Deja-Vu

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Είχα καιρό να το νιώσω και το ένιωσα πάλι πρίν απο μερικές μέρες...
Ήμουν με 2 φιλαράκια και πίναμε κάτι ποτάκια και ένιωθα οτι ακριβώς το ίδιο σκηνικό το είχα ζήσει ξανά, ακριβώς το ίδιο, το περιβάλλον, η παρέα, οι ατάκες... Πολύ παράξενο συναίσθημα και ψυχική κατάσταση... Το έχετε ψάξει καθόλου? :wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Απ' ότι ξέρω το deja-vu συμβαίνει επειδή μερικές φορές αντί να περάσει το μήνυμα πρώτα στο τμήμα 'αντίληψης' του εγκεφάλου, περνάει στο τμήμα 'καταχώρησης' (μνήμης δλδ), οπότε δίνεται η εντύπωση πως αυτή η ανάμνηση υπάρχει ήδη στον εγκέφαλο και ξανασυμβαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω το εχω νιωσει πολλες φορες, ιδικα μεσα στην ταξη οταν μας τα πριζει (ναι ρε σεις τα @ρχιδι@, οχι τα αλλα) η φιλολογος με τους τονους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Μου έχει τύχει κι εμένα αρκετές φορές και ένιωασ πολύ παράξενα :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Μήπως υπάρχει glitch στο matrix; :D
Μου έχει τύχει κι εμένα πολλές φορές και ομολογώ οτι έχει πλάκα :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Εγώ έχω ακούσει οτι ο εγκέφαλος έχει ένα μηχανισμό για να αποφασίζει άν κάτι μας φαίνεται γνώριμο και το deja-vu είναι αστοχία αυτού του μηχανισμού. Πρίν κανα χρόνο είχε ενα ντοκυμαντέρ στη νετ για τον εγκέφαλο, και ένας είχε πάθει το ανάποδο:ενώ αναγνώριζε οτι τα άτομα μοιάζανε στην όψη με τους γνωστούς του δεν γνώριζε κανέναν και είχε την εντύπωση οτι ήταν άλλοι που τους έμοιαζαν. (γενικά πολύ κορυφαίο αυτό το ντοκυμαντέρ).
Μεχρι και την 1η λυκείου το πάθαινα περίπου 2-3 φορές το μήνα. Μετά βγήκε εκδωση stable για το firmware του εγκεφάλου :D και το έχω πάθει 5-6 φορές απο τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Εγώ δεν το παθαίνω συχνά, αλλά 2-3 φορές το χρόνο στάνταρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Κι εγω το παθαίνω αλλά πολύ σπάνια, άντε μια φορά στα 2 χρόνια. :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
και εγω το παθαίνω συχνά
και εγω το παθαίνω συχνά.... (είδατε που σας το είπα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αν θυμάμαι καλά το Deja-Vu ευθύνεται σε λάθος εντολή των νευροδιαβιβαστών στον εγκέφαλο....Οτι το έχω πάθει,το έχω πάθει...ψέμματα να πω; 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Ωχ τι να πω κι εγω που εχω διαφορές απο εσας στην κατασκευή των νεύρων... :( (δεν κάνω πλάκα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder :
Ωχ τι να πω κι εγω που εχω διαφορές απο εσας στην κατασκευή των νεύρων... :( (δεν κάνω πλάκα)

Τί εννοείς? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Ωχ τι να πω κι εγω που εχω διαφορές απο εσας στην κατασκευή των νεύρων...
Είναι reconfigurable ο εγκεφαλος. Ολοι εχουμε διαφορές απο όλους στην κατασκευή των νέυρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
απο που τους αγορασατε ρε αυτους τους εγκεφαλους και σας βγαζουν συνεχως προβλήματα? ο δικος μου μιλαμε δουλευει ρολοι... δε μου χει τυχει ποτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλές απόψεις για τι ακριβώς είναι το deja-vu
Oι επιστήμονες πιστεύουν ότι είναι απλώς μια "βλάβη" του εγκέφαλου όπου μπερδεύεται το παρελθόν με το παρόν. Γενικά πιστεύουν ότι απλώς είναι "καταστραμμένες" αναμνήσεις όπου επειδή υπάρχουν κάποια κοινά με την παρόν κατάσταση ο εγκέφαλος μπερδεύεται και νομίζει ότι το έχουμε ξαναζήσει
Οι ψυχολόγοι διαχωρίζονται κύριος σε 2 απόψεις
1. Μερικοί λένε ότι είναι απλώς μια ανάκλαση μια μνήμης που παρόλο που δεν είναι ίδια έχει κοινά γνωρίσματα με την παρόν κατάσταση και αυτά τα γνωρίσματα έφεραν στην επιφάνεια την μνήμη αυτή
2. Κάποιοι άλλοι ψυχολόγοι πιστεύουν ότι το deja-vu οφείλεται στα όνειρα. Δλδ κάποτε είδαμε ένα όνειρο που προφήτευε κάποια στιγμή. Και όταν ζούμε αυτή την στιγμή μας νομίζουμε ότι την έχουμε ζήσει λόγου του ονείρου

Υπάρχουν και κάποιες άλλες απόψεις αλλά είναι πολύ τραβηγμένες και πιστεύω ότι δεν αξίζει να τις σχολιάσουμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Μου έχει τύχει αλλά δεν το έχω ψάξει καθόλου το θέμα.. Παράξενο συναίσθημα πάντως (πάντα προσπαθώ να θυμηθώ πότε μου έτυχε!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny :
Τί εννοείς? :/

Απλά η κατασκευή του τον δίνει πολλά περισσότερα ατού από μας τους "κανονικούς" :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Πολλές φορές μου συμβαίνει και αρκετά συχνά μπορώ να πω.
Αισθάνομαι περίεργα :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey :
Απλά η κατασκευή του τον δίνει πολλά περισσότερα ατού από μας τους "κανονικούς"  :happy:


ΑΧ πως φένεται ο έρωτας :inlove: όλα τα ξέρεις για τον άρχοντα :tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
[SIZE=-1]Τι είναι το Deja vu[/SIZE][SIZE=-1]
Η έκφραση είναι γαλλική και σημαίνει «το έχω ξαναδεί».Σημαίνει εκείνη την κατάσταση κατά την οποία για μερικά δευτερόλεπτα ή και κλάσματα δευτερολέπτων έχουμε την εντύπωση πως κάποια κατάσταση που ζούμε αυτή τη στιγμή την έχουμε ξαναζήσει στο παρελθόν. Ολοι οι άνθρωποι έχουν αισθανθεί το Deja vu τουλάχιστον μια φορά στην ζωή τους...
[/SIZE]
[SIZE=-1]Τι [/SIZE][SIZE=-1]το [/SIZE][SIZE=-1]προκαλεi:

[/SIZE]
!!Επιστημονική άποψη!!:
[SIZE=-1]Οι επιστήμονες εξηγούν το Deja vu ως μια προσωρινή «βλάβη» του εγκεφάλου κατά την οποία μπερδεύεται το παρελθόν με το παρόν..[/SIZE][SIZE=-1]Το Deja vu είναι μια μικρή και προσωρινή βλάβη κατά την οποία αντί να αποθηκεύσει το [/SIZE][FONT=&quot]δεδομένο[/FONT][SIZE=-1] ως καινούργιο «μπλοκάρει» και το αναγνωρίζει σαν παλιό Κι έτσι μας δίνεται η εντύπωση πως έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν και το ξαναζούμε ίδιο και απαράλλαχτο πάλι...
[/SIZE]
[SIZE=-1]
!!ψυχολόγοι αποψη!!:
[/SIZE]
[FONT=&quot]Oι πιο ορθολογιστές:
[/FONT][SIZE=-1]Eπεξηγούν το Deja vu ως μια αστραπιαία ανακάλεση κάποιας ξεχασμένης μνήμης που όμως δεν είναι ίδια και απαράλλαχτη με αυτήν που ζούμε την στιγμή εκείνη αλλά έχει κάποια κοινά γνωρίσματα εκ των οποίων κάποιο «ξύπνησε» την ξεχασμένη μνήμη..
[/SIZE]
οι λιγότερο ορθολογιστές:

[SIZE=-1]Δεν απορρίπτουν το ενδεχόμενο του να δρα προφητικά το ένστικτο κατά την διάρκεια του ύπνου και να εκφράζεται με όνειρα. Έτσι, εξηγούν το φαινόμενο του Deja vu ως μια στιγμιαία ανάκληση προφητικού ονείρου που είχε ξεχαστεί. Αυτή η άποψη συμφωνεί με μια από τις απόψεις των αποκρυφιστών.

[/SIZE]
[SIZE=-1]!!Οι μυστικιστές!!: Απορρίπτουν κάθετα την επιστημονική άποψη δέχονται μέρος της ψυχολογικής αλλά το συμπέρασμα είναι άλλο. Ίσως όλοι έχουμε συχνά ακούσει ότι το Deja vu είναι ξεχασμένη μνήμη παλαιότερης ενσαρκώσεως η οποία ανακλήθηκε χάρη σε κάποιο ερέθισμα...

https://www.blackstate.gr/dejavu.htm

[/SIZE]
Καμία από αυτές τις θεωρίες όμως δεν είναι απόλυτα ακριβής και αληθινή.. και σε όλες υπάρχουν κενά… Συμπέρασμα? Το φαινόμενο αυτό δεν έχει εξηγηθεί απόλυτα και ειλικρινέστατα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top