Τα σύμβολα και η σημασία τους

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πολύς λόγος της τελευταίες μέρες για τα σύμβολα και τη σημασία τους.
Ο Άγνωστος Στρατιώτης, η σημαία... Άλλοι νιώθουν δέος και άλλοι καίνε τη σημαία επειδή έχασε η ομάδα τους στο γήπεδο.
Ποιά είναι λοιπόν η γνώμη σας για τα πάσης φύσεως σύμβολα; Αισθάνεστε σεβασμό ή σας είναι αδιάφορο τι συμβολίζουν και γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Για κάθε άνθρωπο η σημασία ενός συμβόλου είναι διαφορετική. Άλλη σημασία έχει η ελληνική σημαία για κάποιον που πολέμησε το '40 και άλλη για κάποιον που γεννήθηκε μετά τη δεκαετία του '80. Επιπλέον ο καθένας μπορεί να συγκινηθεί από ένα διαφορετικό σύμβολο, άλλος από τη σημαία άλλος από μία εικόνα άλλος από έναν ύμνο. Εκτός αυτού ο σεβασμός που νιώθει κάποιος για ένα σύμβολο εξαρτάται από την ώρα και τη στιγμή. Πολλοί που δεν είχαν ξαναπιάσει ελληνική σημαία στα χέρια τους την κράτησαν πανηγυρίζοντας για την κατάκτηση του euro 2004 νιώθοντας μεγάλη εθνική υπερηφάνεια.

Προσωπικά δυσκολέυομαι να νιώσω συγκίνηση για ένα σύμβολο μιας και δεν είμαι και τόσο δεμμένη με την μητέρα πατρίδα(μπλα μπλα...) αλλά ούτε και με κάτι άλλο όπως μία ομάδα, η Ε.Ε., η θρησκεία κτλ. Εξαίρεση αποτελεί η περίπτωση αυτό το σύμβολο να αποτελεί ένα προσωπικό σύμβολο που έχω με το σύντροφο μου ή τους φίλους μου.(αν και δεν νομίζω να αναφέρεσαι σε αυτά)

Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν σέβομαι τα σύμβολα μιας και για άλλους ανθρώπους μπορεί αντιπροσωπεύουν κάτι το πολύ σημαντικό. Ακριβώς γι' αυτό θεωρώ μεγάλη απρέπεια και έλλειψη πολιτισμού την προσβολή ενός συμβόλου ιδιαίτερα εθνικού ή θρησκευτικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Για κάθε άνθρωπο η σημασία ενός συμβόλου είναι διαφορετική.



Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν σέβομαι τα σύμβολα μιας και για άλλους ανθρώπους μπορεί αντιπροσωπεύουν κάτι το πολύ σημαντικό. Ακριβώς γι' αυτό θεωρώ μεγάλη απρέπεια και έλλειψη πολιτισμού την προσβολή ενός συμβόλου ιδιαίτερα εθνικού ή θρησκευτικού.

Συμφωνώ και πολύ φοβάμαι ότι το συγκεκριμένο τοπικ θα γίνει οσονούπω πεδίο μαχών!
Κάποιος θα πει καμιά χοντράδα για κάποιο σύμβολο (π.χ. σημαία = κ*λοπανο) και δυστυχώς κάποιοι θα αναγκαστούν να απαντήσουν ανάλογα:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Συμφωνώ και πολύ φοβάμαι ότι το συγκεκριμένο τοπικ θα γίνει οσονούπω πεδίο μαχών!
Κάποιος θα πει καμιά χοντράδα για κάποιο σύμβολο (π.χ. σημαία = κ*λοπανο) και δυστυχώς κάποιοι θα αναγκαστούν να απαντήσουν ανάλογα:|
Νόμιζα ότι μέχρι τώρα έχεις διαπιστώσει πως στο ε-στέκι δεν επιτρέπονται οι χοντράδες…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Συμφωνώ και πολύ φοβάμαι ότι το συγκεκριμένο τοπικ θα γίνει οσονούπω πεδίο μαχών!
Κάποιος θα πει καμιά χοντράδα για κάποιο σύμβολο (π.χ. σημαία = κ*λοπανο) και δυστυχώς κάποιοι θα αναγκαστούν να απαντήσουν ανάλογα:|

Ηλικρηνή μου εδώ δεν απαντάς ανάλογα απλά αποδικνείεις γιατί δεν ειναι κ*πανο, γιατί το λέω πολύ λένε κάτι σημαντικό για εμάς άχριστό δεν χρειάζετε να απαντήσεις απλά να αποδήξεις γιατι δεν ειναι.:)


Λοιπόν Ελληνική σημαια για μένα σημαίνει πολλά άλλα και τίποτα, όταν την βγάζω μόνο σε νήκες και όχι σε χασούρες κάνω το πρώτο λάθος, σέβομαι αυτό που μου λέει άλλα δεν μπορώ και δεν έχω τα κότσια να το τιμήσω όπως πρέπει, δεν ειμαι σαν τους σπάνιους που πάντα έχει μια σημαία στο μπαλκόνι ειμαι όμος εκείνη που όταν την βλέπω να την καίνε να θέλω να σκοτώσω όποιος ειναι στο διάβα μου,
Αλλο ένα ειναι η βέρα μου σύμβολό αγάπης σύνδεσης και ευτυχίας δεν μπορώ να χαρώ τις στιγμές μου όταν δεν έχω την βέρα μου ειναι αυτή που μου θυμήζει ότι έδωσα ένα όρκο στο θεό και την κράτησα να τον αγαπώ και να ειμαι πιστή και δίπλα του στο υπόλοιπο της ζωής μου
Και πρώτο και τελευταίο ο σταυρός και οι εικόνες, ειμουν ειμαι και θα ειμαι φανατική στην πίστη που έχω στην ψυχή μου αλιώς θα ένοιωθα κενή, τα σύμβολά που με κάνουν να έχω πάθος ειναι αυτά και αυτά θα μήνουν άν χάσω κάποα απο αυτά απο τον κόσμο μου δεν ξέρω άν θα μπορώ να συνεχίσω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Για κάθε άνθρωπο η σημασία ενός συμβόλου είναι διαφορετική.
Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν σέβομαι τα σύμβολα μιας και για άλλους ανθρώπους μπορεί αντιπροσωπεύουν κάτι το πολύ σημαντικό. Ακριβώς γι' αυτό θεωρώ μεγάλη απρέπεια και έλλειψη πολιτισμού την προσβολή ενός συμβόλου ιδιαίτερα εθνικού ή θρησκευτικού.

Αυτό ακριβώς... το κάθετί για τον καθένα είναι και σημαίνει διαφορετικά πράγματα... καλό θα είναι οταν αγαπάμε κάτι και το θεωρούμε σύμβολο, να ξέρουμε γιατι το κάνουμε και να μην μένουμε απλά στο πανί ή στην εικόνα αλλά να το πάμε και παραπέρα να αγαπάμε δηλαδή αυτό που συμβολίζει και οχι να καταναλωνόμαστε μονο εκεί...
ας πούμε, γελάω με κάποιους που θεωρούν την Ελληνική σημαία κάτι το ιερό αλλά στην καθημερινότητά τους δεν δείχνουν κανένα σεβασμό σε αυτό που συμβολίζει... την χώρα τους δηλαδή, αλλά και σε ότι έχει γίνει για να την θεωρούν έτσι...


Προσωπικά έχω πάψει πλέων εδώ και καιρό να ταυτίζομαι με σύμβολα... να τα αγαπάω τόσο πολύ δηλαδή... ναι υπάρχει σεβασμός και περισσότερο για το παρελθόν παρά για το παρόν και το μέλλον...
Για εμένα το μοναδικό σύμβολο ήταν το tatoo που είχα το οποίο και αφαίρεσα οταν πια έπαψε να είναι αυτό που ήταν για εμένα οταν είχα πάρη την απόφαση να το κάνω! (και οχι δεν ήταν για γυναίκα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Γιατι, το Αβαταρ του καθενα δεν ειναι κι ενα συμβολο?

Τα συμβολα ειναι απαραιτητα στη καθημερινη ζωη και ειναι τα μονα που μπορουν να ενωσουν ατομα κι ομαδες χωρις να τους μετατρεπουν σε προβατα.
Χρειαζονται για να μετασχηματιζουμε τη περισσεια ενεργεια μας σε κατι (διαφορετικο για τον καθενα) που ο καθενας θεωρει σημαντικο.
Ετσι ειναι ευκολο να εξηγηθει και η αναγκη ολων να ανηκουν καπου (κι αυτο το καπου εχει παντα το δικο του συμβολο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ενω εσυ δε προδικαζεις? Να υποθεσω οτι εισαι κι εσυ Ελληναρας?

Χωριό που φαίνεται, μπισ.

Και ναι, είμαι και γω ελληναράς, και κολλάω ένσημα για να γίνω Ελληναράς. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τα σύμβολα μου είναι παντελώς αδιάφορα και παντελώς ανούσια. Πόσο μάλλον η σημαία που συμβολίζει μια έννοια ανύπαρκτη, επινόηση των ανθρώπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
με συγχωρείς αλλά η σημαία μόνο ανύπαρκτη έννοια δεν συμβολίζει... δεν μπορείς να έχεις μια τόσο απόλυτη άποψη για κάτι που κάποιοι το θεωρούν ιερό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Michelle.
Το ιδιο λες και για τη σημαια που βγαινει πρωτη-πρωτη στο Πολυτεχνειο?

ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Τα σύμβολα μου είναι παντελώς αδιάφορα και παντελώς ανούσια. Πόσο μάλλον η σημαία που συμβολίζει μια έννοια ανύπαρκτη, επινόηση των ανθρώπων.
Όλα τα σύμβολα συμβολίζουν (πλεόνασμα) μια ανθρώπινη επιννόηση!
Και είμαι σίγουρος ότι κανείς σας δεν είναι "παντελώς αδιάφορος" απέναντί τους!
Κι αν θέλετε βάζουμε κι ένα στοιχηματάκι ότι μπορώ να σας κάνω να αντιδράσετε θετικά η αρνητικά στην παρουσία ενός συμβόλου η μιας παραποίησης κάποιου!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Μουαχααχα...Σωστα.

Ειδικοτερα για καποιο αλλο θρησκευτικο συμβολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Γεια σας κι απο εμενα, αυτο ειναι το πρωτο μου post! Χαιρετω τους παντες στο φορουμ!

Λοιπον, στο θεμα μας. Ενα συμβολο οπως η Ελληνικη σημαια, εκφραζει διαφορετικα πραγματα, ή μαλλον καλυτερα να πω οτι την ερμηνευει αλλιως ο καθε ενας απο εμας.

Για καποιους ειναι το συμβολο ενος εθνους, για το οποιο πολλοι εδωσαν τη ζωη τους στο παρελθον ωστε να μην υποταχθουν σε κανεναν εισβολεα.

Για καποιους αλλους ειναι το συμβολο της ρατσας τους, η οποια πιστευουν οτι ειναι ανωτερη απο τις αλλες. Πιστευουν σε συνορα, σε ρατσισμους, σε διαχωρισμους μεταξυ των λαων και χρησιμοποιουν την Ελληνικη σημαια με τετοια εννοια

Αυτοι οι τελευταιοι ουσιαστικα ειναι που εχουν δωσει κακη εννοια στη σημαια και οι οσοι αναρχικοι καινε την σημαια, το κανουν λογο αυτης της εννοιας. Κακως ομως το κανουν, γιατι προσβαλλουν και ολους αυτους που βλεπουν την σημαια ως συμβολο αγνων πραγματων και οχι ως συμβολο μισους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Για καποιους αλλους ειναι το συμβολο της ρατσας τους, η οποια πιστευουν οτι ειναι ανωτερη απο τις αλλες. Πιστευουν σε συνορα, σε ρατσισμους, σε διαχωρισμους μεταξυ των λαων και χρησιμοποιουν την Ελληνικη σημαια με τετοια εννοια
.

Για αυτούς φίλε μου (και καλώς ήρθες) έχω ετοιμάσει εγώ ένα σύμβολο...με αγάπη:D(αφήστε την εικόνα να φορτώσει)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
με συγχωρείς αλλά η σημαία μόνο ανύπαρκτη έννοια δεν συμβολίζει... δεν μπορείς να έχεις μια τόσο απόλυτη άποψη για κάτι που κάποιοι το θεωρούν ιερό!

Η σημαία συμβολίζει έθνος και/ή κράτος. Και τα δύο τα θεωρώ ανθρώπινη επινόηση (που μόνο κακό κάνει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Μισελ,
τα παιδια που σκοτωθηκαν στο Πολυτεχνειο, ειχαν σαν εμβλημα την ελληνικη σημαια.

Σε παρακαλω, να πας να τους πεις
οτι σκοτωθηκαν για μια μαλακια.

Οκ?
Καληνυχτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Και κατι τελευταιο γιατι εκνευριστηκα:

Αν δεν υπηρχε αυτο το συμβολο στο Πολυτεχνειο, πολυ δυσκολα θα ειχαμε την εξελιξη που ειχαμε.

ΟΙπως ειπα, χρειαζονται τετοια συμβολα για να ενωνουν ανθρωπους χωρις να τους κανουν προβατα.
Για περισσοτερα, διαβαστε Κ.Γιουνγκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Η σημαία συμβολίζει έθνος και/ή κράτος. Και τα δύο τα θεωρώ ανθρώπινη επινόηση (που μόνο κακό κάνει).
Δηλαδή θεωρείς ότι η Ελληνική Επανάσταση του 1821 ,που έγινε από ένα έθνος,κάτω από ένα μπαϊράκι(σημαία) και δημιούργησε αυτο το κράτος,μόνο κακό έκανε?
Θάπρεπε να είμαστε όλοι πολίτες μιας Οθωμανικής αυτοκρατορίας?
Η πολίτες ενός ενιαίου παγκόσμιου "κράτους"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οι επαναστάσεις αυτές έγιναν για την ελευθερία, όχι για το κράτος (τόσο). Ειδικά η εξέργερση του Πολυτεχνείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top