Μονογαμία Vs Πολυγαμία

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
δν σου μιλησα για προστυχια, ξαναλεω ανεφερα την αδυναμια να δωσεις, την οποια κι εσυ παραδεχεσαι, που διαφωνεις δν καταλαβαινω...το ιδιο λεμε!
Στην ρηχη πλευρα που ανεφερες σε προηγουμενο ποστ εκει διαφωνησα και απλα εξηγω μια αλλη πλευρα που εγω θεωρω οτι ειναι και η πλειοψηφια των πολυγαμικων σχεσεων .

αν στο σεξ αυτο χαρακωνεσαι,πινεις ουρα ή τρως κοπρανα,,ή πεθαινεις λογω πνιγμου,,δεν ειναι χυδαιο ή κακο?
οι χυδαιοι ανθρωποι κανουν και χυδαιο σεξ,,ετσι απλα,,οτι εχεις μεσα στο μυαλο σου κανεις..
σε ολες τις πραξεις του ανθρωπου υπαρχουν ορια,,ετσι και στο σεξ..


και συ δεν θελεις να δεις σκληρες αληθειες..
η πολιτικη ορθοτητα του να μη θιξουμε κανενα μας εφαγε ως κοινωνια..
ισως καποτε πρεπει να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους..


μεγαλυτερη προκαταληψη και αυτη δεν εχω ακουσει..
ακους εκει μισος , το δικο σου θα εννοεις..
οι γυναικες ειναι διαφορετικες και γιαυτο ακριβως τις αγαπαω,,και δεν θελω να γινουν ιδιες με μας οπως διαφοροι "προοδευτικοι" σαν και σενα λενε..

ακους εκει ορκισμενη συντηρηση...μιλαμε σοβαρα?
σαν διαγγελμα του συριζα ακουγεται,,πολυ ανοιχτομυαλο..
Aγγελε νομιζω οτι εισαι σε θεση να καταλαβεις τι εννοω με το δεν υπαρχει χυδαιο σεξ αλλα χυδαιοι ανθρωποι οποτε τα παραδειγματα που εφερες τα θεωρω ατοπα ............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγω απλα απαντησα κυριολεκτικα.. σε αυτο που ειπες..
αν εννοουσες κατι αλλο,ενταξει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
αν δεν θα μπορούμε να αστειευόμαστε κιόλας να μας το πείτε 'Αγγελε, γιατί φυσικά δεν εξισώνω το αυτοκίνητο με τον άντρα ή την γυναίκα, απλά ένα αστειάκι ήταν. Τα υπόλοιπα περί γατιών και λουλουδιών δεν τα παίρνω πίσω.
Α ενταξει. Τοτε διορθωνω το προηγουμενο σχολιο. Δεν εξισωνεις τους ανθρωπους με αυτοκινητα...μονο με γατακια και λουλουδακια. Νταξ. Το σωσες τωρα. :rolleyes: Ελπιζω να μην χρειαζεται να επιχειρηματολογισω γιατι η συγκριση ειναι αστοχη ; Να μη χρειαστει να απαντησω οτι το και τα λουλουδακια αισθανονται την αγαπη μας, δε τα εξισωνει με ανθρωπους...Οτι επειδη ο τροχονομος ειναι οργανο και το μπουζουκι επισης, ο τροχονομος δεν ειναι μπουζουκι..

'Ισα ίσα το να αγαπάς δυο ανθρώπους δεν είναι πρωτοφανές, όσο κι αν σου φαίνεται ανήκουστο και απαράδεκτο. Οφείλω να τους υπερασπιστώ λοιπόν ακόμα και αν εγώ δεν είμαι πολυγαμικός
Eσυ δλδ συναντας συχνα πραγματικο ερωτα ταυτοχρονα προς 2 ατομα ;...Και εισαι και απολυτως σιγουρος οτι δεν ειναι το ενα ενθουσιασμος,ευφορια,ορμονες κ.ο.κ. Η και τα 2. Μαλιστα...εγω θα προτιμησω θα αμφιβαλλω, γιατι πολυς κοσμος τα βαφτιζει ολα ερωτα και μετα απορει πως φευγει σαν αερας απο τρυπιο μπαλονι. Περιμενα καποιος με εντονες ευαισθησιες οπως εσυ λες οτι εχεις, να μην πιστευει ευκολα δηλωσεις περι ερωτα.

'Σε εσένα απαντώ επειδή μπορώ να συνομιλώ έστω κι αν διαφωνούμε στα περισσότερα, όπως απάντησα και στην Himela στο άλλο topic, όπως θα απαντήσω κάθε έναν που σέβεται μια άλλη άποψη. Αυτοί που δεν σέβονται το παραμικρό και παίρνουν κάθε λέξη μας και την κάνουν ό,τι θέλουν, ας μονολογούνε στο εξής, μας έχουν συνηθίσει από το παρελθόν.
Δε βαρεθηκατε (οσοι το κανετε) να γκρινιαζετε σα κακομαθημενα παιδακια "αα μου πηρε τη φραση μου και μου τη σχολιασε και τωρα δε ξερω τι να απαντησω και ουουουαααα !!".

Ξέρουν όλοι την ευαισθησία μου
Θα αστειευεσαι. Δεν την ξερουν ολοι, δε σε ξερουμε ολοι, ουτε και οφειλουμε.


Και επειδη δεν εχω ορεξη να μας τρελανεις εσυ και να με συκοφαντεις οτι σου αλλαζω τα λεγομενα, δες επιτελους τι εχεις πει συγκεντρωμενα, για να καταλαβεις εσυ πρωτα τι θελεις να πεις και μετα να μας ενημερωσεις και μας :

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Δεσμεύεται η πολυγαμική γυναίκα με έναν, αλλά πάει και με άλλους ταυτόχρονα, αυτό ξέρω τουλάχιστον. Σε μυαλά και πνευματικό επίπεδο κάνω καλύτερη παρέα μαζί τους, δυστυχώς όμως δεν τους κάνω για σύντροφος.
Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Η πολυγαμική γυναίκα του μέσου όρου όμως κατά κανόνα κάνει σχέσεις με περισσότερους από έναν άντρες ταυτόχρονα. 'Εχει έναν, έχει κι άλλον, άμα θέλει έχει και τρίτο και όσους θέλει.
Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Αλλο κεράτωμα, άλλο πολυγαμία. Το κεράτωμα είναι απάτη, η πολυγαμία είναι επιλογή και τρόπος ζωής. Δεν ισχύει πάντα ότι ΔΕΝ γνωρίζει ο άντρας ή η γυναίκα αντίστοιχα τι κάνει το ταίρι του
Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Το έγραψα και πριν, οι πολυγαμικές μου το έλεγαν από την αρχή, δεν κρύβονταν.
Πιο αναλυτικά δεν μπορώ να τα εξηγήσω, αρκετά έγραψα, κι ένα παιδάκι θα καταλάβαινε καλύτερα ότι άλλο κεράτωμα άλλο πολυγαμία, άλλο αλλάζει μια γυναίκα κάθε τρεις και λίγο παρτενέρ και δεν δένεται και ειναι αναίσθητη, άλλο κάνει παράλληλους δεσμούς. Η πρώτη είναι τσούλα, η δεύτερη πολυγαμική.

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
δεν βλέπω καμμιά ασυνέπεια στα λεγόμενα μου.
Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Επιλέγω μονογαμικές όχι από ανάγκη, αλλά επειδή έχω πλούσιο συναισθηματισμό και τάσεις προσκόλησης και ξέρω τι ζητάω.
Εδω στο τελευταιο quote, εμμεσως μοιαζει να λες οτι οι πολυγαμικες δεν εχουν πλουσιο συναισθηματισμο και δε δενονται...ομως σε άλλο σημειο, λες οτι τις θεωρεις σοβαρες και οτι κανουν σοβαρες σχεσεις..Αραγε πανε αυτα μαζι ; :hmm:

Συμφωνα με το οτι κατ εσε οι πολυγαμικες κανουν σχεσεις με αλλους ταυτοχρονα..σε ρωτησα λοιπον 2 φορες πολυ απλα "αρα αν εσενα δε στο κρυψει, και σου πει οτι θα στε μαζι αλλα θα χει κι αλλον και θα κανει και σεξ μαζι του κλπ, εσυ το δεχεσαι; ".
Και τις 2 φορες νευριασες και αρχισες να μου επιτιθεσαι και να λες οτι παραποιω τα γραπτα σου! Πορισμα απο τα λεγομενα σου αυτο βγαινει. Αν τωρα τα χεις πει ανακατεμενα ή οχι οπως ειναι πραγματικα, κατηγορησε τον εαυτο σου, οχι εμενα.

Συνοπτικα εχεις πει :

1. Οι τσουλες ειναι αυτες που κερατωνουν στα κρυφα. (το "κρυφα" δλδ ειναι το μεμπτο, οχι το κερατωμα...)
2. Οι πολυγαμικες εχουν πανω απο εναν εραστη-παρτενερ-συντροφο ταυτοχρονα. Οχι κρυφα ομως.
3. Οι πολυγαμικες δενονται με εναν..και ταυτοχρονα εχουν αλλον/αλλους για σεξ και χαβαλε.
4. Οι πολυγαμικες δεν εχουν πλουσιο συναισθηματικο κοσμο και δε δενονται.
5. Οι πολυγαμικες ειναι αξιες θαυμασμου σου γιατι σε ενημερωνουν για το κερατο εκ των προταιρων. (αυτο δλδ ηταν το προβλημα..:rolleyes: ).

Οπως καταλαβαινεις το 3 και το 4 δεν γινεται να ισχυουν ταυτοχρονα.
Ουτε το οτι μια γυναικα δε φερεται εγωιστικα σε ελευθερη σχεση με εντυπωσιαζει. Αυτο ελειπε να εδειχνε και εγωισμο και να ζητουσε πραγματα αποκλειστικοτητας και ζηλοτυπιας, ενω "δε την παιρνει" !

*Τελικα πολυγαμικη για σενα ειναι αυτη που αλλαζει συχνα παρτενερ και δε δενεται (αρα αφου αλλαζει, αντικαθιστα, αρα δεν εχει ταυτοχρονα πανω απο εναν), ή αυτη που εχει ταυτοχρονα πανω απο εναν ;
*Ή δεν εχει σχεση αν εχει ταυτοχρονα πανω απο εναν, και ο ορισμος μπαινει αν εχει δεθει εστω με εναν, ενω με τους υπολοιπους κανει μονο σεξ ;
*Τελικα δενονται ή δεν εχουν πλουσιο συναισθηματικο κοσμο και επιθυμια για να δεθουν, και δε δενονται ;
*Εσυ που εκανες τετοια σχεση, η πολυγαμικη αυτη γυναικα, σου ειπε οτι απλα δε θελει κατι μακροχρονιο ή σου ειπε και οτι εχει κι αλλον ; Ή σου ειπε οτι δεν εχει μεν αλλον, αλλά αν την γυαλισει κανενας, εστω για μια βραδια, θα παει και δε σου πεφτει λογος και το ιδιο "σε αφηνει" να κανεις κι εσυ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μονογαμια Τικ
Πολυγαμια Χ
Με την πολυγαμια χανομαι προσωπικα γιατι χτυπουν τα πουριτανικα μου υποσυνειδητα, αυτα της μονογαμιας.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Επειδη ομως το "σεξ με πολλους" στο life span του ανθρωπου δε λεει τιποτα, γιατι τοτε σχεδον ολοι ειμαστε πολυγαμικοι....ολοι σχεδον θα κανουμε σεξ με πανω απο 1 ατομο.....υποτιθεται οτι η λεξη εχει εννοια αν το σεξ/ευκαιριακη σχεση γινεται παραλληλα με παραπανω απο ενα ατομο. Αν καποιος δε το ερμηνευε ετσι, ας εναρμονιστει με τους υπολοιπους για να μπορεσουμε να συννενοηθουμε.

Αλλο το : εχω πολλες μικρες/ρηχες/συντομες/ευκαιριακες σχεσεις στη ζωη μου γιατι ετσι θελω/δε μπορω να δεσμευτω/δεν νιωθω...

και αλλο το : εχω παραλληλες σχεσεις/σεξ με 2+ ατομα.

Η 2η περιπτωση, χωριζεται σε εκεινες που το κανουν κρυφα, και εκεινες που το κανουν δηλωμενα.

Εσεις πως κρινετε τις 3 αυτες περιπτωσεις ανθρωπων ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δεν εχω διαβασει ολο το θεμα να πω αρχικα.
Θα απαντησω στο τελευταιο κομματι σου.
Εσεις πως κρινετε τις 3 αυτες περιπτωσεις ανθρωπων ;

Ανθρωπινες επιλογες. Τοσο απλο ειναι για μενα.

Την πρωτη επιλογη που γραφεις τη θεωρω την πιο επικινδυνη για αυτον που την εχει επιλεξει. Γιατι ισως κατ αυτον τον τροπο χαθουν καλες ευκαιρίες που αθελα του καποιος τις διωχνει, ανθρωπους που αξιζουν διπλα του.

Στη δευτερη αν σταθω λιγακι, ειδικα στο κομματι του ''κρυφου'', εκει εχει να κανει με χαρακτηρα ασταθη και μη εμπιστο, μαθημενος να εξαπατα τους αλλους. Επικινδυνη κυριως γι αυτον που βρισκεται απεναντι του. Αν ομως ηθελημενα και ειλικρινως επιλεγει παραλληλες σχεσεις και το γνωριζουν αυτες οι σχεσεις, δε βρισκω προβλημα, παρα επικινδυνοτητα της πρωτης επιλογης.

:hmm:

Επισης, με τη σειρα της η μονογαμια ενεχει κινδυνους, οποτε ολοι σε κινδυνο βρισκομαστε, οποτε relax, take it easy με καθε επιλογη. Η ζωη ειναι ωραια.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εγώ σου είπα οτι συνδέω την πίστη με την αγάπη, αποδεικνύω λοιπόν την αγάπη μου με την πίστη μου και το αυτό ζητάω κι από το φίλο μου. Αυτό τι σημαίνει; Οτι αν πάει με άλλη δε με αγαπάει.

Είναι πολύ διαφορετικό να επιθυμείς να προσφέρεις τον εαυτό σου στο αγαπημένο πρόσωπο, από το να απαιτείς από αυτό να σου προσφέρει με τον ίδιο τρόπο τον εαυτό του. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Στην πρώτη περίπτωση αποφασίζεις για σένα (διατηρώντας το δικαίωμα να αναθεωρήσεις ανά πάσα στιγμή), ενώ στη δεύτερη αποφασίζεις για κάποιον άλλον.
Στην πρώτη περίπτωση προσφέρεις, στη δεύτερη ζητάς, ...απαιτείς, ...απαιτείς επειδή προσφέρεις. :hmm:

Φυσικά δεν είναι παράλογο να ποθείς και να τιμάς μια τέτοια προσφορά όταν σου δίνεται, όμως δεν ξέρω αν είναι λογικό να την απαιτείς, επειδή την προσφέρεις κι εσύ. Αυτό το αλισβερίσι μοιάζει με άτυπη συναλλαγή - σου δίνει αυτό άρα περιμένω το ίδιο- πράγμα που δεν θυμίζει απαραίτητα αγάπη... Όταν μάλιστα αυτή η προσφορά λαμβάνει τη μορφή της θυσίας, (απαρνούμαι την ελευθερία μου για σένα), τότε είναι που προσωπικά μου θυμίζει αρρώστια, παρά έρωτα.

Όντας μέχρι σήμερα μονογαμική, μπορώ να ταυτιστώ με το πρώτο σκέλος της προσφοράς προς το αγαπημένο πρόσωπο, έχω πάντως αποφύγει επιμελώς το δεύτερο, αφού προτιμώ η προσφορά αυτή να συμβαίνει πηγαία από μόνη της.

Είναι άλλωστε η αποκλειστικότητα ή μόνη δυνατή απόδειξη αγάπης και τι νόημα έχει μια προσφορά όταν επιβάλλεται;

Τα παραπάνω δεν τα απευθύνω σε σένα προσωπικά, εκμεταλλεύομαι όμως τις απόψεις σου έτσι ώστε να εκφράσω τους προβληματισμούς μου.

Ωστόσο στην παρακάτω δήλωση:
Δε θέλω να μου είναι κάποιος πιστός από εγωισμό αλλά γιατί για μένα πίστη = αγάπη.
διακρίνω μια έντονη αντίφαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
Είναι πολύ διαφορετικό να επιθυμείς να προσφέρεις τον εαυτό σου στο αγαπημένο πρόσωπο, από το να απαιτείς από αυτό να σου προσφέρει με τον ίδιο τρόπο τον εαυτό του. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Στην πρώτη περίπτωση αποφασίζεις για σένα (διατηρώντας το δικαίωμα να αναθεωρήσεις ανά πάσα στιγμή), ενώ στη δεύτερη αποφασίζεις για κάποιον άλλον.
Στην πρώτη περίπτωση προσφέρεις, στη δεύτερη ζητάς, ...απαιτείς, ...απαιτείς επειδή προσφέρεις. :hmm:

Φυσικά δεν είναι παράλογο να ποθείς και να τιμάς μια τέτοια προσφορά όταν σου δίνεται, όμως δεν ξέρω αν είναι λογικό να την απαιτείς, επειδή την προσφέρεις κι εσύ. Αυτό το αλισβερίσι μοιάζει με άτυπη συναλλαγή - σου δίνει αυτό άρα περιμένω το ίδιο- πράγμα που δεν θυμίζει απαραίτητα αγάπη... Όταν μάλιστα αυτή η προσφορά λαμβάνει τη μορφή της θυσίας, (απαρνούμαι την ελευθερία μου για σένα), τότε είναι που προσωπικά μου θυμίζει αρρώστια, παρά έρωτα.

Όντας μέχρι σήμερα μονογαμική, μπορώ να ταυτιστώ με το πρώτο σκέλος της προσφοράς προς το αγαπημένο πρόσωπο, έχω πάντως αποφύγει επιμελώς το δεύτερο, αφού προτιμώ η προσφορά αυτή να συμβαίνει πηγαία από μόνη της.

Είναι άλλωστε η αποκλειστικότητα ή μόνη δυνατή απόδειξη αγάπης και τι νόημα έχει μια προσφορά όταν επιβάλλεται;

Τα παραπάνω δεν τα απευθύνω σε σένα προσωπικά, εκμεταλλεύομαι όμως τις απόψεις σου έτσι ώστε να εκφράσω τους προβληματισμούς μου.

Καθόλου δεν απαιτώ από κάποιον να μου είναι πιστός. Το θέλω βέβαια γιατί αλλιώς δε θα υπήρχε και σχέση εκ των προτέρων. Και αν τελικά μείνει πιστός σε μένα δε θέλω να το κάνει για κανέναν άλλο λόγο παρά γιατί είμαι εγώ η μόνη που αγαπά, θέλει, που τον ολοκληρώνει και δε θέλει κάποια άλλη. Αν καταπιέζεται τόσο πολύ για μείνει πιστός προφανώς δεν είναι αυτό που ζητάω γιατί δε με αγαπάει και τόσο.

Δεν απαιτώ πίστη επειδή προσφέρω πίστη αλλά γιατί για μένα πίστη = αγάπη και η μόνη απαίτηση που έχω είναι να με αγαπάει αρκετά ώστε να τον καλύπτω σε όλους τους τομείς.

(γράφω πολύ συγκεχυμμένα, θα επανέλθω :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Εμένα με χαλάει πάρα πολύ αυτό το "μου το έλεγαν από την αρχή". Όσο ειλικρινές κι αν είναι, μου θυμίζει το "είμαστε ό,τι δηλώσουμε". Τελικά όμως δε φταίνε αυτές που το λένε αλλά αυτοί που το δέχονται.

Ποια είναι τελικά η αιτία που έχει κάποιος ανάγκη την πολυγαμία;;; Για μένα οι πολυγαμικοί άνθρωποι δεν έχουν τη δυνατότητα ή τη θέληση να δεθούν και να δοθούν σε έναν άνθρωπο, είναι πιο εγωκεντρικοί και προτιμούν να περνούν καλά χωρίς να δίνουν. Δεν απευθύνομαι ούτε υπονοώ κανέναν από εδώ που (ίσως) δήλωσε πολυγαμικός, μιλάω γενικά.
Η αλήθεια είναι ότι ένας πολυγαμικός άνθρωπος μπορεί επίσης να δίνεται όπως δίνεσαι και σε περισσότερους του ενός φίλου αλλά συνήθως είναι πιο δύσκολο γιατί ο έρωτας και η ερωτική αγάπη δεν μας αρκεί να ξέρουμε ότι είναι εκεί για μας... θέλουμε και να τον γευόμαστε όσο πιο συχνά μπορούμε... οπότε σκάει πιο συχνά μύτη η ζήλεια.
Η ερώτηση είναι αν εγώ/εσύ δεν νοιώθω/εις πραγματικά κενό από τον πολυγαμικό σύντροφο μου/σου, αν μου/σου δίνει όσα νομίζω/εις ότι χρειάζομαι/εσαι συναισθηματικά και ερωτικά γιατί να με/σε πειράζει το να δίνει κι άλλα σε άλλους. Είναι ανασφάλεια (δεν είμαι αρκετή/ός), είναι φόβος (τελικά θα τον/την κερδίσει κάποιος άλλος?) ή είναι η αποκλειστικότητα ένα απαραίτητο συστατικό για να βιώσεις το πλήρες βάθος μιας σχέσης?
Και είναι κακό πράγμα η προσκόλληση; Είναι κακό να «ανήκεις» στον άλλον ψυχικά και σωματικά και να μη μοιράζεστε τα κορμιά σας με άλλους; Είναι κακό να αποδεικνύεις την αγάπη σου με την αποκλειστικότητα;

Για την ειλικρίνεια κι εγώ υποκλίνομαι αλλά νομίζω ότι οι συγκεκριμένες δε νομίζω ότι σκοπός τους ήταν να είναι ειλικρινείς αλλά να μην έχουν παρατράγουδα αργότερα και αυτό το θεωρώ εγωκεντρικό, δείχνει ότι τελικά σε δέχεται με δικούς της όρους («κοίτα να δεις μάγκα μου εγώ θα πηδιέμαι και μʼ άλλους, αν σʼ αρέσει καλώς, αν όχι σκασίλα μου». Εγώ αυτήν την ιδέα δεν τη σέβομαι, αντιθέτως μου φέρνει ανατριχίλα και με κάνει να θέλω να φύγω τρέχοντας.
Ποιός μίλησε για κακό και για καλό?
Όμως η φράση "πηδιέμαι και μ'άλλους" δηλώνει ότι την πολυγαμία μπορείς να την δεις μόνο σαν πήδημα/ κάτι χωρίς βάθος οπότε εσύτην ορίζεις "κακιά".
'Αν σου ανήκει ένα μπουκέτο λουλούδια, είναι κακό να θες να σου ανήκει και άλλο ένα ακόμα ; Εγώ έχω γνωρίσει τέτοιους ανθρώπους που θέλουν πάνω από έναν άλλον άνθρωπο "περιουσία" τους. Δεν βρίσκω κάτι κακό σ'αυτό.
Έτσι κι αλλοιώς δεν μας ανήκει τίποτα........
Δλδ ξαναρωταω, αν στο λενε εσενα, πχ "εχω και τον ταδε και βγαζω τα ματια μου". εσυ εισαι οκ. Και υποτιθεται οτι μιλαμε για σοβαρες σχεσεις τωρα ;
Η επιλογή των λέξεων δεν είναι ποτέ τυχαία και καθορίζει την άποψη σου. Όμως δεν μιλούσαμε γι'αυτό.

Το γεγονός ότι "δανειζόμαστε" την λέξη πολυγαμία από καθεστώτα που την εννοούν κυριολεκτικώς ίσως θα έπρεπε να μας παραπέμπει στην ύπαρξη παράλληλων ουσιαστικών σχέσεων. Τα απλά συνειδητά ξενοπηδήματα για ποικιλία φτηναίνουν τις έννοιες που συζητάμε και υποβιβάζουν κατά ένα τρόπο το θέμα στο "θέλετε να ξενοπηδάει ο φίλος/ φίλη σας?" που δεν νομίζω ότι κάποιος θα απαντήσει ναι..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι ένας πολυγαμικός άνθρωπος μπορεί επίσης να δίνεται όπως δίνεσαι και σε περισσότερους του ενός φίλου αλλά συνήθως είναι πιο δύσκολο γιατί ο έρωτας και η ερωτική αγάπη δεν μας αρκεί να ξέρουμε ότι είναι εκεί για μας... θέλουμε και να τον γευόμαστε όσο πιο συχνά μπορούμε... οπότε σκάει πιο συχνά μύτη η ζήλεια.

Εγω τωρα γιατι δεν καταλαβα τι θελεις να πεις...? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Εγω τωρα γιατι δεν καταλαβα τι θελεις να πεις...? :redface:
Το πιθανότερο γιατί δεν το είπα καλά!:D
Εννοώ ότι έναν φίλο μπορείς να μην τον παίρνεις κάθε λίγο τηλέφωνο, να μην βρίσκεσαι μαζί του συχνά αλλά ΞΕΡΕΙΣ ότι είναι εκεί για σένα και ότι είσαι κι εσύ εδώ για κείνον και αυτό είναι αρκετό. Δεν του βγάζεις ζήλειες για κάθε άλλο φίλο που έχει ούτε για τις υποχρεώσεις του.
Αυτό θα μπορούσε να συμβαίνει και με τον έρωτα αν νοιώθαμε την ίδια σιγουριά. Και δεν ξέρουμε ποιο κομμάτι είναι ανασφάλεια και ποιό εγγενές του αισθήματος όταν ζητάμε την αποκλειστικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Είναι πολύ διαφορετικό να επιθυμείς να προσφέρεις τον εαυτό σου στο αγαπημένο πρόσωπο, από το να απαιτείς από αυτό να σου προσφέρει με τον ίδιο τρόπο τον εαυτό του. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Στην πρώτη περίπτωση αποφασίζεις για σένα (διατηρώντας το δικαίωμα να αναθεωρήσεις ανά πάσα στιγμή), ενώ στη δεύτερη αποφασίζεις για κάποιον άλλον.
Καταρχας δεν ειπαμε να απαιτειται κατι. Και 2ον απαιτηση δεν ισουται με "επιλεγω για τον αλλον".

Φυσικά δεν είναι παράλογο να ποθείς και να τιμάς μια τέτοια προσφορά όταν σου δίνεται, όμως δεν ξέρω αν είναι λογικό να την απαιτείς, επειδή την προσφέρεις κι εσύ. Αυτό το αλισβερίσι μοιάζει με άτυπη συναλλαγή - σου δίνει αυτό άρα περιμένω το ίδιο- πράγμα που δεν θυμίζει απαραίτητα αγάπη... Όταν μάλιστα αυτή η προσφορά λαμβάνει τη μορφή της θυσίας, (απαρνούμαι την ελευθερία μου για σένα), τότε είναι που προσωπικά μου θυμίζει αρρώστια, παρά έρωτα.
Πολυ πεζη μου φαινεται η περιγραφη. Δλδ απο τη μια μιλατε για τη μαγεια του ερωτα και τα ρομαντικα...και απο την αλλη ειναι "μια ατυπη συναλλαγη" (πως και δεν ακουστηκε παλι ο Μαρκησιος, απορω). Αλλωστε ο ερωτας απο πολλους καλλιτεχνες εχει περιγραφει ως ασθενεια. Αν ηταν μια τυπικη συναλλαγη θα ηταν μαλλον και βαρετος. Ομως, αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να παμε στο αλλο ακρο και να θεωρουμε οτι η μια μερια θα λατρευει καποιον και ο αλλος οχι. Και το αλλο ατομο δλδ, θα εχει κι αλλες σχεσεις. Αλλωστε ακομα και αυτη η τρέλα του ερωτα, καπου βασιζεται. Δεν ειμαστε groupies να λατρευουμε ειδωλα. Ο ερωτας εμπεριεχει καποια πραγματα.Μερικα απ αυτα, ειναι συνδεδεμενα με την αμοιβαιοτητα. Με το να νιωθει και ο αλλος.

Όντας μέχρι σήμερα μονογαμική, μπορώ να ταυτιστώ με το πρώτο σκέλος της προσφοράς προς το αγαπημένο πρόσωπο, έχω πάντως αποφύγει επιμελώς το δεύτερο, αφού προτιμώ η προσφορά αυτή να συμβαίνει πηγαία από μόνη της.
Και το "πηγαιο" που λες ουρανοκατεβατο ειναι ; Δλδ γνωριζεις καποιον και τον ερωτευεσαι ενω εκεινος περα βρεχει ; Ενω δεν ταιριαζετε ; Ενω δεν αγγιζεστε σε μερικα επιπεδα ; Δε παει ετσι. Αυτο λεγεται καψουρα,θαυμασμος,crush, και ακομα και να φτασει να το πουμε ερωτα,...δεν εχει νοημα αν δεν ειναι αμοιβαιος. Και γιαυτο θα περασει και θα σβησει.

Είναι άλλωστε η αποκλειστικότητα ή μόνη δυνατή απόδειξη αγάπης και τι νόημα έχει μια προσφορά όταν επιβάλλεται;
Μπορει να μην ειναι η μονη, αλλά μαλλον ειναι αναγκαια. Τουλαχιστον για την πιο ουσιωδη μορφη της ερωτικης αγαπης. Οταν ερωτευομαστε ψυχη, η ιδια η διαδικασια απαιτει προσηλωση γιατι ετσι την βιωνουμε πιο εντονα, ετσι φαινεται να ειμαστε φτιαγμενοι. Αμα τωρα ο αλλος θελει και 2ο και 3ο ατομο να ασχολειται, πιθανοτατα δεν ειναι σοβαρη η υποθεση με κανενα απ τα 3.

Είναι ανασφάλεια (δεν είμαι αρκετή/ός), είναι φόβος (τελικά θα τον/την κερδίσει κάποιος άλλος?) ή είναι η αποκλειστικότητα ένα απαραίτητο συστατικό για να βιώσεις το πλήρες βάθος μιας σχέσης?
Εγω πιστευω το 2ο. Ομως, αυτο δε σημαινει οτι δε μπορουν να υπαρχουν επιπροσθετως και τα αλλα.

Ποιός μίλησε για κακό και για καλό?
Όμως η φράση "πηδιέμαι και μ'άλλους" δηλώνει ότι την πολυγαμία μπορείς να την δεις μόνο σαν πήδημα/ κάτι χωρίς βάθος οπότε εσύτην ορίζεις "κακιά".
Η επιλογή των λέξεων δεν είναι ποτέ τυχαία και καθορίζει την άποψη σου. Όμως δεν μιλούσαμε γι'αυτό.
Το γεγονός ότι "δανειζόμαστε" την λέξη πολυγαμία από καθεστώτα που την εννοούν κυριολεκτικώς ίσως θα έπρεπε να μας παραπέμπει στην ύπαρξη παράλληλων ουσιαστικών σχέσεων. Τα απλά συνειδητά ξενοπηδήματα για ποικιλία φτηναίνουν τις έννοιες που συζητάμε και υποβιβάζουν κατά ένα τρόπο το θέμα στο "θέλετε να ξενοπηδάει ο φίλος/ φίλη σας?" που δεν νομίζω ότι κάποιος θα απαντήσει ναι..........
Δλδ θεωρεις οτι ενας ανθρωπος που εχει 2-3 σχεσεις παραλληλα...ειναι σοβαρες και οχι για "καλοπεραση"; Εμενα μου φαινεται οτι τα λεμε για να δικαιολογησουμε στον εαυτο μας καποια πραγματα. Για να καθηυσηχασουμε τη συνειδηση μας.

Και νομιζω οτι κανενας δε μιλησε για πολλαπλες παραλληλες σοβαρες ουσιαστικες σχεσεις. 1η φορα απο σενα το διαβαζω. Ισως γιατι κανενας δε θεωρησε οτι ειναι εφικτο αυτο, μια και δε το εχει παρατηρησει στην καθημερινη ζωη.

Το πιθανότερο γιατί δεν το είπα καλά!:D
Εννοώ ότι έναν φίλο μπορείς να μην τον παίρνεις κάθε λίγο τηλέφωνο, να μην βρίσκεσαι μαζί του συχνά αλλά ΞΕΡΕΙΣ ότι είναι εκεί για σένα και ότι είσαι κι εσύ εδώ για κείνον και αυτό είναι αρκετό. Δεν του βγάζεις ζήλειες για κάθε άλλο φίλο που έχει ούτε για τις υποχρεώσεις του.Αυτό θα μπορούσε να συμβαίνει και με τον έρωτα αν νοιώθαμε την ίδια σιγουριά. Και δεν ξέρουμε ποιο κομμάτι είναι ανασφάλεια και ποιό εγγενές του αισθήματος όταν ζητάμε την αποκλειστικότητα.
Σαφως και υπαρχει κομματι ανασφαλειας οταν υπαρχει ζηλια και καχυποψια. Ομως αυτο ειναι διακριτό απο το αν μια βαθεια ερωτικη σχεση προυποθετει αποκλειστικοτητα.

Παιδια μη τα μπερδευουμε ολα. Αποκλειστικοτητα δε σημαινει να μη ζηλεψεις ενιοτε. Δε σημαινει να μην ανησυχεις. Σπανια να βρεις 100% απουσια αυτων, και 100% αισθημα ασφαλειας. Μη παμε απο το ενα ακρο στο αλλο. Οταν λεμε αποκλειστικοτητα, εννουμε συναισθηματικη,ερωτικη,σωματικη. Δλδ να μην εχει αλλες σχεσεις, περα απο κοινωνικες, και φιλικες, ταυτοχρονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το αστειο ειναι ,οτι οι πολυγαμικοι ανθρωποι ,οταν γινουν μονογαμικοι ειναι πιο ζηλιαρηδες και καταπιεστικοι προς το ταιρι τους..
πώς θαρρεις τον αλλον,σαν τον εαυτο σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Εγώ πάντως στη σχέση μου θέλω αποκλειστικότητα.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Δλδ θεωρεις οτι ενας ανθρωπος που εχει 2-3 σχεσεις παραλληλα...ειναι σοβαρες και οχι για "καλοπεραση"; Εμενα μου φαινεται οτι τα λεμε για να δικαιολογησουμε στον εαυτο μας καποια πραγματα. Για να καθηυσηχασουμε τη συνειδηση μας.

Και νομιζω οτι κανενας δε μιλησε για πολλαπλες παραλληλες σοβαρες ουσιαστικες σχεσεις. 1η φορα απο σενα το διαβαζω. Ισως γιατι κανενας δε θεωρησε οτι ειναι εφικτο αυτο, μια και δε το εχει παρατηρησει στην καθημερινη ζωη.

Σαφως και υπαρχει κομματι ανασφαλειας οταν υπαρχει ζηλια και καχυποψια. Ομως αυτο ειναι διακριτό απο το αν μια βαθεια ερωτικη σχεση προυποθετει αποκλειστικοτητα.

Παιδια μη τα μπερδευουμε ολα. Αποκλειστικοτητα δε σημαινει να μη ζηλεψεις ενιοτε. Δε σημαινει να μην ανησυχεις. Σπανια να βρεις 100% απουσια αυτων, και 100% αισθημα ασφαλειας. Μη παμε απο το ενα ακρο στο αλλο. Οταν λεμε αποκλειστικοτητα, εννουμε συναισθηματικη,ερωτικη,σωματικη. Δλδ να μην εχει αλλες σχεσεις, περα απο κοινωνικες, και φιλικες, ταυτοχρονα.
Νομίζω ότι μπορείς να ερωτευθείς πάνω από έναν άνθρωπο συγχρόνως και να αγαπάς ερωτικά πάνω από έναν άνθρωπο συγχρόνως. Σκέψου ότι στην ζωή σου δεν αγάπησες μόνο έναν άνθρωπο. Αν λοιπόν τύχαινε να έχουν έρθει στην ζωή σου ταυτόχρονα?
Αυτό που ανακάλυψα ότι δεν μπορώ εγώ να κάνω είναι να δωθώ σε πάνω από έναν άνθρωπο κατά το "και έσονται οι δύο εις σάρκα μία" γιατί απαιτεί να αφιερωθείς και να σου αφιερωθούν. Όμως δεν ζητούν όλοι το να γίνουν "σάρκα μία" χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα αισθήματα τους είναι λίγα. Όσο λοιπόν δεν πίστευα ότι είναι εφικτό το "σάρκα μία" δεν σημαίνει ότι δεν αγαπούσα, ούτε ότι δεν αγαπούσα πολύ, ούτε ότι δεν γινόμουν κομμάτια και είχα τους άλλους για "καλοπέραση" (τώρα είναι η καλοπέραση... που δεν υπάρχουν "αντικρουόμενα συμφέροντα" για μένα και είναι τα πράγματα ξεκάθαρα). Κόλαση ήταν γιατί πίστευα ότι αυτό που κάνω είναι το σωστό και ειλικρινές από μεριάς μου αλλά ήταν βαρύ και δύσκολο να το διαχειριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το γεγονός ότι "δανειζόμαστε" την λέξη πολυγαμία από καθεστώτα που την εννοούν κυριολεκτικώς ίσως θα έπρεπε να μας παραπέμπει στην ύπαρξη παράλληλων ουσιαστικών σχέσεων.
Το σίγουρο είναι πως οι άνθρωποι που βιώνουν τέτοιες ουσιαστικές πολυγαμικές σχέσεις, δεν έχουν ανάγκη την κοινή γνώμη για να τις ορίσουν. Μάλλον προτιμούν το βίωμα, από τις ατέρμονες συζητήσεις και ορισμούς.
Γνωρίζω ένα τέτοιο τρίο κάπου στα Εξάρχεια (δύο γυναίκες, ένας άνδρας), προχωρημένης μάλιστα ηλικίας μεταξύ 45 και 55, που ζουν στο ίδιο σπίτι αρμονικά εδώ και χρόνια, με μια σχέση που θα τη ζήλευε και το καλύτερο ρομάντζο...
Αν μη τι άλλο λοιπόν, συμβαίνει.

Νομίζω ότι μπορείς να ερωτευθείς πάνω από έναν άνθρωπο συγχρόνως και να αγαπάς ερωτικά πάνω από έναν άνθρωπο συγχρόνως. Σκέψου ότι στην ζωή σου δεν αγάπησες μόνο έναν άνθρωπο. Αν λοιπόν τύχαινε να έχουν έρθει στην ζωή σου ταυτόχρονα?
Οι επιστήμονες που ασχολούνται με το θέμα σε επιβεβαιώνουν... Δεν ξανακάνω πάλι την ίδια παράθεση, αφού έτσι κι αλλιώς την πρώτη φορά πέρασε απαρατήρητη, ωστόσο οι αποδείξεις υπάρχουν στην ομιλία της Helen Fisher.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το σίγουρο είναι πως οι άνθρωποι που βιώνουν τέτοιες ουσιαστικές πολυγαμικές σχέσεις, δεν έχουν ανάγκη την κοινή γνώμη για να τις ορίσουν. Μάλλον προτιμούν το βίωμα, από τις ατέρμονες συζητήσεις και ορισμούς.
Γνωρίζω ένα τέτοιο τρίο κάπου στα Εξάρχεια (δύο γυναίκες, ένας άνδρας), προχωρημένης μάλιστα ηλικίας μεταξύ 45 και 55, που ζουν στο ίδιο σπίτι αρμονικά εδώ και χρόνια, με μια σχέση που θα τη ζήλευε και το καλύτερο ρομάντζο...
Αν μη τι άλλο λοιπόν, συμβαίνει.
Oh please. Δε μπορεις να ξερεις τι ακριβως βιωνουν αυτοι οι ανθρωποι. Το μονο που μπορεις να ξερεις, ειναι οτι δεχονται αυτην την κατασταση, και ταιριαξαν. Μεχρι εκει.

Οι επιστήμονες που ασχολούνται με το θέμα σε επιβεβαιώνουν... Δεν ξανακάνω πάλι την ίδια παράθεση, αφού έτσι κι αλλιώς την πρώτη φορά πέρασε απαρατήρητη, ωστόσο οι αποδείξεις υπάρχουν στην ομιλία της Helen Fisher.
Εκτος αν ξαφνικά τα αγγλικά που γνωριζω, άλλαξαν χωρις να μου το πει κανενας, η Φισερ και στα 2 βιντεο στο TED δε λεει τιποτα τετοιο. Δε λεει πουθενα οτι μπορουμε να ειμαστε πραγματικα ερωτευμενοι με 2+ ατομα. Ισα ισα το αντιθετο λεει. Και μαλιστα το διαχωριζει ξεκαθαρα απο την σεξουαλικη ελξη. Και επισης λεει οτι εχουμε πολλα ακομα να ανακαλυψουμε στο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lacky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tουλίπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον Dr. στο σημείο οτι η πολυγαμία είναι διαφορετική απο το κέρατο...

Είμαι μονογαμική, αυτό όμως δεν με κάνει να έχω αρνητική άποψη για την πολυγαμία, με την σημασία οτι ο πολυγαμικος ανθρωπος δεν κανει μακροχρόνιες σχέσεις και του αρεσει να γλενταει απο δω και απο κει. Ο καθένας πορευεται ανάλογα με τις προτιμήσεις και τα θέλω του.
Θεωρώ πως τα ατομα που χαρακτιρίζονται ως πολυγαμικά έχουν κάποιου είδους ανασφάλειες που προσπαθούν να καλύψουν πηγαίνοντας με πολλούς εραστες.

Ειναι πολυ πιο ευκολο να πηγαίνεις με διαφορα ατομα, παρα να καταφερεις να κρατησεις μια σχεση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ειναι πολυ πιο ευκολο να πηγαίνεις με διαφορα ατομα, παρα να καταφερεις να κρατησεις μια σχεση!

Πραγματικα...

Και μη ξεχναμε τις χαρες που σου δινει το να τα καταφερνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Ειναι πολυ πιο ευκολο να πηγαίνεις με διαφορα ατομα, παρα να καταφερεις να κρατησεις μια σχεση!

Πραγματικα...

Και μη ξεχναμε τις χαρες που σου δινει το να τα καταφερνεις...

Παίδες, δεν μιλάμε για αλλαγή παρτενέρ σε τακτά χρονικά διαστήματα.
Μιλάμε για ανθρώπους, που διατηρούν σχέση με παραπάνω από έναν συντρόφους ταυτοχρόνως. :)


Η προσωπική μου άποψη είναι, ότι μπορεί ένας άνθρωπος να έχει αισθήματα για δύο ανθρώπους και μάλιστα πολύ δυνατά και για τους δύο. Μπορεί όμως η αφοσίωση να είναι εξίσου και για τους δύο; Μπορεί το δέσιμο να είναι εξίσου και με τους δύο; Ή μήπως η πλάστιγκα θ' αρχίσει μοιραία κάποια στιγμή να γέρνει προς τη μια ή την άλλη πλευρά;
Μήπως όλο αυτό είναι απλά μια προσπάθεια να αποφύγει κανείς την επιλογή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top