Βιβλίο Vs εμπειρία

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Χτ'ες γνώρησα ένα πολυ ενδιαφέρων άτομο και είχαμε μία πολύ όμορφη συζήτηση που είχα καιρό να κάνω, εκείνη λοιπόν είναι της άποψης

" διαβάζω πολλύ, μαθαίνω τα πάντα μέσω των βιβλίων και θέλω ακόμα και η σεξουαλική μου ζωή να έχει πρώτα διάβασμα και μετά να προχωρίσω στον σεξουαλικό τομέα γνωρίζοντας κάθε ερωτογενή ζώνη προκειμένου να περάσουμε καλύτερα απο ότι να είμαστε άσχετοι" μου είπε χαρακτιρηστικά ότι " πρέπει να υπάρχει εμπειρία αλλα πρέπει να διαβάζουμε και να ξέρουμε ακριβώς τι υπάρχει στην νέα εμπειρία βάση γνώσεων και όχι μόνο συνεσθήματος"

Η δική μου άποψη είναι η εξής

" Η εμπειρία είναι καλή να την βιώνεις χωρίς πολλές γνώσεις γιατί το στάδιο π.χ. το σεξουαλικό (για να δούμε την σκέψη σε ίδιο επίπεδο) θέλει και την πλάκα του στο άγνωστο, δηλαδή να γελας με τις βλακειούλες και με την ασχετοίνη σουπάνω σε ένα θέμα, επείσης δένεσε με κάποιον περισσότερο όταν περνάς απο την ασχετοσίνη στην τέχνη με τον δικό σου τρόπο"

Σε αυτό που συμφωνήσαμε ήταν ότι καλό είναι να ξέρεις τα βασικά π.χ. τι είναιπέος και τι κόλπος.

Η άποψη της ήταν ότι πρίν πάει με κάποιον θέλει να διαβάσει για τις ερωτογενείς ζώνες και η δική μου ότι πρέπει να ψάξεις μόνος σου για τις ερωτογενείς ζώνες διασκεδάζοντας και κάνοντας ταξίδια στο σώμα του άλλου και έτσι μαθαίνεις τον άλλο περισσότερο απο ότι καθαρά τις ερωτογενείς ζώνες.

Και εγώ λοιπόν ρωτώ, άσχετα με το θέμα του σέξ, αλλα γενικά στην ζωή μας στις σχέσεις μας και ότι υπάρχει γύρο απο τους ανθρώπους πρέπει να έχουμε πάντα τις γνώσεις για να περάσουμε καλά; πρέπει να γνωρίζουμε τι υπάρχει δίπλα μας και απο τί είναι φτιαγμένο;

Πιστέυετε στην μία ή στην άλλη άποψη; και γιατί; Πιστέυετε ότι γνωρίζοντας με τί είναι φτιαγμένα τα άστρα χάνουν τον ρομαντισμό τους; ότι άν διαβάσεις επιστημονικά για κάτι μπορείς να είσαι καλύτερος απο κάποιον που εξερευνά ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Κανένας ε; θα το έχω υπόψην μου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
lol οκ απαντάω εγώ :P

λοιπόν, μέτρον άριστον!
Χρειάζεται και η εκπαίδευση μέσω βιβλίων αλλά επειδή κανένα βιβλίο δεν μπορεί να αντικαταστήσει την εμπειρία, φυσικά το να ζήσεις κάτι είναι πολύ καλός δάσκαλος.

Πιστεύω ότι επειδή δεν είναι δυνατόν να ζήσουμε τα πάντα και να έχουμε εμπειρίες για τα πάντα, εκ των πραγματών κάποια πράγματα θα τα γνωρίζουμε μόνο μέσα από τα βιβλία...
παράδειγμα, το πως είναι να περπατάς στο φεγγάρι και πως είναι να βλέπεις την γη απ το διάστημα
Αντίστοιχα, κάποια πράγματα δεν μπορούν να περιγραφούν με λόγια και λέξεις ακόμα κι απ την καλύτερη πένα και επιβάλεται να το ζήσεις... δεν μπορεί κανένας μα κανένας να περιγράψει την αγάπη, την φροντίδα, την θαλπωρή... πρέπει να το ζήσεις για να ξέρεις για τι πράγμα μιλάμε

Αρα.. τελικά δεν υπάρχει κανόνας κι εξαρτάται για ποιο θέμα μιλάμε κάθε φορά και επιπλέον, για κάθε άνθρωπο είναι υποκειμενικό το τι έχει ανάγκη να βιώσει και τι να διαβάσει

Τελικό συμπέρασμα, έχετε και οι δύο δίκιο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Πιστέυετε στην μία ή στην άλλη άποψη; και γιατί; Πιστέυετε ότι γνωρίζοντας με τί είναι φτιαγμένα τα άστρα χάνουν τον ρομαντισμό τους; ότι άν διαβάσεις επιστημονικά για κάτι μπορείς να είσαι καλύτερος απο κάποιον που εξερευνά ;
Μμμμμ, λοιπόν, π.χ. στο θέμα του σεξ που ανέφερες, είναι καλό να γνωρίζουμε τις συνέπειες αυτού που κάνουμε εκ των προτέρων, φερ' ειπείν να παίρνουμε προφυλάξεις όχι μόνο για ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες αλλά κ για διάφορες σεξουαλικώς μεταδιδόμενες ασθένειες. Δλδ μαζί με την εμπειρία κ η θεωρητική γνώση γτ δεν χρειάζεται πάντοτε τα παθήματα να μας γίνονται μαθήματα. Όποτε μπορούμε να προστατευθούμε από κάτι έχοντας γνώση μέσω βιβλίων ας το κάνουμε. Όσον αφορά τον αυθορμητισμό, ρομαντισμό κ την "πλάκα" όταν μαθαίνεις μαζί με τον άλλον κάτι, αυτό για μένα δε χάνεται γτ όσα κ να διαβάσεις αν δε βιώσεις κάτι (όταν μιλάμε για κάτι εμπειρικό όπως το σεξ, το ποδήλατο, την οδήγηση κτλ) δεν το μαθαίνεις στην πραγματικότητα.

Αλλά κ γενικότερα, π.χ. σε εργασιακό χώρο, πριν από μία συνέντευξη, είναι καλό να γνωρίζεις κάποια πράγματα για την εταιρεία πριν πάς εκεί για δουλειά γτ έτσι αφενός δείχνεις πιο συγκροτημένος κ στοχευμένος σε αυτό που ψάχνεις κ αφετέρου βλέπεις κ αν όντως κ σένα σε ικανοποιεί η συγκεκριμένη εργασία, πριν ξεκινήσεις κ πριν πας.

Πιστεύω πως κ τα δύο βοηθούν.
Ο ρομαντισμός δε χάνεται αν μάθουμε οτι τα άστρα που βλέπουμε δεν είναι αυτά που βλέπουμε. Ο ρομαντισμός υπάρχει γτ τα βλέπουμε μαζί με :inlove: κάποιον που μας κάνει κ αισθανόμαστε έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Συμφωνώ με τα όσα είπατε, αλλά ως άτομο που δεν μ' αρέσει πολύ να διαβάζω βιβλία, προτιμώ να βλέπω ντοκιμαντέρ, ή ταινίες. Αυτά κατατάσσονται στην εμπειρία ή το διάβασμα; :P

Αν απορείτε που κολλάνε οι ταινίες και τα ντοκιμαντέρ με τα βιβλία, να πω ότι θεωρώ ότι οποιοδήποτε βιβλίο μπορεί να μεταφερθεί με κάποιον τρόπο στην οθόνη. Μπορεί να μην είναι απόλυτη ταύτιση περιεχομένου, αλλά αρκετές φορές (ειδικά σε θέματα γνώσεων) ο συνδυασμός με εικόνες και videos είναι πιο πετυχημένος από ένα βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αυτοί οι άνθρωποι όμως που μαθαίνουν να κοινούντε κατα ένα 85% με γνώσεις απο βιβλία δεν έχουν γενικά έναν αέρα" εγώ τα ξέρω όλα αρα εγώ είμαι ο δάσκαλος"; η συγκεκριμένη π.χ. διάβαζε κάθε χρόνο έναν τύπο βιβλίου, την μία ανατομία, την άλλη φύση την άλλη ουράνια σώματα και για ξεκούραση διαβαζε μυθηστορήματα, αυτός ο άνθρωπος δεν είναι τόσο χωμένος που χάνει την αξία έστω του λίγο άγνωστου που μπορεί να σε συνεπάρει; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Μμμμ...δεν χάνει ακριβώς την αξία του άγνωστου, Μανια μου, μάλλον χάνει την ζωή. Είναι σαν να λέμε δεν θα πάω εκδρομή στη Νέα Υόρκη (π.χ.) γτ προτιμώ να διαβάσω ένα βιβλίο για τη Νέα Υόρκη.

Αν είναι τόσο πια βιβλιομανής τι να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsiloboy

Νεοφερμένος

Ο tsiloboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Η προσωπική ανακάλυψη μέσω της εμπειρίας είναι κάτι πολύ όμορφο, αλλά εγώ αισθάνομαι πολύ πιο αφασλής όταν μαθαίνω για κάτι από μια άλλη πηγή (όχι κατ ανάγκη ένα βιβλίο) είτε γιατί δεν το γνώριζα το θέμα είτε γιατί βλέπω το θέμα από μια πλευρά που δεν θα την έβλεπα μόνος μου.

Βέβαια μερικά πράγματα δεν περιγράφονται παρά μόνο βιώνονται. Πχ όσο και να διαβάσεις για το σεξ, αν δεν τα κάνεις και δεν βιώσεις τα συναισθήματα δεν έχει νόημα. Μπορείς όμως στην συνέχεια να διαβάσεις μερικά πράγματα προκειμένου να γίνεις καλύτερος ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thalalla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Το να ανοιγείς ενα βιβλίο μπορεί να είναι μια πολύ ευχάριστη εμπειρία.
Εγώ πρίν απο λίγο άνοιξα το Περί Φωτίσεως του Ζοζέ Σαραμαγκού και βρήκα μέσα 400 ευρώ. :P
(Μάλλον τα είχα καταχωνιάσει εκεί προεκλογικά ...)
Η φώτιση ήταν άμεση, τα βιβλία δεν έχουν μόνο πνευματικό κέρδος αλλά και υλικό!
Ωραίος ο Σαραμαγκού να τον προτιμήσετε!

Πάω να συνεχίσω την πνευματική αναζήτηση...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Επειδή το λέει ένας τύπος σε κάποιο βιβλίο σημαίνει πως είναι και σωστό? Δεν ακυρώνω όσα λένε τα βιβλία, αλλά αμα δεν το ελέγξεις αυτό που διάβασες αν όντως ισχύει, κινδυνεύεις να την πατήσεις άσχημα. Γράφονται και λέγονται τόσες βλακείες από "ειδικούς", που ο μισός πληθυσμός καταλήγει να παπαγαλίζει διάφορα χωρίς να κάτσει ποτέ να σκεφτεί αν στέκουν.
Η εμπειρία είναι ο καλύτερος τρόπος, ανάλογα και με το θέμα βέβαια μπορείς να κάτσεις να διαβάσεις κι ένα βιβλίο πιό πριν, αλλά μην το πάρεις τοις μετρητοίς μέχρι να εξακριβώσεις στην πράξη τι συμβαίνει πραγματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morphine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Εγω βλεπω καθε βιβλιο σαν ξεχωριστο ανθρωπο, σαν μια ξεχωριστη αποψη. Ολοι βλεπουμε τα πραγματικα απο διαφορετικες γωνιες, το βιβλιο ειναι μια απο αυτες.Μπορει να σε κανει να καταλαβεις καποια πραγματα χωρις να χρειαστει να τα ζησεις, ειναι τροφη για σκεψη. Καλο παντως ειναι να εχουμε και αρκετες εμπειριες στη ζωη μας για να ειμαστε και πιο κοντα στη πραγματικοτητα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top