Cosmopolitan γιατί ακόμα κι αυτά πιάνονται. Το διάβασμα είναι πανάκεια, ασχέτως περιεχομένου και επιπέδου κατανόησης του αναγνώστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top